Regio Evenementenplein in park Houtkamp Kruiswerk Rijn en Duin kiest klantgerichte aanpak Zoeterwoude beperkt stijging heffingen Koetshuis Maritima Wassenaar verkocht Dinsdag *12 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Warmondse vandalen opgepakt WARMOND Drie Warmonders in de leeftijd van 20 en 21 jaar zijn door de politie aangehouden voor het plegen van een groot aantal vernielingen. In de nacht van 25 op 26 oktober richtte het drietal schade aan in de Dorpsstraat en de Jan Steenlaan in hun woonplaats. Ze hebben inmiddels de vernieling van een winkel- luifel en een verwijsbord, het aanrichten van schade aan twee personenauto's en het omvergooien van stapels hout en stenen bekend. De schade zal op de daders worden verhaald. De drie mannen zijn niet verantwoordelijk voor het in brand steken van twee papiercontainers op de hoek Meerrustlaan/Dorpsstraat, diezelfde nacht. Onderwijsdag in Wassenaar WASSENAAR Leraren van de basisscholen en de brugklassen van het middelbaar onderwijs in Wassenaar, kunnen op vrijdag 15 november deelnemen aan een onderwijsdag. Centraal staat op deze bijeenkomst, die wordt gehouden in het theater Wa- renar, het thema Kunstzinninge Vorming. Er worden 150 deel nemers verwacht op deze door de gemeente Wassenaar, de plaatselijke Directeurenkring Basisonderwijs, de stichting Steun functie Kunstzinnige Vorming en de stichting Schooladvies dienst Wassenaar georganiseerde dag. De leerlingen van de ba sisschool hebben vrijdag vrijaf. Zoeterwoude stuurt ton missiegeld ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Werkgroep Missie en Ontwikkeling stuurt dit jaar in totaal bijna honderdduizend gul den naar de Derde Wereld. De veertien missiegebieden waar Zoeterwoudse missionarisen werken (of gewerkt hebben) ont vangen elk 5900 gulden. Dat is slechts honderd gulden minder dan vorig jaar, terwijl de jaarlijkse missieveiling enige maanden geleden toch 25.000 gulden minder opbracht aan in 1990. Het verschil werd grotendeels goedgemaakt door extra giften. Daar naast werden bijdragen ontvangen van het Vrouwengilde en de Land- en Tuinbouwbond LT.B. Sponsorloop Julianaschool succesvol LEIDERDORP De Leiderdorpse Julianaschool heeft 2800 gul den bijeengebracht voor de actie 'Kappen met kappen' van de NOVIB. Dat gebeurde met een sponsorloop waaraan werd deel genomen door de leerlingen van groep 1 tot en met 8. De op brengst wordt op 22 november tijdens een speciale viering op de toneelzolder van de school overhandigd aan een medewerker van de NOVIB. Artsenorkest geeft Endegeest-concert OEGSTGEEST In de ontspanningszaal van het Oegstgeester ziekenhuis Endegeest wordt morgen een concert gegeven door het Haags Artsenorkest. Het orkest speelt werken van onder an deren Mozart, Beethoven en Strauss. Het concert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Fotobeurs in Zijlkwartier Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse fotoclub Daguerre houdt op maandag 18 november een fotoruil- en verkoopbeurs in het wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Vanaf 20.00 uur kunnen (amateur-)fotografen met nieuwe, oude of de fecte foto- en doka-apparatuur aan de beurs deelnemen. Deel name en toegang zijn gratis. Waardevolle golf-GTI gestolen LEIDERDORP Een bijzondere volkswagen golf-GTI is in de nacht van zondag op maandag gestolen uit de Meidoomstraat in Leiderdorp. De 22-jarige eigenaar was lid van een club van GTI-bezitters en had zijn wagen met allerlei extra's opgetuigd. Een politiewoordvoerder verwacht dat de auto door de dieven wordt onttakeld en in onderdelen verkocht. LEIDEN NIEUWSLIJN VRUETUD Kosmos 'De kosmos en ik' is de titel van een