Sport Eerste nederlaag voor Randy Wiel Basketballers Leiden mild voor Early Bird Fides Pacta is oppermachtig Lisse knakt Groene Uilen Merenwiek doet zeer goede zaken Bollenstreek krijgt een flink pak slaag van Swift/Roermond 19 tinareo. ZILINA ANP Op de achtste dag liep bondscaoch Randy Wiel tegen zijn eerste nederlaag op. Zijn basketballers gaven zaterdag avond in Zilina tegen Tsjechoslowakije een voorsprong van twaalf punten uit handen en finishten met twaalf punten achterstand (93-81). vallen schuldig bevonden." De ploeg miste Kuipers nau welijks, tot drie minuten voor het einde van de eerste helft. In die fase nam Oranje in de oude Hala Sportova voor 2000 man een voorsprong van twaalf pun ten (31-43). Door acht rake drie punters van Van Rootselaar (drie), Te Velde (twee), De Waard (twee) en Kuipers. Die scores compenseerden het ge stuntel onder de borden. Er werden zeven lay-ups gemist, het schot van korte afstand was dramatisch (6 op 18). Binnen drie minuten was er van de voorsprong nog maar drie punten over, 42-45 bij rust. In de tweede helft namen de Tsjechoslowaken het initiatief. Oranje probeerde bij te blijven met lange afstandraketten maar de 8 op 13 voor de rust werd 1 op 11 erna. Onder de borden was alleen Cooper (20 punten en 9 rebounds) op dreef. De Tsjechoslowaken gingen hollen. Met Maticky als beste man. Hij verving Okac op de center. Okac, 2.15 meter en 302 interlands, kreeg geen vrij van Het verlies in de tweede wed strijd van groep A van het kwali ficatietoernooi voor de eindron de van de Europese titelstrijd kwam, acht dagen na zijn en tree, hard aan bij Wiel. „Dit was de wedstijd van de gemiste kan sen", oordeelde hij. „Een onno dige nederlaag. De ploeg was stuurloos, omdat we te lang speelden zonder Jos Kuipers." De aanvoerder liet zich provo ceren, kreeg snel drie aanvallen de fouten en stond slechts 18 van de 40 minuten binnen de lijnen. Wiel bracht in Zilina (90.000 inwoners) in het Tatra-gebergte dezelfde basis in het veld als woensdag in de moeizaam ge wonnen wedstrijd (65-59) tegen België: Van Rootselaar, Te Vel de, Franke, Cooper en Kuipers. Binnen vijf minuten had Kui pers drie fouten achter zijn naam. „Goed acteren van de Tsjechen, waar de scheidsrech ters intrapten", schamperde Kuipers. „Er werd wat heen en weer geduwd. Ik werd in alle ge- zijn Spaanse club. Maticky, in dienst van de Duitse club Möl- lersdorf, deed de reus vergeten. Hij was ongrijpbaar voor Coo per, met 23 punten en 9 re bounds. Van 61-62, de laatste Neder landse voorsprong, holden de Tsjechen, zesde op het jongste EK in Italië, in de oude hal naar 79-68. De Waard bracht nog even de spanning terug (83-75) maar het verlies was onafwend baar. Minuten voor het einde bogen de spelers van Wiel het hoofd. Van schaamte over de gemiste kans. De stilte in de kleedkamer was beklemmend. „Het lag niet aan de verdedi ging. Het lag niet aan het cre ëren van open schotkansen", telde Wiel op zijn vingers na. „Het lag aan het schot. En aan de manier waarop de ploeg met de druk omging. Ze konden de stress van de voorsprong en het moeten scoren niet aan. We misten Jos Kuipers." Door het verlies moet Neder land de laatste wedstrijd van de eerste reeks, woensdag in en te gen Turkije winnen. „Als we die verliezen, staan we er slecht voor", besefte Wiel. „Deze ne derlaag had nooit zo hoog mo gen uitvallen. Twaalf punten goedmaken in een thuiswed strijd is veel. Maar niet onmoge lijk." LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Voor de regio-ploegen in de basketbalcompetitie was het een rustig weekeinde. De mannen van Lisse boekten in Groningen een zege op het ho ger ingeschatte Groene Uilen. Koploper in de promotiedivisie MSV had een slechte avond in Apeldoorn. Tegen BCA '60 ging de formatie van Rick Driessen onderuit: 66-48. De Noordwijkse vrouwen speelden een van de slechtere wedstrijden van het seizoen. Het fier op kop staande team kon dit keer geen potten bre ken. Marjolein ter Laak was afwezig wegens va kantie. Marian Janson maakte haar rentree na een