Leiden 'De Slaaghwijk is geen Bijlmer' Zuid-West gaat samen met De Coebel verkeersproblemen te lijf P 'Verdubbeling spoor Leiden - Woerden mag niet worden uitgesteld' Dinsdag 12 november 1991 Redactie. 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie NIEK FAAS Vormgeving; HENK BUIS 15 WBL neemt grote financiële risico s met opknapbeurt Twee jaar geleden, toen nog werkzaam in Rotterdam, had hij er nog nooit van gehoord. Nu staat directeur Jeroen Boggia van de Woningbouwvereniging Leiden ermee op en gaat ermee naar bed: de Slaaghwijk. De WBL staat aan de vooravond van een ingrijpende beslissing over een opknapbeurt van de Merenwijkse hoogbouw. De benodigde investering brengt de WBL aan de rand van een bankroet. Maar het is geen weggegooid geld, meent Boggia. „Als ik met collega's uit andere steden door de Slaaghwijk wandel, zijn ze altijd verbaasd: Is dit nou die wijk waar jullie zo veel problemen mee hebben?" LEIDEN o ROY KLOPPER Aan de wand van zijn werkka mer aan het Schuttersveld han gen drie grote luchtfoto's van de flats aan Condor-, Haviks- en Sperwerhorst. „Als ik even niet met de wijk bezig ben, word ik er op die manier wel aan herin nerd". De suggestie dat een mooiere wanddecoratie denk baar is dan saaie betonblokken, wordt resoluut van de hand ge wezen. „Het is echt een heel aardige wijk; veel groen, speel- voorzieningen, niet te dicht op elkaar". Hoe fraai ook, de Slaaghwijk is toe aan een face-lift. Dat heeft de WBL nooit ontkend. Met de gemeente, architect Fons Ver- heijen en collega-vereniging De Sleutels is gewerkt aan een grootschalig plan van aanpak. De uitvoering is inmiddels be gonnen. De eerste verkeers drempels liggen er en De Sleu tels is al een eind op gang met het groot onderhoud aan haar woningen. Het wachten is op de WBL. Die kan niet achterblijven, weet ook Boggia. „We slaan een modderfiguur indien wij nog moeten beginnen als De Sleu tels al klaar is". De opknapbeurt kost vele miljoenen, terwijl het geld toch al schaars is bij de verhuurder. Te meer omdat de rijksoverheid na 1 januari '92 geen cent subsi die meer verstrekt voor groot onderhoud aan na-oorlogse wo ningen. Daarom is besloten de benodigde middelen te halen uit de algemene bedrijfsreserve, zeg maar het spaarpotje van de WBL. Dat is link, want het eigen vermogen wordt dan zo klein J. Boggia dat de WBL bij de minste of ge ringste tegenslag geen lening meer krijgt van de bank. „We nemen grote risico's, maar dat zijn we aan de Slaaghwijk ver plicht". Gespitste oren Hoeveel geld het bestuur be schikbaar heeft gesteld, wil Bog gia nog niet vertellen. Ruim is de begroting in elk geval niet. „Ik denk dat het heel krapjes wordt". Daarom wordt een be roep gedaan op de gemeente. Die moet maar bijspringen, meent Boggia. „In de zomer stond het licht voor groot on derhoud op rood, geen geld. Het bestuur heeft het op oranje gezet, het is aan de gemeente om daar groen van te maken". De directeur is optimistisch gestemd over de kans dat dit lukt. Hij baseert zich op uitspra ken van wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). Die liet on langs weten dat gemeente en woningbouwvereniging de volkshuisvestingsproblemen ge zamenlijk moeten aanpakken. "Ik heb toen met gespitste oren zitten luisteren. Hij zei ook nog te vrezen dat hij veelvuldig aan die uitspraak wordt herinnerd. Daar beginnen we dan nu maar vast mee". Binnenkort overleggen WBL en bewoners over het groot on derhoudsplan. Het is zeer de vraag of de gemeente dan al over de brug is gekomen. Deze