Sport ■z-aai Schokeffect van een deurwaarder Lauwe reactie van Ajax op Osasuna Feyenoord niet ongelukkig met Engelse tegenstander AZC opent met simpele winst Besmetting Johnson dompelt VS in rouw Zaterdag 9 november 1991 M KAAM TIM BROUWER OE KONING ROB ONDERWATER 29 NIEUWSLIJN Siemerink strandt in kwartfinale LEIDEN De rol van Jan Siemerink in Moskou is uitgespeeld. In de kwartfinales van het tennistoernooi om de Kremlin-trofee verloor de Rijnsburger in drie sets van de Zwitser Jakob Hlasek. Tom Nijssen overkwam hetzelfde in Birmingham. De Fransman Raoux onthield hem een plaats in de halve finale. Sponsor voor Basketbalbond BUNNIK De Nederlandse Basketbalbond (NBB) heeft zich in elk geval voor de kwalificatieronde voor het eindtoemooi om de Europese titel verzekerd van een hoofdsponsor voor het man- nenteam. De assurantiemaatschappij VGZ heeft met de NBB een proef-contract voor vijf wedstrijden gesloten. De nieuwe geldschieter beslist na die reeks, met twee oefen- en drie kwalifi catieduels, of het voorlopige karakter van de overeenkomst wordt omgezet in een langdurige relatie met de NBB. Schorsing handbalcoach Aalsmeer ZALTBOMMEL Handbalcoach Frans van Iersel is voor twee maanden geschorst door de straf- en protestcommissie van het NHV. De straf van Van Iersel gaat in op 15 november. De uit spraak, die Van Iersel verbiedt als coach op te treden bij compe titie- en bekerwedstrijden van de vrouwenploeg van Aalsmeer, landskampioen en bekerwinnaar, is het gevolg van gebeurtenis sen tijdens en na de wedstrijd Bollenstreek - Aalsmeer op 8 okto ber. Van Iersel is ernstig onsportief gedrag verweten tegenover de scheidsrechters Nusser en Struik. Voetbal afgelast in elf afdelingen ZEIST De volgende afdelingen van de KNVB hebben alle wed strijden voor zaterdag afgelast: Arnhem, Dordrecht, Gelderland, Gouda, Noord-Brabant, Nijmegen, Rotterdam, Twente, Utrecht, Zeeland en Zwolle. De wedstrijd FC Zwolle - Cambuur van gis teravond vond ook geen doorgang vanwege de gesteldheid van het veld. De KNVB zoekt voor deze wedstrijd uit de eerste divisie datum op korte termijn. PÓRTPARK 'KlKKEftPOLDEFT ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE UVS-UNITAS AJAX EN FEYENOORD achten zich niet kansloos tegen Osasuna en Tot tenham Hotspur in de volgende ron de om de Europa Cup. LKSE ROB ONDERWATER Crab assurantiën BV, tel. 224700. Crab makelaardij og BV, tel. 225135. Riinsburgersingel 61. Leiden Jan Gieske schudt FC Lisse wakker Stel: je hebt de eerbiedwaardige leeftijd van vijftig jaar bereikt, je bent gerechterlijk deurwaarder van professie en hebt een gezinnetje naar oud Nederlands model (van wie moeder de vrouw nog wethouder is ook). Dat zijn toch allemaal redenen om een lekker rustig leven te lei den. Onder dergelijke omstandigheden zit je 's avonds, als de herfstregen tegen de ramen klettert, toch met een goed glas rond de open haard, pratend over de dingen van de dag. voor vierdeklasser Bloemen- daal. De meeste tijd van zijn sport leven heeft hij versleten als jeugdtrainer. „Daar werkt mijn aanpak nu eenmaal het beste." De meeste successen vierde Gieske bij de landelijke jeugd en het C-team van Telstar. Aan de uitstapjes naar de senioren van Spaamwoude en Zandvoort- meeuwen bewaart hij minder prettige herinneringen. ,,Aan Zandvoortmeeuwen had