Feiten Op Friendly Island bestuurt de chaos Media-bespeler 'Bibi' Netanyahu Moskou wil nucleair risico beheersen Zaterdag 9 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdogan ronald frjsart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: W1M ENT1US EN MENINGEN Bewoners Sint Maarten werken langzaam aan kentering Wanbestuur, corruptiepraktijken, mafiaconnecties en schimmige bestuurswisselingen. 'The Friendly Island', zoals Sint Maarten zichzelf noemt, heeft de afgelopen weken veel kritiek te verduren gekregen uit de Tweede Kamer. Het kan niet getolereerd worden dat in een deel van het Nederlandse Koninkrijk zö gespot wordt met de wetten van behoorlijk bestuur, klonk het streng uit Ne derland. Het eiland heeft onmiskenbaar problemen. Onder meer als ge volg van de ongecontroleerde groei van het toerisme. Die be drijfstak trok de afgelopen jaren tienduizenden werkzoekenden. Het toerisme loopt nu terug. De werkloosheid stijgt navenant. PHIUPSBURG STELLA SLOOTEN CORRESPONDENT ANTILLEN Het eilandsbestuur van Sint Maarten hulde zich lang in stil zwijgen. Op een onlangs gehou den persconferentie legde de regering uit dat ze plannen heeft voor verbeteringen. Over de kritiek vanuit Nederland werd met geen woord gerept. De lokale pers reageerde wel. Schande, dat Nederland dreigt met een regeringscommissaris om orde op zaken te stellen. De bevolking was ook geschokt over de plotselinge en heftige uithalen naar hun eiland. Ver baasd zijn de bewoners van Sint Maarten echter niet. Achterstand Er is op het eiland een achter stand in aanleg en onderhoud van de infrastructuur, openbare voorzieningen en woningen. De gevolgen zijn alom zichtbaar. Duizenden mensen, vooral ille galen, wonen in schamele, op eengepakte en verkrotte wonin gen. Het wegennet is overvol en De Philipsbaai op Sint Maarten: hotels en recreatiemogelijkheden te over. De toeristische openheid vergroot echter ook de mogelijkheden om drugs in te voeren. united photos de boer in abominabele conditie. Er zijn klachten over de telefoonver bindingen en de watervoorzie ning. Er is een tekort aan schoolruimtes en er is jaren achterstand bij de belastingin ning. Op de 34 vierkante kilometer oppervlakte vol heuvels, baaien en lagunes waaruit het Neder landse deel bestaat, wonen maar liefst 60.000 mensen. Slechts een deel van hen is op Sint Maarten of één van de an dere Antillen geboren. Meer dan de helft van de inwoners bestaat uit illegalen, afkomstig van een van de omliggende ei landen. Jaarlijks komen zo'n 500.000 mensen, meest Amerikanen, va kantie vieren in een van de tal rijke hotels of toeristencom plexen met diverse restaurants, winkels en recreatievoorzienin gen. Tel daarbij de 500.000 toe risten per jaar die vanaf cruise schepen een paar uur in Front Street in Philipsburg worden gedropt om tax-free elektronica en juwelen te kopen, en de cha os krijgt vorm. De partijen in de Tweede Ka mer spraken niet alleen over chaos. Er vielen termen als ma fia, drugshandel en bestuurs- corruptie. Inmiddels berucht is de 'luchthaven-affaire'. Bij de uitbreiding van de luchthaven werd samengewerkt met Itali aanse financiers en aannemers. Een van die Italiaanse aanne mers wordt in zijn land ver dacht van mafia-connecties. In een rapport van de Venetiaanse politie komt ook Sint Maarten aan bod. Rommelen Uit de verslagen blijkt dat de lo kale bestuurders de Italianen hebben voorgesteld om met de boeken te rommelen. De begro ting zou hoger worden gemaakt dan de werkelijke kosten. Het gaat om aanwijzingen: bewezen is er nog niets. Sint Maarten als paradijs voor drugsdoorvoer en -handel is een probleem apart. Er is geen douane en het eiland is een van de weinige echte vrijhavens in het Caribisch gebied. Personen en vracht hebben vrijwel onge controleerd toegang via de zee- en luchthaven. „Maar douanecontrole alleen is geen oplossing", zegt de Neder landse officier van justitie Wes- selink. Hij kwam twee jaar gele den naar Sint Maarten om daar een volwaardig parket op te zet ten. Al zou er douane zijn, dan is het eiland via de vele baaien nog steeds onopgemerkt bereik baar en geschikt als overslag plaats". Ook witwassen van zwart geld kan op Sint Maarten. Dat ge beurt via gefingeerde winsten in een van de vele casino's. Wesse- link: „De wettelijke middelen ontbreken om hier iets tegen te doen. We zullen moeten aanto nen dat het geld afkomstig is van criminele activiteiten, dat is niet makkelijk". De Tweede Kamer sprak voorts over 'schimmige bestuurswisse lingen'. Een moeras van ver ziekte bestuurlijke verhoudin gen, noemde minister Hirsch Ballin het. 