Feiten Rushdie's 1001 dagen in de nacht Wie moet SPD in Bondsdag leiden? Simons moet terug naar basispakket Moskou en Kiev: water en vuur Dinsdag 12 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: CLARA KEMPER 2 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Toen Salman Rushdie van morgen ontwaakte, zullen zijn gedachten onwillekeu rig zijn terug gegaan naar de beladen oproep die de Iraanse ayatollah Khomei ni precies 1001 dagen daarvoor tot de moslims aller landen richtte. Die oproep luidde eenvoudig: doodt de schrijver. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Sinds 14 februari 1989 is de au teur van The Satanic Verses (De Duivelsverzen) ondergedoken. Hij heeft zijn huis in Islington (Noord-Londen) verlaten en waar hij verblijft, weten alleen geten. Bij de ingang van het ge bouw in Noord-Londen waar onder meer het Moslim Insti tuut kantoor houdt, hangt een klein bord. 'Neen tegen moord', staat erop. 'De Vredesbeweging en de andere gebruikers van dit pand verzetten zich tegen de wens van het Moslim Instituut om Salman Rushdie te ver moorden'. Binnen omschrijft dr. Ghaya- suddian van het instituut het standpunt van de Vredesbewe ging als dom. „Er is nu eenmaal een grens", zegt hij. „Voor u zijn er ook grenzen. Zou u ac cepteren dat uw dochter wordt verkracht? Welnu, wij willen niet dat de profeet wordt bele digd. Rushdie heeft dat gedaan en daar staat volgens de isla- mistische wetgeving de doodsfraf op.' Volgens Ghaya- suddian staat 'elke moslim in het Verenigd Koninkrijk' achter de fatwa (doodstraf). Terry Waite Ter gelegenheid van de 1000ste dag van Rushdie's isolement hadden vrienden van de schrij ver gisteren een protestbijeen komst in Londen gepland. Maar de Britse regering liet naar de media uitlekken dat zo'n de monstratie de vrijlating van de laatste Britse gijzelaar in Liba non, Terry Waite, in gevaar zou kunnen brengen. Vanuit zijn geheime onderkomen brieste een woedende Rushdie dat de regering daarmee de Libanese terroristen op het idee gebracht kon hebben in ruil voor Waites vrijlating een verbod van Dui velsverzen te eisen. Maar uit eindelijk vroeg Rushdie zijn vrienden zelf de protestbijeen komst af te gelasten. De fatwa heeft van Salman Rus hdie een gijzelaar in eigen land gemaakt. Zelfs als Terry Waite straks zijn vrijheid tegemoet loopt, is er voor de Rushdie nog geen licht aan het einde der tunnel. „Wij eisen twee dingen van hem", zegt dr. Ghayasud- dian. „Hij moet zijn boekin- trekken. En hij moet een ver goeding betalen aan de nabe staanden van hen, die bij beto gingen tegen het boek in India en Pakistan zijn omgekomen." Rushdie is zijn moslim-rechters een heel eind tegemoet geko men. Hij bekeerde zich tot de islam en in een vraaggesprek met The Guardian begin dit jaar zei hij: „Ik denk dat ik het (Dui velsverzen) heel anders zou hebben geschreven als ik des tijds al moslim was geweest". Ook verklaarde de auteur zich bereid de 'slachtoffers' van zijn boek schadevergoedingen te betalen en van de paperback editie af te zullen zien. Mecca en Medina In het opmerkelijke interview betoonde Rushdie zich een moslim van het meest devote soort. Hij waarschuwde dat de Golfoorlog een langdurige Ame rikaanse aanwezigheid in Saudi-Arabië zou kunnen impli ceren, wat 'erg, erg verontrus tend' was in verband met de nabijheid van de heilige plaat sen Mecca en Medina. En tot verbazing van zijn eigen aan hangers omschreef hij de islam als een 'cultuur van tolerantie, deernis, genade en liefde'. Het was een spectaculair gebaar naar de moslimleiders, die ech ter geen van de genoemde ei genschappen bleken te bezit ten. Nog maar een jaar eerder had Rushdie, toen nog geen moslim, zich in heel andere