Binnenland EG achter heffing op brandstof 'Allochtonenbeleid van bedrijven aanscherpen' 'Kabinet zal ook aow aanpakken' Neerlandici bepleiten veel grotere Taalunie Rouwmars Indianen tegen Columbus-feest Steden 'overvallen' door korting stadsvernieuwing Kritiek in Canada op rechter zaak-Luitjens Maandag 14 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (die I) PATRICK VAN DEN HURK AAARCOT KLOMPMAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZELUN 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Zoon schiet vader dood na ruzie De politie in Amsterdam heeft gisteren een 16-jarige jongen aangehouden die zijn vader heeft doodgeschoten. Het slachtof fer, een 45-jarige man van Turkse afkomst, werd in zijn slaap neergeschoten na een familieruzie. Aanleiding voor de dodelijke schietpartij was een slepende ruzie tussen vader en zoon over de 'verwestering' van de jongen. De vader vond dat zijn zoon te weinig aandacht schonk aan het moslimgeloof. Toen de jongen in de nacht van zaterdag op zondag om half twee 's avonds thuiskwam wilde de vader hem met een stok te lijf gaan. De moeder ving de klappen echter op door tussen hen in te gaan staan. Nadat de vader naar bed was gegaan haalde de zoon een pistool uit zijn kamer en schoot de vader met enkele schoten dood. LSVb: scherpere controle 'gerommel' De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) vindt een scherpere controle op het al dan niet op kamers wonen van studenten als alternatief voor de verhoging van het lesgeld voor middelbare scholen „gerommel in de marge". LSVb-voorzitter Danen zei af gelopen weekeinde dat hij zich ook afvraagt of die scherpere controle wel de door CDA en PvdA geschatte 25 miljoen gulden zal opbrengen. De LSVb vindt het onjuist dat studenten moeten opdraaien voor het schrappen van de lesgeldverhoging. Man komt om tijdens duikexamen Een 37-jarige man uit Antwerpen is gisteravond tijdens een duikexamen in de Oosterschelde om het leven gekomen. Het slachtoffer en een collega-duiker waren ter hoogte van de ge meente Wemeldinge te water gegaan om naar een diepte van 42 meter te duiken. Zij stegen daarna tot 15 meter diepte zonder mondstuk. De leerling-duiker raakte in de problemen toen hij zijn mondstuk weer in wilde doen. Eenmaal aan wal werd de Antwerpenaar onwel. Collega-duikers en een arts pasten reani matie toe. De man overleed echter enkele uren later in het zie kenhuis. Vakantiefile van twintig kilometer Automobilisten die de herfstvakantie in het. zuiden van het land of over de grens willen doorbrengen, hebben zaterdagoch tend stilgestaan in een twintig kilometer lange file op de A2 tus sen Beesd en Hedel. Rijkswaterstaat is daar bezig met werk zaamheden aan de weg. De rijkspolitie had Rijkswaterstaat ge vraagd rekening te houden met de herfstvakantie en de autowe gen vrij te maken om de doorstroming van het vakantieverkeer niet te hinderen. Dat is elders in het land wel gelukt. Handelsmissie uit Kuwayt optimistisch Nederlandse ondernemers zijn optimistisch over de bijdrage die ze kunnen leveren aan de wederopbouw van Kuwayt. Een missie van vijftien bedrijven, die werd begeleid door topambtenaar Wolfswinkel van het ministerie van economische zaken, bracht de afgelopen week een bezoek aan dat land. Wolfswinkel ziet vooral kansen voor elektriciteitsbedrijven en bedrijven die bezig houden met de milieuproblematiek. In de landbouwsector kan ons land een bijdrage leveren op het gebied van melkvee en zui vel, pluimvee en de bouw van kassen. De missie heeft nog geen contracten in Kuwayt ondertekend. Ritzen: Suriname mag nog niet meedoen CORRESPONDENT