Sport Usselcup boeit Beker voor buitenbeentje Ritsma wél Van Kempen grijpt naast zege maar neemt de leiding Gunda Niemann op dezelfde voet verder Schaatsers krijgen home in Albertville ALBERTVILLE De Nederlandse deelnemers aan de Olympi sche Winterspelen krijgen een schaatsershome in Albertville. Op kosten van het NOC wordt in de onmiddellijke nabijheid van ijs baan en ijshal een ontvangst- en ontspanningsruimte gebouwd. Burgemeester Henry Dujol heeft al toestemming gegeven voor de bouw op het terrein van het restaurant Gregoryan, zeshon derd meter van het Olympisch centrum in Albertville. Volgens Lissenaar Egbert van 't Oever, chef d equipe van de schaats ploeg, hebben Nederlandse bouwondernemingen al interesse getoond. Kokkelkoren gaat langzaam van start LEIDEN Martien Kokkelkoren heeft moeten boeten voor zijn vakantie. Tijdens de Grote Rottemerencross bij Bleiswijk was de Noordwijkerhoutse wielerprof niet vooruit te branden. Ver ach ter winnaar Peter Voshol werd Kokkelkoren zaterdag vlak voor Hans Schoelink (Swift/Casba) zevende. Wim Bunnik van Swift kwam met een derde plaats veel beter voor de dag. André Möhl- mann werd in de B-race vierde. Gisteren heerste Hans Wubben in een veldrit op de Bult. Good-old Cock van der Hulst kon nog het dichtst in zijn buurt blijven. Wisselend succes Leidse boksers LEIDEN Peter de Boer van Boksvereniging Leiden heeft in de gewichtsklasse tot en met 75 kilogram een overwinning op pun ten geboekt op de Hagenaar Kouwenhoven. Zijn clubgenoot Za- fer Akbulak (tot en met 60 kilo) verloor het afgelopen weekeinde in Alphen aan den Rijn daarentegen op punten van Eijerman uit Gouda. Ook de aspirant Randel van der Wal verloor op punten van Alphenaar Slagter. Driss Boukhalfa bokste onbeslist tegen Boersma uit Rotterdam en Mimoun tegen De Vrede. Houcine Baroudi ten slotte plezierde coach Ger Gorree met een zege over de Rotterdammer Vatee. Leidse bowlers leiden in vierde klasse LEIDEN Het National League Trio bowlingteam van Verboon Zuivelservice heeft in Alphen aan den Rijn uitstekende zaken ge daan. De Leidenaars wonnen de drie wedstrijden met 2-1,3-0, 3-0. Deze resultaten werden bereikt via individuele scores van Dick Verboon 1101, Jack Verboon 1077 en Kuiken 1092. Door dit succes is het Trio-team van Verboon Zuivelservice winterkam pioen van de vierde klasse. Gunda Niemann gaat op dezelf de voet verder als vorig seizoen toen de Duitse schaatsster nog als Gunda Kleemann door het leven ging. De 25-jarige Euro pees- en wereldkampioene uit Erfurt startte het Olympisch sei zoen in Inzeil met een zege op de 1500 meter in 2.10,90. De Oostenrijkse Emese Hu- nyadi hoefde een week voor de eerste wereldbekerwedstrijd in Berlijn overigens slechts 26/100ste seconde toe te geven: 2.11,16. Oud-wereldkampioene Jacqueline Bömer, vorig seizoen door een ongeluk uitgescha keld, maakte haar rentree met een achtste plaats in 2.18,11. De wedstrijden in het Zuid duitse schaatsoord werden ge teisterd door hevige sneeuwval Uwe-Jens Mey, wereldrecord houder op de 500 meter, be sloot daarop niet te starten. De sprint werd nu gewonnen door de Amerikaan Dan Jansen in een tijd van 37,45 seconden. Leo Visser „Op 16 februari zet ik een punt achter mijn schaatscarrière." Er werden vele handen geschud en wangen gekust, ter wijl ook de eerste Berenburg en snert van het seizoen in Deventer soepel door de kelen gleden. Het toernooi om de Usselcup bewijst ieder jaar weer zijn nut als reünie, waarbij de insiders van de Nederlandse schaatsgemeen- schap elkaar na een lange ijsloze periode hartelijk in de armen vallen. DEVENTER COVERT WISSE GPD-VERSLAGGEVER Gezelligheid staat