Binnenland Bezwaren tegen plannen van Commissie-Stevens Wathey haalt fel uit naar Nederland Detam heeft alternatief aaw-voorstel WVC plaatst asielzoekers over vanwege wantoestanden hotel Simons staat privéklinieken toe Gouden tijden uitzendmarkt keren voorlopig niet terug Eisen van zes en acht maanden tegen krakers in Groningen Woensdag 13 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Satelliet-uitzending Philips gaat door Het staat nu vast dat president Timmer van Philips zich op 7 ja nuari via een satellietverbinding rechtstreeks zal richten tot on geveer 100.000 werknemers in Europa. Het belooft de grootste en meest gecompliceerde tv-uitzending te worden die ooit voor particuliere doeleinden op touw is gezet. Eerder dit jaar zegde PTT-Telecom Philips ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan satelliet zendtijd toe. Het is de bedoeling dat Timmer het perso neel in enkele honderden vestigingen in 17 landen 's morgens via de satelliet toespreekt. De uitzending wordt simultaan in acht talen vertaald. Nieuwe aids-therapie gaat van start Bij de Amsterdamse kliniek van de stichting Fight for Life gaat volgende week een nieuwe therapie tegen aids van start. De start was al vorig jaar aangekondigd, maar er was niet genoeg geld om bepaalde apparaten aan te schaffen. Het gaat om de Passie ve Immuun Therapie. Die komt erop neer dat verzwakte seropo- sitieven bloedplasma krijgen van nog gezonde seropositieven. Dat bloedplasma bevat veel meer antistoffen, die schadelijke vi russen zouden kunnen doden. Het gezonde plasma wordt in een machine gemengd, zodat er een cocktail ontstaan met zoveel mogelijk antistoffen. Computervirus soft-ware uit Taiwan De Haagse politie heeft begin deze week een partij soft-ware in beslag genomen die besmet is met het computervirus Michelan gelo. De so ft-ware, afkomstig uit Taiwan, werd ontdekt bij een computergroothandel in Capelle aan den IJssel. Het virus ver nietigt op 6 maart van elk jaar de programmatuur en alle inge voerde gegevens. Uit de administratie van de computergroot handel blijkt dat inmiddels 750 vermoedelijk besmette pakket ten zijn verkocht. De politie probeert de afnemers te achterha len. De Vries en Ter Veld: 'Juridisch onuitvoerbaar' De plannen van de Commissie Stevens voor verdere ver eenvoudiging van het belastingstelsel zijn op onderdelen juridisch onuitvoerbaar. Dat staat in notities van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, die aan diverse adviesinstanties zijn voorgelegd. Op Prinsjesdag (de derde dinsdag in september) liet het ka binet nog weten de plannen geheel te willen uitvoeren. fiscale aftrek die voor iedereen gelijk is. Om de belastingplan nen te betalen, wil de Commis sie-Stevens voor 10,6 miljard gulden schrappen in de aftrek posten. Al meteen na de presentatie van de plannen werd gesteld dat enkele groepen waaron der bejaarden, alleenverdieners met een laag inkomen en al leenstaande werklozen er op achteruit zouden gaan. Dat wordt door De Vries en Ter Veld onderschreven. Volgens hen lei den de voorstellen van Stevens onder meer tot een vergroting De Commissie-Stevens kwam begin juli met het rapport 'Graag of niet' voor een om vangrijke belastingvereenvoudi ging en -verlaging. De belang rijkste wijzigingen die Stevens voorstelt zijn de vermindering van het aantal belastingschijven van drie naar twee: een met een laag belastingtarief van 33,6 procent en een met een hoog tarief van 55 procent. Daarnaast moet de basisaf trek worden vervangen door een zogenoemde tax-credit: een van inkomensverschillen. Zo hebben ze moeite met het plan voor een tax-credit. De Vries en Ter Veld betogen dat deze aftrek de arbeidsdeelname van vrouwen belemmert. Een vrouw moet straks minstens 6.500 gulden verdienen wil zij de belastingkorting krijgen. Nu krijg je al bij een salaris van 4.500 gulden of meer een eigen basisaftrek. Hoewel Stevens de