Leiden 'Waar andere plaatsen falen, slaagt Leiden' Face-lift van 140 miljoen gulden Die baronnen zijn nu heel gewone mensen' Leiden zoekt geld, en dus bekendheid Parkeren in centrum wordt fors duurder Dinsdag 12 november 1991 13 Rijk steeds meer gecharmeerd van stationsplan Vervolg van pagina 1 Leiden kan met zijn stationsplannen profiteren van de débacles in andere steden. Die boodschap krijgen de wethouders Van Rij en Walenkamp geregeld mee, wan neer ze overleg voeren met rijksambtenaren over subsi dies voor de verbetering van de stationsomgeving. LEIDEN JANET VAN DUK Het project in Amersfoort is veel duurder dan het Leidse, en bo vendien is daar inmiddels een college gestruikeld over de moeilijkheden. Ook in Utrecht zijn bestuurlijke conflicten ont staan; hier over de invoering van een sneltram. In tegenstel ling tot andere gemeenten heeft Leiden echter nog geen noe menswaardige vertraging opge lopen. Wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening is daarom opti mistisch over het krijgen van een rijkssubsidie. De kans op geld van het rijk wordt nog ver groot omdat Leiden een regio naal probleem oplost. „Van het station profiteren ook inwoners van omliggende gemeente. Wat is het Leidse belang van al die bussen die hier vertrekken?" De PvdA-wethouder vindt dat dit project weer aantoont dat er eigenlijk een bestuur zou moe ten zijn voor de hele regio. „Maar dat is er niet en dus ko men we bij de landelijke over heid terecht. We kunnen Oegst- geest wel een briefje sturen om te vragen of ze ook wil meebe talen, maar ik kan het antwoord voorspellen." Er is nog niet uitgerekend hoeveel subsidie Leiden kan verwachten. „We proberen het via veel verschillende wegen. Ik heb nog niemand horen zeg gen: bij mij moet je niet zijn, of: wat is dit een duur project. An dere projecten zijn juist veel duurder of komen trager op gang", verklaart Van Rij's colle ga J. Walenkamp. De verwachting is dat over een jaar duidelijk is hoe de kaarten liggen. „Stel dat we vijf miljoen tekort komen, dan kun nen we het plan een jaartje uit stellen wat extra rente oplevert. Of we kunnen kijken of we op onderdelen kunnen bezuini gen", aldus Van Rij. Alle onder delen van het plan zijn echter wel onlosmakelijk met elkaar verbonden. „Het zijn allemaal schakels die in elkaar passen." En Walenkamp: „Er zijn wei nig alternatieve mogelijkheden. Maar we zijn ook nog helemaal niet toe aan het stadium: wat doen we als het niet lukt. Het plan is immers inhoudelijk heel sterk." NIEUWSLIJN Radiozenders azen op plaats kabel Het aantal radiozenders dat op de kabel wil iri de Leidse regio, neemt gestaag toe. In maart werd "het hitptogramma Power FM toegelaten. Ook Hitradio is nieuw. Daarmee is het aantal stereo- kanalen op de kabel vol. Er liggen echter nog vier aanvragett van nieuwe zenders: Radio Noordzee Nationaal, RTL4 Radio, Euro Jazz en Holland FM. Over toelating van de laatste vier zal het bestuur van het kabel net zich nog moeten uitspreken. Woningen doelwit inbrekers Inbrekers hebben in de nacht van zondagop maandag hun slag geslagen in de Donsvlinder en de Havikshorst. In de Donsvlin der worden sieraden, computerapparatuur, 300 gulden, een ste reotoren, videorecorder en zilver bestek vermist. In de Haviks horst 2ijn kerstspullen,, een camping-wasmachine, gereedschap, en een schilderij meegenomen. Plakkers in kraag gevat Dé politie heeft vannacht vier studenten aangehouden die affi ches aan het plakken waren in de