voorop, pres teren is zo vroeg in het seizoen bijzaak. Dat bleek vooral zater dag tijdens de dertigste editie van de Cup. Vooraf had zich een waslijst met kernploeg-rij ders (Veldkamp, Bos, Van Gen- nip, Voetelink, Van Zuilen, Grimbergen) afgemeld. Ze won den er geen doekjes om dat de belangen elders en veel verder in het seizoen liggen. Degenen die tijdens de ge westelijke strijd wel hun op wachting maakten op het vuile Deventer ijs deden het over het algemeen kalmpjes aan. De winst ging bij de mannen naar het Friese talent Rintje Ritsma. Noordholland/Utrecht was voor de zevende keer het sterkste ge west. De kernploegen van Krook en Koops onderbraken hun zware trainingsarbeid, die in januari (EK in Heerenveen) en februari (Winterspelen) tot de gewenste topvorm moet leiden, niet voor het 'onderonsje' aan de boor den van de IJssel. Sterker, na de wedstrijden op 500 en 1500 me ter, trainden de schaatsers nog een uurtje door. Ben van der Burg schaatste zaterdagmorgen vroeg zelfs nog even op de Haagse ijsbaan. Wellicht dat hij door die extra inspanning ver geten was de vorig jaar door hem veroverde beker mee te nemen naar Deventer. In de middaguren leverde Van der Burg als één van de weinigen een sterke 1500 meter af op het zachte ijs. Hij moest alleen Ritsma voor laten gaan. De 21-jarige Fries, lid van De Preamkeskouwers, bewees daarmee zijn vooruitgang. Eer der deze maand verbeterde hij tot tweemaal toe zijn persoon lijk record op de 500 meter. Ab 17 TWEE PERSOONLIJKE RECORDS hield Zoeterwoudenaar Jeroen Straat hof over aan de schaatswedstrijden om de Residentiecup voor A-junioren in Den Haag. Marieke Stam troeft kernploegleden af DEVENTER GPO Marieke Stam stond zaterdag voor de elfde keer op de lijst van deelneemsters, maar won pas voor de eerste keer de Usselcup. De 27-jarige rijdster uit Graft dankte haar triomf aan haar knappe 1500 meter (2.13,39). Christine Aaftink had op deze afstand te wpinig adem om haar op de spriiu opgebouwde voor sprong va»i te houden. Lia van Schie eindigde op de 1500 me ter als tweede. Stam sloeg in april een aan bod af, om tot de kernploeg toe te treden. In verband met naar studie voor dokters-assistente bereidde ze zich dit Olympisch seizoen liever dicht bij huis voor. „Ik heb geen tijd om aan alle trainingskampen mee te doen." Het KNSB-beleid is kennelijk veranderd, want twee jaar gele den werd Ingrid Haringa nog gedwongen te stoppen, nadat de politie-agente kenbaar had gemaakt niet aan alle kern ploeg-activiteiten te kunnen meedoen. Stam. genomineerd voor de 500 en 1000 meter in Albertville: „Van de KNSB en sprinttrainer Wopke de Vegt heb ik alle medewerking. Ik kan als gewestelijk rijdster mee naar World Cup-wedstrijden zonder dat ik me eerst moet kwalifice ren." Met Stams provincie-genote Sandra Voetelink gaat het min der goed. De Heerhugowaardse blondine sukkelt al het hele sei zoen. Volgens coach Arie Koops gaat de talentvolle allroundster zich de rest van dit seizoen rich ten op de sprintnummers. Voetelink liep in juni een her senschudding op. toen ze til dens een feestje op een boot met haar hakken bleef haken achter de railing en daarna met haar hoofd op de grond smakte. Door privé-problemen moest ze vervolgens een deel van het trainingskamp in St.Moritz la ten schieten en bovendien kreeg ze in oktober griep. Door al die voorvallen heeft ze condi tioneel een fikse achterstand opgelopen. Voetelink zal zich gaan con centreren op de sprint, maar zich niet aanmelden bij de spe cialisten van trainer De Vegt. Aaftink. Nederlandse beste sprintster, is het niet eens met die gang van zaken. „We zitten al in zo'n verdomhoekje. Daar komen we