ik nooit moeten beginnen. Die club was afgegleden naar de on derste regionen en ook ik heb dat tij niet kunnen keren." Dankzij een goede tip van kennis Ruud Geels kwam Jan Gieske terecht bij FC Lisse. „Geels afficheerde Lisse als een goed georganiseerde club. Nou, ik moet zeggen dat hij daar ge lijk in heeft. Er zit hier een goed bestuur en er is een goede orga nisatie." Maar er 'huizen' voetballers die niet altijd vooruit te bran den zijn. Wat Laszlo Nanai ook probeerde, de zondagvoetbal lers deden geen stap te veel en verwonderlijk was het niet dat het naar de derde klasse gepro moveerde Lisse in de onderste regionen afdaalde. Het opstap pen van Nanai maakte bij de Aan Jan Gieske is zo'n leven dus niet besteed. Hij trekt er elke avond met zijn voetbaltas nog op uit richting Lisse. Gieske is sinds twee en een half seizoen verbonden als jeugdtrainer aan de plaatselijke FC. Sinds een week heeft-ie er een tweede taak bijgekregen. Na het ontslag van Laszlo Nanai is de Haar lemse deurwaarder gepromo veerd tot hoofdtrainer van de zondagselectie. Gieske veroorzaakte een schokeffect. Zijn eerste optre den van FC Lisse leverde hem prompt een 5-2 zege op. Zwaar tilt Gieske echter niet aan die puntenwinst. „Die club waar we tegen speelden, oh ja, Lugdunum, dat stelde echt he lemaal niks voor." Het gaat te ver om te stellen dat Jan Gieske op handen wordt gedragen, maar het werk van de Haarlemmer wordt hooglijk ge waardeerd in de bollenstreek. Het sleutelwoord van Gieske is discipline. 'Zonder discipline geen prestatie', dat motto voert hij al 25 jaar mee in het vaandel. Zolang is Gieske al werkzaam als trainer. Als voetballer was hij geen hoogvlieger. Hij kwam uit ploeg ploteling wèl het besef los dat 'het zo niet langer kon'. Gieske nam een aantal maat regelen die hem op het lijf zijn geschreven. „Ik heb het volgen van de training verplicht ge steld. Vervolgens eiste ik meer fanatisme. Diegenen die niet aan mijn eisen wilden voldoen, konden opstappen." Alleen Wim Bouckaert hield de eer aan zichzelf, maar dat was niet van wege het eisenpakket van Gies ke. Bouckeart kon zich niet ver enigen met het ontslag van Na nai. Gieske blijft tot aan het eind van het seizoen verbonden als interim-trainer van de zon dagsectie. Dan treedt de Haar lemmer weer terug naar de ano nimiteit. Hij doet trouwens niets liever. „Ik vind het heerlijk om de jeugd iets bij te brengen. Ja, ik ben een voetbaldier, an ders loop je niet tot je vijftigste in het jeugdvoetbal rond. Dan moet je een tic heben. Ik ben helemaal gek van het spelletje." Gieske heeft ook nog andere kwaliteiten. Gekscherend wordt hij in Lisse manager genoemd, nu hij verantwoordelijk is voor de komst van Radjin de Haan en Keith Masefield bij de zater- dagtak. „Het was eerst de be doeling dat Bert van Duivenbo- de naar Lisse kwam. Die kreeg echter geen overschrijving. Toen hoorde ik dat Masefield geen contract meer kreeg bij Telstar. Ik bracht Lisse daarvan op de hoogte, maar de club wil de daar aanvankelijk niet aan. Ik heb ze vervolgens den met Masefield in gaan. Die jongen is een Nou Keith kwam, en Radjin de Haan kwam mee. En moet je nu zien. Die twee zijn toch belang rijk voor Lisse." Net als Jan Gieske zelf. GPD-VERSLAGGEVER In het kamp van Ajax is gema tigd optimistisch gereageerd op de koppeling