Sport Van Basten en Kieft zijn op tijd fit Jonker stuurt plan in de war Portugal pakt het slim aan Frankrijk kwalificeert zich als eerste voor het EK-voetbal Maandag 14 oktober 1991 TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN ROB VAN DER ZANDEN 13 NIEUWSLIJN Loting derde ronde KNVB-beker HILVERSUM - De loting voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker, gisteravond in Hilversum verricht en met als speeldata 16 en 17 november, had het volgende resultaat: NAC - FC Utrecht, Feyenoord - MW (wordt naar andere datum verplaatst), RKC - Telstar, Volendam - TOP, Meerssen - Roda JC, FC Groningen - Cambuur, Veendam - Vitesse, Ajax - winnaar AZ - FC Den Haag (wordt naar andere datum verplaatst), Sparta - Willem II, Heerenveen - PSV, Rheden - FC Twente, Eindhoven - FC Wageningen, RBC - Helrrtond Sport, Haarlem - NEC, Emmen - Excelsior, WV - BW Den Bosch. KNVB overweegt andere opzet ZEIST - De KNVB overweegt de nationale bekercompetitie an ders op te zetten. Competitie-leider Jan Huijbregts verklaarde dit weekeinde te denken aan een poule-systeem met regionale in deling. Een dergelijke opzet is ook in Italië gebruikelijk. Huijbregts: „Ik denk dan bijvoorbeeld aan een poule met PSV, Eindhoven, Hel mond Sport en VW." De derby's zijn in de ogen van de KNVB aantrekkelijker voor het publiek. In het nieuwe systeem zal ook plaats zijn voor amateursclubs, zij het waarschijnlijk wat minder dan in de huidige opzet. De Tour mijdt de Pyreneëen TOURS - De Pyreneëen zijn niet in het schema van de 79ste Ronde van Frankrijk opgenomen. Dat meldde de Franse krant Le Journal du Dimanche gisteren. Wedstrijdleider Jean Marie Leblanc ontkende noch bevestigde het gerucht. De technisch directeur van de Sociéte du Tour de France verwees naar de officiële presentatie van de Tour op 22 oktober in de Parijse voorstad Issy-les-Moulineaux. De Tour van 1992, het jaar van de eenwording van Europa, krijgt in elk geval een Europees karakter, met Valkenburg als aan komstplaats. De start is in het Spaanse San Sebastian. Ma Bor deaux, Wasquehal landt de karavaan in Brussel. Van de Belgische hoofdstad wordt de route vervolgd naar Val kenburg. Luxemburg is de volgende pleisterplaats. Duitsland, Zwitserland en Italië zouden ook worden aangedaan, zodat er ditmaal eerder sprake is van een Europese Ronde dan van een Tour de France. Er zouden slechts twee Alpen-etappes in de route zijn opgeno men. Een in het Italiaanse deel met aankomst in Sestrieres en l'Alpe d'Huez. ROB ONDERWATER» Quick Boys stort na rode kaart in Johan Jonker is een begenadigd amateurvoetballer. Hij is een typisch voorbeeld van de Katwijkse voetbalschool: technisch, fysiek sterk en bezitter van een ijzersterke mentaliteit. Geen wonder dat-ie bij Quick Boys op han den wordt gedragen. Jonker heeft evenwel een irritante eigenschap: hij verliest geregeld de controle over zichzelf. vraag hoe de vacature van Jon ker moet worden ingevuld. De tot middenvelder getransfor meerde verdediger kan immers een schorsing van vier wedstrij den tegemoet zien. En dat is een tegenvaller voor Quick Boys en Van Zwam want Jonker is een van de belangrijke schakels in het elftal van de zaterdag kampioen. Irritatie Het bleek in de eerste helft bij RBC, waarin niet de thuisclub maar de amateurs uit Katwijk het spel maakten. Voor eigen publiek (98 Roosendalers en 1000 Katwijkers) was de forma tie van Wally Jansen niet van plan vol op de aanval te spelen. Daarmee wekte RBC de irritatie van Van Zwam. „Die Jansen verschool zich voor de wedstrijd achter allerlei excuses. Hij kampte met blessures en schor singen. Toen vermoedde ik al dat ze verdedigend zouden gaan spelen". Het was frappant dat een be taald voetbalorgansatie het op eigen grond in de broek deed voor een bezoekende amateur club. RBC verdiende een afstraf- Dat heeft hem in zijn loopbaan heel wat boekingen en rode kaarten opgeleverd. Zaterdag avond was het weer eens zover. De uitsluiting in de 56ste mi nuut van de bekerwedstrijd bij RBC vormde de directe inlei ding van een ongenadige af straffing voor de