Rtv show Hopelijk nemen de fans kennis van wat er speelt' De Sint als snelle jongen Maandag 18 november 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: COR HOOGETERP 10 PRAAT JE OVER HET KAPPEN van bo men, dan praat je in feite over moord. Zo roei je op den duur de hele wereld uit Daarom moeten we de jonge gene ratie opvoeden de ouders hebben hun kop in het zand. (London Beat) Cd-single London Beat één grote hartekreet Geen extra tijd voor EO-actie HILVERSUM GPD De Evangelische Omroep krijgt van het Commissariaat voor de Media geen vrijstelling voor een twintig minuten durende leden werfactie op televisie. Dat heeft het commissariaat besloten na- dal de Evangelische Omroep om zo'n vrijstelling had ver zocht. Volgens het commissari aat heeft de EO de aanvraag op oneigenlijke gronden inge diend. Volgens een woordvoerster van het Commissariaat voor de Media gaf de Evangelische Om roep als reden voor de aanvraag op dat de ledengroei de laatste weken sterk is verminderd. Het commissariaat was het daar mee, gezien de grote aanwas van het EO-ledenbestand, niet eens. Bovendien vond de EO dat de VPRO werd bevoordeeld doordat deze laatste omroep wel toestemming kreeg voor „De VPRO in actie", een 24 uur durend radio- en tv project waarbij de VPRO eerder deze week zoveel mogelijk leden pro beerde binnen te halen. Ook met dat argument was het com missariaat het niet eens, omdat het bij de VPRO om een gewoon programma gaat, waarbij het commissariaat hooguit heeft toegezegd ruimhartig te zullen omgaan met de beperkingen van de ledenwerving. De Evan gelische Omroep verklaarde gis teren in een persbericht dat de actie nu in dreigt te zakken. Kwamen er twee weken geleden nog zo'n achtduizend nieuwe leden per dag bij, inmiddels zou dat zijn gezakt tot zo'n driedui zend nieuwe leden dagelijks. P -w- oede boodschap- I Pen» goede men- sen. Bij platen maatschappij BMG hebben ze vermoedelijk niet eens lang nagedacht toen ze een boeg beeld zochten voor hun We- reldnatuurfonds-actie. Im mers, weinig mensen komen sympathieker over dan de jon gens van London Beat, die al toos opgewekte zanglijsters. .Speciaal voor de gelegenheid brouwden ze van een bestaand nummer, 'This is your life', een nieuw liedje met een oprechte boodschap. „Zes maanden geleden wer den we door de platenmaat schappij gebeld", vertelt George Chandler, een van de drie voca listen. „Of we bij het project be trokken walden worden en de lead-single van het album ma ken. Dat wilden we wel. We zijn per slot van rekening altijd al in dit soort dingen geïnteresseerd geweest." 'This is your life', voorheen een song over een zigeuner meisje, werd voor de gelegen heid in de mixer gegooid en kwam er als pleidooi voor be houd van flora en fauna weer uit: 'Stand up, face the situa tion, let your conscience be your guide'. Wereldnatuurfonds Het nummer is nu als cd-single uitgebracht: de luttele prijs van 6,95 komt in zijn geheel ten goede aan het Wereldnatuur fonds. Later deze maand zal een volwaardige compact disc ver schijnen met bijdragen van ar tiesten als Rick Astley, Whitney Houston, Eros Ramazzotti, Vaya Con Dios, Tom Jones en Meca- no. Ook de opbrengsten van die compact disc komen het WNF ten goede. „De wereld staat bloot aan de ergste crisis die hem ooit heeft bedreigd", constateert gitarist Willy M. „Allerlei diersoorten sterven in hoog tempo uit en als we ons daar nu niet bewust van worden, hoeft het niet meer." Chandler: „Het Wereldna tuurfonds wil die boodschap vooral bij jongeren overbren gen. En wij hebben veel jonge fans. Op die manier kun je pro beren om ze geïnteresseerd te krijgen. De plaat heeft een ritme om op te swingen, maar er zit een belangrijke boodschap in de tekst. Hopelijk nemen ze op die manier toch kennis van wat er speelt, maken we ze toch be wust." London Beat, dat vorig jaar een internationale nummer 1- hit scoorde met 'I've been thin king about you' (en vooral in Nederland reusachtig populair is), was volop aan het werk voor de derde compact disc toen de platenmaatschappij met het WNF-project op de proppen kwam. Prompt werd aandacht voor de nieuwe compact disc even verlegd: „Sommige dingen zijn gewoon belangrijk om te doen. Zoals gezegd, het onder werp had al onze sterke interes se. Onze laatste cd, 'In the blood', ging in grote lijnen over relaties, en in feite ook over een symbiotische relatie met de we reld. 