Buitenland Nieuw bloedbad op Oost-Timor China fluit minister Baker terug Wall Street haalt beurzen onderuit Neo-nazi Duke redt het niet Oproerpolitie Kenya slaat in op betogers Leger Irak verdrijft duizenden Kurden Maandag 18 november 1991 Redacöe: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE Vormgeving: AN DRIES D FT MAR United Press International (UPI). DE RODE KHMER, die van 1975 tot 1979 in Cambodja een schrikbewind uitoefende, is gisteren teruggekeerd in de hoofdstad Phnom Penh. De de legatie van negen man werd aange voerd door de militaire bevelhebber van de Rode Khmer, Son Sen. NIEUWSLIJN India wil Iran reactor verkopen De Indiase regering heeft zaterdag niet gereageerd op de eis van de Verenigde Staten om af te zien van de verkoop van een kern reactor aan Iran. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft India vrijdag laten weten hulp op nucleair gebied aan Iran af te keuren. De Indiase onderminister van buitenland se zaken zei daarop niets te weten van een mogelijke transactie en noemde de berichten over de verkoop „een doelbewuste po ging om nog meer twijfel te zaaien over India". Neef Hussein mag kabinet formeren De Jordaanse premier Taher Masri is zaterdag afgetreden na for se kritiek op zijn beleid. Koning Hussein heeft zijn eigen neef Zeid Bin Shaker als opvolger aangewezen. De 57-jarige Shaker, een belangrijk adviseur van de koning, heeft opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen. Baby overleeft vijf dagen beerput De politie van Jamaica heeft een huishoudster gearresteerd om dat zij haar kind direct na de geboorte in de wc zou hebben ge gooid. De baby overleefde vijf dagen in de put onder de wc-pot voor hij werd ontdekt. De moeder gaf als motief dat zij geen kle ren had voor haar kind en dat de vader van de baby haar slecht behandelde. 'Binnenkort twee gijzelaars vrij' Volgens de Iraanse Engelstalige krant Teheran Times zullen op zeer korte termijn twee westerse gijzelaars worden vrijgelaten die in Libanon vastzitten. Volgens de krant gaat het om een Brit en een Amerikaan. De Teheran Times heeft het bij eerdere voor spellingen over de vrijlating van westerse gjjzelaars altijd bij het rechte eind gehad. In Libanon zitten nog vier Amerikaanse gijze laars vast. De enige Brit die daar nog wordt vastgehouden is de afgezant van de Anglicaanse kerk Terry Waite. IRA-leden blazen zichzelf op De man en de vrouw die vrijdagnacht omkwamen bij een bom aanslag in het Britse St. Albans, waren vermoedelijk leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De oom ging kort voor elven af bij een gebouw waar een legerband optrad. Als de explosie enkele minuten later zou zijn geweest, was de ellende niet te overzien geweest. Om elf uur eindigde het concert en stroomden de 350 bezoekers het gebouw uit. De IRA heeft de aanslag opgeëist. Meer chemische wapens in Irak VN-inspecteurs hebben in Irak nog eens duizenden bommen, granaten en oorlogskoppen gevonden met een chemische la ding. Veel van het gevonden oorlogstuig verkeert in slechte staat. Door de vondsten blijkt dat Irak een nog veel groter wapenarse naal had opgebouwd dan eerst werd aangenomen. NAIROBI FRANS VAN D CORRESPONDENT Kenyaanse veiligheidstroepen hebben zaterdag een bijeen komst van de oppositie uit el kaar geslagen. Daarbij zijn en kele doden gevallen. Hoewel de demonstratie die was georgani seerd door de oppositiegroep Ford (Forum voor het herstel van de democratie in Kenya), door de overheid was verboden, trokken tienduizenden mensen de straat op. De betogers eisen invoering van een meer-partijenstelsel en maatregelen