Buitenland Noodtoestand in Tsjetsjen-Ingoezië Von Weizsacker twijfelt over vervolging Honecker Asielzoekers ex-DDR ten prooi aan machtsstrijd Unesco niet langer instrument Koude Oorlog 'Navo evangelisch genootschap' Weer blokkade van Kroatische havens Zaterdag 9 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MIT7IE MEUERHOF Geen Lederhose dragen in Beieren Duitsers van buiten Beieren die zich in die Duitse deelstaat wil len vestigen, moeten oppassen. Het Beierse ministerie van cul tuur adviseert hen „de eerste 50 jaar" geen Beiers te spreken: het lukt ze toch niet echt. Verder raadt het ministerie 'immigranten' af zich uit te dossen met Lederhose, loden jas of hoedje met veertjes. Die zaken worden alleen maar gedragen door niet- Beieren die er zo graag bij willen horen, aldus een rondschrijven van het ministerie. Aanleiding daartoe was de vraag „Hoe wordt ik een echte Beier", die een jong echtpaar uit Noordrijn-Westfa- len onlangs stelde bij vestiging in Beieren. Levend onder het puin vandaan De bom die gisteren een vleugel van de Amerikaanse universiteit in de Libanese hoofdstad Bayrut verwoestte, heeft niet negen maar acht dodelijke slachtoffers geëist. Een medewerker van de universiteitsbibiliotheek, van wie werd gedacht dat hij was ge dood, werd later levend onder het puin gevonden. Nog altijd heeft overigens niemand de verantwoordelijkheid voor de ver woestende aanslag opgeëist. Uittocht Palestijnen op poten gezet President Herzog van Israël geeft toe dat hij na de Isiaëlisch- Arabische oorlog van 1967 het vertrek organiseerde van 200.000 Palestijnen naar Jordanië. Ex-parlementariër Avidov van Likud, zegt dat Herzog hem een paar jaar geleden vertelde dat hij des tijds, als gouverneur van de bezette westelijke Jordaanoever, „aan Arabieren bussen en vrachtwagens ter beschikking had ge steld om hen te helpen vertrekken". In een persverklaring gaf Herzog dat gisteren toe. Volgens Herzog „verlieten 200.000 Pa lestijnen vrijwillig Judea en Samaria (de Westoever) om hun fa milies op te zoeken in Jordanië en mogelijk ook uit vrees voor de Israëlische autoriteiten". Gaston Monnerville overleden Gaston Monnerville, die na de oorlog 20 jaar de Franse Senaat voorzat en die optornde tegen Charles de Gaulle, is op 94-jarige leeftijd in Parijs overleden. Monnerville was vooral fel tegen het referendum dat De Gaulle in 1962 organiseerde. De vraag was toen: moet de Frandse president direct door het volk worden ge kozen. Monnerville heeft altijd volgehouden dat de maatregel de macht van het parlement heeft uitgehold, maar De Gaulle kreeg zijn zin. Veestapel Cuba wordt gasproducent In Cuba wordt morgen een fabriek in bedrijf gesteld waar uit mest van koeien, varkens en schapen biogas wordt geprodu ceerd. De fabriek in Ciego de Avila zal dagelijks 36 ton mest om zetten in een hoeveelheid gas die overeenkomt met een ton aardolie. Honderd woningen in de omgeving zullen worden aangesloten op het biogasnet. Met de rest van het gas zal een stroomcentrale worden gestookt. NIEUWSLIJN Jeltsin slaat weg van Gorbatsjov in DEN HAAG PAUL HOLLAAR De Duitse bondspresident Von Weizsacker twijfelt eraan of het Duitse strafrecht erin zal slagen een zaak tegen de voormalige DDR-leider Honecker te formu leren. De president zei dit giste ren in Den Haag tijdens een ge sprek met Nederlandse journa listen. Von Weiszëcker was in ons land om op de Rotterdamse Erasmus Universteit een ere doctoraat in ontvangst te ne- Von Weizsacker wees erop dat het een heilloze weg is te proberen in het voormalige Oost-Duitsland aan de hand van Stasi-rapporten uit te zoe ken wie goed en wie fout was: „De mensen in het oosten van Duitsland verwachten dat dat antwoord kan worden gegeven. Dat is een gevolg van de rechts staat. Ik verwacht dat we over ons verleden heftige discussies zullen krijgen. Maar het straf recht kan er niets mee. Uitein delijk geldt dat men geen straf kan geven zonder dat de wet daartoe de mogelijkheid schept." Op de vraag of hij het dus aantrekkelijk zou vinden wan neer Honecker in Moskou zou blijven, reageert