Sport Forescate overwintert in een fluwelen zetel mi Arne Wentholt toont zijn veelzijdigheid DIOK vernedert Utrechtse Studenten Pragt en Hazeleger steeds beter in vorm Maandag 18 november 1991 Redactie: 071-161400 martin hoekstra herman JOUSTRA ad van kaam (chef) tim brouwer de koning rob onderwater Y WANROOY ROB V Eindredactie: paul de tombe Vormgeving: piet kooreman HUUB PRAGT EN Jan-Dirk Hazele- ger ondervinden geen naweeën meer van de marathons die zij onlangs lie pen Ook kortere afstanden gaan hen goed af. 16 'Chippendales' inspireren vrouwen van Noordwijk Forescate en de vrouwen van de Leidse Studenten en van Catwijck stelden zich in het laatste weekeinde vóór de winterstop kandidaat voor het kampioenschap. Daaren tegen moeten Alecto, De Leidse studenten, Noordwijk en de vrouwen van Roomburg in de tweede competitiehelft vanaf begin maart beter presteren dan ze tot nu toe gedaan hebben om niet te degraderen. leiden remmelt otten hockeymedewerker In de overgangsklasse verloor Lelden met 2-1 van Venlo. Vier kleine nederlagen hebben Lei den gevaarlijk dicht bij de on derste plaatsen gebracht, terwijl Leiden op grond van het ge toonde spel beter verdient. Ook in Venlo had de ploeg pech. Na dat Peter van der Meer een kwartier voor tijd met een fraaie actie de gelijkmaker had bin- nengetikt, kreeg Leiden vlak voor het einde een strafbal te gen toen doelman Ton van der Meer de bal met de hand stopte en hem volgens de scheidsrech ters vasthield. In de eerste klasse heeft Roomburg zijn hoge positie verspeeld door drie nederlagen op rij. In Wassenaar toonde De Kieviten zich de sterkste en kreeg Roomburg twee doelpun ten om zijn oren zonder daar zelf iets tegenover te stellen. In de tweede klasse A deklas seerde koploper Forescate de nummer twee op de ranglijst, Cartouche uit Voorburg. Fores cate staat na tien wedstrijden al zeven punten voor op de rest van het veld en koerst recht streeks af op het kampioen schap. Binnen een kwartier was de tegenstander al op een 2-0 achterstand gezet door een velddoelpunt van Gert-Jan Eg- berink en een treffer van Wou ter Eikenhout een strafcomer in de rebound afrondde. Hoewel Forescate na rust bewust gas te rugnam, liep de score op tot 4- 0. Eikenhout scoorde nog een keer en Eric Kruysmulder nam voorlopig afscheid (stage op Aruba) met een rechtstreeks ge slagen strafcomer. De Leidse Studenten kregen hun strafcomer niet aan de gang. Omdat Spirit in de tweede helft wel een rebound van een comer in het doel sloeg en vlak voor tijd nog een tweede treffer produceerde, delen de studen ten de laatste plaats in de twee de klasse A. Alecto had volgens trainer Felix Zwegers met 3-0 moeten winnen, maar kwam door de uitstekende doelman van Rijswijk niet verder dan een 0-0 gelijkspel. De Leiderdorpers werden voor hun harde werken slechts beloond met kansen, niet met doelpunten. In de tweede klasse B remi seerden de staartploegen Over- bos en Noordwijk. Tweemaal moest Noordwijk in de harde wedstrijd een achterstand goed maken. Een misverstand tussen keeper en verdediger veroor zaakte 0-1. In de laatste minuut van de eerste helft produceerde David Koningsveld de gelijkma ker, kreeg Sjoerd Brouwer een gele kaart en liep Overbos uit naar 2-1. Pas ver in de tweede helft stelde Koen Keijzer het punt veilig. Catwijck bleef in de vierde klasse in de achtervolging op Kikkers en Nieuwkoop, die één en twee punten voor staan. Cat wijck versloeg Fletiomare uit Vleuten met 4-2 dankzij twee treffers van Paul van der Logt uit strafcomers en twee veld- doelpunten van Kees Zwaan. Hisalls kreeg al snel in de wed strijd een doelpunt van Bode graven tegen en kon daarna door afwezigheid van veel ba sisspelers te weinig druk uitoe fenen om nog gevaarlijk te zijn. Vrouwen De vrouwen van Alecto