'Kind met waterhoofd op de operatietafel' Economie 'Raider' Kuijten gebaat bij andermans ellende Banken laten de kleintjes stikken Andriessen laat kleine bedrijven links liggen Dinsdag 12 november 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving; JAN KUNGE NIEUWSLIJN Zweden gaat privatiseren De Zweedse regering-Bi ld t heeft gisteren een omvangrijk plan gepresenteerd voor de verkoop van een aantal staatsbedrijven. Al eerder besloot de in oktober aangetreden centrum-rechtse coalitie tot opheffing van de beperlangen die gelden voor bui tenlandse investeringen. De Zweedse minister van industrie, Per Westerberg, liet weten dat onder meer het ijzerertsconcern LKAB, de papierproducenten ASSI en NCB, en het farmacie- en voedingsconcern Procordia aan de particuliere sector worden verkocht. Het privatiseringsprogramma, dat de overheid naar schatting 250 miljard kroon (ongeveer 85 miljard gulden) moet opleveren, moet over ongeveer tien jaar zijn afgerond. KNSF moeten huizen gaan verkopen De Koninklijke Nederlandse Springstoffen Fabrieken (KNSF) moeten een deel van hun huizenbezit in Muiden gaan verkopen om de kosten van bodemsanering en ontmanteling van het door Muiden Chemie verlaten fabrieksterrein in Ouderkerk te beta len. Dat schrijft de directie in haar jaarverslag over 1990. De toe komst van KNSF is uiterst onzeker na een verlies vorig jaar van 6,15 miljoen gulden als gevolg van het faillissement v^n Muiden Chemie. De KNSF hebben nog slechts inkomen uit beleggingen, uit de verhuur van 71 huizen in Muiden en uit de verhuur van het fabrieksterrein in Muiden. Begemann: Tweede bedrijf in Unie Het Bredase concern Begemann van Joep van den Nieuwenhuy- zen heeft met de Russische staat een principe-akkoord bereikt over een deelneming van 50 procent in de Siberische trailerfa brikant Krasnajarsk. Dat heeft Van den Nieuwenhuyzen gisteren bevestigd. Krasnajarsk produceert per jaar ongeveer 30.000 koel wagens en open trailers. De trailers worden nu nog afgezet op de binnenlandse markt, maar daar moet volgens Van den Nieu wenhuyzen verandering in komen. Krasnajarsk is volgens Van den Nieuwenhuyzen „winstgevend". De onderneming heeft 10.000 werknemers in dienst. Staking bij Hydro Agri ten einde De Industriebond FNV heeft de staking bij kunstmestfabriek Hy dro Agri in Vlaardingen vanmorgen vroeg beëindigd, nadat de rechter de poortblokkade gisteren had verboden. Rechtbankpre sident mr. L. ter Kuile bepaalde gistermiddag in kort geding dat de bond de poortblokkades met pallets en shovels moest ophef fen. De stakers moesten werkwilligen en voertuigen „zonder soebatten" toelaten en mochten niet intimideren en bedreigen. Met de blokkade wilden de stakers hun eisen bijzetten voor een loonsverhoging van 4 procent, compensatie van Ziektewetmaat regelen, betere arbeidsomstandigheden en inspraak in het milieuplan van het bedrijf. Volvo-directeur Huberts wil één grote familie in Bom „Ik lijk een beetje op de trainer van MW: geen zak geld om een topteam te kopen, maar toch proberen kam pioen van Nederland te worden. Dat zal erg moeilijk wor den, maar niet onmogelijk." autofabriek weer gezond maken om de Japanners het hoofd te kunnen bieden. Ondanks toe zeggingen van Mitsubishi en het moederconcern Volvo Zwe den blijft echter de vrees dat de Nederlandse inbreng in Bom zal worden vermorzeld. Het zit Huberts als Jacques Huberts, sinds eind september de nieuwe directeur van de Volvo-fabriek in Bom, staat voor een moeilijke taak. Voor 1995, wanneer ook Japan se Mitsubishi's in Bom van de band gaan rollen, moet hij 'zijn' Volvo-baas niet mee. Sinds hij eind september aantrad heeft hij ruim tweehonderd mensen weg moeten sturen, is er in de fabriek gestaakt tegen aantas ting