tax-credit voor iedereen gelijkstelt, maakt de commissie toch onderscheid in de hoogte van de belasting korting voor bejaarden en men sen jonger dan 65. Dat is vol gens de bewindslieden dan ook juridisch niet haalbaar. Ook het voorstel om bejaarden een ho gere premie awbz (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) te laten betalen is onhoudbaar, al dus De Vries en Ter Veld. „De grondwet en internationale ver dragen die wij hebben gete kend, blokkeren een onder scheid op basis van leeftijd." Problemen hebben de be windslieden op Sociale Zaken ook met het voorstel van Ste vens om de huidige regel te la ten vervallen, die bepaalt dat over een deel van het inkomen geen wao-premie wordt gehe ven jde wao-franchise). Stevens wil dat elke werknemer straks vanaf de eerst gulden loon pre mie betaalt. Het voorstel om premies werknemersverzekeringen te la ten innen door de belasting dienst ondersteunen De Vries en Ter Veld. Wel merken zij op dat dat betekent dat het betalen op voorschot vervangen wordt door een betaling achteraf. Dat leidt tot een eenmalig financieel probleem van 3,5 tot 5 miljard gulden en jaarlijks tot een extra financiële last van zo'n 500 mil joen gulden. Een eenmalige premieverhoging voor werkge vers zou die problemen kunnen oplossen. Een bedrijf uit Neede heeft bij de PTT in Zutphen 870 foppakketten aangeboden die de geadresseer den voor een flink bedrag in ont vangst hadden mogen nemen. De pakketten bevatten confetti en ballonnen. Een van de bijna-gedu- peerden was een foto-bureau in Arnhem. Medewerkers (zie foto) kregen door de postbode een re kening van 325 gulden gepresen teerd. Nadat bij de rijkspolitie aangifte was gedaan, heeft de of ficier van justitie in Zutphen alle pakketten opgeëist. Onduidelijk is of er bedrijven zijn die wèl voor de verstuurde pakjes hebben betaald. FOTO ANP 'Terug bij tijden van kolonisatie WILLEMSTAD ANP De politieke leider van de De mocratische Partij op Sint Maarten, Claude Wathey, heeft gisteren tijdens de viering van Sint Maartensdag felle beschul digingen geuit aan het adres van Nederland. Wathey zei dat Nederland druk doende is Sint Maarten opnieuw te koloniseren. „We worden bedreigd met de komst van een onderkoning. Het wordt tijd dat we zelf onze toe komst gaan bepalen en de ma rionetten van Nederland hier op het eiland terzijde schuiven, aldus Wathey. Met deze onderkoning doelde Wathey op een regeringscom- misaris. In een motie werd mi nister Hirsch Ballin van Antilli aanse Zaken onlangs door de Tweede Kamer aangeraden zo'n functionaris naar Sint Maarten te sturen om orde op zaken te stellen. Hirsch Ballin had het onder meer over „verziekte be stuurlijke verhoudingen" op het eiland. Nederland handelt volgens de DP-leider alleen uit eigenbe lang. Wathey denkt dat dat te maken heeft met de eenwor ding van Europa volgend jaar. Hij zei dat de Europese landen er door de keiharde concurren tie belang bij hebben „buitens huis" een uitwijkhaven te heb- Beschuldigde Haagse bewaker geeft zich aan DEN HAAG ANP De bewaker van het Penitentiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag, die via het weekblad Ak- tueel en het televisieprogram ma Crime Time van de Tros in opspraak is gekomen wegens corruptie, heeft zich aangege ven bij de Rijksrecherche in Den Haag. Dat heeft zijn advocaat giste ren bevestigd. De bewaker heeft volgens zijn raadsman „eieren voor zijn geld gekozen, omdat hij als gevolg van de negatieve beeldvorming rond zijn persoon in de media geen kant meer op kon". De man kwam vorige week in opspraak door een reportage in het weekblad Aktueel en het te levisieprogramma Crime Time. In beide gevallen werd een beeld geschetst van de contac ten die de Haagse bewaker on derhield met een voortvluchtige gedetineerde uit het PSC. In de reportages werd aangetoond dat de Hagenaar op verzoek van de Amsterdammer een wapen leverde. Het tweetal sprak