Regio 'Heerlijkheid voor helft gedempt' 'Verschrikkelijk, ik doe het nooit meer' Ondernemers: meer geld voor afwikkelen verkeer Jaglustkade Maandag 14 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST In een huis aan de Vincent van Goghlaan in Oegstgeest is zaterdagavond tussen 22.00 en 00.15 uur ingebro ken. De daders zijn het huis binnengekomen door de achterdeur met een schroevedraaier te ontwrichten. Zij hebben een kleu rentelevisie en videorecorder uit het huis ontvreemd. De waarde van de apparaten bedraagt volgens de politie 1400 gulden. Dorp loopt uit voor Havenzangers ZOETERWOUDE De politie van Zoeterwoude heeft afgelopen vrijdagavond tien man personeel ingezet om de 1200 bezoekers te begeleiden die afkwamen op het concert van de Havenzan gers. De groep trad op in de feesttent naast sporthal De Klaver hal. Een aantal agenten moest daardoor zijn vrije avond inleve ren. Achteraf bleek dit niet nodig te zijn, want het concert ver liep zonder problemen. Kanopolofeest luistert jubileum op LEIDERDORP De Leiderdorpse Kanovereniging 'Rijnland' viert op 19 oktober haar eerste lustrum in het clubhuis aan de Mauritssingel. Het feest staat in het teken van het kanopolo. Aan het feest gaat een receptie vooraf, van 17.00 tot 19.00 uur, in de vorm van een sportinstuif. Kraam markt in Voorschotent VOORSCHOTEN Kruiswerk Rijn Duin houdt op maandag 21 oktober tussen 19.00 en 21.30 uur een kraammarkt in het Ge zondheidscentrum van Voorschoten. Gedurende deze avond wordt door deskundigen informatie gegeven over zwanger schap, bevalling en de tijd ema. Adres: Jan Evertsenlaan 2. De toegang is gratis. LANDJEPIK. Zo om schrijven de bewoners van de Van Wassenaer- laan en de Grunerielaan de handelwijze van de ge meente Oegstgeest Turfrace kwelling voor deelnemers MEDEWERKSTER De achtste Warmondse Turf race was een ware kwelling voor de twaalf deelnemers. Door het gebrek aan wind slaagden slechts vier zeilschepen erin te finishen. De overige schippers gaven op omdat ze niet binnen een redelijke tijd in Warmond konden arriveren. Het zeilschip 'Hendrik' uit Arnhem won uit eindelijk in een tijd van achttien uur en veertien minuten. „Dat is ruim vier uur meer dan de winnende tijd van vorig jaar. En dat terwijl de vaarroute korter was. Nee, het had dit jaar wei nig meer met zeilen te maken", vertelt organisator Christiaan Tromp. De eerste schepen kwamen gistermiddag rond half één aan bij Park Groot Leerust in War mond. Op de aankomstplaats speelde een bandje en er ston den tentjes met oude ambach ten en kunstwerken. De vrolijke ambiance verhulde echter niet de inspanningen die de deelne mers aan de race zich hadden moeten getroosten. "Verschrik kelijk, ik doe het nooit meer", zo reageerde één van de be manningsleden van de 'Hen drik'. Opvarende Henk Slik: „Het was dit jaar heel zwaar. We moesten voortdurend trek ken, roeien en bomen. Bomen is het voortduwen van je schip via de bodem. Hier in de buurt het geloof ik schui- De bemanningsleden van de 'Hendrik' zijn vooral niet tevre den over de brugwachters die zij op hun weg tegenkwamen. Slik: „De bruggen waren tussen twaalf en één gesloten. In één geval hebben we de brug toen maar zelf bediend. Ik vind dat de bruggen tijdens een race moeten worden opengemaakt. Echt hoor, je bent dan zo gemo tiveerd, je zou desnoods een brug afbreken om erdoor te ko- De 'Hendrik' lag sinds de start op kop. „Maar de jongens van de 'Drie Gebroeders' joegen ons op", aldus Slik. Dat de num mers één en twee dicht bij el kaar voeren, bleek wél uit een De bemanning van de 'Hendrik' leg verschil van dertien minuten in vaartijd. Waarschijnlijk als ge volg van de (in)spanningen werd Nico vein Zeyl van de 'Drie Gebroeders' na de finish onwel. Even was er enige commotie in