niet uit, als een all roundster, die problemen heeft, vlucht naar de sprint. Dan lijkt het weer of wij niets voorstel len." Bobbers nog altijd op de wip WINTERBERG ANP De achttiende plaats in het eindklassement van de bobsleewedstrij den om de wereldbeker in Winterberg stemde Han Min jon tot te vredenheid. De Nederlander toonde vooral respect voor zijn rem mer John Drost, die gisteren de pijn van een rugblessure moest ver bijten. „We zijn heel blij", aldus Minjon, die zijn gekwetste partner van daag weer bij de fysiotherapeut op Papendal aflevert. „Ik heb de hele week met iemand anders moeten trainen, maar gelukkig was John ondanks alle pijn toch bereid aan de wedstrijd deel te ne men." In het klassement om de wereldbeker staan Minjon en Drost na twee races op de zestiende plaats, één onder de door het NOC ge stelde limiet voor de Olympische Winterspelen. Minjon verschijnt de komende weken in achtereenvolgens Igls en Altenberg aan de start. „We liggen vier punten achter op Zwitserland 2, dat moet haalbaar zijn." Rob Geurts en Jan Langeveld legden in het Duitse Sauerland beslag op de 25ste plaats. In het World Cup-circuit dui kelden de Nederlanders van de dertiende naar de zeventiende plaats, vier punten achter Minjon/Drost. Toch ziet ook Rob Geurts de toekomst met vertrouwen tegemoet. „We hebben een nieuwe snelste starttijd gemaakt." Krook: „Ritsma is dit seizoen sterk vooruit gegaan. Vooral zijn start op de 500 meter is stukken beter." De winst is voor Ritsma niet genomineerd voor een Olympisch nummer echter geen garantie, dat hij in zijn tweede jaar als kernploeg-lid op meer mag rekenenen dan een reserverol. Krook: „De Usselcup heeft een eerste voorzichtige in ventarisatie opgeleverd, maar het is te vroeg om daar nu al Olympische perspectieven aan te verbinden." Na zijn sterke prestatie begin vorige week in Heerenveen (1.55,7) werd van Ritsma's ploeg- en provinciegenoot Falko Zandstra te veel verwacht in Deventer. Hij gleed haast on zichtbaar in de dichte mist naar de derde plaats. Zandstra: „Het kan niet altijd feest zijn. De Us selcup interesseert me boven dien niet of nauwelijks." Uitje Leo Visser maakte er helemaal een vrolijk uitje van. De piloot, die vrijdag pas was terugge keerd van een reis naar Singapore, eindigde als negen tiende in het klassement. De nieuwbakken inwoner van Noordwijk zat er niet mee. „Er zijn dit seizoen maar twee wed strijden belangrijk voor me. De NK afstanden, waar ik me moet kwalificeren voor jMbertville, en de Winterspelen zelf. De rest is bijzaak", meende de man, die op 16 februari goud hoopt te halen op de 1500 meter. „Daar na is het over en sluiten met mijn carrière." Het is momenteel een beetje behelpen voor Visser, omdat hij als werknemer van de KLM veel op pad is richting Azië. In Singapore, waar hij enkele da gen verbleef in verband met zijn werk, trainde hij in de fitness ruimte van zijn hotel. Visser „Dat ging best. Er was een krachthonk en een hometrai ner. Ik kon nog behoorlijk wat doen. Vanaf half december heb ik vakantie en dan hoop ik mijn techniek op het ijs van Collalbo bij te schaven." Krook zal er ook geen minuut minder om slapen, dat Visser nu nog niet in goede doen is. „Dat weet je van Leo. Hij heeft nog nooit in november hard ge reden op de 1500 meter. Zijn trainingsarbeid van dit moment moet voldoende zijn om er straks bij zijn. Leo heeft een heel goed basisniveau, waar hij al drie jaar op teert, maar op een bepaald ogenblik houdt het toch een keer op." Maandag 18 november 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Valse start Nederlandse shorttrackers ALBERTVILLE ANP De Nederlandse shorttrackers zijn