in de uitzending ook over de levering van cocaïne, schilderijen en horloges. Na de publikaties be sloot de gevangenisbewakcr on der te duiken. De Rijksrecherche zet het on derzoek naar de bewaker voort. ben. „We zijn weer een waarde vol stuk onroerend goed gewor den en terug bij de tijden van de Westindische Compagnie." Wathey beschuldigde verder sommige inwoners van Sint Maarten van het doorgeven van „negatieve informatie" over het eiland aan het Nederlandse par lement. Hij vergeleek het onder handelen met Nederland over financiering van projecten met een gang naar de tarfflarts om de tanden te laten trékken. „We worden uitgescholden en krij gen reprimandes omdat we geen geld van Nederland vra gen. We krijgen adviezen hoe we onze bureaucratie moeten terugdringen en worden eraan herinnerd onze voorstellen op tijd in te dienen om het fiscale jaar te halen. En waag het niet ergens anders fondsen te zoe ken, want dan word je ver doemd omdat je onafhankelijk bent, en word je bedreigd met de komst van een onderkoning die de boel wel eens even zal gaan regelen." aldus Wathey. De leider van de oppositie partij SPA op Sint Maarten. Vance James, heeft laconiek ge reageerd op de uitlatingen van Wathey. „Hij zou zich meer moeten bekommeren om de kolonisatie van het eiland door de mafia dan door kolonisatie door welk Europees land dan ook." zei James. AMSTERDAM ANP De aaw-voorzieningen (Alge mene Arbeidsongeschiktheids wet) voor gehandicapten moe ten worden ondergebracht in een zogenoemde voorzienin gen wet. Het benodigde geld moet worden opgebracht door premies en de controle moet in handen komen van de bedrijfs verenigingen. Dat stellen de be drijfsverenigingen Detam en de Nieuwe Algemene voor. Het plan is een alternatief voor het wetsvoorstel van staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken. Begin mei kwam Ter Veld met plannen om gehandicapten vanaf 1 januari 1993 een eigen bijdrage te laten betalen voor aaw-voorzieningen en kleine aanpassingen aan de woning. Daarnaast wil Ter Veld gemeen ten en ziektekostenverzekeraars belasten met de toekenning van de voorzieningen. De verenigin gen noemen de voorstellen van Ter Veld 'klant-onvriendelijk'. Ze vrezen dat vooral de ge meenten niet goed raad zullen weten met de „complexe mate rie van de aaw". Het gevaar dreigt dat de ene gemeente daardoor soepeler omspringt met de aanvragen en toeken ningen dan andere. Hoteleigenaar zou onder meer discrimineren VALKENBURG GPD Negentig asielzoekers die tijde lijk gehuisvest waren in hotel Wilgenhof in Broekhem-Val- kenburg, zijn gisteren vertrok ken naar andere opvangcentra in ons land. Het hotel is op last van het ministerie van wvc met onmiddellijke ingang als nood- opvangcentrum voor asielzoe kers gesloten. Advocaat Was- senberg heeft namens dertien asielzoekers een klacht tegen de hotelier ingediend bij de hoofd officier van Justitie. Een woordvoerster van het ministerie van wvc heeft laten weten dat er in de afgelopen weken zó veel klachten over het hotel zijn binnengekomen dat uitplaatsing van de uit 40 ver schillende landen afkomstige asielzoekers de enige oplossing Advocaat Wassenberg wil ver volging van de hotelier omdat hij meermalen asielzoekers zou hebben beledigd en gediscrimi neerd. „Ze werden regelmatig zeer onheus bejegend en kregen herhaaldelijk opmerkingen over hun huidskleur te horen." Ook in daden zou de hoteleigenaar de laatste maanden te ver zijn gegaan. Kamers stonden leeg, terwijl op andere kamers zoveel mensen lagen dat men zich nauwelijks konden bewegen. In juni werden de problemen in het hotel voor het eerst be kend. Hotel Wilgenhof en zijn eigenaar kwamen in opspraak toen advocaat Wassenberg na mens de asielzoekers verklaarde dat er 'koloniale toestanden' heersten. Een lawine van klach ten over verzorging, de toegan kelijkheid van hulpverleners, de instelling van een avondklok en het achterhouden