Sport 9 Sampras ijskoud de beste Philidor verslaat Het Witte Paard 1 TUSSENIN Marianne Muis kan draai niet vinden Figurantenrol veldrijders WIE ZEI DAT (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V 20 haar studie fysio-therapie naar de achtergrond geschoven ten einde Barcelona te halen. Met een schitterend optreden daar zou ze afscheid nemen van het De tijd, dat Marianne en Mild red Muis op elkaar leken als de boven-en onderkant van een damsteen, is voorbij. Mildred manifesteerde zich afgelopen weekeinde na een kaak-operatie bij haar zwem-comeback beres terk, Marianne's poging de aan sluiting te hervinden bij de we- reldtop mislukte in Arnhem op dramatische wijze. Het toch al zwakke, gestel van de Europese recordhoudster op de korte baan was door een griepje nog verder ondermijnd. Zozeer zelfs, dat de zesvoudige Europese medaillewinnares van twee jaar geleden in Arnhem op geen enkele manier aan de ruim gestelde selectie-normen vol deed (zesde op de 100 meter vrij, vierde op de 200 meter wis sel) en alleen dank zij het onge schonden vertrouwen van de selectie-commissie alsnog een plaatsje kreeg in Ton van JGoos- ters 28 leden tellende voorlopi ge Olympische ploeg. Sinds kort gaan de inmiddels 23-jarige tweelingzusjes elk hun eigen weg. Mildred is in dienst getreden bij het NOC op Papen dal, Marianne heeft tijdelijk De Nederlandse veldrijders hebben ook in de derde wedstrijd om de Superprestige-trofee geen rol van betekenis kunnen ver vullen. In het Spaanse Zarautz was Frank van Bakel met een achtste plaats opnieuw de best geklasseerde landgenoot, op de voet gevolgd door Martin Hendriks en Huub Kools. Henk Baars finishte ver in de achterhoede op de negentiende plaats. De wereldkampioen van 1990 had bijna vijf minuten achter stand op winnaar Peter Hric. De Brabander is dit seizoen be paald niet goed gestart in de Superprestige-competitie. Een achtste plaats in Plzen was de hoogste Idassering. Vorige week in Gieten viel hij met een blessure Frank van Bakel rijdt weliswaar zienbarend. In Spanje moest hij Hric die zijn eerste wedstrijd iri Frischknecht, titelhouder bij de van vorig jaar herhaalde. de achillespees onstant, maar nauwelijks op- tim één minuut toegeven op de Superprestige won, voor i, die zijn tweede plaats Efc x-manager van FC Twente, Ton van Da len over de periode dat (de huidige Telstar-coach) Niels Overweg nog in Enschede voetbalde, in VI: „Niels Overweg was een super- degelijke voorstopper, een voor beeldige prof. Kwalitatief was Niels geen hoogvlieger, maar hij stond er altijd en heeft puur op zijn instelling nog vier inter landsgehaald. Als trainer begint hij zich momenteel bij Telstar ook meer en meer te bewijzen. Ben ik blij mee, omdat hij in zijn eerste jaar bij Vitesse min of meer mislukte. Idem: „Niels was geen makkelij ke jongen. De meeste Amster dammers hebben veel gevoel voor humor. Ik vil r i dat dat bij hem ontbrak, maar hij had vaak het gevoel dat de an deren hem in de ma ling probeerden te Gerald Vanenburg in Nieuwe Revu: „Ruud Gullit moet oppassen dat hij niet overkomt alsof hij de wijsheid in pacht heeft, dat hij alles weet. Ruud maakt de fout, die veel mensen op hoog niveau maken, die denken, dat ze alles hebben uitgevonden. Het gaat niet om Ruud, het gaat niet om mij, het gaat om het team. Idem: „Zoals het Nederlands elf tal nu speelt heb ik er niets te zoeken. Niet voor mezelf en niet voor het elftal Nu ik dit heb ge zegd kan Van Hanegem weer re ageren. die wil ook zo graag la ten zien dat hij altijd gelijk heeft. Manager Kees Ploegsma over de EC-uitschakeling van PSV in VI: „Gelukkig hebben we dit jaar voor het eerst ook maar één ron de begroot. Daardoor komen we niet in de problemen. Maar mag ik verdomme wel ziék zijn van die uitschakeling?! Zwemmer Michael van Rijn (Rapido'82) over olympisch kampioen Anthony Nesty in de Zwemkroniek: „Overal in Paramaribo kom je Nesty's foto of zijn naam tegen. Er is bijvoorbeeld een winkel op de hoek die 'Anthony's Corner' heet, zijn beeltenis staat op post