Leiden 'En ik beschouwde rijkdom als niets...' Oude brandweerwagen klemvast op beurs Blauwe Steen vannacht terug in de Breestraat 'Hoe 't ding werkt, zoeken we in Boekarest wel uit' Parochianen Petrus-kerk bijtendoor de zure appel heen Na afloop van de heilige mis stroomt de Sint Petruskerk aan de Lammenschansweg snel leeg. De kerkgangers wisselen bij de deur wat korte afscheidswoorden en stap pen snel in hun auto. De parochianen willen liever niet praten over de fraude van naar schatting 1,3 miljoen gul den. „Er wordt zoveel gezegd, zoveel geroddeld. Ik wil er eigenlijk niets meer over horen of vertellen. chianen woensdag ontvingen. In een brief werd hen medege deeld dat de Sint-Petrusparo chie op slag armlastig is gewor den door -een grootscheepse fraude. Die kwam aan het licht toen de voormalige penning meester na 25 jaar zijn boeken overdroeg aan een opvolger. De nieuwe geldbeheerder ontdekte 'ernstige onregelmatigheden in de administratie'. De politie is bezig met een onderzoek. De mis van zondag stond ge heel in het teken van de gebeur tenissen van afgelopen week. Thema van de preek was dat geld niet gelukkig maakt. (Ik bad en wijsheid werd mij geschonken, ik smeekte en de geest der wijsheid kwam over mij. Ik verkoos haar boven scep ters en tronen, en in vergelijking met haar beschouwde ik rijk dom als niets. Uit het boek Wijs heid; 7,7-11). Misschien was het zelfs wel goed dat de Petruskerk het voortaan met wat minder moet doen. Geestelijke rijkdom, daar gaat het immers om, alleen dat De dame met stok, ondersteund door een andere oudere vrouw, zucht eens diep en vertrekt. Verderop discussieert een echt paar op leeftijd over 'hoe het nu verder moet'. „Dat is volgens mij helemaal nog niet geregeld. Nou ja, dat horen we nog wel." Waama ze stevig gearmd rich ting huis lopen. Pastoor A. Heijster had het aan het begin van de viering al gezegd. „Misschien bent u ver lamd en ontzet, maar we moe ten hier samen doorheen." En zo leken de parochianen er ook over te denken. Evfen door de zure appel heenbijten en gelou terd uit de strijd komen. De pastoor: „Wij hopen dat u met ons mee blijft doen, ook nadat in het donkerste uur van afgelo pen week die brief in de bus viel. In deze dagen van boos heid, teleurstelling en verwar ring." Heijster doelde daarmee op de onheilstijding die alle paro- maakt gelukkig, betoogde Heijs ter. Voor een kameel is het ge makkelijker door het oog van een naald te gaan dan voor een rijke in het koninkrijk Gods te komen. Marcus 10, 17-30). „Misschien kunnen we met wat minder beter op het spoor blij ven om de boodschap goed uit te dragen." De pastoor las vervolgens een brief van het bisdom Rotterdam voor die het kerkbestuur zater dag ontving. 'Ons vertrouwen is geschonden', schreef bisschop Bar in de brief. Maar de geloofs genoten in Rotterdam hebben zich inmiddels wel bereid ver klaard garant te staan voor de uitgaven van de kerk aan de Lammenschansweg. De Petrus parochie moet wel flink gaan sparen om een nieuwe financië le buffer op te bouwen. Die is onder meer nodig om over een jaar tien reparaties aan het ge bouw uit te kunnen voeren. „We zijn aangeslagen, en dat is nog zwak uitgedrukt, maar niet verslagen", ging Heijster 'verder. „Woorden schieten ei genlijk te kort. Toevallig zijn de lezingen van vandaag toegesne den op de situatie: bij God gaat het niet om rijkdom." (Zie, wij hebben alles prijsgegeven om u te volgen. Marcus 10,17-30) De kranteberichten van de af gelopen week hebben ten on rechte een smet geworpen op de huidige administrateur van De parochianen van de Petruskerk hopen gelouterd uit de strijd te komen. de Petruskerk, Jan de Vriend, aken Peters. Om de pijn te ver- Hij is door sommige parochia- zachten kreeg De Vriend een nen abusievelijk als fraudeur paar flessen Heilige Jozef-wijn. aangewezen. „Voor hem is het Toen, voor het uitdelen van vandaag heel pijnlijk om hier de hosties, om een wekelijkse een lezing te houden", aldus di- bijdrage werd gevraagd, advi- foto loek zuyderduin seerde de pastoor zijn parochia nen niet meer