van registra- tiekaarten vormden de basis voor een kort geding dat werd aangespannen tegen de hote lier. Na gesprekken tussen het mi nisterie en de advocaten van zowel de asielzoekers als de ho telexploitant, verbeterde de si tuatie. De advocaten hadden voldoende vertrouwen in de ge maakte afspraken, waarbij de toezegging van het ministerie om meer toezicht te houden een belangrijke rol speelde. Het kort geding werd afgeblazen. „Helaas kregen we de laatste weken opnieuw klachten, vrij wel dezelfde als in juni. Er zijn wéér gesprekken gevoerd. Daar na is de beslissing genomen om de zaak te sluiten", aldus de woordvoerster van het ministe- De hotelier vindt het een goe de zaak dat de asielzoekers ver huizen naar andere opvangcen tra. Volgens hem zijn er in de laatste drie maanden nauwelijks problemen geweest. „In elk noodopvangcentrum gebeurt wel eens wat. En het contract tussen het ministerie en mijn hotel liep toch af'. UTRECHT ANP Staatssecretaris Simons van volksgezondheid ziet geen re den om in te grijpen in de ont wikkeling van privéklinieken. Hij heeft dit vandaag vooruitlo pend op een binnenkort ver schijnende nota, gezegd op een bijeenkomst van de Landelijke t Specialisten Vereniging in Utrecht. Simons noemt de term pri véklinieken, die aan 'village- neeskunde' doet denken, trou wens ongelukkig. Hij noemt ze daarom behandelcentra. Deze centra kunnen volgens hem een bijdrage leveren aan de groeien de behoefte aan kleinschalige voorzieningen. Hij zei ook dat ze passen in het nieuwe verze keringssysteem. Dat biedt vol gens hem voldoende waarbor gen voor de toegankelijkheid, kostenbeheersing en kwaliteit. Maar in de overgangsfase naar het nieuwe stelsel moeten knelpunten worden opgelost. Daarom gaat Simons onderzoe ken of het mogelijk is de bouw van poliklinieken door zieken huizen niet langer aan een ver gunning te binden. Voor pri véklinieken is namelijk ook geen vergunning nodig. Verder mogen de ziekenhui zen niet in een nadelige concur rentiepositie komen doordat zij gebonden zijn aan allerlei nu nog geldende wettelijke bepa lingen voor ziekenhuizen en de behandelcentra niet. Bij recente bezoeken van de inspectie aan enkele privékli nieken is volgens Simons niet gebleken dat de kwaliteit van de zorg er te wensen overlaat. 'Vooral nieuwelingen op markt slachtoffer van neergang' LEEUWARDEN GPD Procureur-generaal mr. Zwerver heeft gisteren in hoger beroep tegen een deel van de krakers van het Wolters-Noordhoff- complex in Groningen zes maanden gevangenis geëist, wegens openlijke geweldpleging en het lidmaatschap van een criminele organisatie. Tegen de vermoedelijke leidinggevers van het straatgeweld in Groningen eiste het Openbaar Ministerie acht maanden cei. Het hoger beroep begon met vertraging. De advocaten maak ten bij aanvang van de zitting bezwaar tegen het fouilleren van de verdachten. Dit gebeur de onder verantwoordelijkheid van het gerechtshof. De fouille ring leidde volgens de raadslie den tot „criminalisering van hun cliënten, al voordat de zit ting was begonnen". Na de eerste dag van het pro ces is duidelijk dat het Open baar Ministerie (OM) alle hoop heeft gevestigd op een veroor deling van de krakers op basis van lidmaatschap van een cri minele organisatie. Dit opgrond van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht. Volgens het OM is bewijzen van openlijke geweldpleging slechts in weinig gevallen mo gelijk. Het Openbaar Ministerie vindt dat het wetsartikel over openlijke geweldpleging veel van zijn waarde heeft verloren om huidige vormen van geweld door groepen te beteugelen. De aanklagers vinden dan ook dat de stringente bewijseisen moe ten worden versoepeld. De aanklagers zeiden dat het gebruik maken van artikel 140 niets te maken heeft met het criminaliseren van de 'kraakbe weging'. Voor hen bestaat er een uitdrukkelijk verschil tussen de 'kraakbeweging' en de orga nisatie