hand haafden zich in de subtop van de overgangsklasse door een ge lijkspel tegen Pinoké uit Am sterdam. Het koningskoppel, Lydian Mentink en Tessa van Dijk, bracht Alecto met een per fecte combinatie op voor sprong. Daarna verzandde de wedstrijd op het middenveld. „Het werd een zooitje", moest coach Robbert Kruidenier toe geven. Toen doelvrouwe Marie ke Lips een tegenstander onder uit haalde in de cirkel, haalde Pinoké met een strafbal het ge lijkspel binnen. In de eerste klasse versloeg Leiden het sterke Push. Beide verdedigingen gaven weinig kansen weg en alleen Cathelijne Kranendonk bewees haar waar de als goaltjesdief. Zij benutte de rebound van een strafcomer, waardoor Leiden in de midden moot de winter door kan. In de tweede klasse onder schatte Forescate het onder- Centrum-spits Tessa van Dijk (in het wit) maakte tegen Pinoké alweer een belangrijk doelpunt voor Alecto. aanstaande USHC, dat pas één punt had gehaald. Binnen twee minuten keken de Voorschoten- se vrouwen tegen een 1-0 ach terstand aan. „We dachten dat het niets uit zou maken, zo slecht waren ze." zei Daniëlle Engelen: „Maar we scoorden niet, twintig kansen, alles op de paal of net naast." Uiteindelijk zorgde Romee Zwaan voor op luchting door weer eens een doelpunt mee te pikken. Roomburg sloot het najaar af met een knap gelijkspel in Soest, dat tweede stond. Via Ni- coüne Hansen scoorden de voorsprong: 1-0 en 2-1 door strafcomers van Mechteld Oomen en Marianne van Beu- ningen en 3-2 door een veld doelpunt van Fleur Abas. Maar ook de Delftse strafcomer bleek dodelijk, waardoor het twee maal gelijk werd, waarna de studentes de winst verspeelden door een foutieve terugspeelbal. Na een aantal nederlagen voorspelde Noordwijk vorige week dat een uitje van het elftal naar de Chippendales-strippers vruchten zou afwerpen. Manne lijk schoon inspireerde de da mes inderdaad tot een 3-1 winst foto henk bouwnman amsterdam harm gusman roei mede werker Ame Wentholt van Die Leythe heeft zich afgelopen weekeinde tijdens de Paul Veenemans Prijs als allrounder laten kennen. Na dat alle onderdelen van de drie kamp, wielrennen, roeien en hardlopen, waren afgewerkt had de 16-jarige Wentholt de derde plaats ingenomen in het juniorenklassement tot en met achttien jaar. Terwijl zijn tegen standers veelal uitblonken in één van de drie disciplines, presteerde Wentholt over de he le linie goed. De wedstrijden werden geor ganiseerd door de Amsterdamse roeivereniging RIC, die dit jaar 60 jaar bestaat. Het wielrennen vond zaterdag plaats over een traject van tien kilometer tussen de Amsterdamse ringweg en Ouderkerk aan de Amstel. Wentholt reed een goede tijdrit en behaalde in zijn klasse de tweede plaats. Geroeid werd er gistermorgen op de Amstel. Ondanks een zeer dichte mist legden alle ruim 160 deelnemers zonder incidenten het drie kilometer lange par cours tussen 't Kalfje en het bo tenhuis van RIC af. Gehinderd door de scherpe koude en zoe- amsterdam anp De Koninklijke Nederlandse Rocibond (KNRB) wil 80.000 gulden vrijmaken om het Ne derlandse boordroeien (één riem per roeier) naar een hoger plan te tillen. Dit heeft de voor zitter van de commissie top- roeien (CTR) Sipke Castelein gisteren na afloop van de Paul Veenemansprijs bekendge maakt. Met het geld moet een top- trainer worden aangetrokken die een groep van twaalf talent volle roeiers onder zijn hoede krijgt. Op korte termijn moet uit deze groep een gestuurde vier worden samengesteld. Deze kan zich volgens Castelein voor de Olympische Spelen in Bar celona kwalificeren. De roeibond heeft nog geen kend naar de ideale koers bleef Wentholt bij dit onderdeel ste ken op de vierde plaats van de achttien deelnemers in zijn klasse. Op het vijf kilometer lange loopparcours ten slotte moest Wentholt