buurt van de Haarlemmer straat. De studenten (20 en 19,jaar oud), verspreidden affiches waarop concerten van Sempre Créscendó worden aangekon digd. De politie nam enkele tientallen posters in beslag en emmers met lijm. Tegen het:viertalis proces-verbaal opgemaakt, Aanrijding op Hoge Rijndijk Bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk is een 21-jarige Leidse motorrijder gistermiddag gewond geraakt. De man is met nekletsel overgebracht naar het AZL. De motorrijder botste te gen een auto, die werd bestuurd door een 29-jarige vrouw uit Leiden. Zij kwam uit de richting van het Veerhuis en wilde de HOge Rijndijk op rijden. LEIDEN* JANET VAN DUK De plannen voor het stationsgebied kosten 140 miljoen gulden. Verreweg het grootste bedrag is nodig voor de aanleg van een lange verkeerstunnel voor het nieuwe station. Deze tunnel kost 75 a 80 miljoen. De gemeente zelf stopt 15 miljoen in het project. De rest van het geld moet van het Rijk en van de provincie ko men. In de 140 miljoen is niet het geld begrepen c}at het AZL en de Nederlandse Spoorwegen in het stationsgebied stoppen. Naar verwachting investeert het academisch ziekenhuis enkele honderden miljoenen gulden. Het nieuwe sta- l| tion zelf kost de Nederlandse Spoorwegen 105 miljoen. Wethouder Van Rij geeft toe dat een bedrag van 140 miljoen 'voor Leidse begrippen een hoop geld' is. „Maar voor Haagse mensen is het niks." Volgens Van Rij staan elders in het land veel duurdere projecten op stapel. Zo kost de tunnel die Den Haag wil maken onder Van Rij gaat ervan uit dat de Leidse sta tionsplannen niet veel duurder uitvallen dan de berekeningen nu hebben uitgewezen. Er is overal rekening mee gehouden: ook met bij voorbeeld de omleidingsroutes die nodig zijn tijdens de werkzaamheden die zeker drie jaar in beslag nemen. Voor het maken van de raming heeft Leiden is 140 miljoen niks. de afdeling gemeentewerken in Rotterdam in geschakeld, omdat in de havenstad ervaring is opgedaan met de aanleg van tunnels. „Het is, denk ik, een heel nauwkeurige schatting", aldus Van Rij. De lange tunnel is niet alleen het duurste onderdeel van het pro ject, het is ook het meest ingrijpende. Als alle auto's onder de grond rijden, komt ruimte vrij voor een groot plein voor fietsers en voet gangers. Het nieuwe busstation wordt veel groter dan het huidige. Hoogheemraadschap zoekt naar zijn kiezers LEIDEN» ERNA STRAATSMA De verkiezingscampagne voor een nieuw algemeen bestuur is in volle gang. Verspilde moeite lijkt het, want zes jaar geleden was het opkomstpercentage slechts 2,5 procent van de kie zers. Het hoogheemraadschap van Rijnland is blijkbaar niet in teressant voor stemgerechtig den, de eigenaren van gebou wen en grond. Een van de hui dige leden van het algemeen bestuur, hoofdingeland J. Osse- waarde, legt uit waarom kiezers 13 november naar de stembus moeten komen. 'Wees zuinig op uw stemrecht en ga stemmen' staat er op een briefje dat dezer dagen bij alle huiseigenaren in het Rijnland gebied in de bus wordt gegooid. Namens de Vereniging van in gelanden wil Ossewaarde die bestuurslid is van deze club bezitters van gebouwen en niet- gebouwen enthousiast maken voor deze vorm van democratie. 