Sport T 9 E<; Links en rechts flitsen bomen voorbij TUSSENIN Toch maar één uitvaller Canada verrast bij World Cup rugby Stewart WK-kwarttriathlon VIE ZEI DAT ry 1 Maandag 14 oktober 1991 N HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN 005TEN WIM VAN WANROOY ROB V Eindredactie: AD VAN KAAM Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 20 Nederlander winnaar vijfvoudige triathlon Ze schijnen alleen nog in de Efteling voor te komen, maar Martin Feijen zag ze in de nacht van vrijdag op zaterdag in het wild. Van die uit hout gesneden sprookjesfiguren. Links en rechts flitsten ze over het parcours in het Zuiderpark. GPD-VERSLAGGEVER „Je weet wel, bomen die kun nen lopen en praten. En ze rie pen ook iets tegen me. Ik keek dus achterom, maar zag toen niets meer. Hoorde wéér m'n naam en draaide me nóg eens om. Toen realiseerde ik me dat ik dingen zag die er in werke lijkheid niet waren". De latere winnaar van de vijf dubbele triathlon (77 uur, 11 min. 39 sec...) beleefde zaterdag kort voor het ochtendgloren de moeilijkste momenten in zijn masochistische marteltocht. De enige Nederlander in het tien koppige deelnemersveld over woog te stoppen. Vroeg zich net als vele anderen af waar hij in hemelsnaam mee bezig was. Met de vijfvoudige triathlon dus, hielpen zijn broers hem uit de boze droom en uiteindelijk weer op de been. Slapen Martin Feijen wilde niets anders dan slapen, slapen en nog eens slapen. Het verlangen zich in schone lakens te wentelen, lek ker van de ene op de andere zij, won toen bijna van het streven zich te doen gelden in een race over 19 kilometer zwemmen, 900 kilometer fietsen en 211 ki lometer hardlopen. Maar je bént er nu bijna, schreeuwden ze hem toe. Nog maar anderhalve marathon! „Mijn familie heeft me kwaad gemaakt en daar ben ik nu heel blij om", zei de triatleet kort na zijn finish, zaterdagmiddag rond de klok van half twee. „Ik had ze van tevoren gevraagd of ze me wilden opnaaien als ik een inzinking had. Ik moest mezelf gaan afvragen waarvoor ik zo lang had getraind. Toch niet voor niets? Dat besef kwam juist op tijd terug. Toen ben ik maar weer verder gegaan". Om te voorkomen dat hij spontaan in slaap zou vallen, zei hij het alfabet nog maar eens op. Van voor naar achter en later andersom. Toen hij dat zo'n kilometer of dertig had ge- Meer dan een etmaal na de finish van Martin Feijen waren zes van de tien deelnemers aan de vijfvoudige triathlon aangeko men. Na Feijen arriveerde de Oostenrijker Berthold Mosch als tweede in een tijd van 81 uur, 18 min. en 51 sec. Derde werd Sö- ren Höbjerre (Denemarken) in 86.42.58, vierde Erwin Kom (Oos tenrijk) in 93.58.00, vijfde de Hongaar Janós Meszaros in 98.05.04 en zesde de Mexicaanse Sylvia Andonie in 100.50.16. De Amerikaan Michael Roberts was de enige uitvaller. Ted Epstein (56) had gisteren tegen de avond nog een slordige dertig kilometer voor de boeg, Stefan Schlett had nog twintig kilometer voor de boeg en de Argentijn Mariano Lorpfice nog een hele ma rathon. De deelnemers kregen tot gisteravond 22.00 uur de tijd. daan, begon hij in het Engels en weer veertig rondjes later in het Duits. Dat hielp aardig zijn zin nen te verzetten óp het 2,5 kilo meter lange rondje. Zoals ook de steeds terugkerende medi sche controle (om de zes uur) en vooral de veranderende looprichting een bijdrage lever de tegen de verveling: dan weer met de klok mee, dan weer er tegen in. Ook de gesprekken met familie en meehobbelende begeleiders en de eetpauzes hadden hem er doorheen ge sleept. Kick Maar voor de rest, zeker gedu rende de drie nachten, was Feij en (35) op zichzelf aangewezen. Dat is voor velen een opgave. Maar de