Sport Vivax gaat fier aan kop Hockeysters Leiden hebben maar heel weinig tijd nodig Mat DIOK lijdt gezichtsverlies Dubbele dreun voor Scylla Defecte startblokken bij 'Hutspottrofee' Maandag 14 oktober 1991 a BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN W1M VAN WANROOY ROB V 16 De Zijl/LGB kent een wisselvallige seizoenstart. Hoewel het goede spel van vorige week tegen de Robben nog niet in verdiende puntenwinst werd omgezet was de algeme ne opinie dat De Zijl/LGB in de komende weken een flink partijtje kon meeblazen. LEIDEN» WIMSIERA WATERPOLOMEDEWERKER Het Barendrechtse ZPB zou in de derde competitieronde geen partij zijn voor de vorige week fris van de lever spelende Leide- naars. De ploeg van Rob Schou ten kwam echter van een koude kermis thuis. ZPB dat al jaren pendelt tussen de eerste klasse en de hoofdklasse hield de Leid- se hoofdklasser op een 13-13 gelijkspel. Een teleurstellende remise omdat de opponent in vrijwel alle facetten minder is dan De Zijl. Het gebrek aan schot kracht, routine en handelings snelheid weet de ploeg van de altijd zeer lijfelijk aanwezige coach Werner Schonberger ech ter prima te compenseren door een enorme hoeveelheid inzet. Pas in de laatste periode kon door De Zijl afstand worden ge nomen van de promovendus (11-13). Een scheidsrechterlijke dwaling en een schot 14 secon den voor tijd deed maar een schamel puntje belanden bij De Zijl/LGB. Doelpuntenmakers: Mark van Belkum 4x, Niels Joor 3x, Anton Heiden 2x, Edwin Re- degeld 2x en Paul Belt 1 maal. Eerste-klasser LZ '86 verbaast vriend en vijand door na twee competitierondes de koppositie in te nemen. Het optreden van zaterdagavond tegen titelpre- tendent De Gouwe gaf al aan dat de wederopstanding van Hans Parrel c.s. voor een deel is op te hangen aan de terugkeer van Frans van den Brink. De vorig jaar voor Merwede uitgekomen Van den Brink is een handenbindertje. Hij toon de dit weekeinde dat de LZ- aanval dit seizoen meer allure heeft gekregen. Een versterking die De'Gouwe voorlopig te bo ven ging want de Waddinxve- ners werden met 10-8 versla gen. Zonder slag of stoot ging dat niet, want de ploeg, die on der leiding staat van Albert Spij ker, gaf zich niet zonder meer gewonnen. In een mum van tijd stonden de Leidenaars op een 3-0 voor sprong en leek een makkelijke avond in het verschiet te liggen. De Waddinxveners dachten daar echter heel anders over en kwamen in de tweede periode al langszij. Het siert de Leide naars dat ze in het vervolg niet van hun stuk waren te brengen. De voorsprong die men in de derde periode veroverde (8-6) hield men vast. Doelpuntenma kers LZ: Bas Willemsen 4x, Frans van den Brink 2x, Niels LEIDEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Wanneer er afgelopen zaterdag middag, tijdens de strijd om de Hutspottrofee, kristallen glazen in het Vijf Mei-bad hadden ge staan, zouden deze absoluut ge sprongen zijn door het helse ka baal en de snerpende fluitcon certen van de deelnemende ver enigingen. Nog nooit eerder werden er zoveel decibels ge produceerd tijdens de strijd om deze voor Leiden zo bekende trofee en was de spanning tot de allerlaatste seconde te snij den. Het Londense Beckingham was de uiteindelijke winnaar met een verschil van dertien se conden op het Bameveldse DKW. Het zal LZ 1886 een zorg zijn dat de club niet weer de win naar van de Hutspottrofee ge worden is. In de vijf voorgaande edities waren het telkens de Lei denaars die hun zelf georgani seerde wedstrijd wisten te win nen. Wederom had LZ 1886 sterke tegenstanders geïnvi teerd, maar steeds blijft de vraag met welke zwemmers dan naar Leiden wordt afgereisd. LZ was in ieder geval op zijn sterkst, met Natasja Sierag die wederom haar kringrecord op de 200 meter wisselslag aan scherpte, nu met 4,3 seconden naar 2.32,4. Gedurende deze lange wedstrijd wisselden de deelnemende verenigingen voortdurend van positie in net klassement. Runner-up was De Gouwe uit Waddinxveen, afge wisseld door Beckingham en