Vrije tijd nfy BUDGET AGENDA Even stoom afblazen met stress-doll Budget-agenda 9 9 2 Draagtas voor cassettes en cd's Glas-in-lood-klok Black Design-lijn Tekenplezier met Pictionary en Junior Zaterdag 9 november 1991 Redactie:4 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: COR HOOCETERP 15 DINGEN Voor wie zich heeft voorgenomen het ko mende jaar inkomsten en uitgaven goed op elkaar af te stemmen, kan de Budget-agen da 1992 van het NIBUD uitkomst"bieden. Naast ruimte om afspraken en uitgaven te noteren, geeft de agenda nuttige informatie. Zo wordt uitgelegd hoe het maken van een jaarbegroting in z'n werk gaat, hoe je een goed overzicht houdt als je met cheques be taalt enz. Bovendien staat bij elke week (verdeeld over 2 bladzijden) een budget-tip afgedrukt. De agenda telt 190 pagina's, kost 9,90 en is te bestellen door overmaking van dit bedrag op Postbanknummer 36 87 00 t.n.v. NIBUD, Den Haag, onder vermelding van 'agenda'. Ook weieens de neiging met dingen te gooien of iets kapot te maken, alleen uit machteloze woede? Dat kan nu zonder gevaar met de uit Amerika afkomstige stress-doll. Je kunt de pop uitelkaar rukken en ermee gooien, zonder al te ernstige gevolgen. De makers hebben bij het afreageren vooral sporters voor ogen gehad want naast de scheidsrechter is er ook een tennisspeler en een golfer te koop. Prijs van de stress-doll ligt rond de 35 gulden. Meer informatie: Twisk, Beverwijk 02510 - 20641. Waar laat je je cd's of cassettes als je er met je walkman of draagba re cd opuit trekt? Het antwoord op die vraag komt van Case Logic, die tassen ontwierp waarin de bandjes, cd's en cd-speler keurig kunnen worden opgeborgen. De tassen met stevige draagbanden en ritsen, in verschillende formaten zijn er in de kleuren: zwart, rood, blauw-grijs en in de combinatie zwart/mintgroen. Een tas voor cassettes heb je al voor 17,95. Meer informatie Cavac Neder land, tel. 01720 -25242. Een klok van glas-in-lood. die onmiddellijk doet denken aan de jaren dertig, maar die toch past in het interieur van vandaag. Deze Tiffany wandklokken zijn er de kleurcombinaties geel/bruin/beige, roze, blauw, grijs en zwart. De prijzen lopen vanaf 150 gulden. Meer in formatie Friederichs BV, 023 - 232700. Zwart is ook voor Philips de nieuwe kleur in de keuken. Daarom ontwikkelde men in Eindhoven de serie Black Design, vier appa raten die passen in het moderne (keuken- )interieur. Het zijn een universeel-grill, een steengrill, de café-gourmet en een broodrooster met temperatuursensor. NIEUWE VIDEO'S J Een jaar geleden kwam Problem Child in de bioscopen. Er was veel op deze film van Dennis Dugan aan te merken maar het be langrijkste doel werd wel bereikt: lachen. De film werd een succes en er kwam een vervolg. Deel twee is lang niet zo leuk. maar er wordt weer veel vernield en de jeugdige Michael Oliver maakt zich met regelmaat weer heel kwaad. Wie als aanloopje tot deel 2, deel 1 nog eens op video wil zien kan nu in de videotheek terecht. (Esselte CIC) -J Nuns on the run van Jonathan Lynn is gemaakt door het Handmade bedrijf van ex-Beatle George Harrison. Eric Idle en Robbie Coltrane spelen er de hoofdrollen in. Zij stuntelen meer dan een uur als non door het leven in een poging zich gangsters van het lijf te houden. Ze doen het beheerst en met gevoel voor humor. (Excelsior Films) J Diggin' up Business van Mark Byers haalt de middelmaat maar net. Het verhaal over een begrafenisonderneming die de moed erin houdt met buitenissige begrafe nissen is aardig en er zijn veel grappen be dacht, maar Byers is niet de regisseur dU het tempo erin weet te houden. Lynn Holly Johnson en David Michael zijn bovendien niet de beste acteurs ter werold. (RCA) J Dennis Hopper heeft met The hot Spot een erotische thriller willen maken die her innert aan de klassieke toneelstukken die spelen in het zuiden van de Verenigde Sla- ten. Helemaal gelukt is het niet. maar de zonderlinge figuur die neerstrijkt in een dorp in Texas en daar vrouwen het hoofd op hol brengt krijgt heel behoorlijk gestalte door Don Johnson. Virginia Madsen en Jen nifer Connelly geven kundig tegenspel en het verhaal zit goed in elkaar. (RCA) J Als je toch opgeleid moet worden in het politievak, laat het dan door Clint Eastwood doen. In The Rookie levert Charlie Sheen zich aan hem over en hij wordt er een hele bink van. Na moord, doodslag en wilde achtervolgingen natuurlijk. Niets nieuws, maar lekker pittig en door Eastwood be hoorlijk geregisseerd. (Warner Home) J In The Tender van Robert Harmon is John Travolta een diefje dat moet vluchten voor de mafia. Hij heeft een doe hier en die heeft een hond. Travolta is een 1 nuppel. de dochter is lief en de hond lost alle proble men op. Leve de Dobermannen en leve ca meraman Theo van de Sande die het beest mooi in beeld bracht.