Leiden PvdA tobt over hogere belastingen Een knusse huiskamer op wielen Veegbelasting omstreden Fietsenstalling bij station krijgt tweede verdieping Verdachte moord Bosrode blijft voorlopig opgesloten Bestuurslid: wethouders PvdA breken met belofte DEKKER DE NIEUWE DIEKSTRA IS UIT! Zaterdag 9 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Videofilm over blauwe tram De stichting Rail Art heeft in samenwerking met L.J.P. Albers een videofilm gemaakt over 'Blauwe trams in Zuid-Holland'. Het eerste exemplaar is gisteren aangeboden aan verkeerswethouder J. Walenkampen NZH-districtschef B. Leeuwenburgh. Morgen is het precies derdejaar geleden dat de blauwe tram van de NZH de laatste rit van Leiden naar Den Haag maakte. De film duurt ruim vijftig minuten en kost 98 gulden. De band is onder meer verkrijgbaar in de kantoren van de NZH in Den Haag en Leiden en bij Van den Burg Video Editing cv, Flevoweg 9a in Lei den (tel. 216204). lnfotheek-manager begint nieuwe zaak De nieuw benoemde manager van Infotbeek/Install Data, W.W. de Jager, heeft besloten de nieuw gevormde combinatie te verla ten. Hij vindt dat het nieuw gevormde bedrijf te weinig belang stelling heeft voor het marktsegment van de middelgrote en Idei- nere bedrijven. De Jager heeft besloten om met compagnon R.P. Heemskerk een nieuw bedrijf te beginnen dat zich gaat bezig houden met automatisering met behulp van Exact-software. De onderneming is gevestigd in Rijnsburg. Het bedrijf hoopt binnen 5 jaar werk te bieden aan 10 mensen. Coalitiepartner CDA deelt twijfels niet De Leidse PvdA wil extra bezuinigingen om óf de ogb minder te laten stijgen dan het college van b en w wil óf meer geld uit te trekken voor nieuwe plannen. De groot ste collegepartij is in 'hoofdlijnen' akkoord met hogere belastingen voor de burgers maar heeft moeite met de omvang van de aangekondigde lastenstijging. Aanmerke lijk enthousiaster is coalitie-partner CDA, dat 'staat te trappelen om de plannen uit te voeren'. PvdA-raadslid A. Boot In de nieuwe fietsenstalling, die bij het Leidse station gebouwd gaat worden, komen 6000 plaat sen voor (brom)fietsen. Dat zijn er bijna 2000 meer dan oor spronkelijk de bedoeling was. Oorzaak hiervan is dat de stal ling niet een, maar twee verdie pingen krijgt. De bouw van deze stalling, waarvoor in de afgelo pen week de eerste palen bij het Terweepark de grond in gingen, moet begin 1993 klaar zijn. Door de werkzaamheden aan het station moesten in de huidi ge stalling aan de voorzijde van het station 280 van de in totaal 3600 plaatsen verdwijnen. Het aantal abonnementhouders nam gedwongen met 200 af. De stalling aan de achterzijde ver dween in zijn geheel, maar daar heeft NS een tijdelijke, overdek te stalling neergezet waar 550 fietsers hun rijwiel kunnen neerzetten of ophangen: „Zo doende wordt het verlies aan stallingsruimte meer dan ge compenseerd", aldus een be richt van NS. den, is inmiddels op vrije voe ten gesteld. De politie meent dat de moord op Leidenaar Wil lem Comelisse volgde op een ruzie tussen het slachtoffer en het tweetal eerder die avond. Aanvankelijk meende de politie dat ook een derde man bij die zaak betrokken was. Na verhoor werd echter geen aanleiding ge zien de man vast te houden. Een van de twee verdachten van de moord op de Bosrode een maand geleden, blijft in voorar rest. De rechter-commissaris bepaalde gisteren dat de politie voldoende bewijsmateriaal heeft verzameld om de 27-jarige voorlopig vast te houden. Een tweede verdachte die woensdag door de politie werd aangehdu- LEIDEN KAREL BERKHOUT Bij de begrotingsbehandeling in de commissie financiën gister avond, was de reactie van de PvdA op de