'This is your life' slaat daar in feite ook op, over hoe je in verhouding staat tot anderen en de rest van de wereld. Als jij een prop papier op straat gooit, be- invloedt dat ook mijn leefomge ving." „Het misschien latente milieubewustzijn bij jongeren is er best wel", denkt ook zanger Jimmy Chambers. „Op scholen wordt er in toenemende mate over deze dingen gesproken: kinderen beginnen uit zichzelf met mij over zaken als de ver nietiging van het regenwoud te praten. En als je over het kap pen van bomen praat, praat je in feite over moord, als het gaat om die vele duizenden per jaar. Zo roei je op den duur de hele wereld uit. Daarom moeten we de jonge generatie opvoeden: De jongens van London Beat temidden van Veronica-presentator Wessel van Diepen: „De wereld staat bloot aan de ergste crisis, die zich ooit heeft voorgedaan." foto gpd de ouders hebben hun kop in het zand." Radio Willy M: Alles helpt. Al wordt het nummer maar vier keer op de radio gedraaid, dan zullen we toch wat bereikt hebben. Onze toekomstige politici, onze toekomstige leiders zitten mis schien nu wel naar die radio te luisteren. En over 25 jaar zullen ze zich de boodschap van die plaat wellicht herinneren. Het is een zaad dat gestrooid moet worden." De vier heren van London Beat, gesecondeerd door hun 'vijfde' lid, producer Martyn Phillips, koesteren trouwens groot vertrouwen in het effect van hun gezongen boodschap. Het kwintet wil niet op voor hand geloven dat de massa zich heeft afgekeerd van benefietpla ten en muziek-met-een-bood- schap. Phillips: „Je moét opti mist blijven. Je kunt je niet van de dingen afkeren en zeggen: Och, alles sterft vandaag of morgen toch wel af. Of over tien miljoen jaar. Je moet in een op lossing geloven. En liefst nog in de jaren negentig. Want we moeten echt haast maken." Willy M: „Dingen kunnen ook écht veranderen! Dat blijkt wel uit de laatste paar jaar. Sinds wij als groep bij elkaar zijn is er toch heel wat gebeurd in de we reld: de Sovjet-Unie, China, de Berlijnse Muur... We zijn er hei lig van overtuigd dat een ver sterkt bewustzijn van de manier waarop we nu met de natuur omspringen daar een onderdeel van kan zijn." Lead-zanger Helmsey: „Ik denk dat het inderdaad belang rijk is om optimist te blijven. Als je in de toekomst nog wat aan die planeet wil hebben, zul je nü wat aan de situatie moeten doen. En dat is mogelijk" De bandleden hopen dat het Wereldnatuurfonds met de ba ten van het muziekproject nog beter in staat zal zijn om mon diaal druk uit te oefenen in het belang van flora en fauna. Om dat het milieu iederéén raakt, rekenen ze ook op een goede respons: „De realiteit ligt op je stoep. Wie een straat in loopt, ziet de destructie met eigen ogen." „Daarom", betoogt producer Martyn Phillips, „daarom ho pen we dat mensen door zo'n plaat gestimuleerd worden hun levensstijl te veranderen, te ver beteren. Niet alleen een cd'tje kopen en tegen hel Wereldna tuurfonds zeggen: Now you go and save the world for me. Voor een beter milieu moet je echt zélf een inspanning leveren." CLOSE UP STRIPS De tv als oppas Wel eens een neefje of nichtje een weekeindje te logeren gehad? Ja? Ach, dan komt deze scène u niet vreemd voor. Midden in de nacht, de klok bene den in de kamer heeft zojuist zes gesla gen, wordt de slaapkamerdeur geopend. Hoewel de kleine z'n uiterste best doet om niet op te vallen en zo min mogelijk lawaai te maken, klapt de deur net iets te hard achter hem dicht. Je hoort het. je wordt er wakker van maar je houdt je slapende. Het ventje laat zich echter niet in de maling nemen en fluistert iets te hard: „Hé, ik ben wakker." Je probeert hem nog eventjes terug in bed te krijgen, je belooft hem metersho ge ijstaarten, reuzenlollies