tegen de corruptie. President Moi voelt echter niets voor een meer-partijensysteem en noemde de leden van Ford NEW YORK-TOKYO-AMSTERDAM De internationale beurzen kampten vanochtend met de naweeën van de koersval op Wall Street, afgelopen vrij dag. De Japanse Nikkei-in dex (van de 225 belangrijkste fondsen) sloot op 23.400,12 punten, 2,6 procent lager dan afgelopen vrijdag. Van pa niek was echter geen sprake. De effectenbeurs van Londen reageerde sterk op de koersval in New York en Tokyo. Een uur na het begin van de handel stond de Financial Times-index van de honderd fondsen op 2472,7 punten, 2,9 procent lager dan het slot van vrijdag. Daarna trad een herstel op. Wall Street beleefde afgelo pen vrijdag haar slechtste dag sinds twee jaar. De Dow Jones- index van de dertig grootste fondsen kelderde met 120,31 punten tot 2.943,20 punten, een daling van 3,9 procent. Het ge brek aan vertrouwen in de Amerikaanse economie en de onzekerheid over het economi sche beleid van de regering- Bush, vormden de achtergrond voor de hypergevoelige stem ming op Wall Street. Negatieve berichten over de concurrentie positie en de winstverwachtin gen van een aantal beursfond- sen deden de rest. „Het leek er op dat iedereen schoon schip maakte", reageerde een hande laar na sluitingstijd. Ook in de hoek van het bankwezen vielen forse klap pen. Dat kwam doordat de Amerikaanse Senaat zich eerder deze week uitsprak voor het verlagen van de rente op het ge bruik van credit cards. De ban ken vrezen dat een dergelijke maatregel zal leiden tot een groot banenverlies. De dollar stond vrijdagavond op 1,82 gulden, een cent lager dan donderdagavond. De daling was het gevolg van speculaties over een nieuwe Duitse rente verhoging. Dat trok de valu tahandelaren naar de mark, wat leidde tot koersverlies voor de dollar. 'Tachtig gevangenen doodgeschoten LONDEN AFP Volgens de Indonesische mensenrechtenorganisatie Ta- pol heeft het Indonesische leger op Oost-Timor tachtig gevangenen geëxecuteerd. Dat is gebeurd drie dagen na het bloedbad dat het leger vorige week dinsdag aanricht te tijdens een demonstratieve herdenkingsbijeenkomst in de Oosttimorese hoofdstad Dili. Het Indonesische le ger ontkent de terechtstellingen. de Nederlandse VN-vertegen woordiger Peter Kooijmans be loofd dat degenen die tijdens de herdenkingsbijeenkomst waren gearresteerd, goed zouden wor den behandeld. „Veel gevange nen" zouden echter volgens Ta- pol naar Kupan, in het andere deel van Timor, zijn gebracht, zodat buitenlandse missies die naar Timor worden gestuurd, hen niet meer te zien krijgen. De bisschop van Dili, Carlos Belo, heeft in het militaire zie kenhuis Lahan negentig gewon den geteld na de schietpartij, van wie sommigen er ernstig aan toe waren. Hij zei tegen het Indonesische weekblad Editor in Lahan een verpleegster te hebben gesproken, die hem vertelde 72 doden te hebben ge teld. Het officiële dodental is 19, met 91 gewonden. Volgens de Oosttimorese oppositie moeten In een persbericht dat Tapol gisteren in Londen publiceerde, staat dat gevangenen vanuit de plaatsen Taibesse, Manleuana en Dili in vier vrachtwagens naar het dorp Bemos werden gebracht, tien kilometer ten zui den van Dili. Soldaten van het 700ste en 744ste bataljon van de Hasa- nuddin-divisie zouden de ge vangenen hebben gedwongen zich te ontkleden voor vertrek. Vervolgens zouden de mensen aan elkaar zijn gebonden en naar Bemos zijn gereden. Daar werden zij op de rand van pas gegraven massagraven neerge zet en met een mitrailleur doodgeschoten. De commandant van de strijdkrachten, generaal Try Sutrisno, heeft onder