onzekere factor maakt plannen makerij er niet gemakkelijker op. Boggia erkent het probleem, en heeft al enige scenario's in het hoofd om het probleem te lijf te gaan. Over de aard ervan wil hij geen uitspraken doen. „Dat overleggen we eerst met de bewoners". Wel laat hij doorschemeren dat een van de oplossingen zou kunnen zijn om het groot onderhoud in ver schillende fasen uit te voeren. Het werk aan het ene complex gewoon beginnen, en het vol gende pas starten als daarvoor geld beschikbaar is uit andere bronnen. Imago Wat gaat er nu precies gebeuren in de Slaaghwijk? Boggia heeft weinig opwekkend nieuws voor huurders die denken dat het in terieur van hun woning ingrij pend wordt vertimmerd. „De flats zien er aan de binnenkant goed uit. daaraan verandert weinig tot niets". De nadruk komt te liggen op de buitenkant van de woningen. Hierbij valt te denken aan bij voorbeeld de galerijen. Die wor den in kleine delen opgesplitst. Kunnen onbevoegden nu nog van de ene kant naar de andere lopen, in de toekomst krijgen de flats korte galerijen waarop een beperkt aantal voordeuren uit komt. Verder wordt het een en ander verspijkerd aan de ber gingen. Hiervoor geldt in feite hetzelfde: minder hokken per bergingsingang. Alles om de veiligheid en het woonklimaat te verbeteren. Maar dit zijn voor de WBL geen doelen op zich: de ver huurbaarheid moet verbeteren om een buurt te creëren waar mensen graag willen wonen. De huidige situatie waarbij mensen vaak in een flat trekken 'omdat er toch niks beter is', moet ver anderen. Boggia heeft goede hoop dat dit gaat lukken, dat het negatieve imago verdwijnt dat de wijk heeft. "Je moet niet vergeten dat we de Slaaghwijk beoordelen vanuit Leids perspectief. Andere wijken in de stad, ook de Ste venshof, hebben afwisselende bouwstijlen. De Slaaghwijk is de enige buurt waar alles een Lange galerijen ty peren de flats In de Slaaghwijk. Het is de bedoeling de galerijen in kleine re delen op te splitsen opdat de sociale controle toeneemt Een dergelijke ingreep bleek eerder suc cesvol bij flats aan de Smaragdlaan. Ook de bergingen van de flats in de Slaaghwijk wor den in kleine com partimenten ge splitst. De finan ciële afloop van dit avontuur is voor de Woning bouw Vereniging Leiden nog onze ker. FOTO'S HIELCO KUIPERS beetje massaal oogt en op el kaar lijkt. En dus staat de woon omgeving niet hoog aange schreven. Maar de vergelijking met bijvoorbeeld de Bijlmer gaat niet op, deze wijk is veel mooier". De weesjongen Comelis Joppensz kreeg gister avond om elf minuten over elf een carnavalssteek opgezet. Het eerbetoon aan de jongen die in 1574 een ketel hutspot ontdekte in de verlaten schansen van de Spanjaarden, betekende de opening van het carnavalsseizoen. Prins Antonius de Tweede van carnavalsvereniging 'De Leidse Hutspotten' ver richtte samen met zijn prinses Tineke, de Prinsen garde en de Raad van Elf de symbolische handeling bij het beeld voor station Lammenschans. Aan staande zaterdag wordt tijdens een groot prinsen bal in het Antonius Clubhuis de nieuwe prins geko- FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN ROY KLOPPER De werkgroep Leefbaar Zuid- West wil samen met de buurt vereniging De Coebel aan de slag om de verkeersproblemen rond de Brandts Buyskade en het Jacques Urlusplantsoen aan te pakken. Ze wil de handen in eenslaan met de 'nieuwe buren' om bij het college van B en W aan te dringen op een snelle op lossing. De wijkgroep Zuid-West heeft de buurtgroep De Coebel een brief gestuurd naar