Sport Coach Vaane drukt stempel op Fides Pacta Zaterdag 9 november 1991 R DE KONING ROB ONDERWATER W1M VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL D Prominenten onbreken in LD Cupstrijd De opzet van het zaalkorf- baltoemooi om de Leidsch Dagblad-Cup is voor de ze vende editie enigszins ge wijzigd. Zo ontbreken dit jaar de LKF-prominenten, het gelegenheids-achttal van voormalige topspelers uit de regio. De organisatie oordeelde het niet langer gewenst om een poule van vijf. ploegen samen te stel len, omdat de voorronden te veel tijd in beslag zou den nemen. Omdat alle zestien korf balverenigingen uit het ver spreidingsgebied van het Leidsch Dagblad aan het toernooi zullen deelnemen, moest het LKF-team wij ken. Wel wordt nog gepro beerd om tijdens de finales op tweede kerstdag in de Leidse Vijf Meihal een duel te organiseren tegen een Haags veteranen team. Van het programma op de fina ledag geschrapt is ook de wedstrijd om de derde en vierde plaats. De poule-indeling luidt als volgt: Poule A (dinsdag, Noord- wijkhal): Crescendo, Fluks, Fiks en Zuiderkwartier. Poule B (woensdag, Vijf Meihal): KIOS, KNS, Pemix en Velocitas. Poule C (donderdag, Vijf Meihal): De Danaïden, Fi des Pacta, Madjoe en Tem po. Poule D (woensdag, Was- beek): De Algemene, Ons Eiland, TOP en Vrienden schaar. Jeroen Piket schaakt mee in Groningen Jeroen Piket is opnieuw uitge nodigd voor het schaaktoernooi van Groningen dat van 21 tot 30 december in de Martinihal wordt gehouden. Aan dit sterk bezette evenement bewaart de Leidenaar goede herinneringen, want vorig jaar eindigde hij op de gedeelde eerste plaats. Aan het toernooi in Gronin gen doen acht grootmeesters en twee internationale meesters mee. De gemiddelde ELO-rating van de deelnemers is 2575 pun ten. Het toernooi valt zodoende onder de categorie 14 van de FI DE. de wereld-schaakbond. Be kende namen zijn die van de Amerikaan Christiansen, de Deen Hansen, de Russen Ro- manishin en Dreeven de Joego slaaf Sokolov. Wim van Dijke te kloppen man in Schipholloop Wim van Dijke is de te klop pen atleet bij de veertiende Schipholloop. Morgen ope nen onder anderen de oud winnaars Henk Bronswijk en Wim Westerholt de jacht op de vorige winnaar van de 61 kilometer lange ronde om de Haarlemmermeer. Reeds 76 deelnemers schreven zich van tevoren in bij AV Holland, één van de twee organiserende vereni gingen. Bij de vrouwen die zich aanmeldden bevindt zich de winnares van 1990, Netty Saïve. Ook deelnemers uit Duitsland en België kon digden hun komst aan. Oud winnaar Henk van Hoek zeg de daarentegen in een vroeg stadium af. Onder de regionale atleten die zich tot nu toe hebben aangemeld voor de ultraloop bevindt zich organisator Ad Ulijn uit De Zilk. die nog geen Schipholloop miste. De start is morgenochtend om 9.30 uur op sportcom plex De Elzenhof bij Schip- Ogenschijnlijk ontspannen coacht hij op zondag de wed strijden van zijn team. Ook op de trainigen maakt hij een rustige indruk. ,,Maar dat is allemaal schijn, inwendig stormt het vaak behoorlijk." Aan het woord is Rotter dammer Nelis Vaane (40), trainer-coach van korfbal-eer steklasser Fides Pacta. Die toont op de juiste momen ten ook initiatieven." Sinds de lagere school is het korfbal dè sport van Vaane. Zijn hoofdonderwijzer was een korf balfanaat en dat wist hij goed over te brengen. Vanaf 1974 speelt Vaane in de hoofdmacht van Rozenburg, waar hij thans ook de functie van voorzitter bekleed. Trainerservaring deed hij op bij hetzelfde Rozenburg en later bij het Bleiswijkse Wei devogels. Na een succesvolle sollicitatie bij Fides Pacta kreeg hij als op dracht mee niet alleen training te geven, maar vooral een hechte ploeg neer te zetten. „Ik denk dat ik daar redelijk in geslaagd ben. Direct na de trai ning schuiven we met elkaar aan tafel voor wat drankjes en een babbel. Soms neem ik voor de gezelligheid zelfs wat te eten voor iedereen mee. De inzet van de spelers is hun eigen verant woording, het moet vanuit de mensen zelf komen. Soms gooi ik