(CNR) J Een verwoeste robot begint opeens te le ven. En te moorden. Doe daar maar eens iets tegen als je Dylan McDermott heet en verliefd bent op Stacv Travis. Wat de robot ook doet, Travis kruist zijn weg en McDer mott maar redden. Richard Stanley filmde hun sf-avonturen en de film die daar van kwam noemde hij Hardware. (CNR) NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES Jolanda Oukes >0 POP Neil Young Crazy Horse 'Weld' (Reprise, 2 cd's) Een twee uur lange ode aan de bijgeluiden van de gitaar is dit dubbele live-album van Neil Young en zijn begeleiders van Crazy Horse. Nog niet eerder is er zo veel gecultiveerde 'sustain' en 'feedback' op de plaat gezet. Technische hoogstandjes zijn Young en de zijnen altijd al vreemd geweest. Toch is de Ca nadese Amerikaan op zijn ma nier een virtuoos, want hij slaagt er in het hele scala van emoties in zijn spel te laten doorklinken. De luisteraar moet wel van beton zijn als de ultie me versie van de klassieker.'Li ke a hurricane', klapstuk van dit album, hem onberoerd laat. Ook van Dylans protestsong 'Blowin' in the wind' heeft Young een grote gitaristische orgie gemaakt. Het origineel wordt daarbij compleet aan flarden gescheurd. Oorlogsge luiden gaan er aan vooraf, en daarmee is de toon niet alleen voor dit nummer maar ook voor de rest van deze cd's gezet. 'Weid', een metaalbewerkers term, is een van de indrukwek kendste albums van dit jaar. (WK) Fish 'Internal Exile' (Polydor) Marillion en zanger Derek Willi am Dick, beter bekend als Fish, moeten een hernieuwde sa menwerking serieus in overwe ging nemen. Eerder dit jaar was het tweede album van de Schot se symfonische rockgroep zon der Fish al aanleiding voor deze conclusie. Fish slaagt er met zijn tweede soloplaat evenmin in de breuk voor het hondstrou we publiek, dat zowel hem als zijn ex-werkgever blijft volgen, beter verteerbaar te maken. In vergelijking met zijn solo-de- buut is er weliswaar spake van een lichte verbetering, maar ook op het richtingloze allegaartje 'Internal Exile' staan te veel voortkabbelende niemandalle- tjes. Fish lijkt af en toe zelf wak ker te schrikken van de bijdra gen van zijn twee gitaristen, die menig stuk redden. Niet alleen als zanger maar ook als tekst dichter stelt hij niet zo veel meer voor. Zijn van-dik-hout- zaagt-men-planken-aanval op zijn vorige platenmaatschappij EMI ('Tongues') vormt daarvan het beste bewijs. (WK) The Horseflies 'Gravity Dance' (BMG Ariola) Een hoogst eigenzinnige cd heeft dit zestal uit California ge maakt. De meeste aandacht trekt violiste Judy Hyman, die ook een flinke compositorische duit in het zakje doet. Haar spel is eerder hoekig dan zwierig, en mede daardoor blijft er veel rock in de muziek van The Hor seflies, die zich verder baseren op folk uit verschillende windstreken. Drummer Taki Masuko is eveneens een verhaal apart. Hij slaat voor folkmuziek hoogst ongebruikelijke ritmes en krijgt een steuntje in de rug van de samples van Bobby Summerfield. Heel vervreem dend, maar op de lange duur fascinerend is de vlakke voor dracht van de ironische teksten door de zangers/gitaristen Jeff Claus en Rich Steams. (WK) Kiri te Kanawa Malcolm McN eill - 'Heart to heart' (EMI/Kiwi Pacific) Ooit maakten Te Kanawa en McNeill ieder afzonderlijk hun eerste plaatopname voor hel Ki wi Pacific-label in het Nieuw- zeelandse Auckland. Ze werden fans van elkaar, en dat resul teerde vorig jaar in een eenma lig licht-muzikaal samenwer kingsverband. 