Buitenland Kurden vluchten weer Hurd: Veto tegen 'federaal' Europa Hoofdrol Boudewijn in Belgische politiek OAS verscherpt sancties Haïti 'Gesprek in Parijs steun Den Haag' Syrië woest Militairen Togo bedreigen premier op Shamir Woensdag 9 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES OETMAR 5 MOSKOU OPENT VANDAAG di plomatieke betrekkingen met Litou wen en Estland. Binnenkort gebeurt dat ook met Letland, de derde onaf hankelijke Baltische staat WARSCHAU EN MOSKOU hebben gisteren overeenstemming bereikt over de terugtrekking van de reste rende Sovjet-troepen uit het land. De laatste manschappen moeten voor eind 1992 Polen hebben verlaten. OOSTENRIJK ZIET in de erkenning van Sloveense passen een „de facto erkenning" van de onafhankelijkheid van Slovenië Dat heeft de Oosten rijkse minister Mock vandaag gezegd s International (UPI). NIEUWSLIJN Willy Brandt in ziekenhuis opgenomen De voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt is met klachten over pijn in beide benen opgenomen in een zieken huis, zo heeft zijn kantoor dinsdag meegedeeld. Het massablad Bild berichtte dat de 77-jarige Brandt „ernstig ziek" was. Brandt was burgemeester van West-Berlijn toen de communistische au toriteiten in Oost-Duitsland in augustus 1961 begonnen met de bouw van de Berlijnse Muur. Van 1969 tot 1974 was Brandt bondskanselier. Northwest lijft Midway in De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines, waarin KLM een belang heeft van twintig procent, gaat de bezit tingen van de in surcéance van betaling verkerende branchege noot Midway overnemen voor 174,7 miljoen dollar (bijna 350 miljoen gulden). Dat heeft Northwest vanmorgen laten weten. Northwest verkrijgt het merendeel van de vliegtuigen van Mid way en zal vrijwel al het personeel van Midway in dienst nemen. Daarnaast zullen ook alle luchthavenfaciliteiten van Midway op de gelijknamige luchthaven nabij Chicago in handen van North west komen. Biswas nieuwe president Bangladesh Het parlement van Bangladesh heeft gisteren Abdur Rahman Biswas (65) tot president gekozen. Biswas is voormalig parle mentsvoorzitter. Het presidentschap in Bangladeh is na beëindi ging van de militaire dictatuur in december een ceremoniële functie geworden. Superkanon Irak vernietigd Irak heeft zijn zogeheten superkanon vernietigd. Dat heeft Douglas Englund, hoofd van de VN-missie die toeziet op de ver nietiging van de massavernietigingswapens van Irak, gisteren verklaard. De Irakezen vernietigden onder toezicht van de VN- missie het kanon, dat overigens nooit is gebruikt, op een militai re basis in Jabal Hamrayn (170 kilometer ten noorden van Bagh dad). Englund onderstreepte dat Irak niet meer in staat is een superkanon te vervaardigen. Uitstel stemming over rechter Thomas De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een stemming over de vraag of rechter Clarence Thomas geschikt is om lid van het Op perste Gerechtshof te worden, met een week uitgesteld. In die tijd zal worden uitgezocht wat er waar is van het verhaal, dat hij tien jaar geleden een medewerkster herhaaldelijk lastig viel. De medewerkster, Anita Hill, uitte die beschuldiging het afgelopen BLACKPOOL COLIN BROWN JOHN PIENAAR THE INDEPENDENT De Britse minister Hurd (bui tenlandse zaken) heeft gisteren op de openingsdag van de con ferentie van de Conservatieve Partij in Blackpool gezegd, dat in de EG een veto zal worden uitgesproken over iedere poging Groot-Brittannië in een „federa listisch keurslijf' te dwingen. Tussen de ontevreden gelui den in Blackpool over Europa door bevestigde de minister dat hij en premier Major deson danks hoopten in december op de Europese top in Maastricht overeenstemming te bereiken over een Europese Monetiare Unie en over verdergaande