Leiden DE Scherpe controle biotechnologie VAA TOEN 'Wie wil Cadillac van Elvis Presley?' ïi.ii» Maandag 14 oktober 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 9 lf!s <3<>c+o 5«c- Lfiyw Broodje slalom van 75 meter Een 'broodje gezond' van 75 meter lang is zaterdagmiddag op het Bevrijdingsplein veror berd door zo'n 300 Leidenaars. Burgemeester Goekoop mocht van het, als een slalom opge stelde brood, als eerste een hap je nemen. De stichting Voor lichting Brood sloot met deze maaltijd de jaarlijkse "Week van het Brood' af, in samenwerking met de jubilerende Leidse gym nastiekvereniging JAHN (75 jaar), onder het motto 'Brood en spelen'. Voor het beleg van het reuzestokbrood waren 150 tomaten, 60 komkommers, 15 kilo kaas en 80 kroppen ijsberg sla nodig. De gemeente Leiden wil deskundigen inschakelen bij de controle van de tien bedrijven die zich bezighouden met genetische manipulatie. Adviseurs van de Voorlopige Commissie Genetische Modificatie (VCOGEM) kunnen volgens A. van den Berg van de directie milieu bekijken of een bedrijf zich houdt aan het aangemelde onderzoek. Als dat niet zo is, moet de hinderwetvergunning worden aangepast. aldus Van den Berg. De tien bedrijven worden ook vaker gecontroleerd: in 1992 ko men ze allemaal aan de beurt en het is de bedoeling dat vanaf 1993 twee keer per jaar een controle wordt uitgevoerd. Dat geldt overigens niet alleen voor de bedrijven die zich bezighou den met veranderen van erfelijk materiaal, maar voor alle 60 fir Op dit moment controleert de gemeentelijke directie milieu steekproefsgewijs of wordt vol daan aan de voorwaarden van de - strenge - hinderwetvergun ning. „Je hebt echt vakmensen nodig om te zien of het onder zoek klopt met de aanvraag", ma's in Leiden die de grootste bedreiging vormen voor het milieu. Rijnsburg heeft al deskundi gen van de Voorlopige Commis sie Genetische Modificatie (VCOGEM) ingeschakeld. Die vergezellen de hinderwetcon troleur naar de drie kassen en het laboratorium aan de Waard- laan, waar Florigene BV met aangepast DNA de kleuren van bloemen hoopt te beïnvloeden. Rijnsburg wil dit bedrijf twee maal per jaar controleren. Woordvoerders van beide ge meenten zeggen dit als reactie op het antwoord dat milieu-mi- nister Alders heeft gegeven op vragen van het CDA-kamerlid Esselink. Alders geeft toe dat de meeste gemeenten niet toeko men aan een jaarlijkse controle van de bedrijven die de erfelijke eigenschappen van organismen wijzigen. En de controles die er zijn, zijn volgens een nog niet gepubliceerd onderzoek onder maats. De minister wil de gemeente lijke controles verbeteren door de inspectie milieuhygiëne niet alleen naar buitenproeven te la ten kijken - een taak van het rijk - maar ook naar het werk bin nen de bedrijven. Van den Berg voelt meer voor de inschakeling van 'vakbroeders' dan voor con trole door de inspectie milieu hygiëne. „Mensen van de VCO GEM zien in een oogopslag wat het onderzoek inhoudt DE IN AMERIKA wonen de Nederlander Cees de Jong bleef met een dure oldtimer zitten, omdat een aspirant-koper over leed BESTRIJDINGSMIDDELEN en stoffen voor chemische oor logsvoering zijn gevaarlijker dan genetische manipulatie, meent een Rijnsburgs contro leur. Oldtimershow in Groenoordhallen LEIDEN ERNA STRAATSMA Likkebaardend lopen ze er langs. Grote glimmende auto's worden besnuffeld en gestreeld. Kleine, onooglijke karretjes oog sten vertederde blikken. Lief hebbers van oldtimers, oude bij na antieke auto's, konden dit weekeinde in de Groenoordhal len hun hart ophalen. De opgestelde automobielen staan er niet alleen voor de show maar bovenal voor de ver koop. Maar dit jaarlijkse evene ment trekt toch vooral mensen die alleen geïnteresseerd zijn in het aanschouwen van bijzonde re, unieke exemplaren. „Ja hoor, 40.000 gulden", zegt een van de weinige