Hagenaar, die en pas sant het wereldrecord een uur of twintig scherper stelde, krijgt er juist een kick van. Met het voltooien van monstertochten wil hij aantonen dat mensen tot veel meer in staat zijn dan ze denken. „Het is eigenlijk een stil pro test tegen de manier waarop wij leven", antwoordde Feijen voor de start van de 'Dutch Five' op de vraag wat hem tot deze ui terste inspanningen dwingt. „Alles gaat veel te gemakkelijk in onze wereld. Het ontbreekt ons in de westerse maatschap pij aan niets, we zijn van alle gemakken voorzien. Auto, tele visie, noem maar op. We reali seren onsniet eens hoe ver wend we zijn. Ik zie het aan mijn eigen kinderen. Ik wil ze graag het besef bijbrengen dat die luxe niet vanzelfsprekend is. Het werkt passiviteit in de hand en dat is uiteindelijk een bedrei- Het is volbracht. Martin Feijen mag i monstertocht van vijf triathlons. ging. Een beetje Spartaanse op voeding kan geen'kwaad". „Er zijn tegenwoordig bedrij ven die voor hun personeel overlevingskampen in de Ar dennen organiseren. Er zijn ook sportteams die dat doen. Dat bedoel ik een beetje. Zonder enig hulpmiddel jezelf zien te redden. Eén zijn met de natuur. Dat vind ik een uitdaging. Je wordt er alleen maar sterker „Hoe dacht je dat de mensen in de middeleeuwen van de ene plaats naar de andere gingen? Het is misschien een beetje paradoxaal, want zelf heb ik ook een auto en zonder deze goede kleding en schoenen zou ik bo vendien niet aan sport kunnen doen. Maar toch, ik wil aanto nen dat mensen ook zonder die luxe tot veel in staat zijn". Joke De diepere zieleroerselen van Feijen zijn nooit helemaal over gekomen, ook niét bij zijn vrouw Joke. Zij zegt een uitste kende band met haar man te hebben maar hem op dit punt toGh niet te begrijpen. Na zijn aankomst zag Feijen er monter uit voor iemand die pakweg zeven uur in een zwem bad baantjes had getrokken, een werkweek op de fiets had gezeten en bijna dertig uur had hardgelopen. Hij voelde zich ook prima, zag geen bomen meer voor mensen aan. Hij was een beetje moe, dat wel. Maar voor de rest: „Ik heb nergens last van, helemaal geen blessu res of zo. Ik stik alleen van de slaap". Het vechten daartegen was zijn grootste probleem ge weest. „Ik hoopte bij het lopen een lekker tempo te kunnen vasthouden om slaapaanvallen te voorkomen. Maar ik kon niet genoeg snelheid ontwikkelen. M'n ogen vielen daardoor steeds weer dicht. Ik heb echt vreselijk verlangd naar die laatste ronde en de finish". En fioe het nu voelde? „Vol daan, leuk dat ik het heb vol bracht. Op dit moment niet meer dan dat. Ik ben niet in een juichstemming of zo. Misschien komt dat nog wel". Als Feijen is uitgeslapen wellicht, vermoede lijk in de loop van vandaag. Hij heeft dan twee dagen om te herstellen. Woensdag wordt hij weer bij zijn baas verwacht. Hij wil de rustdagen gebrui ken om een baantje te zwem men, misschien zelfs een rondje te lopen. En hij wil de twee vrije dagen ook benutten om eens te filosoferen over het vervolg van zijn carrière. Misschien zelfs stiekem te denken aan de tien voudige triathlon volgend jaar in Mexico? Nee, zoals het er nu voorstaat zal hij daar niet van de partij zijn. „Er gaat ontzettend veel geld inzitten, tien dagen Mexico is niet te betalen. Bovendien moet ik rekening houden met mijn gezin. Alles staat altijd in het teken van pa. Het gezinsle ven is volledig op mij afge stemd. Ik weet niet of ik ze op nieuw zo kan belasten. Boven dien, het dubbele van deze af stand... Dat kun je onmogelijk zonder slapen doen. Je gaat an ders echt de raarste dingen zien, zoals ik nü al had. Dat vond ik toch wel een beetje eng. Nee, er zijn grenzen, hóór". Zelfs voor