Leiden Bouw crèche Stevenshof uitgesteld 99 VARA steunt de boze buurtclubs Campinggevoel in een oude kerk Poolse artsen op cursus in ziekenhuis Endegeest BOUWPLANNEN? M Atr_ rtvbu Postkantoor Maresingel per 1 januari dicht Maandag 18 november 1991 NIEUWSLIJN Grote bult bij inbraak Rapenburg Uit een woning aan het Rapenburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een inbraak een grote hoeveelheid sieraden en an tieke voorwerpen gestolen. De bewoners vermissen onder meer enkele zilveren voorwerpen, zilveren bestek, twee spiegels, twee antieke klokken, een antiek kastje en een kaptafel met spiegel. Bij de inbraak werd een ruit aan de achterkant van het pand ge forceerd. De precieze waarde van de buit is onbekend. Meisje doorboort haar voet Een achtjarige meisje is zaterdagmiddag met een ernstige ver wonding aan haar voet overgebracht naar het AZL. Het meisje speelde op een bouwterrein aan de Schipholweg toen ze met haar schoentjes vast kwam te zitten in de modder. Het kind trok uiteindelijk haar schoenen maar uit maar stapte even later nogal ongelukkig in een staaldraad, die dwars door haar voet heen schoot. De te hulp geroepen brandweer zag geen andere moge lijkheid dan de draad los te knippen. Het stuk staal is later in het ziekenhuis operatief verwijderd. Een groep artsen uit het Poolse Torun is vandaag begonnen aan een veertiendaagse cursus in psychiatrisch ziekenhuis 'Ende geest'. De artsen zijn in Leiden op uitnodiging van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen. Dankzij subsidie van het minis terie van WVC kon deze stich ting dit voorjaar al voor 300.000 gulden aan goederen schenken aan het psychiatrisch zieken huis van Tomn. De artsen, die gisteren aan kwamen in Leiden, zijn van middag welkom geheten door wethouder S. de Vreeze. De ko mende twee weken maken zij in de vorm van rondleidingen en Magnetron buitgemaakt Twee jongens hebben zaterdag avond uit een winkel aan de Rosmolen in de Merenwijk een magnetron en een wasdroger gestolen. Volgens een getuige gooiden de jongens eerst een baksteen door de winkelruit en laadden vervolgens de appara tuur op hun schouders. Ze ver dwenen daarmee in de richting van de Horsten. Toen de politie arriveerde, waren de jongens overigens al verdwenen. lezingen kennis met de werk wijze van Endegeest. Vrijdag bezoekt men de RIAGG. Volgen de week lopen de artsen ook in dividueel stage op Endegeest en instellingen als de Jelgersmakli- niek, de RIAGG en de afdeling sociale psychiatrie van de GGD in Amsterdam. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPDIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. n de zomermaanden is het waterpodium bij Annie's Verjaardag een deurrijk geheel, afgelopen weekeinde trok de mist een zwart-witte sluier rond de gewelven en panden aan de Hoogstraat Zo mistig als iet zaterdag was, is ook de besluitvorming over het waterpodium. De gemeente heeft nog geen definitieve vergunning verleend voor de vlonders die er al jaren liggen. Ze lijkt hierop wel aan te sturen, on danks bezwaren van omwonenden. Het podium wordt waarschijnlijk nog wel weggehaald voor de wintermaanden. Eigenaar J. Lange van Annie's heeft evenwel nog geen idee wanneer dit gebeurt. „Ik wacht op de gemeente, mogelijk dat het tegelijk gebeurt met de ontmante ling van de blauwe hokjes op de Hoogstraat" foto hielco kuipers Oud-wethouder Waal genodigd maar afwezig LEIDEN EMIEL FANGAAANN Even leek het er op dat oud wethouder Cees Waal, de man van de Waalpaaltjes, zou terug keren naar Leiden. Als voorzit ter van een forum van de Club van Boze Buurtverenigingen (CBB) over een gevoelig onder werp: inspraak van burgers op gemeentelijke plannetjes. De CBB vindt dat blijkt al uit