Er moet een samenwerkingsver band op taalgebied komen tus sen Nederland, Vlaanderen, Zuid-Afrika, Suriname, Aruba, de Nederlandse Antillen, (Noordwest-)Frankrijk en Indo nesië. Dat verband moet opko men voor de bescherming en het gebruik van het als kleine taal bedreigde Nederlands. Dat vinden 250 Neerlandici en schrijvers uit negen landen, die afgelopen weekeinde in Brussel praatten over 'Het Nederlands in de wereld'. Terwijl de leiders van de Franstalige landen in de wereld geregeld bij elkaar komen, is van formele contacten tussen Nederlandstaligen buiten Ne derland en Vlaanderen nauwe lijks sprake. De bijeenkomst in Brussel, bijgewoond door de Nederlandse ministers Ritzen (onderwijs) en d'Ancona (cul tuur), was dan ook uniek. Tot op heden wordt er op het gebied van de Nederlandse taal alleen samengewerkt in de Ne derlandse Taalunie, waarin Vlaanderen en Nederland deel nemen. Minister Ritzen, mo menteel voorzitter van de Taal unie, bepleitte daarom een soort associatie-overeenkom- AMSTERDAM ANP Naar schatting honderd men sen hebben zaterdag in Amster dam meegedaan aan een rouw mars, om te herdenken dat Co lumbus bijna vijfhonderd jaar geleden Amerika ontdekte. De manifestatie werd georga niseerd door in Nederland ver blijvende Indianen, die zijn ver enigd in het '12 Oktober Mani fest'. Hun jaarlijks terugkerende manifestatie is bedoeld als te genwicht voor de officiële her denking. Volgend jaar zal de ontdek kingsreis van Christoffel Colum bus in zowel Europa als het Amerikaanse continent op grootse wijze worden herdacht. Tegen de viering wordt door verschillende inheemse volke ren geprotesteerd. Zij wijzen vooral op de bloedige kolonisa-' tie die in Amerika heeft plaats gevonden. Voorzitter Hofstede van CNV stapt op Henk Hofstede (54) treedt af als voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond CNV. Vanmiddag zijn het CNV- personeel en de aangesloten bonden op de hoogte gesteld. Hofstede had van de dokter opdracht om zijn gezondheid enigszins te ontzien. Een klein jaar geleden werd hij getroffen door een lichte hartaanval, waardoor hij een paar maan den uit de roulatie was. Toch trok hij in de afgelopen tijd fel van leer tegen de plannen die het kabinet heeft met de Ziek tewet en de wao. Uitzendbalie in postkantoor PTT Post en de uitzendorgani satie Manpower gaan uitzend- werk verzorgen via de postkan toren 'nieuwe stijl'. Het gaat voorlopig om een proef in tien kantoren. Het aantal uitzendba- lies zal sterk worden uitgebreid, als eind 1992 mocht blijken dat de formule een succes is. Dat hebben directeur Vink van Manpower en directeur PTT Postkantoren Hokke van daag bekend gemaakt bij de in gebruikneming van de eerste Manpower-balie in een post kantoor te Den Bosch. Door Manpower opgeleide PTT-medewerkers zullen met behulp van speciale selectie- en testssystemen zorg gaan dragen voor werving, selectie en uit zending van tijdelijk personeel. Voor PTT Post betekent de overeenkomst een versterking van de nieuwe formule voor postkantoren, waarin uitbrei ding van de dienstverlening centraal staat. Voor Manpower is vooral het omvangrijke, laag drempelige vestigingennet van de PTT van betekenis. In de grachten van Amsterdam is afgelopen weekeinde een sloepenrace gehouden. De deelnemers op de foto passeren de Nicolaaskerk in de buurt van het Centraal Station. foto anp marcel antonisse Dales sluit meldingsplicht voor ondernemers niet uit Bedrijven worden in de toe komst wellicht verplicht om in hun jaarverslag te vermelden welke moeite zij hebben gedaan om minderheden in dienst te nemen. Minister Dales van bin nenlandse