LZ. Zo liet Antoine van Weerde zien al goed op weg te zijn met zijn voorbereiding richting Bar celona gezien zijn winnende tijd van 1.04,0 op de 100 meter schoolslag, Fleur Bakker deed net iets meer dan 1 minuut over de 100 meter vrije slag, 1.00,1. Stephan van Iterson pakte zijn eerste limiet voor de Winter kampioenschappen op de 200 meter wisselslag, 2.38,0. Remco Singeling scoorde een persoon lijk record op de 100 meter rug- slag, 1.09,6. Inddent Jammer genoeg moest de wed strijd onderbroken worden door een vervelend incident. Tijdens de start van de 200 meter vrije slag voor vrouwen schoot het startblok los onder de Engelse Angela Pendrich. Zij is geselec teerd in de Engelse ploeg voor de Olympische Spelen in Bar celona. Dat zij niet meer opliep dan enkele schaafwonden aan Ingrid van Veen (nummer 11van de Zijl/LGB waagt een doelpoging. De doelvrouwe van De Ham is echter op haar post. foto henk bouwman Zuidweg 2x, Jan en Frans Lan- gerhorst ieder eenmaal. Een dag later tegen De Ham voltrok zich een identieke wed strijd. De Ham dat vorig jaar LZ nog tweemaal naar de kroon stak hield het tempo bij tot ver in de derde periode maar zag het lijntje breken in de laatste zeven minuten. Eindstand 8-11. Scores LZ: Frans van den Brink 4x, Niels Zuidweg 2x, Renee van der Zeeuw, Jan de Graaf, Jan Langerhorst, Frans Langerhorst en Aarjan Meirink ieder een maal. Vivax stelt de waterpololief- hebber voor nog grotere raad sels. De Oegstgeestse formatie zou het lelijk eendje worden in de eerste klasse. Het wekt dan ook alom verbazing dat de pro movendus pardoes de eerste twee wedstrijden in winst wist om te zetten. Dat men tegen het gehavende ZPA Almelo de twee volle punten behaalde was nog tot daar aan toe, maar dat men de wedstrijd tegen het sterke Merwede zonder kleerscheuren doorkwam was van een heel an dere orde: 8-7. Vivax behaalde de zege ge heel op eigen kracht en gaf daarmee direct dat men in ei gen huis moeilijk te bestrijden is. Vooral de van Zijl/LGB over gekomen Arjan Laurense, die er tegen Merwede weer drie in schoot, voelt zich als een vis in het water. Hij was het ook die Vivax bij de stand 7-7 naar de overwinning schoot. Overige doelpuntenmakers: Serge Dietz 3x, Hans Treisburg en Jack Frauenfelder ieder 1 maal. WZK Wassenaar draait goed in de tweede klasse. Tegen ZWV werd met 9-6 gewonnen. De overwinning kreeg gestalte in de derde periode toen men het krachtsverschil in duidelijke cij fers wist uit te drukken. Doel puntenmakers: Erik van der Kroft 3x en Evert Bregman 3x. Katwijk behaalde een regulie re (11-7) overwinning op het danig afgeslankte Rapido uit Haarlem. Ronald Heemrood was weer eens sterk op dreef; hij scoorde 5 maal. De overige doelpunten waren van Arco Guyt 3x, Hans Schaap, Mare Si- val en Alex Sival ieder 1 maal. Derdeklasser Sassenheim versloeg streekgenoot Alkemade met 10-7. Bij de stand 7-5 kwam de ploeg met een man minder te liggen wat echter geen belet sel was. De vrouwen van De Zijl/LGB waren aan een zege toe en kregen die ook hoewel deze tegen De Ham moeizaam tot stand kwam. In de eerste pe riode keken de vrouwen al te gen 4-0 achterstand aan. Toch werd het 6-5. Marion Rijsbergen scoorde 4 maal. Tweedeklasser LZ '86 was ui termate sterk op dreef tegen de Robben. De Hilversumse for matie werd met 10-4 aan de kant gezet. Voor LZ scoorden Yvonne Flippo 6 maal, Ellen Hoogeboom 2x, Monique van Leeuwen en Karin Stastra ieder 1 maal. haar been mag een wonder he ten. Een keer kan gebeuren, maar daar bleef het niet bij, want op een ander programma-nummer kantelde opnieuw het startblok naar achteren. Ploegleider Jan Stastra hierover „Je moet er niet aan denken wat voor ver dere gevolgen dit had kunnen hebben voor LZ wanneer de zwemmer met de rug op de rand van het bassin terecht ge komen was." Daarom is het laatste woord met de direktie sport en rekrea- tie over de huidige startblokken in het Vijf Mei-bad nog niet ge vallen. De Engelse was in ieder- geval behoorlijk geïrriteerd en