Binnenland De man wil vrijen, de vrouw een relatie Babbelllijn helpt bij problemen De Staat van het Land céUJ ffi Zaterdag 9 november 1991 Redactie; 023-150225 janine bosma altan erdogan ronald frisart (chef) Patrick van den hurk jan preenen sjaak smakman frans visser vomigeving; mitzie meuerhof Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). DE STAAT VAN HET LAND DEN HAAG GPD Een op vijf Nederlanders heeft problemen met relatie Mensen met relatieproblemen of moeilijkheden met vrijen zoeken, behalve bij huisarts en andere gevestigde hulpverleners als RIAGG en psycholoog, soms steun bij een telefonische hulp dienst. Ze doen dat vaker dan mensen zonder die problemen, maar niet veel vaker. Opmerkelijk wordt het ver schil pas bij het bellen van bab bel- of sekslijnen. Van de men sen met min of meer ernstige relatie- of bedproblemen belde 13 procent de laatste drie maanden een of meerdere ke ren met zo'n commercieel 06- nummer. Dat is twee keer zo veel als mensen zonder relatie problemen. Onder de groep die drie keer of vaker met een babbel- of sekslijn belde zaten verhou dingsgewijs veel mensen met seksproblemen. „Voor die men sen fungeert de babbel- of seks lijn kennelijk als een alternatie ve bevrediger", aldus professor Diekstra. Homo-, bi- en a-seksueel heeft het niet makkelijk Anders zijn dan de massa is niet eenvoudig. De strijd tegen meerderheden, hun oordelen en vooroordelen brengt span ningen met zich mee. Zeker als dat anders-zijn betrekking heeft op de seksuele geaardheid. Het zal niemand verbazen dat een overweldigende meerder heid in Nederland zich hetero seksueel noemt: 92,8 procent van de mannen en 92,5 procent van de vrouwen. Van de man nen noemt 3,1 procent zich ho moseksueel, beduidend meer dan bij de vrouwen: 2,1 procent. Een minder bekende groep is die van de bi-seksuelen; man nen en vrouwen die van man nen èn vrouwen houden. Bij de mannen blijkt 2,6 procent 'bi' te zijn, bij de vrouwen 2,7 procent. Een tot dusverre qua omvang nog onbekende groep was die van de a-seksuelen; mensen die zeggen geen enkele belangstel ling te hebben voor seks. Uit de enquête blijkt dat 1,5 procent van de mannen en bijna twee keer zo veel vrouwen (2,7 pro cent) zichzelf a-seksueel noe men. Zowel met relaties als met vrijen hebben seksueel anders geaarden het een stuk moeilij ker dan hetero's. Er zijn twee uitzonderingen. Homoseksuele mannen hebben op seksgebied niet meer problemen dan heteroseksuele mannen, al is dat op het terrein van de rela ties weer wel het geval. A-seksu ele mannen ondervinden in hun relaties evenveel proble men als mannelijke hetero's maar hebben, niet verwonder lijk, weer wat meer problemen in bed. Vrouwelijke anders geaarden komen er in deze vergelijking het ongunstigst vanaf. Zowel homoseksuele als bi- en a- seksuele vrouwen hebben aan zienlijk meer moeilijkheden met relaties en met het vrijen dan heteroseksuele vrouwen. De grootste problemen doen zich voor bij de homoseksuele vrouwen: 21 procent heeft pro blemen met de relatie, 17 pro cent met vrijen. „Het blijkt, om het zo maar eens te zeggen, niet handig om anders geaard te zijn", aldus professor Diekstra. „Toch zijn de problemen goed verklaar baar. Hoe meer je afwijkt van het gangbare, hoe kleiner de groep van gelijk geaarden is". Thuis ook alles goed? Doorgaans prima, dank u. Maar niet bij iedereen. Waar gehokt wordt vallen spaanders. Twee op de tien Nederlanders zegt in zeke re mate