po litieke samenwerking. Hurd zei: „Sommige van onze partners zijn te ambitieus. Zij willen de Gemeenschap in een federaal keurslijf dwingen. Dat zal zeker niet zo werken. In de afgelopen week is het kaf van het koren gescheiden, maar er liggen nog te veel voorstellen op tafel die we eenvoudig niet kun nen en zullen accepteren. Wij zullen niet bang zijn om nee te zeggen als dat nodig is." Hurd maakte duidelijk dat voorstellen om de buitenlandse politiek van de EG te bepalen met een meerderheid van de stemmen zal woden afgestemd, evenals het geven van meer wetgevende macht aan het Eu ropees parlement. Hij onder streepte de wens van de Britse regering de EG open te houden voor het lidmaatschap van de Oosteuropese landen. Minister Hurd had ook een overtuigde boodschap voor de anti-Europese leden van zijn partij. „Werken in het hart van Europa, zoals de premier heeft Douglas Hurd. archieffoto anp gezegd, betekent niet dat we onze identiteit in gevaar bren gen. Het betekent niet dat we het slachtoffer worden van de verraderlijke machinaties van buitenlanders", zei hij. De angst van rechtse Tory's dat Groot-Brittannië naar een federaal Europa wordt getrok ken, zal vandaag weer oplaaien wanneer een voormalige parle mentaire medewerker van pre mier Major, Tony Favell, een nieuwe campagne lanceert om referendum te houden over Eu ropa. Dit idee wordt gesteund door de voormalige premier Thatcher. Haar grote tegenstrever en voorganger Edward Heath werd gisteren tijdens een toespraak voor de jong Conservatieven gehekeld en uitgefloten toen hij voorstelde om Groot-Brittannië juist zonder restricties te laten toetreden tot een 'federaal Eu ropa'. Bestand in noordoosten Irak na vier dagen van zware gevechten Duizenden Kurden in het noordoosten van Irak zijn weer op de vlucht geslagen richting Iran. Iraakse troe pen hebben gisteren voor de vierde achtereenvolgen de dag Kurdische doelen in het noordoosten bestookt. Ook vonden weer gevech ten plaats tussen het leger en Kurdische opstandelin gen. Later op de dag be reikten het Iraakse leger en de Kurdische rebellen een staakt-het-vuren voor het hele gebied. KARACHURAN MAURICE WILBRINK De Kurden hebben zich het recht voorbehouden het staakt- het-vuren te verbreken als het Iraakse leger zich niet terugtrekt uit de Kurdische stad Kifri, zoals al eerder was overeengekomen. De Kurdische rebellen, Pesh- mergas, zeggen tijdens de ge vechten van de afgelopen dagen 250 Iraakse officiëren en 3000 soldaten gevangen te hebben genomen. Deze krijgsgevange nen zullen worden uitgeruild te gen Kurdische politieke gevan genen die al langer in handen zijn van het Iraakse leger. Bij artilleriebeschietingen op de Kurdische stad Sulaimanya en op dorpen westelijk en oos telijk daarvan vielen de afgelo pen dagen grote aantallen do den en gewonden. Alleen al in Sulaimanya vielen 180 doden en 1050 gewonden. De capaci teit van de ziekenhuizen in de streek lijkt veel te klein om alle gewonden op de nemen. Een zegsman van de Verenig de Naties in Pensjwin, nabij de Iraanse grens, waar naar schat ting 135.000 Kurdische vluchte lingen verblijven, sprak gisteren de verwachting uit dat zeker 50.000 nieuwe vluchtelingen zullen komen als de Iraakse be schietingen aanhouden. De VN hebben een noodoperatie opge zet om 60.000 vluchtelingen van bouwmateriaal te voorzien, zo dat ze zelf huizen kunnen bou- De gevechten van de afgelo pen dagen ziin de zwaarste sinds de geallieerde troepen zich in juli uit Irak terugtrokken. Sinds het geallieerde vertrek zijn er steeds meer Iraakse troe pen geconcentreerd in het ge bied rond de steden Kirkuk en Sulaimanya. De Amerikaanse regering heeft bij Israël geklaagd over een verkenningsvlucht van Is raëlische straaljagers boven Irak. De jagers