zegels, er zijn herinneringsmun- ten geslagen, er is een vliegtuig naar hem genoemd en er is een Anthony Nestystadion. Tijdens de wedstrijden zelf werd er con stant een liedje afgespeeld, waarin je steeds maar weer Nes ty's naam hoorde. Leuk natuur lijk, maar na twee dagen had je er wel genoeg van. Zwemster Mildred Muis over haar come-back in hetzelfde blad: „Natuurlijk heb ik in de put ge zeten en heb ik willen stoppen. Maar de verhalen in de krant hebben me geprikkeld. Ik laat me niet zo maar aan de kant schuiven. Ik voel me ook weerzo, hoe zeg je dat, zo 'streberig'. Niemand moet aan mijn kop lopen zeuren. Ik ge loof weer in mezelf, meer dan ik ooit ge daan heb. Misschien heb ik wel nooit in mezelf geloofd. Ajax-trainer Louis van Gaal over John van Loen in de Haagsche Courant: Van Loen hoeft niet weg, maar als hij aanstuurt op een breuk, moet hij dat eerst aan mij mel den en er tevens voor zorgen dat Ajax dezelfde som voor hem vangt als die waarvoor de club hem vorig seizoen van An- derlecht heeft aangetrokken. Van Loen verdient een riant sa laris. Dat moet hij waarmaken. Van Gaal over John van 't Schip: Johnny van 't Schip is over spannen. Het zit hem tot hier (wijst naar plek onder de kin). Ik wist vier jaar geleden al dat Schip niet als rechterspits wilde spelen. Van Gaal over Van Gaal: ,Als Ajax na Beenhakker met een andersoortige trainer zou zijn verder gegaan, zou dat de club in de toekomst kunnen op breken. Ajax mag dus best een beetje blij zijn met Louis van Gaal. LEIDEN •REMMELTOTTEN Zo dacht ze er tenminste over toen alles nog goed ging. Nu denkt ze erover haar eventuele afscheid over het Olympisch optreden heen te tillen in het besef, dat haar voorbereidings tijd wellicht te kort zal blijken. „Ik kan al anderhalf jaar mijn draai niet vinden", verontschul digde zij zich afgelopen week einde. „Na dat Europees record van destijds heb ik de andere zijde van de medaille leren ken nen. Het wordt nu tijd iets te la ten zien. Al was het alleen maar tegenover mijn sponsors." Maar dat voornemen wordt gedwarsboomd door de nawee ën van een veel te laat ontdekte bloedarmoede. Het leidde an derhalve week geleden tot een nogal opmerkelijke diagnose van NSF-arts Vergouwen: over- traindheid. En dat voor een zwemster, die al lange tijd rustig aan had moeten doen en in ze ven maanden geen wedstrijd had gezwommen. FRANKFURT SID/DPA Pete Sampras is de nieuwe we reldkampioen tennis. De jong ste deelnemer aan het ATP- eindtoemooi in Frankfurt (twin tig jaar) toonde zich gisteravond in de ondanks de vroegtijdige uitschakeling van de Duitsers Becker en Stich met 8.000 toe schouwers tot de nok gevulde Festhalle in Frankfurt ook de beste. In een 'all American final' won Sampras met 3-6 7-6 6-3 6- 4 van zijn kameraad Jim Cou- Sampras werd de vijfde Ame rikaan, die in de historie van de Masters de titel greep. Stan Smith, die het rijtje opende in 1970 in Tokyo, Jimmy Connors (1978), John McEnroe (1979, 1984 en 1985) en Agassi, die vo rig jaar in Frankfurt de nu we gens een blessure ontbrekende Zweed Stefan Edberg bedwong, gingen hem voor. Het was de finale met de jongste spelers in de 22 edities van het eindejaarstoemooi van de spelersbond. Courier, de houder van de open Franse ti tel, is een jaar ouder dan Sam pras. Het was de tweede zuiver Amerikaanse finale sinds 1979, toen McEnroe in Madison Square Garden te New York in drie sets van Arthur Ashe won. Sampras won het met 4,4 mil joen gulden gedoteerde evene ment verdiend. Na een moei zaam begin toonde hij zich slagvaardiger, inventiever en vooral sneller ter been. Voor Courier, die in de halve finales met 6-3 7-5 van titelverdediger Andre Agassi had gewonnen, betekende het sinds 1988 de vierde nederlaag tegen Sam pras. Alleen in de kwartfinales van de US Open, waar Sampras vorig jaar de eindstrijd won, bleef Courier overeind. Sampras mocht bijna twee miljoen gul den in ontvangst nemen. Courier, die buiten de Ameri kaanse ploeg voor de Daviscup- finale tegen Frankrijk is geval len, staat bekend als