Martin Feijen. Canada en West-Samoa zijn verrassend doorgedrongen tot de kwartfinale van de World Cup rugby die momenteel in Frankrijk en Engeland wordt ge houden. De kwalificatie van ti telhouder Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk, Engeland, Schotland en Ierland bij de laatste acht was geheel volgens de verwachting. Buiten de boot viel Wales, de nummer vier van het eerste toernooi om de World Cup des tijds in Auckland. Wales had no- tabene in de poulewedstrijden het voordeel om driemaal in het eigen, met 50.000 supporters gevulde, Cardiff Arms Park te mogen spelen. De teloorgang van de voormalige grootmacht heeft zich al een jaar of wat ge leden ingezet, maar het diepste van het dal lijkt nog niet bereikt. Na de nederlaag tegen Samoa moest Wales, waar het rugby volkssport nummer één is, afge lopen zaterdag met 38-3 heel diep buigen voor Australië. In poule drie stelde West-Samoa zijn kwartfinaleplaats veilig door Argentinië gemakkelijk de baas te blijven: 35-12. Op Canada had helemaal nie mand gerekend, ook al hadden de Canadezen in de voorberei ding Schotland verslagen. Maar Fidji liet het in poule 4 ditmaal lelijk afweten en verloor al zijn wedstrijden. Canada bleef ver volgens ook de baas over Roe menië, dat vorig jaar Oranje af hield van kwalificatie voor de eindronde. Hoe sterk de Noor damerikanen in korte tijd voor uit zijn gegaan bewezen zijn gisteren tegen Frankrijk. De nummer twee van de wereld had op eigen territorium de grootste moeite om de partij te gen Canada in winst om te zet- tep: 19-13. Engeland, dat in poule 1 ach ter Nieuw-Zeeland op de twee de plaats eindigde, staat nu voor de zware taak om Frankrijk in het Pare des Princes te be strijden. De Fransen, die overi gens nog niet echt konden im poneren, zijn in Parijs vrijwel onverslaanbaar. Ook Ierland, dat zaterdag in Edinburgh in een fraaie wedstrijd met 24-15 van Schotland verloor, zal hoogstwaarschijnlijk niet verder komen dan de kwartfinale. Hoe wel ze in het eigen Landsdowne Road spelen, lijkt Australië toch een maatje te groot. COLD COAST ANP AUe" (VSt' 1989> e" Gre8 WeIch COLD COAST. ANP(lg9()) dfe n0(a de Gold Coast woont, gaven de voorkeur aan Hawaii. Mogelijke Nederlandse kanshebbers als Rob Barel, Thea Sybesma en Jos Everts deden hetzelfde. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch was aanwezig bij deze WK. De Spanjaard was op nieuw laaiend enthousiast. „We zullen al het mogelijke doen de triathlon in de toekomst aan de Olympische beweging toe te voegen, overigens zonder het Olympische programma verder te belasten", zei Samaranch te gen ITU-voorzitter Lee McDo nald. Het derde officiële wereldkam pioenschap triathlon, op de kwart-afstand, heeft een zege opgeleverd voor de Australiër Miles Stewart (1.48.20) en de Canadese Joanne Ritchie (2.02.04). De internationale triathlon- unie (ITU) trok zich niets aan van de concurrentie van de be faamde 'Ironman', welk evene ment volgende week op Hawaii 'wordt gehouden en wees de or ganisatie toe aan de belangstel lenden aan de Australische goudkust van Queensland. De vorige wereldkampioenen Mark leek r ennisser Paul Dogger de periode in hij op weg de top in het Alge- ,Al die mensen die mij toen een rondje gaven, zeggen nu ook 'ach, ik wist wel dat 't niks zou worden'. Zwakke mensen, stel len geen reet voor. Hielenlikkers. Van sommigen had ik 't alleen niet verwacht. Je doet in dit vak snel mensenkennis op. Idem: „Ik heb 't idee dat nu mijn twee de tennisleven is begonnen. Ik moet ook niet terug kijken. Ik let er op of 't lekker gaat, of ik een partij win zonder gekloot of ge- hark. Of ik nou 400ste, 600ste of 200ste sta, maakt me geen flikker uit. 