van de wao, is er verdeeld heid in de ondernemingsraad over de reorganisatie en ügt de fabriek stil wegens de staking bij Renault in Frankrijk. Hoewel de Franse ME de staking afgelopen dinsdag hardhandig beëindig de, zat Volvo Car eind vorige week nog zonder motoren. De produktie in Bom wordt mor gen pas hervat; de schade be loopt zo'n negentien miljoen gulden. „Fraai is dat allemaal niet", erkent Huberts. „Het zou leuker zijn om een team te coachen dat naar het kam pioenschap dingt. Maar ik denk dat ik ook wel in staat ben een ploeg in degradatienood te lei den." Huberts toont zich anders dan zijn voorganger Jan Smeets zeer open voor overleg met de Ondernemingsraad. Maar voor het recente conflict tussen DR. K. POHL (61), voormalig presi dent van de Deutsche Bundesbank, is per 1 januari 1992 benoemd tot advi serend lid van de Raad van Bestuur van Unilever. Pöhl werd vice-presi dent van de Bundesbank in 1977 en president in 1980 Balance helpt midden- en kleinbedrijf Banken laten kleine en middel grote bedrijven te gemakkelijk stikken. Dat is de mening van bedrijfsadviseur C. Veenbrink uit Zelhem. Omdat de starre houding van de banken teveel bedrijven over de rand van de afgrond duwt, heeft hij Stichting Balance opgericht om onderne mers in het midden- en klein bedrijf (MKB) de helpende hand te bieden bij het oplossen van hun financiële problemen. „Het is hemeltergend: bedrijven die nog heel goed rendabel kunnen draaien, worden failliet verklaard. Mensen komen op straat te staan, terwijl er ge woon werk is. Met een paar huis-, tuin- en keukenmiddelen kom je meestal al heel ver. Ik ben legio bedrijven en projec- ten tegengekomen waar de op lossing voor het grijpen lag en waar de banken niets deden. Zien ook niet wat voor verdriet ze sommige ondernemers aan doen die honderd uur in de week werken en hun hele heb ben en houden in hun bedrijf hebben gestoken. Van de dui zend financiële problemen zijn er negenhonderdnegentig met eenvoudige formules op te los- Veenhuis lepelt zonder moei te voorbeelden op uit zijn eigen praktijk als management-advi seur. „Honderden ondernemers in het hele land dreigen node loos failliet te gaan omdat ze te maken krijgen met het onver biddelijke banksysteem. Het zijn niet zozeer de mensen van de bank, de verzekeringsmaat schappijen of andere instellin gen. Het is het systeem", aldus Veenbrink. Het is duidelijk: van hem mag dat hele systeem meteen op de helling. „Afschaf fen is het beste." Het geld waarmee de Stich ting Balance het MKB te hulp schiet, komt van de onderne mers zelf. Zij betalen als dona teurs tweeduizend gulden per jaar. „Daarvan wordt elke cent aangewend voor het eigenlijke doel. Er gaan zelfs geen admini stratiekosten vanaf', belooft Veenhuis. Veenhuis vindt dat onderne mers ook best wat mondiger mogen worden. „Ondernemers moeten niet de houding hebben dat ze liever sterven in het har nas dan dat ze naar buiten tre den met hun problemen. Ze moeten juist inzien dat anderen met dezelfde problemen zitten en samen een vuist maken." overtuigd te zijn dat economi sche zaken „bruisend" bezig is met het midden- en kleinbe drijf. Hij onderstreepte met en kele cijfers dat de sector, on danks de verslechterende eco nomische situatie, nog steeds een produktiegroei doormaakt. In 1991 wordt een groei van 3 procent verwacht, in 1992 2 procent, aldus Andriessen. Volgens het CDA geven die cijfers alleen maar aan dat het „ondanks een mager overheids beleid nog niet zo slecht gaat met het midden- en kleinbe drijf. Dit duidt op een innerlijke kracht van deze sector". De regeringspartij riep An driessen op om het midden -en kleinbedrijf een goede be drijfsomgeving te bieden, fiscale voordelen te verschaffen, beter -te adviseren