Sport 'Eisen zijn buitensporig' Verwarring rond Vanenburg Bollenstreek en bond overwegen stappen tegen Van lersel Dinsdag 12 november 1991 61400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER z HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 NIEUWSLIJN LD-Cup korfbal gaat van start LEIDEN - Vanavond gaat in de Noordwijkhal voor de zevende maal de strijd om de Leidsch Dagblad-Cup van start. In actie ko men de ploegen van Crescendo, Fluks, Fiks en Zuiderkwartier. Fiks en Zuiderkwartier zijn in deze poule de grote favorieten voor een plaats in de op tweede kerstdag te verspelen eindron de. Enkele jaren geleden schotelden de beide ploegen tijdens de LD-Cup voorronden het publiek een ware thriller voor, die pas in de allerlaatste seconden in het voordeel van de Leidse korf ballers werd beslecht. Het volledige programma in poule A luidt: 19.00 uur Fluks - Fiks; 19.35 uur Zuiderkwartier - Crescendo; 20.20 uur Fluks - Zuider kwartier; 20.55 uur Fiks - Crescendo; 21.40 uur Zuiderkwartier - Fiks; 22.15 uur Crescendo - Fluks Morgen en donderdagavond vinden de voorronden plaats in de overige drie poules. Sport/Veste verliest van koploper LEIDEN - De biljarters van Sport/Veste Assurantiën zijn er niet in geslaagd koploper NHD/Schouten beentje te lichten: 2-6. Door dit resultaat staan de Oegstgeestenaren nu op 3 punten uit 6 wedstrijden in poule 6 van de landelijke tweede divisie drie banden-groot. NHD/Schouten blijft leider met 11 uit 6, op een punt gevolgd door Voorschoten. Cees Zoetemelk zorgde voor de enige winstpartij door met 35-28 Adrie Botman voor te blijven in 56 beurten. Hij kwam daardoor uit op een moyenne van 0.625. Hein-Jan Salman, die vorige week nog de hoogste serie in de Nederlandse competitie produ ceerde (10), legde het nu af tegen Joop Kaarsemaker: 23-35 in 46 beurten. Dat betekende voor de Oegstgeestenaar een gemiddel de van 0.500. Routinier Gijs van Hage verloor van Daaf Brom met 22-30 (39 beurten, een moyenne van 0.564, terwijl Ming Pan het niet red de tegen Rob Boon (17-30,49 beurten, een moyenne van 0.346). 'Velzeboertjes' naar test in Albertville DEN HAAG - Nederland vaardigt de volledige kernploeg, zes mannen vrouwen en zes mannen, af naar de internationale wedstrijden shorttrack, die het komend weekeinde in Albertville worden gehouden. De ontmoeting is de opening van het seizoen waarin deze tak van het schaatsen voor het eerst op de Olym pisch programma staat. In Albertville wordt komend weekeinde een volledige wedstrijd (vier afstanden alsmede een aflossingskoers) afgewerkt. Tijdens de Olympische Spelen schaatsen de vrouwen 500 en de mannen een 1000 meter; voor vrouwen en mannen is er een aflossings koers van respectievelijk drie en vajf kilometer. Naast bonds coach Jan de Vries wordt de ploeg begeleid door Egbert van 't Oever, die tijdens de Spelen als chef de mission optreedt. De kernploeg bestaat uit: Monique en Simone Velzeboer uit Oud Ade, Van Koetsveld van Ankeren, Huisman en Di Lella bij de vrouwen; Otter, Suyten, Hoogeveen, Duyvelshoff, Mark Velze boer uit Oud Ade en Bartels bij de Gemeente werft sponsors voor judoka AXEL - Het gemeentebestuur van Axel gaat de andere Zeeuws- vlaamse gemeenten oproepen judoka Marion van Dorssen te steunen op weg naar de Olympische Spelen van Barcelona. Een begeleidingscommissie moet een bedrag van 10.000 gulden bij eenbrengen voor de judoka uit Axel. Van Dorssen is in het halfzwaargewicht (tot 72 kg) voor de Spe len genomineerd. In het verleden leverde een hulpactie voor de judoka al een auto op. Van Dorssen geldt als de enige topsporter in Zeeuws Vlaanderen. „Buitensporig, onevenwichtig, onbegrijpelijk." Aldus een bloemlezing uit de reeks van kwalificaties die de raadslie den gisteren in de Ajax-zaak voor het gerechtshof in Am sterdam uitspraken over de eisen die procureur-generaal