't Gaat erom dat ik die ffonteerd, in de gaten hebt dat het voorbij is, zou het best kun nen zijn dat je anders reageert. Ik ben vrij fatalistisch. Wat komt, dat komt. Het zij zo." Idem, over de reden hij straks niet als bestuurder zal terugkeren in de voetballe rij: „Op het WK stond ik als bonds- bestuurder buiten de groep. Dat was allesbehalve prettig. Maar mijn ervaring in de zaak-Lib- regts is misschien wel de belang rijkste beweegreden. Zoals die affaire zich ontwikkeld heeft. Dat collega's als kemphanen te genover elkaar staan in de rechtszaal Was ik er maar nooit aan begonnen, heb ik toen ge dacht. Alleen daarom al. Die af sla." Bokser Mike Tyson, na het aanvaarden van een honorair doctoraat op de uni versiteit van Central State, in Nieuwe Re- „Ik weet niet wat voor soort dokter ik nu ben, maar als ik zo rond me kijk en al die mooie 'sisters'zie, geloof ik dat ik wel gynaecoloog wil zijn. Bokser Regilio Tuur in Nieuwe Revu over bijgeloof in de sport: ,J,dn twee weken voor een par tij stop ik met vrijen. Sex zakt me namelijk in de benen. Daar ga ik me gewoon echt zwakker van welen. Ik moet scherp zijn voor een gevecht. Het is nodig om een bepaalde dosis agressie op te bouwen. De ene bokser vindt die sexuele onthouding onzinnig, de ander gelooft erin. Je zou het ook kunnen betitelen als bijgeloof, maar misschien wordt het nog eens wetenschap pelijk bewezen dat het echt uit maakt... Rinus Micheis in Panorama: „In het algemeen is het zo dat de mens zeer bang is voor de dood. Zelfs als zijn gezondheid goed is. Ik persoonlijk ben er niet bang voor. Maar misschien kan ik daar nu niet op antwoorden. Als je ei werkelijk mee wordt gecon- Danny Blind, over de nog prille erva ringen met Ajax- coach Louis van Gaal in VI: „Die aanpak is nu nog even nieuw, een aanpak die, met na me in de discipline, verschilt.met wat het is geweest. En met al les wat-ie heeft duikt- ie daar in. A la minu te wil hij ons zijn manier van werken opdringen, en daar wil-ie geen moment mee verspillen. Mo menteel denken we nog even: 'Jezus, wat is dit, wat flikt-ie nou, moet dat nou zo?', maar op een gegeven moment zal dat ver vlakken. Over een week of twee beschouwt iedereen zijn aanpak als de normaalste zaak van de wereld. Spandoek in de Rotterdamse Kuip, eerbetoon aan robuuste verdediger John de Wolf: 'Rambo-bites'. john de Wolf in VI: „Ik bespeel het publiek, dat is iets anders dan geweld oproe pen. Sören Lerby, na zijn debuut als coach van Bayern Miinchen (een nederlaag van 3-0 thuis tegen Dortmund) in de Krant op Zondag: „Ik ben geen tovenaar. Wat wil je dat ik doe? Ik zie ze nu voor het eerst spelen." Voor de spelers van Luba Leiden duren de wedstrijden in de promotiedivisie dit seizoen tel kens wat langer dan de twee keer twintig minuten zuivere speeltijd die de basketbalbond voorsclirijft. Zij moeten nablij ven. Dit gebeurt dan op last van trai ner/coach Bert Samson, de man die dit jaar de selectie van de Leidse club onder zijn hoede heeft. Na afloop van een duel dienen de tien spelers zich bij een muur te vervoegen om daar gezamenlijk een serie rekoefe- ningen af te werken. Cooling- down, heet dat met een mooi woord tegenwoordig. In de atletiek is dat fenomeen al jaren ingeburgerd. Elke atleet heeft zo zijn eigen methodiek ontwikkeld om de spieren na gedane arbeid weer te ontspan nen. Maar ook bij teamsporten kom je deze rituelen vandaag de dag steeds vaker t^gen. Al moet het publiek klaarblijkelijk nog wel wennen aan collectieve uitingen van ontspanning. Zo liet Telstar-trainer Cees Glas 'ter afkoeling' zijn ploeg destijds rondjes lopen op het veld van Quick Boys waar de semi-profs in