Sport Capiot haalt op de valreep zijn gelijk Nieuwegein voor Julia Negura bekend terrein AV De Keien sterk op Leidse klinkers Gert Jan Theunisse mag op vakantie Military-kampioene Mandy Stibbe maakt rentree en furore Maandag 14 oktober 1991 19 JOHAN CAPIOT BE WEES nog een keer zijn waarde voor Cees Priem NIEUWSLIJN Walen het sterkst in finale libre LEIDEN - De finale libre vijfde klasse van De Bollenstreek heeft het afgelopen weekeinde een zege opgeleverd voor Walen van Royal Sport. Net als Van Houten (BV Welgelegen) eindigde hij in wegrestaurant De Engel in Lisse op het totaal van tien punten, maar hij kon bogen op een hoger moyenne: 1.37 om 1.12. Walen leverde ook de kortste partij af: twaalf beurten, wat een gemiddelde van 2.50 betekende. Door zijn prestatie mag hij eind november het district vertegenwoordigen bij de gewestelijke fi nales. Achter Van Houten finishte Nulkes van BV De Kleine En gel op den derde plaats, met acht wedstrijdpunten en een ge middelde van 1.06. Van Houten kwam de eer toe de hoogste serie te maken, vijftien caramboles. Dat betekende een nieuw record. Vermeule komt minuten te kort EINDHOVEN - De jacht van John Vermeule op de Olympische limiet in de marathon van Eindhoven is gisteren mislukt. De 30- jarige bankwerker van Dynamo'70 uit Middelburg had onder de grens van 2 uur, 11 minuten en 30 seconden moeten lopen om voor Olympische nominatie in aanmerking te komen. Hij werd echter tiende in 2.16,46. De Sovjetrus Vladimir Kotov zegevierde in een nieuw parkoersrecord van 2.14,03. Unie erekruis voor Erik de Bruin BUNNIK - Erik de Bruin is gisteravond tijdens het banket na het WK 15 kilometer in Bunnik onderscheiden met het Unie ere kruis. De nationale recordhouder discuswerpen en kogelstoten kreeg de onderscheiding voor de prestaties die hij geleverd heeft. De Bruin behaalde in een tijdsbestek van nauwelijks een jaar bij internationale kampioenschappen twee zilveren medail les. Van Hulst terug met zege GRONINGEN - Elly van Hulst heeft gisteren in de vier mijl van Groningen laten zien dat ze de langdurige blessureperikelen te boven is. De Rotterdamse, die sinds mei voor het eerst weer meedeed aan een hardloopwedstrijd, won zoals ze wilde. Ze leg de de 6,4 kilometer tussen Haren en Groningen af in 22.17,55. Van Hulst hield Carlien Harms (22.36,76) ruim achter zich. Martin van der Plas wil naar ARC ALPHEN AAN DEN RIJN Martin van der Plas heeft zich zater dagmorgen bij ARC aangemeld. De voormalige speler van Kat wijk, die zeven seizoenen in Portugal bij een tweede divisieclub speelde, wil voor de Alphense zaterdag eersteklasser gaan uitko men. Van der Plas zou deze week met de Racing gaan meetrai- nen en gisteravond zijn overschrijvingspapieren inleveren. Maar secretaris Arry Zwaan heeft nog niets gezien. Aad Koren reageer de gistermiddag al op de komst van de sindskort in Alphen woonachtige Van der Plas. „We hebben nu een luxe-probleem wat de aanvallers betreft." atletiekmedewerker AV De Keien was permachtig in de Dwars door Leiden. De Udense afvaardiging legde de 10x400 meter af in 8.43,2. De sterke deelname van buitenaf dit jaar blijkt uit het feit dat De Bataven de eerste Leidse ploeg was op de vierde plaats (8.50,1). Het deelnemersveld van de estafettewedstrijd over 10x400 meter, die pas sinds 1989 jaar lijks op de wedstrijdkalender prijkt, wordt ieder jaar sterker. Minpunt was wel dat dit jaar de n-, school- en bedrij- tours covert v De lastigste renners zijn haast per definitie ook de besten. Cees Priem heeft qr twee van in zijn ploeg: Dimi- tri Konichev en Johan Capiot. De één won, na een 'goed gesprek' twee ritten in de Tour, de ander gisteren de na- jaarsklassieker Parijs-Tours. niet kregen. Het was halverwege het jaar een hard gesprek, maar fair. Daarna ging ik beter rijden en heb ik voor twee jaar bijgete kend. Ik ga nu ook niet hard van stapel lopen met mijn eisen omdat ik deze wedstrijd win". En waarom won Capiot deze Parijs-Tours? „Omdat ik in het goede wiel zat", aldus het Belgi sche enfant-terrible zelf, die in de laatste kilometers eerst Peter Pieters zag doorjassen en ver volgens Adrie van der Poel liet sprinten. „Ik