'Godfather' In de veertig voorafgaande jaren was er op Sint Maarten steeds één partij aan de macht: de De mocratische Partij onder leiding van Claude Wathey. Deze man koosnaampje de 'Godfather' bouwde in de loop van de ja ren een hem welgezind be stuursapparaat op. Iedereen die daar anders over dacht, zette hij buitenspel. Meewerken bete kende waardering. Veel van de ze ambtenaren zitten nog Een meisje v 1 huis in San Nicolas op Sint Maarten. Ook het schoolsysteem op het eiland laat nogal wat te wensen over. steeds op cruciale posten, zeg gen sommigen, waardoor iedere poging tot verandering spaak loopt. Na de verkiezingen in april dit jaar behaalde echter geen enke le partij een absolute meerder heid. De oppositiepartij SPA (Sint Maarten Patriottische Alli antie), onder leiding van Vance James, kreeg de meeste zetels: vier. De DP behaalde er drie en de PDP (Progressieve Democra tische Partij) twee. Een. nieuwe coalitie is nog steeds niet van de grond geko men. De SPA spreekt van voor opgezet spel, de PDP heeft het over gebrek aan slagvaardigheid van de SPA. Van zichtbare actie is geen sprake. Het eilandsbestuur heeft de Ne derlandse en Antilliaanse rege ring zoveel mogelijk buiten de deur gehouden. De eigen boon tjes doppen, geen pottekijkerij. Dat betekent echter ook géén fi nanciële steun. Minister Hirsch Ballin en zijn kabinet voor Antilliaanse zaken (Kabna) hebben nu een strate gie gevonden om toch een vin ger in de pap te krijgen: techni sche bijstand. Dat is een ambte lijke term voor het uitlenen van deskundig personeel. Wetge vingsjuristen voor het maken van goede eilandsverordenin gen, een organisatiespecialist voor training van lager perso neel, belastingambtenaren voor het inhalen van de achterstand in de inning, ambtenaren van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor de bouw van wo ningen. En natuurlijk de opzet van een justitie-apparaat door de plaatsing van officieren van justitie, een rechter en twintig marechaussees voor het opspo ringswerk. Kentering De ware kentering voltrekt zich echter op Sint Maarten zelf. De Sint-Maartenaren stonden be kend als een goedmoedig volk waarin niet snel een opstand zal uitbreken. De laatste tijd vallen echter steeds meer openbare kritische reacties te horen. De eilandbewoners pikken het bijvoorbeeld niet langer dat de grootste partij (de SPA) tot de oppositie is veroordeeld. SPA- leider Vance James zegt het zo: „De bestuurders hebben de ge moedelijke cultuur van ons volk tot nu toe geïnterpreteerd als: we kunnen doen wat we willen. Dat zal nu worden afgestraft." tel aviv ad bloemendaal correspondent Afgaande op de reacties hebben de Palestijnen en de Israëliërs allebei de propaganda-slag van Madrid gewonnen. Israëls on derminister van buitenlandse zaken, Benjamin ('Bibi') Neta nyahu, kreeg donderdag in Je ruzalem een staande ovatie van een delegatie van Amerikaanse joodse leiders. Hij ontving de eretitel 'Stem van Israël' omdat hij volgens zijn gehoor op meer dan voortreffelijke wijze tegen over de pers Israëls standpun ten heeft vertolkt. Netanyahu zal zijn Israël-pro- motie in de toekomst naar har telust kunnen botvieren, nu hij is benoemd tot media-bespeler in vaste dienst van premier Yit zhak Shamir. De 42-jarige Netanyahu is al ve le jaren een vaste verschijning op de Amerikaanse televisie. Zijn taktiek is snel te scoren met beknopte antwoorden, waarbij hij niet direct reageert op de vraag maar op bepaalde tref woorden, zoals 'grondgebied' of 'vredesplan'. Beknoptheid is balsem voor de televisiemaker. Een tv-reporter die een kwart minuut durende Israëlische re actie wil hebben op een wereld probleem, weet dat 'Bibi' in staat is een op de seconde ge timed antwoord te geven. Tij dens de Golfoorlog was hij soms twintig keer per dag op de Ame rikaanse televisie