Katwijkers: 5-1. De dader stak na afloop direct de hand in eigen boezem. Ui teraard was het keihard inko men van de Roosendaler Yilmaz niet goed te praten, maar de re actie van Jonker hoort niet op een voetbalveld thuis. Hij schopte de ex-PSVer in de buik en arbiter Sterk trok direct het rood. Jonker „Stom, verschrik kelijk stom wat ik heb gedaan". En gelijk had hij. Voor de wed strijd, waarin Quick Boys zich tot dat moment gelijkwaardig aan de semi-profvoetballers van RBC had getoond, had het verstrekkende gevolgen. Dat het uiteindelijk 5-1 werd interesseerde trainer Wim van Zwam weinig. De Bleiswijker richtte het vizier zaterdagavond in Roosendaal op de toekomst Van Zwam worstelde al met de Frenk van der Kleij scheert door het beeld. Doeltreffend was de actie niet. RBC-doelman Van Campenhout is weliswaar geklopt maar de bal zou naast gaanfoto loek zuyderduin fing voor de behoudende instel ling, maar ontsnapte op won derbaarlijke wijze. Daarvoor verleenden Johan Jonker, Floor van Duyn, Frenk van der Kleij en Fred Kanbier hun medewer king. Zij kregen in de eerste helft riante mogelijkheden om Quick Boys op grote voorsprong te zetten. De kansen waren het gevolg van een periode goed spel van Quick Boys, waarin met name Frenk van der Kleij zich onderscheidde. De inwo ner van Zoetermeer was extra geladen nu Willem Il-trainer Piet de Visser zich in Roosen daal als tribuneklant had ge meld. Diep in zijn hart zal De Visser spijt hebben gehad van Problemen Vlak voor de rust openbaarden zich de eerste problemen bij Quick Boys. Zoals de laatste we ken te doen gebruikelijk stak de organisatie in verdedigend op zicht niet goed in elkaar. Johan Jonker bokste op het midden veld tè vaak tegen een over macht aan tegenstanders. In de tweede helft, nadat Hans van der Plas nog een fraaie moge lijkheid had laten liggen, werd dat Quick Boys fataal. Op rechts werd Fokke Zwart fraai vrijge- speeld en alleen voor de te snel uitgelopen Ruwaard maakte de spits geen fout Op het moment dat de Ka- tijkers zich opmaakten voor de jacht op de gelijkmaker, kreeg Jonker de waas voor zijn ogen. De verplichte verwijdering was een uitkomst voor RBC. Met een man meer op de voortreffe lijke grasmat durfden de Roosendalers het karwei aan. Nadat Fokke Zwart met een harde knal voor 2-0 had ge zorgd, gooide de ploeg alle rem men los. De eerstedivionist maakte optimaal gebruik van de wanorde bij de Katwijkers, die zich meer om het gedrag van de scheidsrechter bekommerden dan om de tegenstander. AMSTERDAM» ANP Wim Kieft en Marco van Basten zijn op tijd fit om woensdag met het Nederlands elftal in Rotterdam de belangrijke kwali ficatie-interland tegen Portugal te spelen. Het tweetal kwam dit week einde nog niet in actie bij de oe fenwedstrijd van Oranje tegen het Olympisch elftal. Wel on derwierp Michels beide aanval lers aan een uitgebreide testtrai ning. Het Nederlands elftal won het partijtje tegen Jong Oranje met 2-1. Van Basten zei er zeker van te zijn dat hij woensdag kan spelen. „Ik heb een open wond tussen de tenen. Dat is lastig, maar het komt op tijd goed." Kieft, gehinderd door een bles sure aan de heup, was eveneens optimistisch. „Ik heb zeer be hoorlijk getraind. Het gaat de goede kant op." Nederland speelde zaterdag in de volgende opstelling: Van Breukelen; Blind, Ronald Koe man en Van Tiggelen; Gullit, Wouters, Rijkaard, Witschge en Huistra; Van 't Schip en Berg kamp. Erwin Koeman en Winter vielen in. Bij de Olympische ploeg, in verband met het natio nale bekerprogramma onvolle dig, ontbrak ondermeer Frank de Boer wegens een liesblessu- Ruud Gullit bereidde beide doelpunten van het Nederlands elftal vanaf de rechterkant voor. De aanvoerder sprak naderhand van een nuttige wedstrijd. „We hebben dingen gezien die we straks ook in het duel met Por tugal moeten uitvoeren. Er is veel over de vleugels gespeeld, we hebben goede doelpunten gemaakt." Michels legde de ontmoeting enkele keren stil om het één en ander uit te leggen. „We hebben bijvoorbeeld in de slotfase een systeem geoefend dat moet worden uitgevoerd