zaken heeft gisteren in het NOS-programma Het Ca- pitool gezegd dat zij „het niet uitgesloten" acht dat het kabi net binnenkort zo'n wet uit vaardigt. De oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links hebben eerder in een initiatief-wetsont werp aangedrongen op een der gelijke publikatieplicht. Minister Dales wil echter eerst de effecten afwachten van een afspraak met de organisa ties van het midden- en klein bedrijf. Deze bedrijven zijn een 'inspanningsverplichting' aan gegaan om 60.000 leden van minderheidsgroepen in dienst te nemen. Eind november wor den de resultaten verwacht. Als die tegenvallen, overweegt Dales gehoor te geven aan het verzoek van de oppositiepartij en. „Het zou zeer wel kunnen dat het daar van moet komen", zei ze gisteren. De minister noemde het plan „mild en symphatiek". Volgend voorjaar wil Dales een 'nationaal debat' voeren over het minderhedenbeleid. Over hoe dat debat er uit moet zien, bleef de bewindsvrouw sten, waarbij hij zich tot on genoegen van sommigen wil de beperken tot Zuid-Afrika, Aruba, de Antillen, Namibië en Suriname. Dat hij Zuid-Afrika noemde was opmerkelijk, omdat Neder land nog steeds een 'bevroren' cultureel verdrag met dat land heeft. Suriname mag volgens de minister verder pas meedoen „bij gezonde politieke verhou dingen". De congressanten gin gen echter hun eigen weg, en bepleitten veel bredere samen werkingsvormen. Een werk groep zal daarover op een vol gende bijeenkomst voorstellen doen. De veertig miljoen Neder landstaligen in de wereld ge bruiken die taal overigens lang niet allen als hoofdtaal. Dat geldt alleen voor Nederland en Vlaanderen en in mindere mate voor Suriname en Zuid-Afrika. Op de Antillen en Aruba wordt het Nederlands nauwelijks meer gesproken, in Namibië is het Afrikaans als officiële taal vér- vangen door het Engels. In Indonesië spreken alleen oude ren soms nog Nederlands en wordt de taal alleen nog in de wetenschap gebruikt. In het noorden van Frankrijk is het Vlaams een verdrongen dialect. Milieuministers: Ingreep onontkoombaar De milieu-rninisters van de Europese Gemeenschap heb ben geen principiële bezwaren meer tegen een milieu heffing op energie. Tijdens een informele EG-milieuraad in Amsterdam werden de ministers het afgelopen week einde officieus eens over de invoering van zo'n heffings systeem. AMSTERDAM GPD-ANP vaag. „Het moet een heel prak tisch debat worden. We moeten niet te hooi en te gras discussië ren. Op z'n minst moet het een grotere helderheid opleveren dan er nu is." Volgens de bewindsvrouw wordt wel eens vergeten dat het huidige minderhedenbeleid wel degelijk vruchten afwerpt. „Het minderhedenbeleid dreigt steeds te worden afgemeten aan de nieuwkomers. Daar zijn de problemen inderdaad groot. Maar men vergeet te kijken naar wat er allemaal geslaagd is." Dales noemde het gisteren overigens 'natuurlijk' dat bui tenlanders die zich hier langdu rig vestigen Nederlands leren. geprobeerd een mysterieuze oude archiefklst te openen. De kist staat al sinds mensenheugenis in het gemeentehuis van Veere. Niemand weet wat erin zit. Het leek Veere wel een aardig idee om 'het geheim' afgelopen zaterdag ter gelegenheid van de Nationale Archievendag te openen. De slo ten bleken echter zo ingenieus geconstrueerd dat dat niet lukte. Inzet van een snijbrander is uitgesloten, omdat de inhoud dan waarschijnlijk wordt beschadigd. De constructie van de kist verhindert het gebruik van een zaag of beitel. Veere wil de kist nu met röntgenstralen laten onderzoeken, fo TO ANP. PAUL STQLK Wiegel waarschuwt voor aantasting volksverzekering Het kabinet Lubbers-Kok