een fervent baseballfan. Hij moest in zijn jeugd ook de keuze maken tus sen honkbal en tennis. Zijn krachttennis leek hem aanvan kelijk succes te brengen in de fi nale. Het vuurwerk leverde hem de eerste setwinst op 6-3). Cou rier amuseerde zich kostelijk. Hij lachte hardop na spectacu laire punten en vergat niet zijn vuist omhoog te steken ten te ken van triomf. Een ballenjongen, die hem cola bracht in plaats van de ge wenste handdoek, aaide hij het hoofd met een badstof doekje. De fratsen gingen echter ten koste van de concentratie. Bij 5- 5 in de tweede set forceerde Sampras een doorbraak naar 6- 5. Courier deed prompt hetzelf de, maar verloor toch de tie break met 5-7. Daarna beheer ste Sampras de wedstrijd. Seles Monica Seles kende gisteren in Philadelphia een uitstekende generale voor het Masterstoer- nooi, dat deze week in Madison Square Garden te New York wordt gehouden. De Joegoslavi sche, die over twee weken haar achttiende verjaardag viert, ver sloeg in Philadelphia de 15-jari- ge Jennifer Capriati in de finale. De Amerikaanse ging met 5-7 1- 6 ten onder. In de halve finales was het optreden van Seles be paald indrukwekkend. Ze gunde de als derde geplaatste Arantxa Sanchez Vicario slechts drie ga mes (6-1 6-2). De Spaanse was in de kwartfinales te sterk ge weest voor Brenda Schultz (6-7 6-1 6-4). SCHAAKMEDEWERKER Landskampioen Volmac Rotter dam blijft door een 7-3 zege op Amstelveen aan de leiding in de hoofdklasse schaken. In de eer ste klasse won Philidor Leiden met 6-4 van Het Witte Paard uit Sas van Gent. Het kwartet 'Leidse' schakers legde met vier overwinningen de basis voor de Rotterdamse zege. Op het eerste bord moest Jeroen Piket lange tijd opboksen tegen de theoretische kennis van Bosch in de drakenvariant van het Siciliaans, maar Piket speelde daarna het middenspel veel beter. John van der Wiel bood Arthur van de Oudewete ring remise aan in een gelijke stand. Zijn tegenstander weiger de echter en hielp vervolgens met een geforceerde winstpo ging zijn eigen stelling om zeep. Rini Kuijf won soepel van Piet Peelen die door zijn vlag ging in slechte stelling, terwijl Marcel Piket geen enkele moeite had met Sylvia de Vries. Overtuigend Philidor Leiden speelde een overtuigende wedstrijd tegen Het Witte Paard. Er vielen drie snelle beslissingen: een neder laag van invaller Leen van Of- wegen, een mooi punt van Ma- chiel de Heer en een remise van Fred Slingerland. Rond de tijd noodfase moest RAG de Graaff weliswaar zijn meerdere erken nen in Helmut Cardon, de ster ke kopman van Sas van Gent, en mislukte het Wolgagambiet van Heieen de Greef (1,5-3,5), maar de andere Leidenaars bouwden aan de eindzege. Nico Kuijf kon zijn superieure op bouw afmaken met een stukof fer en Gert-Michiel de Niet kwam ditmaal niet in tijdnood, zodat hij zijn voordeel kon ver zilveren. Daarna moest Herman van Halderen ondanks een moedig Korfbal, zo luidt een veelgehoorde me ning, is een 'getrut' in het groot. Softe types die druk en interessant staan te doen rondom een paal. Een folkloristische bezigheid waarbij onder het mom van sport proberen een bal in een mandje te mikken. Partij! Voor de goede orde: deze nogal boude beweringen en vooroor delen vormen niet het officiële standpunt van deze krant. Ze zijn afkomstig uit een folder van een, schrik niet, serieuze korf balvereniging: zaalhoofdklasser Keizer Karei uit Nijmegen. Deze club speelt op een agressieve manier in op de gevoelens van het volk. De meerderheid in Ne derland vindt korfbal immers een truttensport en is maar in één ding geïnteresseerd: dou chen die mannen en vrouwen na afloop eigenlijk ook samen? Keizer Karei gebruikt dit nega tieve beeld van het gepeupel als reclame-object. Heel inventief. Op de voorkant van de spraak makende folder staan drie man nen en drie vrouwen die deze keer niet rond de paal dansen, maar geheel naakt onder de douche staan. Het lijkt op het eerste oog op een advertentie voor een sauna, maar het gaat in werkelijkheid om een presen tatieblaadje van een korfbal