de naam die inspraak een was sen neus. Sterker nog, de ge meente naait de bewoners maar een oor aan, vindt deze club. Waal zou er nog van ophoren. Maar het mag niet zo zijn. Burgemeester Waal van Deven ter zit donderdagavond (21 no vember) in het buitenland. In Parijs om precies te zijn, waar die dag een congres over crimi naliteit wordt gehouden. Terwijl om acht uur 's avonds in het Leidse Volkshuis het fo rum van start gaat. Waal zal er dus niet bij zijn 'hoewel hij graag had willen komen', laat een woordvoerder van de bur gemeester weten. Wel zitten achter de tafel de huidige wet houder van ruimtelijke orde ning T. Van Rij, het SP-raadslid C. Vergeer, een Delfts hoogle raar op het gebied van stadsver nieuwing en een Leids sociaal wetenschapper. Ze zijn althans uitgenodigd. En naar een voor zitter wordt volgens CBB-secre- taris Koos Barendse nog ge zocht. Hij denkt aan iemand uit de vaste Tweede Kamercom missie voor ruimtelijke orde ning. De baas De bijeenkomst wordt georga niseerd door de VARA, zo meldt het persbericht. Die betaalt de huur van het Volkshuis. De VARA? Zou de VARA de PvdA voor het eerst in jaren weer iMOOI en LELIJK' eens links passeren? Zou het de VARA zijn die mensen weer op roept hun kritiek op de ge meentelijke overheid niet onder stoelen of banken te steken? Het lijkt er op, maar de ver klaring is eenvoudiger. De voor zitter van de Club van Boze Buurtverenigingen, Daan Sloos, is ook voorzitter van het lande lijk presidium van VARA-leden. Met de VARA gaat het zo goed, dat er blijkbaar geld overschiet voor andere activiteiten. Vol gens Barendse is Sloos als een soort voorzitter van de leden trouwens in feite 'de baas van VARA-voorzitter Marcel van Dam'. Met deze bijeenkomst loopt de CBB vooruit op de verschij ning van het langverwachte zwartboek over onvrede met de inspraak op het terrein van de ruimtelijke ordening. Dat had al in mei moeten verschijnen. Te weinig respons? Nee, zegt Barendse, er komen maar liefst 73 Leidse verenigin- De bouw van een kindercentrum in de Stevenshof is een jaar uitgesteld. De gemeente heeft niet genoeg geld om het gebouw nu al neer te zetten. Het centrum krijgt 56 plaatsen voor kinderopvang en een peuterspeelzaal. De nieuwbouw kost acht ton. Het was de bedoeling dat het centrum begin volgend jaar open zou gaan. De afgelopen tijd zijn de kosten voor kinder opvang echter enorm gestegen, vertelt ambtenaar L Ploeg. Het salaris voor personeel is om hoog gegaan en ook andere za ken zijn duurder geworden. De kosten voor de opvang van een kind als dat alle dagen naar het kinderdagverblijf zou gaan zijn daardoor toegenomen van 12.500 gulden naar 15.000 gulden per jaar. Volgens Ploeg zijn er voor de gemeente niet zoveel mogelijk heden om geld te besparen. De enige manier was om de bouw van een nieuw centrum uit te stellen. Door het bedrag nog een jaar op de bank te laten staan, ontvangt de gemeente er rente over. De Socialistische Partij heeft inmiddels een verontruste brief gestuurd naar verantwoordelijk wethouder A. van Bochove. „Het besluit betekent dat de Stevenshof, op dit moment toch de wijk met de meeste jonge kinderen van heel Leiden, nög een jaar zal moeten wachten op een dergelijke voorziening". In de nieuwbouwwijk is al een kinderdagverblijf. Het twee de centrum wordt daar vlakbij neergezet, in de buurt van sta tion De Vink. gen, comité's en bewonersgroe- pen met klachten in het boek aan bod. Nadat publicatie al een aantal malen is uitgesteld, is het plan om het rapport er gens tussen sinterklaas en kerst aan wethouder Van Rij aan te bieden. Barendse en Sloos heb ben uit eigen zak de kosten be taald. CBB-secretaris Barendse: „We hadden subsidie kunnen krijgen als we het boek onder verant woording van het Leids Bewo ners Platform lieten verschij nen. Het waren echter allemaal ideeën van ons en het Bewoners Platform wilde het boek gaan redigeren. Dat wilden wij niet. Die 73 verenigingen en comite's laten we helemaal zelf aan het woord". 