heb hem effe op gang laten trekken en ben er overheen gekomen. Ach, het is altijd just wel. of juist niet in zo'n finale". gpd-verslaggever TVM heeft het dit seizoen dus gemaakt, zou je denken. Mis, want Priem kondigde gisteren na het succes van Capiot dood gemoedereerd aan dat zijn ploeg waarschijnlijk niet toege laten wordt tot de Ronde van Lombardije, komende zaterdag. Dat komt omdat TVM niet tot de eerste twintig ploegen be hoort in het FICP-klassement. De wild cards in Italië gaan na tuurlijk naar de vele eigen prof- ploegen die in dezelfde positie als TVM verkeren. Contrasten dus aan het einde van de 2600 meter lange Aven ue de Grammont in Tours, waar vlak voor het monumentale stadhuis, zoals de Fransen het zo mooi zeggen, 'les fleurs et les pleurs' lagen. Bloemen en tra nen: voor Cees Priem was het van beide wat. Priem kan in Italië ook niet schermen met de aanwezigheid van Capiot, want de nu 27-jari- ge Belg nam gisteren afscheid van het seizoen. Een seizoen waarin hem min of meer de wacht was aangezegd nadat prestaties in het voorjaar waren uitgebleven. Premies In Capiot's eigen woorden: „Priem zei me: wij betalen u goed en u heeft niet geren deerd. Eerder had hij mij ook al kwalijk genomen dat ik het op nam voor de kleinere renners toen we de toegezegde premies Toevallig Niettemin was de overwinning van Capiot niet afgedwongen, maar eerder toevallig. En dat is een veeg teken voor de rest van zijn carrière. De sterkste was Capiot bij lange na niet, die eer viel gisteren Jelle Nijdam te beurt. Al kocht de Westbraban der daar weinig voor. Samen met een andere favoriet, Johan Museeuw, was Nijdam de ani mator van verschillende ont snappingen in de toch lastige fi nale, toen de volggroep van 21 renners Christophe lavainne had achterhaald. De Fransman reed vanaf de achtste kilometer solo, kende een maximale voor sprong van bijna 28 minuten en werd pas een dikke veertig kilo meter voor het einde ingelopen. Omdat Nijdam de enige Ne derlander in de kopgroep was en TVM, Panasonic en PDM zelfs in hun geheel niet waren vertegenwoordigd voorin, ging het mis. „Ik had liever genad dat ook die ploegen een man netje erbij hadden gehad", was het commentaar van de 'man van de wedstrijd'. Massasprint Nu waren het achtereenvolgens Panasonic, PDM. Toshiba. TVM vooral, en in laatste instantie Tulip die ervoor zorgden dat er nog een massasprint uitrolde. En dat was geheel in stijl met al le voorbeschouwingen op deze wereldbekerwedstrijd, die werd aangekondigd als de 'klassieker voor de sprinters' en als de 'TGV-Expres'. Nijdam sprintte, gedesillusio neerd, niet meer mee en eindig de als 61ste. Weken lang had hij naar Parijs-Tours toegeleefd. Veel koersen reed hij in de voor bereiding niet, veel trainingski lometers wel. „Ik voelde me in een berevorm en was dat ook", zei hij, „maar met mannen als Abdoesjaparov, Ludwig, Mu seeuw enzovoort erbij wilde ik het liever niet op een massa sprint laten aankomen. En ei genlijk is het dat ook niet ge worden, want anders wint Ca piot natuurlijk nooit". Johan Capiot zal dus nog veel twijfelaars moeten zien te over tuigen van zijn echte klasse. Zelfs ploegleider Cees Priem houdt nog even zijn bedenkin gen. Zoals hij die ook halverwe ge het seizoen al had. Capiot had zijn ondermaatste presta ties toen toegeschreven aan een verkeerde 'zit' op de fiets. „Maar Priem geloofde het niet. Hij zei: gij zijt een uitvlucht aan het zoeken". Maar hebben winnaars niet altijd gelijk? Johan Capiot heft zijn rechterarm op ten teken dat Parijs-Tours tours anp °P DCP-rangschikking worden toegelaten. „Maar ook als we wel wonden toegelaten, laat ik Theunisse thuis. Hij heeft de rust verdiend. Als nog een ploeg afvalt, krijgen we een startbewijs. Echt wakker ervan lig ik niet", zei Priem. Theunisse rijdt volgend jaar vrijwel zeker alleen de Ronde van Spanje en de Tour de France. De ploeg van Cees Priem wil de Giro d'ltalia laten schieten. Voor Gert-Jan Theunisse is een bewogen wieier jaar afgelopen. De kopman uit de ploeg van Cees Priem ontbrak gisteren in Parijs-Tours wegens ontstoken knie-pezen. Priem heeft Theunisse vrijaf gegeven, ook al