hij: „Ach, laat ik er geen woord over zeggen", om vervolgens toch te melden dat Honecker is ontvoerd en dat hij dus moet treug komen. „Het strafrecht zal echter een zware dobber aan hem hebben", al dus de president. Nog geen 24 uur na aankomst vielen Berlijnse 'hooligans', die met hun voetbalclub naar de Oostzeestad waren gereisd, het opvangtehuis aan. Over de ernst daarvan doen verschillende ver sies de ronde. Hoe het ook zij, vast staat dat de plaatselijke po litie tevoren door de Berlijnse collega's op de hoogte was ge steld van de komst van de rel schoppers. De in paniek geraakte vluch telingen werden midden in de nacht hals-over-kop door vrij willigers uit West-Duitsland af gevoerd. Dat die zo snel ter plekke waren, wekte de arg waan van de autoriteiten. De verantwoordelijke minister Die- derich sprak dan ook van „een door onverantwoordelijk han delende links-radicalen georga niseerde vlucht. Een politieke kidnapping". Ook de minister van sociale zaken van Sleeswijk-Holstein, Janssen, meende dat het ging om een lang tevoren beraamde actie van autonome groepen, die de asielzoekers voor politie ke doelen willen misbruiken. De asielzoekers zelf zijn nau welijks nog te bereiken. Meer - dan 20 zijn inmiddels ergens ondergedoken en de rest zwijgt, want nu hebben de autonomen het voor het zeggen. CORRESPONDENT De asielzoekers die afgelopen weekeinde na een overval op hun onderkomen in het Oost- duitse Greifswald naar het Westduitse Norderstedt vlucht ten, mogen tot morgen in de plaatselijke kerk blijven. Wat er daarna met de tot 42 mannen, vrouwen en kinderen geslonken groep gebeurt, is nog een raad sel. Maar naar hun stem wordt nauwelijks meer geluisterd nu steeds duidelijker wordt dat er over hun rug een machtsstrijd wordt uitgevochten tussen hun helpers, de 'autonomen' en de politici. Het begon allemaal bijna ze ven weken geleden toen 86 asielzoekers hun toevlucht zochten in de kerk van Neu- munster in Sleeswijk-Holstein nadat ze de mededeling hadden gekregen dat ze aan de Oost- duitse deelstaat Mecklenburg waren toegewezen voor behan deling van hun zaak. Uit angst voor overvallen door neo-nazi's en skinheads weigerden ze te gaan. Het kerkbestuur duldde hen wekenlang, ondanks het toenemend protest van veel ge meenteleden. Uiteindelijk kon den de 63 overgebleven vluch telingen ervan worden over tuigd dat de gang naar Greifs wald in hun eigen belang was. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Pres se (AFP). United Press International (UPI). De verwoestingen die de Golf oorlog aan het milieu heeft aan gericht, zijn „schrikbarend". Dat heeft Greenpeace-lid Nico- lau Barcelo gisteren verklaard. Barcelo maakte deel uit van het onderzoeksteam dat de afgelo pen drie maanden meer dan duizend kilometer Perzische Golfkust heeft geïnspecteerd. Volgens Barcelo stellen de Wes terse regeringen, die van de Verenigde Staten voorop, doel bewuste pogingen in het werk om de milieu-effecten van de oorlog aan het oog van de we reld te onttrekken. „We hebben hier van doen met een ware milieuramp, maar niet één Westerse politicus heeft zijn stem verheven, terwijl ze met zo veel hartstocht het in ternationale recht aanriepen toen Irak Kuwayt binnenviel", aldus de Spaanse Greenpeace- vertegenwoordiger. Barcelo verklaarde voorts dat het schip van Greenpeace geen gelegenheid had gehad Irak te bezoeken. Wel tracht de milieu organisatie thans toestemming te krijgen om over land alsnog binnen te komen. Maar de reis langs Bahrain, Kuwayt en Saudi-Arabië was voor de milieu-organisatie voldoende om de omvang van de ramp te kunnen constateren. ACHTERGROND CORRESPONDENT PARUS HANS CERTSEN De tijden veranderen ook in het Parijse hoofdkwartier van de Unesco, de VN-or- ganisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De Unesco, jarenlang verlamd door felle ideologische conflicten binnen de organisatie, heeft de koude oorlog definitief begraven 'en wil weer een res pectabele, efficiënte organisatie worden. de organisatie waarborgen. De tijden van M'Bow's vriendjespolitiek zijn definitief voorbij. Volgens