Sport Van Breukelen redt PSV Gullit blaast Sampdoria op Groningen gelukkig Kaiserslautern kan weer niet imponeren Leeds neemt koppositie over Maandag 18 november 1991 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vc NIEUWSLIJN Lineker overweegt vertrek naar Japan IX>NDEN Gary Lineker, topscorer van Tottenham en het En gelse elftal, heeft zaterdag in een televisie-programma bevestigd dat hij mogelijk zijn loopbaan in japan gaat afbouwen. ..Ik heb altijd gedacht bij Tottenham mijn carrière af te sluiten. De be langstelling uit Japan biedt me echter een andere mogelijkheid", aldus de spits. Lineker is benaderd met ingang van maart 1993 voor een Japanse club uit te komen in de nieuwe profcompeti- Brandenburg eindigt met zes spelers BRANDENBURG Stahl Brandenburg heeft de laatste minuten van de wedstrijd in de tweede Bundesliga tegen Uerdingen (0-3) met zes spelers afgewerkt. Drie voetballers van de club uit de voormalige DDR waren al uit het veld gestuurd, toen twee ande ren geblesseerd naar de kant verdwenen en de wissels verbruikt waren. In de slotfase moest de politie de trainersbanken afscher men. Tijdens het duel had het publiek, met 2416 mensen opge komen, blikjes en andere troep op het veld gegooid. Scheids rechter Schulz liet de wedstrijd uitspelen, hoewel hij eigenlijk had moeten staken. Een team dient uit tenminste acht spelers te bestaan. Uwe Scherr in Duitse selectie FRANKFURT Bondscoach Berti Vogts heeft in de Duitse voet balselectie voorlopig één nieuweling opgenomen. Dat is de 25- jarige verdediger Uwe Scherr van Kaiserslautern. Duitsland speelt woensdag de EK-kwalificatiewedstrijd tegen België. De groep bestaat uit zeventien spelers. Vogts vreest dat Reuter niet op tijd zal zijn hersteld. De verdediger van Juventus onderging onlangs een operatie aan de meniscus. Blijkt Reuter toch fit, dan neemt Scherr in Brussel plaats op de tribune. Vogts liet midden velder Bein van Eintracht Frankfurt afvallen. De selectie: doel: lllgner en Köpke; verdediging: Beiersdorfer, Binz, Brehme, Buchwald, Kohier, Reuteren Scherr, middenveld: Effen berg, Hëssler, Matthaus en Möller, aanval: Doll, Riedle, Klinsmann en Voller. Alfred Nijhuis blijft bij Duisburg DUISBURG De Nederlander Alfred Nijhuis heeft zijn contract bij Bundesliga-club MSV Duisburg verlengd tot medio 1995. De Twent had een overeenkomst tot het einde van het seizoen 1992/93. Nijhuis scoorde de afgelopen weken in drie duels op rij. Vrijdag maakte hij met een kopbal de enige treffer van zijn club in de wedstrijd tegen Bayem München. De 26-jarige verdediger werd voor dit seizoen overgenomen van amateurclub Schöppin- gen. Hij is afkomstig van Sportclub Enschede. Nijhuis vertrok naar Duitsland, omdat hij het contract dat FC Twente hem bood niet interessant vond. Supportersrellen in Swansea SWANSEA Na afloop van het bekerduel tussen Swansea en Cardiff City (2-1) heeft de politie zaterdag 39 relschoppers aan gehouden. Fans van beide clubs zorgden voor grote overlast door winkelruiten in te gooien en auto's te vernielen. Aanhan gers van Swansea vielen de supportersbussen van Cardiff aan. Niemand raakte gewond. Luchtgevecht in Friesland. Stan Valckx ruimt op voordat de Roemeen Camataru gevaarlijk kan worden. Hans van Breukelen steekt al weken lang in een bloedvorm. De doelman van PSV en Oranje, die in de loop der jaren veelvuldig op de hak werd