omdat TVM zoals het er gis teren uitzag niet mag deelnemen aan de Ronde van Lombardije. Alleen de eerste twintig ploegen venteams het en masse lieten afweten. Het favoriete Haag Atletiek lag tot en met de zesde loper op kop. Hun laatste lopers waren echter niet sterk genoeg om dit vast te houden. AV De Keien had het taktisch beter geregeld. De ploeg (inclusief twee Neder lands jeugdkampioenen op de baan) had de snelste lopers voor het laatst bewaard. De Udense atleten (vier van hen werden ook al Nederlands studenten kampioen 4x400) konden daar door betrekkelijk eenvoudig de winst grijpen in een parcoursre- cord van 8.43,2. Van de Leidse ploegen moest titelhouder AV Holland de Bata ven-ploeg ruim voor zich dul den. Met onder meer Han Kul- ker en Joost la Lau finishten De Bataven 5,5 seconden vóór AV Holland dat door de afwezig heid van Marcel de Bruyn danig was gehandicapt. Bij de vrou wen was de winst net als twee jaar terug voor Haag Atletiek (11.10,8). AV Holland, net als De Bataven gestart in een verzwak te opsteling, werd zonder Yvon ne van Dorp (op vakantie) twee de met 11.26,4. Bij de 'recrean ten' won De Zijl LGB in 10.33,5. Drie van de beste atleten uit de regio trokken één dag na de Dwars door Leiden naar Gro ningen voor een nationaal sterk bezette wedstrijd over vier En gelse mijlen. Achter onder meer John Ngugi uit Kenia (18.09) en Marti ten Kate (18,40) toonden Han Kulker en Jan-Dirk Hazele- ger hun goede vorm met res pectievelijk de achtste en ne gende plaats in 19.19,20 en 19.20,02. Regina van Duyn klas seerde zich bij de vrouwen als vierde in 23.22. In Lisse organiseerde De Spartaan een wedstrijd over tien Engelse mijlen. Theo van der Veer liep tot op tien kilome ter in de kopgroep maar de Lei derdorper Icon een demarrage van veteraan Rien van der Wildt niet volgen. De atleet van AV Holland komt nog steeds (trai- nings)kilometers tekort maar liep desondanks een 'redelijke' wedstrijd. Van der Veer eindig de als tweede in 52.05, 56 se conden achter Van der -Wildt. Willem Boon (De Spartaan) maakte ook deel uit van de kop groep en finishte als vierde in 52.15. Joke Kleyweg tevreden over 15 kilometer-race Het negende en laatste wereld kampioenschap 15 kilometer voor vrouwen is gisteren stijlvol de geschiedenis ingegaan. In Nieuwegein werd de strijd om de laatste titel op deze afstand in een eindsprint van vijf loop sters beslist. Eevenals een jaar geleden in Dublin zegevierde de Roemeense Julia Negura. Met ingang van het komend jaar zal de 15 kilometer vervangen wor den door de halve marathon. Op die afstand zullen dan ook de mannen om de wereldtitel gaan strijden. Julia Negura nam in Nieuwe gein revanche op zichzelf De 24-jarige studente lichamelijke opvoeding uit Bacau had bij de wereldtitelstrijd, zes weken ge leden in Tokyo, teleurgesteld. Hoewel zij in de series haar per soonlijk record op 31.52,58 bracht, kon zij in de finale niet meekomen. Zij eindigde in de beslissende race, die in een temperatuur van ruim dertig graden werd gelopen, als zeven tiende. „In Tokyo bleek dat ik niet in staat was in zo'n kort tijdsbe stek twee zware wedstrijden te lopen", vertelde zij gistermid dag in het stadhuis van Nieuwe gein. „Dit was mijn revanche. De druk was echter bijzonder zwaar omdat ik de titel wilde behouden maar ook revanche wilde voor Tokyo. Negura had zich op Nieuwe gein voorbereid met een trai ningskamp in de bergen. „Toen ik het parkoers hier zag schrok ik wel even omdat het volko men vlak was. Het bleek echter geen probleem en in de slotfase had ik voldoende kracht over om de eindsprint te winnen." Wallace De 1,65 meter lange Negura was direct na de start in een kop- groepje van zes te vinden De Engelse Andrea Wallace deed voortdurend het kopwerk. Zij voerde Negura, de Duitse Uta Pippig, de Russin Nadesja Iljina, de Roemeense Georgeta State en de Italiaanse Rosanna Mu nerotto in hoog tempo (15.58) door de eerste 5000 meter. Vijf kilometer verder was het tempo gezakt maar met een door- gangstijd van 32 minuten en 35 seconden nog altijd zeer aan zienlijk. State moest kort daarna afhaken en het resterende vijftal bleef tot honderd meter voor