maakte bewust nog twee valse start waarna zij gediskwalifi ceerd werd. Kwam zij daarvoor uit Londen? Het venijn van de strijd zat echter in de staart. Met de altijd spectaculaire estafettes als slot nummers, moest de winnaar van de trofee bekend worden. In een ware heksenketel bleek Beckingham de zenuwen het best in bedwang te hebben en de sterkste estafettes en ging de eerste prijs naar de Londenaren, 5128.1, DWK 5141.2, LZ1886 5141.8, De Gouwe 5149.2 en AZ &PC 5185.2. Tijdens de Zuid-Hollandse zwemkampioenschappen in Spijkenisse werden zes Leid se en een Katwijkse zwemmer als kampioen gehuldigd. Deze kampioenschappen krijgen niet meer het predicaat 'Provin ciale', omdat de provincie er geen enkele financiële bijdrage meer aan levert. De kosten wor den nu gedragen door de drie kringen uitkomende in Zuid Holland. De zes LZ-zwemmers die een titel veroverden lieten dat allemaal gepaard gaan met een startbewijs voor de Neder landse Winterkampioenschap pen. Antoine van Weerde op de 100 meter schoolslag, 1.05,5. Natasja Sierag en Remco Singe ling op de 100 meter rugslag in 1.13.9, respectievelijk 1.09,5. Ri chard van Duyvenbode en Step han van Iterson op de 100 me ter vlinderslag 1.06,1 om 1.14,3. Fleur Bakker en Natasja Sierag op de 100 meter vrije slag 1.00,9 en 1.05,0. Matheu Spros van Katwijk mocht zich kampioen noemen op de 100 meter vrije slag, 1.11,7. Tijdens de Duinstreek-vijf- kamp in het Bollenbad van Noordwijk realiseerde Ivo Bijker (Katwijk) op de 100 meter vlin derslag een tijd van 1.15,2. Ber- tina van Rijn, eveneens van Kat wijk, won de 100 meter wissel slag in 1.22,0. De opkomende Sander Vinkestein van LMHC wordt buiten de cirkel hard aangepakt door zijn Nijmeegse tegenstander en zal een strafcomer mee krijgen. Toch kwam LMHC niet verder dan 0-0. foto henk bouwman OEGSTGEEST REMMELT OTTEN HOCKEYMEDEWERKER De hockeyers van Leiden heb ben een punt laten liggen tegen Nijmegen. Na twee ruime over winningen in uitwedstrijden wist Leiden het eigen publiek niet op doelpunten te tracteren en blijft de club op vijftig pro cent staan. Het overwicht van de thuisploeg leverde slechts twee goede veldkansen en een serie strafcorners op, terwijl een rake strafcomer om dubieuze redenen werd afgekeurd. Ondanks het rommelige spel- verloop, met aan beide zijden veel balverlies en overtredingen, had LMHC de gehele wedstrijd een overwicht. Nijmegen profi teerde af en toe van de ruimte op het middenveld, maar pro beerde te veel door het midden te spelen en strandde telkens buiten dé cirkel op de hechte l.eidse defensie. Daar namen Hans Dullaert en Bert Bonsing, na 25 minuten ingevallen voor de geblesseerde Willem de Key- zer, uitstekend de centrale posi ties in. Dullaert redde LMHC tweemaal van een gevaarlijke Nijmeegse uitval met een fraaie onderschepping. Het Leidse gevaar kwam voornamelijk voort uit de vrij heid die de vleugelverdedigers kregen. Harm van Bolhuis en Sander Vinkestein hielden het spel breed en haalden herhaal delijk de achterlijn, waarbij de rushes van Vinkestein zelfs tweemaal een strafcomer ople verden toen hij ver buiten de cirkel te hard werd aangepakt. De zes strafcorners van LM HC leverden geen treffers op. Vaste krachten Jansen Schoon hoven en De Keyzer ontbraken en Casper Klijn pushte eenmaal •over en zag daarna een treffer afgekeurd omdat de bal bij het aanspelen niet op de achterlijn gelegen zou hebben. Daarom had Leiden een van de schaarse veldkansen moeten benutten. Ronald Carpentier kreeg twee goede mogelijkheden, maar strandde op de uitstekende doelman, Mozes Lodarmasse, terwijl Jeroen Dubbeld de re bound van een van die kansen net naast tikte. Eindstand: 0-0. Vrouwen In de overgangsklasse wonnen de vrouwen van Alecto overtui gend met 3-0 van Qui Vive uit Uithoorn, waardoor Alecto in middels op acht punten uit zes wedstrijden staat. Na de topper tegen Rotterdam van vorige week had Alecto zich voorgeno men deze minder sterke tegen stander fanatiek aan te pakken. De bluf slaagde