club. Keizer Karei heeft vooral de pers bestookt met het opvallende materiaal. Journalisten worden uitgenodigd om een wedstrijdje van het eerste team te bezoe ken. Na afloop kunnen zij dan gemengd douchen met de se lectie. Tegelijkertijd kan dan de 'nababbel' over de wedstrijd worden gehouden, al schrijft het misschien wat moeilijk on der een douche. De Nijmeegse vereniging stelt het in de folder zonder blikken of blozen: „Om sponsors te werven is het nodig uit de ano nimiteit te treden. En om de publiciteit te halen, moet men soms met de billen bloot." An ders gezegd: het maakt niet uit hoe er over je geluld wordt, als er maar geluld wordt. En geluld zal er wel worden over deze stunt. Want blote borsten, billen en piemels doen het altijd wel goed als men de aandacht wil trekken. Maar is deze manier van pr bedrijven geen pure minachting van de korfbalsport? Keizer Karel-lid Jan Timmer is het 'brein' achter de folder en denkt dat dat laatste geenszins het geval is. Timmer: „Juist niet. Wij gebrui ken de vooroordelen die er le ven op een creatieve manier. Want wie minacht die sport nu in feite. Als ik journalisten spreek over korfbal hoor ik in de meeste gevallen: het interes seert me niet zo, maar ik wil wel een keer mee onder de douche. Nou, daar spelen we op deze manier op in. Het is geen goed kope manier om met bloot de aandacht te trekken. Trouwens: ik vind de foto helemaal niet erotisch." Dat laatste is uiteraard (en ge lukkig) zeer persoonlijk. Dat zijn de meningen over de folder trouwens ook. Maar ze verschil len onderling niet zo veel. Bui ten de korfbal wereld, maar ook daarbinnen, wordt de actie al gemeen als spraakmakend, cre atief en grappig bestempeld. De folder kan bij Bram van Gent, de korfbalverslaggever van het Leidsch Dagblad wel door de beugel. „Dit zal wel inslaan als een bom. Met zeker positieve en negatieve reacties. Maar pu bliciteit zal er hoe dan ook ko men en aangezien dat toch de bedoeling is, kan het initiatief geslaagd worden genoemd." Precies zo denkt directeur Van Rijssen van het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond er over. Hij heeft de folder nog niet gezien als we hem bellen. Nadat we de tekst op de fax hebben gegooid, kan hij wel reageren. „Verdomd jammer dat u de foto niet heeft gefaxt. Maar ik vind dit prima. Honderd procent ge slaagd wat mij betreft. Het brengt wat leven in de brouwe rij", aldus de 'korfbalbaas'. „Maar ik zie het Fides Pacta Zo ziet de voor kant van een presentatiefol der van korfbal- dub Keizer Ka- rel eruit. Ge mengd douchen en gemengde gevoelens. FOTO PR eerlijk gezegd nog niet zo snel doen." Voorzitter Peter van der Velden van datzelfde Fides Pacta be grijpt niet helemaal waarom Van Rijssen uitgerekend zijn club noemt. .Alsof wij zo con servatief zijn. Maar inderdaad, ik denk niet dat wij een dergelij ke folder zouden maken. Het ef fect op de langere termijn lijkt me ver te zoeken. Nu krijgt Kei zer Karei wellicht volop aan dacht, maar niet zozeer uit sportieve overwegingen. Straks zitten we bij de journalisten ge woon weer in het vergeethoek- je. Al moet ik voor de Leidse pers een uitzondering maken. Wat het Leidsch Dagblad betreft hebben wij zeker geen reden tot klagen als het over de publiciteit gaat. Ook al een reden om niet tot zo'n actie over te gaan," al dus Van der Velden. Het is overigens niet de eerste keer dat Keizer Karei lande lijke aandacht krijgt. Ooit baar de de club opzien toen een 06- sexlijn als sponsor werd gewor ven. Op het laatste moment werd de geldschieter buiten de deur gehouden, omdat er bin nen de vereniging nogal wat op positie kwam tegen de com merciële 'hijglijn'. Timmer: „Daardoor zijn we veel geld misgelopen." Volgens Timmer hij is overi gens zelf ook korfbalmedewer ker bij De Gelderlander heeft de korfballerij een 'imago met een hoog truttigheidsgehalte'. Keizer Karei sleutelt hard aan dat imago. Eerst via een 06-lijn en nu met deze folder. Als dat maar niet averechts werkt in de toekomst. Straks wordt de ver eniging alleen nog