be woordingen uitgelaten. In een geruchtmakend artikel voor de Independent on Sunday drong hij er bij zijn aarzelende uitge ver op aan de paperback-editie op de markt te brengen en niet te zwichten voor de 'boekver branders'. „Wat is vrijheid van meningsuiting?", schreef hij toen. „Zonder de vrijheid te be ledigen, bestaat ze niet. Zonder de vrijheid alle orthodoxiën, met inbegrip van het orthodoxe geloof, uit te dagen en zelfs te hekelen, houdt ze op te bestaan. Taal en verbeelding kunnen niet worden opgesloten zonder dat de kunst sterft en daarmee al wat ons menselijk maakt." Sinds 14 februari 1989 is er heel wat veranderd in Groot-Brittan- nië. Moslims konden ongestraft en in het openbaar tot moord oproepen. Op televisie werd le den van het publiek gevraagd de hand op te steken, als zij van mening waren dat Rushdie moest sterven. „De moord op een man (op mij) werd een wet tig onderwerp voor een opinie peiling", schreef Rushdie ver bijsterd. „De arrogantie is verdwenen", zegt Dr. Ghayasuddian voldaan. „We hebben een rode lijn ge trokken die niet overschreden mag worden. Laatst was er een televisieprogramma waarin de Koran onjuist werd geciteerd. We hebben daarover geklaagd en vervolgens bood de televisie maatschappij haar verontschul digingen aan. Dat zou voor de fatwa nooit zijn gebeurd." Rushdie poseerde eind januari 1989 nog vol trots met zijn Dui velsverzen. foto epa zijn bewakers. Contacten met vrienden en familie verlopen via de telefoon en zijn vrouw, de schrijfster Marianne Wiggins, heeft zich van hem laten schei den. De enkele keer dat hij in het openbaar verschijnt, ge beurt dat volslagen onverwacht. De hem geboden politiebe scherming, waarvan de kosten nu al tot ruim zes miljoen gul den zouden zijn opgelopen, lijkt niet overdreven. Volgens The Evening Standard werden al leen al in de eerste 500 dagen na Khomeini's oproep 30 Ira- niërs hel land uitgewezen. De politie weigert elke inlichting over de zaak, maar de Londense avondkrant veronderstelt dat zij wellicht achter Rushdies ver blijfplaatsen waren gekomen. Het gevaar komt echter niet al leen van de Iraanse doodseska ders. Ook de moslims in eigen land zijn Rushdie nog niet ver- Protest van moslims in Londen. De 'fatwa' tegen Rushdie heeft veel veranderd in Groot-Brittannië. Drie doorsnee-kandidaten voor opvolging Hans-Jochen Vogel BERLIJN HANS CORRESPONDENT Niet alleen de Nederlandse so ciaal-democraten hebben moeite een leider te vinden die de partij nieuwe impulsen moet geven. Ook de Duitse zusterpartij SPD is op zoek naar een nieuw politiek trek paard. Op liet eerste gezicht lijkt het een enorme luxe dat er drie kandidaten strijden om het vrijkomende fractieleider schap in de Bondsdag. Maar bij nader inzien is het eerder een zwaktebod dat de parle mentariërs Herta Dëubler- Gmelin (48), Hans-Ulrich Klo- se (54) en Rudolf Dressier (50), de scheidende fractievoorzitter Hans-Jochen Vogel willen op volgen. Vandaag moet de 239 koppen tellende fractie een besluit ne men. Wie het ook wordt, de nieuwe zal niet in staat zijn de toekomstige CDU-fractiechef Wolfang Schauble werkelijk te genspel te bieden. Schauble, nu nog minister van binnen landse zaken, lost op 25 no vember de 70-jarige rechtse houwdegen Alfred Dregger te gen diens wil af aan de top van de CDU-CSU-fractie. Vogel heeft zo'n afgang voorko men door de eer aan zichzelf te houden. Begin dit jaar droeg hij onder het mom van een nood zakelijke generatiewissel het partijvoorzitterschap af over aan de 51-jarige Björn Eng- holm, minister-president van Sleeswijk Holstein. Maar het was een publiek geheim dat Vo gel geen zin meer had zich nog langer te laten ringeloren door Björn Engholrr foto ap Oscar