Extra Parijse daklozen kamperen in modder en stof Laatste beren in Pyreneeën met uitsterven bedreigd Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150239* PIET BERGHUIS Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 26 TENTENKAMP DAKLOZEN In BEREN IN PYRENEEEN In een Frans nationaal hartje Parijs kamperen bijna vierhon- park in de Pyreneeën voeren natuurbescher- derd mensen, die slachtoffer zijn van mers 'oorlog' met boeren over beren. Deze de woningnood, in een tentenkamp diersoort dreigt in dit gebied uit te sterven. We- op een bouwterrein tussen het station tenschappers werden zeis met de dood be- Austerlitz en de Seine. dreigd door jagersverenigingen Tentenkamp aanklacht tegen schrijnende woningnood in Parijs Het heeft akelig veel weg van een vluchtelingenkamp in een door rampen geteisterd Afrikaans land. Tussen verschoten legertenten spelen tientallen kinderen in modder en stof, vrouwen in traditio nele Afrikaanse kledij wachten lijdzaam op hun beurt voor een noodhospitaal bemand door artsen van Médecins du Monde. Een voormalige circustent doet dienst als gaarkeuken. hier voor zijn lol in de modder", zegt Amara, een van de initiatiefne mers van de vereniging Droit au Logement. Voor de goede orde voegt hij er nog aan toe dat de be woners van het kamp vrijwel zon- A der uitzondering werk hebben en al f§ jaren legaal in Frankrijk verblijven. Amara schat het aantal 'absolute krepeergevallen' in Parijs op ruim m 60.000 families. Gezinnen die in mensonwaardige krotten wonen, in brandgevaarlijke, uitgeleefde pan- m den, in onderhuur bij vrienden of m kennissen en mensen die al op straat staan. Zonder al te veel zicht -f op verbetering op korte termijn. De ruim 5000 sociale woningen die de gemeente Parijs jaarlijks laat bouwen, zijn niet veel meer dan een druppel op een gloeiende plaat. „De gemeente Parijs faalt al jaren op het gebied van woningbouw. Het gemeentebestuur, en burge meester Jacques Chirac voorop, i teresseert zich alleen Is dit Liberia of Uganda? Nee, het is Frank rijk. Hartje Parijs om precies te zijn. En de ramp die de bijna vierhonderd bewoners van het kamp bijeen gebracht heeft, heet woningnood. Tientallen dakloze families, voor het overgrote deel van Afrikaanse af komst, bivakkeren inmiddels al weer gerui me tijd op een bouwterrein tussen het sta tion Austerlitz en de Seine. Ze staan op straat omdat ze hun huur niet meer konden betalen, omdat het krot waarin ze tot voor kort huisden onbewoonbaar is verklaard of omdat de spanningen met de mensen bij wie ze inwoonden te hoog opliepen. In afwachting van betere tijden hebben ze onderdak gevonden in het tentenkamp dat de vereniging Droil Huisvesting) deze 3 heeft geopend. Volstrekt illegaal, zoals een woordvoerdster van de gemeente Parijs on derstreept. De daklozen hebben het terrein 'gekraakt' en zijn niet van plan te vertrek ken voordat de gemeente hen fatsoenlijke woonruimte aanbiedt. „Onmogelijk", zo zegt de woordvoerdster van de gemeente. „We hebben een wacht lijst van enkele duizenden uiterst urgente gevallen. Veel families die nu in het kamp wonen, staan op die lijst. Maar iedereen moet zijn beurt afwachten. We hebben ge woonweg veel te weinig sociale woningen te vergeven." Legaal Het tentenkamp maakt pijnlijk duidelijk hoe schrikbarend de woningnood in Parijs de afgelopen jaren gestegen is. Medio juli, toen het kamp geopend werd, bood het on derdak aan 37 gezinnen. Een maand later waren dat er al ruim 90. „Iedere dag komen er twee of drie families bij. Mensen die echt geen kant meer op kunnen. Niemand zit prestige-projecten. Overal worden luxe kantoren en appartementen gebouwd. Werknemers die var normaal salaris moeten leven, den de stad uitgejaagd. Parijs is paradijs voor speculanten gewor den", beweert de woordvoerder var Droit