Regio Verzet geëerd met straatnaamborden Oudheidskamer wil uit Hollandsche Tuyn Doesgebied kost Leiderdorp ruim drie miljoen gulden Culturele Muzendag samen met Leiderdorp Aangenaam Particuliere school kan niet in Huize Duinauwe Zaterdag 9 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 27 LEIDEN NIEUWSLIJN Beestenboel bij Nieuw-Buitenzorg LEIDERDORP Het Leiderdorpse tehuis voor meervoudig ge handicapte kinderen Nieuw-Buitenzorg heeft van de stichting kinderpostzegels 35.000 gulden gekregen voor de kinderboerde rij Beestenboel. Bij de foto van de overhandiging, donderdag op deze pagina, stond de naam van Nieuw-Buitenzorg per abuis niet vermeld. Stichting heeft ruimte te weinig in Leiderdorpse herberg LEIDERDORP UESBETH BUITINK Terugkoop van het Doesgebied kost Leiderdorp ruim drie mil joen gulden. Dat heeft de ge meente afgesproken met de Ge meenschappelijke Vuilverbran ding Leiden (Gevulei). De Ge- vulei had de grond van Leider dorp gekocht om er een stort plaats voor bouw- en sloopafval in te richten. Een uitspraak van de Raad van State hield dat ech ter tegen. Leiderdorp moet nu 3.310.500 gulden aan de Gevulei betalen om de grond per 1 ja nuari 1992 terug te krijgen. De Gevulei verwijdert eerst de puinvloer die op de grond is aangebracht en zaait er gras in. De toegangsbrug wordt verwij derd. i nnFsnoBpHe! voorstel we"< aangedra- gen door een woordvoerder van de werkgroep Culturele Mu zendag, 'voor het behoud van een eigen cultureel gezicht van Leiderdorp in het epoque van krappende budgetten'. Wethou der C. Kemer noemde de orga nisatie van een gezamenlijke manifestatie 'een goed idee'. „We zijn een voorstander van een bundeling van activiteit, maar we kunnen de werkgroe pen niet dwingen." De Culturele Muzendag in Lei derdorp gaat wellicht samen met Leiderdorp Aangenaam de jaarlijkse manifestatie organise ren. Op de Muzendag presente ren ieder jaar culturele vereni gingen zichzelf. Leiderdorp Aangenaam is een interculture le manifestatie, waarbij de ver schillende bevolkingsgroepen een facet van hun cultuur laten De Oudheidkamer wil weg uit de herberg 'De Hol landsche Tuyn' aan de Lei derdorpse Hoofdstraat. De stichting kampt met ruim tegebrek. „We krijgen nog altijd nieuwe expositie- stukken, maar die kunnen we nergens kwijt", ver klaart woordvoerder E. ten Hooven. „Mijn garage staat al vol." LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Oudheidkamer wil boven dien een ruimte om tijdelijke exposities in te richten. Ten Hooven: „Een tentoonstelling over de Rijn, omdat Leiderdorp is ontstaan door de ligging aan de Rijn en daarover is veel te vertellen. Of een tijdelijke expo sitie over de oude industrieën die Leiderdorp heeft gehad: de pannebakkersfabriek, de olie industrie, de lijmfabriek. Over ieder facet kun je een tentoon stelling inrichten." Het verlanglijstje van de Oud heidkamer telt nog meer wen sen. „We willen graag een vesti ging op de begane grond. De trap die je in De Hollandsche Tuyn op moet, is een obstakel voor mensen die slecht ter been zijn. En we willen het liefst in het Oude Dorp, omdat daar Lei derdorp is ontstaan." „Uit een oud winkeltje krijgen we binnenkort het interieur. Vooral de toonbanken willen we IH Sm i „We hebben maar 488 gulden", benoemt E. ten Hooven (links) de moeilijkheden die de Oudheidkamer ondervindt bij de speurtocht naar een nieuw onderkomen. Rechts vice-voorzitter J. Fisser. foto holvast heel graag hebben, omdat we zo'n authentiek pandje aan de bracht. En hij was zo'n beetje de die ook als vitrines kunnen ge- Hoofdstraat te zitten. Vroeger bank van lening." bruiken we zouden