en voor te lichten en aanvullend onderwijs beter te regelen. Minister Andriessen van econo mische zaken interesseert zich niet voor het midden- en klein bedrijf (mkb). Dat hebben de Tweede Kamerfracties van CDA en WD gisteren gezegd. De WD sprak van een „afbraakbe leid", het CDA had het over „mager overheidsbeleid". Volgens de WD heeft An driessen „het mkb weg gedefi nieerd" door meer dan 60 pro cent van het bezuinigingsbe drag dat de minister kreeg op gelegd bij het midden- en klein bedrijf te halen. Het CDA con stateerde dat het midden- en kleinbedrijf „voor 1992 buiten proportioneel benadeeld" is. „Mkb-beleid is kennelijk uit", aldus de christen-democraten. Andriessen wees de beschul digingen van de hand. De be windsman verklaarde er van Met Volvo is het een beetje als met de Maastrichtse voetbalclub MW: geen zak geld om een topteam te kopen, maar toch proberen kampioen van Nederland te worden, zegt directeur Huberts. foto ap de centrale ondernemingsraad en het Volvo-bestuur in Hel mond kan hij weinig begrip op brengen. „Ik ben het volstrekt oneens met de bewering van de Bomse or-leden dat hier te veel is gesnoeid en in de manage- menttop van Volvo in Helmond te weinig. De ondernemings raad had meer geduld moeten hebben. Want de afslanking in Helmond is nog niet voltooid." Japanse aanpak Na 1995 gaat, Volvo Nederland verder als Nedcar door het le ven. Eigenaren zijn de Staat, Volvo Zweden en Mitsubishi. De Staat heeft zich verplicht in 1998 haar aandelen in het be drijf te koop aan te bieden en Mitsubishi zal tegen die tijd waarschijnlijk beter dan Volvo Zweden in staat zijn om ze over te nemen. Het machtige Japanse con cern heeft vooruitlopend op de toekomst, al een aantal eisen gedicteerd: in Bom moet doel matiger worden gewerkt In plaats van dertig uur nu, moet een auto in 1995 in vijftien uur kunnen worden gemaakt. Een halvering van de arbeids tijd, geen gemakkelijke opgave. Huberts zegt echter niet van plan te zijn de Japanse aanpak in Bom te kopiëren. „We kun nen ook vanuit onze eigen cul tuur efficiënter werken. Maar de Japanners hebben vanwege hun gebrek aan grondstoffen altijd extra hard tnoeten vechten voor hun bestaan. Dat bepaalt hun enorme gedrevenheid. Dat laatste wil ik overbrengen naar Bom." Succes is deels een kwestie van mentaliteitsverandering bij het personeel, weet Huberts, Hij gaat daarom voor flink wat 'peptalk' zorgen: „Als iedereen er van overtuigd is dat we kun nen concurreren met andere automakers, dan lukt dat ook. Het management moet het per soneel het idee geven deel uit te maken van De Familie." Het nieuwe toverwoord dat Huberts-in Bom heeft geïntro duceerd luidt: 'taakgroepen'. Het produktiepersoneel moet behalve met de handen voort aan ook meer met de hersenen werken. De mensen in de pers- hal regelen op het ogenblik zelf bijvoorbeeld hun weekplanning al. Huberts: „Het kind met het waterhoofd wordt geopereerd. Het personeel op de werkvloer kan net zo goed onderling het verlof regelen, ziekteverzuim opvangen, kwaliteit van het werk beoordelen en de produk tie plannen. Die mensen zijn tot veel meer in staat dan men denkt." Tekentafel Huberts is vol optimisme. De nieuwe generaties Volvo en Mitsubishi die al op.de tekenta fel liggen, zijn volgens hem al geschikt gemaakt voor geauto matiseerde en gerobotiseerde produktie. Per auto zullen straks veel minder mensen nodig zijn. Huberts verwacht dat de ko mende vijf jaar telkens enkele tientallen medewerkers door natuurlijk verloop verdwijnen. Dat afslankingsproces zal niet makkelijk verlopen, weet hij. „Maar ik verwacht dat we op deze manier in 1995 kunnen concurreren met de beste auto makers ter wereld". Maar ook in de eerstvolgende jaren moet Volvo gezonder wor