er wat gekruide opmerkingen tegenaan, als het me niet bevalt. Maar als je tijdens de wedstrijd loopt te brullen, gaan die gasten ook steeds gekker doen." Wissels „Voor een wedstrijd en tijdens een training heb je als trainer „Dit is mijn tweede seizoen bij de Leidse ploeg. Het eerste jaar heb ik voornamelijk gebruikt om de kat eens uit de boom te kijken. Dit seizoen heb ik zelf veel kunnen bepalen. Het voor deel vanuit mijn baan (leraar li chamelijke opvoeding in het speciale onderwijs) is, dat ik heb geleerd nooit direct te rea geren. Ie buffer is ook wat gro ter, hoewel ik eerlijk gezegd ui termate slecht tegen mijn ver lies kan. Na een verloren partij ben ik lange tijd niet te genieten voor mijn omgeving." „Dit seizoen begon heel an ders. Om te beginnen hadden we twee steunpilaren verloren (Wilma Neuteboom en Hennie Piket), maar de rentree van Bet- tina Buikstra was een aangena me verrassing. Daarnaast eiste de invoering van het tweevaks- korfbal een andere aanpak. De trainingen moesten korter en intensiever. Het vraagt condi tioneel een hoop inversterin- gen. Je speelt naar de mogelijk heden van je team. De zwakke kanten moet je trachten te ver bloemen, de sterke kanten zo veel mogelijk uitbuiten. Het doet me goed om te zien dat ie dereen er voor werkt, het is op echte ploeg. Nelis Vaane: „Wissels zetten nog wel eens kwaad bloed." nog een inbreng. Tijdens de wedstrijd is je invloed uitermate klein. Alleen in de rust kun je orde op zaken stellen. De groot ste ingrepen zijn nog de wissels. Die zetten wel eens kwaad bloed, omdat ik het als trainer dan wat anders zie. Ik vind dat een speler inzicht moet hebben in zijn eigen capaciteiten in ver houding tot die van anderen." „Het eerste team staat voor de zaalcompetitie nog niet hele maal vast. We proberen in elk geval zo hoog mogelijk te eindi gen. Er is geen sprake van een leerproces tijdens de competi- de tie. In het eerste deel veldcompetitie hebben we twee a drie punten te weinig behaald. Het toernooi om de Leidsch Dagblad-cup neem ik serieus, hoewel ik het ook zal gebruiken om te experimenteren. De op zet ervan is leuk. Als je kiest voor deelname, moet je ook proberen er het beste van te maken. De wedstrijd tegen De Danaïden wordt dè kluif. Die ploeg staat er altijd en dat is zonder meer knap. Wij zijn nogal wisselvallig. Sommige spelers missen de 'killers-men taliteit' en laten zich te veel af leiden door andere dingen. Mijn team moet je zeker niet onder grote druk het veld insturen, want dan speelt het bij voorbaat een moeilijke wedstrijd." „Tempo is de gevaarlijke out sider in deze poule. Het fanatis me van de zaterdagteams is vaak ongekend. Madjoe ken ik helaas niet. Het toernooi is ook een propaganda voor het korf- balgebeuren. Korfbal is een top sport binnen zijn grenzen. Met meer financiële mogelijkheden zou er meer mogelijk zijn. Dan gaat het niet alleen om een be taalde trainer, ook de begelei- foto henk bouwman ding van de jeugd heeft veel aandacht en ondersteuning no dig. Zeker bij een vereniging als Fides Pacta, dat uit een dal aan het klimmen is." „Fides Pacta heeft in het ver leden driemaal de LD-cup ge wonnen en werd in de vorige aflevering al in de voorrondes uitgeschakeld. Het wordt tijd dat we die cup weer eens naar de Zoeterwoudse Singel halen. De Vijf Meihal is er trouwens een prima sporthal voor, met een hoop sfeer. Het gaat er lek ker spontaan aan toe. We pro beren deze avond poulewinnaar te worden." DE GELIJKENIS ALPHEN AAN DEN RUN» WIM VAN WANROOY Vader Geert Thomas, die bij AZC tal van functies had en in de rol van speaker bij wedstrij den nog steeds actief is, mag zich er op beroemen dat hij drie zoons in het water heeft gekre gen. Jurjen (22) is student aan de HEAO in Utrecht. Als oudste kwam hij als eerste in aanmer king om met het in huize Tho mas rondwarende waterpolovi- rus besmet te worden. „Ik was snel verkocht. Toen ik naar die thuiswedstrijden van AZC in De Dillen ging kijken, vond ik dat zo sfeervol, dat ik ook wilde gaan