mr. Van der Perk vorige week formuleerde ten aanzien van de verdachten. AMSTERDAM Tegen de club Ajax werd een boete van twee miljoen gulden geëist, tegen oud-voorzitter Ton Harmsen twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk, tegen oud-pen ningmeester Lou Bartels tien maanden waarvan vier voor waardelijk en tegen oud-be stuurder en huidig commer- cieel-directeur Arie van Eijden acht maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Voormalig Ajacied Sören Lerby hoorde naast een boete van 500.000 gulden een celstraf van tien maanden tegen zich eisen, waarvan vier maanden voor waardelijk. Ajax en genoemde betrokke nen worden belastingfraude en valsheid in geschrifte verweten met betrekking tot een aantal transfers. De rechtbank veroor deelde vorig jaar alle verdach ten op Lerby na tot voorwaarde lijke celstraffen en boetes. Ook de belastingkamer van het ge rechtshof kwam tot veroorde lingen, waartegen cassatie is in gesteld. De advocaten die de betrok kenen bijstonden bij de behan deling van de strafzaken in ho ger beroep, stuurden in hun pleidooien zonder uitzondering aan op vrijspraak. Bovendien werd een aantal juridische ver weren gevoerd, die zouden moeten leiden tot niet-ontvan- kelijkheid van het openbaar mi nisterie. Wraakoefening De raadslieden uitten felle kri tiek op het feit dat de officier van justitie beroep heeft aange tekend tegen de vonnissen van de rechtbank. „Een wraakoefe ning", zo betitelde mr. Kardoes, raadsman van Harmsen, de stap. Volgens mr. G. van Aspe- ren is het Openbaar Ministerie uit geweest op „bloed aan de paal". Dit inzicht werd hem door mr. Van der Perk niet in dank afgenomen. „Dit proces is tot dusver op zakelijke toon ge voerd", aldus Van der Perk. „Het gaat niet aan om nu met dit soort termen te gaan scher men." Het proces, dat voor het hof vijf dagen in beslag heeft geno men, werd op ongebruikelijke wijze besloten. De beklaagden Michael van Praag (als voorzit ter vertegenwoordiger van de rechtspersoon AFC Ajax) en Van Eijden verlieten voor het uit spreken van hun laatse woord ongehinderd en tegen de ge woonte in de beklaagdenbank en bestegen het spreekgestoelte dat normaliter is gereserveerd voor advocaten. „Dit was een mooie gelegen heid om het grote Ajax eens Gerald Vanenburg heeft, volgens zijn zaakwaar nemer Bob Heerkens, opdracht gegeven een nieuwe club te zoeken, bij voorkeur in Italië. Va nenburg ontkent echter in alle toonaarden zijn zaakwaarnemer opdracht te hebben gegeven een club voor hem te zoeken. Volgens de aanvoerder is er geen sprake van een vertrek bij PSV. Feit is wel dat hij meteen na de uitschakeling tegen Anderlecht zijn hart luchtte. „Het zal nu moeilijk worden voor PSV de dure spelers te be houden. Mij interesseert de competitie in elk ge val niks meer, die heb ik al zes of zeven keer ge wonnen. Ik wil de Europa Cup winnen en ik had het gevoel dat het dit seizoen kon lukken." Manager Kees Ploegsma reageerde gisteren ge prikkeld. „Ik begrijp dat hij helemaal niet gezegd heeft dat hij weg wil. Ik zie het allemaal wel, bij mij heeft zich niemand gemeld, ook Vanenburg niet en al helemaal geen andere club. Wie zegt trouwens dat er interesse is voor hem? Hij heeft bovendien een levenslang contract." Zomer '89 wilde Vanenburg al weg, hij tekende toen een voor-contract bij AS Roma. Uiteindelijk besloot hij toch bij PSV te blijven, in ruil voor een uniek contract dat hem tot zijn pensioen een mooi inkomen garandeert. Later werd Vanenburg voor het tekenen bij AS Roma door de FIFA ge straft met een boete van 13.000 gulden. De Italianen wilden indertijd twaalf miljoen gulden betalen voor Vanenburg. Voor dat bedrag is hij ook nu niet te koop. Ploegsma: „Als er ooit over geld gesproken wordt, is twaalf miljoen gul den in ek geval veel te weinig." Voor Feyenoord - Ajax zal de Rotterdamse Kuip