wanneer we woensdag op achterstand ko men. Nu heb ik nog de tijd dit uit te leggen, straks niet meer." Met een fraai schot van af stand opende Bergkamp zater dag in het vrijwel lege Olympi sche stadion - de wedstrijd werd achter gesloten deuren gespeeld - de score. Na een voorzet van Cocu maakte Ronald de Boer gelijk. Frank Rijkaard zorgde voor 2-1. Numan, spelbepaler van de jeugdploeg, miste kort voor tijd een ideale mogelijk heid op de gelijkmaker. Van de internationals kwam dit weekeinde alleen tweede doelman Hiele in actie. Hij ver loor met SW/Dordrecht de be kerwedstrijd tegen Den Bosch. De overige spelers kregen na de bijeenkomst in het Olympische stadion vrij. De selectie verza melt zich vandaag, zoals ge- Frankrijk is zaterdag het eerste land geworden, dat zich via de voorronde heeft geplaatst voor het eindtoemooi om de Europese voetbaltitel, van 10 tot en met 26 juni volgend jaar in Zwe den. De Fransen wonnen in Sevilla ook hun ze vende wedstrijd voor groep 1 met 2-1 van Span je, dat onlangs zelfs op IJsland was vernederd (0- 2). Frankrijk, dat in 1984 de Europese titel greep, bleef voor de achttiende keer ongeslagen. Al na zestien minuten, hadden de 'bleus' van coach Michel Platini een comfortabele voorsprong van 2-0 door treffers van Fernandez (13de minuut) en Papin (16de). Elf minuten voor rust kon alleen Abelardo iets terug doen. Het was voor het eerst in 27 wedstrijden dat Spanje in Sevilla een nederlaag in een interland wedstrijd leed. Het resterende programma in groep 1, met behalve Spanje en IJsland verder nog Tsjechoslowakije en Albanië is van geen be lang meer. Italië Het Italiaanse voetbalteam rest nog een miniem kansje op plaatsing voor de eindronde van de Europese titelstrijd in Zweden. De Italianen slaagden er zaterdag in Moskou niet in de onge slagen Sovjetrussen een nederlaag toe te bren gen. Het bleef 0-0. De Sovjetunie heeft 13 no vember voldoende aan een gelijkspel in en tegen Cyprus om volgend jaar in Zweden present te zijn. Italië vocht zaterdag voor de laatste kans. Een overwinning van de Italianen had de strijd in groep 3 weer opengebroken. De nummer drie van de wereldtitelstrijd bleef in gebreke. Pas vlak voor de rust kregen de Zuideuropeanen de eerste goede mogelijkheid. Rizzitelli faalde echter. De thuisploeg was de eerste helft sterker maar haal de geen rendement uit de kansen. Kernikov was het dichtste bij een treffer, een reflex van Zenga voorkwam een achterstand. Na de rust maakten de Italianen er een echte wedstrijd van. Ze vielen hartstochtelijk aan. Tref fers bleven evenwel uit. Rizzitelli knalde de bal na een uur, tot grote opluchting van de 92.000 kijkers, op de paal. In de slotfase moest Italië overigens verder met tien man. Franco Baresi viel geblesseerd uit en omdat coach Vicini al tweemaal had gewisseld, moesten de Italianen het met een man minder doen. Johan Mutsaers, huurling van Willem II, vond het allemaal best. De spits produceerde in een tijdsbestek van vijf minuten een puntgave hattrick. Op de valreep redde de voor Floor van Duyn ingevallen Leen van der Plas de eer voor Quick Boys. Die treffer ontsnapte aan de aandacht van Johan Jonker. Hij overdacht onder de Roosen- daalse douche zijn zonden. RBC-<Juk*B^5-M(W>KA7 Zw«rM-0^6V ♦-0, 75 Mutsaers 5-0, 88 Leen van der Plas 5-1. Scheidsrechter Sterk. Toeschouwer, 1100 Geel Yilmaz (RBO. Rood: lonker (Quick Boys). lonker. Orte. Floor van Duwt der Plas); Van der Mei). Kanbier woonlijk, in Huis ter Duin in Noordwijk om de voorbereiding te hervatten. Portugal arriveerde gisteren al in Nederland. Na het oefenpar tijtje tegen Luxemburg dat ver der nauwelijks iets om het lijf had, reisde de ploeg zondag ochtend direct af naar Rotter dam. Gisteravond stond nog een korte training in De Kuip, woensdag de plaats van hande ling voor de belangrijke kwalifi catiewedstrijd, op het program- GPD-VERSLAGGEVER Carlos Queiros (39) wordt in ei gen land 'de professor' ge noemd. Hij heeft in zijn jeugd weliswaar nimmer fatsoenlijk tegen een bal getrapt, maar kan als trainer niettemin bogen op een aantal