park Groot Leerust. Maar de or le het traject van de Turfrace als snel: ganisatie zorgde vrij snel eri ge ruisloos voor een dpkter. Zeil schip 'Hendrik' is geen onbe kende bij de insiders van de Turfrace. Het schip deed voor de derde keer mee en werd al leen vorig jaar tweede. Dit jaar :eaf. heeft 'Hendrik' alle Westlander wedstrijden gewonnen. De 15- jarige Bram Ides uit Arnhem maakte alle drie de keren deel uit van de 'Hendrik-beman ning'. Over de voorbereiding vertelt hij: „Elke donderdag liep foto henk bouwman ik zes kilometer hard. De ande ren hebben daarnaast ook nog geroeid." Bram zeilt al vijf jaar, zit op de zeeverkenners, volgt een opleiding op de Amster damse binnenvaartschool 'KOF' en is een echte zeilfan. Gemeente Oegstgeest en bewoners in de clinch over oeverlijn sloot de beschoeiing is aangebracht. Het wortelstelsel van de bomen zit namelijk ongeveer een meter verderop nog in de grond. De omwonenden wachten in spanning het moment af waar op de bouwer de grond tegen de beschoeiing zal schuiven. „Dan is alles verloren. De sloot wordt dan voor de helft ge dempt en die toestand is niet meer terug te draaien." De sloot betekent erg veel voor de bewoners. „Het is een idyllisch watertje, dat op de Pas toorswetering uitkomt. Vanaf daar kun je op het Oegstgeester kanaal komen", vertelt Petra Koning. Haar boot heeft ze maar rechtop tegen haar schuur gezet, die past niet meer in de 'greppel' die nog is overgeble ven. „Die boot lag ruim in het water maar is nu als een alpino petje op een dikke kop. Ik ga maar een kano kopen." „Het was ook een gezonde sloot", treurt Simone Verduin mee. "Ik haalde er watervlooien voor m'n vijver uit. Als je weet hoe het is geweest, weet je nu niet wat je ziet. Het was een heerlijkheid, natuur en recreatie vlak bij huis." Zij is ook bezorgd over de gevolgen van de ver smalling voor het boezemwater. "Met een versmalde sloot is, hoe pijnlijk ook, nog wel te le ven. In schimmelige huizen niet." Bewoner Van Wengen is heel resoluut: „Dit is landje pik." Én: „De bouwer verdient op deze manier tienduizenden guldens meer. Elke vierkante meter wordt uitgebuit. Het scheelt na tuurlijk enorm of je nu tuinen van acht meter of van tien me ter kunt aanbieden." Hij heeft geen goed woord over voor de manier waarop een en ander in z'n werk is ge gaan. „Een wijziging van een dakkapel moet bijvoorbeeld da gen van tevoren worden aange kondigd. Hier rukten volslagen onaangekondigd de bulldozers op. We zijn voor voldongen fei ten gesteld. De gemeente zegt: slikken of stikken. De gemeen telijk bouwopzichter doet alsof we achterlijk zijn." De woordvoerster van de af deling planvoorbereiding van de gemeente is minstens even stellig: „Er is niets anders ge beurd dan dat de oude oeverlijn is hersteld. Een verklaring voor de verschillende inzichten zou kunnen zijn dat alle beplanting is weggehaald. Voor de bewo ners lijkt de sloot dan breder dan ze is." De woordvoerster zegt dat er hooguit afwijkingen van twintig vijfentwintig cen timeter kunnen voorkomen. „Maar daarmee is rekening ge houden in het matenplan, dat door de omwonenden is goed gekeurd." Bewoners van de Van Wassenaerstraat en* de Grunerie laan liggen met de gemeente Oegstgeest in de clinch over een sloot die achter hun woningen loopt. Aan de over kant van de sloot wordt momenteel gewerkt aan het bouwplan voor zo'n 60 koopwoningen op het voormalige terrein van transportbedrijf Van der Luyt. Bij de eerste grondwerkzaamheden werd duidelijk dat de bouwer, de aannemingscombinatie Leiderdorp, het bouwplan gaat doortrekken tot zo'n beetje halverwege de waterpartij. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De eigendomsgrenzen lopen tot halverwege de sloot. Bewoon ster Simone Verduin: „In de nieuwe situatie loopt de grens aan de overkant. De nieuwe be woners komen bovenop onze lip te zitten en wij op de hunne. Het wordt helemaal lachen als ze steigertjes gaan maken." De bouwer wordt volledig ge- Bewoners aan de waterkant van hun sloot die op sommige plekken voor de helft zou zijn versmald. „We dekt door de gemeente. Ver gaan maar een kano kopen." foto henk bouwman schillende ambtenaren en ver antwoordelijk wethouder H. Rijks (WD/ruimtelijke orde ning) houden stug vol dat de beschoeiing is aangebracht op de oude oeverlijn van de sloot, daar waar de inmiddels verwij derde populieren stonden. De bewoners Verduin, Koning en Van Wengen zeggen dat ze met foto's kunnen aantonen dat de sloot voorheen breder was. Bovendien is met het blote oog te zien dat de populieren niet op de plek stonden waar nu SASSENHEIM/WARMOND ROZA VAN DER VEER Sassenheim moet meer dan zes ton op tafel leggen voor het doortrekken van de Jagtlustkade en het aanleggen van een rotonde op de Warmonderweg. Dat vindt de Vereniging van Handel en Industrie Sassen heim (VHIS). Voorzitter G. Cig- gaar noemt de door de gemeen te voorgestelde bijdrage, 15 pro cent van de totale kosten, 'bela chelijk'. Sassenheim en de onderne mers van het industrieterrein Jagtlust praten al jaren over het doortrekken van de Jagtlustka de. De ondernemers krijgen daardoor een snelle route naar de rijksweg A44 (Amsterdam- /Den Haag). Op dit moment moeten de auto's en vrachtwa gens met bestemming indu strieterrein Jagtlust via de Hoofdstraat, Wasbeekerlaan en Warmonderweg rijden. Nadat aanvankelijk was bere kend dat het doortrekken van de Jagtlustkade 3,5 miljoen ging kosten een bedrag dat door de ondernemers fel werd be- stredèn heeft de zaak een tijdlang stilgelegen. Pas op het moment dat bekend werd dat Sassenheim binnen afzienbare tijd eigenaar zou worden van de Warmonderweg, is de kwestie opnieuw aan de orde gekomen. Sassenheim lanceerde het idee om een rotonde op de Warmonderweg aan te leggen waardoor problemen als een file op de Rijksweg voorkomen kon den worden. Inmiddels heeft een complete berekening aan getoond dat de rotonde en alle bijkomende voorzieningen 4 miljoen gulden gaan kosten. J. Aardoom, chef algemene zaken van de gemeente Sassenheim: „Daarbij is met alles rekening gehouden, zoals de aankoop van grond en het nemen van maatregelen om sluipverkeer dpor de wijk Wasbeek tegen te gaan. In het vorige plan was met dergelijke kosten wel reke ning gehouden, fnaar er was geen concreet bedrag voor ge raamd." De gemeente Sassenheim stelt zich vooralsnog op het standpunt dat maximaal 15 procent van de kosten van het doortrekken van de Jagtlustkade voor haar rekening komt. Daar bij baseert de gemeente zich op een verhouding die bij een baatbelasting gebruikelijk is. „Sassenheim vindt dat met het doortrekken van de Jagtjustkade geen algemeen belang is ge moeid. Het industrieterrein Jagtlust is goed ontsloten en het doortrekken van de Jagtlustkade hoeft volgens Sassenheim niet. Dit is primair in het belang van Het standpunt van de ge meente Sassenheim wordt fel bestreden door de VHIS. Voor zitter Ciggaar meent dat het wel degelijk in het algemeen belang is dat de Jagtlustkade wordt doorgetrokken. „Als de Jagtlust kade wordt doorgetrokken, komt er minder verkeer door de bebouwde kom van Sassen heim. Zeker met de uitbreiding in zuidelijke richting is dat be langrijk." OP HET RANDJE door Eric Jan Weterings en Karei Berkhout Lekker hapje Enige maanden geleden schud de politiek Voorschoten op haar grondvesten. Oorzaak was een uit de hand gelopen partijtje met Schoten, de Belgische zus- tergemeente waarmee Voor schoten al 25-jaar een steden band onderhoudt. Niet zozeer het bezoek van de Belgische gasten leidde tot ergernis, maar het overdadige