problemen te heb ben in de relatie of met het vinden van een partner. En met het vrijen gaat het zelfs nog ietsje slechten drie op de tien landgeno ten melden daar proble men. Gemiddeld, wel te verstaan. Want er zijn inte ressante verschillen en ver banden te vinden in de re sultaten van de enquête De Staat van het Land. DEN HAAG PETER VEENENDAAL De enquêtevragen waar boven staande conclusies op zijn ge baseerd luidden: 'Had u de af gelopen drie maanden proble men met uw relatie/partner en/of met vrijen/seks'. Volgens professor Rene Diekstra, een van de wetenschappelijk bege leiders van het onderzoek, zijn de antwoorden op dit soort vra gen irfdicatief voor een langere periode dan de aangegeven drie maanden. Opvallend is dat vrouwen in het algemeen meer relatiepro blemen rapporteren dan man nen (8 tegen 5 procent), terwijl dat bij problemen met seks en vrijen omgekeerd is (9 tegen 10,5 procent). Als de antwoor den op beide vragen over elkaar worden gelegd, valt in de eerste plaats op dat er sprake is van een grote overlapping. Dat ligt voor de hand: seks is een be langrijk element in elke (liefdes- Jrelatie. Maar de overlappingen zijn bij mannen anders dan bij vrouwen. Daaruit valt af te lei den, aldus Diekstra, dat man nen relatieproblemen vaker ge lijk stellen aan seksproblemen. De man blijkt in een relatie dus meer op seks gespitst dan de vrouw, die bijvoorbeeld meer waarde hecht aan communica tie. Vrouwen rapporteren zoals gezegd vaker relatieproblemen dan mannen. Als de antwoor den 'enigszins', 'nogal' en 'ern stig' op een hoop worden ge veegd, vindt 1 op de 4 vrouwen dat er iets mis is in de relatie. Bij de mannen is dat 1 op de 5. Jonge mensen hebben verre weg de meeste relatieproble men. In de categorie 18-34 jaar worden maar liefst twee keer zo veel moeilijkheden gemeld als in de groep van 55 jaar en ou der. Maar dat laat zich vermoe delijk eenvoudig verklaren: veel jongeren hebben de ware Jacob (a) nog niet gevonden of heb ben hun idealen nog niet in te ruggebracht tot het haalbare. Anderzijds zijn van de ouderen met ernstige relatieproblemen vaak al lang gescheiden. Boven dien zijn ouderen doorgaans wat milder in hun opvattingen, meer gewend aan de nukken en grillen van hun partner en heb ben ze een manier gevonden om daar mee om te gaan. Behalve verschillen in leeftijd, blijken er ook opmerkelijke re gionale verschillen te bestaan. In de grote steden worden meer relatieproblemen gemeld dan in de landelijke gebieden van Ne derland. „Dat klopt een beetje met de bestaande vooroorde len", aldus Diekstra. Er lijkt geen duidelijk aanwijs baar verband te bestaan tussen relatieproblemen en opleiding of beroep. Deze pijn is dus soci aal gelijk verdeeld. Wel is er een duidelijke samenhang met de burgerlijke staat van de onder vraagden. Zo rapporteren ge scheiden mensen vaker dat ze moeite met hun relaties. Bij de problemen met vrijen en seks spannen mannen de kroon. Vooral oudere mannen. Diekstra: .Afnemende lust, po tentie en fysieke mogelijkheden vormen voor mannen kennelijk een groot probleem. Als er bij vrouwen al een verband met leeftijd bestaat, is dat omge keerd. De oudste categorie Werk en bed Nog een typisch mannelijk verschijnsel is de samenhang tussen werkstatus en bedpro blemen. Hoe meer (bevredi- fend) werk, hoe minder moei- jkheden met vrijen. Opvallend genoeg is dat verband niet waarneembaar bij de relatiepro blemen. Diekstra: „Freud zei het air