door treffers in de tweede en vierde minuut. Tessa van Dijk en Mariette Krui denier zetten ieder eenmaal aan voor een doeltreffende solo. Hoewel Qui Vive nog een aantal kansen creëerde, kreeg Alecto na rust de wedstrijd onder con trole. Toen was er zelfs ruimte voor het debuut van het veer tien-jarige talent Sylvia Karres, die prompt een doelpunt scoor de door een moeilijke voorzet zuiver in te tikken. In de eerste klasse stuurde Leiden de koploper, Forward uit Tilburg, gedesillusioneerd naar huis door in negentien mi nuten drie keer uit te halen: of wel van 2-2 naar 5-2. Het res tant uit de tweede ronde, toen de regen halverwege de tweede helft verder spelen onmogelijk maakte, begon met een 2-2 ge lijke stand. Leiden gokte dit maal met veel succes op de counter. In de tweede minuut passeerde Eugenie Du Moulin de doelvrouwe na een voorzet van Cathalijne Kranendonk. Tien minuten later besliste een onterechte stafbal 'op zettelijk' shoot in de cirkel de partij. Kiki Tesselaar kende geen pardon en mocht vier minuten later nogmaals vanaf de stip aanleggen toen een starfcomer op de lijn met de voet werd ge stopt. Erg veel belangen stonden er gisteren niet op het spel tijdens de wedstrijd tussen de aartsri valen Castricum en DIOK (20- 18). De beide rugby-ploegen hoeven zich deze competitie geen zorgen te maken en zullen zich ongetwijfeld plaatsen voor de play-offs, waarin weer met een schone lei, oftewel nul pun ten, wordt begonnen. De Leide naars lagen dus niet wakker van het verlies. Erger was het dat de ploeg in de eerste helft wel het nodige gezichtsverlies leed door uiter mate slap te spelen (16-6). DIOK toonde te veel ontzag voor de opponent, terwijl dat absoluut niet nodig was. Zeker in de voorwaartsen en in de scrum had het team meer ge bruik moeten maken van zijn overwicht. De eindsprint die in de tweede helft werd ingezet kwam net te laat, waarmee de eerste nederlaag in deze com petitie een feit was. DIOK speelde weer met de uit Engeland teruggekeerde Eric- Jan Berendsen (waar hij als gast-commentator voor Sport net optrad bij de World Cup Rugby). Bovendien had de club dit keer Yves Kummer, normaal actief in de derde rij, in de eer ste rij staan en flanker André de Haas in de derde rij. Het mocht allemaal niet ba ten. De Leidse rugbyers konden de schuld voor het falen geheel bij zichzelf zoeken. Castricum kon in eigen balbezit nauwelijks een vuist maken. Het agressieve verdedigen van de Noord-Hol landers stelde het matte Leidse gezelschap wel voor problemen. Balverlies aan DIOK-kant werd De ploeg van Dick Altink keek al snel tegen een achterstand aan door een benutte penalty van Hans Oei, maar Gottfried Bos kickte uit een zelfde situatie weer de 3-3 binnen. Het was vervolgens Castricum dat wegliep via een try van Bemd Verhofstadt (Oei miste hierop de conversie) en een penalty van Oei: 10-3. Bos benutte nog wel een pe nalty (10-6), maar de Castri- cummers hadden het laatste woord in de eerste helft. Uit een onoverzichtelijke situatie werd de score uitgebreid. Bos wilde bij de eigen try-lijn via een kick voor opluchting zorgen, maar werd tijdens zijn poging getac- kled. Omdat de Leidenaar het speeltuig hiema geheel volgens de regels moest loslaten, was het resultaat een grotere achter stand. Erik van der Laan stortte zich als eerste op de bal en uit de conversie kickte Oei Castri cum naar 16-6. Na de hervatting pakte DIOK de zaken wat energieker aan, maar moest toch eerst toezien hoe Mats Marker de stand op 20-6 bracht. In de laatste tien minuten van de wedstrijd scoorde Robert Broers twee keer een try op aangeven van Pieter Corver en Bos benutte de beide conversies (20-18), maar het kwaad was toen al geschied. De tijd was te kort om Castricum op de knieën te krijgen. OEGSTGEEST» RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER De kaarten in de eredivisie ta feltennis zijn na zeven speel ronden geschud. Afgelopen za terdag had Pecos in de derby met Scylla de langste adem: 6-4. Gisteren