Leidsch Dagblad Leger verovert Vukovar IOPEN DAG Suriname krijgt achterstallige hulp Plan voor vestiging McDrive langs A4 Bommelding rechtbank Amsterdam Opbrengst afficheveiling valt tegen Beurs Amsterdam iets lager na flinke koersval Wall Street Zwarten gedood tijdens feest Telefoon geeft snelste reisroute 'A Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39703 Losse nummers 1,45 SPORT BINNENLAND Ajacied Frank de Boer belaagt Feijenoord-aanvaller Damaschin, die net een fraai doelpunt de Rotterdammers aan de leiding hielp. foto ANP Uitblinker Taument velt Ajax In een volle Kuip toonde Feyenoord zich gisteravond in de voet- balklassieker tegen Ajax slagvaardig. De Rotterdammers zege vierden met 2-0 door doelpunten van de Roemeen Damaschin en uitblinker Taument. In de tweede helft werd Marciano Vink van het veld gestuurd nadat hij voor de tweede maal geel had gekregen. In de strijd om de KNVB-beker werd FC Twente verrassend gewipt door amateurhoofdklasser Rheden. Voorts onder scheidde TOP zich tegen Volendam. In de kwartfinale overigens is de winnaar van Ajax - FC Den Haag (dat duel wordt pas in ja nuari gespeeld) gekoppeld aan PSV. ARC verliest thuis van FC Lisse In de zaterdag-eersteklasse won FC Lisse weer eens een uitwed strijd. Ditmaal moest ARC er - door een doelpunt in de mist - met 0-1 aan geloven. Rijnsburgse Boys speelde erbarmelijk slecht en werd door Barendrecht derhalve met een verdiende 0- 2 nederlaag om de oren geslagen. In de rust van de wedstrijd stapte Hennie Koet boos op. BUITENLAND Kabinet stapt niet Tachtig gevange- op bij verwerping nen gedood in plan- Simons Oost-Timor LEIDEN DE TUD VAN TOEN KUNST Tweede crèche in Hondenhangers, Heijermans komt Glippers, Beulen- niet echt tot le- pikkers en Uien ven in Leiden Stevenshof jaar uitgesteld Kroaten vragen om internationale hulp bij evacuatie burgers Kroatië heeft gevraagd om internationale hulp om duizenden zieken en ge wonde burgers die in Vuk ovar vastzitten, te evacu eren. Het federale Joego slavische leger wil alleen aan de evacuatie meewer ken als de Kroatische strijdkrachten zich onvoor waardelijk overgeven. Gis teren moesten de Kroaten Vukovar na een belegering van drie maanden prijsge ven aan het leger. ZAGREB AP i- ^«nc, «JHfe 'fê ~*V Nog geen akkoord over precieze plek HOOFDDORP JEROEN SMIT McDonalds wil een drive-in- restaurant vestigen in de buurt van Hoofddorp. De Amerikaan se hamburgergigant heeft be langstelling voor de bouw van een vestiging langs de snelweg A4 (Amsterdam-Den Haag) op AMSTERDAM ANP De Amsterdamse politie heeft vanmorgen een onderzoek in gesteld in de gebouwen van de rechtbank in Amsterdam aan de Parnassusweg. Dat gebeur de nadat een bommelding was binnengekomen. Volgens een politiewoordvoerder is de rechtbank direct na de mel ding voor het publiek gesloten. Rond 13 uur bleek dat er geen explosief in het pand aanwezig was. Het politieteam dat de bom aanslagen van vorige week op het huis van staatssecretaris Kosto en het ministerie van binnenlandse zaken onder zoekt, heeft het technisch on derzoek intussen afgesloten. Over de resultaten daarvan worden echter geen nadere mededelingen gedaan. Hetzelf de geldt voor het recherche onderzoek naar de daders. De rechercheteams moeten vol gens een politiewoordvoerder „in alle rust en zorgvuldig heid" kunnen werken. Ook over de samenstelling van het rechercheteam wordt geen mededeling gedaan. het kantorenpark Beukenhorst- Oost. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vindt die plek echter ongeschikt. Ambtenaren van de gemeente kijken mo menteel naar een betere plaats. Het gemeentebestuur, en met name de wethouder van econo misch zaken Auer, doet al gerui me tijd pogingen McDonalds voor Hoofddorp te interesseren. Het hamburgerbedrijf vindt de polderhoofdstad echter nog te ldein. Maar voor een McDrive langs de A4 heeft het bedrijf wel interesse. „Al onze nieuwe res taurants zijn momenteel Mc- Drives. Dat blijkt een zeer suc cesvolle formule te zijn. We hebben nu 16 van dergelijke vestigingen. Eind van deze maand gaat de volgende open", aldus een McDonalds-woord- voerster. Het belangrijkste bezwaar te gen de gevraagde plek is dat een dergelijke vestiging te veel ver keer zou aantrekken. Verder vindt de gemeente dat een Mc Donalds niet past op het hoog waardige bedrijvenpark Beu kenhorst-Oost. De stad aan de Donau ligt gro tendeels in puin en volgens di verse berichten zitten honder den zwaargewonden opgesloten in de kelder van" het verwoeste ziekenhuis. De Kroatische rege ring heeft het federale leger ge waarschuwd geen bloedbad aan te richten onder burgers in Vuk ovar. Vice-premier Zivko Juzba- sic dreigde met een pogrom te gen alle Serviërs in Kroatië als de inwoners van Vukovar niet met rust worden gelaten. Volgens het persbureau Tan- jug in Belgrado zijn enkele dui zenden burgers reeds uit Vuko var vertrokken en hebben ge wonden verzorging gekregen. Van de 40.000 inwoners zouden er nog 12.000 tot 15.000 in de stad zijn. Onder hen zijn 2.000 kinderen. Het federale leger veroverde Vukovar een dag na het ingaan van het dertiende bestand. De Europese Gemeenschap en de Verenigde Naties hebben ge zegd dat de gevechtspauze van lange duur moet zijn voordat een VN-interventiemacht wordt gestuurd. VN-gezant Cyrus Van ce kwam gisteren in Joegoslavië aan om de voorwaarden voor het zenden van een vredes macht verder uit te werken. Voor de Kroaten was Vukovar een laatste bastion in een in middels vrijwel geheel door Ser viërs gedomineerd gebied. Het Joegoslavische leger voelde zich in zijn trots gekrenkt, omdat het zo lang heeft geduurd eer de veel slechter bewapende Kroati sche verdedigers tot overgave konden worden gedwongen. De Serviërs in de regio zien Vuko var als nieuwe hoofdstad van een toekomstig West-Srem, zoals de regio inmiddels in de Servische hoofdstad Belgrado wordt genoemd. Elders in Kroatië namen de gevechten gisteren af. Dat was ook het geval rond Dubrovnik, de havenstad die vorige week onder hevig vuur van het fede- Alleen kinderen genieten zonder achterdocht van het ogenblik, want ze zijn zonder herinnering en zonder ambitie. Oskar van der Hallen VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's - Regio RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan re gen, mogelijk natte sneeuw Mini mumtemperatuur 3 graden Mid- dagtemperatuur 5 graden Wind uit zuidoost tot oost, zwak tot ma tig, rond kracht 3. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krach tig 6, draaiend naar noordoost Een Servische vrijwilliger brengt samen met een soldaat van het Joegoslavische federale leger een oude vrouw in veiligheid. Sinds zaterdag zijn uit Vukovar ruim 300 burgers geëvacueerd. FOTO AP SRDJANIUC HAARLEM HOMME SIEBENGA rale leger lag. De Kroaten be schuldigden het leger er van na het ingaan van het bestand de strategische stad Slunj, 85 kilo meter ten zuiden van de Kroati sche hoofdstad Zagreb, te heb- Naselje ten noorden van Vuko- ben ingenomen. var op de Kroatische verdedi- Enkele uren voordat zaterdag gers veroverd. Het leger nam het dertiende staakt-het-vuren ook het nabijgelegen Nijemcl inging, werd het dorp Borovo in, van waaruit de Kroaten had den geprobeerd het oprukken van ae federale troepen te ver