Frederico Mayor kan de Unesco met name een rol spelen bij de democrati sering van tal van Afrikaanse en Aziatische landen. De Unesco organiseert volgend jaar onder andere twee grote conferenties rond dit thema in enkele Afrikaanse hoofdsteden. Nu de Koude Oorlog definitief begraven is, kan de Unesco weer het mondiale intellec tuele forum worden dat de oprichters voor ogen hadden, zo betoogde Mayor. Hij deed dan ook in navolging van diverse lidstaten een dringende oproep aan de VS en Groot- Brittannië weer lid te worden van de 'denktank' van de Verenigde Naties. De Amerikanen en de Britten hebben de af gelopen jaren echter de indruk gekregen dat ze als niet-lid meer invloed nebben op de gang van zaken binnen de organisatie dan als volwaardig lid. En bovendien aan merkelijk goedkoper. Voor de Unesco is de Brits-Amerikaanse afzijdigheid echter een ramp. Niet alleen moet de organisatie ieder dubbeltje drie keer omdraaien, maar het ontbreken van twee zo belangrijke landen ondermijnt ook de geloofwaardigheid van de Unesco als mondiale denktank. De Unesco, vlak na de Tweede Wereldoor log opgericht om de spreiding van kennis en cultuur te bevorderen, raakte begin jaren tachtig verstrikt in het ideologische conflict tussen oost en west. Onder leiding van de Senegalese secretaris-generaal dr. Amadou M'Bow gleed de organisatie af tot een anti westers forum, waarin vooral de VS en Groot-Brittannië het moesten ontgelden. M'Bow maakte bovendien een financiële puinhoop van de Unesco. In 1985 was de maat vol voor de VS, de grootste financier van de organisatie. Uit protest tegen de verloedering trokken de Amerikanen zich terug. Groot-Brittannië volgde een jaar later. Het vertrek van de twee mede-oprichters betekende een enor me financiële aderlating voor de UnesCo, die in één klap bijna een derde van haar in komsten kwijt raakte. Anno 1991 waait er een heel andere wind in het hoofdkwartier aan de Place Fontenoy in Parijs. De corrupte M'Bow is alweer een jaar of drie geleden vervangen door de Spanjaard Federico Mayor, een pragmati cus die er alles aan doet om het geschon den imago van de Unesco weer op te poet sen. Onder Mayor is er een eind gemaakt aan de geldverkwisting en is het veel te gro te apparaat afgeslankt. Unesco wil zich weer concentreren op haar primaire taken; het beschermen van het mondiale culturele erfgoed en het bevorderen van onderwijs en wetenschap. Dat er een nieuwe wind waait binnen de Unesco, is de afgelopen weken opnieuw duidelijk geworden in Parijs. Tijdens de 26e Algemene Vergadering van de organisatie, die donderdag werd afgesloten, hebben de lidstaten ingestemd met een aantal ingrij pende wijzigingen in de organisatie. Op aandringen van Japan, na het wegvallen van de VS de belangrijkste financier, wordt de Uitvoerende Raad op een nieuwe leest geschoeid. Het 51 leden tellende hoogste orgaan van de Unesco bestond tot nu toe uit onafhankelijke individuen. Vanaf 1993 zal de Uitvoerende Raad bestaan uit verte genwoordigers van de lidstaten. Dat moet een beter toezicht op het doen en laten van Gijzeling in Duitse stad Lüdenscheid Tenminste één overvaller houdt sinds gisteravond naar schatting tien mensen gegijzeld in een bank in het Duitse Lüdenscheid (Sauerland). De overvaller stormde de bank kort voor slui tingstijd binnen en nam ban- kemployées en klanten als gij zelaars. Over eventuele eisen is nog niets bekend. De politie heeft direct na de overval een nieuwsstop afge kondigd. Bekend werd alleen dat één van de gijzelaars, nadat hij zich had moeten uitkleden, als koerier optreedt. Ingrijpen zal buitengewoon moeilijk zijn, omdat er zich honderden nieuwsgierigen voor het bankfi liaal hebben verzameld. Vorige week beleefde Duits land een andere gijzeling toen vier gangsters na gijzeling van cipiers wisten te ontkomen uit de gevangenis van Celle. Twee dagen later werden zij bij toeval in Karlsruhe ontdekt en over meesterd. EEN SPORTVLIEGTUIG is gisteravond neergestort op het dak van een flatgebouw aan de rand van het centrum van het Duitse Darmstadt. De brandweer heeft