Rtv show 'We hebben gelachen en gehuild, pure emotie' Winterprogramma's deren RTL 4 niet 'Vijf Uur Show absolute kick om te doen' Woensdag 9 oktober 1991 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REI NA VAN POPPELEN Vormgeving: COR HOOGETERP 6 Margriet Markerink komt met nieuwe cd Margriet Marke rink is weer te rug in platen- land. En wel 'Helemaal'. Dat is meteen de titel van haar nieu we cd, die ook helemaal Ne derlandstalig is. Het betekent een ommezwaai voor Margriet. In de jaren tachtig trok ze ais jong talent de aandacht met haar Engelstalige Ip's 'So Sad' en 'Meet the Mark Band'. Waarom is ze daar niet mee doorgegaan? Margriet: „Ik ben gelanceerd als pop-zangeres. Eigenlijk ge beurde dat zonder dat ik zelf goed besefte wat er gebeurde. Maar ik begrijp het wel. Ik stu deerde MO-Engels. Ik schreef mijn teksten vrij gemakkelijk in het Engels. Maar gaandeweg ontdekte ik twee dingen. Door mijn studie was ik verder dan veel andere mensen in het En gels. Dat vond ik vervelend. Want liedjes zijn kleine verhaal tjes. je wilt iets overbrengen en als dat niet lukt, vind ik dat ver velend." „Het tweede is - en dat hoor je wel meer van artiesten: er wordt een bepaald beeld van je gecreëerd. En als je niet oppast ben je ongemerkt een schaduw van je eigen persoonlijkheid. Ik ontdekte: 'Ik sta hier een rolletje te spelen'. Dat is niet goed. Bo vendien: het publiek voelt ont zettend goed aan of je jezelf bent of niet. Toen ben ik Neder landse teksten gaan schrijven. Bij mijn optredens bleken die aan te slaan. Je merkt het aan de reacties. Mensen herkennen dingen van zichzelf. Bij voor beeld zo'n lied als 'Boterbriefje'. De strekking daarvan is dat ik in een relatie niet gebonden wil zijn door een trouwboekje. Na een optreden kwam een me vrouw naar me toe. Ze zei: 'Mijn dochter denkt er net zo over. Ze heeft geprobeerd me te overtui gen, maar ik wilde er niet aan. Maar nu hoor ik dat u er net zo over denkt.' Dan weet je: er komt iets over." Op de cd 'Helemaal' werkt Margriet niet meer met haar Mark Band. „Nee, met de band ben ik gestopt. Ik heb een heel kwetsbare stem. En zo'n band: die heeft zo'n groot volume, vooral bij zaal-optredens. Ik moest me forceren. En ik moest oordopjes gaan dragen, omdat ik mezelf niet meer hoorde. Mijn teksten waren ook niet goed verstaanbaar meer. Even ophouden, dacht ik." Zangles „Ik ben opnieuw zangles gaan nemen, dat moest wel. En ik ben solo, met m'n gitaar, het land in gegaan. Want ik ben het soort artiest van wie de mensen zeggen: Wat jij zingt, dat heb ik gevoeld." Ze trok overigens niet alleen maar het land in voor optre dens. In 1987 won ze de Golden Award op het Internationale Wereld Troubadours Festival op Curasao. „Met als gevolg dat ik daar nu al vier keer ben ge weest." Ze werkte mee aan het kinderproject De Smurfen en aan het VARA-gram/Conamus- project De Jaren Tachtig. „Ik heb ook een tijd voor Co- namus gewerkt. We probeer den, toen ook al, de noodtoe stand waarin het Nederlandse produkt verkeert enigszins te verlichten. In feite is toen te vens de kiem gelegd voor de cd 'Helemaal'. Dat kwam zo: In sa menwerking met de VARA zou een songfestival worden georga niseerd om Nederlandse arties ten die zelf werk schreven een kans te bieden. Voorafgaande aan het festival, werden dertien zondagen achter elkaar talen tenjachten gehouden, telkens in een andere provincie. Ik zat in de jury. Daar merkte ik dat er veel talent in Nederland rond loopt. Maar ik merkte nog iets. Die jonge talenten werden be geleid door een vaste groep mu sici. Dat waren studio-muzikan ten, die toen pas ervoeren wat het is om voor publiek te spe len. Door de reacties kwamen die jongens tot zulke prachtige dingen. Kanjers