moest de Pecos-équipe in eigen huis tegen het sterke De Blaeuwe Werelt genoegen nemen met een 1-9 nederlaag, terwijl Scylla uit bij Tempo Team opnieuw een dreun om de oren kreeg: 10-0. In de eredi visie vrouwen trok Docos in het degradatietreffen met Hoon horst keurig aan het langste eind: 6-4. Geheel volgens verwachting eindigden zowel het Oegstgees- ter Pecos als het (gehandicapte) Leidse Scylla bij de onderste vier. Beide teams mogen het volgende week, dan beginnen de wedstrijden in de degrada tiepoule die bestaat uit zes speeldagen, wederom tegen el kaar opnemen. Het is duidelijk dat Pecos, met 32 punten uit ze ven duels, geenszins hoeft te vrezen voor het degradatie spook. Scylla, met 22 punten uit evenzoveel wedstrijden, even min. Voor de zwakkere broeders SKF en Avanti met respectieve lijk 15 en 8 punten lijkt degra datie slechts een kwestie van tijd. Toch blijft het Leidse vlagge- schip, met de nieuwelingen Me- rijn de Bruin en de met zijn ge voelige rug tobbende Michel de Boer, koersen met een incom plete bemanning. Mede door de polsblessure van Mirjam Hooman, die over twee weken weer speelklaar hoopt te zijn. De derby tegen Pecos, met in valler Jozef Hooman, kreeg in elk geval een verlaagde amuse mentswaarde. In het eerste paar viel het alle maal wel mee. Scylla-speler Me- rijn de Bruin was Herman van der Broek en Friso Reitsma technisch en taktisch de baas. Michel de Boer leek dat met beide .Oegstgeestenaren ook te zijn, maar in een enerverende partij tegen Van der Broek bij een 'cruciale stand' (4-3) moest hij in de derde game (24-22) toch het onderspit delven. In het tweede paar greep Pe cos, met Siem van der Valk en de weer gretig spelende Ron Schipaanboord, de volle winst tegen de Leidenaars Lars Witte brood en Jozef Hooman. Gisteren bestond Scylla het om met pr-man Ewout Brag- gaar (speelt 2de klasse) aan te treden tegen Landskampioen TT. Uiteraard werden de ge zichten van De Bruin en De Boer daar niet vrolijker van. Ze ker niet toen de uitslag binnen anderhalf uur bekend was: 10-0. De Bruin kreeg van Casper Mol, maar vooral van Danny Heister, een lesje tafeltennis. De Boer daarentegen rook alleen tegen Mol aan de winst maar ontbeer de op de beslissende momen ten het geluk. Wittebrood was slechts in staat invaller Van Elferen een game af te snoepen. Braggaar werd door Bettine Vriesekoop nog harder en sneller van tafel Ook Pecos werd tegen De Blaeuwe Werelt, zonder Henk van Spanje (wegens examen - perikelen) van tafel gemept, zij het minder snel. Nadat beide dubbels heel snel verloren gin gen en De Veluwe de stand naar 0-6 opvoerde, bezorgde Van der Broek Ron van Spanje toch nog een zware middag. Met dave rende rally's werd het uiteinde lijk een nipt verlies 18-21 in de derde game. In het tweede paar had Van der Valk een slechte dag. Alleen Ron Schipaanboord kon verdienstelijk tegenspel bieden. Tegen Geert Verhaeg legde hij het loodje, maar redde mét winst tegen Jaap van Span je de Oegstgeester eer (21-18 en 21-19). De vrouwen van Docos mo gen na de 6-4 winst tegen Hoonhorst weer wat opgelucht adem halen. De onderste plaats wordt nu gedeeld met de ploeg uit Hoonhorst. In dit thuistref- fen was er een hoofdrol voor Marijn Olden weggelegd, met drie nuttige zeges nam zij de halve produktie voor haar reke ning. Petra Buitelaar volgde met twee overwinningen. Van Mir jam Bik, ingevallen voor Heieen Hop, kon niets worden ver wacht. In de eerste divisie waren de vrouwen van Rijnsoever dicht bij een overwinning. Toch gloort er weer hoop aan de Kat wijkse horizon na het gelijke spel (5-5) tegen Treffers, dat op een tweede plaats vertoeft. De in topvorm verkerende Mariska de Haas was weer goed voor drie winstpartijen. Iris Sjaarde- ma kon dat huzarenstukje niet evenaren, maar kreeg met een overwinning toch te weinig voor haar goede spel. Mirjam de Meij stelde andermaal teleur door niet te scoren. Wel was de winst in de dubbel voor Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16