inmiddels de stoffelijke resten van twee inzitten den geborgen. Hoeveel passagiers in het toestel zaten is niet bekend. In het gebouw raakten vijf mensen licht gewond. Dit is een tekening van de hoogste acht baan in de wereld. De Russische president Jeltsin heeft gisteren in de auto nome republiek Tsjetsjen-Ingoezië "de noodtoestand in gesteld en een uitgaansverbod uitgevaardigd. Een afge vaardigde van de republiek, Acksanov, is tot gouverneur benoemd en heeft onbeperkte volmachten. De noodtoe stand zal voorlopig een maand van kracht zijn. De repu bliek hoort bij de Russische Federatie, maar wil onafhan kelijkheid. heid van vergadering opge schort. De Russische KGB en het ministerie van binnenland- MOSKOU AFP-Rtr-GPD Het Nationaal Congres van Tsjetsjen dat begin oktober de macht greep en twee weken ge leden presidents- en parle mentsverkiezingen hield, is ver boden. De nieuwe president Doedajev, een voormalige luchtmachtgeneraal, zou van daag worden beëdigd. Acksanov heeft opdracht gekregen binnen drie dagen een voorlopige rege ring te vormen. Onder de noodtoestand zijn de democratische vrijheden zoals het stakingsrecht en vrij- se zaken van Rusland moeten voorstellen doen voor het stu ren van politietroepen en mate rieel. Vuurwapens, messen en „radio-actieve produkten" die door bedrijven in de regio wor den geproduceerd, zullen in be slag worden genomen. Jeltsin lijkt pas op het aller laatste moment zijn besluit te hebben genomen. Een plan voor financiering van de nood toestand is er nog niet, terwijl extra politie om de noodtoe stand af te dwingen nog moet arriveren. Enkele commentato ren zien in het besluit vooral een poging van Jeltsin te bewij zen dat hij het uiteenvallen van de Russische Federatie kan voorkomen. In een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP kon digde Doedajev aan dat hij zijn landgenoten zou oproepen tot het plegen van „terroristische acties". Hij zei dat het parle ment van Tsjetsjen hem buiten gewone volmachten had gege ven en dat hij voor de hele re publiek „de staat van oorlog" had uitgeroepen. Binnen de Federatie zijn zes tien autonome republieken, waarvan er zeker drie (Dage stan, Basjkirië en Tatarstan) op weg zijn uit de Federatie te stappen. Vooralsnog lijkt Jeltsin een weg te gaan die Unie-presi dent Gorbatsjov al vergeeft heeft bewandeld. domc.ao passage in de slotverklaring van de Navo-top in Rome, waarin de Unie van Soevereine Staten (voorheen Sovjetunie) de weg wordt gewezen naar het kapitalistische walhalla. Naar zijn me ning gaat de Navo haar boekje te buiten „als zij zich net recht aanmatigt binnenlandse proble men te willen oplossen of beleid te willen voor schrijven". Navo-chef Wömer wilde slechts kwijt dat Frankrijk het enige land is dat bezwaar maakt te gen een alinea over de meest wenselijke econo mische ontwikkeling van de Unie. De Navo is volgens haar handvest een politiek- militaire alliantie. Maar het bondgenootschap krijgt volgens de Franse president Mitterrand steeds meer het karakter van een „evangelisch zendingsgenootschap" dat de kapitalistische boodschap over Oost-Europa wil verbreiden. „Frankrijk wil niet dat de alliantie een theolo gisch instituut wordt en meent de waarheid in pacht te hebben, waar het gaat om de keuze van politiek beleid." De Franse leider geeft met deze woorden lucht aan zijn ongenoegen over een Nederlandse hulp voor Filipijnen DEN HAAG «ANP Nederland heeft twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de wervel storm Thelma die eerder deze week de Filipijnse archipel trof. Dat heeft het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking gisteren meegedeeld. De bijdrage van minister Pronk wordt via de Nededandse noodhulporganisaties besteed aan voedsel, schoon drinkwater, medische voorzieningen en een aanzet tot wederopbouw, aldus het ministerie. Ruim 700.000 Filipijnen zijn door de orkaan getroffen. Er zijn naar schatting zesduizend do den gevallen en zeker 50.000 mensen werden dakloos. De schade aan gebouwen en infra structuur is enorm. 