van muzikan ten zijn het. Ik heb er vaak met kippevel gezeten." „Toen heb ik ze voorgesteld: Ik wil met jullie samen een cd maken. Ik heb ze mijn teksten gegeven en een schets van de begeleiding. En ik heb gezegd: Je doet maar. We hebben oefen sessie gehouden en uiteindelijk hebben we ons een maand te ruggetrokken in de studio van Arnold Mühren in Volendam. En het was fantastisch. We heb ben gelachen en gehuild, het was puur emotie." Drempel In het Nederlands. „Nou en of. Natuurlijk kan het best. Alleen, als Nederland se artiest moet je een drempel over voordat je in je eigen taal durft te zingen. We hebben niet zo veel nationaal gevoel. Hoe dat komt, daar ben ik nog niet IK HEB EEN HEEL kwets bare stem. En zo'n band heeft zo'n groot volume. Ik moest me forceren en oordopjes dragen, omdat ik mezelf niet meer hoor de. (Margriet Markerink) EEN MEDISCH PRO GRAMMA, dat zou ik ook wel willen. Of, als ik vijfentachtig ben, mis schien een bejaardenpro gramma. (Viola Holt) Marktaandeel blijft stabiel HILVERSUM GPD De eerste week van de winter- programmering heeft nauwe lijks verandering teweeg ge bracht in de verhouding van marktaandelen tussen de pu blieke omroep en RTL 4. De drie nationale zenders haalden vori ge week een aandeel van 56 procent tegen 26 procent voor RTL 4. Dat blijkt uit cijfermate riaal van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS. Ondanks de start van grote publiekstrekkers als Ook Dat Nog, Flying Doctors, Sonja en de James Bond-film Dr. No, wist RTL 4 de marktpositie te be houden. Het marktaandeel van Neder land 1 was het hoogst op de KRO-zondag (32 procent). Het laagste aandeel bereikte deze zender op de EO-dinsdag met 14 procent. Nederland 2 behaal de het hoogste marktaandeel op de VARA-zaterdag met 31 pro cent. Slechtst bekeken tv-avond op deze zender was de zondag avond (VPRO) met een aandeel van 9 procent. Nederland 3 scoorde traditio neel het best op de woensdag avond (23 procent) dankzij Stu dio Sport. Het marktaandeel van RTL 4 was het hoogst op de donderdagavond (34 procent) dankzij de Soundmixshow. ZOGEZEGD Margriet Markerink: „Ik wil niet in een vakje." helemaal uit. Misschien omdat we een handelslandje zijn. Maar ik vind het zo zonde. We heb ben zulke prachtige tekstschrij vers, maar er is zo weinig ge structureerd. Ik zit nu in het be stuur van de stichting PALM: Professionele Artiesten der Lichte Muziek. Samen met Buma/Stemra geven we een pe riodiek uit en daarin proberen we artiesten een beetje op te porren." „Misschien is een liedjesbank een idee. Want vaak is de klacht van uitvoerende artiesten: 'we kunnen geen geschikt repertoi re vinden'. In zo'n bank zouden tekstschrijvers en componisten hun produkten, eventueel op band, kunnen deponeren. Met behulp van opslag in computers zouden artiesten dan kunnen zoeken naar iets waarvan ze denken dat het bij hen past. In geluidscabines zouden ze ver volgens hun keus moeten kun nen afluisteren. Het is een mo gelijkheid. Wellicht zijn er bete re methoden, maar er moet iets gebeuren, want er blijft zo veel talent ongebruikt Ik ben in ie der geval bereid om me ervoor in te zetten." Helemaal? „Helemaal. En ook voor an dere leuke dingen, want ik wil niet in een vakje." „Karei van de Graaf, Charles Groenhuijsen, Maartje van Wee gen vind ik alle drie erg goed, maar vind je die jong? Als ik aan nog jongere mensen denk, zijn er maar weinig goeie. Ik denk dat je dit werk ook eigenlijk niet aan een jonge vent kunt overlaten." (Paul Witteman inTv-Magazine) „Er gaat een grote spanning van misdaad uit. Misschien is dat wel heel ongezond, maar kennelijk kunnen we er toch niet buiten." (Jaap Jongbloed in TROS Kom pas) „Als een kandidaat het voor mijn