Binnenland WVC praat nog over centra asielzoekers Geen crisis om plannen Simons Vondelinge Sandra is Fran^aise Maatregelen tegen bestuur St. Maarten Relatie Nederland-Suriname blijft ongemakkelijk Zwartwerkers haven Rotterdam aangepakt Maandag 18 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 3 schappelijke Persdienst (GPD), I NIEUWSLIJN Vluchtstrook nu echt taboe voor auto De politie gaat de komende tijd verscherpt toezicht houden op weggebruikers die in strijd met de verkeersregels gebruik maken van vluchtstroken. De actie, onder het motto 'de vluchtstrook moet vluchtstrook blijven' is vandaag door de Algemene Ver keersdienst in Driebergen aangekondigd. Sinds 1 november staat een boete van 250 gulden op het gebruik behoudens noodgevallen van de vluchtstrook, de vluchthaven of de berm van een autosnelweg of autoweg. Volgens de politie komt het nog te vaak voor dat weggebruikers over de vluchtstrook rijden. Minder nieuwe aids-gevallen In de eerste helft van dit jaar is het aantal nieuwe aids-gevallen gedaald in vergelijking met vorig jaar: van 213 naar 191. Sinds 1982, toen de eerste aids-patiënt in Nederland werd geregi streerd, steeg het aantal nieuwe gevallen elk jaar. In totaal heb ben in Nederland tot nu toe 1886 mensen aids gekregen, aldus voorzitter Roscam Abbing van de Nederlandse commissie aids- bestrijding (NCAB) gisteren. De meeste mensen kregen het virus via (homo)seksuele contacten. 36 Mensen kregen de ziekte via bloedtransfusies en 9 via een moeder-kind besmetting. Rottenberg tegen linkse fusie De belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA, Felix Rottenberg, is fel tegen de vorming van een Progres sieve Volkspartij. „Een puur machtspolitieke operatie", noemt de beoogd partijvoorzitter het plan van André van der Louw om nauw samen te werken of te fuseren met Groen Links en D66. Van der Louw maakt volgens Rottenberg trouwens geen schijn van kans „omdat Groen Links en D66 zichzelf niet als politieke organisatie zullen verloochenen". In de Krant op Zondag zegt Rottenberg ervan overtuigd te zijn „dat de hele discussie wegvalt zodra de PvdA zich herstelt". Twee doden door verkeersongeval Een 22-jarige man uit Rutten en een 52-jarige man uit Havelte zijn gisteravond in Steenwijk om het leven gekomen bij een ver keersongeval. De inwoner van Rutten slipte met z'n auto in een scherpe bocht en botste frontaal tegen de wagen van de man uit Havelte. Diens vrouw van 48 jaar raakte ernstig gewond. De nu elf maanden oude baby Sandra die 20 september in Bre da te vondeling werd gelegd, heeft de Franse nationaliteit. De politie verdenkt de vader van het kind ervan zijn toen negen maanden oude dochtertje na een echtelijke ruzie te hebben ontvoerd. De man, een in wo- ner van Lyon, werd vorige maand in die stad gearresteerd. De zaak kwam aan het licht na dat de Franse politie zaterdag 5 oktober de 25-jarige Fransman arresteerde wegens mishande ling van zijn vriendin en zijn broer. De man legde ruim an derhalve week daarna een korte verklaring af over die ruzie en de ontvoering van zijn dochter tje. De Franse politie nam via Interpol op 18 oktober contact op met de politie van Breda om de verklaring te controleren. Een bezoek van de Bredase po litie aan Lyon bevestigde dat Sandra inderdaad Fran^aise is. Sandra zelf gaat terug naar Frankrijk, waar de Franse Raad voor de Kinderbescherming voorlopig toezicht zal houden. Een vrouw staat in gedachten verzonken op het Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn (Limburg). De jaarlijkse