blessureperiode, maar was slechts half fit. BCA '60 bezet de tweede plaats in de promotie divisie en is dus een van de concurrenten voor het kampioenschap. Thuis kon MSV dit jaar nog wel winnen, maar zatprdag was daar geen sprake van. Het liep niet bij de Noordwijksen. Ze werden verrast door de sterke press van de opponent en keken dan ook al vrij snel tegen een achterstand aan van negen punten, die tot de rust gehand haafd werd. MSV moest gaan forceren en ging te snel schieten. BCA profiteerde dankbaar van de mindere dag en bouwde de voorsprong langzaam uit. MSV weet weer dat het niet allemaal vanzelf gaat. De mannen van Lisse beginnen hun draai in de eerste divisie te vinden. Na het zwakke begin van de competitie boekten de Lissenaren net als vori ge week een overwinning. In Groningen werd te- Richard Zevenhoven (12) gaat naar de basket voor zijn zoveelste score tegen Early Bird. De uitblinker van za terdagavond kwam tot een totaal van 25 punten. foto loek zuyderduin genstander Groene Uilen op een nederlaag ge- tracteerd. Lisse begon voortvarend en nam meteen een 10-0 voorsprong. Het liet echter de Groningse ploeg terug in de wedstrijd komen. Halverwege de eerste helft stonden beide ploegen alweer op gelijke hoogte, maar Lisse kon toch op nieuw een gaatje slaan. Bij rust had de ploeg alweer een voorsprong verkregen (27-38) om die na de hervatting toch weer uit handen te geven. De krachtsinspannin gen hadden echter iets te veel gevergd van de Groningers. Tegen het eind van de wedstrijd ver keerde de thuisploeg tevens in foutenlast, waar door Lisse steeds opnieuw naar de vrije worplijn mocht voor een één-om-één-situatie. De schut ters faalden niet en zodoende kon Lisse de vierde overwinning boeken. Scores Lisse: Ruygrok 22, Van Zonneveld 18, Koek 12. De mannen van Grasshoppers moesten in de Apollo-hal in Amsterdam aantreden voor de eer ste ronde van de landelijke bekerstrijd, waarvoor Blitz was vrijgeloot. In de competitie wil het niet zo erg lukken met de Katwijkers en wachten ze nog op de eerste winst, maar zaterdag was er sprake van herstel. Er moesten drie wedstrijden van veertig minu ten met doorlopende tijd gespeeld worden. Tegen Hoofddorp werd er nog gelijk gespeeld (40-40), maar tegen Blue Stars uit Amsterdam en WVGV werd de winst met respectievelijk 76-42 en 63-35 behaald. Daardoor plaatste het team van Lace Strong zich voor de tweede ronde waarin een eer ste divisieploeg wacht. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De wedstrijd tegen Early Bird gold voor Luba Leiden als een tussendoortje. Het laaggeklas seerde team uit Purmerend was geen partij voor de ploeg van Bert Samson en werd dan ook gedecideerd teruggewezen: 88- 68. Toch had de wedstrijd nog iets extra's. Early Bird hand haafde zich vorig jaar op doel saldo in de promotiedivisie, na dat het gelijk was geëindigd met Leiden. Leiden kon het vege lijf redden in de op een na hoogste klasse doordat Zeemacht zich terug trok. Dat Leiden dit jaar iets beter draait dan vorig jaar ondervond Early Bird zaterdag. Het klasse- verschil tussen beide ploegen werd al vrij snel duidelijk. Tot 16-16 kon de Rurmerendse ploeg het nog wel bijbenen, maar een tussensprint van Leid- se kant kwam de ploeg niet meer te boven. Leiden accele reerde en bleef een versnelling hoger spelen dan de opponent. Het speelde niet bijster sterk en het leek wel of er een verplichte kür opgevoerd werd. Richard Zevenhoven kon zich naar hartelust uideven en werd op afstand de beste speler van de avond. Aanvallend was hij niet te stoppen (25 punten), verdedigend blockte hij nogal wat schoten en hij heerste on der de borden. Daarmee gaf hij Erik van der Maas de zaterdag avond vrijaf. Zijn partner be perkte zich tot de noodzakelijke acties en liet Zevenhoven uit blinken. Van der Maas geloofde het al lemaal wel na de wedstrijd te gen Voorburg vorige week. Tot genoegen van waarschijnlijk de hele Leidse ploeg liet Jack Gin jaar zien dat hij een waardig vervanger is voor de geblesseer de Peter ter Haak, wiens kwets