grote successen. Zo werd hij met Portugal twee keer wereldkampioen bij de junio ren. Mede als gevolg daarvan is hij sinds augustus van dit jaar bondscoach van het Portugese nationale elftal. Deze Carlos Manuel Brito Leal Queiros, een theoreticus pur sang, geldt als een sluwe vos. Er wordt van hem beweerd dat hij er een haast satanisch genoegen in schept 'de vijand' in verwarring te brengen. Mocht dat inderdaad het ge val zijn, dan is de man uit Nam- pula (Mocambique) afgelopen zaterdagavond innerlijk kraai end van plezier doorgekomen. Ron Groenewoud, door bonds coach Rinus Michels naar hel regenachtige Groot-Hertogdom gestuurd, kreeg bijna een punt hoofd van de massale wissel- partij waartoe Queiros in de tweede helft van Luxemburg- Portugal (1-1) besloot. De op volger van Artur Jorge, die voor het 'grote geld' van Paris St. Germain koos, stuurde toen acht verse krachten het veld in en bracht Ron Groenewoud daarmee hevig aan het twijfe len. „Welke waarde moet je aan deze wedstrijd toekennen", vroeg de KNVB-waamemer zich naderhand hardop peinzend af. De teamsamenstelling waaraan Queiros aanvankelijk de voor keur gaf, kwam volgens Groene woud nog het meest overeen met de opstelling die Michels c.s. woensdagavond in Rotter dam ook verwachten. „Het ligt ook het meest voor de hand", opperde de spion uit Zeist voor zichtig, „dat een coach in een oefenwedstrijd start met de ba sis waarmee hij enkele dagen later ook wil beginnen. Maar het verraderlijke met Zuid- europese coaches is dat zij dat niet altijd doen. Queiros begon met een aantal jonge jongens, maar het is best mogelijk dat hij tegen Nederland toch weer voor routine kiest". Vandaag brengt de adjudant van de Generaal aan zijn baas rapport uit van zijn bevindingen. Portugal trad in het 'Neie-Sta- dion' van Spora Luxemburg aan met Victor Baia in het doel. Daarvoor stond een zes man sterke alweergordel geposteerd, gevormd door Joao Pinto. Venancio, Couto, Nogueira, Leal en de tegen de eigen verde diging aanleunende 18-jarige debutant Peixe. Figo, een leef tijdgenoot van Peixe en even eens debuterend, en Rui Barros waren op het middenveld de verbindingspunten naar Cesar Brito, de verst vooruitgeschoven aanvaller. Paulo Futre, pin- geldoos met soms geniale inval len, had een vrije rol, al zette hij zijn dribbels meestal vanaf de linkerkant in. De ratjetoe die Queiros er na de pauze van maakte en de daarmee gepaard gaande twij fels van Ron Groenewoud ten spijt, het elftal van Portugal zal er woensdagavond in de Rotter damse Kuip waarschijnlijk niet veel anders uitzien. Al moet Fi go zijn plaats mogelijk afstaan aan Vitor Paneira en voelt Cesar Brito de hete adem van Cadete in zijn nek. Queiros, als was hij Rinus Michels in eigen persoon, hulde zich na afloop in nevelen. „Ik probeer een nieuw elftal op te bouwen en heb daarom een paar jonge jongens de gelegen heid gegeven hun debuut te maken. Maar omdat het tegen Nederland een loodzware wed strijd wordt, kun je je eigenlijk niet voorstellen dat je twee 18- jarige jongens opstelt.." Queiros liet even een korte stilte vallen, als wilde hij zijn woorden wat meer gewicht ge ven en de spanning opvoeren. Zijn gehoor geamuseerd aankij kend, trok hij het rookgordijn vervolgens schielijk weer dicht. „Maar ik ben een beetje gek, al les is dus mogelijk". Tegen Luxemburg slaagde Por tugal daar niet in. In het weinig om het lijf hebbende potje te gen de voetbaldreumus namen de Zuideuropeanen door een kopbal van Nogueira. de derde debutant en afkomstig van Boa- vista Porto, vlak na de pauze een 1-0 voorsprong. Na ruim een uur maakte Luxemburg door een in tweede instantie benutte penalty van Carlo Weis gelijk. Invaller doelman Neno had Robby Langers binnen het strafschopgebied ten val ge bracht. Sterspeler Paulo Futre tilde niet zwaar aan de remise. „Dit duel had geen enkele zin, maar tegen Nederland wordt het een heel andere wedstrijd". Hij ven tileerde ook enkele woorden van kritiek. „Wij hadden ons veel beter in Portugal kunnen voorbereiden".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13