maar geasso cieerd met 'naaktlopers' en 'hij gers'. Hoewel: de foto op de cover van de folder wekt wel de indruk dat ze bij Keizer Karei de schaamte voorbij zijn, maar in werkelijk heid wordt daar helemaal niet gemengd gedoucht. De foto was slechts een momentopname waarvoor heel wat moest wor den georganiseerd. De naakte waarheid was het dus niet hele maal... Er hebben zich overigens nog geen journalisten gemeld bij Timmer voor de gratis was beurt. Ook verslaggevers van het Leidsch Dagblad niet. Wij nemen deze sport uiterst seri eus en zijn niet geïnteresseerd in het blote-billengezicht van het korfbal. stukoffer op f2 in remise berus ten. De winst werd vervolgens binnengehaald door Edwin van Haastert, die een, twee, drie pionnen won en door Henk van Maaren die na zeventig zetten afbrak met een paard en een lo per tegen een kale koning. Zijn opponent paste ervoor naar Lei den te komen om zich mat te laten zetten en gaf op. LSG leek na drie uur spelen eenvoudig te gaan winnen van de Pion uit Roosendaal, dat in de vorige ronde Philidor met 5,5-4,5 had verslagen. Maar LSG verspeelde het meeste voordeel in het vierde speeluur en kopi eerde de uitslag van zijn stads genoot. Doordat Leon Konings op het eerste bord een dame te gen twee stukken had gewon nen en Peter Passenier zijn lo- perpaar uitbuitte in een mid denspel zonder dames, nam LSG een snelle 2-0 voorsprong. Het was de oud-kampioen van LSG, Charles Kuijpers, die voor zijn nieuwe club het offen sief inzette. Met een rare Franse partij (3..;Pe7) zette hij Neder lands sterkste schaakster, Anne- marie Benschop, op het ver keerde been. Daarna vloog ook Ik Oei van het bord en wilde Michel Hockx het te mooi doen in een koningsaanval, waardoor LSG plotseling tegen een ach terstand aankeek die niet meer was weg te werken. Slechte loper Chris Roosendaal won nog een briljant pionneneindspel, dat hij overigens nog bijna verblunder- de door alles a tempo te spelen, maar Aad van Moorsel verloor eindspel van een slechte loper tegen een goed paard. De drie andere spelers, Wim Heems kerk, Remmelt >tten en lan- Aart van der Steen hadden alle drie in tijdnood hun voordeel verspeeld en moesten nog uit kijken niet te verliezen. Zij sprokkelden drie remises bij een: 4,5-5,5. Naam: Peter van Vel- Leeftijd: 33 jaar Beroep: werkloos Club: Oliveo Peter van Velzen heeft nu al een veelbewogen sei zoen achter de rug. Eerst keerde de assis tent-trainer van Dick Advocaat, SW/Dordrecht '90 na een fikse rel de rug toe. Nu komt de 'eer- ste-divisievoetballer van het jaar' van enkele seizoenen gele den bij zijn oude liefde Oliveo niet eens meer aan voetballen toe. Tegen Roodenburg was hii er niet bij. 'Het klikt njet met de spelers', is de lezing van het be- Hoe zit dat? „Het schijnt dat een aantal jon gens zenuwachtig wordt van mijn aanwezigheid. Ik weet ook niet hoe het precies zit. Ik hoor de het via-via, maar het is nooit direct tegen mij gezegd. Toen puntje bij paaltje kwam wist niemand meer wie wat had ge zegd. Ik train nog wel mee, maar ik speel niet meer mee. Ik wil wel voor mijn plezier voet ballen. En in een lager elftal heb ik geen zin. Ik kijk wel wat ik ga doen." Wel een rotjaar voor je... ,Ach, die kwestie met SW/Dordrecht '90 is al afge handeld. Dat is een arbitrage zaak geworden. Ik kreeg wat geld. Geen smartegeld, maar puur vanwege het feit dat onze arbeidsovereenkomst is verbro ken buiten mijn schuld om.' Zoek je nu een andere club om te trainen? „Ja, er zijn contacten met een paar amateurclubs, maar ik heb geen haast. Het liefst wil ik ook een betaalde club. Op recreatief niveau te werk gaan. ligt me toch minder." Weet je u>at Oliveo heeft gedaan tegen Roodenburg? „Ik hoorde dat ze met 4-1 had den verloren. Oh, 6-1? I >a's erg. Mijn hart ligt toch bij die club. Ik ben bijna op dat veld gebo- de ATP-Masters zou hij in vier sets verli :ijn landgenoot FOTO A Jim Courier aait een ballenmeisje met zijn handdoek over de bol. In de finale Pete Sampras.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20