alleen zat daar Roel Marbers, die pe- De vraagprijs voor het pand niet weten waar we ze moeten troleum en haarspeldjes en ser- bedraagt echter 125.000 gulden, opbergen." viezen verkocht. Vlak na de oor- „En we zouden nog een keer „Dat winkeltje staat nu te log verhuurde hij wasmachines dat bedrag kwijt zijn aan een koop. Het zou leuk zijn om in die hij op de bakfiets rond- verbouwing, want er moet ont zettend veel aan worden ge daan. Er is geen gas, er wordt nog gestookt op olie en de pla fonds vallen naar beneden. Zelf hebben we maar 488 gulden", constateert Ten Hooven wrang. De paniek sloeg bij de stich ting even toe, toen werd ge vreesd dat de Oudheidkamer verplicht zou worden uit de 'Hollandsche Tuyn' te vertrek ken. Tot december 1992 mag de Kamer in het pand blijven, zo blijkt uit het koopcontract dat vier jaar geleden bij de overna me van het pand met de ge meente werd gesloten. Daarna moet de zolder als slaapkamer worden gebruikt. De gemeente stelt echter met nadruk dat die verplichting niet hoeft worden nagekomen. „De eigenaren hebben inmiddels aan de andere kant van het pand een slaapkamer ingericht. Het is verder aan hen of ze na volgend jaar het huurcontract willen verlengen." Eigenaar J. Sloof wil volgend jaar met de gemeente onderhandelen om een nieuw jaarcontract op te stellen. „Mits de Oudheidkamer dan niet al iets anders heeft ge vonden." Ten Hooven hoopt dat de ge meente wil helpen om een rui mer onderkomen te vinden. „Het is in het belang van de ge meente om de historie te bewa ren. Maar dan moet de ge meente wel die historische waarde inzien." Verzoeken van de Oudheidkamer om onderdak te krijgen in een van de vrijge komen basisscholen, werden af gewezen. „We hadden een lo kaal willen hebben in 'Het Zijl kwartier' aan de Splinterlaan, maar daarvoor had de gemeen te al teveel aanvragen." Wens Voorschotenaar L. van der Bijl eindelijk in vervulling WASSENAAR PASCALLE CAPPETT1 VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Met de vernoeming van een he le woonbuurt naar voormalige plaatselijke verzetsstrijders komt een langgekoesterde wens van Voorschotenaar Leo v^n der Bijl in vervulling. Tien jaar lang leefde bij Van der Bijl die zich tijdens de oorlogsjaren evenmin onbetuigd liet jegens de Duitsers het idee dat Voorschotenseverzetsmensen een dergelijk eerbetoon verdie nen. De gemeente stond daar niet onwelwillend tegenover, maar had in één keer niet ge noeg straten, c.q. een hele buurt, ter beschikking om de verzetsmensen een passende omgeving te bieden. Per slot van rekening geeft het geen pas in, pakweg, een bloemenbuurt ineens een verzetsman onder te brengen. Aanvankelijk dacht Van der Bijl (74) dat de gemeente zijn initia tief nooit zou belonen. Tot hij drie jaar geleden zijn boekje met herinneringen aan het Voorschotense verzetswerk, 'Zand over Acht', ten doop hield. Bij die gelegenheid schoot burgemeester Cannegie- ter hem aan met de mededeling dat het boekje nu enig houvast bood, 'mocht het met die straatnamen ooit nog zo ver ko men'. Waarna er een hele nieuwbouwwijk, Starrenburg, oprukte en Van der Bijls hoop groeide. Niet voor niets: onlangs werd in aanwezigheid van zo'n honderd nabestaanden, afge vaardigden van de gemeente en Van der Bijl zelf het eerste straatnaambord, dat van Bertus van Aken, onthuld. De andere borden, met daarop de namen van Alexander Adamski, Frans Everstijn, Teun de Groot, Bram Limburg, Cor van Osnabrugge, Martinus van der Stoel en Jan Wagtendonk, volgen, zodra de bewuste straten al wat gezicht hebben gekregen. Zeldzaamheid Van der Bijl toont zich nu een tevreden man, temeer