au Logement. Tien mille Dat is niet uit de lucht gegrepen. In de vrije sector zijn de huur- en koopprijzen de afgelopen tien jaar geëxplodeerd. Een huurwoning in een 'nor male' wijk kost minimaal 100 frank (ruim dertig gulden) per vierkante meter. Een twee- of drie kamerappartementje van zes tig vierkante meter kost dus minstens 1800 gulden per maand. In de koopsector zijn Dit tentenkamp in hartje Parijs maakt duidelijk hoe schrijnend de woningnood is in de Franse hoofdstad. bedragen van dertigduizend frank (tien mil le!) per vierkante meter eerder regel dan uitzondering. Het gevolg: Parijs wordt meer en meer een stad voor de 'happy few'. Tegelijkertijd neemt de leegstand schrikba rende vormen aan: Volgens het INSEE, het doorgaans betrouwbare nationale instituut voor de statistiek, staan er momenteel meer dan 117.000 woningen leeg in Parijs. Veel eigenaren laten hun appartement liever maandenlang leegstaan dan het onder de prijs te verhuren of te verkopen. 'Mensonwaardig' Een situatie die volgens de priester Abbé Pierre ronduit mensonwaardig is. Abbé Pierre, de stichter van de Emmaus-bewe- ging die in Frankrijk de status van 'het ge weten van de natie'1 heeft, heeft zich van het begin af aan solidair verklaard met de kra kers in het tentenkamp. Volgens deze onvermoeibare strijder voor de zwaksten in de samenleving, moet de Franse regering ingrijpen en leegstaande woningen vorde ren voor de tienduizenden Parijse krepeergevallen. Dat uiterste mid del kan de staat op grond van een verordening uit 1945 in crisissitu aties gebruiken. En volgens Abbé Pierre en een veertigtal organisa ties is er van een absolute crisissi tuatie sprake in Parijs. Of de Franse regering zo ver gaat, valt te betwijfelen. Maar de actie van de krakers in het tentenkamp drukt de autoriteiten wel stevig met de neus op de feiten. Hoewel de gemeente Parijs nog steeds ca tegorisch weigert om met de kra kers te overleggen en alleen maar geïnteresseerd lijkt in een snelle ontruiming, heeft de prefect van het arrondissement Parijs, een soort Commissaris van de Konin gin, al toegezegd dat het kamp niet door de politie ontruimd wordt voordat alle 400 bewoners een alternatief is aangeboden. Telegram Maar de gemeente Parijs lijkt niet mee te wülen werken. „De ge meente negeert ons volkomen. De enige uitzondering is een ge lukstelegram dat de burgemeester 'hJ Tvan het Dertiende Arrondisse ment een familie gestuurd heeft na de geboorte van een kind in - het kamp", zegt een woordvoer der van Droit au Logement. In middels heeft al een tweede baby FOTO JACQUES BRiNON het licht gezien in het kamp aan de Quai de la Gare. Er volgen er mogelijk nog meer. Verscheidene vrouwen zijn hoogzwanger en de krakers zijn niet van zins te vertrekken voordat iedereen fat soenlijk onder dak is. PAU/LOURPIOS HANS CERTSEN GPD „De straf voor het nationale park is symbolisch. De Raad van Europa heeft daarmee willen aangeven dat het park, en daarmee de Franse re gering, op zijn minst moreel ver antwoordelijk is voor het verdwij nen van de bruine beer in de Pyre neeën", zegt Claude Dendaletche. De bioloog uit Pau is een deskun dige bij uitstek. Hij heeft verschil lende publikaties over de bruine beer op zijn naam staan en is bo vendien als wetenschappelijk advi seur aan het park verbonden. Een park dat van het begin af aan voor een onmogelijke opgave heeft ge staan, zo meent Dendaletche. „Toen het park in 1967 werd opge richt, wisten de initiatiefnemers heel goed dat het juridisch onmo gelijk was om de beren via een na tionaal park te beschermen. Vijf ennegentig procent van het leefge bied van de bruine beer ligt buiten het park en dat was in 1967 al zo". Volgens de Zuidfranse bioloog is het park van het begin af aan een zwak compromis geweest tussen de belangen van natuurbeheer