Leidsch Dagblad Felle aanval op positie Britten Massale actie politie tegen grote fraude Belastingvrij winkelen Schiphol nog tot 1999 Oproep aan onze lezers Samenwerking Zilveren Kruis met Avéro Centraal Beheer Smakelijke aanbiedingen op ons AH Schlagerfestival. Parkeerplannen Maij stroken met gevoerde beleid Leiden 'De schok in mijn linkerbeen was verschrikkelijk' Geen parkeervergunning met ov-jaarkaart in Leiden BEL: Dinsdag 12 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39698 Losse nummers f 1,45 KUNST Hoogheemraad- Vuilinstallatie in Drie exposities schap is op jacht Leidschendam op over Indonesische naar kiezers de tocht kunstencultuur Uitzondering in monetair verdrag 'onaanvaardbaar' Frankrijk, Italië en Duitsland hebben gisteren duidelijk gemaakt geen ontsnappingsclausule te willen in het vol gende maand in Maastricht te sluiten verdrag voor een Europese Monetaire Unie. Die bepaling is door Neder land voorgesteld om Groot-Brittannië over de streep te halen. ondanks het tekenen van het monetaire verdrag, het moment van invoeren van een eenheids munt uit te stellen. Dat omdat het betrokken land vindt dat het niet klaar is om de eigen munt op te geven en een deel van de nationale bevoegdheden op fi nancieel terrein af te staan aan de centrale bank. Groot-Brittannië heeft gezegd het pond nooit te zullen opge ven. Althans niet op korte ter mijn. Door de ontsnappings clausule, die Londen de moge lijkheid geeft het gezicht te red den, kunnen echter ook andere landen in de toekomst van me ning veranderen. „Dus is het voor ons onaanvaardbaar", al- duS de Italiaanse minister Carli (financiën) gisteren bij het EG- beraad in Brussel. Voor Italië zelf zijn er weer andere problemen. Rome lijkt als een van de eerste belangrijke EG-leden niet in staat te vol doen aan de strenge eisen voor toelating tot de Monetaire Unie. De kracht van de Italiaanse eco nomie laat daarvoor te veel te i over, vooral door de ho- BRUSSEL PETER DE VRIES HANS DE BRUUN De Europese Economische en Monetaire Unie moet rond 1997 geheel gerealiseerd zijn, wat be tekent dat er dan in alle EG-lan- den één munt wordt gehan teerd en één centrale bank is. De harde stellingname van de andere lidstaten zet het EG-be- raad van de ministers van bui tenlandse zaken vandaag en morgen in Noordwijk onder zware druk. Het lot van de mo netaire unie en de nauw daar mee verbonden politieke unie zal in de kustplaats worden be paald. Staatssecretaris Dankert (Eu ropese zaken) verwacht dat het conclaaf de problemen niet zal oplossen. De ontmoeting zal voor de ministers eerder een ge legenheid zijn de meningsver schillen te preciseren, aldus Dankert. De ontsnappingsclausule die Nederland aan de halsstarrige Britten heeft geboden geeft de n&tionale parlementen van de lidstaten de mogelijkheid om LEIDERDORP MONICA WESSEUNC SCHIPHOL BILL MEYER Luchtreizigers binnen de twaalf landen van de Europese Ge meenschap mogen nog tot 1 juli 1999 ongestoord belastingvrij winkelen op de luchthavens en veerboten in Europa. De minis ters van financiën besloten dat gisteren in Brussel. Aanvankelijk was het de be doeling al op 1 januari 1993, bij de opheffing van de Europese binnengrenzen, het belasting vrij winkelen te beperken tot reizigers die de EG verlaten. Dat LEIDEN JANET VAN DUK Bewoners van de binnenstad van Leiden die recht hebben op een ov-jaarkaart, krijgen geen parkeervergunning meer. Op die manier wil het college van b en w het tekort aan parkeer plaatsen terugdringen. Vooral inwoners van de Pieterswijk, Pancras-West en De Camp kla gen al jaren dat zij moeilijk hun auto kwijt kunnen. Het gebied waar het nieuwe parkeerbeleid geldt, wordt uit gebreid. De regels gaan nu ook gelden aan beide zijden van de Oude Vest, Oude Singel en He rengracht. Ook Havenplein en Kalvermarkt komen erbij. De regels worden eveneens van ge inflatie en het enorme finan cieringstekort. Problemen zijn er in Noord- wijk ook over de Europese Poli tieke Unie. Tijdens het conclaaf wordt gesproken op grond van een aangepast Nederlands voorstel dat voortborduurt op het plan van Luxemburg, de vo rige EG-voorzitter. Van den Broek wil in Nordwijk spijkers met koppen slaan. Groot-Brittannië heeft het meest recente voorstel afgelo pen weekeinde afgewezen, om