de eindstreep bij elkaar. In de sprint bleek Negura de sterkste. De Roemeense was met haar 48 minuten en 42 seconden pre cies anderhalve minuut sneller dan een jaar geleden in Dublin. De eerste plaats in het lan- denklassement ging met 22 punten naar Duitsland, dat met Uta Pippig (3), Kerstin Pressler (6) en Iris Biba (13) drie loop sters voor in het klassement had. Roemenië eindigde als tweede (24) en de Sovjetunie bezette de derde plaats (31 Nederfbnd speelde, zoals ver wacht, een ondergeschikte rol. Wilma van Onna eindigde als beste Nederlandse op de 29ste plaats in 50.48. In de laatste ronde van bijna vier kilometer passeerde de in El Paso stude rende atlete nog enkele tegen standsters. Van Onna, die in de Verenigde Staten ook als assis tent-coach werkzaam is, liep met 50.48 ruim onder haar bes te tijd (51.15), die zij vorig jaar in Stuttgart noteerde. Van Onna wil zich komend seizoen volle dig concentreren op de baan. „Ik wil mij in het voorjaar in Amerika tijdens een wedstrijd kwalificeren voor de 10.000 me ter in Barcelona. Lukt dat niet dan waag ik bij de Adriaan Pau- len Memorial in Hengelo een tweede kans." De enige ervaren Nederland se loopster op de weg, Joke Kleyweg, werd 55ste. De natio nale kampioene marathon uit Leiden, die bij het WK in Tokyo niet kon starten wegens een stressfractuur in een voet, ging zeer voorzichtig van start. „Lr lag een behoorlijke druk op me omdat ik in feite geselecteerd was op een prestatie die ik nog niet geleverd had. Ik was vorige week ontzettend blij dat bonds coach Boverman mij toch het vertrouwen gaf. Ik denk dat niet beschaamd te hebben." boekelo gpd Mandy Stibbe-Jeakins heeft het hart van een leeuw en de charmes van een prinses. In maart ontsnapte de Engelse vrouw van Eddy Stibbe aan de dood, gisteren werd zij voor het eerst in haar leven Nederlands kampioene military. In Boekelo. waar de ongelukken dit maal tot blikschade beperkt bleven, profiteerde zij na een vlekkeloze pres tatie van de balkenregen die Anchela Rohof veroorzaakte. „Wat sneu voor Anchela", zei ze. En liet er in grappig Nederlands op vol gen: „Ik ben geschokt, want ze noemen me een gastarbeider. Terwijl ik me echt thuisvoel hier". Mandy Stibbe is altijd de elegantste en vriendelijkste in de immer gezellige military-huiskamer. Als man Eddy weer eens als een olifant door de pro- celeinkast is gelopen (hij kan immers af en toe nare dingen zeggen), maakt Mandy het weer goed. En als een paard in de fout springt, zegt Mandy dat het haar schuld was. Maar aan een ding heeft ze voorgoed een hekel: Pepper Harrow. „Die naam kan ik niet meer zien", zei de kampioene, die in Meerse (België) woont, haar paarden in Hel- voirt traint en tijdens het seizoen in Engeland rijdt. In Engeland sprong, in een onbedui dend wedstrijdje, na een val haèr paard Parkhill bovenop haar. Mandy Stibbe verbleef daama lange tijd op de afdeling intensive care. „Ik kwam bij in het ziekenhuis en dacht: ik rij nooit meer paard. Nooit meer". En nu: „Ik ben niet bang. Misschien zou ik dèt moeten zijn". Nog altijd ziet Mandy Stibbe niets met haar linkeroog („al leen wat grijze tinten") en voelt ze zich niet meer zo fit als vroeger. „Ik ben weer gezond, maar niet topfit. Maar volgens Eddv rij ik beter dan vroeger. Het geeft niet wat er gebeurd is. it does, but it doesn't Ik heb een afschu welijk jaar achter de rug. Maar hier ben ik dolblij mee. Ik heb mezelf bewezen en mijn paard. Heyday, die me bij het EK nog in de steek liet. En ik was hier om juist dat te doen". Bij het EK in september vertegen woordigde Mandy Stibbe Nederland. waarmee ze twee jaar eerder Europees teamzilver won. Zij vestigde daar waar schijnlijk een wereldrecord 'genezen', maar viel uit op de waterhindernis. „Dat trok ik me erg aan". Die nare voorgeschiedenis weerhield haar er niet van in Boekelo met verve uit te groeien tot de beste Nederlandse com Dinatie. Zij nam de cross met een moed die Nederlanders zelden gege ven is. Dat ze vijf seconden te laat was, had een oorzaak. „Onderweg bleef mijn horloge stil staan en moest ik op de gok het tempo bepalen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19