21 november, 20.00 uur, dis cussieavond over de inspraak in Leiden in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdljk. Maresingel is één van de 335 vestigingen van de PTT die haar deuren moeten sluiten. De PTT zegt dat minder postkantoren nodig zijn in verband met de groeiende populariteit van de Klanten kunnen nog tot 1 janu ari terecht bij het postagent schap aan de Maresingel. Daar na gaat het postkantoortje voor goed dicht. Het kantoor aan de geldautomaten. De bewoners van de Maresin gel en omgeving zijn door mid del van brieven en affiches op de hoogte gesteld van het feit dat het agentschap verdwijnt. een dijk van een COPIER voor een dijk van een PRIJS Kompro bv Leiden Tel. 071-120004 Vrouw beroofd Een 73-jarige vrouw is zaterdag middag beroofd op de Mors- weg. De vrouw liep daar met een vriendin toen twee jongens, die haar van achteren nader den, haar tasje grepen. In die tas zat een portemonnee met enkele honderden guldens en een foto-album. Wat vinden Leldenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: H. Suurmond- van Leeuwen, medewerker van de directie civiele werken voor het archeologische bodemonderzoek in Leiden. „Een van de fraaie (modernere) ZF gebouwen in Leiden vind üchet Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Deze school uit 1937 van architect Neysingh is een strak gebouw met een mooi torentje. Neysing ontwierp tien jaar daarvoor trouwens het 'oude' politiebureau aan de Zonneveldstraat, een femeentelijk monument. Het tedelijk is een fraai voorbeeld van de wat strenge bouwstijl uit het eind van de jaren dertig. Het grote gazon ervoor met enkele oude bomen doet het gebouw nog beter uitkomen. Het ligt nogal verscholen in de parkachtige tuin; als je echter op de hoek van de Burggravenlaan gaat staan heb je er een heel goed gezicht op. En niet alleen de buitenzijde, ook de grote hal met het monumentale trappenhuis waar zich de twaalf tekens van de dierenriem bevinden vind ik heel mooi. Iets lelijks te vinden is in Leiden niet zo moeilijk. Soms is een bouwplan niet eens zo onaardig, maar dan blijkt het in de praktijk toch een miskleun te zijn. Neem nu de parkeergarage aan het Driessenplein. Het gebouw op zichzelf is niet bijzonder fraai, maar de huurders Albert Heyn en Marca maken met die Gebrek aan gelegenheden voor 'mensen van onze leeftijd' de vlekkeloze aankleding is een onbekeken televisie die in de duisternis een geluidloos, maar ogenschijnlijk rauw popconcert vertoont. Dat is voor de jeugd, zegt iemand van de organisatie, die de jongeren ook een lolletje gunt. Goed fatsoen Feestgangers, onder wie een aantal middenstanders te her kennen is, zijn op de klanken van Wies Cavé naar voren ge schoten en maken een dansje. „Ik zing nu Chanson d'amour en dat is echt heel mooie mu ziek. heerlijk om op te dansen en ontzettend gezellig", moe digt Wies hen aan. De hoofden van de dansende paren neigen automatisch naar elkaar, de omarming wordt steviger. De overige bezoekers slaan de dansers roerloos gade, pilsje of wijntje in de hand Zij zitten op de 'zitjes', in reusachtige krin gen om de pilaren als een groep vakantiegangers op een zomer dag. Het tafereel oogt als een terras in Maastricht, waar zo juist drie touringcars tegelijk hun passagiers hebben uitgela den. Een paar mannen vertellen luidruchtig verhalen, sommigen lachen erom en de meesten zwijgen. Het campinggevoel in een oude kerk. Twee oudere dames zitten aan een apart tafeltje stilletjes