Lafontaine. foto dpa Hans-Jochen Vogel. foto dpa de gestruikelde kanselierskandi daat Oscar Lafontaine, minis ter-president van Saarland. Daar komt nog bij dat de soci aal-democratische regionale vorsten intussen de meeste deelstaten besturen en menen daaraan het recht te kunnen ontlenen ook in de partij een grotere, ja zelfs beslissende, rol te spelen. En dat natuurlijk ten koste van de fractie. Maar ook onder de kamerleden groeide de irritatie over Vogel. Hij deed zijn bijnaam 'bovenmeester' bijna dagelijks eer aan door de grote fractie als een soort kleu terklas te behandelen. Niemand spreekt tegen dat Vo gel de tot de oppositiebanken verdoemde fractie gediscipli neerd bij elkaar heeft gehouden na de Wende van 1982 toen de kleine liberale FDP zijn coali tie-partner in de steek liet voor een langdurige flirt met de CDU van Helmut Kohl. Maar Vogel wees de partij daarna bepaald niet de weg terug naar de macht aan de Rijn. Integendeel, de so ciaal-democraten zijn er nog steeds niet in geslaagd gebruik te maken van de voortdurende strijd in de rechts-liberale tan dem Kohl-Genscher. Terugtocht Hans-Jochen Vogel begreep de tekenen des tijds en kondigde zijn terugtocht aan. „Een wijs besluit op het juiste moment", becommentarieerde Engholm de toch wel verrassende stap. Aardig bedoeld, maar ietwat on realistisch. Want terwijl de CDU met Schauble een absolute top per als fractieleider krijgt, genie ten de drie SPD-kandidaten in zelfs niet een klein beetje be kendheid. Hoe je met Klose, Daubler- Gmelin of Dressier in 1994 de regeringsmacht van Kohl kunt overnemen is ook veel sociaal democraten een raadsel. Klose bijvoorbeeld lijkt een man die zijn carrière al enige tijd achter zich heeft. „Ik stel me kandi daat, omdat veel fractieleden mij dat hebben gevraagd", was een van zijn argumenten. Dat getuigt niet van een overmaat aan ambities. Klose is op dit moment penningmeester van de SPD en kamerlid, maar in die laatste functie was er de laatste jaren weinig van hem te verne men. Voor die tijd was hij bur gemeester van Hamburg. De grootste heldendaad in die tijd was zijn verzet legen de kem- energiepolitiek van de toenma lige kanselier Schmidt. Dat kostte Klose wel zijn baan als burgemeester. Zijn grootste verdienste als pen ningmeester van de SPD is dat Hij heeft in ieder geval op de andere twee voor dat hij be- stuurservaring heeft en het goed kan vinden met Oscar Lafontai ne. Dat geldt niet voor de 50-ja- rige Rudolf Dressier. Hij ligt re gelmatig overhoop met de ei genzinnige denker uit Saarland. Vakbond Dressier stamt uit een rood nest en heeft een partijcarrière ach ter de rug. Hij begon als zetter, klom via de vakbond omhoog, werd in 1980 kamerlid en is sinds jaren fractiewoordvoerder voor sociale zaken. Hij wil de werknemers die zijn overgelo pen naar de CDU of niet meer stemmen gaan terugwinnen voor de SPD. Zijn concurrente Herta Dau- bler-Gmelin is twee jaar jonger, moeder van twee kinderen en gepromoveerd juriste. Op haar 31ste zat ze al in het parlement, werd in 1983 plaatsvervangend fractieleider en is sinds 1988 ook vice-voorzitter van de par tij. Daubler-Gmelin, die ook al jaren overhoop ligt met Lafon taine, is Vogels favoriet. De drie kandidaten hebben on getwijfeld hun kwaliteiten. Maar of ze in de voetsporen kunnen treden van partijreuzen als Kurt Schumacher, Helmut Schmidt en ook Hans-lochen Vogel is de vraag. Maar misschien is dat ook helemaal niet nodig, want als er over twee jaar algemene verkiezingen worden gehouden zal de SPD-lijsttrekker niet Klo se, Daubler-Gmelin of Dressier heten, maar Engholm of Lafon taine. Pitbull Club Nederland opgeheven na ledenverlies .