Binnenland Voor het eerst sinds jaren minder misdaad HEMA GOUD Nederland hielp Irak met gifgas CD A-voorzitter wil aantal uitkeringen op een hoop vegen Optreden Pronk verbaast CDA en VVD Verzekeraars teleurgesteld over 'politiek besluit' plan-Simons Belangen van vissers worden verkwanseld Dinsdag 12 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MIT2IE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Kosto geeft geen inzicht in cijfers Voor het eerst in 35 jaar is er sprake van een daling van de criminaliteit Dit meldde staatssecretaris Kosto van justitie gisteren tijdens de uitreiking van de Hein Roet- hofprijs in de Haagse Pulchri Studio. van criminaliteit, ondersteunen volgens Kosto deze conclusie. De staatssecretaris gaf overi gens geen inzicht in de cijfers waarop zijn uitspraak steunt. De staatssecretaris meent overigens dat het nog te vroeg is om te spreken van een trend breuk De ingezette daling is daarvoor te klein. „Er is geen ruimte om nu tevreden in de HAAGS REDACTEUR Kosto baseert zijn uitlating op recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek Die geven aan dat de omvang van criminaliteit in 1990 iets kleiner was dan in 1989. Ook onderzoe ken naar de kans die iemand loopt om slachtoffer te worden stoel temg te zakken", waar schuwde Kosto. In dit verband wees hij op nog te publiceren resultaten van een onderzoek naar winkel diefstal. Uit dat onderzoek, van het justitieblad Samenleving en Criminaliteit, blijkt dat zo'n 65 procent van alle winkeliers last heeft van een of meer vormen van criminaliteit. Enkele jaren geleden was dat nog 50 procent. Kosto toonde zich geschrokken over het grote aantal bedreigin gen en roofovervallen waaraan winkeliers bloot staan. „Daar moeten we iets aan doen", al dus de bewindsman. Hij citeerde verder een Am sterdams onderzoek, waaruit blijkt dat meer dan de helft van de bevolking gevoelens van on veiligheid heeft. Door meer nbadruk te leggen op de mis daadbestrijding hoopt Kosto de toenemende 'onrustgevoelens' temg te dringen. De Hein Roethofprijs, een landelijk ingestelde prijs voor projecten die gericht zijn op het voorkomen van criminaliteit, is dit jaar toegekend aan een pro ject in Den Helder. Met het aan stellen van toezichthouders in Vandaag is in de Amsterdamse RAI de maritieme vakbeurs Europort 91 van start gegaan. Als blikvanger staat een flink uit de kluiten gewassen flats is daar de leefbaarheid van scheepsschroef voor de deur. Het ding heeft een doorsnee van zes meter en moet in de toekomst zorgen voor de voortstuwing van een Joegoslavi- een buurt aanzienlijk verbeterd, sche tanker. foto anp koen suyk NIEUWSLIJN Advertenties farmaceutica deugen niet De advertenties voor niet-geregistreerde farmaceutische pro- dukten, zoals voedinssupplementen, zijn vaak in strijd met de wet. Dit zeggen de wetenschapswinkel voor geneesmiddelen van de Rijksuniversiteit Groningen en de wetenschapswinkel rechten van de Rijksuniversiteit Utrecht. Ze hebben een jaar gang van het blad Margriet uitgeplozen en 131 advertenties ge analyseerd. Daarbij bleek dat 65 procent ervan in strijd met de regels expliciete en/of impliciete geneesmiddelenclaims ge bruikte. WD: openheid nevenfuncties rechters Het WD-kamerlid Wiebenga wil dat minister Hirsch Ballin (jus titie) spoed betracht met een overzicht Van nevenfuncties van leden van de rechterlijke macht. Het is Wiebenga een doom in het oog dat de openheid van bijbanen bij iedere rechtbank an ders is geregeld. Soms is het register openbaar, soms beperkt en soms is er geen register. Het kamerlid wijst er op dat de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak het advies heeft gegeven openbare registers van nevenfuncties aan te leggen. 'Negatief beeld Derde Wereld is fout' Nederlanders mogen dan vrijgevig zijn bij inzamelingsacties voor de Derde Wereld, hun mening over de mensen die daar wonen is minder positief. Door de manier waarop de media over de Derde Wereld verslag doen, ontstaat een beeld van armoede en ellende, dat geen recht doet aan de werkelijkheid. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking pleitte daarom gisteren op een symposium in Eindhoven voor het vermijden van deze stereotypen. Hij vindt dat meer aandacht moet worden gegeven aan positieve zaken in de Derde Wereld. Behandeling Zaak Fagel aangehouden De rechtbank in Utrecht heeft gisteren het proces tegen de drie verdachten van de moord op restaurateur Gerard Fagel aange houden tot 19 december. Fagel werd op 9 juni 1989 thuis in Bosch en Duin doodgeschoten tijdens een inbraak. De aanhou ding gebeurde op verzoek van een van de verdedigers, die zei dat hij een onvolledig dossier over de zaak had ontvangen. Daardoor voelde hij zich in zijn verdediging geschaad. Zo ont brak het sectierapport, en het rapport van de forensisch psychia ter riep nog vragen op. De rechtbank erkende dat de verdediging onvolledig was geïnformeerd. Bij veilinghuis Gijselman in Amsterdam komt volgende week dinsdag een groot aantal inboedel- en kunst voorwerpen onder de hamer. Zo ook een serie poppen. Per stuk verschilt de waarde van die oude speeltjes nogal. De goedkoopste zullen waarschijnlijk voor een paar tientjes van de hand gaan, de duurdere moeten enkele duizenden guldens opbrengen. Wie belangstelling heeft kan bij het veilighuis kijken op 15,16 en 17 november. foto dijkstra fred steenman BAHRAYN-DEN HAAG GPD Nederlandse bedrijven hebben chemicaliën en apparatuur ge leverd aan Irak voor de pro- duktie van chemische wapens. Dat zegt de Nederlander Ir. M. van Ze lm. Hij leidt het team van de Verenigde Naties dat de afgelopen vijf weken in Irak onderzocht hoe het Iraakse ar senaal aan chemische wa- penars moet worden vernie tigd Van Zelm, in Nederland di recteur van de afdeling che misch onderzoek bij TNO in Rijswijk, is klaar met zijn missie en verblijft nu in het oliestaatje Bahrayn. Eind dezëweek brengt hij in New York verslag uit aan vertegenwoordigers van de Ver- nodig om gifgas te maken. Die moeten van binnen geëmail leerd zijn. Dat soort reactors wordt echter over de hele we reld geleverd voor bijvoorbeeld het aanmaken van pesticiden". Bekend is, dat het ministerie van buitenlandse zaken twee Nederlandse bedrijven in 1985 heeft gevraagd te stoppen met het leveren van chemicaliën aan Irak. De chemicaliën konden dienen voor de produktie van gifgas. Of Irak ze daar ook voor gebruikte, was destijds niet dui delijk. Over de levering van Ne derlandse apparatuur bestaan geen gegevens. Ziektewet, wao, ww en aaw moeten gebundeld worden tot één regeling. De uitkeringsduur moet worden gekoppeld aan het aantal jaren dat ie mand heeft gewerkt. Bij de uitkering mag niet worden gekeken naar het inkomen van een even tuele partner of het vermogen dat men heeft. Naast de uitkering moeten mensen zich individu eel of collectief kunnen bijverzekeren. Dit voorstel doet CDA-partijleider Van Velzen in een nota over de sociale zekerheid. Een CDA- partijraad zal er eind volgende week over praten. Van Velzen wil de algemene bijstandswet, waarbij wel wordt gekeken naar het inkomen van de part ner of het vermogen, als sluitstuk van de sociale zekerheid overeind houden. Volgens de CDA-voorzitter zijn ingrijpende wij zigingen in de sociale zekerheid onontkoombaar. Het stelsel is nu te veel een eindstation. Er wordt te veel nadruk gelegd op het waarborgen van in- Minister wil hulp aan Suriname hervatten enigde Naties. De Nederlandse deskundige wil niet in detail treden over de Nederlandse betrokkenheid bij het opbouwen en in stand hou den van het Iraakse chemische wapenarsenaal. „Tal van wes terse bedrijven, waaronder Ne derlandse, hebben chemicaliën aan Irak geleverd voor de pro duktie van mosterd- en zenuw gas", aldus Van Zelm. Ook zou er sprake zijn van de levering van apparatuur. Het is daarbij moeilijk vast te stellen of bedrijven wisten wat Irak met de spullen zou doen. Van Zelm: „Je hebt bijvoorbeeld reactors DEN HAAG-PARAMARIBO«GPD CDA en WD hebben zeer verbaasd gerea geerd op de mededeling van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) dat de hulp aan Suriname zo snel mogelijk moet wor