'Het is de enige manier om uw woonlasten in gunstige zin te beïnvloeden', aldus de folder. Hoe komt het, denkt u, dat de verkiezingen weinig belangstel ling genieten bij de mensen? „Onbekend maakt onbemind. Maar als de mensen meer moe ten gaan betalen, dan zullen ze vanzelf meer belangstelling krij gen. Als het oppervlaktewater niet schoon meer is, dan is dat ontzaglijk belangrijk voor gewo ne huishoudens. In Rijnland gaat jaarlijks circa 135 miljoen gulden om. Bestuurders van waterschappen dienen er voor tczorgen dat dit geld op de juis te manier wordt besteed. Ze moeten daarbij vooral letten op de belangen van huiseigenaren en het milieu." „Rijnland doet het goed, maar we moeten op onze cent jes blijven passen. Door zelf in dat bestuur te gaan zitten en te stemmen kunnen we de kosten beheersbaar houden. Als de provincie merkt dat er deze keer weer heel weinig mensen stem men denkt ze misschien: hef die boel maar op. En dan verliezen we onze invloed." Maar het hoogheemraad schap heeft weinig invloed op de kostenstijgingen. De centrale overheid scherpt de milieu-eisen voortdurend aan, waardoor prijsstijgingen meestal onver mijdelijk zijn. „Dat is niet helemaal waar. Het is wef zo dat het hoog heemraadschap bepaalde taken moét uitvoeren, maar over sommige zaken wordt door ons stevig gediscussieerd. Neem bij voorbeeld rapport 'Bergen bag ger'. Daar hebben we een tijdje geleden langdurig over gedeli bereerd. Het uitbaggeren van vervuilde sloten hebben we uit eindelijk een tijdje uitgesteld. Dat was zo duur, dat werd ge woon te gek. Gelukkig kunnen we daar nu met overheidssteun toch op beperkte schaal aan gaan beginnen." „De rijksoverheid is soms ook belachelijk bezig. Als Maij-Weg gen wat betreft 'waterstaat' net zoveel plannetjes had als met 'verkeer' zouden we bij het hoogheemraadschap stapel mesjokke worden. We hollen nu al vaak achter de feiten aan. Neem zo'n nieuwe afvalwater zuiveringsinstallatie in Velsen. Die heeft ongeveer tachtig mil joen gulden gekost, was vorig jaar klaar en is nu al weer ver ouderd. Die installatie kan na melijk geen fosfaten en stikstof uit het water halen." Het gebrek aan invloed maakt het werk niet zo interessant. „Dat denkt u, maar het is wel degelijk machtig interessant werk. E)at we op veel plaatsen winnen'aan waterkwaliteit. Wa ter waar je eerst niet in kon zwemmen is nu weer helemaal helder." Het hoogheemraadschap staat nog steeds bekend als een ouder wetse organisatie, waar adellijke personen van oudsher een be langrijke rol in het bestuur spe len. „Rijnland was vroeger een heel feodale organisatie, maar dat is nu niet meer zo. Er zitten nog wel een paar baronnen in LEIDEN» JANET VAN DUK Er is jarenlang in stilte gewerkt aan de plannen. Maar nu wordt het tijd om heel Nederland wakker te schudden. Iedereen mag weten dat Leiden een prachtig ontwerp klaar heeft voor het stationsgebied. Van daar dat de gemeente tientallen uitnodigingen heeft verstuurd voor de persconferentie, die vanmiddag is gehouden. Het idee om het project bij het complete mediacircus on der de aandacht te brengen is overigens niet ontsproten in Leidse breinen. Haagse ambte naren hebben de gemeente aangeraden de landelijke publi citeit te zoeken. Leiden heeft een mooi plan gemaakt, zeggen ze op de ministeries. Een plan dat precies past in de ideeën van het Rijk. Alleen moet het wat bekendheid krijgen, want dan is het ook voor de ministe ries aantrekkelijker om eraan mee te werken. Leiden heeft er ook helemaal geen reden voor om zo beschei den te zijn. In de sleutelstad staat immers het vijfde station van Nederland. En dét is ook al iets wat bijna niemand weet. juist omdat er zo veel reizigers in- uit- en overstappen in Lei den, en omdat de plannen rela