„&KT06W VÊPlTgüll VAN ARie. Z'N LIP AFêosr HEgaeN \A)É. &SL0TEN TB STOppe-N" COMMENTAAR tische medische ingrepen, on dergebracht in de al bestaande algemene wet bijzondere ziek tekosten (awbz). De Tweede Ka mer stelt dit basispakket samen, maar zorgt ervoor dat allerlei luxe franje die nu in het zieken fondspakket is meegenomen, wordt geschrapt. De prijs (premie) wordt, via de belastingdienst, naar draag kracht geheven. De rijken onder ons zijn dus verplicht solidair met de minder draagkrachtigen. Wat niet in het basispakket is opgenomen, kan worden verze kerd bij bestaande ziekenfond sen en verzekeringsmaatschap pijen. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Wel staat vast dat er, al naar ge lang de individuele wensen, meer voor gezondsheidszorg zal moeten worden betaald. Maar uit allerlei onderzoeken blijkt dat bijna iedereen in Nederland dat er best voor over heeft. Raar toch dat zovelen namens ons zo'n eenvoudig stelsel stelsel matig de grond in boren. Het is een oude sociaal-demo cratische droom, al jaren nage jaagd: een volksverzekering te gen ziektekosten. Iedereen heeft gelijke rechten en iedereen heeft gelijke plichten. En ieder een komt aan hetzelfde loket. Simpeler kan het toch niet? Elke deskundige beaamt dit. Waar om lukt het dan niet zo'n volks verzekering op te bouwen? Wie een genuanceerd antwoord op deze vraag wil geven, heeft alle pagina's van deze krant no dig om uit te leggen welke spel letjes welke belangengroepen spelen om in hun ogen gerecht vaardigde belangen veilig te stellen. Een kleine bloemlezing kan verduidelijken wie zich alle maal betrokken voelen bij een fundamentele wijziging van ons ziektekostenverzekeringssys teem en waarom. Politici van links tot rechts, die zich tot spreekbuis verheffen van aan hen gelieerde organisa ties, die in de gezondheidszorg hun brood verdienen. De vak bonden, die alleen maar oog hebben voor de inkomenspoli tieke gevolgen van een stelsel wijziging. Patiënten, artsen, ver zekeringsmaatschappijen en ziekenfondsen, die niet van zins zijn hun plaats in de pikorde van de gezondheidszorg prijs te geven. Kortom, velen bemoeien zich, uit puur eigenbelang, met de financiering van de gezond heidszorg, maar zij roepen om het hardst dat zij dat doen uit onze naam. Vergeet u dat laatste maar meteen, want zo zonnig is het niet. Door die verstrengeling van al lerlei deelbelangen is de volks verzekering naar het model van staatssecretaris Simons veel te ingewikkeld geworden. Geluk kig is het wetsvoorstel al uitge kleed voor de inkt was opge droogd. Gezien alle kritiek had het kabinet er verstandiger aan gedaan ook de voorzichtige start die in 1992 is voorzien on gedaan te maken. Lubbers en Kok, met in hun kielzog Simons, moeten feitelijk terug naar af. Terug naar de oorspronkelijke gedachte dat er voor iedereen één basisverzeke ring tegen ziektekosten moet komen voor kostbare, specialis- foto ap john redman MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT In één van zijn \vildere uitbar stingen van Russisch nationalis me zou Boris Jeltsin hardop hebben gespeculeerd over een mogelijke kernaanval op zijn buren in de Oekraïne. Hoewel dit een idiote gedachte lijkt, vond de Oekraïnse vice-premier Konstantin Masik het voorval ernstig genoeg om het recht streeks met de Russische leider op te nemen. Het (niet bevestig de) verhaal werd twee weken geleden door Masik zelf opge dist in de Russische Nezavisi- maja Gazeta (de Onafhankelijke Krant), die een interview met de Oekraïnse vice-premier afdruk te. Nationalistische spanningen tussen Rusland en zijn buren zijn lange tijd weggedrukt met slogans als 'eenheid en broeder schap'. Maar na het uiteen val len van de Sovjetunie groeit de vrees dat de etnische conflicten