onlangs verschenen boek van Lydia Gitana. Op dinsdag 19 november geeft zij in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorschoten een lezing over diverse onder werpen uit het boek. De lezing wordt omlijst door keyboard meditation en live gitaarmu ziek. Aanvang: 20.00 uur. Open huis De christelijke jeugdkoren de Lenteklokjes en de Alouettes in Voorschoten houden volgende week twee kennismakingsbij eenkomsten voor nieuwe leden. Kinderen van 5 tot 10 jaar kun nen op dinsdag 18 oktober van 16.00 tot 16.45 uur terecht in de Werf bij de Gereformeerde Kerk en voor meisjes van 10 jaar en ouder is er open huis op don derdag 20 oktober van 18.30 tot 19.30 uur, eveneens in de Werf. Death metal De Goudse bands Blind Justice en Mourning treden op zater dag 16 november op in het Wassenaarse jongerencentrum Nieuw Nijevelt. Beide groepen maken het podium onveilig met respectievelijk death metal en trash metal. De zaal gaat open om 20.00 uur en de toegangs prijs bedraagt 10 gulden. Pleidooi voor face-lift Santhorst Leiderdorp Het Leiderdorpse park De Houtkamp krijgt een evene mentenplein voor markten, concerten en de jaarlijkse kermis. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening sprak zich gisteravond in meerderheid uit voor een der gelijk plein bij de Santhorst. Het winkelcentrum zou te gelijkertijd een 'face-lift' moeten krijgen. LEIDERDORP» UESBETH BUITINK Het evenementenplein komt waarschijnlijk op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan. Die plaats is volgens het college goed bereikbaar, de Santhorst kan zo worden betrokken bij festiviteiten en bovendien is er een grote sociale controle. Alleen het CDA pleitte giste ren voor een evenementenplein op de huidige hondenuitlaat- plaats in het park, die slecht wordt gebruikt. De andere frac ties vonden dat de uitlaatplaats in dat geval beter kon worden geïntegreerd in het park. De oorspronkelijke vrees van de commissieleden dat het plein alleen gebruikt zou wor den voor de jaarlijkse kennis, bleek ongegrond. Ideeën voor concerten, milieu- en oranje- markten ontsproten spontaan. „Het moet er vooral gezellig toeven zijn", vond D66-fractie- voorzitter E. Grootaarts. „Het moet een verzamelfunctie en een culturele functie hebben." De 'face-lift' van de Santhorst bestaat vooral uit een uitbrei ding van de opslagruimten aan de achterzijde van het winkel centrum. Het plein ervoor zou moeten worden verlevendigd, onder meer door de kiosken te verplaatsen. Het nieuwe be stemmingsplan voor De Hout kamp bevatte ook de suggestie de nu nog groene hoek van de Merelstraat te bebouwen. Daarnaast zou het verkeer dat momenteel nog over de Laan van Ouderzorg gaat, achter de flat langs moeten worden ge leid. Groen Links-raadslid J. Janssen vond dat een dergelijke omleiding niet zó ingewikkeld hoeft te zijn. „Waarom niet ge woon via de Vonkenlaan?", vroeg hij zich af. Ook Grootarts wees erop dat wanneer de Laan van Ouderzorg tijdens de ker mis is afgesloten, het verkeer via andere, bestaande routes zijn weg vindt. Het koetshuis aan de Papeweg lain Wassenaar krijgt een bestemming als bedrijfspand. foto wim dijkman WASSENAAR Het voormalig koetshuis aan de Papeweg la in Wassenaar wordt binnenkort in ge bruik genomen door Werner Drukkerij en het Architectenburo Franse en Van Hoof. De beide bedrijven, nu gevestigd aan de Pa peweg 1 en het Tuinpad 22b in het vil ladorp, hebben het pand voor 500.000 gul den van de gemeente Wassenaar gekocht. De raad besloot op 21 oktober het terrein 'Maritima' waarop het pand staat, te kopen en voor een groot deel weer te verkopen. Een strook grond, grenzend aan het koets huis, blijft in beheer van de gemeente om dat dit ruim 1000 vierkante meter tellende perceel nodig is voor de aanleg van een ver bindingsweg tussen de Rijksstraatweg en de Papeweg. Voor het overige deel van de grond, per ceel Bakker genoemd, is nog geen bestem ming gevonden, maar de gemeente ver wacht dat door de ontsluiting van de Rijks straatweg het terrein snel meer waard wordt. Wanneer de officiële koopovereenkomst wordt gesloten, is nog niet bekend. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De inwoners van Zoeterwoude gaan in elk geval volgend jaar niet meebetalen aan de kosten van de sluiting van de Leidse vuilverbranding en de sluiting van de beoogde regionale vuil stortplaats De Does in Leider dorp. Dat is de mening van de leden van de raadscommissie voor de financiën, zo bleek gis teravond. Verhoging van de af valstoffenheffing en de riool rechten met respectievelijk 56 gulden en 21,50 gulden in 1992 is voldoende, vinden de com missieleden. Samen met twaalf andere ge meenten draait Zoeterwoude op voor sluiting van De Does. Het aan Zoeterwoude in reke ning gebrachte aandeel in de gemeenschappelijke kosten daarvoor bedraagt 610.000 gul den. Het college van B en W stelde aanvankelijk voor dat be drag te betalen uit een verho ging van de onroerend-goedbe- lasting, maar de meerderheid van de raadsleden bleek hier fel tegen. De commissieleden stelden gisteravond voor om de reke ning in negen jaar af te betalen. „Dan heb je in ieder geval na die tijd weer ruimte voor inves teringen", zei fractievoorzitter W. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude (PZ). I. Spreij-San ders (WD) wil ook de afbetaling zo snel mogelijk achter de rug hebben, 'anders wordt de vol gende generatie opgezadeld met schulden die we nu ma ken'. CDA-er Van der Hulst was al lang blij dat de strikte eis om de ogb-belasting te ontzien was ingewilligd. Over de termijn wil de hij nog nadenken. Zoeterwoude zal op korte ter mijn 200.000 gulden moeten ophoesten en zal dat bedrag be talen uit de reservepot van de bouwleges. Het resterende be drag moet worden voldaan in termijnen van 60.000 gulden. In 1992 wordt dit bedrag betaald uit de post onvoorzien. In het voorjaar moeten de raadsleden beslissen over de vraag hoe de termijnen de ko mende jaren betaald moeten worden. De meningen zijn daarover nu reeds verdeeld. Zo vindt de WD de reserve van vier miljoen gulden, waar in princpe niet aan getornd mag worden, 'niet heilig', zo ver klaarde Spreij gisteravond. De andere partijen zijn het hier niet mee eens. Volgens Ooijendijk is de reserve nodig om tegenval lers te kunnen opvangen die in de komende jaren te verwach ten zijn. Ook het CDA wil de re serve niet aantasten. Wethouder R. Hogenelst zeg de toe in de voorjaarsnota ver schillende keuzemogelijkheden te zullen voorleggen. VOORSCHOTEN Ondanks het gure weer werd gisteravond in Voorschoten toch weer de jaarlijkse Sint Maarten-lampionnenoptocht gehouden. De tocht voerde vanaf het buurt huis in de Dauw van der Kraplaan door de wijken Boschgeest en Bloemenwijk. Met de 'wandeling wordt de sterfdag van Sint Maar ten herdacht, een heilige die vooral in de Middeleeuwen grote populariteit genoot. In deze eeuw wordt Sint Maarten vrijwel overal op dezelfde manier gevierd: kinderen trekken er tegen het schemerdonker op uit om met hun lampion zingend langs huizen te trekken in de hoop wat snoep te verdienen. In Voorschoten was de viering dit jaar erg goed geregeld: 'snoepadressen' konden van tevo ren worden opgeven bij het buurthuis. foto henk bouwman REGIO DORITH LIGTVOET Klantgericht werken, een betere bereikbaarheid en een doelge richte aanpak. Dat zijn de uit gangspunten voor het