welke twee dingen zou een man goed moeten kunnen? Lieben und arbeiten. Psycholo gen merken dat wederzijdse verband ook dagelijks in hun spreekkamer. Raakt een man zijn werk kwijt, dan verliest hij ook een stukje van zijn manne lijkheid". Bij vrouwen bestaat dat verband overigens niet. In tegenstelling tot bij de rela tieproblemen, bestaat er bij vrij- problemen wel een zekere sa menhang met het opleidingsni veau van de ondervraagden. Hoe hoger de opleiding, hoe minder problemen met seks. Vooral, opnieuw, bij mannen. De regionale verschillen in de beantwoording van de vragen over vrijen en seks komen zo'n beetje overeen met die van de relatievragen. Ook in bed zijn de problemen in de steden dus wat groter. Alleenwonenden, mannen èn vrouwen, melden duidelijk va ker relatieproblemen dan men sen die met hun partner onder één dak wonen. Niet minder dan 15 procent van de zelfstan digen zegt ernstige problemen in hun relatie te ondervinden. Diekstra: „De problemen bij mensen in die categorie zijn kennelijk zo groot, dat samen leven niet meer gaat of nog niet lukt, terwijl dat voor de meesten toch een doel is". Alleenstaanden Alleenwonende mannen sco ren in vergelijking met gehuwde mannen hoog op de probleem- ladder voor seks en vrijen. Maar bij vrouwen is dat precies om gekeerd. „Een beetje gechar geerd zou je kunnen zeggen: als een vrouw problemen in bed wil, moet ze vooral gaan sa menwonen", aldus Diekstra. Als dat samenwonen deson danks toch uitmondt in het krij gen van kinderen, blijken vrou wen nog vaker in problemen te komen. Gehuwd en ongehuwd samenwonende vrouwen met kinderen hebben namelijk aan zienlijk meer problemen met hun relatie èn met vrijen dan hun samenwonende seksegeno ten zonder spruiten. Bij de mannen maakt dat opvallend genoeg geen enkel verschil. Diekstra: „Het hebben van kin deren blijkt voor de vrouw een veel grotere belasting dan voor de man. Dat straalt blijkbaar uit naar haar partnerrelatie en haar seksualiteit". Al die gesignaleerde proble men hebben natuurlijk hun ne gatieve effecten op het welbe vinden. Mensen die ontevreden zijn over hun relatie hebben duidelijk vaker last van sterke depressieve gevoelens, voelen zich vaker eenzaam, denken va ker aan zelfdoding en achten de kans op een scheiding groter. Op seksueel gebied zijn die verbanden wat minder sterk. Mensen die moeilijkheden heb ben met seks en vrijen zijn wel wat vaker depressief, maar ge voelens van eenzaamheid en gedachten aan zelfdoding ko men aanzienlijk minder voor, terwijl de scheidingsverwach ting lager ligt dan bij de relatie problemen. Problemen met vrijen en seks lijken dus wat meer op zichzelf te staan. Echtscheiding Over echtscheiding gespro ken: Bij jonge mannen en vrou wen (18-34 jaar) is de groep die twijfelt aan het voortbestaan van hun relatie ongeveer even groot (1 op 6 tegen 1 op 5). Met het klimmen der jaren neemt het vertrouwen in de duur zaamheid van de relatie echter toe, vooral onder mannen. In de middengroep (35-54 jaar) ant woordt 12 procent van de vrou wen en 10 procent van de man nen 'weet niet' op de vraag hoq groot de kans op een scheiding is. Dat ontloopt elkaar niet veel. Maar het aantal vrouwen uit die groep dat een scheiding 'waar schijnlijk' noemt (5 procent) is aanzienlijk groter dan bij de mannen: 2,5 procent. Boven de 55 zijn de banden heel wat sterker. Van de oudere mannen noemt 95 procent een scheiding 'onwaarschijnlijk'. Ook hier zijn de vrouwen