den hervat. Ze vinden dat Pronk voor zijn beurt heeft gepraat. Eind deze week begin nen op Bonaire de onderhandelingen over de voorwaarden voor herstel van de betrek kingen met Suriname. In een interview met NRC Handelsblad zegt Pronk dat de hulp aan Suriname kan wor den hervat, omdat hij alle vertrouwen heeft in de nieuwe regering-Venetiaan. Op Bo naire kan volgens hem worden gepraat over een bedrag voor overbruggingshulp. In april moet worden besloten hoe het resterende bedrag Suriname heeft nog recht op 1,3 miljard gulden kan worden besteed. De hulp aan Suriname is in december 1982 opgeschort, nadat het legfer 15 voor aanstaande Surinamers had doodgescho ten. Later kreeg Suriname wel weer huma nitaire hulp. Die werd echter stopgezet toen Bouterse vorig jaar zijn kerstcoup pleegde. In Suriname waren gisteren nog geen re acties te krijgen op de plannen van Pronk. UTRECHT ANP Het KLOZ, de overkoepelende organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, is „ernstig teleurgesteld" over het herziene kabinetsbesluit over de stelselwijziging gezondheidszorg, het zo genoemde plan Simons. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) wordt op 1 januari alleen uitgebreid met de kosten van geneesmiddelen en enkele kleinere voorzieningen en nog niet met de huisartsenhulp, zoals eerst de bedoeling was. Volgens het KLOZ is dit besluit „klaarblijkelijk op louter politieke mo tieven" gebaseerd. Het stelt dat tot dusver de na druk lag op de modernisering van de awbz als voorloper van de toekomstige basisverzekering. Volgens het KLOZ komt daar niets van terecht, omdat het er nog steeds niet naar uitziet dat er te werken valt met functionele omschrijvingen (be doeld om de verzekeraars meer vrijheid te geven en de klanten meer keuzemogelijkheden) en normuitkeringen (de criteria voor de bedragen die de verzekeraars per verzekerde uit de centrale kas krijgen). Het verwijst in dit verband naar het 'cluster* verpleging en verzorging, waarvoor het nog niet is gelukt de moderniseringen door te voeren. Het kabinet stelt ze nu een jaar uit tot 1993. Het KLOZ zegt dat de verzekeraars „gedoemd zijn om ziekenfondsen te worden", aangezien de nu voorgestelde uitbreiding van de awbz „op een louter klassieke basis" gebeurt: de overheid blijft voor deze hulp zowel de vergoeding als de orga nisatie bepalen. Bovendien verbrokkelt de finan ciering verder als de geneesmiddelen wel in de awbz zitten en de hulp van de voorschrijvende huisartsen en specialisten nog niet. Het KLOZ blijft er bij dat eerst de principes van het plan Si mons moeten worden getoetst, voordat de volks verzekering awbz verder wordt uitgebreid. Overigens gaat het bij de geneesmiddelen om een relatief klein en goed te overzien onderdeel. Directeur O. Hehne van het KLOZ verwacht dan ook dat als de overheveling naar de awbz doorgaat de verzekeraars er met de apothekers wel uit zullen komen, zonder dat de verzekerden het risico lopen dat hun medicijnnota's niet wor den vergoed. Collaborateur Luitjens niet langer Canadees TORONTO GPD komen, in plaats van op het weer vinden van werk. Het stelsel is bovendien te ingewikkeld ge worden, vindt Van Velzen. In de notitie stelt Van Velzen dat de overheid in de toekomst alleen een sociaal minimum moet garanderen. Werkgevers en vakbonden moeten dan verantwoordelijk worden voor Ziektewet, wao en ww. Daarnaast wordt het huidige stelsel volgens Van Velzen te duur. Door de hoge premies die dat met zich meebrengt, worden de loonkosten opge dreven. Bovendien wordt daardoor het verschil tussen bruto- en nettoloon (de zogeneheten wig) steeds groter. Dat heeft zwart werken en fraude tot gevolg. Mensen moeten gestimuleerd worden om niet langer dan noodzakelijk van een uitkering te ge nieten. In het hele stelsel moeten ook prikkels worden opgenomen voor de individuele werkne mer om zo lang mogelijk in het eigen onderhoud te voorzien, aldus Van Velzen in zijn nota. Volgens de WD is Pronk te vroeg met zijn uitlatingen. De WD wil eerst afspraken met Suriname maken over de bestrijding van de