'Heart to heart' is niet het eerste 'poppy' album van Te Kanawa. maar wel het beste. Ze heeft in het lichtere genre een tegenspeler nodig, blijkt nu, anders ligt verveling op de loer. Welnu, dat tegenspel is hier in niime mate aanwezig. McNeill komt in menig duet als minstens gelijkwaardig uit de strijd, en is ook solo magistraal in een hoogst eigenzinnige be werking van Paul McCartney's 'Long and winding road'. Voor liefhebbers van zwaar gepolijste songs en absolute must. (WS) Dick de Graaf Septet - 'Polder' (Ti meless) Na 'November' uit 1988 is dit de tweede cd van tenor- en so praansaxofonist De Graaf, die zich meer en meer ontpopt als een originele arrangeur en een interessante componist. Het septet heeft een, naar jazz-be- grippen, iets afwijkende bezet ting in de vorm van Michael Gustorffs viool en Onno Kelks gitaar in plaats van bijvoorbeeld een trompet. Het resultaat is een erg vloeiend en breed groepsgeluid dat zich vooral goed leent voor langzaam verlo pende kleuraccenten en dat vaak een grotere formatie sug gereert. 'Polder' is weer een stukje spannender dan 'Novem ber', dat hier en daar een beetje log klonk, een probleem dat moeilijk te omzeilen valt met gestreken viool en trombone (Hans Sparla). De composities van De Graaf zijn zonder meer de moeite waard en hij bewijst zijn kunnen als arrangeur in on der meer een fraaie versie van Tizols 'Caravan'. Een aanrader voor hen die die zoeken naar muziek die anders is, maar niet te ver verwijderd van de jazz- mainstream. (KV) Dull Schicksal - 'They Saved Hilt- ler's Brain' (ADM) Deze cd zal eerder in de rock- dan in de jazz-afdeling van de platenwinkel te vinden zijn. Dull Schiksal behoort tot het kleine gezelschap Nederlandse rockgroepen die een stapje ver der gaan door improvisatie en jazzverwijzingen in hun muziek te stoppen. De meest opvallen de bijdragen komen van zan ger-trompettist Frans Friede- rich, die blijkbaar niet alleen naar groepen als Henry Cow of Art Zoyd heeft geluisterd, maar ook refereert aan meer recente rock. Meniugeen in het impro- visatierock-genre speelt gekun stelde, collage-achtige stukken, maar Dull Schicksal blijft ruim binnen de grenzen van de inte ressante variatie door de sa menhang van de composities. (KV) Jonge Mensen op het concertpo dium - Werken van Bruch, Cho pin, Bach, Rossini en Mozart door o.a. Matt Haimovitz (cello), Mido ri (viool), Amsterdam Loeki Stard ust Kwartet, Emma Johnson (klari net), Jennifer Stinton (fluit), Boris Berezovsky (piano) - (Actie klas siek Geeft Meer). Een cd met vijf kwartier muziek voor een tientje is natuurlijk leuk, zeker als er ook nog twin tig waardebonnen bij zitten die recht geven op 300 gulden kor ting op andere cd's. Nog leuker is dat die premie-cd zo goed is samengesteld. Het heet dan wel 'Jonge Mensen op het Concert podium', maar die jonge men sen zijn stuk voor stuk ervaren musici en de opnamen zijn af komstig van cd's die op zich ook de moeite waard zijn en waarvan er verschillende in de ze rubriek besproken werden. Voorbeelden: de cellist Matt Haimovitz in 'Kol Nidrei' van Bruch. het viooltalent Midori in een transcriptie van een Noc turne van Chopin en fluitiste Jennifer Stinton in een opval lend frisse uitvoering van het fluitconcert KV 314 van Mozart. Inderdaad een koopje. (PK) Poulenc - Concert voor twee pia no's en orkest; Sonate; Capriccio L'embarquement pour Cythère; Elégie. Milhaud - Scaramouche voor twee piano's - Katia Ma- rielle Labèque (piano), Boston Symphony Orchestra o.l.v. Seiji Ozawa (Philips) Met zo'n kortingbon is een uit gave verkrijgbaar met muziek voor twee piano's van de Franse componisten Poulenc en Mil haud. Repertoire dat menigeen niet echt bekend in de oren zal klinken. Toch is het jammer om alleen daarom deze uitgave links te laten liggen. Wat de zus jes Labèque hier ten gehore brengen, al dan niet onder steund door Ozawa en het or kest uit Boston, is in klank en sfeer op-en-top Frans: spranke lend en waar nodig met een kostelijke dqsis muzikale hu mor. De virtuositeit van de bei de zusjes en het grote kleuren palet dat zij aan hun vleugels ontlokken, doen de rest. Aanbe volen. (PK) Verzorgd spel waarbij aan alles is gedacht Iets uitbeelden niet behulp van handen en voeten is een bekend gegeven. Al jarenlang wordt het