vrouwelijke bezoekers, die kijkt naar een blauwe Cadil lac uit 1964. En ze loopt lachend door. De eigenaar van het voertuig kan er niet echt om lachen. Hij zit met deze Cadillac 59 in z'n maag. Cees de Jong is geen han delaar en wil het ding zo snel mogelijk van de hand doen. Een korte tekst achter de voorruit moet kopers trekken: 'Cadillac uit de film 'Fever', met Elvis Presley'. „Ach, ik hecht daar zelf niet zo'n waarde aan, maar Ameri kanen vinden dat prachtig, ge ven zo'n auto gelijk allerlei awards", 't Is overigens maar de vraag of de King echt achter het stuur heeft gezeten. De Jong is alleen afgegaan op verhalen van de vorige eigenaresse. „Ik ben dus helemaal geen handelaar, maar ik woon in Amerika en wil wel eens iets re gelen voor vrienden in Neder land. Zelf zit ik in de film- en muziek- business. Zo kreeg ik een tijdje geleden de vraag of ik een Cadillac 59 op de kop wilde tikken. Na lang zoeken vond ik deze. Nou, ik heb die auto ver scheept en kreeg 5.000 gulden vooruit betaald. Maar toen de auto in Nederland aankwam bleek de koper te zijn overle den. En nu zit ik er mee. Er zijn toch maar weinig belangstellen den voor dit soort auto's. Ie mand heeft er een bod op ge daan van 32.500 gulden, maar daar heb ik niets aan. Zelf ben ik er al 34.000 gulden aan kwijt". Verstand De Jong, die in Amerika werkt onder de artiestennaam Colin Young, heeft bovendien de han dicap dat hij absoluut geen ver stand van zaken heeft. „M n handen staan wat dat betreft helemaal verkeerd. Nou heb ik weer zoiets. Draai ik de raam pjes open en pang, springt er een zekeringetje". Een collega verkoper is er bij gehaald om de bedrading te controleren. Bijna ondersteboven hangt hij met zijn hoofd onder het dashboard. Degenen die niet in het ge lukkige bezit zijn van veel geld hebben hun fototoestel of vi deocamera's meegenomen. Kinderen en vrouwen worden naast of in een oldtimer gezet, terwijl manlief een plaatje schiet. Een blond meisje, wiens vriend net een mintgroene Desoto heeft gefotografeerd, slaakt enthousiaste kreten. „Deze vind ik het allergaafst. Die ga ik uitvergroten en in de slaapkamer ophangen In kraampjes rondom de old timers worden accessoires ver kocht. Autospeldjes, -folders en -onderdelen in allerlei soorten en maten. Miniatuurmodellen doen het uitstekend. Behalve de bekende knutselpakketten zijn er ook houten modellen op schaal. Woubruggenaar Chris de Koning maakt ze puur uit hobbyisme. „Verkopen kan ik dus niet, want ik heb een uitke ring. Maar er verdwijnt er wel eens eentje". Over de bouw van een Formule-1 wagen van de harde houtsoort meranti of een DAF-je van notehout doet de Woubruggenaar ruim een maand. Zijn hobby vloeit voort uit een jarenlange ervaring als bouwer van houten interieurs van boten. Buiten de Groenoordhallen staan de wat minder unieke exemplaren. Oude DAF-jes, Renaults en een paar Kevers. Beter betaalbare modellen. Hier gaat het, in het buitenland zo bekende gezegde 'Kijken, kij ken, niet kopen', niet op. Volgens de vorige eigenaresse heeft Elvis Presley in de film 'Fever1 in deze Cadillac gereden. foto hielco kuipers AGENDA MAANDAG 14 OKTOBER Leiden Lezing door twee medewerksters van Justitie over het Vreemdelin genbeleid, bij Vrouwenbond FNV, Caeciliastraat 18, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst Jeugdclub Philateli- ca in het Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 18.30 uur. Vergadering van de Int. Ver. Phi- latelica, afd. Noordwijk in het Buurthuis, Hoofdstraat 11. aan vang 20.00 uur. DINSDAG 15 OKTOBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute in sport zaal Boorsma, Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Stations plein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Wassenaar Informatieve bijeenkomst over Iran door St. Vluchtelingenwerk