vlogen op 4 okto ber boven Iraaks grondgebied, zo werd gisteren bekend door een brief van de Iraakse minis ter van buitenlandse zaken. Ah mad Hussein, aan secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. De Amerikanen zijn bang dat de Israëlische acties schade kunnen toebrengen aan het toch al zo moeizaam verlopen de werk van de VN-inspecteurs die de Iraakse chemische, biolo gische en nucleaire wapens moeten zien te vinden zodat ze kunnen worden vernietigd. ACHTERGROND CORRESPONDENT BRUSSEL HANS DE BRUUN Stel dat het kabinet-Lubbers was gevallen over de wao. Zou koningin Beatrix de pre mier die zijn ontslag op Huis ten Bosch kwam aanbieden, dan onverrichterzake hebben durven wegsturen? „Nee, meneer Lubbers, u blijft gewoon zitten. Dat u pro blemen heeft met de PvdA is jammer, maar uw werk is nog niet afi". In Nederland is zoiets ondenkbaar, maar in België zijn de politieke zeden toch anders. De verkiezingen komen er op 24 november, bijna twee maanden eerder dan gepland, maar tot dan heeft België wel een volwaar dig en geen demissionair kabinet. Hoewel de verstandhouding tussen de Vlaamse en Waalse partijen volledig zoek is, moeten zij in opdracht van de vorst toch samen aan een kabinetstafel blijven zitten. De reden daarvan is simpel. Boudewijn wil dat de nu meer.dan ooit noodzakelijke staatshervorming door een missionair kabi net en door zijn compaan Wilfried Martens wordt voorbereid, en geen onderwerp wordt van handjeklap in een woelige kabi netsformatie, waarin Martens straks wel eens zou kunnen ontbreken. Het bewijst eens te meer dat Boudewiins rol in de Belgische politiek groter is dan die van zijn noordelijke buurvrouw in de Neder landse. Natuurlijk heeft de koning niet op eigen houtje gehandeld, de adviseurs liepen afgelopen weekeinde de paleisdeuren plat, maar hij had wel degelijk de vrije keuze om anders te handelen dan hij heeft gedaan. De laatste twintig jaar is Boudewijn niet al leen de enige figuur die bij Vlamingen en Walen nog enige nationaal gevoel weet los te maken, hij is ook de enige stabiele poli- Het Belgische kabinet is er nog niet in geslaagd een lijst te produceren van de grondwetsartikelen die in verband met de verdere staatshervorming gewijzigd moeten worden. Zondag weigerde ko ning Boudewijn het ontslag van de rege- ring-Martens. Hij gaf het kabinet op dracht eerst enkele dringende zaken te regelen en een lijst van te wijzigen grondwetswetartikelen op te stellen. tieke factor in dit uiteenvallende land, dat sinds 1945 nu aan zijn 36ste kabinet bezig is. waarvan alweer negen onder leiding van Wilfried Martens. Martens en Boudewijn zijn twee handen op een buik, en het hoeft dan ook geen betoog dat het optreden van de koning volledig wordt gedekt door de premier. Net als in Nederland immers opereert de koning hier onder verantwoordelijkheid van de minis ters. Maar Boudewijn blijkt die verantwoor delijkheid ruim op te vatten. De voorbije decennia heeft hij zich meerde re malen op beslissende momenten weinig terughoudend bemoeid met het politieke geknoei in de Wetstraat, het Brusselse Bin nenhof. Niet altijd met evenveel succes, maar vriend en vijand (hoewel, republikei nen kent België nauwelijks) loven zijn over tuiging. inzet en inzicht. In 1985 weigerde hij ook al eens het ontslag van een kabinet-Mariens, toen dat gevallen was over de nasleep van het Heizeldrama. Minister van binnenlandse zaken Nothomb weigerde toen op te stappen na kritiek op het falen van de politie, waarna de Waalse liberale minister van justitie Gol woedend zijn biezen pakte. Hij sleepte het kabinet mee, maar Boude wijn weigerde resoluut het ontslag en stuur de Gol, Nothomb en ook Mariens, als wa ren het kleine jongens, terug naai «Ir k.iln netsbanken. Het kabinet viel