anderen tussen de 80 en 200 doden ge wonden zijn gevallen. De Italiaanse priester Renato Stefani heeft videobanden van de slachtpartij door het Indone sische leger op 12 november in Dili. „Ik wil ze naar de Verenig de Naties sturen of naar leden van het Japanse parlement om daarmee op te roepen tot steun aan het volk van Timor", zei hij zaterdag in een vraaggesprek met het Japanse perebureau Kyodo. Indonesië stelt zo spoedig mogelijk een commissie van ondeizoek in naar de slachtpar tij door het leger in Dili, zo is gisteren verklaard door een ho ge regeringsfunctionaris, die echter geen datum noemde. De commissie komt onder leiding van een rechter van het Hoog gerechtshof en zal verder be staan uit functionarissen van de ministeries van binnen- en bui tenlandse zaken alsmede justi tie en het leger en leden van het parlement en van de opperste adviesraad. Eenieder die de wet blijkt te hebben geschonden, wordt berecht volgens de Indo nesische wet, aldus de functio naris. anarchisten en oproerkraaiers. De betoging trok niet alleen Kenyanen maar ook tientallen Amerikaanse en Scandinavische diplomaten. Samen met een aantal oppositieleiders begaven zij zich 's morgens in konvooi naar de ontmoetingsplaats. Maar ver kwamen ze niet. De leden van de oppositie werden door gewapende agenten uit hun auto's gesleurd en gearres teerd en de diplomaten werd gesommeerd terug te gaan. De Amerikaanse ambassa deur in Kenya, Hempstone, ver klaarde gisteren dat de arresta ties ongetwijfeld gevolgen zul len hebben voor de hulp aan Kenya. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De voormalige Ku Klux Klan-leider David Duke is er zaterdag bij verkiezingen voor het gouverneur schap van de zuidelijke staat Louisiana nauwe lijks aan te pas gekomen. Hij kreeg 39 procent van de stemmen. Zijn rivaal, de Democraat Edwin Edwards, trok met 61 procent de overwin ning naar zich toe. Duke heeft zijn verlies voor een deel te danken aan de zwarte kiezers van Louisiana, die massaal naar de stembus kwamen om tegen de extreem rechtse Duke te stemmen. Maar ook de helft van Louisiana's blanke kiezers stemde tegen Duke, deels uit afkeer van zijn racistische achtergrond, deels omdat zij vrezen dat winst voor Duke tot een boycot van toeristen, beurzen, grote sport evenementen en dergelijke zal leiden. De opluchting dat Duke verloren had, was het afgelopen weekeinde dan ook groot bij zowel ker ken, zakenlieden als de zwarte inwoners van Louisiana. Zeker even groot was de voldoening bij de Republikeinse partij. Duke heeft aan de verkiezingen deelgenomen als Republikeinse kandidaat. Hij heeft daarmee de partij geassoci eerd met racisme, en dat was een grote zorg voor alle Republikeinen, president Bush voorop. Bush had Duke eerder dan ook scherp veroordeeld en onder meer gezegd dat hij voor Edwards zou kie zen, als hij in Louisiana zou mogen stemmen. Voor velen waren de verkiezingen een keus tus sen twee kwaden, een racist en een door schan dalen besmeurde politicus. Edwards, die al eerder drie termijnen achtereen gouverneur van Louisia na was en in die tijd onder meer de reputatie ves tigde niet vies te zijn van vriendjespolitiek, vierde zijn overwinning uitbundig: „De kiezers van Louisiana hebben de koopman van de haat en de meester van het bedrog teruggewezen." De Spaanse hoofdstad Madrid was net afgelopen weekeinde het decor van ultra-rechtse betogin gen rond de 16e sterfdag van ge neraal Franco. Dankzij de aanwe zigheid van meer dan 1000 poli tieagenten in het centrum van de stad bleven ernstige incidenten uit. Wel was het gedurende het hele weekeinde