te zien. Die snorrende camera's van CNN, ABC en CBS bezorgden Netanyahu geen prettige werk relatie met zijn baas, minister van buitenlandse zaken David Levy, de grote afwezige in Ma drid. Het heeft tussen Levy en Netanyahu nooit geboterd, al vanaf het moment dat de laatste na de verkiezingen van 1988. werd benoemd tot onderminis ter in Levy's departement. De laatste maanden heeft Levy geen woord meer "met hem ge wisseld. Netanyahu, die in Israël is gebo ren maar zijn jonge jaren heeft doorgebracht in de VS en ac centloos Amerikaans-Engels spreekt, is altijd gefascineerd geweest door publiciteit. Al tij dens zijn studie bedrijfskunde aan het hoog aangeschreven MIT in het Amerikaanse Cam bridge deed hij aan wat de Is raëli s hasbara noemen, dat wil zeggen het op alle mogelijke manieren opvijzelen van Israëls imago. Als officier in het Israëlische le ger leidde hij een speciale ter- reurbestrijdingseenheid van de paracommando's. Zijn broer Yonathan, die hetzelfde deed, kwam als enige Israëli om het leven bij de befaamde reddings actie in Entebbe. Hij comman deerde de groep die de gijze laars op het Oegandese vlieg veld in een bliksemactie be vrijdde. Na de dood van 'Yoni' stichtte Benjamin een naar zijn broer genoemd instituut dat zich ging bezig houden met de studie van terreurbestrijding. Zijn Amerikaanse achtergrond, en misschien ook zijn studie be drijfskunde, bezorgden Neta nyahu een 'fiksersmentaliteit'. Geen probleem zo groot of er is wel een oplossing voor. Zijn in 1984 verschenen boek kreeg als titel: 'Terrorism, How the West Can Win' (Terrorisme, hoe het Westen kan winnen). Pasklaar Op vragen van journalisten heeft Netanyahu een aantal pasklare antwoorden en opmer kingen klaar. Maar de voorraad is beperkt. Wie hem tien keer heeft gehoord op persconferen ties of bij tv-optredens, kent het hele repertoir. De journalist die het onderwerp 'grondgebied in ruil voor vrede' ter sprake brengt, krijgt steevast een ant woord in mijlen en kilometers. Netanyahu vertelt dan dat hij in zijn diensttijd was gelegerd in de buurt van Kalkiliya, op de grens van Israël en 'wat u de Westelijke Jordaanoever noemt'. Zijn peloton bereikte dan binnen anderhalf uur lo pend de twaalf kilometer weste lijker gelegen Middellandse Zee. Bevindt zijn gehoor zich in Jeru zalem dan meet Netanyahu zorgvuldig de afstand tot de Jor- daan (15 mijl) en tot de zee (35 mijl), met als uitsmijter: 'En dat noemen ze dan Groot-Israël!' Netanyahu's taktiek is snel te scoren met beknopte antwoor den! waarbij hij niet direct rea geert op de vraag maar op be- 'grondgebied' of'vredesplan'. In de Iikud staat hij rechts van het midden. Net als zijn ment or, Yitzhak Shamir, behoort hij tot de 'Jordanië is Palestina'- school, die meent dat de Pales tijnen ten oosten van de Jor- daan al een staat hebben. Maar dat heeft niemand hem in Ma drid horen zeggen. Ashrawi Overigens was de échte ontdek king van Madrid de Palestijnse woordvoerster dr. Hanan Ashra wi, die samen met de rustig opererende Palestijnse delegatie een lange geschiedenis van mi serabele propaganda deed ver geten. Als de Palestijnen Yasser Arafat en de bende van Tunis een paar jaar in een kast zou den opsluiten en Ashrawi, Fay- sal al-Husseini en dr. Haidar Abdelshafi aan het werk zetten, zou het Midden-Oosten er mis schien op den duur wat beter uit gaan zien. Haar enige fout maakte Ashrawi op haar laatste persconferentie, toen ze de journalisten bedankte voor de manier waarop deze de Pales tijnse zaak in de publiciteit had den gebracht. Dat bezorgde een aantal collega's klamme han den. Hanan Ashrawi maakte een goede indruk omdat ze alle vra gen uit de zaal, hoe onbenullig soms ook, serieus behandelde, meestal zonder te vervallen in ideologische clichés. Vooral dat laatste is uitzonderlijk in beto gen over het Israëlisch-Arabi- sche conflict. Verder vielen de Palestijnse standpunten inhou delijk op door gematigdheid. Hét is de vraag of Ashrawi zich daarmee tot tolk maakte van de Palestijnse meerderheid, maar haar manier van optreden heeft indruk gemaakt in het Westen en, belangrijker nog, in de Ara bische ..