de aanloopperiode voor de competitie zojuist een gevoelige 5-0 nederlaag hadden geleden. De kritische Katwijker kon zijn lol niet op. „Kijk", kreeg er een de lachers op zijn hand, "ze gaan nou pas lopen. Nu het niet meer hoen". Ook het afkoelen van Luba Lei den zaterdag na afloop van het duel met het Maastrichtse Kim- bria bleef niet onopgemerkt. Normaal slaat geen mens acht op een paar spelers die wat lucht verplaatsen, maar het ap plaus dat steevast uit het groep je opklaterde als weer een spier was opgerekt, deed in dit geval wat kolderiek aan, te meer om dat er was verloren. „Goed voor de sfeer", verklaarde Samson zich nader. Hij gelooft heilig in de heilzame werking die van dit groepsge drag zal uitgaaif. „Ik heb het niet van mezelf, hoor, er zijn meer ploegen die dit doen. Ja wel, ik sta er op dat ze het ook naar behoren afwerken. Inclu sief het geklap. Als iemand niet meedoet? Dan heeft-ie pech, speelt hij ook niet. Maar ik krijg niet de indruk dat de jongens er meezitten. Ze vinden het wel aardig om te doen", aldus Samson. Navraag leert dat die veronder stelling juist is. Jack Ginjaar, toch een jongen van de ge stampte pot, is absoluut niet van mening dat hij 'voor schut' staat. De forward van Luba: „Ik vind het uitstekend voor de teamvorming, voor de sfeer ook. Die is momenteel goed bij ons, veel beter dan in voorgaande ja ren. Dat is mede te danken aan de coach. Daar gaan we dus lek ker mee door". De 2.02 meter lange center Eric van der Maas, student en lid van Minerva, is het volledig met zijn teamgenoot eens. „Dat is toch grappig. Ja, en wel nuttig ook, denk ik. Je doet het met z'n allen en het werkt inderdaad bevorderend op de sfeer. Niet zo moeilijk over doen. Daarna gewoon een biertje drinken." M weden wereldkam- M pioen golf in finale te- m A gen Zuid-Afrika js de historie uit het heiligdom. Ondanks de titel voor de Zweedse ijskonijnen is de terug keer van Zuid-Afrika in de sportwereld een zeer gedenk waardige geworden. Op de „Old Course" van St Andrews, de thuishaven van het golfspel, drongen Gary Player, David Frost en John Bland zomaar door tot de finale van het toer nooi om de Dunhill Cup tegen de Zweden Per-Ulrik Johans son, Anders Forsbrand en Mats Lanner. Het scheelde één.put- tje, anders was de zo lang uitge sloten ploeg nog winnaar ge worden ook. Pikant detail was dat Zuid-Afrika werd verslagen door een land dat altijd voorop liep in de boycot vanwege de apartheidspolitiek. Het eerste optreden van een landenploeg sinds de opheffing van de boycot leverde Zuid- Afrika gisteren in mistig Schot land veel roem op. De spelers mochten na de huldiging met zijn drieën een half miljoen gul den verdelen. De Zweédse win naars kregen gedrieën een heel miljoen. In St Andrews kwam een glori eus einde aan een zwarte perio de van dertien jaar voor het Zuidaffikaanse golf. Vanaf 1978 waren de spelers haast nergens meer welkom, omdat het land blank en zwart strict bleef schei den. Na de vrijlating van Mandela en de ingezette ontmanteling van de apartheid door president De Klerk wordt er langzaamaan ge mengd gesport rond Johannes burg. Twee maanden geleden heeft het Internationaal Olym pisch Comité als grootste sport- orgaan in de wereld Zuid-Afrika uitgenodigd voor de Olympi sche Spelen. De Nederlandse regering maakte twee weken ge leden een eind aan de sportboy- Marleen van Kampen van OGAV uit Oegstgeest vervoegt zich bij de jurytafel van de Open Leidse gymnas- tiekkampioenschappen in de Vijf Meihal. Helemaal gerust lijkt ze niet te zijn. foto loek zuyderduin De terugkeer aan de internatio nale sport verliep nog niet overal even vlekkeloos. Zuid- Afrika zag op het laatste