daar het volgens hem uniek is dat acht plaatselijke verzetsstrijders in één klap worden vernoemd. „Maar volkomen terecht. Ik vond dat zoiets een keer moést in ons dorp. In buurgemeenten als Leiden en Wassenaar is er niets mee gedaan en dat komt deels omdat de meeste betrok kenen niet meer in leven zijn, dan wel elders zijn gaan wonen. Gelukkig hebben- we in Voor schoten nog wel een paar ver zetsmensen die nog leven, an ders was er hier ook niets van gekomen. Dat terwijl van de acht mensen die nu een eigen straat hebben, er maar twee de oorlog normaal zijn doorgeko men: Martinus van der Stoel en Cor van Osnabrugge. Bertus van Aken overleefde een aanslag. Teun de Groot werd eveneens neergeschoten, maar hij was op slag dood. Jan Wagtendonk, Bram Limburg en Alexander Adamski zijn alle drie in maart '45 gefusilleerd in Rotterdam. En Frans Everstijn is door uit putting overleden in een con centratiekamp." Van der Bijl zelf was een derge lijk lot beschoren. Hij was al in een dodencel geplaatst, maar werd daar op het laatste mo ment uitgehaald omdat de Duitsers dachten dat er uit hem nog waardevolle informatie te krijgen was. ,Der Bijl muss war- ten, er kan nog manches er- zahlen', zo luidde het telegram dat de Voorschotenaar van de dood zou redden. Uitpuzzelen Het kostte Van der Bijl de nodi ge hoofdbrekens om te bepalen wie er voor een eigen straat naam in aanmerking zou ko men. De gemeente kon acht straten beschikbaar stellen maar het Voorschotens verzet telde heel wat meer namen. Van der Bijl overlegde met twee nog levende leden van het verzet, Jan de Bres en Henk van de Pol. Over één naam was het drietal het snel eens: die van Bertus van Aken. De bekende schilder was de initiatiefnemer van het verzet in Voorschoten. Hij gal alle mogelijke hulp aan onder duikers. Hij regelde voor hen onderdak, geld en distributie bonnen. Hij werd op 3 septem ber 1944, staande in de voor deur van zijn huis aan de Voor straat 7, neergeschoten door de SS. Hij werd door vier kogels ge troffen maar overleefde de aan slag toch. In 1982 overleed Van Aken, die in zijn woonplaats eveneens veel bekendheid ge noot als voorzitter van voetbal vereniging SVLV en als actief bestuurder van de midden standsvereniging, kortom, een heel bekende Voorschotenaar. Vandaar ook dat hij de belang rijkste straat de toegangsweg naar Starrenburg juist naar hem is vernoemd. De aannemer Cor van Osna brugge, in 1968 op 65-jarige leeftijd overleden, was Van Akens belangrijkste medewer ker bij de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers (L.O.). Ook hij gaf iedereen, 'zonder aanzien des persoons', hulp. Hij onderhield de contac ten over onderduikadressen met de andere regio's. De huisarts Martinus van der Stoel hield zich in het bekende hoekpand Veurseweg/Papelaan vanaf '41 vooral bezig met de hulp aan vervolgde Joodse kin deren. Daarnaast was hij vanaf het begin actief betrokken in het artsen verzet. Hij overleed 'op 87-jarige leeftijd, nu zes jaar geleden. Naar hem is in Voor schoten ook een gezondheids centrum vernoemd. Als plaatselijk leider van het Na tionaal Steun Fonds voorzag Frans Everstijn talrijke gezin nen in de wijde omgeving van geld en valse papieren voor on derduikers. Daarnaast was hij medewerker van de falsificatie centrale van de NSF. Hij werd op 7 juli 1944 door verraad ge arresteerd en op transport ge steld naar concentratiekamp Neuengamme, waar Everstijn in november dat jaar overleed. Medisch student Jan Wag tendonk was medewerker van de inlichtingendienst (de groep Packard) die informatie over ac tiviteiten van de bezetter verza melde en in handen