en nesten vol puppies, maar niets helpt. Het kereltje is wakker en blijft wakker. Sterker nog: het bruist van energie. Na tien minuten rek ken zit er niets anders op. Je stapt uit bed en wankelt slaperig de trap af. Het kind rent babbelend voor je uit. Het eerste waaraan je denkt, als je omge ven door de soezerige warmte van het dekbed opeens in de koude kamer staat, is 'terug naar bed'. Maar dat is in dit sta dium niet meer mogelijk. Dan maar een meer realistischer brainwave, 'de tv' Je ziet het al voor je: het logeetje op de bank met de blik op de elektronische to verdoos met bewegende beelden, jij lek ker op de grond voor de kachel. Het haastige gezap langs de Nederlandse en enkele buitenlandse zenders levert louter testbeelden en sneeuwlandschap pen op. Het ventje raakt er niet van on der de indruk. Dan in blinde paniek maar even de radio- en tv-gids raadple Sinterklaas gedraagt zich dit jaar als een snelle jongen. Waar de NOS pas op 23 november een rechtstreekse reportage brengt van de aankomst van de Goedheiligman in het Friese Hindeloopèn, daar maakte de Sint reeds afgelopen zaterdag in tal van plaatsen onder meer in Haarlem, Haar lemmermeer en in Alphen aan den Flijn zijn opwachting. Menige ouder zal zich dezer dagen geplaatst zien voor het vraagstuk: hoe vertel ik het m'n kin deren? NOS-woordvoerder Fred de Vries, zelf va der van een kind van twee jaar, kan zich levendig voorstellen dat niet iedereen er even gechar meerd van zal zijn dat Sint-Nicolaas zich eergiste ren hier en daar als haantje de voorste heeft ge dragen. Bij de NOS leeft het vermoeden dat de oude kindervriend in sommige gemeenten is be zweken voor de druk van de lokale middenstand. De Vries: „In 1985 heeft zich een soortgelijk pro bleem voorgedaan. Ook toen viel de verjaardag van de Sint op donderdag en ook toen is de in tocht op 23 november gehouden." Bij de NOS wordt volgens De Vries terzake een beleid gevoerd, waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met het belang van de midden stand en met het belang van het publiek. „De middenstand zou het liefst een zo lang mogelijke periode zien tussen intocht van de Sint en diens verjaardag. Winkeliers zien immers graag dat kinderen in ruime mate de gelegenheid krijgen hun schoentje te zetten. Wat betreft veel ouders hoeft Sinterklaastijd, de periode dus van hoop en verwachting, ook weer niet al te lang te duren. Anders slankt de portemonnee wel heel erg snel af." De NOS houdt zich, als het gaat om het prikken van de datum van Sints intocht, al geruime tijd vast aan de zogeheten geleidende schaal. Is de Sint op woensdag jarig, dan valt wat betreft de NOS zijn komst op 17 november te verwachten. Viert de Sint zoals dit jaar op donderdag zijn verjaardag, dan komt de Sint een week later aan. Althans, zo zou het volgens NOS-woordvoerder De Vries moeten. Hij beroept zich op een brief van 1986, gericht aan het KNOV, het Koninklijke Nederlandse On dernemers Verbond. „Destijds hebben wij een overzicht samengesteld van alle intochten tot en met 1991. Blijkbaar hebben in bepaalde plaatsen leden van het KNOV moeite om zich aan die lijst te houden." En daar wringt 'm nu net de schoen, met het gevolg dat die hier eerder wordt gezet dan daar. De Vries: „Sinds jaar en dag is de tv-reportage van de aankomst van de Sint in Nederland een natio nale gebeurtenis. Nu in sommige plaatsen de lo kale middenstand de Sint een week eerder heeft laten opdraven, wordt het er natuurlijk niet mak kelijker op om het geloof in de Sint te behouden." Conamus trekt tien mille uit voor winnend Songfestival-lied hilversum De nationale voorronde voor het Eurovisie Songfestival wordt door de NOS op 29 maart recht streeks uitgezonden. Het natio nale songfestival, waarin tien a twaalf nieuwe liedjes worden geïntroduceerd, heeft plaats in Studio 22 van het NOB in Hil versum. Het winnende liedje zal Nederland vertegenwoordigen op de internationale finale, die op 9 mei in Malmö wordt ge houden. De Zweedse zangeres Carola won dit jaar het Eurovi sie Songfestival: Nederland