programma waarop de Voorschotense ge meentebestuurders zichzelf en hun gasten trakteerden. Steen des aanstoots was een di ner in het sjieke kasteel Duiven voorde, waar 52 genodigden 170 gulden per couvert een vorkje prikten. Vooral door dit partijtje liepen de kosten op van de aanvankelijk begrote 10.000 gulden naar 17.500 gulden. Groen Links en D66 vonden dat te veel van het goede. D66 boy cotte hét programma en raads lid S. Harlaar van Groen Links betaalde de extra kosten uit ei gen zak. Daar is hij nog steeds mee be zig. Sinds mei stort hij maande lijks twintig procent van de on kostenvergoeding voor raadsle den terug op de rekening van Voorschoten. Dat is zes keer 28 gulden, dus binnenkort heb ik mijn eigen eten betaald, rede neert het raadslid. Daar is hij dan net op tijd mee klaar, want dit weekeinde moest hij de por temonnee trekken voor alweer een schranspartij met Belgische Als enigszins verlaat alternatief voor de officiële uitwisseling ontving Groen Liflks Voorscho ten dit weekeinde namelijk de Schotense afdeling van haar Belgische groene zusterpartij Agalev. Op het programma i Groen Links Voorschoten en de zusterpartij uit het Belgische Schoten bereidden gezamenlijk e stonden onder meer een praatje over het raadswerk, een verhan deling door een vertegenwoor diger van de plaatselijke wereld winkel en tot slot een maaltijd in een buurthuis. De totale kosten per persoon kwamen op ongeveer vijftien gulden. Leden van Groen Links Voorschoten die niet het hele Van de aarde ge programma volgden, konden 's avonds bij het zelfgekookte di ner aanschuiven. Voor vijf gul den 'per couvert'. (EJW) Gouden lepel n alternatief uitwisselings- foto hielco kuipers niet groter dan een flinke Goud se kaas: hoe verder weg het pro bleem, hoe kleiner het is. Dat is ongeveer de denkwijze van de Voorschotense wethouder Sjef van de Poel, als het woord denkwijze niet te veel eer zou voor die omgevallen knip selmap in zijn brein. Van de Poel bekijkt de lokale Voorscho tense politiek onder een micro scoop en de rest van Nederland door een omgekeerde verrekij ker. De komende tijd mag de Voor schotense politiek zich buigen over een tekort van 1 miljoen gulden op de begroting en dat is natuurlijk ook niet gering. Dat wordt serieus kijken, bezorgd mompelen en voortdurend ver klaringen afleggen over zorgvul dige afwegingen. Sjef van de Poel zal daarvoor zijn uiterste best doen, de WD is immers al-, tijd bezorgd over de lasten van de burgers. Ver weg van Voorschoten he lemaal in Lei^dschendam wordt gewerkt aan de bouw van een vuilverbranding, waaraan ook de burgers van Voorschoten gaan meebetalen. Die gaat vol gens een rapport van onder zoeksbureau Berenschot 1,4 miljard gulden kosten, 200 mil joen gulden meer dan was bere kend in mei, toen het bedrag al weer 200 miljoen boven de be rekeningen van vorig jaar de cember lag. Dat is een stijging van 400 miljoen gulden in een tijdsduur zo lang als een zwan gerschap. Sommige kinderen worden geboren met een gou den lepel in de mond. Jammer is alleen dat inwoners van Voorschoten flink mogen meebetalen aan die gouden le pel, terwijl het kind nog niet eens is verwekt. De kranten stonden dan ook bol van de puinhoop bij de SAVA-organisa- tie, die het bouwproject voor 35 Zuidhollandse gemeenten be geleidt. Nou ja, begeleidt, dat zou Sjef die zelf in het be stuur zit tenminste moeten doen. Maar Sjef maakt zich helemaal geen zorgen, vertelde hij bij een regionaal overleg deze week. Welnee, het is juist schandelijk dat kranten schrijven dat het een rotzooi is. .Alsof bestuur ders er een rommeltje van iria- ken". Zei de wethouder van Voorschoten, zei de bestuurder van de SAVA, zei de Chef van de Poel van ellende. (KB)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8