gevoel echt te bont maakt, leg ik de opnamen even stil en scheld zo iemand de huid vol en maak hem duidelijk dat-ie kan opdon deren als hij'zich zo kinderachtig blijft gedragen. Zo'n felle uitval heeft altijd wel het gewenste ef fect." (Robert ten Brink in Tv- Magazine) „Ik haal niet graag herinneringen op, ik kijk niet graag terug en wil ook mijn oude films niet meer zien." (Katharine Hepburn in Humo) „Ik word zelden of nooit verliefd. Als het me overkomt ben ik zo volledig over mijn toeren, daar word ik helemaal wanhopig en naar van. Ik word een debiel. Ik heb het altijd als een ziekte erva ren." (Schrijfster Connie Palmen in Humo) „Ik heb absoluut geen spijt van de dingen die ik gedaan heb. Het enige dat ik jammer vind is dat ik me te lang heb laten manipule ren: ik heb te lang een dom en hijgerig meisje gespeeld." (Diana de Koning in Tv-Magazine) „Soms voel ik me net een viool die in de regen is blijven liggen en opgekalefaterd moet worden. Dan denk ik: Verrek, ik ben ook een beetje krom getrokken. Het wordt de hoogste tijd dat ik weer bijgeschuurd en opnieuw gelakt wordt." (GerardThoolen in,Tv- Magazine) Voor Viola Holt is privé echt privé Het nieuwe team van het KRO- programma Ook Dat Nog begon afgelopen zondag aan een nieuw seizoen. Ter gelegenheid hiervan werd een cd met de leukste liedjes van het afgelopen seizoen en het boek Ook Dat Nog, deel 2, gepre senteerd. Op de foto v.l.n.r Gregor Frenkel Frank, Hans Böhm, Sylvia Millecam, Erik van Muiswinkel en dochter Kitty, Bavo Galama (nieu we aanwinst) en Aad van den Heuvel. foto anp BOLLEBOOM BOES Viola Holt, voorheen Van Emmenes. Drie dagen per week presentatrice van RTL 4's Vijf Uur Show. Een familiepro gramma met een grote kern vaste kijkers. Viola doet niet alleen de presentatie, maar neemt ook een gedeelte van het redactiewerk voor haar re kening. Ze bepaalt mede welke gasten uitgenodigd worden en welke onderwerpen worden behandeld. „Eigenlijk doe ik van alles. Ik bemoei me met het geluid, met het licht Ik ben zelfs in staat om de bloe men anders neer te zetten of de stoelen te verschuiven. Ja, ik bemoei me met alles. Op een leuke manier hoor, maar met alles." Panda ontmoette Viola tij dens een haastige maaltijd in de Hilversumse studio. De live-uit zending van die dag was net achter de rug, de opnamen voor twee dagen later zouden over een uur beginnen. Een snel ge sprek, met een snelle dame, die halverwege het interview uit roept: „O, ik vergeet mijn hond, die ligt nog in de kleedkamer!" Moest ook nog even snel wor den uitgelaten. Ruim een jaar geleden ben je getrouwd met Peter Holt. We hebben allemaal de stralende fo to's daarvan in de bladen kun nen zien. Ben je nog steeds even gelukkig? „Ja. Heerlijk." Hoe doe je dat, wat is daar voor nodig? „Het is nodig dat je het idee hebt dat je op latere leeftijd de ware ontmoet. En de goede combinatie natuurlijk, Peter en ik zijn de perfecte combinatie." Jij bent tweeënveertig, je man is jonger, krijg je daar wel eens commentaar op? „Ach, wat schelen we nou? Zes jaar, meer niet. Hij ziet er alleen zo veel jonger uit. Hij ziet er jong uit, maar hij heeft een hele oude geest, zeg ik altijd maar. En ik zie er ouder oud, maar ik ben jong van hart." Volgens mij ben jij een ro mantisch type, klopt dat? „Ja. Als je de ware eenmaal gevonden hebt, dan kun je niet Viola Holt in het voor haar bekende decor. „De Vijf Uur Show, die laat Ik nooit meer los, daar bijt ik me in vast als een pitbull." foto lex van rossen anders dan dat naar buiten schreeuwen. Dat is een voor recht. Geen verworvenheid, maar een voorrecht." Maar wat doe je dan bij voor- Het Wereldje PANDA DE L'ISLE beeld, wat betreft romantiek be doel ik? „Het is belangrijk om