deed toen niet mee, vanwege de traditionele dodenherdenking op 4 mei. Voor de selectie van de liedjes en voor de nationale finale heeft de NOS voor een gewijzigde op zet gekozen. Er was geen vrije inschrijving. Een selectiecom missie heeft vijftien componis ten gekozen uit een lijst van vijf tig succesvolle liedjesschrijvers van de laatste twee jaar. Deze componisten is gevraagd een of meer liedjes te maken. Tot de componisten die door de festi val-organisatie^ zijn benaderd behoren onder anderen Peter van Asten, Cat Music, Ellert Driessen, Angela Groothuizen, Henk Hofstede, Jan Kisjes, Maarten Peters, Edwin Schim- scheimer, Piet Souer, Hans Vermeulen en Peter de Wijn. In december zal de toetsingscom missie de definitieve selectie voor de voorronde bepalen. De festival-commissie wil alle finaleliedjes op een speciale fes- tival-cd verzamelen. Het is de bedoeling dat die meteen na het nationale songfestival wordt uitgebracht. De Stichting Cona mus heeft een prijs van 10.000 gulden ter beschikking gesteld voor de componist van het win nende lied. Zondagmorgen. Pa en ma liggen in de armen van Morpheus of in eikaars armen, de kin deren moeten zich maar even behelpen bij de tv. archieffoto bert verhoeff gen. Behoedzaam werk je de zenders af, doodsbang er één over het hoofd te zien. „Aha, Kindernet! Hebben we die? Ja, fan tastisch", denk je. Helaas, Kindemet, die er overigens het vroegst bij is, begint pas om zeven uur. Je hebt nog drie kwartier te gaan. Die periode kom je redelijk goed door met het voorlezen van het favoriete sprookje van het logeetje. „Loodkapje", roept de kleine enthousiast. Je begrijpt even niet wat hij bedoelt, maar dan schiet het je te binnen: de R komt nog niet voor in zijn taaltje. Zo tegen zevenen begint de wereld er weer wat fleuriger uit te zien. Zowel kind als volwassene verheugen zich op het programma-aanbod van Kindemet, hoe wel de redenen daarvoor nogal verschil len. Zeven uur! De kijkkast gaat aan en de logé nestelt zich op de bank. „Gaan we gezellig samen kijken hè?" Van slapen komt dus niets meer terecht. Het zeehondje Seabert en David de Ka bouter tuimelen over het scherm, en worden door het logeetje van commen taar voorzien. Hij legt geduldig uit wie wie is en somt in één adem de namen van de figuurtjes op. Tegen achten veert hij op en vraagt of het nog geen tijd is voor LTL viel, Telek- ids. Er wordt weer zwaar gezapt. De be- gintune van Telekids schettert door de kamer en de presentatrice ook. Je dreigt in één klap helemaal wakker te worden. Dat gebeurt ook inderdaad, want de te kenfilms die zo op de vroege zondag morgen worden uitgezonden, zijn ook vreselijk luidruchtig. We zitten gezamenlijk de rit uit. Om even over elven is het kinderprogramma van de commerciële zender afgelopen. De dag is weer begonnen. Dank zij de kabel treedt de tv in menig huisgezin op als oppas. Terwijl pa en ma zich nog eens lekker omdraaien, zit het grut beneden voor de tv. Als we al die sa telliet- en buitenlandse zenders niet zou den hebben, kwamen we er bekaaider vanaf, want de Nederlandse zender die zondagmorgen als eerste de deuren opent, is Nederland 3. Om vijf minuten voor acht verschijnt op dit net het nieuws voor doven en slechthorenden. Vijf minuten later ontwaakt Nederland 2. Dan begint de VPRO met het kinderpak ket, met daarin onder meer Dag Meneer de Koekepeer, De drie dikke dames en de Laura en Lena Fhijnbeen show. Het eerste net ligt nog te ronken. Die komt er pas om elf uur uit met het programma Omroepparochie. Deskundigen die van mening zijn dat kinderen toch al te veel tv kijken, zullen de bekabeling wel verfoeien. Ze zijn er van overtuigd dat van de televisie een kwade invloed uitgaat en dat de kleintjes er later wat van over houden. En de kinderen zelf? Die zitten er abso luut niet mee. Want wat is er nu heerlij ker dan met broertjes en zusjes beneden de boel op stelten te zetten terwijl pa en ma nog vredig liggen te pitten omdat ze denken dat de kids tv kijken. BOLLEBOOM BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10