gebarenspel Hints met succes op de televisie uitgezonden. De uit bekende Ne derlanders opgebouwde teams raken zo be dreven in het spel dat de teamleden aan een half woord, of liever gezegd, aan een half ge baar genoeg hebben om de titel van een boek. film, uitdrukking of gezegde te raden. Ook bij Parkers Pictionary moet er iets wor den uitgebeeld. Dit keer niet door middel van gebaren maar via tekeningen. Het spel ziet er verzorgd uit en de fabrikant heeft dan ook aan alles gedacht. In de doos bevinden zich een spelbord, zandloper, vijf honderd woord kaartjes, dobbelsteen, vier speelstukken, vier categoriekaarten, vier schrijfblokjes en vier potloden. Het is de bedoeling om via tekeningen de overige teamleden duidelijk te maken welk woord er op het kaartje staat dat je voor je hebt liggen. Elk team moet zoveel mogelijk woorden raden om als eerste de finish te bereiken. Je mag de tekening zo gek maken als je zelf wilt, maar letters en cijfers mogen er niet in voorkomen. Het spelbord is verdeeld in vakken waarop diverse letters staan. Deze geven de catego rieën aan. Er zijn er vijf: P staat voor per soon, plaats, dier of gebouw, V voor voor werp, H voor handeling, M voor moeilijk en VA voor varia. Dat laatste kan dus van alles zijn. Het spel wordt gespeeld in teamverband. Elk team krijgt een schrijfblok, potlood, ca- tegoriekaart (zodat je tijdens het spel snel kunt kijken welke categorie aan bod komt) en een speelstuk. Elk team wijst vervolgens een tekenaar aan. Deze mag de eerste ron de spelen. Tijdens de volgende ronde moet een ander teamlid poüood en papier ter hand nemen. pictionary Junior kan worden gespeeld door kinderen v tot elf jaar. Pictionary vereist wel wat tekentalent. De tekenaar die het spits afbijt, mag vijf se conden naar het te tekenen woord kijken. Daarna wordt de zandloper gedraaid en gaat de teken- en raad lijd in. De tekenaar mag tijdens de ronde niet praten en geen gebaren maken. Zijn teamleden mogen naar hartelust raden, totdat het woord is ge noemd of de tijd is verstreken. Als het woord is geraden, wordt de dobbel steen gegooid en het speelstuk verplaatst. Als het woord niet binnen de limiet wordt geraden, is de beurt voorbij en wordt de dobbelsteen aan het andere team gegeven. Deze wijst een tekenaar aan die een nieuw kaartje uit de kaartenbak haalt. De dobbel steen wordt niet geworpen, aangezien eerst een woord moet worden geraden. De enige keer dat de dobbelsteen wordt geworpen en het speelstuk verplaatst, is als een team op tijd het woord raadt of als eerste het woord raadt in een 'iedereen speelt'-situatie. Een 'iedereen speelt'-woord is herkenbaar aan een driehoekje. Dat betekent dat alle tekenaars voor hun team het woord moeten tekenen. Het team dat als eerste het goede antwoord geeft, mag de dobbelsteen goqien en het speelstuk verplaatsen. Om het spel te winnen moet het laatste varia-vakje worden bereikt. Ook deze vraag m-g door alle teams worden beantwoord. Het aantal deelnemers aan Pictionary kan Pictionary is e >pel. Voor eer gemakkelijk i sterk variëren. Het spel wordt echter sneller en interessanter als er minder teams maar meer spelers meedoen. Als er drie spelers zijn, worden er twee teams gevormd. Een persoon wordt de tekenaar van beide teams. en leuk en onderhoudend getalenteerde tekenaar ziet instantie misschien wat al te it. Maar woorden als galste- verbannen, maagpijn, veel. warm in pakken en snuiven uitbeelden in een teke ning vergt naast enig tekentalent een llinke portie creativiteit en vindingrijkheid. Hel spel is geschikt voor spelers vanaf 12 jaar. Pictionary Junior is zoals de naam al doet vermoeden voor de jeugdige spelers. De te kenaar heeft in dit geval zes kleurkrijtjes tot zijn beschikking. De tekening wordt ge maakt op een afveegbaar lekenbordje. De categorie kaartjes hebben pla t' .hy maakt voor rode en blauwe kaartjis. De ro de zijn geschikt voor kinderen van 10 en 11 jaar, de rode voor 7. 8 en 9-jarigen. Het team dat als eerste vier woorden heeft gera den wint het spel. Pictionary van Parker. Variabele speelduur. Richtprijs: 99 gulden. Piaionary Junior. Va.ia oele sp prijs 45 gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15