te geven dan an ders. Een raad die door de meesten werd opgevolgd. NIEUWSLIJN Man overlijdt na verkeersongeval Een 65-jarige Leidenaar is gisteren overleden, waarschijnlijk als verkeersongeval. De man viel vrijdag met zijn Hij werd naar het Elisabeth-ziekenhuis gebracht. Na behandeling kon hij naar huis. Later werd hij onwel, waama hij naar het AZL is gebracht. Daar overleed hij! Een autoverkoper uit Groningen maakte gisteren een slechte beurt op de old-timer- beurs in de Groenoordhallen. De man had een oude brandweerwagen die hij wilde verkopen. Hij wilde een belangstellende la ten zien dat alles nog prima werkte, en schoof de 25-meter lange ladder in zijn ge heel uit. Dat ging nog soepeitjes, alleen het inschuiven wilde niet echt meer lukken. De brandweer kwam er aan te pas, maar kon „ook niks uitrichten. De ladder bleef muur vast zitten. Uiteindelijk is een hoogwerker ingehuurd om de ladder met vereende krachten weer in te schuiven. Het is onbe kend of de potentiële koper toen al was af gehaakt. Van het terrein voor de Groenoordhallen verdween gisteren een auto-ambulance. Die stond op een aanhanger achter een ter reinwagen. De trailer is losgekoppeld en ontvreemd. i MOOI en LELIJK Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag T.N. SchelhaasL— „in Leiden kennen velen mij als Theo Schelhaas" gemeente-archivaris. De mooiste plaats in WH Leiden, dat is niet moeilijk. Dat is een plaats waar ik altijd uitkom als ik mensen rondleid door de stad, een plaats die mooi is van welke kant je ook komt aanlopen. Dat is het Gerecht met het prachtige Gravensteen, dat nog echt uit de middeleeuwen stamt. Middeleeuwse bouwwerken zijn er niet veel meer, geen stad in Nederland heeft ze op twee plaatsen zoals Leiden ook nog de Burcht heeft. Het Gravensteen aan het Gerecht is niet het e Gravensteen i: maar wel één die goed bewaard is gebleven. De donjon, de vierkante toren in het midden, staat er nog. Prettig wonen zal het er niet zijn geweest met al dat vocht, maar mooi is hij wel. Ook de aanbouwsels uit latere eeuwen bevallen mij goed. Over de Latijnse School er tegenover valt niet veel te zeggen, behalve dat ik die ook mooi vind: gewoon een fraai Hollands Renaissance-gebouw. In de buurt van het Gerecht zijn bij het Pieterskerkhof van die vierkante middeleeuwse huizen, die ik ook erg mooi vind. Neem bijvoorbeeld dat pand dat vroeger van de d'Aubisque Wallone was. Het mooiste huis daar is dat van de burgemeester, jammer alleen dat het zo verscholen ligt achter dat pand uit de vorige eeuw. Met het lelijkste in Leiden heb ik dagelijks te maken, dat moet ik elke dag zien. Dat is de moderne aanbouw van mijn eigen gemeente-archief, dat eind jaren vijftig of begin jaren zestig is gebouwd. Het is een schoenendoos die in het geheel niet past bij het hoofdgebouw dat ik best mooi vind. Begrijp me goed, ik heb niets tegen moderne gebouwen. Mooi: „Het middeleeuwse huis van de burgemeester bij het Pieterskerkhof". hoogte waren gesteld. De steen zou dus eigenlijk pas volgend jaar terugkeren, maar dat vinden veel mensen te lang duren, volgens L Fraanje, hoofd afdeling bestrating. Hij heeft verscheidene telefoontjes gekre gen van mensen die het ontbre ken van het monument vanuit historisch oogpunt een gemis vinden. En omdat de steen tus sen de Pieterskerkchoorsteeg en de Maarsmansteeg ligt, een plaats waar de asfaltlaag nog goed is, kan het monument vanacht al worden terugge plaatst. Het medaillon dat voor res tauratie uit de Breestraat is ver wijderd moet nog enige tijd in het wegdek worden gemist. Dit momument komt wel in de nieuwe asfaltlaag en blijft in af wachting daarop in de steenop slag van de gemeente. MEDEWERKSTER In verband met het terugplaat sen van de Blauwe Steen zal de Breestraat vanaf 01.00 uur van nacht .voor onbepaalde tijd zijn afgesloten voor verkeer. De werkzaamheden worden op dit ongebruikelijke tijdstip uitge voerd om het verkeer zo min mogelijk te hinderen. Vanaf mei van het vorig jaar onbreekt de Blauwe Steen in de Breestraat. Het monument werd toen weggehaald wegens