aanleiding van een artikel in deze krant van vorige week vrijdag. Hierin werd melding gemaakt van ver keerschaos in de Coebel. De wijk raakt in de spitsuren ver stopt omdat de aansluiting op de Churchilllaan niet goed is ge regeld. De gemeente wil geen tweede ontsluitingsweg aanleg gen, en verkeerslichten zijn nog niet geplaatst. Voorts is er ern stige parkeeroverlast van de avondschool van het Rem- brandt-college aan de Noach- straat. De Coebel-wijkvereni- ging pleit voor een brug over de Boshuizer Watering, tussen Zuijdtwijck en de flats aan het Jacques Urlusplantsoen. Dan kan de parkeerplaats van de flats worden gebruikt door de avond-cursisten. De bewoners van het Jacques Urlusplantsoen hebben die sug gestie weinig enthousiast ont vangen. „Laat ze daar hun eigen problemen oplossen", aldus een boze bewoonster in een te lefonische reactie. De wijkgroep Leefbaar Zuid-West heeft der gelijk geluiden ook opgevangen. „Het is ons inziens onvoorzich tig opgemerkt. Je moet de pro blemen niet verleggen naar be woners van het Jacques Urlus plantsoen", aldus secretaris H. Kwik in een brief aan de Coebel. Vuist Leefbaar Zuid-West wijst erop dat ze de gemeente al in een vroeg stadium heeft gewaar schuwd voor de huidige proble men. „Maar de aangekondigde oplossing is er nog steeds niet". Ze hoopt samen met de Coebel- bewoners een grotere vuist te kunnen maken tegen de ge meente. De wijkgroep is altijd voorstander geweest van een extra ontsluitingsweg via de Haagweg. Die is volgens H. van Zeijl van de gemeentelijke directie ver keer echter van de baan. De ge meente heeft dit wel gepro beerd, maar stuitte op bezwa ren van de bewoners van de Sweelincklaan en de scholen in de buurt. Daarop is het idee af geketst. Wel worden verkeers lichten geplaatst op de hoek van de Brandts Buyskade en de Churchilllaan. Volgens de amb tenaar van de directie verkeer is hiervoor al geld gereserveerd, maar moet het college van B en W nog toestemming verlenen. Over de parkeerproblematiek is contact geweest tussen ge meente en politie. Er wordt de komende tijd intensief gecon troleerd op fout-parkeren. Daarna volgt overleg met de ge meente. „In ieder geval komen er meer plaatsen rond de schooL Of aanvullende maatre gelen nodig zijn, moeten we even aftvachten", aldus Van ZeijL NAGERECHT door Emiel Fangmann 'In Driebergen móet maar eens een bandrecorder meedraaien -w- eboren in Breda, I woonachtig in Al- mere en twee jaar terug tien kilometer te hard rij dend op de A4 in Leiderdorp. Dat gold voor een 28-jarige, vroeg-oud geklede man. Als zo iemand in zijn jasje-dasje de moeite neemt naar het Leidse kantongerecht te komen, kun je er vergif op innemen dat de persoon-in-kwestie 'moreel ver ontwaardigd' is. Nou-dat-was- ie, de Almerenaar. De overtre ding was gepleegd rond Sinter klaas 1989, maar pas begin van dit jaar had hij er van gehoord. „Wat me overkwam, dat zal ik u eens vertellen." De man was opgebeld, thuis maar liefst, en ook nog eens om half acht 's avonds. Aan de an der kant van de lijn voerde een opperwachtmeester van de Driebergse verkeersdienst het woord. „Die wilde namens de officier van justitie wat vragen stellen over de overtreding." De Almerenaar was weigerachtig - wettelijk hoefde hij ook niet te antwoorden - en toen had de opperwachtmeester het bestaan het volgende te zeggen: „Als u tijdens de overtreding was ge pakt en de vragen niet had wil len beantwoorden, hadden ze u voor zes uur kunnen opsluiten, weet u dat?" Beledigend had de Almerenaar zoiets