dodenherdenking in het kader van de zogeheten Volkstrauertag is gister middag zonder incidenten verlopen. Het aantal belangstellenden was beduidend minder dan vorige jaren. De politie schat het aantal bezoekers op hooguit zevenhonderd. foto anp Burgemeester 's-Gravendeel krijgt dreigbrief Douanecontrole en uitbreiding Justitie WILLEMSTAD STELLA SLOOTEN CORRESPONDENT Minister Hirsch Ballin heeft maatregelen aangekondigd op Sint Maarten om de „deugde lijkheid van het bestuur te ver zekeren". Hij vindt dit nodig ge zien de vele negatieve berichten over de gang van zaken op het bovenwindse eiland. De Tweede Kamer vroeg de minister al eerder om maatre gelen die de bestuurlijke chaos op het eiland moeten tegen gaan. Gezaghebber Richardson van Sint Maarten vindt echter dat de Tweede-Kamerleden „te kwader trouw" zijn. De verha len over Sint Maarten noemt hij „eenzijdig". Richardson neemt het de kamerleden zeer kwalijk dat zij ieder jaar de Antillen be zoeken en zich daar vermaken „They wine and dine" en nu ineens verklaren dat het be stuur van Sint Maarten niet deugt. Minister Hirsch Ballin kon digde dit weekeinde een be stuurlijk urgentieprogramma voor Sint Maarten aan. Met de Antilliaanse regering en het be stuur van Sint Maarten kwam hij overeen dat er douanecon trole komt om de drugsdoor voer te bestrijden. Het justitiële apparaat wordt verder versterkt. Er was geen overeenstem ming over verbetering van de besluitvorming van het Sint Maartense bestuur. Gezagheb ber Richardson zei pertinent te gen de term 'deugdelijkheid van bestuur' te zijn. Afgesproken is nu dat twee of drie onafhanke lijke deskundigen het Sint Maartense eilandsbestuur in kaart brengen. Daarna worden eventuele maatregelen afge sproken. DEN HAAG GPD Het ministerie van wvc onderhandelt nog met negen ge meenten over de opening van asielzoekerscentra-nieu- we-stijl. Vrijdag werd bekend dat vanaf 1 januari negen nieuwe opvangcentra in gebruik zulen worden genomen. Asielzoekers krijgen daar in principe binnen een maand uitsluitsel of ze mogen blijven. dat de besprekingen tijdig zijn afgerond, zodat de nieuwe cen tra begin volgend jaar in ge bruik kunnen worden geno men. Burgemeester J. Nederlof van 's-Gravendeel heeft onlangs een dreigbrief ontvangen in verband met de mogelijke vestiging van een asielzoekerscentrum in zijn gemeente. In de brief wordt aangekondigd dat wanneer het gemeentebestuur akkoord gaat met de komst van het opvang centrum, het huis van de burge meester in brand wordt gesto ken. Minister d'Ancona van wvc vindt overigens dat gemeenten Het ministerie wekte vrijdag avond de indruk dat het overleg met de negen gemeenten waar de opvangcentra moeten ko men, was afgerond. De bespre kingen met Dordrecht, Zwolle, Nijeveen, Rijsbergen, Noord oostpolder, 's Gravendeel en Oisterwijk zijn echter nog in volle gang. Alleen met Eindhoven en Zeewolde is volledige overeen stemming bereikt. In alle geval len gaat het om reeds bestaande asielzoekerscentra die worden omgevormd tot opvangscentra- nieuwe-stijl. WVC verwacht wel en woningverhuurders veel meer woningen beschikbaar moeten stellen voor asielzoe kers. Momenteel zitten ruim 16.000 asielzoekers in woningen die door gemeenten en ver huurders beschikbaar zijn ge steld. d'Ancona wil dat die ca paciteit verdubbelen. Ze heeft dit zaterdag in Zee wolde gezegd tijdens de presen tatie van het nieuwe opvangbe leid. De minister kondigde aan dat begin volgend jaar een nota verschijnt waarin maatregelen worden aangekondigd om de opvangcapaciteit te verdubbe