dat in de tekst nog steeds wordt verwezen naar het doel van een federaal Europa. Dankert vindt de afwijzing door de Britten niet zo verbazingwekkend. Als er dingen moeten bewegen zal dat op het laatste moment zijn, al dus de bewindsman. De Britten vinden dat de EG van de nationale bevoegdheden moet afblijven. Maar zij vinden Duitsland, België, Italië, Neder land en in mindere mate ook Frankrijk tegenover zich. Vooral de Duitsers hebben laten weten dat zij op hun beurt gaan dwarsliggen, als er niet meer macht voor het Europees Parle ment komt. ABVAKABO, afd. Leiden De aangekondigde leden vergadering in het bonds blad Aaneen op 20 novem ber 1991 met als thema. Het arbeidsvoorwaar denbeleid 1992 gaat niet door. Het bestuur. Bij invallen op 35 plaatsen in Noord- en Zuid-Holland is de politie vanmorgen vroeg'een miljoenenfraude met belastinggelden en so ciale verzekeringspremies op het spoor gekomen. Om welke bedra gen en welke bedrijven het gaat, wil de politie nog niet zeggen. Vanmorgen deden 140 man van de gemeentelijke politiekorpsen, de rijkspolitie en een aantal bijzondere opsporingsdiensten invallen in verband met dit zogeheten geblokkeerde geld (geld dat vaststaat om te worden afgedragen aan de belasting of bedrijfsverenigingen). Er bleek op grote schaal mee te worden gefraudeerd. Er zijn vooralsnog geen aanhoudingen verricht. Het onderzoek is in handen van het regionaal rechercheteam Zuid-Holland-midden. had vooral gevolgen voor de doorsnee-vakantieganger die zijn vrije dagen doorbrengt op de Griekse eilanden of in Span je. Die kan nu echter nog tot 1999 profiteren van het belas tingvrij voordeel op drank, siga retten en andere luxe artikelen. Maar dan is het echt afgelopen. De luchthaven Schiphol is blij met het bereikte compromis. Zeventien procent (jaarlijks honderd miljoén gulden) van de totale inkomsten van de lucht haven is afkomstig uit het belas tingvrije winkelcentrum. Als 1991 voor u een bijzonder jaar? De redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad vraagt lezers die dit jaar bij zondere dingen hebben mee gemaakt, zich te melden. Mo gelijk tekenen wij üw verhaal dan op voor de oudejaarsbijla- ge die op zaterdag 28 decem ber verschijnt. Het kan daarbij gaan om vrolijke gebeurtenissen: u won de hoofdprijs in de Staatslote rij, uw kind werd gezond na een zware hartoperatie. Maar wij staan ook open voor min der vrolijke verhalen: u reed uw twee dagen oude auto in de prak, het familiebedrijf ging na 150 jaar failliet U kunt vanavond tussen 18.00 en 19.30 uur reageren, tel: 071 - 161440. Ook kunt u schrijven aan de redactie Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Enkele EG-ministers namen vanmorgen in Noordwijk voorafgaande aan het voorbereidende overleg over de Europese Politieke Unie (EPU) even een 'time out'. Vanaf linksonder Andonis Samaras (Griekenland), Jacques Poos (Luxemburg), Giannide Michelis (Italië), Gerard Collins (Ierland), Joao de Deus Pinheiro (Portugal) en minister Hans van den Broek. foto anp paul vreeker LEIDEN/NAARDEN De coöperatieve verzekerings maatschappijen Avéro Centraal Beheer Groep (AVCB) en het Zilveren Kruis Concern, beide ontstaan uit eerdere fusies, wil len hun krachten bundelen. De beide verzekeraars streven naar één krachtig bedrijf om de na tionale en internationale ont wikkelingen te kunnen bijbe nen. De twee verzekeraars on dertekenen deze week een in tentieverklaring. Er ontstaat een bedrijf met een omzet van meer dan 5,4 miljard gulden en een geza menlijke winst van ongeveer 285 miljoen gulden. De samen werking moet in het voorjaar van 1992 tot stand komen. De twee verzekeraars zijn 'sterk aanvullend' volgens Zilve ren Kruis-woordvoerder, K. Bruintjes. „AVCB is sterk op het gebied van schade- en levens verzekeringen en wij zijn markt leider op het gebied van ziekte kostenverzekeringen. Die beide sterke punten willen we nu combineren onder het motto: samen staan we sterk." AVCB is vorig jaar ontstaan door het samengaan van Avéro uit Leeuwarden en Centraal Be heer in Apeldoorn. Het Zilveren Kruis Concern is nog bezig de Zilveren Kruis Groep en de zie kenfondsen Spaameland in Heemstede, SZR in Rotterdam en ZHE in Zwijndrecht in het concern te integreren. Het aan tal verzekerden komt door