drugshandel. WD-kamerlid Weisglas ver baast zich vooral over het tijdstip van Pronks aankondiging: enkele dagen voor de conferentie tussen Nederland en Suriname die vrijdag begint. Ook het CDA vindt dat Pronk te hard van stapel loopt. Er is nu weliswaar een democratisch gekozen rege ring in Suriname, maar de economie is nog niet genoeg gesaneerd, zo meent CDA- woordvoerder Aarts. De van oorlogsmisdaden ver dachte Nederlander Jacob Luitjens is het Canadese staatsburgerschap kwijt De regering van Canada heeft dit gasteren besloten. Dat is ge beurd op grond van het feit dat hij zijn Nederlandse oorlogs verleden heeft verzwegen toen hij in Canada immigreerde. Zou hij zijn mond toen wel hebben open gedaan, dan had den de Canadezen hem niet toegelaten. Het besluit van de Canadese regering is direct van kracht Tegen de beslissing is geen beroep mogelijk. De maatregel tegen Luitjens is een vervolg op de uitspraak van de rechter in Vancouver van enkele weken geleden. De rechter gaf ook aan dat de Ca nadese regering Luitjens (die bij verstek in Nederland in 1948 tot levenslang werd ver oordeeld wegens collaboratie met de Duitsers) zou moeten uitwijzen. De vraag is nu of de Canade se regering dat ook doet Een probleem is dat pas over enke le maanden het verdrag wordt ondertekend dat het uitwijzen van (onder meer) oorlogsmis dadigers mogelijk maakt Krachtens het huidige verdrag tussen Nederland en Canada is de uitlevering van Luitjens aan Nederland niet mogelijk. D'Ancona zet sanctiebeleid subsidies op DEN HAAG GPO Minister d'Ancona (wvc) wil strafmaatregelen gaan invoeren bij het afrekenen van subsidies. Dit kan betekenen dat de subsi die met een kwart wordt gekort als een organisatie niet behoor- lijkg verantwoord wat er met het geld is gebeurd. De ontvanger van de subsidie moet voor 1 mei van het nieuwe jaar stukken ter beschikking stellen van het ministerie waar in de besteding van het geld wordt verantwoord. 14 krt. Goud Armband van figaroschakels-Ü9:- -65r- Oorringen, 25 mm Oorknopjes met knoopje -^■be ien zijn niet verkrljgboor In onze vestigingen in Best. Dordrecht. Sterren- 1991 Zolang de voorraad si i Wassenoar Aanbiedingen zijn geldig Voorzitter produktschap ontstemd: DEN HAAG GPD De visserij is kwaad op de mi nisteries van landbouw, natuur beheer en visserij, verkeer en waterstaat en milieu. Zonder overleg met de visserijsector wordt morgen in het Deense Esbjerg onder meer besloten om delen van de Waddenzee te sluiten voor de mossel- en kok kelvisserij. Bovendien zijn er rapporten die sluiting van de visserij in delen van de Noord zee bepleiten. Daarmee worden de belangen van de Nefderland- se vissers verkwanseld. Dat zei voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en V»s- produkten. „Kennelijk zijn alle gegevens ingestoken door de milieulobby. Uit alle stukken die we via onze Duitse collega's in handen moesten krijgen, blijkt dat de voorstellen zijn ge baseerd op onjuiste gegevens", aldus Langstraat. De vissersvoorman hoopt dat in ieder geval het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij alsnog bereid is tot overleg met de vissers. Ook zou hij graag zien dat vissers en milieu groepen weer met elkaar in ge sprek komen. Het Landbouw Economisch Instituut heeft be rekend dat alleen al sluiting van delen van de Noordzee ten noorden van Friesland voor de visserij een sociaal-economisch verlies van 650 tot 800 miljoen gulden zal opleveren. Die maat regel zou bovendien 900 tot 1.100 arbeidsplaatsen kosten. Vooral de kleine kustvissers in noord-Nederland zullen wor den getroffen. Grote bezwaren heeft lang straat tegen het feit dat sluiting van delen van de Waddenzee en de Noordzee alleen maar is ge baseerd vermoedens. „Als de overheid de eigen wetenschap pelijke instituten, zoals van het Rijksinstituut voor Visserij-On derzoek, had geraadpleegd was men tot een goede en gefun deerde wetenschappelijke on derbouwing gekomen. Maar nu gaat men alleen maar af op ver moedens. Dat levert alleen maar verliezers op".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3