en die van de vele honderden boeren en herders in de omgeving. Een blik op de kaart bevestigt die theo rie. Het ruim 45.000 hectare grote park heeft een bijzonder grillige vorm. Het park beslaat een tiental len kilometers lange, smalle strook grond langs de Spaanse grens tus sen de Vallee d'Aspe en de Vallee d'Ossau. Het grootste deel van het park bestaat uit kaal hooggebergte. De vruchtbare, bosrijke valleien zijn grotendeels buiten het park gehouden. En daar houden de laatste bruine beren zich juist bij voorkeur op. Oorlogje „Biologisch gezien is het bescher men van de bruine beer in de Py reneeën geen onmogelijke zaak. Als we er in zouden slagen een aantal rustzönes rond het park te 1, zijn we al heel wat verder. Het gaat niet goed met de laatste in het wild levende bruine beren in Frankrijk. Volgens deskundigen leven er nog maar een stuk of twaalf, dertien ver spreid over een tweetal hoog gelegen valleien in de Pyreneeën. Een popula tie die te zwak is geworden om zich te kunnen handhaven, vrezen biologen. In 1967 telden de Pyreneeën er nog minstens 25. Maar de oprichting van een nationaal park in dat jaar heeft de terugloop van de berenstand niet kun nen verhinderen. Integendeel: de laatste bruine beren komen steeds meer in de verdrukking. Door het toe nemende toerisme, de aanleg van nieuwe wegen en ski-pistes en activi teiten van jagers wordt het leefgebied van de laatste beren alsmaar verder aangetast. Tot overmaat van ramp lig gen jagers, natuurbeschermers, het Franse ministerie van milieu en de plaatselijke autoriteiten al jarenlang met elkaar overhoop over de vraag hoe de bruine beer beschermd moet worden. Voor de Raad van Europa was de maat onlangs vol. Het Pare National des Pyrenees Orientales verloor zijn Europese erkenning. Een straf die te vergelijken valt met de bekende rode kaart in de voetbalwereld. Of het helpt, is nog maar de vraag. een onderdeel is van het dagelijks bestaan. Lourdios is een schilderachtig gehucht, een verzameling van enkele tientallen eeuwen oude boerderijen in een prachtig, rustig val- leitje. Het gemeentehuis bestaat uit twee kamertjes en wordt behalve door een secre taresse annex manusje-van-alles bevolkt door Jean Lassalle, de burgemeester van Lourdios en sinds vorig jaar tevens voorzit ter van de raad van bestuur van het park. Lassalle, een fervent tegenstander van het aanwijzen van jachtvrije zones, is een van de grootste boosdoeners in de ogen van na tuurbeschermers. De leider van een lobby die het onmogelijk maakt de laatste beren daadwerkelijk te beschermen. Maar daarmee stuiten we op een volgend probleem dat veel ernstiger is, een sociolo gisch probleem. De gemeentes rond het park hebben de aanwijzing van het natio nale park en het vervallen van een aantal eeuwenoude rechten nooit geaccepteerd. Ze zijn enorm fel tegen het instellen van rustzönes waar bijvoorbeeld niet meer ge jaagd mag worden. Dat zien ze als een ver kapte uitbreiding van het park. Het echte probleem hier is dat er een oorlogje gaande is tussen de lokale bestuurders en Parijs", meent Dendaletche. Een oorlogje waarin het er af en toe heet aan toe gaat, zoals verschillende natuurbe schermers hebben ondervonden. Drie we tenschappers die vorig jaar een voorstel in dienden om een jachtverbod in te stellen in een gebied van 6500 hectare rond het park, werden wekenlang met de dood bedreigd. Schriftelijk en telefonisch. De daders zijn inmiddels aangehouden: zeven voorzitters van evenzovele jagersverenigingen. Vereni gingen die veel macht en aanhang hebben in een regio waar de jacht al eeuwenlang Fascisme Lassalle zelf denkt er anders over. bewoners van de valleien, zijn slachtoffer geworden van een me dia-campagne. We krijgen heel Eu ropa over ons heen. Lees dit maar eens", zegt hij en overhandigt een