van het lot aan Osasuna Pamplona. „Wij had den het beter kunnen treffen, maar ook slechter", aldus Louis van Gaal. De technisch directeur van de Amsterdamse club zegt de Spaanse Europa-Cuptegenstan der van zijn ploeg onvoldoende te kennen om er een afgerond oordeel over te kunnen geven. „Wat ik er van weet, is dat het een ploeg is die vanuit de ver dediging speelt en met counters de tegenstander probeert te ver rassen. Wij hebben het tegen dat soort ploegen altijd moei lijk," Ajax speelt op 27 novem ber eerst in Pamplona en hoopt voor de thuiswedstrijd veertien dagen later opnieuw in het Düs- seldorfer Rheinstdion terecht te kunnen. Ronald Koeman bevestigt het summiere beeld dat Van Gaal van Osasuna schetst. „Osasuna speelt met vijf man achterin en voorin met twee snelle spitsen. Gezien de individuele klasse moet Ajax verder kunnen ko men, maar het zal een lastige klus worden", zegt de libero van Barcelona, morgen toevalliger wijze gastheer van Osasuna. Tonnie Pronk, chef-scout van Ajax en trainer van het tweede elftal, is als spion bij dat duel aanwezig. Zeven dagen later speelt Osasuna een tiiuiswed- strijd tegen Guus Hiddinks Va lencia. Waarschijnlijk gaat assis tent-trainer Gerard van der Lem dan een kijkje nemen. In Osasuna Pamplona treft Ajax een middenmoter uit de Spaanse competitie. De club uit het Noorden van Spanje neemt daarin momenteel de tiende plaats in, met acht punten uit evenzovele wedstrijden. Osas una scoorde tot dusver zeven keer en kreeg tien doelpunten tegen. Vorig seizoen eindigden de toen verrassend sterk preste rende Basken als vierde, achter kampioen Barcelona, en de Ma- drileense giganten Atletico en Real. In 38 duels verzamelden zij toen 45 punten. In het UEFA-cuptoemooi re kende Osasuna in de eerste ron de af met Slavia Sofia. Na een 1- 0 nederlaag in Bulgarije, won nen de Spanjaarden hun thuis wedstrijd met 4-0. In de tweede ronde werd VfB Stuttgart een kopje kleiner gemaakt. De Duit sers waanden zich na de 0-0 in Pamplona al zeker van kwalifi catie, maar kwamen dinsdag avond in het eigen Necker-sta- dion van een koude kerrrtis thuis: 2-3. Jan Urban (2x) en Miguel Angel Merino namen de' produktie van Osasuna voor hun rekening. Met de 29-jarige Poolse inter national Jan Urban is één van de twee Oosteuropese spelers genoemd die bij Osasuna op de loonlijst staan. De 26-jarige Joe goslaaf Predag Spasic is de an dere. Spasic, afkomstig van Par tizan Belgrado, werd afgelopen zomer overgenomen van Real Madrid, waar hij was mislukt. Martin Dominguez is de enige speler van Osasuna die af en toe deel uit maakt van de Spaanse nationale selectie. Coach van Osasuna is Pedro Maria Zabalda, 47 jaar en gebo ren in Pamplona. Na de uit schakeling van VfB Stuttgart wordt Zabalda door de fans van Osasuna op handen gedragen. Zij willen zelfs een standbeeld voor hem oprichten. Jorien van den Herik, de pen ningmeester van Feyenoord, slaakte gistermiddag te vroeg een zucht van verlichting. Toen in het spelershome van Feye noord bekend werd dat Galata- saray in het Europees toernooi voor bekerwinnaars de tegen stander van Werder Bremen was geworden, merkte hij op: „Ziezo, dat kan niet meer ver keerd gaan." Van den Herik wil liever niets meer met Galatasaray te maken hebben, omdat hij tijdens het laatste Rotterdam-toernooi met de