Wassenaar, Cultureel Centrum de Warenar, Kerkstraat 75, aan vang 20.00 uur. et opnemen van I grote aantallen .A. JL. vreemdelingen in een gemeenschap is vaak een problematische zaak. Tussen de oorspronkelijke bewoners en de nieuwkomers ontstaan nogal eens spanningen over kwesties als huisvesting, werk en onder wijs. In onze tijd spreken burge meesters, commissarissen van politie en andere functionaris sen met regelmaat heel zorgelijk over de integratie van deze nieuwkomers in de bestaande stedelijke gemeenschappen. De komst van grote aantallen immigranten is voor ons land en in het bijzonder voor de stad Leiden bepaald geen nieuw probleem. In de 16e en 17e eeuw groeide Leiden door het grote aantal immigranten spec taculair. In 1574, het beroemde jaar van Leidens beleg en ont zet. telde de stad zo'n 12.000 in woners. In 1581, in dat jaar werd er een volkstelling gehou den, bleek het aantal inwoners nauwelijks gegroeid. Maar in de jaren daarna gebeurde het. In 1600 telde Leiden 24.000 inwo ners, een verdubbeling. In 1622 wordt een inwonertal bereikt van 44.745 en daarna is Leiden voor zeventiende-eeuwse be grippen een heel grote stad ge worden. Als je deze aantallen leest drin gen een aantal vragen zich op. Waar kwamen de immigranten vandaan? Waarom gingen zo veel immigranten naar Leiden? Leidde de opname van zulke grote aantallen niet tot proble men zoals in onze tijd? De meeste, maar niet alle immi granten kwamen uit de Zuidelij ke Nederlanden, in het bijzon der uit Vlaanderen en Brabant. Net zoals in onze tijd speelden politieke, economische en reli gieuze factoren een belangrijke rol. In Vlaanderen bestond, net zoals in Leiden, een omvangrij ke textielindustrie. Ging het in de Vlaamse textielindustrie slecht, dan probeerden Vlaamse textielarbeiders een nieuw be staan op te bouwen in de Sleu telstad. De Vlaamse textielnij verheid maakte als gevolg van de Tachtigjarige oorlog een heel een zelfstandige Waalse ge meente en in 1606 werd een op leidingsinstituut voor predikan ten van Waalse gemeenten op gericht. Nee, van het stadsbe stuur hadden de immigranten weinig problemen te verwach ten. De vroede vaderen zagen met name met betrekking tot de immigranten uit Vlaanderen en Brabant de voordelen duidelijk in. Zij brachten kennis van de textielindustrie, soms geld en vaak vele relaties met zich mee en daarvan kon Leiden alleen maar profiteren. Mede dankzij hun inbreng leefde de Leidse la kenindustrie op en via deze Vla mingen raakte de Leidse vakge noten bekend met nieuwe tech nieken. Voor de acceptatie van de immigranten uit het zuiden was het ook belangrijk dat deze vreemdelingen niet als minder beschaafd en minder ontwik keld werden gezien. Meer ontwikkeld Integendeel, de immigranten uit Vlaanderen en Brabant maakten door hun gedrag en smaak op de meeste Leidenaars de indruk cultureel meer ont wikkeld te zijn. Men vond bij voorbeeld de door deze Vlamin gen en Brabanders gesproken dialecten beter, beschaafder klinken. De invloed van het Branbantse dialect (Antwerpen) op het ontstaan van het Alge meen Beschaafd Nederlands was groot. Uit het zuiden, en misschien betekent dit het cul turele overwicht van de zuider lingen, kwam ook een aantal van de meest bekende drukkers uit die tijd. In Leiden gevestigd, maar uit Antwerpen afkomstig, waren: Silvius en Plantijn, uit Leuven kwam Elsevier. Misschien is het een hoopge vende constatering dat ondanks alle problemen, ook de talloze vreemdelingen zich na verloop van tijd. vaak met behoud van het eigene (bijvoorbeeld de Walen), Leidenaar begonnen te voelen. VRIJE TUD Slakkenpad In het Heempark aan de Oegst- geesterweg is tijdens de herfst vakantie een slakkenpad aange legd. Dat is een natuurpad waarbij slakken de weg wijzen met hun kop en op hun huisjes teksten met uitleg. Scholieren van de groepen 3 