speelde van de Engelse inlichtingen dienst. Ook was hij contactman van de Orde Dienst en van de Binnenlandse Strijdkrachten. Hij werd eind februari 1945 ge arresteerd en behoorde tot de groep die op 12 maart op het Rotterdamse Hofplein werd ge fusilleerd. Wagtendonk was toen pas 23 jaar. Bram Limburg trof hetzelfde lot. De toen 20-jarige Voorscho tenaar had jarenlang bij de L.O. en bij de Landelijke Knokploeg organisatie gezeten, alsmede bij de inlichtingendienst. Limburg was één van de mensen die op een donkere avond het hele be volkingsregister van Voorscho ten uit het gemeentehuis weg haalde en zodoende een groot aantal dorpsgenoten redde van gedwongen deportatie naar Duitsland. Alexander Adamski, een uit het Duitse leger gedeserteerde Pool, was bij het verzet medewerker met speciale taken, zoals de li quidatie van Duitse deserteurs. Ook rapporteerde de student over het doen en laten van SD- provocateurs, met name de be ruchte Voorschotense SD-agent Verkoren. Ook hij werd in Rot terdam gefusilleerd. Adamski werd slechts 25 jaar oud. Rijwielhandelaar Teun de Groot stond bekend als een zeer felle anti-fascist en eveneens L.O.- medewerker. Het verhaal gaat pand. „Zij komen voor dit over gangsrecht niet in aanmerking en mogen er dus niet in", merkt Issendonck op. Met 'zij' doelt Issendonck op de Stichting Haesebroek waarin de twee oprichters de ortho pedagoog Rob Broeren en de psycholoog Reinier van Kuyk en het stichtingbestuur van de oudervereniging voor dyslecti sche kinderen, Euromark, zijn verenigd. In 1988 zette een soortgelijke stichting in Bosch en Duin haar schouders onder de oprichting van de particuliere basisschool 'Maupertuus' voor kinderen met lees- en spelllingsmoeilijk- heden. Een middelbare school leek voor de initiatiefnemers Broeren en Van Kuyk een lo gisch vervolg op deze basis school. Leo van der Bijl, de Voorschotenaar die het initiatief nam om plaatselijke verzetshelden te eren via een eigen straatnaam, bij de Bertus van Akenlaan in Starrenburg. Volgens Van der Bijl is het uniek in den lande dat een heel buurtje de namen van verzetsmensen krijgt. foto hielco kuipers dat hij als fietsenmaker gewei gerd zou hebben een band te plakken voor een landwachten Die weigering kan hem fataal zijn geworden. Hij werd op 3 september 1944 in het kader van de zg. Silbertanne-acties vermoord door de SS. Zelf geen straat Voor zover in een notedop de geschiedenis van de acht ver noemde verzetshelden. Rest de vraag: waarom heeft Van der Bijl voor zichzelf geen straat 'ge regeld', hij hoort als leider van •de toenmalige inlichtingen dienst immers in het rijtje ver zetsmensen thuis? Het ant woord erop blijkt heel simpel: „Omdat het uitgangspunt in Voorschoten is dat mensen overleden moeten zijn als er een straat naar hen wordt ver noemd. Daar zit wel wat in: het geeft een zeker risico als je een nog levend iemand een straat naam geeft. Hij of zij kan altijd nog een scheve schaats gaan rij den en dan zit je met je straat". „En na mijn dood, tja, maar dan zijn die acht straten in Starren burg al lang gevuld! Ach, ieder een is natuurlijk een beetje ijdel, maar weeg het allemaal maar eens tegen elkaar af: ik heb, omdat ik toevallig op tijd uit die dodencel ben gehaald, nog een dikke veertig prachtige jaren gehad. En neem dan ie mand als Teun de Groot. Die man was 42 jaar en liet vijf kin deren achter. Wat die allemaal hebben gemist - een heel leven zijn ze zonder vader opge groeid. Dan vind ik: zó'n man moet een straat hebben". MEDEWERKSTER Het bestuur van de eerste parti culiere middelbare school voor kinderen met leerproblemen is naarstig