een rus tige sfeer in huis te creëren. Zorgen dat je niet belemmerd wordt door werk, door telefoon. Privé is bij ons echt privé. En dan doen we dingen als verras singsreisjes voor elkaar organi seren. Elkaar kleine briefjes schrijven, roosjes geven, veel bellen. En veel met elkaar pra ten, ook over het vak." Over het vak? Is dat roman tiek? „Als je op één lijn zit, dan is dat goed." Na je huwelijk wilde je per se de achternaam van je man dra gen. Terwijl je bij het publiek be kend was als Viola van Emme nes. Was je niet bang dat een nieuwe naam ten koste zou gaan van die bekendheid? „Ik vond dat juist zo'n leuk persoonlijk onderzoek, ik zag daar de grap van in. Bovendien, ik ging werken voor een nieuw commercieel station, daar paste wel een nieuwe naam bij. Holt klinkt ook wat internationalen En het was natuurlijk ook een romantische daad. Als je zeker weet, voor de rest van je leven, dit fs het, dan neem je ook die naam. Het is ook waanzinnig snel gewend. En dat komt, zal ik je vertellen, door mijn voor naam. Er zijn meerdere Tine- kes, meerdere Ria's, maar er is geen andere Viola in om roepland. Dat heb ik mee in dit geval." Drie dagen per week de Vijf Uur Show slokt een hoop tijd op. Kan dat samengaan met een ge zinsleven? „Ja, want ik kan heel veel werk aan. Ik ben zó gemoti veerd. Het is wèl zo, als je thuis bent, dan moet je ook echt thuis zijn. Aan jezelf werken, rust ne men, in een housecoat voor de tv zitten, een afspraak met de schoonheidsspecialiste. Want je moet er wel wat voor doen. In dit vak moet je in een goede conditie zijn." Als Peter en jij samen thuis zijn, wat doen jullie dan het liefst? „Japans eten. Dat kan ik zelf heel goed koken, ik heb ook een heel Japans servies. En dan vrienden uitnodigen. Motor rij den, dat doen we ook graag. Thuis? „Nee, in mijn vrije tijd bedoel ik. Heerlijk. Dat zijn de enige keren dat ik niet herkend word, omdat ik dan een helm op heb." Is je man geïnteresseerd in je werk? „Ja, heel erg." Geeft hij je ook tips, ideeën? „O ja. Wat wij bijvoorbeeld graag willen is dat weerman John Bernard terugkomt, ik mis hem een beetje. En verder doen we een lange termijn planning voor onze eigen carrières, yoor wat we in de toekomst willen." Vindt hij het niet moeilijk om met een bekende Nederlander STRIPS getrouwd te zijn? „Nee, want ik maak het hem daar niet moeilijk mee. Ik ken natuurlijk een hoop andere be kende Nederlanders, die komen we dan ergens tegen en dat zegt hem dan helemaal niets. Ik vind dat wel leuk zo." En storten jullie je vol overga ve in de wereld van glitter en glamour? Absoluut, helemaal niet. Niet meer, moet ik zeggen. Vroeger gingen we wel naar veel dingen toe om RTL in 'the pic ture' te houden toen dat nog nodig was. Nu niet meer. Het aantal uitnodigingen stapelt zich op bij mij thuis, maar we gaan niet. Niet dat er iets op te gen is, maar wij redden het ge woon niet meer. Geen tijd." Wat vind je het leuke aan jouw programma? „De Vijf Uur Show is een for mule die elke dag weer staat als een huis. En, je gaat ermee over de grenzen, mensen schrijven me brieven uit Noord-Afrika, uit Spanje, zo groot is ons bereik. Het is een absolute kick om te doen: elke dag hard werken aan zo'n produkt, tv 'gewoon' ma ken, dichter bij de mensen brengen. Tv op Amerikaanse manier, heel snel." Is er naast de Vijf Uur Show iets dat je - ooit nog eens - graag zou willen doen? „Ik heb niet eens de tijd om erover na te denken. Maar, een medisch programma, dat zou ik ook wel willen. Of, als ik vijfent achtig ben, misschien een be jaardenprogramma. Maar de Vijf Uur Show, die laat ik toch nooit los, daar bijt ik me in vast als een pitbull." HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6