indrukwekkende stapel post. Brie ven uit alle delen van Frankrijk en zelfs uit België en Zwitserland, waarin hij afwisselend vriendelijk wordt verzocht meer te doen voor de bruine beer, wordt uitgemaakt voor alles wat lelijk is en wordt be- steeds sneller. Gebrek aan werk en vertier drijft jongeren naar de stad. „Ik zeg niet dat dat de schuld is van het nationale park, maar wel dat de regering nooit een vinger uit heeft gestoken om ons te helpen. Het is een proces dat in heel Frankrijk gaande is. Het platteland sterft uit, wordt een woes tenij en de steden raken steeds voller met paupers. Wij hebben besloten om daar te gen te vechten. We verdommen het om als Indianen in een reservaat te worden opge sloten en langzaam uit te sterven", briest Lassalle. Volgens hem is het heel goed mogelijk om de laatste beren in de Pyreneeën te be schermen zonder al te draconische maatre gelen op te leggen aan de bevolking. misschien maar een theoretische kwestie, want volgens heel wat biologen is het voor de 12 of 13 beren die nog in de Py reneeën rondzwerven, al te laat. Ik ben niet erg optimistisch", zegt Jacques Sinoir, de adjunct-direc- i teur van het gestrafte nationale fntpllprtuppl Park °P de vraa8 of er over tien uueiieciueei jaar nog beren zijn in Frankrijk. terrorisme"Misschien niet meer in de Pyre- neeën, maar wel in de Alpen", zo de heren vervolgt hij. beslissen alles Ln de l ruanse is de '.aalsle over onze bruine beer ergens in de jaren der tig al verdwenen. Wetenschap dreigd. „De regering en die zoge- swderen serieus op de mogelijk naamde natuurbeschermers schui- 'ivujueri rieeri heid de schuld voor het ver dwijnen van de bruine beer in de schoenen. En dat terwijl wij al ja renlang bereid zijn om mee te wer ken en mee te denken. Maar we zijn nooit als gesprekspartner geaccepteerd. De heren beslissen alles over onze hoofden heen", zo begint hij zijn klaagzang. Lassalle praat over 'intellectueel terrorisme' en neemt zelfs af en toe het woord 'fascis me' in 4e mond om uit te leggen hoe de lo kale bevolking, boeren en herders, behan deld wordt door de Franse regering. „Wij vinden ook dat de beren beschermd moe ten worden, maar niet ten koste van ons. Toen het park in 1967 werd opgericht, heb ben de gemeenten er omheen ruim 45.000 hectare grond ter beschikking gesteld. Te gelijkertijd werd ons allerlei compensatie beloofd. Daar hebben we nooit iets van ge zien. De regering in Parijs heeft lak aan ons", zegt Lassalle. De energieke veertiger vertelt hoe de twee valleien langzaam maar zeker leeglopen en doodbloeden. Sinds het nationale park is ingesteld, is bijna de helft van de bevolking weggetrokken: de andere helft vergrijst om de bruine beer opnieuw de Alpen te introduceren door een paar exemplaren uit Oost-Eu ropa in te voeren. In Tsjechoslo- wakije en enkele andere voormali ge Oostblok-landen bestaan nog grote, ge zonde populaties bruine beren. „De com munisten hebben in Oost-Europa niet veel goeds gedaan, maar ze zijn er wel in ge slaagd de berenstand te verbeteren", aldus Sinoir. Waarom worden er dan niet een paar van die beren in de Pyreneeën uitgezet ter ver sterking van de te kleine en te zwakke po pulatie daar? „In de Alpen lijken de om standigheden gunstiger. Doordat de beer daar alweer twee generaties geleden uitge storven is, staat de lokale bevolking daar vrij positief tegenover het idee. Hier is de lokale bevolking fel tegen het uitzetten van 'vreemde' beren", zo legt de adjunct-direc teur van het park uit. Misschien moet de bruine beer in de Pyre neeën ook eerst helemaal verdwijnen voor dat de plaatselijke bevolking hem gaat mis- Raad van Europa geeft Frans nationaal park rode kaart In december 1947 werd de laatste beer 'legaal' afgeschoten in de Pyreneeën.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26