de nieuwe samenwerking op een totaal van 1,6 miljoen: 650.000 van Zilveren Kruis, 850.000 van de ziekenfondsen en 100.000 van Centraal Beheer. De organisaties willen 'voor alsnog' als afzonderlijke bedrij ven op de nationale markt blij ven opereren en produkten on der eigen naam blijven aanbie den. Duitse vleeswaren op onze bedieningsafdeling deze week o.a.: Kalbflelsch-, Tiroler Jagd-, Champignon- of Bayerische Bierwurst, 1 /IQ 100 gram 339 Irri) Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 16 november a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG GPD-ANP De plannen van minister Maij- Weggen van verkeer en water staat om het parkeren terug te dringen, stroken aardig met het verkeersbeleid zoals dat in Lei den wordt gevoerd. Dat stelt de Leidse wethouder J. Walen kamp (verkeer/CDA). Het be langrijkste punt uit de parkeer- nota die Maij gisteren presen teerde, is dat automobilisten meer moeten gaan betalen voor steeds schaarser wordende par keerplaatsen. Doel van de nota is het terug dringen van het niet-noodzake- lijke autoverkeer in steden. De uitvoering van het parkeerbe leid laat Maij tot 1994 over aan de lokale overheden. Als zij er niet in slagen het parkeren lasti ger te maken en dus het autoge bruik terug te dringen, dan zal de bewindsvrouw alsnog wette lijke maatregelen nemen. Volgens Walenkamp gingen Maijs „oorspronkelijke voorstel len iets te ver. De huidige hoofdlijnen van de nieuwe plannen, wat ik er van heb ge zien dan, vind ik goed. Ze stro ken met wat we in Leiden van plan zijn", aldus Walenkamp, die slechts kon reageren aan de hand van concepten omdat de DUBROVNIK PHIL DAVISON kracht in het gebied tussen Ra penburg en Jan van Houtkade. B en W willen ook de tarieven fors verhogen, onder meer om het parkeren in garages te be vorderen. Als alles volgens plan verloopt, gaan de nieuwe regels in juni 1992 in. Wethoudef Walenkamp (CDA) spreekt opzettelijk niet alleen van studenten als het om ov-jaarkaarthouders gaat. In de toekomst krijgen misschien ook. ambtenaren en medewerkers van het energiebedrijf of andere nutsbedrijven zo'n kaart. Voor hen is het hebben van een par keervergunning dan ook uitge sloten. Pagina Leiden: Parkeertarie ven gaan fors omhoog. THE INDEPENDENT Gisterochtend werd ik naar het grote Medarevo Zieken huis gereden ten westen van de oude stad. Zwarte rook steeg op uit het havengebied. In elke straat stonden brandende auto's en bussen. Om even voor half twee bestookte een kanonneerboot een wijk net buiten de stadsmuren. Afgezien van de oude stad ziet Dubrovnik er uit als Bayrut. Mijn wond is niets vergeleken met de fysieke en mentale littekens die in Dubrovnik en haar inwoners zijn gekerfd. Maar het incident is niet onbelangrijk. Dat een sluipschutter van het Joegoslavische leger het vuur opende op de hal van Hotel Argentina, waar waarne mers van de EG zijn neergestreken en hun vlag hebben gehesen, is een onheilspellend voorteken. Ik had de sluipschutter kort tevoren op een heuvelri chel gezien en had een politieagent die het hotel be waakte, gevraagd of de Kroatische verdedigers van de stad daar soms posities hadden ingenomen. De agent, vier anderen en ik trokken ons terug onder de overkap ping van de ingang, maar we waren een fractie van een seconde te laat. De sluipschutter vuurde zes schoten af. De agent, de hotelbeheerder, een omstander en ik werden geraakt. De schok in mijn linker onderbeen was verschrikkelijk. Ik werd op de grond geworpen en kroop terug naar de hal van het hotel. Maar ik had geluk. De wond was bloedig maar niet ernstig. De kogel heeft mijn kuit ge- EG-waarnemers in Dubrovnik zijn gisteren onder handelingen begonnen met het Joegoslavische leger om de belegerde havenstad zo snel mogelijk te kun nen verlaten. De waarnemers, die ondermeer moes ten uitzoeken of door de vele beschietingen schade werd toegebracht aan de historische binnenstad, zit ten ingesloten in de schuilkelder van hun deels in puin geschoten hotel. In de straten van de Oost- kroatische stad Vukovar vechten Kroaten en Ser viërs van man tot man. De al dagen aangekondigde inname gaat het Joegoslavische leger duidelijk zeer moeilijk af. schampt, wat, slechts resulteerde in een tijdelijke mank heid. De andere drie zijn ook in de benen of voeten ge raakt. De verwarring in deze ooit zo vredige badplaats aan de Adriatische kust was zondag zó groot, dat een am bulance ons niet kon bereiken. Terwijl we nog op de trappen van het hotel lagen, verzonk het gevaar van de sluipschutter in het niet door een spervuur van het fe derale leger en de marine. Een dokter van het Internationale Rode Kruis legde een tourniquet aan. Een jonge Amerikaanse journalist sleepte me in dekking en gaf me een teug whisky uit zijn heupfles. Later die avond was ik al weer in staat met volle overgave met de tv-ploeg van de Britse zen- Geen kront ontvangen? 