in zeven tegenstan ders zijn meerdere erkennen. Clubgenoot Sjoerd Kruijff liep naar de derde plaats, wat hem in het eindklassement de vijfde stek opleverde. Rotterdammer Van Beek van Nautilus liep zo hard dat hij in het eindklasse ment van de dertiende naar de eerste plaats klom. Van Steenis van Asopos liet zich verrassen door een iets te vroege start van het hardloop peloton. Desondanks zette hij een uitstekende loopprestatie neer, waardoor hij in het lichte mannenveld klom van een 23ste naar de tiende plaats. Bij de zware mannen werd Frans Göbel, koning van de Am stel, onttroond door Amster dammer De Gans. Deze laatste dankte zijn victorie aan een overwinning bij het vierde on derdeel, schaatsten, dat in plaats van het wielrennen kan worden afgewerkt. Göbel, die het wielrennen en het roeien won, werd tweede. coach benaderd. Eerst moet het NOC zich garant stellen voor een aanzienlijk deel van diens salaris. Castelein weet inmid dels wel dat in Nederland geen geschikte coaches voorhanden zijn. De gedachten gaan daar om uit naar een buitenlander, waarschijnlijk een trainer uit de voormalige DDR. Castelein denkt de financiering nog deze week rond te kunnen maken. Intussen heeft de keuze van de roeibond voor een vier-met bevreemding gewekt bij een aantal potentiële beman ningsleden. George van Iwaar- den en Kai Compagner, die af gelopen seizoen in de ongstuur- de twee aansluiting vonden bij de wereldtop, willen in dat nummer hun Olympische kwa lificatie afdwingen. Zij voelen voorlopig niets voor een avon tuur in de vier. leiden «marc michelsen rugbymedewerker DIOK heeft een eenvoudige overwinning behaald op de Utrechtse Studenten. De Leidse rugbyers wonnen gisteren thuis, op de koudste rugbydag van het jaar, met de veelzeggende cij fers 62-10 van de nieuwkomers in de eredivisie. Deze royale ze ge benadrukte nog eens het grote klasseverschil dat in de eredivisie in Nederland bestaat. The Bassets leden een onfor tuinlijke nederlaag tegen Rams (9-10). De DIOK Athletics verlo ren de uitwedstrijd tegen het Zeeuwse Oemoemenoe met 0- 29, terwijl de DIOKvrouwen in Zeeland een 0-4 overwinning behaalden. DIOK speelde gisteren bijna op volle kracht. Eric-jan Berendsen was terug in de ploeg na zijn afwezigheid tegen Roosendaal en aangezien net tweede van DIOK op volle sterk te moest aantreden, speelde trainer Dick Altink zijn eerste volle wedstrijd van het seizoen. Alhoewel Altink na het duel toe gaf toch wel erg moe te zijn, was net duidelijk dat de ex-interna tional nog moeiteloos kan mee draaien op het hoogste niveau. De landskampioen begon de wedstrijd goed. Het werd al heel snel duidelijk dat de studenten weinig hadden in te brengen te gen de kracht van de Leidse voorwaartsen (alhoewel ze toch enkele malen naar achteren werden gezet in de scrum) en tegen de snelheid van de Leidse driekwartlijn. Trainer Altink had voor de wedstrijd een duidelijk concept gemaakt dat inhield dat de tegenstander 'ingebonden' moest worden om vervolgens de driekwartlijn, door middel van een snelle pass, zo snel mo gelijk aan het werk te zetten. Het concept werkte, zeker in de eerste helft, vrij goed. USRC had bitter weinig in te brengen tegen dit DIOK-patroon. Als de passes wat zuiverder waren ge- Leidse vrouwen al snel, maar daarna profiteerde Soest van fouten van Roomburg en nam het tegen de verhoudingen in een voorsprong van 3-1. in de laatste vijf minuten toonde Roomburg echter voldoende karakter voor een gelijkmaken de eindsprint. Claartje van Ber gen Henegouwe en Meike de Boer scoorden. De Leidse Studentes behiel den in de derde klasse een punt voorsprong op concurrent DS- HC door het onderlinge duel met 3-3 gelijk te spelen. De stu dentes namen driemaal een weest en het vangen van de bal wat beter, dan zou