Leiden Files rond De Coebel Kinderopvang voor cursisten Studiehuis Bromfietsers bekeurd Vrijdag 8 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GFRT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 23 Wijk nog maar voor helft gevuld De helft van de woningen moet nog worden opgeleverd, maar de verkeerssituatie in de nieuwe wijk De Coebel loopt nu al uit de hand. De bewoners willen daarom snel verkeerslichten op de hoek Churchilllaan/Brandt Buys- kade en een brug voor voetgangers en fietsers als tweede ontsluitingsweg. LEIDEN ROY KLOPPER De problemen zijn maanden geleden al voorspeld: 400 wo ningen in een nieuwe wijk, met een geschat wagenpark van 700 auto's, dat moest wel scheef lo pen. De nieuwe wijkvereniging kaartte het onderwerp in een vroeg stadium aan bij de ge meente. Die dacht allereerst aan een extra ontsluitingsweg. Hiervan werd afgezien vanwege de hoge kosten. De Brandt Buyskade, langs de Rembrandt- scholengemeenschap, blijft de enige ontsluitingsweg voor ge motoriseerd verkeer. Later werd ook de fiets- en voetgangersbrug de Boshuizer Watering schrapt. Deze zou beginnen tussen verpleeghuis Zuydtwijck en de flats aan het Jacques Ur- lusplantsoen en uitkomen in de Coebel. Ook hiervan werd afge zien om financiële redenen. Intussen is nog niets gebeurd, hetgeen iedere ochtend en avond leidt tot een hachelijke verkeerssituatie. Coebel-bewo- ners rijden de Brandt Buyskade op, waar ze eerst behendig moeten sturen om roekeloos fietsende schooljeugd te ontwij ken. Dan komen ze in de file, omdat het haast ondoenlijk is linksaf de Churchillaan op te rij den. Door de drukte is die zelf al verstopt, waardoor invoegen schier onmogelijk is. De ge meente heeft in augustus toege zegd dat er verkeerslichten ko LEZERS SCHRUVEN Gele bus Nieuwbouwwijk De Coebel: nog voor alle woningen zijn opgeleverd is Cursisten van het Leidse Studie huis aan de Maresingel hebben in de nabije toekomst zicht op 'kindplaatsen' in twee nieuwe crèches van de Centrale Organi satie Kinderopvang in Leiden (COKL). Op dit moment is er in het pajid van het Studiehuis zelf nauwelijks kinderopvang voor de cursisten. Eén crèche komt mogelijk in het complex 'Kooilaan' bij buurthuis 't Spoortje. De COKL overlegt daarover met woning bouwvereniging De Sleutels. Men hoopt iivde loop van vol gend jaar met de bouw van het ouderenwoningencomplex te kunnen beginnen. In de crèche op de begane grond moeten on geveer 60 kinderen worden op gevangen. Vooral vTouwen 'die een cursus volgen bij het Leidse Studiehuis zouden er dan hun kinderen kunnen onderbren gen. Volgend voorjaar krijgt het Studiehuis ook de beschikking over een verbouwde school aan de Johan Wagenaarlaan. Op de begane grond komt daarin een crèche van de COKL, waarin het men. Maar tot op de dag van vandaag is niets gebeurd. Parkeren Tweede doorn in het oog van de bewoners is de parkeeroverlast die de avondschool aan de Rembrandt- scholengemeen - schap met zich meebrengt. Aan Penning voor scheidende secretaris LEIDEN JANET VAN DUK weerszijden van de Brandt Buyskade en de Noachstraat worden iedere maandag- en woensdagavond wagens neer gezet. De doorgang wordt daar door zo smal dat auto's uit te gengestelde richting elkaar niet kunnen passeren. De bewoners van de nieuwbouwbuurt willen snel oplossingen, temeer omdat verkeersprobleem. de problemen alleen nog maar groter worden. Immers, als de hele wijk klaar is moeten nog veel meer auto's door de snalle straatjes richting Churchilllaan. Het parkeerprobleem kan vol gens de buurtvereniging een voudig worden opgelost. Indien alsnog het bruggetje wordt ge bouwd over de Boshuizer Wate- foto hielco kuipers ring, kunnen de cursisten hun auto kwijt bij de flats aan het Jacques Urlusplantsoen. Over het bruggetje zijn ze van daaruit in twee minuten bij het school gebouw. De verantwoordelijke ambte naar, H. van Zeijl van de direc- tie verkeer en vervoer was niet ARTSEN voor commentaar bereikbaar. Het gebrek aan opvang bij het cursuscentrum is op dit mo ment zo groot, dat veel vrouwen afhaken bij een cursus of zich niet eens aanmelden. „Op dit moment voldoen onze facilitei ten. zoals een leslokaal dat voor kinderopvang is ingericht, waarschijnlijk niet aan de COKL-normen. Ondanks het deskundige personeel dat wij hebben om de kinderen op te vangen", zo liet directeur S. Gresnigt deze week de gemeen telijke commissie weten. Vol gens. hem- verloopt