voorgenomen las tenstijging van 6,5 procent ta melijk zuinig. De 3,2 procent prijscompensatie ondervindt weinig weerstand bij de PvdA, maar over de rest van het cijfer voert de fractie maandag nog een stevige discussie. PvdA- raadslid Boot wil de ambtelijke bezuinigingsvoorstellen van dit voorjaar, die het college uitein delijk ongebruikt liet, gebruiken om de ogb minder te laten stij gen. Binnen de PvdA gaan er echter stemmen op om met dat geld 'leuke dingen voor de bur gers te doen'. Uiteindelijk kan de PvdA wel leven met de begroting, onder meer 'omdat de burger in mate riële zin iets terugkrijgt' door het extra geld dat wordt uitge trokken voor ouderenbeleid en kinderopvang. Het CDA wil zelfs vaart zetten achter dat nieuwe beleid. „De plannen zijn zo be langrijk dat ik er niet veel voor voel om die over een aantal ja ren uit te ponden", zei raadslid P. Klück. Het nieuwe beleid kan de op positie nauwelijks bekoren. WD-raadslid T. van der Nat pakte flink uit ('je rekent je rijk') en deed een klemmend beroep LEIDEN» KAREL BERKHOUT Van het CDA mag de 500 gul den schoonmaakbelasting voor de winkeliers in de binnenstad alleen maar doorgaan, als de gemeente ook iets extra doet voor de middenstand. ,Als het alleen maar gaat om schoonve gen dan kan die heffing niet zo maar bij winkeliers worden neergelegd. Voor dat geld moet wel een extra servicepakket worden aangeboden, bijvoor beeld het verwijderen van graf- fity". zei CDA-raadslid P. Klück gisteren. De VVD is net als D66 fel gekant tegen de heffing, om dat de schoonmaak tot de taken van de gemeente behoort waar voor niet extra hoeft te worden betaald. Het afvalprobleem van de ge meente houdt de gemoederen in de gemeenteraad behoorlijk bezig. Het college heeft besloten om mee- en tegenvallers bij de afvalverwerking meteen in de reinigingsrechten door te bere kenen. „Daarmee beloon je de burgers als zij weinig afval pro duceren met lagere tarieven", vate PvdA-raadslid A. Boot sa- „Ik zijn i burgers individueel te belonen met lagere tarieven als zij wei nig huisvuil hebben". LEIDEN» JANET VAN DUK op de collega-raadsleden om die ogb niet te laten stijgen. „Het zou zo mooi zijn als wij hier met z'n allen een dekking konden vinden die een ogb-stij- ging van 1,3 miljoen overbodig maakt", riep Van der Nat uit. Volgens de WD zijn de lasten de afgelopen jaren al genoeg ge stegen en zit Leiden ver boven het landelijke gemiddelde. Als enige medestander vond hij D66-raadslid P. Langenberg die vindt dat het college het 'hoofd in de financiële strop steekt'. Een gedeelte van de be zuinigingen is volgens D66 naar latere jaren doorgeschoven, ter wijl ook te weinig rekening is gehouden met tegenvallers zoals verdere korting door het Rijk. De PvdA-wethouders in het col lege hebben zich niet aan de belofte aan de leden gehouden. De lasten stijgen meer dan was afgesproken. Dat verwijt uitte bestuurslid J. Vleggeert van de Leidse afdeling van de PvdA gis teravond tijdens een ledenver gadering. Volgens Vleggeert is begin dit jaar tijdens een ledenvergade ring afgesproken dat de op brengst van alle gemeentelijke lasten de komende drie jaar met niet meer dan 5 miljoen mag stijgen. In het voorstel dat het college van B en W enkele we ken geleden presenteerde, staat dat alleen de opbrengst van de onroerend-goedbelasting (ogb) al met 4,5 miljoen stijgt. Daar komt de extra opbrengst van het lozingsrecht en de reini gingsrechten nog eens boven op. Een anoniem gebleven tramliefhebber voorspelde het al in 1958. 