zondag vollopen. De wedstrijd wordt bijgewoond door 48.000 toeschouwers. De 'klassieker' begint om 17.45 uur en wordt door de NOS rechtstreeks op het televisiescherm gebracht. Hans Dorjee mag zijn werkzaamheden bij Feye noord eind december hervatten. De trainer-coach heeft gisteren in het Reinier de Graafziekenhuis in Delft met goed gevolg een inspanningstest af gelegd. De Delftenaar moet op 20 december bij de dokter terugkomen. Als Feyenoord morgen avond van MW wint, zal hij bij de volgende be kerwedstrijd, op 5 januari, voor 't eerst weer bij de stadionclub op de bank zitten. Loting De loting voor de vierde ronde van het toernooi om de KNVB-beker wordt zondag in het tv-pro- gramma Studio Sport verricht. De loting vindt plaats na afloop van de rechtstreekse uitzending van Feyenoord-Ajax. Hein Tabois, commercieel manager bij Vitesse, legt zijn werkzaamheden per 1 december neer. Hij gaat een bureau op het gebied van sportmar keting leiden. Tabois was drie jaar werkzaam als manager bij de eredivisieclub. Daarvoor was hij zeven jaar in een aantal ander functies betrokken bij de Arn hemse formatie. LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN streek zijn bij de eredivisionist uit Voorhout als een bom ingeslagen. Van lersel heeft in de media de indruk ge wekt dat het 'stinkt' bij Bollenstreek. „En dat hoeven we niet te pikken," zegt manager An Plug van de Voor- houtse vrouwenploeg. „We laten het hier niet bij zitten." Ook bij het Neder lands Handbal Verbond (NHV) beraadt men zich over stappen. Frans van lersel, coach van lands kampioen en bekerhouder Aalsmeer, ging een maand geleden over de schreef tijdens en na de comptitiewed- strijd bij Bollenstreek. De trainer kreeg vlak voor het eindsignaal de gele kaart van het arbitrale duo Nusser/Struik omdat hij zich langs de lijn nogal roer de. Zijn team genoot in de tweede helft een riante voorsprong van zeven pun ten, maar verloor in een tumultueuze slotfase - vol arbitrale dwalingen - met 28-27. Na afloop bestormde een oververhit te Van lersel de arbiters waarbij links en rechts werd geduwd. In alle com motie werd de trainer daarbij ook nog eens een rode kaart onder de neus ge duwd. De tuchtcommissie van het NHV schorste de coach om die reden voor twee maanden. Voor Van lersel staat het vast dat er die avond in sporthal De Gaasbak iets niet in de haak was. Na het bekend worden van zijn schorsing greep de oe- fenmeester de gelegenheid aan om dat te uiten. In de Volkskrant liet hij weten dat de 'wedstrijd door de arbiters is verkocht'. „Dat kan niet anders," aldus Van lersel in het dagblad. Manager An Plug van de beschuldig de vereniging Bollenstreek is daarover zeer ontstemd. „Dit gaat veel te ver. Bollenstreek wordt altijd geassocieerd met geld en geldschieters. Akkoord, maar dit kan natuurlijk allemaal niet wat Van lersel roept. Hij wekt de schijn dat wij ons bedienen van dit soort du bieuze praktijken. Hier is het laatste nog niet over gezegd. Wat we precies gaan doen weet ik nog niet, maar er zal iets moeten gebeuren." Van lersel heeft inmiddels de ge wraakte passages in de krant afge zwakt. „Zoals het er staat heb ik het niet gezegd. De zaak is aangedikt. Maar ik ben er wel van overtuigd dat er iets aan de hand was die avond. Nusser en Struik kunnen best fluiten, dat weet iedereen. Maar er moet iets zijn ge weest waardoor ze zo hebben gehan deld in de slotfase. Achter die uitspraak blijf ik wèl staan," aldus Van lersel. Plug gaat niet akkoord met de 'recti ficatie' van de trainer. „Dat hebben we vaker meegemaakt met Van lersel. 