Turken een knetterende ru zie heeft gekregen over de fi nanciële afwikkeling en de ga rantieverklaring voor een wed strijd in Istanbul. Toen een paar minuten later duidelijk werd, dat Feyenoord het tegen Tottenham Hotspur moest opnemen, moest Van den Herik toegeven dat hij wat te vroeg had gejuicht. „Als pen ningmeester ben ik blij met het resultaat van deze loting", zei hij, „want dit betekent thuis een uitverkocht huis. Maar als be stuurslid, dat mede verantwoor delijk is voor de orde en de vei ligheid, zeg ik brrr. Gelukkig hebben we alle tijd om de nodi ge voorbereidingen te treffen." De spelers van Feyenoord wa ren niet ongelukkig met het re sultaat van de loting. John de Wolf: „Dit wordt een giganti sche ervaring. Ik schat onze kansen op vijftig percent. Het Engelse voetbal ligt ons wel. Ik had op Roma gehoopt. De enige tegenstander die ik niet wilde hebben, was Werder Bremen." Aanvoerder John Metgod weet wat Feyenoord in het sta dion aan White Hart Lane te wachten staat. Hij heeft korte tijd tot de selectie van de Spurs behoord. In het seizoen 1987- 1988 werd hij voor 250.000 pond van Nottingham Forest gekocht. Manager van de Spurs was toen David Pleat. Toen deze door Terry Venables werd vervangen en Metgod een ope ratie in de onderbuik moest on dergaan, was er voor de huidige Feyenoorder weinig perspectief meer in Londen. Peter Bosz, die zowel tegen Partizan Tirana als tegen Sion het beslissende schot voor Feyenoord loste, moet de thuis wedstrijd tegen de Engelsen we gens een schorsing missen. „Dat vind ik heel erg, maar ik zou het nog erger gevonden hebben als ik het duel in het be faamde stadion aan White Hart Lane had moeten missen." Het is de vierde keer dat Feyenoord en de Spurs elkaar in een Europees bekertoernooi ontmoeten. Van de zes gespeel de wedstrijden heeft Feyenoord er slechts één gewonnen. Dat was de gruchtmakende 'return' in de finale om de UEFA Cup op 29 mei 1974, waarbij het tot •ernstige ongeregeldheden kwam (2-0). De laatste keer dat Feyenoord en Spurs elkaar ontmoetten was in het seizoen 1983-1984, het kampioensjaar met Thijs Lib- regts, Johan Cruijff en Ruud Gullit. In de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup bleken de Spurs opnieuw een maatje te groot voor de stadion club. In Londen verloor Feye noord met 4-2 na een achter stand van 4-0 - de tegentreffers waren van Cruijff en Nielsen - en in eigen Kuip was het even eens kansloos: 0-2. Interim-coach Wim Jansen is niet van plan de komende te genstander dit jaar nog te bekij ken. „Dat heeft weinig zin", meende de oud-international, die normaal gesproken binnen afzienbare tijd op de bank wordt afgelost door de revalide rende trainer Hans Dorjee. „In maart speelt Tottenham mis schien met een heel ander elf tal. In februari gaan we wel even langs in Londen. Eerlijk gezegd weet ik niet veel van het huidige team." ALPHEN AAN DEN RUN MARTIN HOEKSTRA AZC is het veertiende Europese avontuur goed begonnen. In het Duitse Hannover wonnen de Al- phense waterpoloërs gister avond de eerste wedstrijd uit de poule in de Europa Cup 2 tegen Maccabi Tel Aviv uit Israel met 22-12 (periodestanden 4-1 6-4 6-5 6-2). Vooraf waren de Israeli de grote onbekenden in de groep in Hannover. Informatie van bondscoach Istvan Góór, oud- AZC-coach, leerde dat er drie Russen