op zoek naar alterna tieven voor het voormalig Koetshuis van Huize Duinauwe. Het pand aan de Groot Haese- broekseweg 10 in Wassenaar was voor de initiatiefnemers van de school de aangewezen plek voor de oprichting van 'Maupertuus-Wassenaar'. B en W besloten onlangs echter an ders. De op te richten school niet in overeenstemming zijn met het overgangsrecht van het bestemmingsplan Villawij ken en kan dus niet naar Groot Haesebroek. Voor januari 1992 moet er een andere plek voor de school worden gevonden. Anders moe ten de 24 leerlingen die zich voor het project hebben aange meld voorlopig nog naar een re guliere middelbare school. Dat het Rijnlands Lyceum heeft aangeboden tijdelijk in de bres te willen springen door een vleugel van het gebouw ter be schikking te stellen, vormt een lichtpunt in de zoektocht naar andere lokaties. Risico „Het is heel spijtig voor de op richters, maar zij hebben zelf het risico genomen door het pand aan de Groot Haesebroek- seweg al te huren alvorens nog maar een enkel gesprek met de gemeente te hebben gevoerd." W. Issendonck van de gemeente Wassenaar trekt namens de ge meente dan ook zijn handen te rug. „Met niet geringe verba zing moest de afdeling bouw en woningtoezicht uit de pers vernemen dat enige particulie ren in Huize Duinauwe een school wilden beginnen. Dat zij nu gedupeerd zijn door de be slissing van B en W is te wijten aan een ongelukkige fasering. Waren ze eerst met de gemeen te komen praten, dan had het besluit hen niet zo overvallen." De huidige bestemming van het pand past volgens hem niet in het beeld dat Wassenaar voor het gebied rond de Groot Hae- sebroekseweg voor ogen heeft. Woningbouw en behoud van het natuurgebied gaan voor an dere bestemmingen. Van dit be leid kan alleen worden afgewe ken als de nieuwe toepassing van het Koetshuis onder het overgangsrecht valt. Dat wil zeggen dat alleen een uitzonde ring wordt gemaakt voor be stemmingen die te vergelijken zijn met de Transcedente Medi tatie-groep die tot enkele jaren geleden gebruik maakte van het Onnozelheid „Zeer stuitend", noemt Rob Broeren de beslissing van het college om de plannen van het tweetal af te wijzen. „In onze onnozelheid gingen we er vanuit dat een onderwijsbe- stemming voor dit pand voor de gemeente geen probleem was. Het Koetshuis was tenslotte al eens ooit bedoeld voor onder wijs. De gemeente zou geen cent hoeven bij te dragen. Dus toen we dit prachtige pand had den gezien, zijn we direct ge stopt met zoeken naar alterna tieven." Een beetje voorbarig, geeft Broeren nu toe. „Maar de nonnen die Huize Duinauwe in eigendom hebben, verzekerden ons dat zij geen problemen hadden met de komst van de school. Ik dacht dat een vergun ning van de gemeente dan ook niet lang op zich zou laten wachten." „Het bestuur is echter niet lamgeslagen", verzekert ook Reinier van Kuyk. „Ons gevecht tegen de gemeente houdt voor lopig nog niet op. Het is toch hartstikke kinderachtig dat zij wel cursussen in het pand toe staat, maar geen onderwijs aan slechts 30 leerlingen." De twee initiatiefnemers voor de oprich ting van de school wachten de nog te komen gesprekken met de gemeente af, maar hebben alvast hun oog laten vallen op een leegstaande vleugel van Het Rijnlands Lyceum. Vooralsnog 4 houden ze zich echter aanbevo len voor andere mogelijkheden in de regio van Leiden en Den Haag. „In januari gaan we ge woon van start, al hebben we dan geen mooi dak boven het hoofd. Daarna moeten wc zoals ook al de bedoeling was bij 1 lui- ze Duinauwe, op zoek naar iets anders.", aldus Van Kuyk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27