ge nomen, lacht z'n sceptici nu in het gezicht uit. En met hem PSV. De suk kelende landskampioen bleef dank zij het vakmanschap van de midden dertiger zaterdagavond in Heeren veen sidderend overeind. Twee vroe ge treffers van Juul Ellerman waren voor PSV genoeg om zich niet on sterfelijk belachelijk te maken (0-2). HEERENVEEN ALBERT CEESING GPD-VERSLAGGEVER Dat had de koploper van de eredivisie in feite toch al gedaan, gaf ook Bobby Robson naderhand toe. „Wij hebben hier wel ge wonnen, maar het was de match van Van Breukelen. PSV heeft twee goede aanvallen gehad en beide keren gescoord. Heeren veen kreeg van ons heel wat meer kansen." Het is illustratief voor de kwakkelende vorm en de armoe van PSV, dat Heeren veen zich vooraf een serieuze kans toedacht verder te kunnen bekeren. Ronduit beden kelijk wordt het echter als een club met de rijkdom en het potentieel van PSV de strijd wijze moet aanpassen aan een club uit de eerste divisie en niet meer in staat is zelf de lakens uit te delen. Dat mochten vooral Valckx en Van Tigge- len zich aanrekenen. De doorgaans solide en spijkerharde verdedigers missen het ver mogen een wedstrijd te 'lezen', zoals dat te genwoordig in voetbaljargon heet, en ble ven in het eigen strafschopgebied rondlum- melen. Dat is nou net het verschil tussen een libero (Popescu) en een ordinaire voor stopper. .Als een tegenstander achterin man te gen man speelt en een van de twee stop pers schuift niet door, kom je in de proble men", zo legde invaller Linskens na afloop de vinger op de zere plek. „Zelfs tegen een club uit de eerste divisie". Mario Been genoot met volle teugen van de man-meer-situatie op het middenveld en vond steeds weer een vrijstaande im port-Fries. Vooral op rechts, waar Gouloze van Hoekstra een zee van ruimte had. Heerenveen kreeg voor de rust de ene op gelegde kans na de andere, maar zelfs voor open doel zagen Gouloze. Camataru en Roelofsen geen kans Van Breukelen te pas- Dat was sneu voor Heerenveen, voor trai ner Fritz Korbach en de enthousiaste aan hang van de eerste divisieclub, die zater dagavond als een man achter de ploeg stond. Ook de treffers van Ellerman konden de pret in het volgepakte Abe Lenstra-sta dion niet drukken. Al navier minuten schoot Ellerman, op aangeven van 'scha duwspits' Kalusha, snoeihard raak. Een 14 DE PORTUGESE BONDSCOACH Queiroz heeft Rui Aguas van Benfica opgeroepen voor de selectie van de na tionale ploeg. Portugal speelt woens dag in Lissabon de EK-kwalificatiewed strijd tegen Griekenland. kwartier voor de rust was het opnieuw raak. Nu stond Ellerman aan het eind van de aanvoerlijn Gerets-Van Aerle en liet Kieft de bal listig voorbij gaan. Bij beide treffers pas te een oefening van berouw voor de Roe meen Andone. Het waren twee simpele en goed uitge speelde doelpunten, maar verdiend waren ze niet. Heerenveen was driekwart van de wedstrijd in balbezit, speelde bezield en on bevangen op de aanval, maar alles eindigde steevast bij Van Breukelen. „Hij stond van avond als een tijger te keepen", zo eerde Korbach „de beste keeper van Nederland." Van Breukelen zelf bleef er ogenschijnlijk tamelijk laconiek onder, maar glom van binnenpret. „Dit is mijn achtste seizoen bij PSV, maar ik heb nog nooit zoveel te doen gehad als dit seizoen. Ga maar eens na hoe veel middenvelders deze competitie al te gen ons gescoord hebben. Nee, dat