uur een wat langer herstel nodig heeft dan aanvankelijk werd ge dacht. Ginjaar speelde ander maal zeer nuttig en hij lijkt zijn plek veroverd te hebben, na een jaar afwezigheid in de Vijf Mei- hul. Het matige Early Bird kon slechts meelopen met het goed draaiende Leiden. Dat het niet met veertig punten de zaal werd uitgelopen, was puur te danken aan de mildheid van de Leidse ploeg. Die verzuimde om erover heen te lopen en speelde nogal nonchalant de wedstrijd uit toen het gat eenmaal geslagen was. Na de rust (40-28) was de fut er bij Leiden uit en het moest alleen oppassen dat Early Bird niet binnen een marge van tien punten kwam. Na 35 minuten behaalde Leiden de maximale voorsprong (77-51) en daarna kon er niets meer fout gaan. De dadendrang van Zevenho ven was echter nog niet ten ein de. Hij loerde op een dunk, kreeg daar ook twee keer bijna de kans toe, maar werd daarbij onreglementair dwars gezeten door een tegenstander, wat bij hem dan ook een aantal niet voor herhaling vatbare vloeken ontlokte. De kroon op zijn werk werd hem op die manier ont houden. Scores Lelden: Zevenhoven 25, Ginjaar 14, Van der Maas 13, De Ruijter 12. Early Bird: Meyer 19, Govers 18, Veerman 10. In badmintoncompetitie LEIDEN FRITS FALLAUX BADMINTONMEDEWERKER Vlietwijk leed in de eerste klasse badminton ingecalculeerd ver lies tegen BCR '91. In de tweede klasse behaalde Merenwiek een belangrijke overwinning op concurrent Leython. In de der de klasse staat Lisse door de derde set. De voorsprong was current Leiden daarentegen had het in de thuiswedstrijd te gen Martinus veel moeilijker. Bram Segijn en Raymond Han- hart moesten voluit gaan om hun team op voorsprong te brengen. Beiden speelden een slechte eerste set (5-15 en 2-15), maar herstelden zich goed in de overwinning op Spaamestad '79 stevig aan kop. Wassenaar ver pletterde Ziiderveld 8 met 8-0. De teams van Leiden speel den gelijk In de vierde klasse werd Veglo en De Spotvogels het vuur na aan de schenen ge legd door Lisse 3 respectievelijk Apollo. Concurrent Flair is hier door, en de 1-7-overwinning op Vlietwijk 2 opnieuw een punt uitgelopen. In de eerste klasse maakte Vlietwijk zich geen illusies te gen het sterke BC Rotterdam. Toch was de opening door Pa trick Kraan (verlies in de derde set) en met name van Henk Westerbeek niet onverdienste lijk. Westerbeek opende de sco re voor Vlietwijk. Daarna was het bezoekende team alleen nog te stui- ten door het kop pel Patrick Kraan- /Rik Pilaat in het tweede mannen- dubbel. Eindstand derhalve 2-9. In de tweede klasse was het voor Merenwiek zaak om tegen concurrent Ley thon punten te pakken. Blijkbaar was het hele team hiervan doordrongen, want in de enkels liet Merenwiek geen steek val len (4-0). Dit gebeurde wel in het mannendubbel van Edwin Both en Bert van Eijk, en in het gemengddubbel van Both met Sambrina Leemans. Door de 6- 2-overwinning houdt Meren wiek nu Leython en Drop Shot 4 onder zich. In de derde klasse kende Lis- se een slechte start tegen Spaar - nestad '79. Erik Mesman ging strijdend ten onder in de derde set, maar Bert de Geus kreeg er geen vinger aan tegen Pim San ders: 2-15, 8-15. Toen waren het opnieuw Christine van Santen en Angela Conijn die hun team op overtuigende wijze weer op de rails brachten. Mesman en De Geus revancheerden zich in het mannendubbel door in een zinderende driesetter het tot dan toe nog ongeslagen koppel Bossink/Sanders te verslaan: 10-15, 15-12, 18-14. In de reste rende partijen werd Lisse niet meer onder druk gezet: 6-2. Team-captain Christine van Santen heeft nu goede hoop op promotie. Wassenaar behaalde een een voudige overwinning op hekke- sluiter Zijderveld 8: 8-0. Con- Lisse stevig aan kop in derde klasse echter van korte duur omdat Irene Bik en Annelics Segijn verloren. Ook in de dubbels bleef het spannend. Bram en Annelies Segijn demonstreer den dat je met één goede klap een wedstrijd kunt beslissen. Ze versloegen Frans Persijn en Mo nique Palmen met de cijfers 6- 15, 17-14, 17-16, en stelden daarmee een punt veilig: 