tief snel kunnen worden uitge voerd, kan ook het Rijk ermee Nu is het ook niet zo dat er helemaal geen aanleiding is om juist vandaag de persconferen tie te houden. De kostenraming is bekend. Bovendien is de brochure af waarin gemeente, AZL, NS en NZH gezamenlijk hun plannen ontvouwen. Maar hoe kwamen die grootse plan nen van andere steden ook al weer in het nieuws? Niet op het moment dat bekend was hoe veel geld ermee is gemoeid. Ook niet toen er een mooi foldertje van de drukpers rolde. Wel toen er gigantische ruzies binnen ge meentebesturen ontstonden. Toen wethouders moties van wantrouwen aan hun broek kre gen en bedremmeld moesten aftreden. Hoeveel journalisten vanmid dag naar Leiden afreisden is op dit moment nog niet bekend. Maar als er minder zijn geko men dan het gemeentebestuur hoopte, dan zit er maar een ding op. Dan wordt het de hoogste tijd voor een giganti sche rel over het project. Of de gemeente moet er eindelijk voor zorgen dat er een goede professionele afdeling voorlich ting op het stadhuis komt. Aan de 'stadskant' van het station komen links en rechts kantoorto rens, van waarschijnlijk 16 verdiepingen hoog. Nieuw in de plan nen is dat er ook torens verrijzen aan de andere kant van het sta tion. Een van die gebouwen is bedoeld voor kantoren, in het ande- f,,? re komen ongeveer 50 woningen. Op het stadsbouwhuis wordt ook gewerkt aan plan nen om op het plantsoentje bij het huidige Heerma-gebouw meer kantoren neer te zet- ten. j. Behalve de nieuwe grote verpleegtorens ver- f|L rijzen op het AZL-terrein ook een medische faculteit en een Medipark voor aan de ge- zondheidszorg verwante instellingen en be drijfjes. Achter de Rijnsburgerweg en bij het Terweepark komen woningen. In totaal wor den rond het station zo'n 150 huizen ge bouwd, aldus wethouder T. van Rij. Volgens hem is dat niet veel minder dan eerst de be doeling was. „We hebben altijd gesproken over 250 tot 500 woningen, maar daar waren woningen op het Schuttersveld en op het bom-terrein aan de Morssingel bij inbegre pen." De huizen op het Schuttersveld komen er, maar of er ook op het plantsoentje aan de Morssingel huizen verrijzen is nog niet zeker. Het college van B en W is daar zelf nog niet uit. „Er zijn ook wethouders die er een par keergarage willen bouwen of een hotel", Wethouder Van Rij: „Voor Haagse begrippen schetst Van Rij de problemen. De (studen- foto loek zuyderduin ten-)flat die naast het station aan de kant van de rotonde zou komen is geschrapt. Een tegenvaller was nog de bodemverontrei niging die bij het station aan de kant van de rotonde is aangetrof fen. Vroeger was op die plek een spoorweghaven. Aan het begin van deze eeuw is die gedempt met grond die 'volgens de huidige normen is verontreinigd'. De vervuiling is niet ernstig, benadrukt Van Rij. Er is geen gevaar, maar de grond moet wel worden ge reinigd. het bestuur, maar zijn heel gewoon geworden. Vroeger bogen de mensen als knipmensen voor hen alsof het een soort godheden waren, nu niet meer." „Ik ben van huis uit in het be stuur van het hoogheemraad schap terecht gekomen. Mijn vader werkte bij het waterschap van Haarlemmermeer, dus ik ben met 'waterhuishouding' opgegroeid. Zo'n twaalf jaar draai ik nu mee." „Of je Rijnland nu een mo derne organisatie kunt noemen, weet ik niet. Maar het hoog heemraadschap is wel een voor beeld voor de rest van Neder land. Met een heleboel dingen lopen wij voorop. Rijnland was de eerste die begon met defos- fatering