de score veel hoger zijn uitgevallen dan 32-0 bij rust. Marcel Chaudron (2x), Pieter Corver (2x), Robert Broers, Frank Beers en Steve Smith scoorden de tries. Gott fried Bos schopte twee conver sies raak. In de tweede helft veranderde er in principe weinig, want DIOK bleef scoren. Alleen het patroon vervaagde, voorname lijk vanwege het feit dat te veel mensen een bijdrage wilden le veren aan het puntentotaal en te vaak verzuimden hun taak in het team te vervullen. Het con centratie- en disciplinegebrek leidde ertoe dat de oppositie niet vaak genoeg werd ingebon den en zich veel te vlug over het veld kon verspreiden. Dit maak te het voor de Leidse drie kwartlijn ook veel moeilijker om te penetreren, alhoewel ze het ook vaak aan zichzelf te danken hadden dat er scoringsmogelijk- heden verloren gingen. Deson danks bleven de Morschbewo- ners punten maken. Smith scoorde nog drie keer, terwijl Yves Kummer, Marcel van Loon, Bert Wisse en Bos voor een 62-10 eindstand zorgden. Een groot gedeelte van de equi pe van DIOK zal deze week de clubbelangen moeten laten va ren omdat aanstaande zater dagavond in Den Bosch moet worden aangetreden tegen Bel gië. Hoewel The Bassets dankzij Perry Noordermeer uit een pe nalty-kick al snel aan de leiding kwamen, gingen zij in Apel doorn toch onderuit tegen Rams. Pas bij 6-0 scoorden de Apeldoomers voor het eerst (4- 6), maar daarna liepen The Bas sets uit naar 4-9. In de slotfasse maakte Rams een try. De con versie werd benut, waardoor The Bassets onverrichterzake moest terugkeren naar Sassen- heim. op Heerhugowaard. Frederique Lempers (2x) en Monique Peeperkom verzorgden de hoogtepunten. In de vierde klasse beperkte Catwijck zich tot een 3-0 zege op Bodegraven. Marlène Zwit ser scoorde tweemaal en Petra Doelen maakte de derde treffer, waarmee ze haar seizoenstotaal op twaalf bracht. Hisalls kreeg niet de kans in de wedstrijd te komen. Tegenstander VCL had na vier minuten al driemaal toegeslagen en liep vervolgens uit naar 9-0. DE TAEKWONDO KA'S David Brandwijk en Nino Paulino hebben de open Westneder landse kampioenschappen af gesloten met een gouden me daille. Maurice van der Hulst werd tweede en Jeroen de Goey derde. Bij de vrouwen wonnen Margaretha van Egmond en An drea van der Kwaak. Scholtes klaar voor Masters voorschoten tim brouwer de koning Rob Scholtes is klaar om zijn nationale titel te verdedigen. De Voorschotense kunststoter plaatste zich het afgelopen weekeinde in zijn woonplaats bij de beste acht van Nederland, de zogenaamde Masters. En passant legde Scholtes beslag op de tweede plaats van het derde en laatste Grand Prix- toemooi. Wereldkampioen Frans Belderbos was in de finale sterker dan de regerende kam pioen van Nederland (3-0). Na de voorrondes, waarin beide titelhouders hun deelna me aan de Masters veilig stel den, stond er in wezen weinig meer op het spel. Toch waren de finalisten bereid de tientallen belangstellenden in het Voor schotense Snookerpalace te tracteren op biljart artistique van het hoogste kaliber. Belder bos slaagde daar, met slechts drie missers op 28 figuren, vol ledig in. Scholtes overtrof zich zelf alleen in de derde set, maar zeifis toen nog niet zijn tegen stander. „Jammer voor Voorschoten", zei winnaar Belderbos na af loop, „maar ik maakte zelfs de moeilijkste figuren. Dit was de eerste keer na het behalen van de wereldtitel dat ik weer een wedstrijd speelde. Drukte op mijn werk (Belderbos is direc teur van een makelaardij in ver zekeringen, red.) en een minde re motivatie lagen daaraan ten grondslag. Om mij te plaatsen voor de Masters, heb ik de keu weer ter hand genomen. Pas in de finale tegen Scholtes was de concentratie helemaal terug. Toen had ik met geen enkele fi guur problemen." Scholtes hoorde het relaas van