en 4 van Leid se scholen doen hieraan mee. Voor informatie: 071-214996. Postzegels De Leidse postzegelvrienden houden maandag 14 oktober weer hun maandelijkse ruil-, veiling- en contactavond in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 in Leiden. De kavels zijn vanaf 19.30 uur te bezichtigen. Herfstvakantie Jongerencentrum 't Stathuys houdt tijdens de herfstvakantie verschillende activiteiten voor jongeren uit Leiden en omge ving. Dinsdag 15 oktober is er in het centrum een sportdag. Don derdag 17 oktober kunnen be zoekers zelf een videofilm ma ken en vrijdag 18 oktober is er in 't Stathuvs een 'open middag' met muziek. het 75 meter lange slalombrood op het Bevrijdingsplein, fo to hielco kuipers problematische periode door. Hollanders en Zeeuwen blok keerden de kust en dat beteken- e schade voor de op de export gerichte Vlaamse in dustrie. Rampzalig waren de ge volgen van deze blokkade ook r de belangrijke havenstad Antwerpen. Toen de Spanjaar den in 1586 deze stad verover den, week een groot aantal im migranten dan ook uit naar het noorden, en naar Amsterdam en Leiden in het bijzonder. Le verden Brabant en Vlaanderen veel nieuwe inwoners voor de stad Leiden, niet alle immigran ten kwamen uit de gewesten. De banden tussen Leiden en Engeland waren betrekkelijk hecht. De Leidse lakenindustrie gebruikte wol als grondstof en deze kwam hoofdzakelijk uit Engeland. Gezien de nauwe economische relaties is het niet zo verwonderlijk dat ook Engel sen zich in de stad vestigden. Door de Dertigjarige oorlog was Duitsland in de eerste helft van de zeventiende eeuw een pro- Integratie vreemdelingen: verleden geeft voorbeeld bleemgebied. Veel mensen pro beerden het oorlogsgeweld te ontvluchten en zo kom je ook vrij grote aantallen Duitsers in Leiden tegen. In de eerste helft van de 17e eeuw vestigden zich meer dan 1100 nieuwe, uit Duitsland afkomstige poorters in de stad. Alleen de mannen werden ingeschreven, vrouwen en kinderen niet. Dit getal van 1100 moet hoogstwaarschijnlijk dus met vier of meer vermenig vuldigd worden. Het is duidelijk dat economische motieven een belangrijke rol speelden bij de keuze voor Leiden als vesti- nindusl maakte ook allerlei andere economische ac tiviteiten mogelijk. Dit wordt bijvoorbeeld duidelijk als we kijken naar de beroepen van de in het voorgaande ge noemde Duitse immigranten. Deze Duitse mannen waren ac tief als: kleine, zelfstandige on dernemer, arbeider, kleermaker, bakker, schoenmaker enz. Maar niet alleen economische motie ven speelden een rol, ook reli gieuze overwegingen waren be langrijk. Calvinisten stuitten in Leiden op weinig weerstand, want het Calvinisme was in Holland de enige officieel er kende godsdienst. Maar ook an dere kerkelijke richtingen ont moetten in het verdraagzame Holland weinig problemen. Leidde'de opname van grote groepen immigranten nu tot problemen? Incidenten zijn er geweest, maar het reconstrueren van aantal en ernst is bijzonder moeilijk. Concurrentie in be roep en bedrijf en in het bijzon der huisvestingsproblemen hebben geregeld geleid tot spanningen. Met name het laatste probleem was gigan tisch. Een verdubbeling van de stadsbevolking zoals in de jaren 1580- 1600 en 1600-1622 plaatste het stadsbestuur voor ongekend grote problemen en maakte plannen tot stadsuit breiding actueel. Verliep de communicatie met Vlaamse im migranten zonder al te veel pro blemen, met de uit de Waalse gewesten afkomstige vreemde lingen waren deze problemen er wel. Niet met het stadsbe stuur, maar wel in de Leidse wijken in het leven van alle dag. De stadsbestuurders accepteer den de Franssprekende Walen zonder enige reserve. In 1578 kreeg deze groep toe stemming om Franstalige gods dienstoefeningen te organise ren. In 1584 ontstond in Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9