len. Zij liet in het midden of die maatregelen een dwingend ka rakter zullen hebben. Inmiddels hebben 592 ge meenten de afgelopen jaren een contract met het ministerie ge tekend waarin zij zich bereid verklaren asielzoekers op te vangen in woningen. Drie ge meenten hebben het verzoek nog in beraad, 29 hebben me dewerking toegezegd en 23 ge meenten (waarvan de meeste in Noord-Brabant en Limburg) weigeren vooralsnog woningen beschikbaar te stellen. Het huidige uitgangspunt is dat de gemeenten ieder één asielzoeker per duizend inwo ners opvangen. In de praktijk worden er per duizend inwo ners iets meer asielzoekers op genomen. d'Ancona heeft de gemeenten gevraagd die norm te verhogen tot twee asielzoe kers per duizend inwoners. Dat cijfer wordt echter bij lange na niet gehaald. 'd Ancona acht verdubbeling van de capaciteit nodig om de doorstroming vanuit de asiel zoekerscentra te verbeteren. Op het ogenblik zijn er 21 asielzoe kerscentra. Dat aantal moet vol gend jaar met 20 worden uitge breid. Losse noodopvangplaat- sen, zoals hotels, kunnen dan verdwijnen. BONAIRE HENRI KRUITHOF EN STELLA VAN SLOOTEN Loftuitingen gingen in hoog tempo over en weer. Minister Hirsch Ballin van justitie en zijn Surinaamse collega van buiten landse zaken Mungra putten zich zaterdag uit in termen als 'goede en constructieve sfeer' en 'openhartigheid' Maar dat kon toch niet verhullen dat op één belangrijk punt hervat ting van de ontwikkelingshulp geen overeenstemming werd bereikt. Vooral voor Suriname moet dat een teleurstelling zijn. Vrijdag en zaterdag werd op het Antilliaanse eiland Bonaire intensief onderhandeld tussen een beperkte Nederlandse dele gatie en een zeer uitgebreide groep Surinamers. Juist de om vang van de Surinaamse dele gatie leidde op een gegeven moment tot zoveel problemen, dat alle secondanten de zaal uit werden gestuurd om de minis ters de onderhandelingen vlot te laten trekken. Zoals verwacht werd het grootste probleem de hervatting van de ontwikkelingshulp. Suri name eiste van de Nederlandse regering 25 miljoen gulden per maand voor de komende zes maanden. Daama zou op basis van een economisch herstel plan de verdere ontwikkelings samenwerking geregeld moeten worden. Maar dat was voor Nederland absoluut onaanvaardbaar. „On gedekte chêques worden niet Minister Hirsch Ballin genoot zaterdagochtend nog even van een koele duik voor de hervatting van de be sprekingen op Bonaire. afgegeven", zei een medewer ker van de ministers Hirsch Bal lin en Pronk daarover. Maar de Surinaamse regering van haar kant wilde geen 'oninbare chê- que' in ontvangst nemen. En dus werd het voor Suriname be- werden in elk geval resultaten geboekt, al moet natuurlijk wor den afgewacht wat er van te recht komt. Eén ding stond tevoren vast. De conferentie op Bonaire möcht en kon niet mislukken. langrijkste punt van de agenda De Surinaamse afvaardiging naar een werkgroep verwezen. wist heel goed dat een misluk- Voor Nederland is dat geen king weieens de definitieve ramp. Bestrijding van drugs- breuk tussen Nederland en de handel en herstel van de demo- ex-kolonie zou kunnen beteke- cratische rechtsstaat in Surina- nen. In de Tweede Kamer was me waren voor Nederland veel langzamerhand de stemming belangrijker. En op die punten ontstaan dat bij gebrek aan re- foto anp toussaint kluiters sultaten Nederland maar defini tief de handen van Suriname af moest trekken. Een schrikbeeld voor Suriname, dat op bijna alle fronten in een deplorabele toe stand verkeert. Niemand nam de korte crisis in de