wegwerkzaamheden en zou pas worden teruggelegd als de straat van een nieuwe zwarte t worden voorzien. T vorige maand gebeu- foto hielco kuipers ren, maar de asfalteringswerk- zaamheden werden toen uitge steld tot het voorjaar, omdat de winkeliers niet tijdig op de Roemenen slopen pers LD LEIDEN ERNA STRAATSMA Zonder veel ervaring, maar ui terst optimistisch zijn ze met z'n twaalven begonnen aan de klus. Vier van hen hebben iets dergelijks gedaan in Zwitser land, maar daar ging het om een Duitse machine. De voor malige drukpers van het Leidsch Dagblad is echter van Engelse makelij en zit geheel anders in elkaar. Het demonte ren van de installatie kost de Roemeense ploeg, die de klus in ruim vijf weken moet klaren, dan ook de nodige hoofdbre kens. Vorige week maandag arri veerde de groep Roemenen in Leiden, voor 13 november moe ten ze weer weg. In de tussen tijd hebben ze de opdracht de drukpers van het LD uit elkaar te halen en voor vervoer naar Roemenië gereed te maken. Per vrachtwagen gaan de onderde len naar Boekarest, waar het ap paraat weer in elkaar wordt ge schroefd en gebruikt zal worden voor het drukken van de kran ten Rumania Libre en l'Expres. De installatie is door Damiate Holding, waarvan het Leidsch Dagblad deel uitmaakt, kosten- loos beschikbaar gesteld aan het Limburgse bedrijf Seabree ze. Deze firma heeft de druk pers in opdracht van het minis terie van buitenlandse zaken in eigendom overgedragen aan beide Roemeense kranten. Rumania Libre en l'Expres worden nu nog gedrukt op een centrale, in Boekarest opgestel de 'staatspers'. Na de val van Ceaucescu, in december 1989, hebben de Roemeense media meer armslag gekregen, maar de 'staatspers' is nog steeds een onzekere factor. Kranten willen zo snel mogelijk onafhankelijk worden en zijn dus naarstig op zoek naar eigen spullen. Ondanks een reeks van onge makken en onvoorziene proble men zijn de Roemenen vrolijk en vol optimisme. Enige kennis van het te demonteren apparaat hebben ze nauwelijks en hun tijdelijke onderkomen in de voormalige plaatwerkerij - naast de drukpers is uiterst schamel ingericht. Overdag wordt er druk gesleuteld, 's nachts slapen de mechaniciens en elektriciens op een stretcher naast de ma chines. Een van de mannen moest dinsdag met koorts op bed blijven liggen, noodge dwongen tussen het lawaaiige gehamer in. Een hoek van de werkplaats is omgetoverd tot een klein keukentje. Stromend water moet een verdieping lager worden gehaald. Hulp van Nederlandse zijdp is er nauwelijks. De pers is gratis verstrekt, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de Roemenen het verder helemaal zelf rege len. De firma Seabreeze zorgt voor enige begeleiding, maar verleent geen technische assis tentie. Een van de twee direc teurs van Seabreeze, J. Krischer, heeft de groep zondag meege nomen naar Feyenoord. „En we gaan nog een dagje naar Urk en Amsterdam. Op een zondag, als er niet wordt gewerkt. De men sen krijgen verder zakgeld van ons. zodat ze 's avonds een biertje in de stad kunnen drin ken". Krischer „Ik geef toe dat het er nu uitziet alsof hier bij die pers een bom is gevallen, maar je moet ook bedenken dat de groep hier net is. Dat ze hier slapen is gewoon de beste op lossing. Over een paar dagen ziet het er heel anders uit. En die Roemenen zijn wel wat ge wend hoor." Damiate-woordvoerder H.J. Langenzaal stelt dat de Roeme nen wel in een pension hadden kunnen logeren, maar dat het slapen in de rotatiehal zelf, de 'meest gangbare oplossing is'. „Die mensen hebben deze pers gratis gekregen, moeten wij dan ook nog eens hun onderkomen betalen?" Nadat hij persoonlijk poolshoogte is komen nemen wordt er toch een onderkomen geregeld in Noordwijkerhout. De Roemenen zelf klagen niet. De klus op tijd afronden is hun grootste zorg. „We hebben tic kets voor de terugtocht, dus we moeten wel voor 13 november klaar zijn", aldus Horea-Viorel Bratu. „Voor die tijd moet dit monster uit elkaar worden ge haald." Bratu hoorde begin deze week dat de pers alleen kan draaien op een speciale, dure inkt. Het is een