onrustig in Ma drid. Behalve een tiental rechtse skin-heads werden gisteren ook 26 linkse tegen-demonstranten aangehouden, die probeerden een confrontatie uit te lokken. Zater dag was in Madrid al een groep rechtsradicalen gearresteerd, die twee journalisten en een camera man in elkaar hadden geslagen. Op de foto enkele duizenden mensen die gisteren in het cen trum van Madrid de fascistische groet brachten. FOTO EFE KOTE RODRICO NICOSIA-ATHENE AP-GPD Het Iraakse leger heeft duizen den Kurden verdreven uit dor pen in het noorden van Irak, zo hebben vluchtelingen en func tionarissen van de Verenigde Naties in Irak gezegd. Kurdische zegslieden meldden gisteren Iraakse aanvallen op drie dor pen en beweren dat het leger een groot offensief zal beginnen om alle Kurdische rebellen uit noord-Irak te verwijderen. De berichten over beschietin gen van drie Kurdische dorpen betekenen dat een einde is ge komen aan een staakt-het-vu- ren dat vijf dagen eerder door Baghdad en een coalitie van Kurdische rebellenbewegingen was bereikt. Volgens Kurdische rebellen kwamen de dorpen Bariga, Noujul en Sayedan gisteren on der artillerievuur te liggen. Er waren geen berichten over slachtoffers. Inwoners van an dere dorpen, onder andere het plaatsje Makhmor, meldden zich zaterdagavond bij vestigin gen van het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de VN en vroegen om hulp. Ze zeiden dat het Iraakse leger de inwoners 24 uur de tijd had ge geven om hun woonplaats te verlaten. Volgens VN-fiinctiona- rissen gaat het in totaal om meer dan 7000 Kurdische dor pelingen. Regering en rebellen sloten vorige week een overeenkomst, op grond waarvan de rebellen zich hebben teruggetrokken uit diverse Kurdische steden in ruil voor de opheffing van een twee weken eerder door de regering ingestelde blokkade van voedsel en benzine. „Onze beslissing van vorige week om onze troe pen terug te trekken was een gebaar van goede wil, om blijk te geven van onze vastberaden heid om een vreedzame rege ling tot stand te brengen", zo zei de Kurdische leider Masoud Barzani. „Maar als de nieuwste Iraakse troepenbewegingen be tekenen dat ons volk nieuwe tragedies en deportaties te wachten staan, dan zijn we er klaar voor om ons te verdedigen tegen nieuwe agressie." De Iraakse minister handel Mohammed Mehdi Saleh ont kende dat Baghdad de levering van voedsel nog altijd tegen houdt, zoals de rebellen bewe ren en gaf de rebellen de schuld van de voedseltekorten in het Peking doet slechts bescheiden concessies aan VS De Chinese regering heeft vanmorgen gezegd te zullen nadenken over het be perken van de export van raketten. Daarmee wordt de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken James Baker teruggefloten. Gisteren liet hij na overleg in Peking weten dat China had toege zegd geen raketten voor de middellange afstand meer te leveren aan landen als Syrië en Pakistan. Het ministerie van buitenlandse zaken in Peking zei dat China alleen minder ra kenen uitvoert als de Verenigde Staten de sancties intrekken tegen twee Chine se bedrijven die bij handel in rakenen zijn benokken. Ook moet Washington Amerikaanse bedrijven weer toestem ming geven hoogwaardige computers en satelliettechnologie aan China te verko pen. Baker was naar China gereisd om te praten over handel, wapenbeheersing en de mensenrechten. Hij erkende dat de resultaten van zijn bezoek minder posi tief waren dan de VS hadden gehoopt, maar meldde gisteren nog als belangrijk ste winstpunt dat Peking zich zou aan sluiten bij het zogeheten Raketten Con trole Regime (MTCR), dat is bedoeld om een eind te