Spitsuur in het Naaldenpark A ZATERDAGS Het welvarende Zürich is beroemd om zijn banken. Sinds een paar jaar maakt de stad ook 'furore' van wege de levendige han del in drugs. Het 'Naal denpark' in het cen trum van de stad is uitgegroeid tot de grootste drugsmarkt in Europa. Overal in het park wordt gedeald en slapen verslaafden hun roes uit. De overheid kijkt toe. "Het park ontslaat hen van de plicht het drugspro bleem afdoende aan te pakken", aldus een hulpverlener. m cht uur 's ochtends: spitsuur in Zürich. Forenzen stromen uit de JÊm JL^tations door het enorme onder grondse winkelcentrum de roltrappen op schikte plaatsen voor bijna 3 gulden per stuk. Andere hulpver leners trekken dozen met katoenen watjes, naalden en condooms open. Dealers doen hun ronde in de menigte en bieden hun waar in verschillende talen te koop aan: „Cocaïne! Wie wil er coke?" Overal waar je kijkt zie je junks heroïne spuiten - in hun armen, benen en andere ge- hun lichaam. Een knap pe jonge meid in een roze joggingpak rolt haar mouw op, zodat haar vriend haar een shot kan geven. Ze is niet echt verslaafd, maar komt even aanlopen op weg naar haar werk. Een Jean-Paul Belmondo type in een leren jack draagt zijn reservespuiten als pot loden achter zijn oren. Een blonde gespierde jongen wankelt en de Bahnhofstrasse, de hoofdstraat Zürich. Ze zien er netjes en ordelijk uit ty pisch Zwitsers. Tegelijkertijd komt een paar honderd me ter verder, in een groot park achter het sta tion en het nationale museum, een ander spitsuur op gang. Tientallen drugsverslaafden verdringen zich rond een klein gebouwtje dat wordt bemand door ambtenaren van de klapt dubbel wanneer de drug begint t openbare gezondheidsdienst in Zürich. Ze ken. Twee vrouwelijke welzijnswerkers slaan zwaaien met vuisten vol plastic injectiespui- zijn armen over hun schouder en zeulen hem ten die ze 's nachts hebben gebruikt. Het per- moeizaam naar hun bus, waar ze hem met soneel van de gezondheidsdienst haast zich zuurstof weer bijbrengen. Dagelijks voeren ze de vuile spuiten om te wisselen voor nieuwe, dertig tot veertig van dergelijke 'reanimaties' Het is druk rond het loket, maar op een uit. Vijf minuten later is de jongen weer terug vreemde manier ook heel rustig. Heroïne bij het gebouwtje om zijn oude naalden om maakt mensen passief. te wisselen. Heroïne en procaine (een verdovend mid- ironisch del dat een soortgelijk effect heeft als cocaï- De situatie is ironisch. Weinig landen zijn zo ne) zijn het meest in trek, maar cocaïne rukt conservatief als Zwitserland. Toch worden op. 'Crack' cocaïne is nog vrij onbekend, hier in alle openheid drugs gebruikt op een hoewel de eerste 'freebasers' (gebruikers van schaal die zelfs in Amsterdam ongekend is. crack) al op het toneel zijn verschenen. Eric Heroïne en cocaïne zijn illegaal in Zwitser- Schönauer, directeur van de openbare Overal in het park wordt gespoten gedeald en gereanimeerd land, maar in het Naalden park wordt er dagelijks door honderden verslaaf den in gehandeld. Ooit dirigeerden politie en autoriteiten een paar verslaafden naar het park om ze zo uit het zicht van het publiek in de hoofd straten te houden. Dit be leid heeft averechts ge werkt. Dank zij de aan dacht van de internationa le pers staat Zürich nu niet alleen bekend om zijn banken, maar ook om zijn drugshandel. Het 'Naaldenpark' is uitgegroeid tot de grootste drugsmarkt van Europa. Hoewel er al sinds 1986 verslaafden in het park komen, is hun aantal in de afgelopen twee jaar dramatisch gestegen. De Zwitsers zien zich nu genoodzaakt nieuwe antwoor den te zoeken 'voor de complexe problemen die de drugsverslaafden met zich meebren gen. Om acht uur 's ochtends zitten er zo'n 200 harddrugsgebruikers in het park. Tegen het vallen van de avond groeit hun aantal tot bij na 2000 man. Als ze hun voorraad injec tiespuiten hebben vernieuwd, begeven ze zich wankelend en