zegt niet alleen iets over onze verdediging, maar net zo veel over de spitsen. Daar begint het verdedigen. Je valt met z'n elven aan en je verdedigt met z'n elven." Nog minder enthousiast is de goalie over het armetierige voetbal dat de titelhouder de laatste weken laat zien. „Je verwachten dat wij een tegenstander de wil op kunnen leggen, maar daar zijn wij niet toe in staat. Het wordt tijd dat Vanenburg terugkomt en dat hij weer de lijnen gaat uitzetten. Want vooral daaraan schort het momenteel bij ons." Zonder Boekweg (geschorst) en Roossien (blessure) heeft FC Groningen zich in de bekerstrijd bijna laten verrassen door Cam- buur. Met een kleine en niet on gelukkige overwinning (3-2) bleef Groningen in het toernooi. Van krachtsverschil tussen de middenmoter van de eredivisie en de koploper van de eerste di visie was amper sprake. Voor rust was Cambuur zelfs de bete re ploeg. FC Groningen hielp daarbij een handje mee door voortdurend te schutteren in de verdediging. Nadat Djurovski vrij snel voor 1-0 had gezorgd, viel Cambuur massaal aan. De frank en vrije instelling van het elftal van trai ner Baan zorgde voor een chaos in de achterhoede van de thuis club, die zonder vrije verdediger speelde. Mols onttrok zich gere geld aan de dekking van Van Dijk, maar had drie kansen no dig voor de gelijkmaker een feit Groningen bleek kort na rust ineens zeer slagvaardig. Invaller Bos joeg de bal van grote af stand in het doel en vijf minu ten later maakte Djurovski uit een vrije trap zijn tweede doel punt. Meijer had het verschil nog groter moeten maken. Vervolgens kreeg Cambuur kans op kans. Roembiak, Kooi- stra en Mols slaagden er niet in Lodewijks te passeren, maar na een nieuwe afzwaaier van Meij er gaf Kooistra de Friezen weer hoop. In de eindfase was nog van alles mogelijk, maar de Groningers konden tenslotte opgelucht het veld.verlaten. Derde keer De KNVB-beker blijkt bij RKC geen extra krachten te kunnen losmaken. Voor de derde keer in successie werd de eredivisieclub voor de Kerst door een eerste- divisieclub uit het toernooi ge stoten. Na Emmen en NAC leg de zondagmiddag Telstar na twee uur voetbal de zwakke plekken van RKC bloot: 2-4. Het trio Hoop, Regtop en Van Oostrom stelde de verdediging van RKC voor onoverkomelijke problemen. De aanvallers van Telstar toonden aan waarom zij dit seizoen tot nu toe de meeste doelpunten in het betaalde voetbal maakten. Keer op keer waren ze hun directe tegenstan der te snel af. Voor de neus van doelman Nijkamp hield Telstar het hoofd in defensief opzicht bovendien ook aardig koel. Twee keer lukte het RKC een achterstand ongedaan te ma ken. De laatste keer was negen minuten voor tijd toen Van Hintum een vrije schop van Decheiver intikte. Teltar liet zich echter niet van zijn stuk brengen en sloeg in de noodza kelijke verlenging twee keer toe. In dat stadium bofte RKC dat Telstar het niet zo nauw nam met de afwerking anders was de blamage voor de Waalwijkers nog groter geweest. Zorgen Volendam heeft reden zich zor gen te maken. Dat werd weer eens duidelijk in het bekertref- fen tegen TOP, een kleintje uit de eerste divisie. De thuisclub speelde slap en zonder zelfver trouwen. TOP voetbalde niets beter, maar toonde veel meer inzet en de onverzettelijke wils kracht, die vroeger het handels merk van de Volendammers was. Onder die omstandighe den was het geen wonder