071 - 161499 erdag 10 00-12.00 uur SERVICE HET WOORD IS AAN Kaalkop: een nudist op hoger nl- Frank Sinatra VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 7 HET WEER Vannacht veel wind en regen Vannacht wegtrekkende regen. In de middag en avond kans op en kele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur 7, middag- temperatuur 9 graden. Wind zuid tot zuidwest, vannacht krachtig aan de kust stormachtig tot storm. volledige plannen hem nog niet hebben bereikt. Maij wil dat de provincies, ge meenten en de in oprichting zijnde vervoersregio's het aantal parkeerplaatsen gaan bevriezen en waar mogelijk terugbrengen: vooral op plaatsen waar vaak fi les zijn. Carpoolers en gehandi capten moeten bij het parkeren voorrang krijgen. Het parkeren in de directe omgeving van scholen en speelplaatsen dient te worden beperkt, evenals het 'langparkeren'. Maij wil verder meer parkeerplaatsen waar slechts kort en uitsluitend tegen betaling gebruik van mag wor den gemaakt. Optimisme over plannen Leids Stationsplein De wethouders Van Rij (ruimte lijke ordening) en Walenkamp (verkeer en economie) schatten de kans dat het stationsproject in Leiden wordt verwezenlijkt, op zeker 75 procent. Met de plannen is een bedrag gemoeid van 140 miljoen, zo is inmiddels berekend. Dat is exclusief de bouw van een nieuw station. De wethouders baseren hun op timisme over het verkrijgen van de subsidies op gesprekken met ambtenaren van verschillende ministeries. Die wijzen er steeds op dat het Leidse plan uitste kend past in het beleid van het Rijk. De landelijke overheid wil de werkgelegenheid bij stations vergroten en het openbaar ver voer verbeteren. Door de bouw van grote kantoortorens bij het nieuwe station en de aanleg van een groot en modem busstation voldoet Leiden prima aan die eisen. Pagina Leiden: Waar andere plaatsen falen, slaagt Leiden der ITN mee te zingen in een spontane uitvoering van Always look on the bright side of life. De plaatselijke be volking vindt ons geschift. Het lijdt geen twijfel dat de federale krachten opruk ken. De sluipschutter op de heuvel was het bewijs dat ze al akelig dicht zijn genaderd. Toen het hotelperso neel ons gisteren de lunch voorzette, moesten we ma ken dat we wegkwamen uit de eetzaal met uitzicht op zee. Kanonneerboten vuurden granaten af die net de kust misten, maar grote pluimen water opwierpen en het hotel op zijn grondvesten deden schudden. Ten minste zeventien mensen zijn gedood en tiental len gewond geraakt door de vele duizenden artillerie granaten en de tienduizenden kogels die de federale strijdkrachten en de marine op Dubrovnik hebben af gevuurd. Veel gebouwen zijn vernield. Oudere vrouwen huilden toen ze zagen hoe vlammen en zwarte rook wolken opstegen uit Hotel Belvedere, ooit het sjiekste hotel van de stad. Het hotel was symbolisch voor de stad, zeiden ze, en de vlammen zijn een voorteken van wat de bewoners staat te wachten. Aanvankelijk leek het of de historische oude stad werd gespaard. Maar even voor half vier 's middags landden drie granaten in het oude centrum bij het mo nument dat bekend staat als de Grote Fontein van On- ofrio. We slapen nu met onze kleren en laarzen aan in afwachting van de zekere komst van het leger. VERTAUNG: MARGREET HESUNGA NOG ZONDER? I |n^&§ 11- Ja, ik Baan aaa mtroJuctia- akennaiaant aa oatvang Ja kraat I éa aartta twaa waken gratis. I Mijn abonnement betaal Per maand (f 26.45) via automa tische betaling* Per kwartaal 76,75) via accept- Naam en voorletters Telefoon (i.v.m controle bezorging) Nummer bank/girorekening n envelop, zonder ch Dagblad 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1