tragen. AMSTERDAM GPD De Amsterdamse effectenbeurs had bij de opening van de han del vanochtend slechts korte tijd last van de naweeën van de koersval op Wall Street, afgelo pen vrijdag. De CBS-stem- mingsindex voor aandelen stond een half uur na de ope ning op 89,9 punten, zo'n 3 pro cent lager dan vrijdag. De scha de werd in de loop van de dag voor een groot deel hersteld. De verwachting is dat de daling binnen twee of drie maanden geheel zal zijn weggewerkt. Belangrijke fondsen als Akzo, KLM, Philips, Koninklijke Olie en Heineken openden tot 2 pro cent lager. De koersval is een re actie op de grote daling die de Amerikaanse beurs afgelopen vrijdag doormaakte, de grootste sinds de 'minikrach' van okto ber 1989. Volgens een woordvoerder van de beurs was er van paniek op de beursvloer geen sprake. „Het is hartstikke rustig." Dat de stemmingsindex vanochtend toch lager opende, schreef hij toe aan de kortstondige angst van een aantal beleggers, dat uit angst voor Wall Street-toestan- den, aandelen in de verkoop deed. De grote (institutionele) beleggers wachtten volgens de woordvoerder de gebeurtenis sen vanochtend rustig af. „Er is geen enkele aanleiding waarom het koersniveau verdei zou dalen, Geen stijgende infla tie, geen stijgende rente, niks" aldus een beurshandelaar. Afge lopen weekeinde zeiden hande laren al dat de koersval op Wall Street geen gevolgen kan heb ben voor de Amsterdamse markt, waar de afgelopen we ken „stabiel is gehandeld". Met spanning wordt afge wacht op welk niveau Wall Street vanavond zal uitkomen. Algemeen wordt gedacht dat de Dow Jones nog zo'n 100 punten zal zakken. Pagina 4: Beurzen Tokyo en Londen omlaag Moatschappeli|l( Werk en Dienstverlening (vt+dt) Sociaal Pedagogische Hulp verlening/Inrichtingswerk (vt-4-d») Personeel en Organisatie (vt+dt) Beleid, Bestuur en Management (vt+dt) •Culturele en Maatschappelijke vorming (vt+dt) Middelbore Beroepsopleiding Inrichtingswerk (dt) vl volti|d. dl - óWi'id Sector Gedrag MoatscKoppij So«.e'HoM' 105, 2592 GK Den Hoog Woon 070 3499888 De internationale afficheveiling die de Haarlemse antiquaar Piet van Sabben gisteren hield, trok veel belangstelling bij pers en publiek, maar de verkoopresul taten vielen tegen. Zowel de NOS als de TROS waren aanwezig in hotel Lion d'Or om tv-opnamen te maken. Er waren meer dan tweehon derd potentiële kopers. Van de zeshonderd aangeboden affi ches werden echter maar enkele tientallen verkocht. De geschat te opbrengst van de duurste poster in de catalogus lag rond de twintigduizend gulden. Het hoogste bod kwam echter niet boven de zevenduizend gulden. Van Sabben houdt in mei 1992 opnieuw een afficheveiling in Haarlem. Beaujolais primeur Dc déblocage van de beaujolais primeur vindt dit jaar plaats in de nacht J J van woensdag 20 op donderdag 21 november om 24.00 uur precies in j Odessa aan dc Hogewoerd 18 te Leiden. Odessa's drankenleverancier Aad i Boonekamp brengt precies om 24.00 uur de eerste partij ter ontkurking. J JOHANNESBURG Rtr Traditie-getrouw serveert Odessa, bij de beaujolais primeur, Franse kazen en stok brood. De warme droge zomer belooft een récolte supême te geven. In Zuid-Afrika zijn vannacht zeven zwarten ge dood toen onbekenden het vuur openden op feestgangers in een zwarte wijk buiten Johannes burg. Zeven anderen raakten gewond bij de aan slag in Voslooms, zo deelde een woordvoerster van de Zuidafrikaanse politie vanmorgen mee. De daders kwamen in een taxi naar het huis waar ongeveer dertig mensen feest vierden. Zij schoten op het huis en op een auto die voor de deur stond geparkeerd stond. Arrestaties zijn niet verricht. Inwoners van Vosloorus zeiden te vermoeden dat de aanslag is gepleegd door een „derde kracht", die onrust moet zaaien. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft deze „derde kracht" verantwoordelijk gesteld voor een groot deel van het geweld in ae zwarte woonsteden. Nederland draait geldkraan nog niet open in Akkoord van Bonaire BONAIRE GPD Suriname kan weer beschikken over de ruim 70 miljoen gulden hulp die Nederland heeft vastgehouden sinds de telefonische staatsgreep van legerleider Bouterse op 24 december vorig jaar. Van hervatting van de ontwikkelingshulp of betalingsbalanssteun kan echter geen sprake zijn zolang Surina me jeen economische herstelplan heeft ge- Met die uitkomst toonden zowel de Ne derlandse als de Surinaamse onderhande laars zich tevreden na het overleg tussen de twee landen op Bonaire over hun onderlin ge relatie. In het 'Akkoord van Bonaire' is afgesproken dat er binnen zes maanden een raamverdrag komt over ontwikkelings samenwerking, versterking van de demo cratie en de rechtsstaat, drugsbestrijding, buitenlands beleid, culturele samenwer king, personenverkeer en justitiële bijstand. Tot die tijd geldt een samenwerkingspro tocol. Op grond daarvan krijgt Suriname alsnog de 71,3 miljoen gulden hulp die werdDevroren na de telefooncoup. Verder stuurt Nederland defensie- en justitiespe cialisten naar de Nederlandse ambassade in Paramaribo. Die gaan helpen bii de drugs bestrijding. Verder zullen Nederlandse des kundigen technische bijstand gaan verle nen aan het openbaar bestuur, net politie- en gevangeniswezen en de rechterlijke macht. In de komende zes maanden moet de sa menwerking verder worden ingevuld. Een van de dringendste onderwerpen is beta lingsbalanssteun om het gat tussen inkom sten en uitgaven te dichten. Of en hoe veel Suriname daarvoor krijgt, hangt af van het economische hestelplan dat het land nog altijd niet klaar heeft. CDA, PvdA en WD zijn blij dat de betrek kingen met Suriname weer worden genor maliseerd. Weisglas (WD) benadrukte wel dat op de ontwikkelingshulp ..waterdicht toezicht" moet worden gehouden. CDA'er Aarts toonde zich wat dat betreft sceptisch: „We hebben al vaak toezeggingen gehad van Suriname. Meestal zijn die niet uitge komen." Donderdag praat de Kamer over het akkoord. Pagina 3: Relatie blijft ongemakkelijk De delegatieleiders Hirsch Ballin (I) voor Nederland en Mungra voor Suriname gaven na afloop van de onderhandelingen tussen beide landen een persconferentie. fOTO ANP TOLKSAINT KL UI Tl RS UTRECHT ANP Reizigers met het openbaar ver voer kunnen vanaf volgend jaar mei via een 06-nummer infor matie krijgen over hoe ze het snelst met trein, bus, tram en metro naar hun plaats van be stemming kunnen reizen. De Nederlandse Spoorwegen en het Streekvervoer Nederland hebben vandaag overeenstem ming bereikt over het oprichten van negen telefonische reisin formatiecentra. die via 06-9292 voor 50 cent per minuut men sen informeren over de gunstig ste weg. NS en Streekvervoer verwachten dat de gemeenten met een eigen vervoerbedrijf, waaronder de vier grote steden, ook zullen meedoen. De informatie wordt bij elkaar gegaard door de OV-Reisplan - ner. Binnen 30 seconden zoekt dit computerprogramma uit 10 miljoen passeertijden. 180.000 straten. 33.500 halten en 30 000 bijzondere punten (ziekenhui zen. musea) de juiste weg. n abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26 461 via eutome titcbe betaling* Per kwartaal (t 76.75) via accept ir benky girorekening le>dten Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Iwden 8 "712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1