in het afgelopen weekeinde bijna collectief van de baan ge reden. Geen enkele kernploeg schaatser slaagde er tijdens in ternationale wedstrijden te Al bertville in de finale te bereiken. Zelfs de aflossingskoers leverde geen plaats op in de eindstrijd voor de afvaardigingen van bondscoach Jan de Vries. „Het is pas november", was een her haald commentaar in het Ne derlandse kamp. Als de eerste ontmoeting van het seizoen een juiste indicatie is voor de krachtsverhoudingen, wordt het eerste Olympisch toernooi een fiasco. De presta tiecurve van laatste jaren toon de al een negatieve spiraal. De aflossingsploeg mannen ver speelde bij de laatste wereldti telstrijd (maart 1991 in Sydney) door diskwalificatie een Olym pische startplaats. Tijdens de Spelen verschijnen in Albertville ten hoogste drie vrouwen (500 meter) en twee mannen (1000 meter) alsmede een aflossings kwartet vrouwen aan de start. Alleen Monique Velzeboer schaarde zich in Albertville bij de laatste acht. Dat deed zij op de 1000 meter, over drie maan den een niet-Olympisch num mer. Een fraaie, maar volgens de scheidsrechter onreglemen taire passage binnendoor werd Velzeboer in de halve eindstrijd noodlottig. De Chinese Li Yan verloor haar balans en de Ne derlandse werd gediskwalifi ceerd. De psychologiestudente, goed voor demonstratiegoud in Cal gary, haalde op het snelle Olym pische ijs nog paar rare fratsen uit. Door haar val in de laatste bocht verspeelde het Neder landse viertal een zekere fina leplaats. De toch geroutineerde Residentiecup levert Straathof twee persoonlijke records op hielblessure geplaagde Rijns burger door Edward Hagen te gen het ijs gekwakt, waardoor een hoge klassering aan zijn neus voorbij ging. Grimbergen kwam uiteindelijk als twaalfde over dc meet. De revelatie van het seizoen, Henk Angenent, bleek ook in een marathon van 150 ronden pn Richard van Kempen archieffoto met de besten mee te kunnen. De Alphense agrariër sprintte naar een verdienstelijke tiende plaats, wat hem in het alge meen klassement een plaats in de top 20 opleverde. De overige schaatsers uit regio-Leiden, Rick van der Hoorn, Frans Bie- mond en Hans van Leeuwen, reden de loodzware wedstrijd niet uit. Jan-Dirk Corts en Piet van der Geest besloten vanwege de mist niet eens naar Eindho ven af te reizen. Straathof Jeroen Straathof heeft in het prille schaatsseizoen al twee persoonlijke records gereali seerd. Tijdens de wedstrijden om de Residentiecup in Den Haag zette de A-junior uit Zoe- terwoude op de 500 en 1500 meter scherpe tijden op de de klok en won en passant beide afstanden. Op de sprint knab belde Straathof een kwart se conde van zijn beste tijd af en kwam hij uit op 3930. De schaatsmijl raffelde het jong- oranje lid in 1.59,20 af. Ook Martin Hersman boekte aansprekende resultaten. Hij reed de 500 meter in 39,54 (der de) en snelde op dc 1500 naar een tijd van 2.00,79 (derde). Pa trick den Eisen (Zoeterwoude) reed beide afstanden in respec tievelijk 40,39 en 2.03,89. Bij de A-meisjes was Henriet- te Vooys (Rijnsburg) de snelste uit de Leidse regio. Zij reed ein delijk weer eens een sprint on der de 46 seconden (45.74), ter wijl ze de 1500 meter m 2 19*2 (vijfde) aflegde. Ruud Borst reed gisteravond tijdens regionale wedstrijden in Den Haag een verdienstelijke 5000 meter. De A-junior uit Lei derdorp zette een tijd van 731,00 neer. Op de 500 meter sprintte Borst naar 413 Zijn zus Marion voltooide de 500 meter in 46.1, terwijl ze op de 3000 meter 5.00,0 realiseerde. Jolan- da Grimbergen zette 45,93 op de 500 meter en een winnende 2.16,06 op de 1500 meter op dc klokken. De Chinese Zhang Yamei houdt de Canadese