'Die rotbus wordt nooit zo knus', kalkte hij (of zij) op de Blauwe tram toen die in mei van dat jaar haar laatste rit door Voorburg maakte. En inderdaad: hoe de NZH ook haar best deed om het de reizigers naar de zin te maken, het verlangen naar de tram bleef. De bus wordt gebruikt, maar niet gekoesterd. Het is een nuttig ding, zonder de allure die de Blauwe tram ooit had. Maar dat was dan ook een geval apart. deel 5 HET VERLANGEN LEIDEN WIM WEGMAN „Er zijn over die tram naar verhouding heel veel boeken geschreven", zegt C. Koelewijn, voorzitter van de regionale vereniging van spoorliefhebbers NVBS. En terwijl hij de ruggen aait van het metertje Blauwe- tramboeken in zijn kast: „De NZH nam als trambedrijf een heel bijzondere plaats in. Onder meer vanwege haar prachtige materieel. Want de Budapesters waren ruim, comfortabel en ongelooflijk luxueus. Zelfs voor een tram uit die tijd". En dan was er de bijna spreekwoordelijke gezelligheid. „Uit eigen ervaring kan ik daar niet over praten, want de Blauwe tram was al verdwenen toen ik in dit gebied kwam wonen. Maar als ik mensen spreek die de tram wel hebben meegemaakt, hoor ik voortdurend over de knusse en gezellige sfeer. Het was een soort huiskamer op wielen, met de conducteur als gemoedelijk gastheer". Stinkende bus De toenemende roep om de terugkeer van de tram komt volgens Koelewijn echter niet alleen voort uit nostalgie. „Het huidige openbaar vervoerssysteem deugt gewoon niet. Als ik alleen maar naar mezelf kijk: ik ben een liefhebber van het openbaar vervoer, maar als het even kan vermijd ik de bus. Het is allemaal te traag, te omslachtig en te weinig comfortabel". „Als ik kennissen in Zoetermeer wil bezoeken, doe ik er met de auto vanuit Katwijk mijn woonplaats 20 minuten over. Met de bus ben ik anderhalf uur onderweg. Anderhalf uur in een stinkende, hobbelende, veel te krappe bus. Een tramlijn vanuit de bollenstreek langs Leiden, Leidschendam en Zoetermeer richting Den Haag zou veel beter zijn. Dan ben ik waarschijnlijk ook langer dan 20 minuten onderweg want het openbaar vervoer kan wat dat betreft nooit tegen de auto op maar het is in elk geval een stuk gerieflijker". „De bus heeft inderdaad een slecht imago", verklaart Frans Mensonides, secretaris van de reizigersvereniging Rover in Leiden. „Als je op een traject een bus en een tram zou laten rijden, beide met dezelfde frequentie en snelheid, zou de tram iets van tien procent meer reizigers trekken. Dat hebben ze in Eten Haag wel eens onderzocht. Waar dat verschil vandaan komt? Ik denk dat het iets heeft te maken met comfort. Trams liggen beter op de weg, om maar wat te noemen. Ze trillen en schokken minder. Ik ken mensen die kotsmisselijk worden als ze in de bus lezen. In de tram hebben ze nergens last van". Daarbij maken trams, zeker de nieuwe modellen, veel minder herrie. „De sneltram tussen Utrecht en Nieuwegein is zelfs zo stil dat het weer gevaarlijk wordt", zegt Koelewijn. „Mensen horen dat ding niet Handig De tram heeft bovendien de naam schoon en milieuvriendelijk te zijn. Zo heeft de zorg om het milieu ertoe geleid dat de tram in het buitenland op grote schaal opnieuw wordt ingevoerd. Koelewijn: ,,ln Engeland is het nog slechts een kwestie van tijd, en in Frankrijk en de Verenigde Stalen rijden ze al weer in de grote steden. Dal de tram in Zorg over sociale vernieuwing De PvdA in Leiden maakt zich zorgen over de sociale vernieu wing. Gisteravond werd tijdens een ledenvergadering van de partij grote kritiek geleverd op het project. Wethouder Koek kon de kritiek niet weerleggen maar had goede hoop dat het in de toekomst beter gaat. „Een groot deel van de partij genoten krijgt er een oncomfor tabel gevoel bij. Veel mensen hebben niet het idee dat het goed gaat", zo verwoordde vïce- voorzitter J. Vleggeert de klach ten. Partijlid