onderhandelingen zater dagnacht en -ochtend, dan ook erg serieus. De ontwikkelingssa menwerking leidde vooral tot zoveel problemen, omdat de met de ministers meegereisde politieke delegatie uit Suriname zich overal mee bemoeide. Toen die uit de vergaderzaal waren verwijderd, kwamen de onderhandelingen weer op gang. Dat de Surinaamse delegatie uiteindelijk akkoord ging met enkele kleine toezeggingen, ver baasde velen op Bonaire. Suri name krijgt de komende maan den eigenlijk alleen geld voor de voortzetting van enkele kleinere projecten, die in december vo rig jaar waren stopgezet na de telefonische staatsgreep van le gerleider Desi Bouterse. Tegenover de kleine financië le toezeggingen staat echter een forse bemoeienis van Neder land met interne Surinaamse aangelegenheden. Aan de Ne derlandse ambassade in Para maribo wordt een militaire en justitiële missie toegevoegd. „Ter ondersteuning van de Su rinaamse regering", zoals het eufemistisch door Hirsch Ballin werd genoemd. In werkelijkheid moeten deze missies Bouterse terugsturen naar de kazerne en de drugsdoorvoer krachtig be strijden. Over een dergelijke in tensieve buitenlandse bemoeie nis wordt niet door alle Surina mers even positief gedacht. „Deze conferentie was het begin van een nieuw hoofdstuk in de verhouding tussen Surina me en Nederlandzei de Ne derlandse voorzitter Hirsch Bal lin na afloop. Misschien is dat waar. Er zijn echter nog zoveel onzekerheden overgebleven, dat moet worden afgewacht hoe lang dat hoofdstuk zal zijn. Bolkestein pleit voor Nederlanders LELYSTAD ANP De fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, F. Bolke stein, wil dat in de discussie over de minderheden ook na drukkelijk aandacht wordt be steed aan de positie van Neder landers in de oude stadswijken. „Zij vormen een minderheid waar niemand over spreekt", al dus Bolkestein zaterdag in Lely stad op een congres van de libe rale jongerenorganisatie JOVD. „Wij hebben de problemen van de multiculturele samenle ving voor het grootste deel neergelegd op het bord van de mensen in de oude stadswijken. Wijken met veel slecht opgelei de laagverdieners en werklozen. De spanning in die oude wijken loopt op. Het heeft weinig zin dat te ontkennen. Ook die men sen moeten aan bod komen", aldus Bolkestein. De WD'er nam afgelopen zo mer met een rede in het Zwitse- re Luzem het voortouw in de discussie over minderheden. Het was voor het eerst dat Bol kestein zich publiekelijk over het minderheden uitliet na de bomaanslagen op het huis van staatssecretaris Kosto van justi tie en het ministerie van bin nenlandse zaken. In de brief waarmee RaRa de aanslag opeiste, wordt zijn naam ook genoemd. Bolkestein pleitte za terdag ook voor het invoeren van een identificatieplicht. Stelselwijziging nog onbekend bij velen DEN HAAG GPD Het kabinet zal niet opstappen als de Eerste Kamer morgen het plan-Simons voor een stelsel wijzing in de gezondheidszorg afwijst. Deze afspraak is afgelo pen weekeinde tussen CDA en PvdA gemaakt. Alleen staatsse cretaris Simons zelf sluit zijn vertrek niet uit als de Senaat zijn plan verwerpt. Het kabinet rekent niet op een harde botsing. Het kabinet is het CDA in de Senaat name lijk op nog een tweede punt te gemoet gekomen. Nadat eerder werd besloten een deel van de stelselwijziging niet per 1 janua ri aanstaande in te laten gaan maar een jaar later, is het kabi net bereid om nu nog geen dui delijkheid te eisen over het pak ket van 1 januari 1993. In het debat van morgen kan Simons als staatssecretaris niet namens het