•ereld en onder de Pa lestijnen. Ruimteschild Toen een delegatie uit de USS, waarin ver tegenwoordigers zaten van het Unie-mi nisterie van defensie en de Russische de fensiecommissie, onlangs een bezoek bracht aan Washington, is daar gesproken over de mogelijkheid samen te werken aan een nieuw, niet-nucleair ruimteschild. Sindsdien is echter vanuit het Kremlin duidelijk gemaakt dat Moskou liever via internationale politieke middelen de pro- duktie van raketten aan banden legt, dan een nieuwe generatie anti-raketraketten te produceren. In Genève heeft Sergei Chuvachin, een vooraanstaande wapenonderhandelaar van de USS, gezegd dat de Unie het in principe met de VS oneens blijft over het in 1972 getekende Anti-ballistische Raket Verdrag (ABM), dat het testen van ruimte- wapens regelt. De VS proberen al jaren de oorspronkelij ke invulling van het verdrag te verbreden om hun onderzoek en testprogramma van Star Wars te kunnen uitbreiden. Moskou heeft altijd vastgehouden aan de zienswij ze dat een dergelijk testprogramma en dergelijke wapens in het verdrag zijn ver boden. Tijdens de discussies in Washington heb ben de VS er bij Moskou op aangedrongen toe te stemmen in aanpassing van het ver drag, zodat beide zijden niet-nucleaire ra ketten kunnen plaatsen als bescherming tegen aanvallen door derde landen, of on opzettelijke lanceringen. De VS vonden dit belangrijk met het oog op het uiteenvallen van de Sovjetunie en het verspreiden van haar nucleaire arse naal, waarbij Witrusland, de Oekraïne en Kazachstan onzekere factoren zijn. Het Sovjet-standpunt is dat het oude ABM opnieuw moet worden bekrachtigd. „Wij zijn van mening dat het verdrag niet ver ouderd is en dat in de huidige situatie, waarin aan beide kanten wordt gesneden in het nucleaire potentieel, het belangrij ker is dan ooit", aldus Chuvachin. the independent Het uiteenvallen van de Sovjetunie heeft de westerse regeringen zenuwachtig ge maakt over wie het beheer voert over het enorme arsenaal kernwapens, en of daar van misbruik kan worden gemaakt, per ongeluk of met opzet. Maar er komen steeds meer bewijzen dat de leiding-nieu- we-stijl gezwinde stappen onderneemt om het risico van een kernoorlog op een nieuwe internationale schaal te beheer sen. De beginnende Russische defensiestaf, nog maar een handjevol mensen in nood- kantoren in het Witte Huis van Boris Jelt- sin, werkt eendrachtig samen met de nieuwe, hervormingsgezinde chefe van defensie van de Unie van Soevereine Sta ten (USS). De Russische defensiestaf die onder lei ding staat van de plaatsvervangende Unie-minister van defensie Pavel Grachev en waarin voormalige leden van de gene rale staf zitting hebben werkt aan plan nen die veel verder gaan dan de traditio nele bilaterale wapenbeheersing tussen de VS en de voormalige Sovjetunie. Gestreefd wordt naar bredere internationale samen werking en beheersing. In sommige geval len kan dit resulteren in voorstellen waar de VS moeite mee zullen hebben. StarWars Het betreft ondermeer voorstellen voor een definitief einde aan kemproeven en het Star Marsproject (het door Ronald Reagan bepleitte ruimteschild) en een ver bod op de ontwikkeling van nieuwe lange afstandsraketten. De Russen willen ook graag een compleet nieuw afweersysteem vormen, dat de strikt geheime Sovjet- en Amerikaanse netwerken en het systeem van elke andere kernmacht met elkaar verbindt en internationale waarnemers heeft op iedere raketlanceerinrichting. De nieuwe generale staf van de USS, die wordt gedomineerd door luchtmachtge- neraals, lijkt er gelukkig mee te zijn hun langgekoesterde geheimen op dit gebied te onthullen. Bovendien bereiden de Russen voorstellen voor om de terreinen waar vandaan raket- Soldaten van het Rode Leger in de DDR maken een Russische kemraket klaar voor transport In het voorjaar haalde Moskou alle Sovjet- kemwapens weg uit het voormalige Oost- Duitsland. archieffoto ap ten de ruimte in kunnen worden afge vuurd, vast te leggen. Ze willen een verbod op gelijktijdige lanceringen om verwarring bij het luchtafweergeschut te voorkomen en inspectie van eikaars ruimteschepen. Tenslotte vragen ze ieder land hun plan nen voor gebruik van de ruimte ter be schikking te stellen van de Verenigde Na-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2