van water. De andere waterschappen maken dank baar gebruik van onze kennis." De verhoudingen zijn wel ge wijzigd, maar in tegenstelling met bijvoorbeeld gemeenteraden zitten in het bestuur van Rijn land nog nauwelijks vrouwenl Toch tamelijk ouderivets. „We hebben er een paar, vier op een totaal van dertig. Niet veel, maar je kunt geen positie ve discriminatie toepassen. Misschien is het wel zo dat de belangstelling bij vrouwen an ders ligt. Overigens is het ook moeilijk om mannelijke kandi daten te vinden. VaaJc moet je bidden en smeken om kandida ten te krijgen." Vervolg van pagina 1 LEIDEN» JANET VAN DUK Het parkeren in de Leidse bin nenstad wordt fors duurder. Be drijven betalen straks 480 gul den per jaar voor elke parkeer- vergunning. Nu kost die hun 180 gulden per jaar. Bewoners gaan voor hun vergunning 240 in plaats van 180 gulden beta len. De parkeertarieven voor bezoe kers gaan eveneens flink om hoog. In een groot deel van de binnenstad moeten ze straks een rijksdaalder betalen voor maximaal twee uur. Aan de ran den kan iets langer worden ge parkeerd en bovendien geldt daar een wat lager tarief. Ook de prijzen voor dag-, week- en maandkaarten stijgen. Bedrij ven kunnen tegen een bedrag van 1500 gulden een jaarkaart krijgen, zo blijkt uit voorstellen van het college van burgemees ter en wethouders. De plannen moeten in juni 1992 ingaan. Het idee om alle bedrijven in het centrum een parkeerver- gunning te geven, is inmiddels van de baan. Er zouden dan 800 kaarten aan firma's worden ver kocht en dat zijn er te veel, vindt het college. Vooral omdat het voor een groot deel van de houders niet echt noodzakelijk is dat de auto voor de deur van de zaak staat. Bovendien blijkt de nood bij bedrijven minder groot te zijn dan altijd is aange nomen. Een enquête, die in op dracht van de gemeente voor de zomer is gehouden, geeft wat dat betreft een 'wat geruststel lend beeld', aldus verkeerswet houder J. Walenkamp (CDA). onduidelijk. Daarom is i betere omschrijving gemaakt van de criteria waaraan bedrij ven moeten voldoen om een vergunning te krijgen. In de toe komst kunnen overigens wel al le personeelsleden gebruik ma ken van de bedrijfsvergunning, die alleen op werkdagen van 8.00 tot 18.00 geldig is. 'Kopmeter' Een nieuw verschijnsel in Lei den wordt de 'rode kopmeter'. Bewoners kunnen er niet parke ren, de plekken zijn alleen be doeld voor bezoekers. Deze spe ciale parkeerplaatsen worden ingevoerd omdat mensen met een vergunning te vaak hun auto bij een meter neerzetten, Daardoor blijven voor bezoe kers te weinig plaatsen over. B en W willen over twee jaar het parkeer-restrictiegebied nog verder uitbreiden. In de jaren daarna komen waarschijnlijk ook wijken buiten het centrum erbij. De plannen kunnen overi gens weer veranderen als de voorstellen voor een autoluwe of autovrije binnenstad worden vastgesteld. Het college'wil het parkeren in de binnenstad nog verder aan banden leggen. foto hielco kuipers D66-forum over de Breestraat LEIDEN Op de algemene ledenvergade ring van D66 wordt op 22 no vember een forum over de Breestraat gehouden. Deelne mers zijn ae bewonersvereni ging Pieterswijk, de winkeliers vereniging Breestraat, de NZH en de fractie van D66. Het fo rum begint om 21.15 uur in de Consistoriekamer van de Pieter skerk aan de Kloksteeg 16. een dijk van een COPIER voor een dijk van een PRIJS Kompro bv Leiden Tel. 071-120004

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13