zal in de komende tijd ook de aow- uitkeringen gaan aanpakken. Dat verwacht de Friese Com missaris der Koningin, de W- D'er Hans Wiegel. Op een jubi leumbijeenkomst van de libera le jongerenorganisatie JOVD in Groningen zei hij zaterdag dat de WD zich „hard moet verzet ten" tegen dergelijke plannen. Volgens Wiegel heeft de WD van harte meegewerkt aan de totstandkoming van de aow on der Drees. Hij noemde die voor zieningen „een enorme aan winst" voor de samenleving. „Ik geef u op een briefje dat er de komende tijd aan de aow ge knabbeld gaat worden. Daar moeten wij ons ten zeerste te gen verzetten. De aow is geen uitkering. Het is een volkverze kering die moet blijven be staan", aldus Wiegel. Wat de wao betreft, noemde hij het schrijnend dat het kabi net ook de uitkeringen aanpakt van de mensen die echt nooit meer kunnen werken. Hij vindt dat desnoods extra keuringsart sen aangetrokken moeten wor den om de 'onomkeerbare ge vallen' via herkeuringen buiten de nieuwe regeling te houden. „Dat zijn écht de zwakkeren in de samenleving", aldus Wiegel. Wiegel noemde het daarnaast 'onbegrijpelijk' dat tijdens de Algemene Beschouwingen nau welijks werd gesproken over de 250.000 demonstranten die in Den Haag te hoop liepen tegen de wao-plannen van het kabi net. „De regeringspartijen durf den de discussie niet aan. De rust in de coalitie was belangrij ker. Wat voor indruk moet zo iets maken op de buitenwacht?" Volgens de commissaris is het overigens toch al slecht gesteld met de relatie tussen politici en burgers. „De afstand tussen bei den is de laatste tien jaar steeds groter geworden. Dat zie je aan de geringe politieke belangstel ling van mensen." Wiegel wijt de steeds groter wordende kloof tussen de poli tiek en de burger aan 'overdre ven regelzucht' en aan een 'te centralistische' overheid. Bo vendien verworden regeerak koorden steeds meer tot keurs lijven. „Dat leidt tot de dood in de pot." Wiegel beklemtoonde dat hij zijn opmerkingen „slechts vanaf de zijlijn" maak te. „U moet ze met vele korrels zout nemen." iropese lieten zich in Amsterdam alle maal positief uit over een hef fing op energie. Zij waren het erover eens dat de beoogde sta bilisatie van de kooldioxide-uit stoot in 2000 niet bereikt kan worden zonder dergelijke finan ciële en economische ingrepen. Vorige maand geleden pre senteerde EG-commissaris Ripa di Meana het plan om een ener gieheffing in te voeren, oplo pend van drie dollar op een vat olie in 1993 tot 10 dollar in 2000. Over hoe het systeem con creet moet gaan werken, be staat binnen de Europese ge meenschap minder overeen stemming. „Er waren veel mi nisters die vragen hadden over de hoogte van de heffing en over de prijseffecten ervan op de eindprodukten zei milieu minister Alders gisteren na af loop. Verschillende werkgroepjes moeten nu aan de slag, onder meer om de gevolgen van de voorstellen duidelijk te maken. Ook willen de milieuministers meer weten over de vraag welke bijdrage er van de afzonderlijke landen nodig is om de stabilisa tie-doelstelling te bereiken. Waarschijnlijk volgende maand valt het definitieve besluit over de heffing. Ook over het milieu in de ont wikkelingslanden bestaat bin nen de EG consensus, zo liet minister Alders weten. Om in de Derde Wereld een milieuverant woorde economische ontwikke ling van de grond te krijgen, is extra geld uit de industrielan den noodzakelijk. Daarnaast dient met de Derde Wereld sa mengewerkt te worden op het gebied van milieuvriendelijke technologie. De informele raad boog zich tevens over de handhaving van Europese milieuwetten. Alders en Ripa di Meana gaven