in Tel Aviv waren neer gestreken. „Het kon dus elke kant op", zei de huidige AZC- coach Ron dé Vogel. In de wedstrijcj bleek al snel dat de Israeli niet konden mee komen op internationaal ni veau. Maccabi toonde aan geen team te zijn. De ploeg moest het hebben van individuele acties waar de verdediging van AZC nogal eens intuimde. AZC zocht te veel de één-tegen-één situa tie, waardoor het collectief weg zakte. Meije Lammens en Bob by Brebde waren de Alphense topschutters met ieder vier doelpunten. „En dan te bedenken dat we een rommelige reis hebben ge had. We hebben de laatste hon derd kilometer constant in een file gestaan. We hebben er bijna tien uur over gedaan. Dat was duidelijk merkbaar", aldus De Vogel. „We hadden tien goals meer moeten maken en we hebben er tien te veel tegen ge had. Wel jammer dat het nu zo is gelopen. Er waren heel wat gedelegeerden, scheidsrechters en andere internationale polo figuren aanwezig. Dan wil je ALBERTVILLE Wereld kampioene Kristi Yama- guchi draaide met succes proef in Al- bertville. Drie maanden voor de Olympische Winterspelen won de Ameri kaanse de Lali- que-trofee. FOTO AP Loting Europese bekertoernooien Landskampioenen, halve-fina- legroepen (hele competitie met speeldata 27 november, 11 de cember, 4 en 18 maart, 1 en 15 april): groep 1: Rode Ster Bel grado (Joe), Anderlecht (Bel), Panathinaikos (Gri) en Samp- doria Genua (Ita); groep 2: Sparta Praag (Tsj), Dinamo Kiev (Sov), Benfica (Por) en Barcelo na (Spa) Bekerwinnaars, derde ronde (speeldata 4 en 18 maart 1992): Feyenoord - Tottenham Hotspur (Eng), Werder Bremen (Dui) - Galatasaray (Tur), AS Roma (Ita) - Monaco (Fra), Atle tico de Madrid (Spa) - Club Brugge (Bel) UEFA-beker, der de ronde (speeldata 27 novem ber en 11 december): Osasuna Pamplona (Spa) - Ajax, BK '03 Kopenhagen (Den) - Trab- zonspor (Tur), AA Gent (Bel) - Dinamo Moskou (Sov), HSV Hamburg (Dui) - Sigma Olo- mouc (Tsj), FC Tirol (Oos) - Li verpool (Eng), Steaua Bukarest (Roe) - Genova (Ita), AEK Athe ne (Gri) - Torino (Ita), Neucha- tel Xamax (Zwi) - Real Madrid (Spa) INGLEWOOD RTR De verklaring van één van Ame- rika's beroemdste basketballers Earvin 'Magie' Johnson, dat hij stopt met de sport omdat hij besmet is geraakt met het HIV- virus, heeft verslagenheid ver oorzaakt. „Een regelrechte tra gedie", omschreef zijn collega Kevin McHale van de Boston Celtics het. „Hij was niet alleen een uiterst getalenteerd speler, maar ook een groot ambassa deur voor het basketbal." David Stem, commissioner van de NBA: „Mijn gedachten gaan in de eerste plaats uit naar Earvin en zijn vrouw. Niemand heeft meer bijgedragen aan het succes van het Amerikaanse profbasketbal dan hij. Zo zal hij in mijn herinnering voortleven. Ik kan alleen maar hopen dat het goed met hem zal gaan." SCOREBORD graag laten zien dat je een goed spelletje polo kan spelen. Dat is nu niet gelukt. Misschien van middag dan maar. In elk geval zijn de eerste twee punten bin nen." Vanmiddag kan de Alphense formatie zich voor de tweede ronde plaatsen. Dan is het Fran se Tourcoing, dat met 18-7 van thuisploeg Hannover verloor, de tegenstander. Bij winst is de plaatsing een feit en wordt er voldaan aan een van de eisen van de nieuwe sponsor Lang- hout. De Vogel: „Tourcoing is net iets sterker dan de Israeli. Ze spelen gestructureerder. Dat ze zo dik verloren mag geen ver rassing heten. Ze kwamen pas een uur voor de wedstrijd in het zwembad aan. Moeilijkheden met hun vlucht. Ik denk dat ze vanmiddag een stuk beter voor de dag zullen komen." BETAALD VOETBAL EREDIVISIE Roda JC - FC Den Haag 5-0 (1-0) 26. Boere- bach 1-0, 65. Verhagen 2-0. 