maken aan de verspreiding van raketten voor de middellange af stand. De regering in Peking heeft eerde re Amerikaanse delegaties ook al doen geloven dat de export van raketten aan banden zou worden gelegd. De Chine zen gingen dan later toch met de leve ringen door waarbij zij hun beloften an ders uitlegden dan de VS. Volgens Baker heeft China beloofd zich nog dit jaar bij het non-proliferatie verdrag aan te sluiten, de wereldwijde overeenkomst tegen de verspreiding van kernwapens. China maakte vóór het be zoek van Baker echter al duidelijk niet te willen meedoen aan een campagne van internationale politieke druk op commu nistisch Noord-Korea om te voorkomen dat dat land kernwapens in handen krijgt. Peking liet zich daar vanmorgen niet verder over uit. Tot de 108 landen die het verdrag tot nu toe hebben gete kend, behoren ook Iran en Algerije, die naar algemeen wordt aangenomen met Chinese steun eigen kernwapens probe ren te ontwikkelen. Baker zei dat een groot deel van zijn driedaagse bezoek in het teken van de mensenrechten heeft gestaan, maar gro te concessies - de vrijlating van politieke gevangenen - heeft China niet gedaan. Wel werd inzicht gegeven in het lot van achthonderd gedetineerden. Dat de be moeienis van Washington niet wordt ge waardeerd, bleek uit de arrestatie van twee dissidentes, die tijdens het verblijf van Baker werden aangehouden om te voorkomen dat ze met de Amerikaanse minister zouden praten. Volgens de regeringskrant China Daily zijn de mensenrechten besproken, maar is niet onderhandeld. Beide kampen hebben slechts hun standpunten her haald. China liet Baker verder nog weten waar hij stond door zijn bezoek vandaag kort in de kranten te vermelden, soms zelfs op de achterpagina's. Normaal ge sproken worden bezoeken van buiten landse hoogwaardigheidsbekleders uit gebreider door de pers behandeld. Russische Federatie wil Honecker kwijt MOSKOU AP-Rtr-AFP-DPA De regering van de Russische Federatie heeft besloten dat de aanwezigheid van ex-DDR-lei- der Erich Honecker illegaal is en dat hij het land moet verlaten. Volgens het persbureau Interfax is het besluit om Honecker uit te wijzen vrijdag genomen door de Russische president Jeltsin. De Duitse krant Kurier am Sonntag meldde echter dat Unie-president Gorbatsjov te gen uitlevering is. Het is niet duidelijk waar Honecker heen gaat als hij de Russische Federatie wordt uit- fezet. Eén van zijn advocaten et vanuit Berlijn weten dat het besluit van de Russische Fede ratie niet betekent dat de voor malige leider van de DDR snel naar Duitsland wordt terugge bracht. Een datum voor de uitwijzing van Honecker is overigens nog niet vastgesteld, omdat Jeltsin voor uitlevering de toestem ming van de Unie-president no dig heeft. Frans protest tegen bezuiniging gezondheidszorg PARUS» HANSGERTSEN CORRESPONDENT Tienduizenden werknemers in de Franse gezondheidszorg hebben gistermiddag in Parijs gedemonstreerd tegen de be zuinigingsplannen van de rege ring. Volgens de demonstranten helpt de regering het Franse ge zondheidssysteem om zeep door willekeurig te snoeien. Die bewering werd bestreden door minister Bianco (sociale zaken). Bianco stelde dat bezui nigingen op de Franse gezond heidszorg nodig zijn. Hij noem de de demonstratie uiterst voor- De massale demonstratie had een wat merkwaardig karakter, omdat de diverse beroepsgroe pen onderling vaak heel tegen strijdige belangen hebben. Vol gens commentatoren was de demonstratie dan ook meer een uiting van algehele onvrede dan van verzet tegen de voorgeno men bezuinigingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4