dat TOP zich het sterkst toonde in de strafschoppenserie, die na 1 - 1 noodzakelijk was. Volendam had na dertien mi nuten een voorsprong genomen door Clayton die goed profiteer de van een foutieve terugspeel bal van Wubben. Geen kwartier later trok Wubben de stand recht met een volmaakte kopbal na een voorzet van Rikken. Berghuis en Wubben hadden verlenging en strafschoppen overbodig kunnen maken, bei den misten. In de verlenging werd niet ge scoord, Kooistra .was een fractie te laat. TOP schoot vier van dè vijf strafschoppen in, alleen Be- rens kon Zoetebier niet passe ren, Volendam miste zowel de erste (Clayton) als de laatste (Pastoor). EREDIVISIE BUITENLANDS VOETBAL CIJFERS :eyenoord - Ajai 2-0 (10). Dam, 14 10 4 0 24 35 16 16 9 6 1 24 23 9 14 9 2 3 20 35 - 10 16 6 5 5 17 21 - 21 15 5 3 7 13 15 - 17 15 5 3 7 13 25 - 37 15 3 5 7 11 15-22 14 1 9 6 12-31 p(Aiax) 15. 2 Deche SW'Dordrecht 90, Sparta - TOPSCORERS: I Bergkan RKO en Mulder (FC Twente) 11,4 Clayton (Volen dam i Loeflen (Vitesse). De Boer (FC Twente) en Boogers (Fortuna) 7. 8 Smoiareh (FC Utrecht)._EDer- scr.ap/ Brands (RKC), J (PSV), (De Graa Zege voor Real BARCELONA GPD I »t- leiderspositie van Real Ma drid in de Spaanse competitie is afgelopen weekeinde niet in ge vaar gekomen. De koploper won de moeilijke uitwedstrijd tegen het op de derde plaats staande Burgos met 0-2. De achtervolgers bleven echter in het spoor. Atletico de Madrid was voor eigen publiek net iets sterker dan Tenerife (1-0) en Sporting Gijon zegevierde door een treffer in blessuretijd bij Mallorca. Real Zaragoza, Bar celona en Valencia haalden eveneens de volle buit binnen. De absolute uitblinker bij Re- al Madrid was de Roemeen Ha- gi, die volgens voorzitter Men- doza moet worden verkocht. Maar Hagi geniet het vertrou wen van trainer Antic en zolang Real blijft winnen is diens posi tie, én die van Hagi, niet in het geding. De nummer twee op de ranglijst. Atletico de Madrid, be wees opnieuw dat het over te weinig kwaliteit beschikt om het Real echt moeilijk te kunnen maken. Na de nederlaag van vorige week bij Valencia werd nu slechts met 1-0 van het zwakke Tenerife gewonnen. GENUA GPD AC Milan moet over twee we ken de laatste onderscheiding (van de wereldcup) van het roodzwarte shirt halen. Maar het zal niet lang duren voordat nieuwe hoofdprijzen de outfit zullen sieren. Na de 0-2 zege bij kampioen Sampdoria is Milan de belangrijkste kandidaat om de scudetto, de landstitel, over te nemen. Ruud Gullit en Marco van Basten waren de uitblinkers en beslisten de topper. De oud- PSV'er scoorde beide treffers na fraai voorbereidend werk van de oud-Ajacied. De overwinning kreeg tussen de 66e en 71e minuut gestalte. Van Basten profiteerde van een collectieve blunder in de defen sie van de tegenstander, waarna Gullit van dichtbij raak kopte: 0- 2. Vijf minuten later stelde Van Basten (die voor de rust aan de ketting lag bij Vierchowod) Gul lit opnieuw in staat om fraai uit te halen. Het was voor de eerste keer sinds januari 1988 (Milan-Co- mo) dat Gullit twee keer scoor de in een competitiewedstrijd. De match-winner lijkt zowaar de topvorm van zijn eerste Itali aanse seizoen te benaderen. „Niet iedereen heeft in mijn herstel geloofd, maar ik wel. Ik heb hard gewerkt om terug te komen en voel me nu lekker", luidde zijn laconieke reactie. In de eerste helft hielden bei de ploegen