poloën. Vervolgens ben ik naar een open dag van AZC ge gaan en vanaf mijn zevende ging ik daar zwemmen. Drie jaar later speelde ik waterpolo, want voor één zwemnummer het water in gaan, zag ik niet meer zitten." Kimmo (5 Atheneum) en Bart (2 MTS), beiden 17, waren jon ger toen zij de bal over het wa ter lieten kletsen. „Wij hebben niet aan zwemmen gedaan, maar alle twee op judo gezeten. Toen we de gele band hadden, zijn we er gelijktijdig vanaf ge gaan. Het werd toen een keuze lussen voetbal en waterpolo. Ik heb de stap gemaakt toen ik acht was, een jaar eerder dan Bart", zegt Kimmo. Hij is de brutaalste van de twee, Bart meer ingetogen. Jurjen (1.90 meter, 84 kilo) zwemt al weer wat jaartjes mee met de selectie. In 1985 kam hij onder Istvan Góór met zijn eer ste kampioensmedaille naar huis. „Ik trof het natuurlijk met zo'n eerste jaar. Maar later is daar nog wel wat bijgekomen. Hoewel ik geen cijferaar ben, denk ik dat ik toch al drie keer Nederlands kampioen en twee keer bekerwinnaar geweest ben. Kimmo (1.84 meter, 70 kilo) de buteerde vorig seizoen in het gooi- en smijtduel tegen DZV en deed incidenteel mee. En Bart (1.83 meter, 70 kilo) brak de ban tijdens een i Huizen en maakte recent tegen PSV zijn officiële De tweeling kan nog niet pronken met A-prijzen, maar dat komt nog wel, denken en hopen ze. Voorlopig moeten ze het met de nationale adspiran- tentitel van twee jaar geleden doen. Eensluidend: „In de finale wonnen we toen met 9-6 van ZPB. En we scoorden nog ook." Ban (3x) en Kimmo (2x) namen Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee of meer leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering zeven vertellen de drie bij AZC spelende Alphense broers Jurjen, Kimmo en Bart Thomas over zichzelf en over elkaar. Een tweeling en een oudere broer gaan te water. Jurjen Thpmas (links) heeft zijn stek bij AZC gevonden. De tweeling Kimmo en Bart (rechts) komt er aan. „Het is apart om met zijn drieën in één team te spelen." »fotc zelfs meer dan de helft van de Alphense score voor hun reke ning. Als het om de aantrekkings kracht van waterpolo op het trio gaat. blijken de verschillen. „Het is een teamsport en dat spreekt me wel aan", aldus Kimmo. „Voor mij speelt daar bij mee dat je je agressie er in kwijt kunt", zegt Bart. „Ik zie het nog anders", meent Jurjen. „Je krijgt bij AZC de kans om erg ver te komen, omdat de club tot de top van Nederland behoort. Daar kun je dan lang zaam naar toegroeien. Want de jeugd is ook sterk." Terwijl Jurjen inmiddels zijn grenzen heeft kunnen bepalen, zijn Kimmo en Bart pas aan het avontuur begonnen. „Ze heb ben een hoop capaciteiten die ze nog moeten ontwikkelen. Dat moeten ze zelf doen. Maar het vereist wat mentaliteit. Bij Kimmo is die wel eens minder, hoewel hij de laatste tijd best fa natiek bezig is", stelt Jurjen vast. „Maar dat betekent niet dat ik lui ben", repliceert Kim mo. Waama Jurjen ook zijn an dere jongere broer op de rails probeert te zetten. „Ze hebben beiden de mogelijkheden om het verder te brengen dan ik. Ik denk dat Bart wat meer tijd no dig heeft. Hij moet meer zelf vertrouwen krijgen." Dan komt de tweeling zelf aan bod. Kimmo: „Momenteel train ik bij de nationale jeugd onder negentien mee. Met de ploeg onder zeventien zou ik naar de EK in Joegoslavië gaan, maar dat ging in verband met de burgeroorlog daar niet door." Bart: „Ik ben wel naar de centrale trainingen geweest, maar voor de ploeg afgevallen. Ik ben nog een beetje te passief in het water, neem te weinig initiatief." Kimmo weer, maar nu over Jurjen: „Als midvoor vind ik Jurjen goed. Hij lijdt weinig balverlies en je kunt zo wel tijdens trainingen als wed strijden op hem vertrouwen." Kimmo nu over zichzelf: „Ik ben een 'sneaky' speler. Een beetje trekken, duwen, snel starten. En ik speel graag op de zijkant." Jurjen: „Kimmo heeft inderdaad dat gehaaide dal Bobby Brebde ook heeft. Dat moet hij er in houden, zodat hij geen onopvallende speler wordt. Zelf speel ik in dienst van het team. Hoewel ik