'Milieuschade Golfoorlog met opzet verzwegen' MADRID IPS Het hoogste punt van het bouwwerk, dat zal verrijzen in het Britse Blackpool, is 78 meter. foto epa Het federale leger van Joegosla vië heeft gisteren de blokkade van havens aan de Kroatische kust hervat. Daarmee reageert het door Servië beheerste leger op het besluit van de Europese Gemeenschap tot economische sancties tegen met name Servië. De EG besloot gisteren in Ro me tot economische strafmaat regelen tegen Joegoslavië. Re publieken die willen instemmen met het EG-vredesvoorstel, kunnen echter blijven rekenen op steun van de EG. Dat wil zeggen dat eigenlijk alleen Ser vië en Montenegro door de boy cot worden getroffen. Servië re ageerde gisteren zeer afwijzend op de maatregelen van de EG. Volgens het door Servië over heerste staatspresidium van Joegoslavië is de boycot niet de juiste manier om de crisis op te lossen. Direct nadat bekend was ge worden dat de EG tot sancties had besloten, laaide de strijd in Joegoslavië weer fel op. De fe derale luchtmacht nam tal van ANC: De Klerk huiverig voor verder overleg doelen in Kroatië onder vuur en de federale marine hervatte de blokkade van de havens van de Kroatische kustplaatsen Du- brovnik, Rijeka, Split, Sibenik, Ploce en Zadar. De econoom Wemer Varga, werkzaam voor de Oostenrijkse Creditanstalt-Bankverein, ver klaarde gisteren dat economi sche boycots zelden doeltref fend zijn. Hij denkt dan ook dat de sancties van de Europese Gemeenschap weinig zullen uithalen. „Handelsboycots, om te beginnen met die van Napo leon tegen Groot-Brittannië, hebben zelden iets bereikt", al dus Varga. Hermine Verdovic, Joegosla- vië-specialist van het Instituut voor Vergelijkende Economi sche Studies in Wenen, meent dat de boycot door veel meer landen moet worden gedragen dan alleen de EG-lidstaten om effectief te kunnen zijn. Ze wees er gisteren op dat slechts een klein deel van de Servische bui tenlandse handel zich afspeelt tussen Servië en de Europese Gemeenschap. Het ANC (African National Con gres) heeft gisteren verklaard „de indruk gekregen" te hebben dat de Zuidaffikaanse president De Klerk probeert onder verde re onderhandelingen over het afschaffen van de apartheid uit te komen. De Klerk zei de dag ervoor in een toespraak dat zijn „partij niet bereid is om het ANC of welke andere partij of beweging dan ook de macht te laten over nemen." „We hebben de indruk gekre gen dat dit het antwoord was van een politicus die zich uiter mate ongemakkelijk voelt met het onderhandelingsproces en die wellicht op zoek is naar een manier om eronderuit te ko men", aldus het ANC in een verklaring. De onderhandelingen over de grondwet die de basis moet worden van een democratische staat zonder rassendiscrimina tie, moet later deze maand wor den hervat. Hoesch-topman weg als fusie met Krupp doorgaat De topman van het Duitse staalconcern Hoesch, Kajo Neu- kirchen, stapt op als de fusie met branchegenoot Krupp doorgaat. Neukirchen, die pas drie maanden de scepter zwaait bij Hoesch, heeft de goedkeu ring van de raad van commissa rissen gekregen voor zijn voor nemen. Volgens welingelichte kringen heeft Neukirchen ge woon geen zin om als tweede man te fungeren als Krupp-top- man Cromme de baas wordt van de samengevoegde Krupp- Hoesch. Krupp en Hoesch zullen wel besprekingen beginnen om de mogelijkheden van een fusie te bestuderen, zo deelde Hoesch gisteren mee. Van de aandeel houders van Hoesch steunt 55,3 procent een fusie. Daar is het belang van Krupp, dat inmid dels 24,9 procent bedraagt, bij inbegrepen. Het personeel van Hoesch is echter radicaal tegen een samenvoeging van de twee bedrijven, omdat daardoor dui- zenden, misschien wel tiendui- zenden banen kunnen verdwij- Bewoners van een opvanghuisin het Amerikaanse Detroit vernemen via de tv de gerechtelijke uitspraak die ervoor zal zorgen dat ze weer verwar- nen. Bij de twee concerns sa- ming krijgen. De eigenaar van het gebouw sloot het gas begin deze maand af wegens betalingsachterstanden. foto afp* tract baker men werken ongeveer 110.000

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7