aan dat dit onderwerp nog grotendeels in de kinderschoenen staat. Dat de milieuwetgeving en de hand having ervan moeten worden versterkt, daarover zijn de be windslieden het eens. Alders schetste de huidige situatie als „incompleet en niet flexibel". Binnen de EG dient op dit ter rein volgens hem een betere sa menwerking tot stand te ko men. OTTAWA-HAARLEM De vier grote steden voelen zich overvallen door „onverwachte en onbegrijpelijk hoge bezuinigingen" op het stadsvernieuwingsfonds. Daardoor kunnen ze „de concrete sociale vernieuwing in de ver pauperde stadswijken de eerste tijd wel vergeten". Dit schrijven de wethouders voor stadsvernieuwing van Den Haag, Utrecht, Rotter dam en Amsterdam aan de Tweede Kamer. Namens zijn collega's schrijft de Haagse wethouder Noordanus dat uit de rijksbegroting valt op te maken dat volgend jaar 83 mil joen gulden wordt gekort op stadsvernieuwing. Die korting moet volgens de berekening van de steden oplopen tot 245 miljoen in 1993. De wethouders zeggen dat de vier grote steden bijzonder hard getroffen worden als de bezuinigingen doorgaan. Ze vragen zich verder af of ze nog op het rijk kunnen bouwen als het gaat om de zekerheid op de lange termijn in de stadsvernieuwing. Protestbrief Simon Wiesenthal-Centre de universiteit van Brits Colum bia in Vancouver. In 1981 werd de oorlogsmis dadiger ontdekt. De Canadese autoriteiten begonnen later een rechtszaak tegen hem. Nadat eerst in Nederland een reeks ge tuigen was gehoord, startte in september 1988 in Vancouver een proces om Luitjens het Ca nadese staatsburgerschap af te nemen. Daarop zou 'De schrik van Roden' het land kunnen worden uitgezet. Al in april 1989 werd de rechtszaak afgesloten, maar een uitspraak is er nog steeds niet. De betrokken rechter, Frank Collier, staat in Canada inmid dels bloot aan heftige kritiek. Voor rechter Collier is de zaak-Luitjens de laatste. Hij gaat daarna met pensioen. For meel is hij daartoe nu al gerech tigd. maar hij heeft besloten de tegen de ex-land wachter lopen de procedure af te maken. In Canada beweren boze tongen inmiddels dat het uitblijven van de uitspraak geen toeval is. De rechter zou belang hebben bij het rekken van de zaak. Zolang deze loopt ontvangt hij gewoon zijn salaris. Maar openbare aanklager Rikhof meent dat dit verhaal onzin is. „Mr. Collier moet alles nu alleen doen en kan niet meer beschikken over een uitgebrei de griffie die hem terzijde staat In Canada is beroering ontstaan omdat er nog steeds geen rech terlijke uitspraak is in de zaak tegen de Nederlandse oorlogs misdadiger Jacob Luitjens. Het in de Verenigde Staten gevestig de Simon Wiesenthal-Centre heeft bij het Canadese ministe rie van justitie aan de bel ge trokken met een protestbrief. Het ministerie heeft inmiddels medegedeeld dat de betrokken rechter uiterlijk vandaag over een week uitsluitsel moet geven over de datum van het vonnis. Jacob Luitjens was in de Tweede Wereldoorlog land- wachter in Drenthe. 'De schrik van Roden' leverde joden en verzetsmensen uit aan de Duit sers. Ook wordt hij ervan ver dacht betroklcen te zijn geweest bij de dood van een Duitse de serteur in Roden en van een verzetsman in Groningen. De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Assen veroor deelde Luitjens in 1948 bij ver stek tot levenslange gevangenis straf. De man was toen al uit ge vangenis ontsnapt en via Duits land ontkomen. Hij woonde eerst jarenlang in Paraguay, maar vestigde zich aan begin van de jaren zestig in Canada. Daar was Luitjens tot aan zijn pensionering lector biologie aan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3