mo ment af van een wielerwedstrijd in Australië, omdat er demon straties waren aangekondigd. Om dezelfde reden werd beslo ten geen ploeg af te vaardigen naar de WK boksen in Sydney. Voor het golftoemooi in St An drews werden geen problemen verwacht. Groot-Brittannië en speciaal Margaret Thatcher wa ren nooit zo sterk anti als bij voorbeeld het Europese vaste land. De individuele golfers ble ven immers welkom in Britse toernooien. De 55-jarige Gary Player was als drievoudig win naar van het Brits Open zelfs mateloos populair, om zijn mooie stijl, zijn sympathieke uitstraling en het handhaven van zijn hoge spelniveau bij het klimmen der jaren. Zuid-Afrika kon de zevende we reldtitelstrijd voor landenteams als achtste geplaatste binnenko men na het bedankje van Japan. De ploeg versloeg Zwitserland (2-1), Verenigde Staten (2-1) en verpletterde Schotland (3-0) al vorens in de finale door Zweden tegengehouden te worden. Al was het pas in de playoff. Het bereiken van de finale was een grote gebeurtenis voor de ploeg. Player, winnaar van mil joenen prijzengeld in allerlei harde valuta, was tot tranen toe geroerd. „Het is goed terug te zijn. Het was een schande, dat duizenden sporters hebben moeten lijden, omdat een paar politici vonden dat scheiding van rassen de beste manier van leven was." Player werd voor zijn vertrek bekritiseerd om zijn selectie. De golfende grootvader zou te oud zijn en niet meer goed genoeg. De opmerking leek aanvankelijk terecht. Van de Zwitser Baradie (75-76) en de Amerikaan Couples (67-74) verloor hij. Maaf hij revancheerde zich. „De adelaar maakt zich niet druk om de mus", was zijn me ning. „Ik ben wel bijna 56, maar ik heb een lichaam van 35. Laat iedereen maar komen. In heb maar drie van de 54 keer de green gemist." Tegen de Schot Gordon Brand wisselde hij van putter en produceerde hij prompt een ronde van 70, twee onder par, twee slagen beter dan de thuisspeler. Naam: Martin Ver- horik Club: Zuiderkwar- tier Leeftijd: 26 Beroep: timmerman LJJ r viel heel wat te jui- Q_ chen en fN 1 applaudiseren voor W de supporters aan de Montgomery- straat in de korfbalwedstrijd tussen de tweedeklassers Zui derkwartier en Hoogvliet. Het vlaggeschip van Zuiderkwartier wist maar liefst zeventien keer te scoren en won de wedstrijd derhalve met 17-13. Onder lei ding van de nieuwe trainer Henny Piket werd de mand nog niet zovaak doorboord in een wedstrijd. De aanvoerder van Zuiderkwartier, Martin Verho- rik, speelde daarbij een opmer kelijke rol: hij scoorde maar liefst negen keer. Scoor je elke wedstrijd zoveel doelpunten? "In elke wedstrijd pak ik altijd mijn puntjes mee. Meestal zijn het er maar een stuk of twee. Anderhalfjaar geleden in het eerste ging het me ook wel re delijk af. Je hebt een jaar in het tweede ervaring gekozen werd. Is dat geen achteruitgang? "In overleg met het bestuur en de trainer van dat moment (Ko Paeper-KB) was die keuze ge maakt. Dit seizoen is dan einde lijk de verjonging waar iedereen over sprak erdoor. Dat zat er natuurlijk dik in met een nieu we trainer. De resultaten begin nen nu te komen. Dat had ik ook eigenlijk wel gedacht." Hoe komt het dat je vandaag zoveel scoorde? "Ik heb er geen echte verklaring voor, maar ik merkte het al bij de warming-up dat het lekker ging. Elke bal die ik in mijn handen kreeg gooide ik erin. In de wedstrijd merkte ik dat mijn persoonlijke tegenstander ei genlijk een makkie was: lekker groot en grof en hij bewoog niet zo snel. Alles lukte. Ik heb me maar voorgenomen om er een goede gewoonte voor de ko mende wedstrijden van te ma ken, dat lijkt me wel zo aardig."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20