J. Korterink voegde daaraan toe het gevoel te heb ben dat de sociale vernieuwing te veel een intern, ambtelijk proces is. „Er gebeurt te weinig in de wijken". Het is hem opgevallen dat er nogal wat negatieve berichten in de krant staan over het pro ject, dat in drie Leidse achter standswijken wordt gehouden. „Het is misschien niet allemaal waar. maar waar rook is, is vuur". Wethouder H. Koek, verant woordelijk voor de sociale ver nieuwing, kon zich de negatieve gedachten wel voorstellen. „Het wordt tijd dat we op het gebied van de sociale vernieuwing nou eens een beetje gaan scoren". Ze benadrukte dat een flinke aanlooptijd nodig is geweest om het project op poten te zet ten. „Misschien hebben we bij de start wel te mooie verwach tingen gewekt. We dachten dat het allemaal in een keer mooi en goed zou worden. Maar dat kan natuurlijk niet, vooral niet in achterstandswijken". Koek zei zich bijzonder geër gerd te hebben aan een verslag van een vergadering van haar eigen partijbestuur. Deze had zich negatief uitgelaten over de vorderingen in Leiden. ,,ln het bestuur is gezegd dat er niets zou gebeuren, dat binnen het stadhuis een nietsontziende stammenstrijd aan de gang is. Die opmerkingen zijn me danig in het verkeerde keelgat gescho ten". Koek begrijpt niet waar die verhalen vandaan komen. „Ik vind het ook raar dat het be stuur mij daarover niet heeft ge raadpleegd". Het gaat niet allemaal fout, zei de wethouder. Binnenkort worden twee Raad- en Daad winkels in de wijken waar de bewoners met allerlei vragen te recht kunnen. En ook de 'kop- kJas' en 'internationale schakel klas' voor buitenlandse kinde ren draaien uitstekend, aldus Koek. Begin dit jaar heeft de fractie van de PvdA de leden beloofd zich aan deze afspraak te hou den. „En belofte maakt schuld", aldus Vleggeert. „Ik stoor me er aan dat De Vreeze (financiën) nu wordt afgeschilderd als de kampioen van de bezuinigin gen, terwijl hij de belote aan de ledenvergadering niet inlost. Hij gaat het pad op van lastenver hogingen. een pad dat hij zelf als raadslid altijd veroordeeld heeft". De Vreeze zelf was dus niet aanwezig maar wethouder T. van Rij kon zich deze afspraak niet herinneren. Voorzitter K. Holzappfel kondigde aan op de kwestie terug te komen. Dat ge beurt vermoedelijk pas nadat de gemeenteraad de plannen voor volgend jaar heeft vastgesteld. De begroting wordt in de laatste week van november in de raad behandeld. Begroting SP op A-viertje joen gulden binnenkomen om onder meer 2 miljoen gulden aan nieuwe plannen te kunnen besteden. Het idee is dat het rijk moet opdraaien voor de kortin gen, die het zelf heeft opgelegd aan de gemeenten. „Het gaat om een krachtig signaal naar het rijk dat wij de tekorten on aanvaardbaar vinden", zei SP- raadslid C. Vergeer gisteravond. De Socialistiese Partij heeft gis teren een alternatieve begroting gepresenteerd die moeiteloos past op een enkel velletje pa pier. In plaats van de ogb in Lei den verder te laten stijgen wil de SP subsidie aanvragen bij het rijk om de tekorten te dekken. Volgend jaar moet er al 2,5 mil- ...uw Libris boekhandel Zaterdag 16 november houdt René Diekstra een lezing bij boekhandel DE KLER over zijn nieuwste boek: Pleisters voor de ziel. Geluk en gelazer in relaties. Na de lezing signeert de auteur zijn werk. Aanvang: 14.30 u. Plaats: Nieuwe Rijn 45, Leiden. Amerika is teruggekomen, vind ik trouwens veelzeggend. In dat land was de auto tot voor kort oppermachtig. Maar inmiddels is het verkeer in de binnensteden daar zo uit de hand gelopen en de lucht zo vuil geworden, dat ze wel naar andere oplossingen moésten zoeken. Extra bussen vinden ze niets, want ze willen