van Joegoslavië zich hier op grotere schaal kunnen herhalen. De voormalige Sovjetunie be stond uit 120 verschillende na ties en etnische groepen. Meer dan 60 miljoen van de 300 mil joen Sovjet-burgers wonen bui ten de grenzen van de republiek waartoe ze etnisch beschouwd behoren. De Russische Federa tie bestaat uit 16 zogenaamde 'autonome republieken', waar van een handjevol door de on- afhankelijkheidskoorst zijn aan gestoken. Enkele dagen na zijn grote over winning op de coupplegers gaf jeltsin de hint dat Rusland ge bieden in de Oekraïne en Ka- zachstan zou opeisen, als deze republieken volledige onafhan kelijkheid zouden blijven na streven. Het dreigement werd snel weer ingetrokken, maar de Oekraïne heeft Jeltsins uitspra ken opgevat als een directe be dreiging van gebieden in de oostelijke Oekraïne, die een gro te Russische bevolking hebben, en in de Krim, die pas in 1954 per decreet van de Opperste Sovjet aan de Oekraïne werd toegevoegd. Landbouwbart De Oekraïne is het industrie- en landbouwhart van de voormali ge Sovjetunie, dat altijd veel meer aan het staatsbudget heeft bijgedragen dan het heeft ont vangen. De republiek staat cen traal in de plannen van Gor- batsjov en jeltsin voor een mo gelijke nieuwe economische unie. De Oekraïne levert 46 pro cent van de totale landbouw- produktie en een kwart van alle kolen wordt in het Donetsk- bekken gewonnen. Pas na lang treuzelen gaf het Oekraïnse par lement premier Fokin vorige week toestemming het nieuwe economische verdrag te onder tekenen. Toen de republieken onderhan delden over de oprichting van een nieuw gemeenschappelijk leger was de Oekraïne de grote afwezige. Het parlement in Kiev maakte plannen voor een nieu we munteebheid en een eigen leger van 400.000 of meer man schappen, een luchtmacht en een marine. Vorige week werd daartoe de eerste stap gezet met de oprichting van een Nationale Garde. Moskou kijkt angstig toe. Economen zeggen dat de Oek raïne pas als een economisch onafhankelijke staat kan func tioneren, als het oude Sovjet systeem van onderling afhanke lijke industrieën is afgebroken. Voorlopig kan de Oekraïne eco nomisch niet bestaan zonder de Russische Federatie. Misschien moeten we de Oekraïnse reto riek over onafhankelijkheid, be vrijding van het Russische juk en de oprichting van een sterk leger dan ook alleen zien als propaganda voor de presidents verkiezingen en het referendum over onafhankelijkheid, die bei den op 1 december worden ge- houden. Maar het is ook mogelijk dat de Oekraïners daadwerkelijk uit zijn op totale onafhankelijkheid en dat het vurige nationalisme zich niet zal storen aan de eco nomische realiteit. Volgens dit 'Joegoslavische scenario' kan het nationalisme ontaarden in onrust tussen Oekraïners en Russen, wat weer zou kunnen uitlopen op een militaire con frontatie met Rusland. Koelakken Het Oekraïnse verlangen naar onafhankelijkheid is niet van de laatste tijd. In de jaren '20 en '30, na de Russische Revolutie, floreerde de Oekraïnse kunst en literatuur tegelijkertijd met het communisme. Het waren de Oekraïnse boeren die zich sterk verzetten tegen de gedwongen collectivisatie van de landbouw. Stalin hekelde hen als koelak ken. Vele boeren, intellectuelen, regeringsfunctionarissen en le gerofficieren werden weggezui verd of gedeporteerd. Nu is het Oekraïnse nationalis me weer sterk. Naar verwach ting zal ongeveer 70 procent van de bevolking op 1 decem ber de onafhankelijkheidsver klaring bekrachtigen, waarna de onafhankelijkheid in een nieu we grondwet kan worden ver ankerd en een nieuwe staat met de op drie na grootste bevolking van Europa het licht kan zien. VERTALING: MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2