'Zo heb ik het niet gezegd'. Feit is dat op Michael van Praag vindt het maar een onfrisse rechtszaak die nu tegen zijn club wordt gevoerd. Er zou geprobeerd zijnhet grote Ajax eens flink te kijk te zetten'. archieffoto flink te kijk te zetten", zo eva lueerde Van Praag de strafzaak. Hij sprak zijn ergernis uit over de „verbetenheid" waarmee de zaak is onderzocht en vervolgd en vroeg zich af - verwijzend naar de precaire financiële si tuatie van Ajax - wie er eigenlijk wordt gestraft: de destijds ver antwoordelijke bestuurders of de huidige 450 leden van de club en haar „circa twee mil joen sympatisanten". Minstens zo ongebruikelijk was de behoefte die vice-presi dent van het gerechtshof mr. Willems voelde om ten besluite een dankwoord uit te spreken. De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst werd bedankt voor de samenstelling van het „voortreffelijke dossier", de pro cureur-generaal en de raadslie den voor hun inzet. „De wijze waarop de zaak is aangedragen zal het hof in staat stellen haar op goede wijze te beoordelen." Het resultaat van die beoor deling zal blijken op 25 novem ber, wanneer het hof arrest wijst Magieen de noodklok 'Magie' Johnson, de beste en populairste basketballer van Amerika, heeft het virus in zijn lichaam waaruit AIDS voortkomt en dat bericht heeft in de VS zo onge veer de uitwerking gehad van een ontploffende kern centrale. Negen op de schaal van Richter. Johnson belegde na het voor hem desastreuze medi sche onderzoek onmiddellijk een persconferentie, ver scheen in tv-programma's en plaatste zich meteen aan het hoofd van een 'veilige-sekscampagne'. Alles in dat land lijkt meteen te worden herleid tot een soort show, zo lijkt het wel. Waarom is het bericht toch zo pontificaal naar buiten gebracht, denk je met je Nederlandse hoofd. Een goede vriendin van Johnson, Pamela McGee (zelf een uitste kend basketbalster, lid van de VS-ploeg die in 1984 Olympisch kampioen werd) geeft in de Los Angeles Ti mes vermoedelijk de ware reden: „Hij kon alleen op die manier de paar duizend vrouwen waarschuwen inet wie hij in de loop der jaren naar bed is geweest." Ze schildert in dat verband een onthutsend beeld van zijn leven. „Het moest op de een of andere manier wel een keer misgaan. Hij werd gewoon achtervolgd door vrouwen die dolgraag een nachtje met de 'magie man' wilden doorbrengen." Magie Johnson is geen uitzondering. In een artikel in de toonaangevende Newk York Times wordt het topbasketbal onge veer beschreven als het Sodom en Gomor- ra van deze jaren. Walt Frazier, een topper in de jaren zestig en zeventig, zegt daarin: „In mijn tijd moest je nog naar een party om een vrouw te versieren, nu staan de vrouwen na afloop van de wedstrijd in de rij. {„The stars just take their pick and the other guys get the left-overs"). Er zijn erbij die er twee of drie tegelijk meenemen. De door RUUD PAAUW ster wil zich Superman voelen.' Het heeft voor een belangrijk deel ook te maken met het leven van de Amerikaanse topsporter. Hij is driekwart van het jaar niet thuis (als hij al een thuis heeft), reist van stad naar stad, blijft zelden ergens langer dan twee dagen; het leven in hotelkamers is mo notoon, onpersoonlijk. Magic Johnsons besmetting luidt nu in elk geval de noodklok over een bepaalde kant van de levenswijze van de basketbalprof, aldus de New York Times. Er zijn al stemmen opgegaan om vooral de jonge profs beter te beschermen. Maar hoe, is de grote vraag. Twee vakken Als iets me heeft verbaasd dan wel de geruisloze wijze waarop het veldkorfbal dit seizoen op twee vakken is overgegaan. Een ingrijpende zaak, waarover jaren hef tig is gebakkeleid door voor- en tegenstanders. Maar toen de kogel door de korf was, hoorde je bijna niets meer. Ik sprak daar onlangs over met Rob Meijer, de voor zitter van de afdeling Rijndelfland die tot aan het be sluit de drie vakken met ziel en zaligheid heeft verde digd. Meijer vindt die stilte heel goed te verklaren: „Je kunt dat zien als een reactie op het feit dat iedereen die eindeloze discussies goed zat was. Men legde zich er bij neer. Dat hebben wij in Rijndelfland