nieuwe beleid bij het kruiswerk Rijn en Duin. Aan de hand van een on langs doorgevoerde reorganisa tie hoopt het kruiswerk in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek de plannen te kun nen verwezenlijken. De reorganisatie vloeit voort uit een ondernemingsplan dat begin november verscheen. Hierin is de koers voor de jaren 1991 tot en met 1994 uitgezet. Het kruiswerk is sinds kort on derverdeeld in drie divisies. De wijkverpleegkundigen hebben zich moeten specialiseren in patiëntenzorg, ouder- en kind zorg of de servicedienst. Volgens E.J. Peelen, divisie manager patiëntenzorg, is dat proces zonder problemen verlo pen. „Slechts in twee gevallen kon niet worden voldaan aan de wensen van verpleegkundigen." De nieuwe organisatie heeft als voordeel dat de personeelsleden niet langer van alle markten thuis hoeven te zijn. Via gerich te opleidingen kunnen ze hun kennis verbreden. Om klantvriendelijker te wer ken zal de patiëntenzorg voort aan 24 uur per dag 'thuiszorg op maat' leveren aan zieken en gehandicapten. Dat is hard no dig, maakt directeur C.E.W. Hu- guenin-Borsje duidelijk. Gehan dicapten en zieken doen steeds vaker op wisselende tijden een beroep op het kruiswerk. Bo vendien neemt de vraag naar bijvoorbeeld stervensbegelei ding en nachtzorg toe. Ook groeit de groep die hulp nodig heeft, omdat ziekenhuizen pa tiënten steeds eerder naar huis sturen. Hulpmiddelen Doordat de wijkverpleegkundi gen sinds 1 november in aparte teams werken, kunnen ze meer op de behoefte naar 'zorg op maat' inspelen. „Taken kunnen beter worden verdeeld en conti nuïteit bij ziekte of vakantie is beter gewaarborgd", aldus Hu- guenin. Ook op een ander punt pro beert de kruiszorg klantvriende lijker te werken. Zo worden de uitleentijden voor hulpmidde len zoals krukken en steunen beter afgestemd op de vraag. De gebruikelijke spreekuren van de wijkgebouwen zijn sinds 1 no vember opgeheven. De kanto ren zijn nu tussen 09.00 en 12.30 en van 13.30 tot 16.00 uur bereikbaar. Het aanbod van hulpmidde len wordt straks bovendien gro ter. Voor artikelen zoals krukken en beddesteken konden afne mers tot nu toe terecht bij één van de magazijnen. Wie wil kie zen uit een groter assortiment kan straks zijn keuze maken in de thuiszorgwinkel, een nieuwe voorziening die valt onder de serviceclienst. Medio volgend jaar kan iedereen in het gebouw Kwadrant aan de Schimmel- penninckstraat in Katwijk ver- pleegartikelen kopen of huren. „Als iemand voor enkele maan den een rolstoel wil lenen, kan dat bij het magazijn. Maar wil iemand bijvoorbeeld een rode rolstoel hebben voor een perio de van enkele jaren, dan kan hij die rolstoel aanschaffen of hu ren in de winkel. Ook kleine hulpmiddelen zijn er verkrijg baar", aldus de directeur. Het kruiswerk wil de contacten met andere organisaties en in stellingen aanhalen. Gedacht wordt aan betere samenwerking met bijvoorbeeld crèches en kinderdagverblijven. Ook koerst het kruiswerk aan op een fusie met de kraamzorg. J. de Vries, divisiemanager ouder en kindzorg, signaleert een gat tussen het werk van de kraamcentra en de kruiszorg. Door een fusie zou de kruiszorg een completer pakket kunnen bieden. „Nu is het nog zo dat wij de zorg voor aanstaande moeders verzorgen, zoals zwan- gerschapsgymnastiek. Vervol gens regelen de kraamcentra al les rond de geboorte en na tien dagen komt de kruiszorg weer om de hoek kijken". Een fusie met de gezinszorg is voorlopig niet in beeld. rk De Houtkamp in Leiderdorp. Het evenementenplein wordt aangelegd op de hoek van de Laan van zorg (links) en de Van Diepeningenlaan. foto ellen martens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16