Sylvie Daigle nog even achter zich op de 500 meter shorttrack, maar aan de finish zou de volgorde andersom zijn. toto afp kemploegrijdster ging op jacht naar het leidende China, terwijl een tweede plaats volstond. Zij schreef de buiteling toe aan een verschoven markeringsblokje. Op de 500 meter was Velzeboer op vrijwel dezelfde plaats tegen de baanbeveiliging geknald. „De eerste wedstrijd van het seizoen. Het is weer even wen nen." Haar ploeggenoten verging het nog slechter. Weggereden, gevallen of gediskwalificeerd. Nog een troost dat een gevallen schaatser tegenwoordig weinig kan gebeuren in de nieuwe ex- tra-veilige onderpakken, die de selectie voor het eerst droeg. Zelfs een venijnig scherp gesle pen schaats kan niet aoor de stof (ontwikkeld door de HTS'er Benning uit Diever) snijden. Even afgezien van het natio naal aflossingsrecord in de B-fi nale (3000 m in 4.41,89) was het de enige Oranje-primeur. Maar ook outsiders weten dat pure snelheid er waren ook nog drie wereldrecords in short track niet alles zegt. De Nederlandse shorttrackers krijgen een herkansing in Aosta (december) en Liedekerke (ja nuari), de andere ontmoetingen die zijn aangewezen als Olym pische kwalificatiewedstrijden. „Daar is de concurrentie min der", aldus De Vries. Sterke shorttracklanden als Canada, Zuid-Korea en China ontbreken dan. De basis voor shorttrack in Nederland is de laatste jaren wankeler geworden. Wegens ge brek aan financiën ging een plan om regionaal nieuwe kem- ploegpleden op te leiden niet door. Co-bondscoach Gijs Rij- neveld, die dat werk ter hand zou nemen, nam de wijk naar Duitsland. Voor twee leden van de begeleidingscommissie kern- Cloegen (BCK) vormde de ge- rekkige Financiële speelruimte aanleiding de functie neer te leggen. Wel heeft de overbezette De Vries dit jaar zijn groep eer der en vaker een trainingskamp met zijn groep kunnen beleg gen. Soms wordt het shorttrackers in het land met het grootste aantal kunstijsbanen letterlijk onmogelijk gemaakt. „Dat is ondenkbaar in Zuid-Korea, waar hele schaatsscholen voor shorttrack zijn", zegt Monique Velzeboer. In Amsterdam moest de hal wegens achterstallig on derhoud worden gesloten. In Assen worden shorttrackers zelfs botweg geweigerd. Voor de naar zeges hunkerende Richard van Kempen zat er za terdagavond niet meer in dan een troostprijs. Tijdens de wed strijd om de Lichtstadtrofee in Eindhoven eindigde de mara thonschaatser uit Nieuwveen op de derde plaats, die hem overigens wel de leiderspositie in de strijd om de KNSB-beker opleverde. Piet Manden kaapte voor het eerst in zijn twaalfjarige schaatscarrière de hoofdprijs weg. De 36-jarige postbode uit Wapserveen was de enige schaatser die erin slaagde het peloton twee keer te dubbelen. Op één ronde achterstand van de superieure winnaar eindigde Piet Kleine als tweede. De Olympische kampioen op de tien kilometer van Innsbruck 1976 werkte zich in de finale los uit een jachtgroep van elf man. Van Kempen was de sterkste van de achtervolgende groep. „Ik heb geprobeerd Manden eraf te rijden, maar hij kon steeds weer aanklampen. Daar door behield hij zijn ronde voorsprong op de achtervolgen de groep. Dat Kleine vlak voor de meet nog weg reed, vond ik niet erg. Dat ging om de tweede plaats. Ik was trouwens ook niet bij machte om Piet terug te ha len", aldus Van Kempen. Naast Van Kempen bevonden ook Aad Grimbergen en Henk Angenent zich in de selecte groep achtervolgers. Grimber gen, die vorige week nog aan kondigde in Eindhoven voor de overwinning te gaan, kon zijn belofte niet inlossen. In de laatste ronde werd de door een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17