elkaar in evenwicht. Sampdoria verzuimde (zoals zo vaak in dit seizoen) de beste kansen te benutten. Na de pau ze verliet Milan zijn afwachten de stellingen en kreeg Gullit een vrije rol. Voor de rust was hij ge bonden aan de rechtervleugel, waar hij goed werd geschaduwd door Orlando. Na de openings treffer stortte Sampdoria ineen. Ontmoedigd door de povere en onfortuinlijke resultaten in de competitie, lijkt de ploeg van Boskov alle aandacht op de Eu ropa Cup te richten. Ruud Gullit begint reugderonde na zijn tweede treffer tegen Sampdoria. Trainer Fabio Capello was na afloop zeer tevreden, maar hij waarschuwde zijn spelers voor de inhaalwedstrijd tegen Genoa, komende woensdag. „We moe ten attent blijven, we zijn nog maar op eenderde van het sei zoen. De zege was dik verdiend en ik ben blij voor Gullit dat hij de wedstrijd heeft beslist." Ook Van Basten waakt voor te veel optimisme: „We spelen be ter dan in voorgaande jaren. Dat komt vooral omdat wij ons volledig op de competitie kun nen richten. Het wordt trou wens tijd dat we weer kampioen worden." De 2-0 zege was de eerste van Milan bij Sampdoria sinds de dagen van Gianni Rivera (1976). Daarbij is de victorie een gun stig voorteken, want de rege rend kampioen wordt volgens de ongeschreven wetten door zijn opvolger in het eigen sta dion afgetroefd. Belager Juventus is voorlopig de belang rijkste belager van AC Milan. Gisteren won Juve voor het eerst sinds 1988 de Turijnse derby tegen Torino. Gigi Casi- raghi zorgde in de tiende mi nuut voor het enige doelpunt. Daama was hij betrokken bij twee rode kaarten van Torino- spelers: Bruno (ex-Juve) en Poli- cano. Ondanks het nummerieke overwicht gedurende vijf kwar tier was Juventus niet bij mach te om de voorsprong uit te brei den. Het duel werd ontsierd door veel overtredingen. Naast Milan maken promo vendus Foggia en het herboren Napoli ook veel indruk. De twee Zuiditaliaanse clubs delen de derde plaats met Lazio en Inter. Foggia boekte een 2-0 overwin ning bij Cremonese. Baiano, die deze week debuteerde in de na tionale ploeg, schoot een keer raak en is nu topscorer. Napoli dankte een gelijkspel (1-1) bij AS Roma aan een doelpunt van Gianfranco Zola, een andere de butant van bondscoach Sacchi. Voor de pauze had Di Mauro de score geopend voor de Romein se ploeg, die dit seizoen nog geen thuiswedstrijd heeft ge wonnen. Lazio, dat met hetzelfde euvel kampt, zegevierde bij Bari met 1-2. De Duitsers Doll en Riedle zorgden voor de Romeinse pro- duktie. David Platt scoorde te gen voor het onderaanstaande Bari. De Kroaat Zvominir Boban viel bij zijn competitiedebuut geblesseerd uit. HAMBURG DPA Kaiserslautern is niet terugge keerd op de eerste plaats van de Bundesliga. De kampioen ver loor zaterdag bij Fortuna Düs- seldorf, 0-1. Eintracht Frankfurt, dat vrijdag onderuit ging bij Werder Bremen (0-1), blijft lijst aanvoerder. Stuttgart deelt de tweede plaats met Kaiserslautern en Dortmund. De club van trainer Daum, onlangs in het Europese toernooi uitgeschakeld door Osasuna, won bij Wattenscheid, 1-3. Dortmund versloeg Lever- kusen met 2-0. Nümberg en Köln slaagden er niet in aansluiting te krijgen met de subtoppers. Köln verloor bij Schalke met 0-3. De wed strijd werd bijgewoond door ruim 61.000 toeschouwers. Nümberg kwam bij Karslruher Twee doelpunten in drie minu ten hebben Leeds United aan kop van