kabinet een politiek oordeel of machtswoord uit spreken. Indien hij dat nodig acht, kan hij om schorsing vra gen voor beraad in kabinets kring. Dat beraad zal echter pas na het Senaatsdebat kunnen plaatsvinden. Want premier Lubbers verblijft in het buiten land, samen met minister Van den Broek van buitenlandse za ken. Woensdag is dan de eerst aangewezen datum. Simons wil niet uitsluiten dat hij opstapt als de Senaat zijn plan afwijst. Zowel voor hem als voor zijn partij (PvdA) is de stel selwijziging een van de grote punten op de politieke agenda. Daarbij komt nog dat men op diverse punten de laatste tijd nogal wat heeft moeten slikken: de koppeling en de ziektewet- wao-plannen. De meeste Nederlanders we ten overigens niet wat de stel selwijziging in de gezondheids zorg, het plan-Simons, inhoudt. Een onderzoeksbureau dat wil de peilen wat mensen van de plannen vinden, moest de te ondervragen mensen er zelfs eerst informatie over toesturen. Bij een steekproef vóór het onderzoek (dat is gehouden van 28 oktober tot 9 november) bleek bijna niémand van de 500 geïnterviewden iets te weten over het plan. De onderzoekers besloten eerst informatie toe te sturen. Na het ontvangen van de in formatie zei 64 procent van de ondervraagden wel te weten wat de stelselwijziging inhoudt. Bij het spontaan noemen van enkele belangrijke aspecten kwam 38 procent echter niet verder dan 'basisverzekering'. Zeventien procent wist te mel den dat het 'voor iedereen' zou gelden. Welgeteld één procent noemde 'kostenbesparing', wat toch zo ongeveer de essentie is van het plan. Desondanks is een meerder heid tegen de stelselherziening vanwege de verwachte aanslag op hun portemonnee. De be reidheid tot het nemen van een eigen risico als daarmee de pre mie omlaag gaat, is niet erg groot. Bijna de helft wil niet zo'n eigen risico. Slechts één procent wil meer dan 1200 gul den eigen risico nemen. Resultaat omvangrijk onderzoek ROTTERDAM GPD Honderden uitkeringsgerech tigden die de afgelopen jaren zwart hebben gewerkt in de Rotterdamse haven, zullen strafrechtelijk worden ver volgd. Diverse uitkeringsinstanties en het GAK beschikken over een lijst waarop de namen voorkomen van ongeveer zes honderd mensen die hebben gewerkt voor koppelbazen die tegen de lamp zijn gelopen. Ze ventig uitkeringsgerechtigden hebben reeds bekend op die manier te hebben 'bijver diend'. De lijst met zwartwer kers is het resultaat van een omvangrijk onderzoek naar koppelbazerij in de Rotter damse haven. Deze zomer con stateerde het Rotterdams Openbaar Ministerie reeds dat koppelbazerij in de haven op grote schaal voorkomt. In minder dan een jaar tijd wer den zes onderzoeken gestart tegen bedrijven die geen pre mies en belasting afdroegen voor mensen die zij aan het werk zetten. Het GAK zei in juli al dat 'koppelbazerij een on uitroeibaar probleem is'. Politie, justitie, douanerecher che en de bedrijfsverenigingen rolden begin dit jaar twee be drijven op, die zeven tot acht miljoen gulden aan sociale premies en belastingen achter hielden. In deze zaak zijn In middels gevangenisstraffen van drie jaar uitgesproken te gen de hoofdverdachten. Zij zijn schuldig bevonden aan het leiden van een verboden orga nisatie. De belastingdienst gebruikt de Wet ketenaansprakelijk heid om alsnog de premies binnen te halen, die de koppel bazen niet hebben afgedragen. De bedrijven die zwartwerkers in dienst hebben genomen, worden aansprakelijk gesteld en moeten dat geld alsnog af dragen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3