van de onvoor ziene problemen waar de Roe meen deze week op stuitten. Geld om deze inkt, die maar door een handjevol bedrijven in Europa wordt geproduceerd, te kopen is er vooralsnog niet. Als het apparaat in Boekarest is ge- iiistalleerd, zien ze nog wel hoe het verder moet. Hoe de pers werkt begrijpen Bratu en zijn collega's ook niet echt. De uitleg die hem tot nu toe in het Nederlands is gege ven snapt hij niet. Gelukkig is er straks in Boekarest enige assis tentie bij de wederopbouw: een drukker, die in Leiden jarenlang aan de pers heeft gestaan zal een handje helpen. Rumania Libre, een van de twee dagbladen waar de pers binnenkort voor wordt gebruikt, is volgens Masala noodlijdend. „In een jaar tijd is de krant ge groeid naar een oplage van 1.200.000 per dag. Dat was vlak na de val van het communisti sche regime. Maar nu worden er nog maar 300.000 kranten per dag gedrukt. De prijzen van kranten zijn in die periode ver vijfvoudigd en de distributie verloopt bijzonder slecht. Som mige kranten arriveren pas 24 uur na het drukken bij de abon nee, of helemaal niet". Is de Leidse pers in Boekarest dan gaat Rumania Libre op zoek naar eigen distributiekana len. „Want kranten zijn bij ons veel belangrijker dan hier, ze zijn machtiger dan de meeste politieke partijen." Krischer zegt dat de pers voor Roemeense begrippen neel mo dem is. Maar zo mooi als de krant hier werd gedrukt zal hij daar niet worden. „Het papier is daar gewoon veel slechter. Er zit veel te weinig krijt en te veel hout in, waardoor je op foto's nauwelijks hoofden van elkaar kunt onderscheiden." Aanvraag vergunning op grond van de verordening op de woning- en kamerbemiddelingsbureaus LEIDEN Lelijk: „De moderne aanbouw van het gemeente-archief". gebouwd met van die namaak- middeleeuwse geveltjes. We leven in deze tijd en dus moet de architectuur ook van deze tijd zijn en dat kan zelfs heel mooi zijn naast een oud gebouw. Het moet wel een modem gebouw zijn dat zijn waarde blijft behouden, een gebouw dat wij over 50 jaar nog mooi •vinden. Zoals bijvoorbeeld Jugendstilgevels, die vaak helemaal niet passen in het rijtje huizen waarin zij begin deze eeuw werden gebouwd, foto hielco kuipers maar die nu toch heel mooi zijn. Maar die aanbouw van het archief, dat heeft echt niets. Het is bovendien niet sterk genoeg om het gevecht aan te kunnen met het gebouw waar het tegenaan staat. Algemene informatie De Verordening op de woning- en kamer bemiddelingsbureaus heeft ten doel misstanden op het gebied van woning- en kamerbemidaeling tegen te gaan. Bemidde laars die geen makelaar o.g. zijn moeten over een vergunning beschikken. Een aanvraag om een vergunning kan geweigerd worden als er gegronde vrees Bestaat dat de aanvrager bij zijn bemiddelingsactiviteiten het belang van een doelmatige woonruimteverdeling of het Volgens de verordening moet een aanvraag om een vergunning worden gepubliceerd en. met uitzondering van vertrouwelijke gegevens, gedurende een termijn van 30 dagen voor een iedei' ter inzage worden gelegd. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen verlening van de gevraagde vergunning bezwaar maken. Burgemeester r en Wethouders houden bij hun beslissing op de aanvraag rekening met binnen deze termijn binnengekomen bezwaren. Bekendmaking ontvangen aanvraag Burgemeester en Wethouders hebben een aanvraag om vergunning ontvangen van: de heer J.A. Turk handelend onder de naam Buro Hogeland, -per adres Middelstegracht 24. 2312 TW Leiden. Deze aanvraag ligt met ingang van 15 oktober tot en met 13 november aanstaande ter inzage bij de balies van het Stadhuis en het Staasbouwhuis. Mogelijkheid tot het indienen van bezwaren Bezwaren zoals hierboven bedoeld kunnen door een ieder schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders, postbus 9100, 2300 PC Leiden, worden ingediend. Bij de beslissing op de aanvraag kan slechts rekening worden gehouden met Drieven die zijn binnengeko men vóór 14 november 1991. Maandag 14 oktober 1991 Redactie: 071 -161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7