de oplossing van de problemen ondanks de goede king met de COKL. Het gebrek aan geld is volgens Gresnigt niet het echte pro bleem. „Natuurlijk, als je vrese lijk veel geld hebt is alles moge lijk, maar zelfs als we een be hoorlijk bedrag hebben is het probleem niet een-twee-drie uit de wereld. Dan zou jegnoeten denken aan een verbouwing van het huidige pand aan de Maresingel en het is een beetje raar, om dat al twee jaar na de opening te doen." Het gemeentebestuur van Lei den heeft al sinds jaren goede contacten met de collega's in Vlissingen. Af en toe reizen de burgemeester en wethouders af naar het zuiden en anders om. Toen weer een bezoekje aan Zeeland stond gepland, zei gemeentesecretaris H. Lodder dat hij wel voor een cadeautje zou zorgen. Hij koos voor een giganti sche prent die in een laadkist zat. Met een lengte van drie meter en een hoogte van twee meter. „Die zouden wij moe ten meenemen in de trein. Het is wel duidelijk dat dat nooit is gelukt en dat Vlissingen dus ook geen cadeau heeft gekre gen", aldus burgemeester C. Goekoop, die deze anekdote gistermiddag vertelde in de raadszaal, waar een afscheids bijeenkomst voor Lodder werd gehouden. De gemeentesecre taris, die 15 jaar in Leiden werkte, gaat met de vut. Het cadeau werd in de kel ders van het stadhuis opgebor gen en het was altijd de bedoe ling dat Lodder het bij zijn ver- M Scheidend gemeentesecreatris Lodder (m) is bijzonder ingenomen met zijn nieuwe pet. foto hielco kuipers trek zou krijgen. „Maar helaas, ondanks de omvang en het ge wicht van een paar ton is het verdwenen. Als het nog eens opduikt, we^t je wat je te wachten staat. Maar je moet zelf wel een truck bestellen om het pakket te vervoeren", zei Goekoop tegen Lodder. Geen gigantische prent dus, voor de scheidende gemeente secretaris. Hij ontving uit han den van de burgemeester wèl de Jan van Houtpenning. Deze medaille is bedoeld voor amb tenaren 'die zich langdurig hebben onderscheiden door bijzondere toewijding aan hun taak'. Lodder kreeg ook de gouden speld van de gemeente omdat hij veertig jaar in overheids dienst is geweest. Van het col lege van B en W kreeg de se cretaris die een verwoed wandelaar is bovendien een pet en sokken en een 'water dicht, luchtdoorlatend en vochtafstotend' regenpak. Het cadeautje voor Vlissin gen was een misser, maar voor de rest was Lodder het toon beeld van een onkreukbaar ge meentesecretaris, zei Goekoop. Ondanks het feit dat de ge meentelijke organisatie en dus ook zijn functie in de loop der jaren nogal veranderde. „Er waren veel sterke lichtpunten, maar ook schaduwen", zei Lodder zelf in zijn Elfscheids- toespraak. Oma van Tongeren, voor liefhebbers van het lokale levenslied beter bekend als de Leidse Tante Leen. Ondanks haar 70 jaar treedt ze nu pas echt in de voetsporen van (wie kent ze niet) George Juliën, Leidse Kees en Wies Cavé, op zoek naar het Leidse volkslied. Wie dacht dat het levenslied met een lach en een traan alleen werd gezongen door Amsterdammers, en dan nog het liefst uit de Jordaan, heeft het mis. Ook Leiden heeft een buiten de stadspoorten nog vrijwel onbekend groepje artiesten 'voor feesten en partijen'. De bovengenoemde drie (George, Kees en Wies) zijn nog de bekendsten maar tussen vele schuifdeuren, aan de afwas of onder de diverse douches, blijken er ook in de Sleutelstad nog veel verborgen talenten te zitten. Jong geleerd Een van die 'jonge' talenten is de 70-jarige Ali 'Oma' van Ton geren uit de Groenesteeg. Bij toeval ontdekt door toedoen van haar eveneens zingende kleinzoon Ed. In haar knusse woning vol bloemen en foto's van haar uitgebreide familie, vertelt ze met duidelijk plezier over haar nog prille carriëre. „Ik heb altijd gedacht dat zingen niet vermoeiend zou zijn. Dat is het wel maar toch heb ik er geen moeite mee", doelt ze op haar kennelijk pri ma gezondheid. De ontdekking van Oma vein Tongeren ging als volgt. Leidse Kees was een jaar of zeven geleden bezig met de opnamen van de onvervalste 3-oktoberkraker 'Ik ben een Leidse Glib ber'. Maar Kees vond dat een twee de stem ontbrak. „Dat kan mijn oma, die zingt wel vaker" zou kleinzoon Ed hebben gezegd. Oma werd van stal gehaald, deed het inzingen in de helft van de daarvoor uitge trokken tijd en zo werd Leiden een nieuwe ster rijker. „Dat heb je zeker van je oma, zeggen ze nu wel eens tegen Ed." Oud gedaan Waar Leidse Kees zijn lied ook ma van