den. Volgens topman Deleye moet Volvo bij een produktie van 100.000 auto's 'winst noch verlies' maken. Dat zit er dit jaar niet in, Volvo draait in 1991 met een flink verlies, erkent Huberts. En ook volgend jaar zal moeilijk worden, omdat Volvo dan nog steeds met 'afslankingskosten' zit van reeds weggestuurde mensen die nog tot eind 1992 op de loonlijst staan als ze geen andere baan vinden. Hij zwemt in het geld, maar kan z'n gezicht beter niet laten zien Het Japanse concern Mitsubishi wil dat er in Bom vanaf 1995 doelmatiger wordt gewerkt. In plaats van dertig uur nu, moet een auto in 1995 in vijftien uur worden gemaakt foto archief PEN HAAG MARIEN VAN DEN BOS Sluw en meedogenloos, zakkenvuller, bedrijvenmelker of illusionist te Laren. Er zijn de laatste jaren niet veel vrien delijke woorden gewijd aan de mul timiljonair J. J. Kuijten. Maar de 52-ja- rige zakenman houdt zich muisstil, on zichtbaar achter een hoge wal om zijn Larense villa. Hij houdt geen toespra ken, geeft geen interviews en heeft zich voor officiële gelegenheden een glim lach aangemeten die ronduit kramp achtig aandoet. De econoom drs. Jan J. Kuijten is een razendsnelle financier die bedrijven opkoopt en die vervolgens 'uitzuigt'. Wanneer het bedrijf daardoor in de problemen komt, blijkt Kuijten er al lang weer weg te zijn. Die handelwijze heeft hem de bedenkelijke titel van 's lands meest beruchte 'raider' opgele verd. Ook nu weer is Kuijten in het nieuws, door de overname van het fail liete Leidse automatiseringsbedrijf In- fotheek door Install Data, dochter van Venture Fonds Nederland van....Kuij ten. Afgelopen zomer was de omstreden zakenman een van de hoofdrolspelers in de affaire HCS, het noodlijdende software-concern dat door Kuijten in de hoogtijdagen van de automatise- ringsgolf op de beurs is verkocht. Het Bossche concern was destijds een doorslaand succes, vooral voor de por temonnee van groot-aandeelhouder Kuijten. Het bedrijf zit echter nu al maanden zwaar in de problemen. Kuijten, al eerder onder druk van aandeelhouders en commissarissen aan de kant gezet als directeur, kwam nog wel een keer langs om te helpen. Hij beloofde de noodlijdende dochter Savin (die hij destijds 'als laatste daad' had aangekocht) over te nemen. Voor zijn goedheid eiste Kuijten^ wel een meerderheid in Infotec, de parel van HCS. Het plannetje ging echter niet door, omdat HCS andere redders (J. van den Nieuwenhuyzen, E. Albada Jelgersma, L. Melchior en enkele ban ken) vond die bereid waren het con cern intact te laten. J. J. Kuijten: verguisd door zakenbroe- ders. foto anp Maar Kuijten zit niet bij de pakken neer. Voor een ondernemer met veel geld in kas zijn er op dit moment vol doende kansen om zieke, of al bezwe ken concurrenten over te nemen. Vooral op het gebied van de pc's (per sonal computers). De Leidse pc-distri- buteur Infotheek ging vorige week bij na van de ene op de andere dag failliet en wie staat er op de stoep om het zaakje voor een appel en een ei over te nemen: Jan J. Kuijten. Bier slaat dood Als zakenpartner of werkgever is Kuij ten allang niet meer populair. Afgaan de op mensen die hem hebben meege maakt, is Kuijten ook in de omgang al lesbehalve graag gezien. „Niemand kent hem eigenlijk anders dan van toe vallige ontmoetingen, meestal bij het Amsterdamse café Hoppe. Daar eta leert hij zijn mateloze zelfingenomen heid, op een manier waar het bier van zijn omstanders van doodslaat." Hoe bereik je zo'n status: Zwemmen Multi Act. Al snel kreeg hij vat op het beursfonds Nierstrasz, een producent van zwaar materieel voor de bouw. Vervolgens kocht hij bijna de helft van de aandelen op van concurrent Mul der's Rollend Materieel in Boskoop. Zijn doel was beide bedrijven te laten