die het Wolters-Noord- hoff-complex een tijd lang bezet heeft gehouden. De Groningse rechtbank sprak de verdachten indertijd vrij van deelneming aan een cri minele organisatie. Naar haar oordeel werd het verzet tegen de ontruiming wel georgani seerd door een „gestructureerd duurzaam samenwerkingsver band". Deze groepering had volgens de rechter echter niet het oogmerk lang en herhaalde lijk misdrijven te plegen. Advocaat Bakker Schut trok in een politiek en rechtssociolo- gisch getint verweer fel van leer tegen „dit abnormale strafpro ces". „Er moet een flink aantal mensen hangen. Dat is het poli tieke doel van deze monsterbe rechting", aldus Bakker Schut. De advocaat herinnerde het ge rechtshof eraan dat met artikel 140 in de hand vroeger is ge tracht aanhangers van Domela Nieuwenhuis en Soekamo de voet dwars te zetten. Bakker Schut trok een parallel met de ontwikkeling in Duits land. „Daar heeft een soortgelijk artikel al zo'n ruime uitleg ge kregen, dat het roepen van de leuze 'Es lebe die RAF' reeds als steun aan een terroristische ver eniging wordt beschouwd en met een celstraf beloond." DEN HAAG GPD Het leek lange tijd alsof er nooit een einde zou komen aan de explosieve groei van de uitzend bureaus in Nederland. Maar nu is het feest toch voorbij. Boek ten de 'makelaars in tijdelijk werk' vorig jaar nog een omzet stijging van liefst 12,5 procent (tot 5,3 miljard gulden), in de eerste helft van dit jaar hebben de uitzendbureaus 1,2 procent moeten inleveren. Omdat er nog steeds nieuwe uitzendbureaus bijkomen, is het duidelijk dat er slachtoffers gaan vallen. Zo'n sanering is niet nieuw voor de uitzend- branche. Met afgrijzen denken 'oudgedienden' terug aan het begin van de jaren tachtig toen de overheid extra strenge maat regelen nam om het piepjonge eigen uitzendbureau Start te be schermen. De recessie deed de rest. In anderhalf jaar kelderde de omzet met 50 procent en moesten diverse kleinere uit zendbureaus de 'poorten slui ten. De teruggang werd de afgelo pen jaren meer dan goedge maakt. De economie groeide flink, de uitzendbranche ont- stuimig. Flexibel werk werd steeds populairder, zodat elk dorp inmiddels wel een uit zendbureau heeft. Na de Golf oorlog trok het bedrijfsleven de buikriem aan. Sindsdien is tij delijk werk veelvuldig vervan gen door tijdelijke vacatu restops. Rob Mantel, directeur van de uitzendketen Luba Beheer in Leiden, verwacht dat voorai de De uitzendbureau-markt is in de jare dat elk dorp inmiddels wel een zo'n enthousiastelingen die een paar jaar geleden voor zichzelf be gonnen zijn, het slachtoffer van de huidige neergang zullen worden. „Vrij jonge bureautjes die net op vier of vijf vestigin gen zitten, gaan problemen krij gen. Alle begin is moeilijk en als de markt dan ook nog eens in zakt, dan is het snel gebeurd." Faillissementen verwacht Man tel overigens nauwelijks. Het uitzendwereldje is klein en een bureau snel overgenomen. Er zijn ongeveer tweehonderd uitzendorganisaties in Neder land. Voor grote bureaus, zoals Randstad, vormt de economi sche teruggang slechts een tij delijk probleem. Volgend jaar is n tachtig zo onstuimig gegroeid, 'makelaar in tijdelijk werk' heeft. FOTO DIJKSTRA men er weer bovenop, zo is de verwachting. Meer bedreigend is het teruglopend aantal jonge ren dat zich voor werk aan meldt, traditioneel de uitzend krachten bij uitstek. Velen heb ben tegenwoordig liever een vaste baan dan tijdelijk werk. De bureaus moeten dan ook nieuwe wegen inslaan en daar zijn ze dan ook druk mee bezig. Specialisaties raken in. Een spe ciaal bureau voor academici bij voorbeeld, zoals Content Execu tive. „Even een plukje uitzend krachten leveren is er niet meer bij", zegt Mantel. „De concur rentie wordt harder en als je even niet oplet, dan ben je ge woon je klanten kwijt." Openbaar Ministerie wijkt uit naar 'artikel 140'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5