Tongeren, de 'jongste' ster aan het Leidse muziekfirmament ten gehore bracht, Oma van Tongeren stond hem bij en zong de tweede stem. Antonius Clubhuis en buurthuis 't Spoortje stonden op hun kop. „Ze klinkt jonger dan dat ze is", was het veelgehoorde compli ment dat Oma. moeder van vier kinderen, acht kleinkinderen en drie achterkleinkinderen, gere geld te horen kreeg: „Je komt onder de mensen en met veel plezier. Het houdt je jong, dat kan je wel zeggen ja", aldus de rasechte Leidse. Oma's roem snelde haar vooruit en zo ontstond <^e noodzaak voor een 'eigen' repertoire, zo dat ook zonder Leidse 'Glibber' Kees opgetreden kon worden. •foto holvast 'Mooi was die tijd'en 'Leven en laten leven' waren de eerste twee van Corrie Konings ge leende liedjes. Samen met het Engelstalige We'll meet again' en 'Green, green gras of home' (waar een Leids accent al niet goed voor is) had Oma haar ei gen vier nummertjes op de be geleidingsband. En nooit meer stil De reeks van optredens wordt met de maand groter. Bij carna valsvereniging 'De Spoorbum- pers' met Kees, samen met Wies Cavé op de jubileumavond van de buurtvereniging en ga zo maar door. Wies, bekend van de sleutelstad-schlager 'het huisje op de brug' is net als Ali afkom stig uit de wijk Noord Rijnevest, ook bekend als de leidse Jor daan. De Spoorbumpers zijn overigens vaste klanten van oma en in haar woonkamer hangen aan de wand de ver schillende ridderordes die ze als dank kreeg. Ook trad Oma van Tongeren onlangs solo op in een Oegst- geester bejaardenoord waar een 'Leidse week' werd gehouden. „Dan komen die oude mensies naar je toe en vragen 'bent u nou Tante Leen?. Omdat je zo wordt aangekondigdvertelt Oma lachend. Let wel, ze is zelf zeventig. „Ik wil best met het zingen doorgaan maar er moet wel voldoende werk zijn na tuurlijk. Allenig zingen gaat me toch goed af." En Opa? Wat vind hij ervan? „Opa vindt het allemaal prachtig, schitterend zelfs. Hij gaat overal mee naar toe en is mijn grootste fan." Henny Huisman waar blijf je? Van verschillende zijden wordt geroepen om de terugkeer van de blauwe tram. De vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) is vanzelfsprekend geen tegenstander van de tram. Hogere prioriteit heeft voor ons echter het behoud van de bus die in deze regio momenteel van alle kanten wordt bedreigd. Bij de discussies over het autoluw maken van de binnen stad blijkt dat velen de bus zien als een grote auto die dan ook maar uit het centrum moet ver dwijnen. Men ziet een rol weg gelegd voor elektrische pendel- busjes en zelfs de rondvaart boot. Men vergeet dat deze alle maal zullen leiden tot aanzien lijk tijdverlies voor de busreizi ger die geconfronteerd wordt met een extra overstap. De er varing heeft geleerd dat onge veer een kwart van de reizigers de bus de rug toekeert en ge bruik gaat maken van de auto. Naar wij begrepen, heeft het autoluw maken van de binnen stad precies het tegenoverge stelde tot doel. Een andere bedreiging voor de bus komt uit Den Haag waar het kabinet nog steeds denkt het openbaar vervoer te kunnen stimuleren door de tarieven te verhogen en de vervoersmaat schappijen bezuinigingen op te leggen. Vele gebieden dreigen hierdoor verstoken te raken van openbaar vervoer. Volgens ROVER kan dat niet en hoeft het ook niet. Het beste bezuinigingsinstrument is kwa liteitsverbetering. Hoe hoger de kwaliteit van het openbaar ver voer, hoe meer mensen er ge bruik van gaan maken en hoe efficiënter de exploitatie is. Door ROVER zijn vele ideeën naar voren gebracht om de kwaliteit van het busvervoer in de regio te verbeteren. Wij ho pen dat de huidige bezuini- gingsgolf de NZH en de regioge meenten zal stimuleren deze te verwezenlijken. Anders zullen wij in 2021 misschien in deze krant lezen dat er een actie groep is opgericht voor de te rugkeer van de gele bus. Namens Rover Frans Mensonides Bachstraat 35 Leiden MEDISCHE DIENSTEN Boetes voor vechtersbazen DP< HAAG/LEIDEN PAUL DE VUEGER Wie deelden op 17 november 1990 bij een vechtpartij in de Katwijkse Wilhelminastraat de eerste klappen uit: de twee Lei- denaars of de twee Katwijkers? Om die vraag draaide het giste ren voor politierechter Foc- kema. De officier van justitie hield het er op dat de Leidenaars (22) de boosdoeners waren. „Op het politiebureau direct na afloop konden zij het zich allemaal niet goed meer herinneren hoe het was gebeurd. En nu, een jaar