uiteindelijk twee maanden later toch over iets anders, maar Boudewijn had getoond dat landsbe lang boven gekissebis gaat. Hoewel de vorst ook wel eens misldeund vorig jaar zorgde hij voor een mini-konings crisis door zienzelf twee dagen op non-ac tief te stellen zodat hij de abortuswet niet hoefde te ondertekenen is en blijft hij een hoofdpersoon in het politieke leven in België. Als nationale figuur gaat het uiteen vallen van België hem aan het hart. Daarom wil Boudewijn dat Mariens voor er nieuwe verkiezingen komen nog even de lijn uitzet waarlangs de staatshervorming moet verlo pen. Boudewijn ziet Mariens als de enige figuur die in staat is de staatshervorming in goede banen te leiden. Een demissionaire regering kan op dat gebied niets doen. en het is ui terst onzeker of Mariens na de verkiezingen nog wel terugkeert. België in ontbindingen Mariens weg. Na de kabinetsformatie van eind dit en begin vol gend jaar (de vorige duurde bijna zes maanden) dreigt Boudewijn min of meer een politieke wees te worden. Zijn idealen van een Belgische eenheidsstaat liggen aan gruzelementen. Misschien wordt het voor de zieke vorst ook tijd om te gaan. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft gisteren Haïti een handelsem bargo opgelegd, en heeft verder alle Ameri kaanse landen opgeroepen Haïtiaanse te goeden te bevriezen. Het was een nieuwe en verdergaande re actie van de OAS op de coup van 30 sep tember, waarbij het Haïtiaanse leger presi dent Jean- Bernard Aristide afzette. Haïti aanse soldaten hebben inmiddels een rech ter van het Hooggerechtshof als de opvolger van Aristide aangewezen. De OAS protes teert met kracht tegen dat laatste besluit, zo blijkt uit een resolutie die gisteravond tij dens een vergadering in Washington werd aangenomen. De organisatie roept de Haïti aanse militairen andermaal op, Aristide weer als president te laten terugkeren. Het totale financiële- en handelsisolement waarin Haïti zich nu bevindt, kan spoedig tot grote problemen in dat land leiden, al dus OAS-diplomaten gjsteren. Met name het stopzetten van de oliestroom uit Mexico en Venezuela zal daarvoor zorgen, zo zei den zij te verwachten. Argentinië, Venezuela en Costa Rica stel den gisteren voor om een pan-Amerikaanse vredesmacht naar Haïti te sturen. Het voor stel kreeg wijde steun, maar werd nog niet overgenomen. In Haïti gingen voor het eerst sinds de staatsgreep van vorige week de winkels in de hoofdstad Port-au-Prince weer open. Iraakse waterstofbom WASHINGTON GPD Irak werkte niet alleen aan een atoombom, maar ook aan een waterstofbom. Dat maakte Hans Blix, directeur van het Inter nationale Atoom Energie Agentschap, giste ren bekend. VN-inspecteurs ontdekten dat Irak ook lithium-6 heeft geproduceerd, een radio-actieve stof die alleen maar in water stofbommen kan worden gebruikt. Rusland: Schaf meer wapens af MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rusland wil meer kernwapens afschaffen dan Unie-president Gorbatsjov. Minister Kozyrev van buitenlandse zaken zei gis teren dat het arsenaal strategi sche kernwapens tot ongeveer 2.000 kan worden beperkt. Dat is 3.000 minder dan Gorbatsjov voor ogen staat. Kozyrevs uit spraak is regelrecht in tegen spraak met Gorbatsjovs verkla ring dat Rusland en andere re publieken hadden ingestemd met zijn plannen. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse, Duitse en Spaanse ministers van buitenlandse za ken komen vrijdag in Parijs bij een om van gedachten te wisse len over de impasse rond de Eu ropese Politieke Unie. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken willen Dumas, Genscher en Ordónez bekijken hoe ze het Nederland se voorzitterschap van de Eu ropese Gemeenschap kunnen steunen bij het laten slagen van de top over de politieke unie in Maastricht. De bijeenkomst is, aldus de woordvoerder van de Quai d'Orsay, „geen aanval op het Nederlandse voorzitterschap". Dumas, Genscher en hun Spaanse ambtsgenoot Ordónez willen hun ideeën op elkaar af stemmen om ze vervolgens aan het Nederlandse voorzitter schap voor te leggen. Van het passeren van het Nederlandse voorzitterschap is geen sprake, zo stelt de woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken met klem. De bijeenkomst in Parijs is volgens de Franse zegsman „een heel normale bijeenkomst in het kader van de Frans-Duit se politieke samenwerking".' Frankrijk en Duitsland be schouwen hun samenwerking als 'de motor achter de Europe se eenwording'. Dat ook Spanje dit keer van de partij is. heeft te maken met de toenemende sa menwerking tussen Parijs en Madrid. Een beetje benauwd kijkt de nieuwe Haïtiaanse president Joseph Nerette naar generaal Raoul Cédras, die vorige week president Aristide aan de kant schoof. •foto afp JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Syrische regeringspers heeft fel gereageerd op de toespraak van de Israëlische premier Sha mir maandag. Het dagblad „Tishrien" noemde de Israëli sche premier gisteren een „na zi" en een „gevaarlijke oorlogs misdadiger". Ook de andere re geringskranten toonden zich aan de vooravond van het vre desoverleg in oorlogsstemming. Wat het meest de woede heeft gewekt in Syrië was Shamirs verklaring, bij de opening van de winterzitting van het parle ment, dat de Arabische landen het opgeven door Israël van be zet gebied niet tot centraal the ma mogen maken van de ko mende onderhandelingen. Doen ze dat toch, dan zal Israël „de noodzakelijke conclusies trekken". „Shamir heeft niets meer te onderhandelen overgelaten", schrijft „Tishrien" verontwaar digd. Shamir vormt volgens het Syrische commentaar een be dreiging voor het internationale vredesproces en verdient het door de wereldgemeenschap te worden behandeld „als een ge vaarlijke oorlogsmisdadiger die alle wetten, conventies en prin cipes heeft geschonden die de mensheid heeft aanvaard als basis voor de betrekkingen tus sen volkeren en landen". Ook Egypte heeft gisteren de Is raëlische voorwaarden verwor pen. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) reist komend weekeinde opnieuw naar het Midden-Oosten om te proberen een Arabisch-Israeli- sche vredesconferentie van de grond te krijgen. daten (foto) betuigden gisteren hun steun aan de man die Togo op weg naar democratie moet helpen. foto afp alain bonnfi LOME AP In het Westafrikaanse Togo is gisteren het straat geweld in de hoofdstad Lomé weer opgelaaid na een mislukt optreden van een groep militairen, die interim-premier Joseph Koffigoh wilden ont- Na de actie, de derde van opstandige militairen binnen een week, raakten aanhangers van Koffi goh slaags met militairen en sympathisanten van sterke man Gnassingbé Eyadéma, wiens macht in augustus aanzienlijk werd ingeperkt Met name in de hoofstedelijke wijk Tokoin, waar veel stam genoten van de militaire leider wonen, deden zich massale rellen voor, die aan zeker vier men sen het leven kostten. Een groep militairen van Eyadéma's presidentiële garde viel gisterochtend het hotel binnen, waar de premier verbleef. Het personeel werd gedwon gen de militairen naar de kamer van Koffigoh te leiden, maar deze kon tijdens de doorzoeking van het hotel nog bijtijds ontsnappen. Bij de inval werd niet geschoten en er vielen geen slachtof fers. Koffigoh is op een geheim adres ondergedoken. Hij sprak de bevolking na de mislukte legeractie toe in een radiorede. Daarin verklaarde hij onder meer dat hij „niet zal toegeven aan chantage van personen die van de duivel zijn bezeten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5