ook gedaan. De korfbalgemeenschap is wat dat betreft gezagsgetrouw. En ik denk ook wel dat de wijziging de gemiddelde korfballer bevalt." Maar men vreesde toch voor allerlei organisatori sche moeilijkheden. Je kon minder spelers in het eerste team opstellen, niet voldoende scheidsrechters enz. Meijer: „Ik vond het verdwijnen van het middenvak een verarming van het spel. De praktische moeilijkhe den bij twee vakken heb ik nooit van doorslaggevende aard gevonden. Net zo min als ik de door velen ge noemde voordelen van twee vakken in de praktijk er uit zag komen. Er is noch een toeloop van nieuwe leden noch meer publiciteit gekomen. Wat bij sommige criti casters is gebleven, is de angst dat het veldkorfbal op termijn verdwijnt. Cruciaal is wat de top gaat doen. Als die op zeker moment zegt: die regen, dat zware veld, la ten we maar een maand eerder de zaal ingaan dan kan dat het begin van het einde zijn voor het veldkorfbal." De KNVB beslist morgen over kandidatuur voor EK '96 De Oostenrijkse plannen zich voor hetzelfde evenement kan didaat te stellen lijken vrijwel onuitvoerbaar omdat de sta dions niet geschikt zijn voor een dergelijke evenement en de ge meenten niet het plan hebben de accommodaties aan te pas- Het bondsbestuur van de KNVB heeft gisteren nog niet het be sluit genomen Nederland kan didaat te stellen voor de organi satie van de eindronde van het Europees kampioenschap voet bal in 1996. Het standpunt van de bond zal niet eerder dan morgen bekend zijn. Het dagelijks bestuur beraad de zich over de nieuwe situatie, die ontstaan is door de beslis sing van België zich als partner voor de organisatie terug te trekken. De secties Betaald Voetbal en Amateur Voetbal vergaderen dezer dagen over de kwestie, waarna het bondsbe stuur een besluit neemt over het al dan niet doorzetten van de kandidatuur. Gisteren besiste de raad van Salzburg eenstemmig geen geld beschikbaar te stellen \oor ver betering van het stadion. Eerder hadden Linz, Sankt Pol n, Kla gen fur t en Graz al een dergelij ke beslissing genomen. Inns bruck heeft zich nog niet uitge sproken. Slechts Wenen be schikt met het Prater-stadion over een accommodatie die nu al voldoet aan de voorwaarden, die de Europese Voetbal Unie stelt. zijn minst de indruk wordt gewekt dat er bij ons iets loos is." De kans is levensgroot dat de coach ook nog een keer door de tuchtcom missie van het NHV wordt aangepakt. Want op het bondsbureau is de reactie van Van lersel op zijn schorsing ook slecht gevallen. Van lersel kondigde aan dat zijn speelsters de arbiters Nus ser en Struik straks in wedstrijden maar eens 'per ongeluk' een bal tegen het hoofd moeten gooien. „Het is trou wens jammer dat ik zelf niet meer speel", aldus het opgewonden standje. Volgens een woordvoerder van de bond wordt inmiddels onderzocht of de uitspraken van Van lersel al dan niet door de beugel kunnen. CHSTERWIJK GPD De Visser adviseur VCV Zeeland het bestuur van de club Daar om heeft het weinig zin om daar nu al wat over te /.eggen", aldus De Visser. „Ik heb een schema opgesteld en voor de sponsoring ook een redelijk plan samengesteld. Maar het kan best zijn dat het bestuur van Zeeland daar nog wat wijzi gingen in wil aanbrengen. Daar gaan we eerst over praten Bestuurslid Aad de Koster be nadrukte dat de positie van het trainersduo Louis VfllStnMted en Bert Pentury niet in het ge ding is. De VCV Zeeland gaat gebruik maken van de diensten van Piet de Visser. De Visser wordt de nieuwe technisch adviseur van de Zeeuwse profclub en zal de voetbalorganisatie op admini stratief, technisch en commer cieel gebied doorlichten. Op 1 maart zal hij rapport uitbren gen. De Visser wilde gistermiddag nog niet ingaan wat er allemaal in dat plan zou staan. „Ik heb eerst nog wat gesprekken met

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19