later, hebben ze ineen een exact gelijk verhaal. Ik heb geen reden aan de verklaring van de Katwijkers te twijfelen." Tegen de Leidenaars eiste hij verschillende straffen. De advo caten bepleitten een lagere straf omdat in hun ogen allerminst duidelijk was wie met vechten waren begonnen. Ook vonden zij dat sprake was van rechtson gelijkheid omdat de Leidenaars wel, maar de Katwijkers niet voor de rechter moesten ver schijnen. Politierechter Foc- kema hield het uiteindelijk bij geldboetes en voorwaardelijke celstraffen. Achthonderd gulden en drie weken voor de een, 500 gulden en twee weken voor de ander. De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan. Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur-. P. Baars, Ros molen 2, tel. 218661. ZO 8 uur tot 24 uur: C. Mans J Ver- hage. Rosmolen 2, tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange. Van Luyk. Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering Bö gel. tel. 124403. zo 8 uur tot 24 uur-. A. van Luyk. Was- straat 2/a. tel. 122522. Groep 3 - Boels. J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers. Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, De Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne. Kernstraat 11, tel. 125245. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer. za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit. Ken- nedylaan 24, tel. 720404. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheker in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552; Apotheek Lin naeus, Kempenaarstraat 31. Oegst- geest. tel. 173330; Schoolstraat Apotheek. Schoolstraat 83. Voor schoten, tel. 617957 der. Roest (Leiden en omstreken): G. Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw.- E. v.d. Wouw, Boshuizer- laan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk vanDuijn, Brandt: R.J W Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest, tel. 156161; of D.J Brandt. Homanstraat 1, Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21Oegstgeest, tel: 071- Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 o 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, Ge rard Brandstraat 29, tel. 760947. Waarnemingsregeling Homeopati- za: F. Kemme. Grotiuslaan 12. tel. 893139; zo: M Lesuis, Florijn 10. tel 891000; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E. Roe- lants. Frans Halslaan 10. tel 153747. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel. 613032. Warmond usartsenpraktijk 'Boerhaave', Prof. Lei- TANDARTSEN De weekenddienst vi derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Mw M. Bell. Nassauiaan 4. Oegst geest, tel. 174808; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar W. Maat, Van Duivenvoordelaan 2! Wassenaar, tel. 01751-14138. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59, tel 120144; na 17 00 uur en u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bere mging I t Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringends gevallen buiten de spreek uurtijden, tel. 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel luidsniveau van enkele brom mers ging de perken te buiten. Eén brommer maakte het re cord van 119 decibel aan la waai. Het toegestane maximum is 102 decibel, terwijl de pijn grens bij 110 decibel ligt. In totaal werden maandag, dinsdag en donderdag 134 brommers gecontroleerd. Daar van bleken er 104 niet in orde. Tijdens een grootscheepse bromfietscontrole heeft de Leidse politie de afgelopen da gen 68 bromfietsers op de bon geslingerd. 31 bromfietsen wa ren opgevoerd. Daarvan werden er 15 in beslag genomen, omdat ze door de politie als motor werden beschouwd. Ook het ge- AGENDA REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS VRIJDAG 8 NOVEMBER Leiden Ledenvergadering van de PvdA in het Antonius Clubhuis, Lan ge Mare 43, aanvang 20.00 Nacht-Zwemmarathon door de Leidse Reddmgsmaatschappi) in zwembad de Zijl, Paramari- bostraat, start om 20.30, fi nish is om 07.30 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen bij IJssport Leiderdorp, kantine ijsbaan, aanvang 20.00 uur. Klaverjas sen bij supportersvereniging RCL, De Bloemerd, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 9 NOVEMBER Leiden Prestatieloop over 5. 10 en 15 km, inschrijving opent om 9 45 uur, start vanaf Clubhuis Swift, Willem v.d. Madelaan (park De Bult), om 10.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23