in slow motion naar de geïmproviseerde tafels vóór het gebouwtje van de openbare gezondheidsdienst bij de oude muziektent. De 'eigenaars' van de tafels komen onder aan in de sociale hiërarchie van de junks. Zelf hebben ze niet genoeg geld om drugs te ko pen, maar bereiden de 'brown sugar' (heroï ne) voor anderen. Het goedje wordt met be hulp van een aansteker in een lepel verhit, opgelost en met een injectiespuit via een si- garettenfïlter opgezogen om onzuiverheden te verwijderen. In ruil voor deze dienstverle ning krijgen de tafeljunks het filter en de laatste druppels in de injectiespuit. Een korte trip, maar beter dan niets. Reanimatie Een welzijnswerker roert in een kom slappe thee met een lepel die aan de ketting is ge legd. Lepels zijn hier een waardevol bezit: verslaafden kunnen ze bij de openbare ge zondheidsdienst kopen en weer inleveren zondheidsdienst: „Wij delen da gelijks 12.000 injectienaalden uit. Vorig jaar waren dat er nog 9.000. Maandelijks sterven vier of vijf mensen aan een overdosis." Volgens Schönauer neemt de aanvoer van heroïne toe. „Dat blijkt uit de scherpe prijsdaling van de afgelopen zomer. Ook de prostitutie stijgt, evenals de cri minaliteit. We zien steeds meer verslaafden die er heel slecht aan toe zijn en eigenlijk in een zie kenhuis zouden moeten worden opgenomen. Mijnpersoneel heeft het breekpunt bereikt. Er moet iets ge beuren." Mafia Ook 'Claus' vindt dat er iets moet gebeuren. Hij is vóór in de dertig en al heel lang ver slaafd. „Ik begon langzaam," vertelt Claus, terwijl hij een naald in zijn arm steekt. „Ik was tuinman en nam alleen tijdens het week einde drugs. Toen begon ik elke dag te spui ten. Ik bleef steeds vaker weg van werk. Op een dag had ik me verslapen. Ik vertelde mijn baas dat ik drugs had gebruikt. Eerst geloofde hij me niet, later werd ik ontslagen. Dus kwam ik hier." Claus beschouwt zichzelf als een zaken man: „Ik heb een mooi huis buiten de stad. Ik koop hier drugs en verkoop ze waar ik woon. Daar ligt de prijs veel hoger. Met de winst koop ik drugs voor mezelf en voor mijn vrouw. Het is een goed lopende zaak." Volgens Claus is de 'sien' in het park de laatste tijd veranderd. „In het begin waren we allemaal Zwitsers onder elkaar, iedereen kende iedereen en was vriendelijk. Nu heb je al die Turkse en Libanese dealers. Die zijn net als de mafia. Ik vind dat de politie hard tegen ze moet optreden." 'Willi' is het hier roerend mee eens. Hij is een forse kerel met een open gezicht. Net als veel van de verslaafden ziet hij er wat groeze lig uit, maar hij is beslist geen lichamelijk wrak. „De Turken, de Libanezen, de -Marok kanen, de zwarten, we willen ze hier niet," zegt hij. „Zeker, ze hebben de prijs van de drugs naar beneden gebracht, maar toch moeten we ze niet. Dit park is alleen voor Zwitsers." ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 Rond het loket van de gezondheidsdienst verdringen de junks zich om een schone spuit te bemachtigen. Zwitserland kent geen nazorg voor verslaafden. Er zijn geen anonieme zelfhulpgroepen zoals elders in de wereld. Conservatief Zürich herbergt grootste drugsmarkt van Europa tie: „We maken ons niet druk om individuele gebruikers, maar richten ons vooral op dea lers en verslaafden die andere misdaden be gaan. Wat betreft drugsverschaffing door de staat of zelfs legalisatie zijn wij van mening dat een dergelijk beleid alleen kan werken wanneer het in heel Europa wordt doorge voerd." Een 'Europese oplossing' is het tover woord in Zurich, maar het lijkt een loze kreet. Niemand weet hoe een dergelijke samenwer king gestalte moet krijgen. Ondertussen gaan de zaken in het Naal denpark gewoon door. Op het gras rond de muziektent liggen verslaafden op slaapzak ken en stukken karton hun drugsroes uit te slapen. Welzijnswerkster Doreen doet haar ronde langs de uitgetelden. Voorzichtig tilt ze met haar duim hun oogleden even