68. Ajah 3-0, 76. Hofman 4-0, 88. Arnold 5-0. Scheids rechter: Luinge. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Edmund Vriesde en Van Oosten (bei den FC Den Haag) BUITENLANDS VOETBAL DUITSLAND: Borussia Dortmund - Watten scheid 09 1-1, FC Nümberg - MSV Duisburg Nicomea Bose 48,80 seconden, 6. Rayma- kers Opt. Rinnetou Z 57,42, 7. Van der Vleu ten Callgary's T 58,80, 8. Zoer/Walliby 59,21, 10. Voorn Opst. Combi 60,45 SNOOKER Voorschoten (Scholtes/Wagenaar) - Engels Groot Weena 1-1 (124-125) TENNIS PAARDESPORT CSI Maastricht Internationaal springconcours, tabel A, na barrage: 1. Sloothaak (Dui) Opt. Prestige 0 strafpunten, 29,03 seconden, 7. Zoer Olympic Cordilio 0-36,53, 9. Tops Acapulco 0-39,36 Internationaal jachtspringen: 1. Bost (Fra) Birmingham Tweede ronde: Agenor (Hai) - Cash (Aus) 4-6 6-4 6-2; kwartfinales: Raoux (Fra) - Nijssen 6-7 7-5 6-3, Reneberg (VSt/3) - Ferreira (ZAf/5) 6-4 6-4, Champion (Fra/6) - Was hington (VSt/4) 6-4 6-4, Chang (VSt/1) - Agenor (Hai) 4-2 opgave Agenor Moskou Kwartfinales: Gorriz (Spa) - Steeb (Dui) 2-6 6-2 7-6, Volkov (Sov/8) - Grabb (VSt) 7-6 4-6 6-3, Tsjerkasov (Sov/4) - Rosset (Zwi) 4-6 6- 1 7-5, Hlasek (Zwi/3) - Siemerink (5) 6-7 6- 2 6-2 Sao Paulo Kwartfinales: Clavet (Fra) - Motta (Bra) 6-2 6-2, Marcelino (Bra) - Roig (Spa) 6-3 6-4, Oncins (Bra) - Carbonell (Spa) 6-7 6-2 6-1. Hobart (Aus) kwartfinales: Wibier - Morgan (Aus) 4-6 6-1 6-3 Nashville Vrouwen, tweede ronde: Medvedeva (Sov/7) - Porwik (Dui) 6-1 7-6, Whittington (VSt) - Al len (VSt) 7-5 2-6 6-4, Appelmans (Bel/4) - Cunninham (VSt) 6-4 6-3, Habsudova (Tsj) - Provis (Aus) 6-2 4-6 6-1 Oakland Vrouwen, tweede ronde: Pierce (Fra/8) - Whi te (VSt) 6-3 6-3, Seles (Joe/1) - Javer (GBr) 6-2 6-0, McNeil (VSt/6) - Fendick (VSt) 6-4 7-6, Maleeva/Fragniere (Zwi/3) - Paz (Arg) 6- 2 6-3 WATERPOLO Voorronde Europa Cup Landskampioen (Stockholm): Spandau Ber lin (Dui) - Polar Bears 17-12 (4-3 5-4 4-0 4- 5), SKK Stockholm (Zwe) - THV Innsbruck (Oos) 20-9 EC 2 (Hannover): AZC - Maccabi (Isr) 22-12 (4-1 6-4 6-5 6-2), Hannover (Dui) - Tour coing (Fra) 18-7 (7-2 5-0 1-2 5-3) ZWEMMEN Cumbernauld Vrouwen 800 m vrij: 1. Foggo (Eng) 8,43,48, 2. Mellor (Eng) 8.47,57, 3. Wiersma 8.53,48 Roda haalt uit KERKRADE ANP Roda JC heeft in een nat Kerkrade FC Den Haag met 5-0 afgedroogd. De Hage naars leden gisteravond de grootste nederlaag van dit seizoen. Het doelsaldo van Roda JC werd door de grote zege positief. Zonder de even omstreden als waardevolle aanjager Lems en rustpunt Otto, bei den geschorst, was FC Den Haag gehandicapt. Roda JC kende ook personele proble men. Ter A vest moest afzeg gen wegens droeve familie omstandigheden, Huiberts door een blessure. Op de been blijven was al bijna onmogelijk in Gemeen telijk Sportpark Kaalheide, laat staan behoorlijk voetbal len. Combinaties mislukten meestal op de soppige gras mat. Slechts incidenteel lukte het een vloeiende aanval op te zetten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29