van de uitlaatgassen af. En dus werd de tram, die in de jaren '50 massaal verdween, weer van stal gehaald". De Amerikanen promoten de tram trouwens op een handige manier, vertelt Koelewijn. „Als het even kan leggen ze de lijn in de middenberm van een autoweg aan. Zo zien automobilisten, wanneer ze weer eens in de file staan, de ene na de andere tram aan zich voorbij flitsen. Ik hoefje niet te vertellen wat voor uitwerking dat heeft". Nu de wegen in de Randstad steeds verder dichtslibben, zou een grootschalig tramnet in dit gebied uitkomst bieden, meent Koelewijn. Of die dezelfde allure zal krijgen als de Blauwe tram destijds, betwijfelt hij echter. Mensonides waarschuwt zelfs voor een regelrechte teleurstelling. „Veel mensen in Leiden hebben een nostalgisch beeld van de tram. Ze zien de oude banken voor zich, waar je zo heerlijk in wegzakte, ze herinneren zich de kleurrijke conducteurs en de gemoedelijke, gezellige sfeer. Maar de nieuwe trams zijn sober. Geen lekkere banken, maar vandalismebestendige stoelen van hardplastic. En geen conducteurs, maar zakelijke controleploegen. De Blauwe tram, en alles wat daar bijhoorde, is voorgoed verleden tijd". (Met dank aan Emiel Fangtnann voor de literaire fragmenten. Dit is het vijfde en laatste deel van een mini-serie over de Blauwe Tram die op 9 november 30 jaar geleden verdween. Eerdere delen stonden op voorgaande dagen in de krant.) Tram op sleeptouw Voor de verfilming door Guido Pieters van Wolkers' roman Kort Amerikaans (1962) werden in april 1979 opnamen gemaakt in Rotter dam. Hoofdpersoon Eric van Poelgeest werd gespeeld door Derek de Lint en zijn moeder door Andrea Dom burg. Zij waren in Rotterdam voor de scene, waarin de in Leiden ondergedoken zoon een pannetje eten krijgt van zijn moeder. P. Kalse, commissaris mate rieel van de in Den Haag ge vestigde Tramweg-Stichting, laat ons weten hoe de opna men in zijn werk gingen. „De Tramweg-Stichting werd benaderd, omdat men in de film de Leidse stadstram nodig had. Het rijtuig, dat toen gerestaureerd werd, was nog niet rijvaardig. Maar dankzij de medewerking van de Rotterdamse Elektrische Tram kon de tram (in de film onzichtbaar) dooreen landrover van de RET worden getrokken en geduwd". De opnamen werden ge maakt op de Rotterdamse Oostzeedijk. Verkeersborden en televisieantennes waren er weggehaald, borden en af fiches met Duitse opschriften aangebracht. De tram kreeg verduisterde koplampen en een witgeschilderde buffer- balk en koppeling om in het donker beter op te vallen. In mei 1981 werd de res tauratie van de tram die in de film te zien was. de NZH A327, voltooid. Het rijtuig verblijft in rijvaardige toe stand in het Haags Openbaar Vervoermuseum. In 1986 was het rijtuig te gast bij de NZH in Haarlem. Daar staat een eveneens door de Tram weg-Stichting gerestaureerde Buaapester uit 1924 in het museum. Koopavonden voor sint en kerstmis In de aanloop naar Sinterklaas staan in Leiden vier extra koop avonden gepland. De data zijn: vrijdag 29 november en maan dag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december. Ook mogen winkels die normaal op maandag geslo ten zijn, op 2 december ditmaal wel hun deuren openen. Verder mag de markt op woensdag 4 december tot 21.00 uur blijven staan. Voor de kerst zijn twee extra koopavonden ingepast. Het gaat om vrijdag 20 en maandag 23 december. Voor deze maan dag geldt hetzelfde als voor 2 december. Ken je dat? Zi| wil praten, hij niet Hij vindt sexy lingerie leuk. zij niet. In relaties loop |e vroeg of laat grote of kleine verwondingen op Diekstra levert de pleisters. 11950 rXpAwfc». w iP

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23