zijn 'Angstgegner' Bel derbos leidt met 5-0 in de on derlinge confrontaties glim lachend aan. Na de alarmeren de nederlaag in de openings partij tegen Ger Holka bleef hij voor eigen publiek tot de finale ongeslagen. Dat betekende voor Scholtes niet alleen plaatsing voor de Masters, maar ook de geruststellende wetenschap dat hij Belderbos, opnieuw voor ei gen publiek in Voorschoten, op zijn vroegst in de halve finale ontmoet. LEIDEN Waarover spraken deze twee tumstertjes van Jahn? Waarschijnlijk over hoe het er over 75 jaar voorstaat, als Jahn 150 jaar bestaat. Wellicht herinneren zij zich dan nog hoe gezellig en druk het afgelopen zaterdag was in de Leidse 3 Octoberhal, waar het jubileumjaar van Jahn met een onvervalste uitvoering werd afgesloten. foto loek zuyderduin leiden wilmar kortleever atletiekmede werker Jan-Dirk Hazeleger en Huub Pragt hebben zich goed hersteld van hun marathons in respectievelijk Dortmund en Carli. De nummers één en twee van de Leidse marathon bewezen dat het afgelopen weekeinde. Pragt werd in Nijmegen over 15 kilometer zeventiende in 46.34 en Hazeleger klasseerde zich over tien kilo meter in Huizen als vijfde (30.23). Hoewel de vorm nog niet helemaal is temggekeerd, was Pragt met zijn prestatie in de Zevenheuvelenloop zeer tevreden. De Leidenaar bezette aan het staartje van de nationale (sub)top de zeventiende plaats. Hij deed dat voornamelijk door in het begin ingehouden te lopen. „Het is een zwaar parcours in Nijmegen met een aantal flinke heuvels die het je; in combinatie met het koude en klamme weer, moeilijk kunnen maken. Ik ben dus rus tig gestart om ook in de afdalingen nog een aantal mensen te kunnen inhalen", aldus Pragt. Omdat hij de taaie Luuk Wageman in de eindsprint moest la ten gaan, werd hij zeventiende. „In topvorm klasseer ik me bij de eerste tien, maar die vorm hoop ik met name in de volgende wedstrijd van het wintercircuit (begin januari, red.) weer te heb ben." Eén minuut achter Pragt plaatste de van een blessure terugge komen Bataaf Jaap van Duyvenvoorden zich rond de twintigste plaats met een tijd van 47.31. Jan Dirk Hazeleger, Theo van der Veer en Regina van Duyn gingen naar Huizen voor het tweede deel van de plaatselijke tien kilometer-trilogie. Vooral Hazeleger zette een knappe prestatie neer in de Wolfskamerloop. De Katwijkse onderwijzer legde be slag op de vijfde plaats in 30.23. Hazeleger hoefde zelfs aan de Belg Jean-Pierre Paume, toch geen onbekende in de wegatletiek, slechts negen seconden toe te geven. Een halve minuut achter Hazeleger behaalde Van der Veer de tiende plaats in 30.53. De atleet van AV Holland was hiermee iets sneller dan enkele weken terug en bevestigde bovendien zijn plaats in het Huizense klassementje (die gaat over de twee beste wedstrijden). Bij de vrouwen hoefde Van Duyn, net als Hazeleger bij de mannen, alleen redelijk bekende atleten te laten voorgaan. De Bataafse liep lange tijd op de zesde plaats, maar toen in de laatste kilometer de Amersfoortse Loonen haar achterhaalde, kon ze deze niet van zich afhouden. Zodoende werd zij zevende in 35.31, twee minuten achter winnares Toonstra. In Dordrecht won Suze Groen in 't Woudt een tien kilometer. De atlete van De Bataven, in de afgelopen weken al vaker suc cesvol, bleef in 39.30 de Schoonhovense Korevaar voor. Spartaan Willem Boon finishte bij de mannen op de zesde stek in 31.44, ruim een minuut achter winnaar Patrick Aris. Dirk Maassen van der Brink is weer teruggekeerd in de wed- strijdatletiek. De snelwandelaar van AV Holland nam in Rotter dam deel in een wedstrijd over tien kilometer. Maassen van der Brink werd zesde in 51.31, zeker voor een veteraan een respecta bele tijd. Extra geld voor boordroeien

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16