te genieten van het vooruitzicht aat Marjol Floor straks voor de tweede keer optreedt. Op ande re zaterdagavonden gaan zij naar kennissen en soms naar Amsterdam, naar 'het Leidse - plein het Rembrandt-plein of de Jordaan, waar je nog echt ge zellige cafés hebt'. Nee, in Lei den gaan zij nooit uit: „In Lei den zijn er geen gelegenheden voor mensen van onze leeftijd, in de cafés zitten alleen maar jongeren". Eén dame zegt, ter wijl haar koolzwarte ogen schit teren: „Nergens kunnen wij met goed fatsoen zitten, daarom is het goed dat zoiets als dit wordt georganiseerd". Plukje Het showballet van het soort waarop televisiespelletjes en kwissen verzot zijn, is een groot succes, de dansvloer wordt wer kelijk omstuwd. Als het is afge lopen kan de jongen die de hele avond met een püsje aan de bar heeft staan wachten op zijn vriendin in een fleurig ballet pakje, eindelijk naar huis. „Ik weet niet wat ik hier moet, vind ik, de kerk is ook niet echt ge zellig". mompelt hij. De Pieterskerk lijkt inderdaad veel te groot voor wat ondanks de grote opkomst toch een knus festijn had moet worden. De ge zelligheid slaat neer boven de tafels en kan lang niet de hele ruimte vullen, alsof de gewelven te hoog zijn. Hoeveel honder den mensen ook zijn eekomen, het blijft een klein plukje op de majestueuze stenen vloer. De ouaere dames deert het niet, die voelen zich prettig in dit vei lige wereldje: „We zijn al lang blij dat wij niet over straat hoe ven, tegenwoordig durf ik 's avonds om elf uur niet eens de hond meer uit te laten. Vroeger stond ik om die tijd nog bij de bushalte en dan was ik niet bang". De muziekband komt dreunend op gang en spuugt een aantal malen de kreet 'olé, olé'. De chanteuse Wies Cavé door de spreekstalmeester aangekon digd als een 'echte Leidse' staat klappend tussen de verla ten muziekinstrumenten op het podium. „We gaan even naar Spanje met zijn allen, we gaan er een heel gezellige avond van maken", roept zij met opge schroefd enthousiasme. Wies is jarig vandaag, heeft de spreek stalmeester in het rode jasje zo juist verteld en dat maakt het feest nog meer een 'gezellig feest'. 'Maak het gezellig' is de op dracht op deze zaterdagavond bij het Galiada '91-festijn in de Pieterskerk 'met heerlijke dans muziek, entertainment, exposi tie, ballet enz', zoals het pro gramma meldt. „We hebben ra zendsnel nog een paar zitjes bij de pilaren neergezet, voor ie dereen is er zijn eigen muziek en nu maar kijken of de mensen een feest als dit leuk vinden", had organisator Henny Kwik ge zegd aan het begin van de avond. Aan de muziek zal het inder daad niet liggen met de volkse Wies Cavé, het beschaafde combo van Marjol Floor en de boerenkapel met de woordspe- lerige naam Dors(t)vlegels. Ook de wanden moeten de zorgen van alledag doen vergeten en tonen een veilige, harmonische wereld: foto's van 'mooie plek jes' in Leiden, van een nog jon ge Frank Sinatra voor zijn maf fia-connecties en van de de All America Boy Glenn Miller die trombone speelt voor de An drew Sisters. De enige smet op Mooi: Het Stedelijk Gymnasium, een fraai voorbeeld van de wat strenge bouwstijl uit de jaren dertig. Lelijk: De parkeergara ge aan het Driessen plein. Was er geen be tere plaats voor een fietsenstalling? fo to's wim dijkman schreeuwende reclame in alle kleuren het gebouw tot een aanfluiting. Tot overmaat van ramp meent de eigenaar van het pand er ook nog eens een aantal borden op te moeten spijkeren. De rondom gestalde fietsen (was er geen betere plaats voor een behoorlijke fietsenstalling te vinden?) versterken het negatieve beeld van dit stukje stad nog meer. ei Balletschool Inge van der Broek in de Pieterskerk. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5