de ranglijst in Engeland gebracht. Leeds won thuis met 2-0 van Queens Park Rangers en passeerde Manchester United, dat in de 115de stadsderby 0-0 speelde bij Manchester City. Verdediger Mei Sterland opende de score na 59 minuten met een vrije trap op 35 meter van het doel. Wallace maakte drie minuten later 2-0 na een voorzet van de Schotse midden velder Gordon Strachan. Manchester United kreeg de bal niet langs City-doelman To ny Coton, die voor 38.000 toe schouwers een aantal fabuleuze reddingen verrichtte. Manches ter heeft wel een duel minder gespeeld dan Leeds. Tottenham Hotspur leek te profiteren van het tijdelijk uit vallen van het licht in het sta dion aan White Heart Lane. De 3 1-0. Ban Lazio remonese - Foggia mtus - Torino 1-0, ipdoria - AC Milan 10 10-13 g>a 10-13 ir 10-13 SC te kort, 0-1Dortmund heeft uit de laatste zeven wedstrijden elf punten gehaald. De ploeg van trainer Hitzfeld speelde ook bij Leverkusen aantrekkelijk voetbal. De overwinning (2-0) in de boeiende wedstrijd was verdiend. Rummenigge maakte het openingsdoelpunt, op aan geven van oud-PSV'er Povlsen. Chapuisat maakte de tweede treffer. Dat betekende het elfde succes van de Zwitser dit sei zoen. Schalke verloor deze compe titie nog niet op eigen veld. In acht thuiswedstrijden werden vijftien punten gehaald. Köln, negen duels ongeslagen, ging in het Parkstadion onderuit. An- derbrügge (strafschop), Borod- joek en Sendscheid maakten de doelpunten. De winst van Schalke, dat opviel door de gro te ijver, was verdiend. Southampton 1-0, Evertor Leeds United - Queens Par) City - Manchester L Coventry City 1-1. Tottenham nesd?y 2-0, V Park Rangers 2-0, Man ner United 0-0. Notting- Forest - Coventry City 1-0, Oldhar tegenstander van Feyenoord in de kwartfinales van het Europe se toernooi voor bekerwinnaars kwam in de 44ste minuut met 0-1 achter tegen Luton Town door Harford. Na een uur wei gerden de lampen gedurende veertien minuten dienst. In de schemering hervond Totten- ham zijn Jdasse en maakte vier doelpunten in de periode van de 68ste tot de 83ste minuut. Twee van Invaller Scott Hougthon, twee van Gary Line ker, die Engeland woensdag naar de Europese titelstrijd schoot en die contact heeft met i Japanse club, waar hij zijn pbaan zou afbouwen. Kampioen Arsenal, dat inclu sief het Europese duel met Ben fica drie keer op rij had verlo ren. speelde weer eens gelijk: 1- 1 bij Oldham Athletic. Aanvaller lan Wright van Arsenal zorgde vier minuten voor tijd voor het punt. Het was zijn dertiende treffer van het seizoen. Manchester C 16-29 Arsenal 15-25 DUITSLAND: Dynamo Dresden - VfL Bochum 0-0. Schalke'04 FC Köln 3-0. Fortuna Dus- :rn 1-0. Hansa Rostock <arlsruher SC - 1 FC Dort- Mön- chengladbach 3-0 Vri|dag MSV Duisburg - Munchen 1-1, - - rankfurt 1-0, 1 Borussia D 18-22 VfB Stuttgart 18-22 Leverkusen 18-20 Kaiserslautern 18-22 MSV Duisburg 18-20 SCHOTLAND: Dundee United - Falkirk 2-1. Dunfermline - Hibernian 1-2. Hearts - Celtic 3- Motherwell - St Johnstone 1-1 Glasgow Bayern Munchen 1-1. Stuttgar 4-0. St t 18-28 Celtic 18-27 Dundee 18-25 Hiberma vj.mes-Caen 0-1 18-26 PS Gerrr 18-23 ZWITSERLAND. 19-29 Servette 19-25 Neuchétel 19-23 St Gallen 30 Stahl Lmz 7 Austria W.en 20-29 Adm.ra Wacker2 FC Tirol 20-25 PORTUGAL: Vitoria Guimaraes - Salguei 11-16 53°rt'n8L 10-15 Sporting B

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14