op om te controleren of ze inderdaad in dromenland zijn en niet dood. De dealers brengen hun waar onvermoei baar aan de man. De handel is kleinschalig, nooit meer dan tien of twintig gram per keer. Het is allemaal heel onschuldig vergeleken met de agressieve, op grof geld gerichte drugsmarkt in Amerika. Hier zie je geen gou den kettingen, geen oppiepers en geen wa pens nog niet. De paden liggen bezaaid met de blauwwitte verpakkingen van de uit gereikte injectiespuiten en bloedige watjes. Een particulier schoonmaakbedrijf houdt het park schoon, omdat de stadsreiniging weigert hier op te ruimen. Ongevaarlijk Hoe schokkend de situatie ook is, toch heeft het iets van déjd vil Sociaal gezien loopt Zwitserland twintig jaar achter op de rest van Europa (en veertig op de Verenigde Staten). De verslaafden van Zürich leven nog in de ja ren zeventig, toen het jongerenprotest en de tegencultuur verzandden in cynisme. En de vriendelijke drugsdealer op de hoek plaats begon te maken voor een beter georganiseer de. veel gevaarlijker 'sien'. Het Naaldenpark is niet echt gevaarlijk. Je kunt er overdag nog steeds doorheen wande len zonder te worden gemolesteerd. De ze ven moorden die in de afgelopen zeven jaar in het park zijn gepleegd, baren de Zürichse politie grote zorg. In New York of I^os Angeles zou een narcotica-agent bij het horen van dergelijke cijfers lachend van zijn stoel vallen. Het is natuurlijk ook een kwestie van geld. De Frankenthal-kliniek op enkele kilometers van het Naaldenpark is de enige kliniek in Zwitserland waar verslaafden 'cold turkey' kunnen afkicken en vervolgens nog langere tijd worden begeleid. Directeur Heinz I rei heeft weinig goeds over voor het gedoogbe leid van de overheid. „De openbare gezondheidsdiensten en de sociale uitkeringen zorgen ervoor dat ver slaafden het park niet meer hoeven te verla ten," klaagt hij. „Ze krijgen eten, ze hebben geld, ze kunnen alle drugs kopen die ze maar willen en er staat een batterij hulpverleners voor ze klaar. Een goedkope oplossing. Zo ontslaan de autoriteiten zich van de verplich ting te zorgen voor onderdak en structurele opvang voor deze mensen." Drugsverslaving is een hardnekkig pro bleem. De Frankenthal-kliniek behandelt i jaarlijks vierhonderd verslaafden en boekt daarmee precies hetzelfde resultaat als kli nieken over de hele wereld: slechts eenderde van de verslaafden die uit eigen beweging hulp zoekt, slaagt er in de verslaving te ov er winnen. Zwitserland kent geen nazorg voor verslaafden. Er zijn geen anonieme zelfhulp groepen zoals elders in de wereld. Die zullen er pas komen wanneer drugsverslaving 'vol wassen' is geworden en ook in Zwitserland is gerijpt tot een volksziekte. VERTALING: MARGREET HESUNCA Afgezien van de buitenlandse dealers wordt het Naaldenpark grotendeels door Zwitsers bezocht. Een kwart van de verslaaf den komt uit de stad Zürich, nog eens een kwart uit het omliggende gebied. Veertig pro cent komt uit de rest van Zwitserland. Slechts tussen de zes en tien procent komt uit het buitenland. Door de toestand in het Naaldenpark is de ze zomer ook in Zwitserland de discussie schouwen de verslaafden als slachtoffers en willen opvang op straat. Maar de program ma's van de gezondheidsdienst in Zürich zijn er niet op gericht iemand van drugsversla ving te genezen. Legalisatie Hoewel Zwitserland een oer-conservatief land is, gaan er steeds meer stemmen op om drugs te legaliseren. Er lijkt politieke overeen- tal grote steden, met name Zürich, toestem ming te geven drugs te verschaffen aan gere gistreerde verslaafden. Wat nog het meest opzien baart is dat ook de politie zich heeft uitgesproken vóór een tolerant beleid. Een hoge politiefunctionaris uit het kanton Zürich vergeleek het verbod op drugs met de 'drooglegging' in Chicago: een tijdverspilling en een middel erger dan de kwaal.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37