4-4. Merenwiek 2 behaalde een kostbaar punt tegen Airsport 2, maar waarschijnlijk zal de bles sure van Saskia de Mos voor het door blessures geteisterde Me renwiek veel zwaarder wegen. Merenwiek 3 was kansloos te gen Florida 2: 8-0. Vermeldens waard is de terugkeer van de van een blessure herstelde Ad van der Brand, die vol- gens zijn team-le den uitmuntend speelde. Concur rent Leiden 2 deel de de punten met degradatie-con- rnt Leython 2: 4-4. In de vierde klasse stuitte Spotvogels op zwaar verzet in de uitwedstrijd te gen Apollo. Er werd afwisselend gescoord door beide teams, waarbij Apollo echter steeds te gen een achterstand aankeek. In de gemengd dubbels was de si tuatie echter omgedraaid, en moesten de Leiderdorpers alles uit de kast spelen om nog een punt mee naar huis te kunnen nemen:4-4. Ook Veglo had een zware wedstrijd. Uit tegen Lisse 3 mocht de ploeg de handen dicht knijpen dat net er met een gelijk spel vanaf kwam. Van Lis- se 3 was vooral de oude garde, te weten Hellen Broerse en Ron Kolmus, goed op dreef. Kolmus speelde technisch heel sterk te gen Frits Eulderink. Broerse liet er al helemaal geen twijfel over bestaan: 11-1, 11-4. Concurrent Vlietwijk 2 had, zoals verwacht, geen kans tegen Flair 3: 1-7. Remco Romein moest het in zijn enkelpartij in de derde set met 16-18 ontgel den, maar redde met Scarlet van Echt de eer in het eerste ge mengd dubbel. De 15-jarige in valler Jurjun Westra was tegen de Alphenaars kansloos. Vlietwijk 2 en Lisse 3 staan nu zij aan zij in de ranglijst, terwijl Flair 3 door het puntverlies van Spotvogels en Veglo de leiding heeft genomen. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Fides Pacta heeft zelf het tiende Fides Pacta-zaaltoemooi ge wonnen. Na een 5-3 overwin ning in de finale tegen De Da naïden mocht aanvoerder Henk van der Waals de Jaap van Nier- op-bokaal ontvangen uit han den van de naamgever. De Al gemene legde beslag op de der de plaats na een 9-6-zege op de reserves van Fides Pacta. Het duel om de vijfde en zesde plaats haalde het einde niet Na een handgemeen binnen en la ter ook buiten de lijnen kon ar biter Amoldus weinig anders doen dan het treffen KNS - Zui derkwartier staken. Het opstootje in de allerlaats te minuten van het toernooi wierp een forse smet op het bla zoen van het Leidse korfbal. „Onverkwikkelijkheden noemde de wedstrijdleiding het gebeuren en in overleg met scheidsrechter -en de beide coaches werd besloten de beide clubs de zaak onderling te laten regelen. De betrokkenen zullen in elk geval niet vrijuit gaan, zo benadrukte de organisatie. De toemooileiding had het al meteen zwaar te verduren ge kregen. Het bedanken van Cres cendo voor de plek in de hoog ste klasse leidde tot een ware schuifpartij, met alle gevolgen voor het programma van dien. Met het aantreden van Fides Pacta 2 in de hoogste klasse werd nog eens pijnlijk duidelijk dat het toernooi fors aan kwali teit heeft ingeboet. Dat reali seert de organisatie zich maar al te goed, maar ze wijst daarbij op concurrentie van toernooien waar prijzengeld te verdienen valt. Zelf heeft Fides de beschik bare sponsorgelden hard nodig om de organisatie van het eve nement financieel rond te krij gen. Het gemis aan echte toppers betekende echter allerminst dat het vertoonde korfbal in de drukbezochte Groenoordhal niet te genieten was. Zo zorgde KNS bijna voor een verrassing door De Algemene op 6-7 te houden en werd het ook tegen Fides Pacta 1 niet weggespeeld (5-8). Fides Pacta 2 won zelfs van Zuiderkwartier (4-3), het geen ZKW-coach en Fides-lid Henny Piket ongetwijfeld nog Het was druk in de Groenoordhallen, bij het zaalkorfbaltoemooi van Fides Pacta. En er viel ook nog van aan trekkelijk korfbal te genieten. foto loek zuyderduin lang zal moeten horen van zijn clubgenoten. De finale tussen Fides Pacta en De Danaïden was al even verrassend. Fides nam revanche voor de ruime nederlaag in de voorronden voor de LD-Cup. Kort voor de vakwisseling nam Fides Pacta door een treffer van Bettina Buikstra een 3-2-voorsprong