op de mid voorpositie kan spelen, ben ik een waterdrager." Bart: „Laat mij maar lekker verdedigen en counteren. Ik houd ook van ste vig spel, neemt graag een doel- puntje mee, maar ben geen goalgetter." De broers hebben in het wa ter geen moeite met elkaar. Kimmo: „Je zegt sneller iets te gen je broer dan tegen ande ren," Jurjen: „Ik vind het hart stikke leuk. Ze kijken nog een beetje tegen je op en zijn nog bereid om wat van je te leren. Ze luisteren toch altijd nog wel." Kimmo: „Het is natuurlijk wel apart. Ik vond het vroeger ook al leuk toen bij Zijl/LGB de drie broers Van Belkum in het water lagen." Kimmo en Bart zitten in de overgangsfase van jeugd naar senioren. Momenteel zijn zij bankspelers en kunnen ze vol gens de nieuwe regel onbeperkt in het eerste en tweede spelen. Bart: „Dat is even wennen. In het tweede team spelen je maatjes, in het eerste voel je je apart. Buitengesloten zal ik niet zeggen, maar je hoort er nog niet helemaal bij." Jurjen: „Die fase herken ik, want ik heb 'm ook doorgemaakt." Kimmo: „De jongens in het eerste zijn een stuk ouder. In het tweede speel je met leeftijdgenoten en ken je elkaar door en door." „We voelen ons lekker bij het idee dat we ook nog in het tweede kunnen spelen", zeggen Kimmo en Bart. „Nu zit AZC ook in een fase dat de collectivi teit weg is", aldus Jurjen. „We hebben de koppen al bij elkaar gestoken om daarover te pra ten. Tenslotte zitten we wel in de fase dat we Europa Cup spe len." In Hannover zijn de drie broers dit weekeinde van de partij. Kimmo en Bart maken kans op hun internationale de buut op clubniveau. Want daar doet zich eerder de gelegenheid voor dan later in finales, waarin ook coach Ron de Vogel reke ning met het doelsaldo moet houden. „We kennen onze plaats, weten dat we tiende/elf de speler zijn", zegt de tweeling nuchter. Kimmo: „De Europa Cup brengt toch een bepaalde spanning met zich mee, maar voor een wisselspeler geldt dat minder dan voor een basisspe ler. Je komt er toch pas in als de voorsprong groot genoeg is. Dan is de druk minder." Bart: „Dat volkslied er bij. dat vind ik wel leuk. Maar ik denk niet dat ik extra gestresst zal zijn als ik het water in moet." „Toch zullen jullie merken dat het an ders is, zeker zo'n eerste keer", besluit Jurjen. 20 00-00 00 EURO: kunstrqden op de schaats (Lalique trofee) en indoor wiel rennen (3-daagse van Pariis). live 20.30-22 30 Sportnet: Snooker WK 20.55-21.10 BBC 2 Sport 22.10-23.30 Old 2 Das aktuelle Sport- Studio 22.15-22.50 Ned 3: Studio Sport 22.30-22 50 BBC 1 Sport 22 30-23 00 Sportnet: Motorsport Pro Superbike 1991 22 30-23.00 BRT 1 Sport op Zater- 23 00-01 30 Sportnet American colle 00 00-01 00°EUR0 Boksen 01.30-03.00 Sportnet Boksen Fight night at the forum. 03.00-04.00 Sportnet: Motorsport uit 04 00-05 00 Sportnet: American Col lege Football 05.00-06.00 Sportnet: Powersports in 06.00-07.00 Sportnet; Argenti|ns voet 07.00-08.00 Sportnet: Supercross Dal 08.30-09.00 Sportnet: Bowlei 0T0009 30 Spoil net: Autosp 09.00-10.00 EURO: Tra 09 30-11.00Sportnet:! 10.30-11.30 EURO: Golf: Longin: Classic voor dames. 11.00-13 00 Sportnet: American rennen (3-daagse van Pariis). hv paardesport (Jumping indoor Ma 14 00-15 00 Sportnel Formule 15.00-15 20 BRT 1 Tofsport 15 00 16 30 Sportnet Tennis 15.25-18.lODld2 SportEntra 00 Sportnet Snooker. WK 8.05-19 05 BBC 2 Rugby Special Sport 18 10 18 40 Did 1: Sport- 18 45-19 00 Ned 3 S 19.00 19.30 Sportnet 9 30-20 00 Did 3: Sport in 9.45-20 30 BRT 1 Sportw 9 50 19.58 Did I Sportsc eSpeiei 20.00-21.00 EU 20 30-22 30 Sportnel: Snooker: V 21 00-22.00 EURO Badminton i ?2 00 2100 VURoTij~rr,tri|den i 5-22 25 Did 2: S 0-22.55 BRT 1:! 22.30-00.00 Sportnet: Ten 23 00-00.00 EURO: Wielre or/oo or'oos^rtnet NB, 00.00-01.00 EURO. Bokse wentoemooi (Bayern Lohhof Ra': 12 00 14 00 Sportnet America M.OCi-15.00°Sporlnet' Supercr 14.00-15 30 EURO: Kunstri|de schaats Lalique trofee 15 00-15.30 Sportnet Eurobic 15.30-16 00 Sportnet Roeien

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31