iets pessimistischer, maar een dikke 91 procent weet zeker bij man of vriend te zullen blijven. DE STAAT VAN HET LAND... HEEFT U PROBLEMEN MET UW RELA TIE PARTNER Naar leeftijd en geslacht In procenten [J - mannen fj vrouwen S6 Sb Bla.:: RELATIES geen een nogal/ beetje ernstig geen een nogal/ beetje ernstig HEEFT U PROBLEMEN MET VRIJEN/SEKS Naar leeftijd en geslacht In procenten O mannen O vrouwen geen een nogal/ beetje ernstig BENT U HET MET DE VOLGENDE STELLINGEN EENS OF ONEENS Hel huwelijk is een verouderde instelling Ik vind echtscheiding nooit Ie rechtvaardigen Naar leeftijd en geslacht In procenten O mannen O vrouwen eens oneens eens oneens eens oneens 18 t/m 34 jaar 35 t/m 54 jaar 55 jaar en ouder Bron: GPD-anqulta *0* staat van hat land* 1991 eens oneens eens oneens eens oneens 18 t/m 34 Jaar 35 t/m 54 jaar 55 jaar en ouder O QPO lntoyaphlci/1llu»tntlas:R«lnoud SIJtsmaTheo Gootjas Relatie is vaak reden tot ziekmelding DEN HAAG GPD Ziekteverzuim is een heet hang ijzer. Politiek, vakbeweging en werkgevers lanceren plan op plan om het ziekteverzuim te rug te dringen. Eén oorzaak van het ziekteverzuim zal echter door geen enkel plan weggeno men kunnen worden: relatie problemen. Van alle ondervraagden die zich de afgelopen drie maanden een keer hebben ziek gemeld, blijkt 9 procent dat te hebben gedaan zonder daadwerkelijk ziek te zijn geweest. Bij de men sen met relatieproblemen was dat percentage echter een stuk hogen 16 procent. Zij gaan ken nelijk zo onder de relatieproble men gebukt, dat hen de lust of energie tot arbeid ontbreekt. Diekstra: „Positief gezegd: ge steld voor de keuze 'werken aan werk' of 'werken aan relatie' kiest een aanzienlijk aantal mensen kennelijk voor het laatste". Overigens blijkt dat mensen die alleen moeilijkheden heb ben met vrijen en seks zich niet vaker onnodig ziek melden dan anderen. DEN HAAG GPD De verhalen op deze pagina zijn gebaseerd op de resultaten van de enquête 'De Staat van het Land', een nationaal opinie-on derzode waar tienduizenden le zers van vijftien regionale dag bladen het afgelopen voorjaar aan hebben deelgenomen. De enquête is opgezet en uitge voerd in samenwerking met de Rijksuniversiteit Leiden en de Erasmus Universiteit in Rotter dam. De resultaten zijn ver werkt onder leiding van de Leidse psycholoog Diekstra en de Rotterdamse econoom Van Praag. Had u de afgelopen drie maanden problemen met uw partner? Ik vind dat een vrouwals het maar enigszins kan, kinderen behoort te krijgen. Naar leeftijd en geslacht 94 eens oneens eens oneens eens oneens GPD-anquéta 'Dt staat van hat land' 1991 Een jong stel In het Liefdeslaantje In het Lazienskl park in de Poolse hoofdstad Warschau. geen enigszins nogal/ernstig Landelijk 79.8 14.0 6.2 Leiden 78.0 15.1 6.9 Had u de afgelopen drie maanden problemen met vrijen/seks geen enigszins nogal/ernstig Landelijk 70.7 19.4 10.1 Leiden 71.2 19.7 9.1 Vindt u het huwelijk een verouderde instelling? Ja nee Landelijk 18.0 82.0 Leiden 21.4 78.6 Vindt u dat echtscheiding e rechtvaardigen is? Ja nee Landelijk 89.9 10.1 Leiden 93.1 6.9 Moet een vrouw altijd kiezen voor het krijgen van kinderen Ja nee Landelijk 15.9 84.1 Leiden 14.2 85.8 Voeft u zich vaak eenzaam 7 Ja nee Landelijk 15.7 84.3 Leiden 14.2 85.8 Hoe is uw stemming de laatste tijd goed niet zo goed/ depressief tamelijk depressief Landelijk 90.1 9.3 0.6 Leiden 91.0 8.5 0.5

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5