fuseren, maar die poging faalde. Vol gens betrokkenen vooral omdat „Kuij ten zich misselijk gedroeg ten opzichte van de directie van Muldep Het leek wel of hij er plezier in had die mensen te schofferen en te vernederen." Kuijten toog vervolgens aan de slag om Nierstrasz om te bouwen tot een privé-beleggingsfonds in beginnende high-tech-ondememingen, zoals Tulip en Neways. Alle zwakke plekken van Nierstrasz werden overgeheveld naar drie volledige dochters, die vervolgens roemloos failliet gingen. Kuijten zelf ging het voor de wind. Alle bedrijven waar hij in belegde, brachten later op de beurs aanzienlijke sommen geld op. Echte ondernemer Maar daarmee was de 'raider' niet te vreden. Hij wilde zijn eigen automati- seringsconcem. Van Holec nam hij vervolgens Reiss&Co over, een han delshuis in elektronische apparatuur, dat hij ombouwde tot beleggingsmaat schappij in high tech-fondsen. Een jaar later was het dan zover: Holec had ook Holec Control Systems (HCS) in de aanbieding. „Nu word ik eindelijk een echte high tech-ondernemer", zei hij tegen bekenden. HCS is voor Kuijten inmiddels een gepasseerd station. Het concern wor stelt tegen de ondergang, maar Kuijten telt zijn winst. Volgens financiële krin gen heeft de 'raider' zo'n 140 miljoen gulden opgestreken tot het HCS in 1986 naar de beurs bracht. Nu dan heeft hij zijn zinnen gezet op Infotheek. De droom van Kuijten over een groot, liefst wereldomspannend verkoop-netwerk van high tech-appa- raten duurt gewoon voort. Als een niets ontziend, ijzig pokerspel met hoge in zet. in het geld, maar je gezicht beter niet kunnen vertonen? Kuijten werkt daar al sinds zijn studententijd in Amster dam aan. De eerste financiële rel rond zijn persoon ontstond toen hij als be stuurslid van de faculteitsvereniging in 1968 een jaarcongres organiseerde. Na afloop bleek de commerciële uitgave van de bundeling toespraken over 'Concentraties in het bedrijfsleven' niet alleen te zijn 'samengesteld' door J. J. Kuijten, ook een groot deel van de op brengst ging zijn kant op. Die rel kostte hem waarschijnlijk het uitzicht op een wetenschappelijke carrière, zo wist het managersblad Quote enkele jaren gele den te melden. Via een stage kwam hij vervolgens terecht bij het adviesbureau McKinsey. Het zou van heel korte duur zijn en niet naar wederzijds genoegen. Kuijten was namelijk tevens op een ander front aan de slag: de aankoop van pakhuizen in de Amsterdamse grachtengordel. Voor McKinsey was het beroep van consultant echter onverenigbaar met die van handelaar in onroerend goed. De toenmalige McKinsey-baas Max Geldens moet ongeveer zijn ontploft toen een van zijn Britse klanten zich over Kuijten kwam beklagen. Bij het zoeken naar een geschikt pand werden de Britten voor de voeten gelopen, no- tabene door een McKinsey-consultant. Gouden handdruk In 1973 dook Kuijten weer op als direc teur van het Britse Jessel Securities Ne derland. Hij ging op jacht naar zielto gende bedrijven die in het bezit waren van een interessant dochterbedrijfje. Met Jessel probeerde hij vervolgens de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij (nu onderdeel van Ned- lloyd) over te nemen. Het concern ging meteen en met succes preferente aan delen uitgeven om de overvaller buiten de deur te houden. Kuijten verloor de strijd, maar zou die 'truc' wel onthou den voor later. Met een gouden handdruk van Jessel (inmiddels ook failliet) begon Kuijten in 1976 voor zichzelf, met het bedrijf HCS-bestuurders Sanders, Van den Boogaard en Vissers geven begin augustus ope ning van zaken over de reddingspoging die enkele grootaandeelhouders ondernamen om het concern van de ondergang te redden. foto dijkstra

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6