en stond deze niet meer af. Een doorbraak van René van der Vooren werd door arbiter Sjar- dijn, als hoofdklasse-scheids rechter de hoogst acterende Leidenaar ter plekke, resoluut afgeblazen. Even later was het door Sander de Haas wel raak. Aanvoerder Henk van der Waals zorgde kort voor tijd voor de 5- 3-eindstand, nadat Marcel Key- zer De Danaïden weer terug had gebracht in de wedstrijd. De Hendrien de Ren-bokaal ging naar de junioren van Die Haghe. De overige prijswin naars waren De Danaïden 2, Zuiderkwartier 3. De Danaïden 4, De Algemene 4, Die Haghe 6, Crescendo 5, Zuiderkwartier J1 Fides Pacta BI, Crescendo Cl, Fides Pacta PI, Ons Eiland Q1 en Zuiderkwartier Rl. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Noorlander/Bollenstreek kreeg een pak voor de broek van Swif t/Roermond. Met de rust leidde de sterrenformatie van Gabri Rierbroek al met 10-4. Het ein de kwam met 27-8. Een dreun die nog weken zal naklinken. Jan Alma greep halverwege de tweede helft ten slotte naar een persoonlijke verdediging van de Limburgse opbouwspeelsters en niet te vergeten de Hongaar se internationaal Szyszy Szy- lagyi. Maar die was eenvoudig niet af te stoppen. De breaks bleken bij haar in even goede handen als de kan sen uit de hoek. Christa Torsen zag geen kans om door de agressieve 6-0-dekking van Swift/Roermond te komen en kwam maar tot één treffer. Werkte de Limburgse defensie al ontmoedigend sterk voor de Voorhoutse eredivisionist, de laatste sluitposten bij Swift- Roermond, de Hongaarse Ildi Kototh en Laura Robben, deden hun werk zo mogelijk nog beter. Er was, gisteren althans, geen eer aan te behalen voor de ploeg van Alma. De tweede helft stond volledig in het teken van Szyszy Szylagyi. Want de ver scherpte dekking ten spijt kwam de veelvoudige 26-jarige Flongaarse international, die 130 interlands op haar naam bracht, in totaal tot 12 treffers. Voor Bollenstreek scoorden Genie van Jaarsveld (4), Ingrid Besseling (3) en Christa Thorsen (1). De andere handbalploegen die op landelijk niveau, tweede divisie, acteren deden het giste ren ook al niet beter. Er kwam geen overwinning uit de bus. De vrouwen van Olympia '72 konden hun hoge klassering, een gedeelde eerste plaats, niet waarmaken tegen het Schie- damse DWS. Dat zou op zich geen reden zijn om wat minder optimistisch vooruit te blikken. De cijfers waarmee werd verlo ren, dwingen daar echter wel toe. 8-21. Rust 4-11. De goed gesloten 6-0-defen- sie van de Schiedamse ploeg legde het manco bij Olympia '72 genadeloos bloot. De Was- senaarse ploeg schreeuwt om nog een sterke afstandschutter naast Diana van Rooden. Voor Olympia '72 scoorden Diana van Rooden (3), Angelique Schonk en Conny van der Werf (ieder 2), en Marian Mens 1 HVS verloor in Ridderkerk met 12-16, rust 4-6 van Satur- nus '71. Het missen van de kan sen blijft de Stompwijkse trai ner/coach Wim van Leeuwen zorgen baren. Satumus beheer ste maar één onderdeel voor treffelijk: de breakout. Van de 16 treffers kwamen er liefst 9 uit een snelle tegenaanval. De mannen van Saturnus hadden in de Vijf Mcihal van Velo, dat nog puntloos onder aan de ranglijst van de tweede divisie vertoefde, moeten win nen. Daar zag het ook naar uit. rust 11-9. De Leidenaars hadden in de eerste helft en een groot deel van de tweede helft het beste van het spel. Het werd echter een 19-21-nederlaag. De Wate- ringers groeven zich met vijf man aan de cirkel in. Een speler werd op de schutter van afstand bij Satumus, André van Es, ge zet. Een gouden greep van de Velo-trainer. De Saturnus-aan- val liep zich bij voortduring vast in de Wateringse defensie. Maar ondanks de verbeten te genstand van Velo had Satumus de klus moeten klaren. In de slotfase werden een handvol scoringsmogelijkheden om zeep geholpen. „Ik kan er wel om huilen", aldus trainer/coach Nol Verhoef. Voor Saiurmis scoorden Dan Olsen (6), Hans Blansjaar en Jan Tielemans (ie der 4), Winfred van Boheemen en Andre van Es (ieder 2). en Arnold Nieuwenhuys (1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19