gevonden. „Dat zei hij, ik wist niet wat ik hoorde, en daarom ben ik hier naar toe gekomen." Niet gezegd Rechter Van Leeuwen zei dat er best het een ander 'over en weer' zou zijn gezegd, voordat de agent tot die uitspraak kwam. En trouwens, de man had gelijk, ze mogen je meene men bij een overtreding als je niets zegt. De Almerenaar hield staande dat het gesprek in een onmogelijke toonzetting had plaatsgehad. „Daar in Drieber gen moet maar eens een band recorder meedraaien", zo pro beerde hij zijn mening nog maals kracht bij te zetten. „Trouwens, ik zal best te hard hebben gereden, maar daar gaat het mij niet om." De rechter tuurde nog eens in het verslag dat de opperwacht meester had geschreven, hij las het nog eens en nog eens. „Ko misch", lachte Van Leeuwen, "ik lees hier een zinsnede van de opperwachtmeester over het telefoongesprek met u. Hij schrijft, dat hij u vertelde dat u verkeer vanaf de Korevaarstraat tot antwoorden was verplicht, altijd de Breestraat mag inrij- Dat klopt niet, u was aan de te- den. „Er staat een bord", wist lefoon inderdaad niet tot ant- hij zeker. „Nee, dat is niet waar, woorden verplicht. Het moet dat bord staat er niet, ik kom er een slip of the pen zijn geweest, dagelijks een paar keer langs", want dit heeft hij niet zo tot u zei de rechter. Enfin, het staat er gezegd." Nee, dat niet, maar dat andere van dat opsluiten wel. Officier van justitie Smits vroeg alsnog 65 gulden boete voor de snelheidsovertreding. „U kunt zich toch voorstellen, dat zo'n wachtmeester aan het eind van zo'n dag bellen wel eens iets zegt." De Almerenaar mocht nog wat zeggen. „Ik ben hier niet om me tegen de boete te verzet ten. Ik ben hier om u in het openbaar te laten weten, dat dit soort dingen in Nederland ge beuren." Van Leeuwen was er uiteindelijk nog gevoelig voor ook. „Die rit vanuit Almere en terug heeft u al meer gekost dan de oorspronkelijke boete van 50 gulden. Ik spreek u vrij." Breestraat Hoewel een Steeds-redacteur onlangs aantoonde dat je met de auto in de Breestraat rustig je gang kan gaan, wil het voor een minder fortuinlijke ook wel eens anders uitpakken. Een jonge man bleef gisteren bij hoog en .bij laag volhouden dat zakelijk wel, het staat er niet... De offi cier wilde de man toch maar 60 gulden boete geven. „Geslo ten", zo reageerde de man spor tief zonder het oordeel van de rechter af te wachten. En die mompelde ongetwijfeld nog iets van een soortgelijk oordeel. Alweer die Breestraat had een jonge vrouw parten gespeeld. Ze had haar goed ontwikkelde 'Leidse bek' ongetwijfeld uit haar studententijd overgehou den. Zij voerde aan dat je na zessen 's avonds wel van één kant met de auto de Breestraat mocht inrijden. „Tenminste, anderhalf jaar temg was dat zo." „Nee", zei de rechter, „ook na zessen mag het niet." De rech ter bleek hier toch niet van alle Breestraat-details op de hoogte, want de vrouw bleek gelijk te hebben. „Je kunt de borden bij na vanaf het Kantongerecht zien", had hij eerder geroepen, maar hij moet dan toch eens aan de andere kant bij de Ko revaarstraat gaan kijken. Gelukkig voor hem werd Van Leeuwen gered door het proces verbaal.' „Ik lees hier dat de overtreding om vijf over half zes plaatsvond." Ieaereen moest even lachen en dat zal er toe ge leid hebben dat de vrouw de boete van 35 gulden die de offi cier oplegde direct aanvaardde. Het bevreemdt de gemeente Rijneveld dat vertegenwoordi gers van de NS blijven meede len dat zij van plan zijn de spoorverdubbeling tussen Lei den en Woerden uit te stellen. Twee weken geleden behandel de de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat het meerjarenprogramma infra structuur en transport. En wat bleek? De verdubbeling van de lijn Leiden - Woerden staat ge pland voor 1993. Dat valt niet te rijmen met de uitspraken van de NS, vinden burgemeester en wethouders van Rijneveld. In een brief aan minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat vragen zij om opheldering. Zij dringen er verder bij de minister op aan zo snel mogelijk te beginnen met de spoorverdubbeling. Volgend jaar begint Rijkswa terstaat in Rijneveld met de aanleg van Rijksweg 11. Voor Rijkswaterstaat betekent het ge lijktijdig aanleggen van de Rijks weg en het tweede spoor een besparing op de aanlegkosten. Vanuit die hoek is er al voor ge pleit al in 1992 het zand voor de spoorverdubbeling aan te bren gen. Voor Rijneveld komt daar nog bij dat er tussen spoor en rijks weg een 'ecologische verbin dingszone' wordt aangelegd. „Als de spoorverdubbeling wordt uitgesteld zal bij latere aanleg veel schade worcfen toe gebracht aan deze zone en dat is voor ons onaanvaardbaar", aldus B en W in hun brief aan de minister. VRUETUD Diabeten Diabetes-verpleegkundige Jan- ny Poelsma doet donderdag avond 14 november voor hoe patiënten het beste kunnen spuiten zodat de insuline niet te snel of te langzaam in het bloed komt. De informatie-avond be gint om 20.00 uur in het oude Poortgebouw van het AZL aan Wassenaarseweg 6 in Leiden. avond (13 november) houdt in de synagoge aan het Levendaal in Leiden. Zij is uitgenodigd door het genootschap Neder land -Israel. Stopera De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaat op donder dag 14 november op excursie naar de Amsterdamse Stopera. Inl. tel. 894860. Concert Het Haags Artsenorkest geeft woensdagavond 13 november een concert in het ontspan ningsgebouw van Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest aan de Endegeesterstraatweg 5 in Oegstgeest. Aanvang: 20.15 uur. Israël De jongste archelogische opgra vingen in Israël. Dat is het on derwerp van een lezing die Mw. Blok-Van de Boogert morgen- Ouderencursus In het Leidse Volkhuis wordt vanaf 10 januari een cursus ge geven voor oudere mensen die iets willen maken van hun der de levensfase. Deelname aan deze acht lessen tellende cursus is gratis. Tijdens deze lessen worden er een aantal vaardig heden geleerd om actief te kun nen participeren in de samenle ving. Belangstellenden kunnen zich vóór 15 november opgeven bij M.van Noort, tel 149180. AGENDA OINSOAG 12 NOVEMBER Contactavond Leidse Aquariumver. 'De Natuurvriend', met als thema 'Aquaristisch Perspectief, spreker hr. Tomey. Clubgebouw K&G. J C de Rijpstraat 29, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 13 NOVEMBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug'. Wassenaarseweg. van 16.00 Wonen. Gerestraat 20. 21.00 uur. Lezing over Hoe meer te halen uil het dagelijkse leven met behulp v, oa de Tarot, astrologie etc, Café Ei- genzorg. Stationsweg 29, aanvang 20 00 uur Leiderdorp Parabowls bij De Does. van 12.30 tot 15 30 uur. Lisse Bridgen voor met-rokers door B C.L. in het Poelhuys. aanvang 20 00 uur. Video-avond Zomercampagne '91 bij Evang ontmoetingscentrum De Ark. Picképlem. aanvang 20 00 uur Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis. aanvang 19 45 uur Concert door het Haags Artsenorkest in het ontspanningsgebouw van Psych. Ziekenhuis Endegeest. Ende geesterstraatweg 5. aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15