Binnenland Massale vlucht Duitse asielzoekers gevreesd Echt oud worden doe je helemaal zelf 'Duiken toegestaan graag hier betalen Woensdag 9 oktober 1991 Redactie-. 023-150225 JANINE BOS/WA ALTAN ERDOCAN RONALD FRJSART (dief) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: A Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). 'Dubbele' vluchtelingen worden teruggestuurd Artsen krijgen training voor 'de vraag' MAASTRICHT GEERT DEKKER Artsen en verpleegkundigen moeten aan familieleden van een 'hersendode' patiënt de vraag durven stellen of de orga nen van de overledene gebruikt kunnen worden voor transplan tatie. De stichting Eurotrans- plapt in Leiden heeft een trai ningsprogramma ontwikkeld, dat gisteren werd gepresenteerd op het congres van de European Scoiety for Organ Transplanta tion (ESOT) in Maastricht. „Voor het eerst wordt kennis van communicatieve vaardig heden toegepast om een me disch probleem op te lossen", aldus woordvoerder B. Cohen van ESOT. Er is een groeiend tekort aan donororganen. In de vijf landen die bij Eurotransplant zijn aan gesloten (Benelux, Duitsland en Oostenrijk) staan op dit mo ment ruim 12.000 mensen op de wachtlijst voor een niertrans plantatie. Er zijn vorig jaar 3.000 transplantaties uitgevoerd. In Nederland stierven vorig jaar zeventig nierpatiënten, terwijl ze op de wachtlijst stonden. Een deel van de transplanta ties wordt uitgevoerd met orga nen van levenden. Maar de me dische wereld richt zich meer en meer op het gebruik van or ganen van overledenen. Daarbij is snelheid van han delen vereist. Reden dat de vraag om toestemming meestal direct na het overlijden wordt gesteld. Volgens gegevens van Eurotransplant weigert de rouwende familie donatie in ongeveer veertig procent van de gevallen. De omstandigheden waaronder, en de manier waar op de vraag wordt gesteld, blij ken van grote invloed op toe stemming of weigering. Cohen maakte gisteren dui delijk dat er in de geneeskundi ge opleidingen nog veel te wei nig aandacht geschonken wordt aan ethiek en sociale vaardighe den. Artsen en verpleegkundi gen leren niet om te gaan met de emotionele situaties rond de dood en het schenken van orga nen. Het trainingsprogramma, ont wikkeld door twee medewerkers van de Rijksuniversiteit Lim burg, is inmiddels grondig ge test in Leiden, Amsterdam en Maastricht. De 34 deelnemers beoordeelden de trainingsdag zeer positief. Op het ESOT-congres werden gisteren de resultaten 'fantas tisch' genoemd. Franse en Spaanse transplantatiedeskun digen toonden ter plaatse be langstelling om het programma over te nemen, uiteraard aange past aan nationale verschillen in cultuur en wetgeving-. De Rijks universiteit Limburg zal de trai ners opleiden. namezen ondergebracht die on der het Honecker-regime als gastarbeiders naar de DDR zijn gebracht. Zij zijn ruim een maand geleden op de vlucht ge slagen na de eerste uitbarstin gen van geweld in het voormali ge Oost i )u«island. Zeker is dat in het grensge bied zogeheten 'Schlepper-or- ganisaties' actief zijn. Die smok kelen in ruil voor veel geld vluchtelingen naar Nederland. Volgens Justitie kan daartegen weinig worden gedaan „omdat het niet verboden is mensen in je auto mee te nemen bij een grenspassage". Om de mensen smokkel aan te pakken, moeten de smokkelaars worden betrapt op andere delicten zoals verbo den wapenbezit. Inmiddels is in Twente en Limburg onderzoek ingesteld naar de handel en wandel van deze smokkel-orga- nisaties. „Duitsland is het land dat de meeste asielzoekers in Europa heeft opgevangen. Daarbij ko men nog eens honderdduizen den 'Volksduitsers'. Dat zijn et nische Duitsers uit onder meer Polen die een nieuw bestaan bij onze oosterburen willen begin nen. De migratiedruk is veel ho ger dan in enig ander land", legt woordvoerder A. Voets van Vluchtelingenwerk uit. Hij verwacht vooralsnog niet dat de oplaaiende vreemdelin genhaat in Duitsland naar Ne derland zal overslaan: „Een ver gelijking tussen Nederland en Duitsland is nauwelijks te ma ken. Daar komt bij dat in Duits land het asielprobleem door po litici nogal demagogisch wordt benaderd. In Nederland bestaat een brede politieke consensus over een terughoudende behan deling van het thema". Staatssecretaris Kosto heeft inmiddels een versnelling van de aanvraagprocedures in Ne derland voorgesteld. Hij voelt echter niets voor landenlijsten, waarbij de gerenzen voor be paalde landen definitief worden gesloten. „Dat is in strijd met het Verdrag van Genève. Het moet ook voor burgers uit de jonge Oosteuropese democrati- en mogelijk blijven asiel te vra gen. Denk bijvoorbeeld aan Joe- goslaven en Russische joden", aldus een woordvoerder van Justitie. Leidse internist doet voor Nederland uniek onderzoek LEIDEN JAN WESTERLAKEN Hoe oud je wordt, heb je zelf in de hand. Al thans, voor een heel groot deel. Oud wor den heeft niets met sterke voorouders te maken. Iedereen heeft bij z'n geboorte ge lijke kansen. Niet roken, gezond eten, wei nig stress en voldoende beweging zijn de ingrediënten om oud te worden. Die constatering doet Anne Margot Lagaay in een studie naar de gezondheid van bijna duizend hoogbejaarde Leidena- ren. De studie geeft aan, dat kwaaltjes als slecht zien, doofheid en incontinentie (on gewenst urineverlies) de meeste bejaarden meer hinderen dan ziektes als kanker of aderverkalking. Lagaay promoveert morgen op het onderzoek aan de Leidse universi teit. Lagaay over oud worden: „Van een baby in de wieg is het niet mogelijk om te zeg gen, dat hij of zij een grotere kans heeft om heel oud te worden. Je mag dat best een mooie vondst noemen. Stel je voor dat ou derdom wél erfelijk zou worden bepaald, dan zou dat voor verzekeringen aanleiding kunnen zijn om de premies te relateren aan de levensverwachting. Nu hoef je je daar geen zorgen om te maken." Volgens de internist is er over de 85-plus- sers, want zo oud waren de duizend Leide- naars, maar heel weinig bekend. Mensen werden vroeger niet zo oud. Gevolg daarvan was dat de wetenschap geen aandacht aan hen besteedde. Nu steeds meer mensen die 85 jaar-grens passeren, is het voor de medi sche wereld van belang meer van hen te weten, zegt Lagaay in haar proefschrift 'The Leiden 85-plus study. Het onderzoek nam ruim driejaar in beslag. Uniek Het is duidelijk: er komen steeds meer hoogbejaarde landgenoten. In 1950 waren meer dan 30.000. Nu, veertig jaar later, zijn er zes keer zoveel. Over zestig jaar zijn er ongeveer een half miljoen 85-plussers. De verwachting is dat deze groep mensen steeds vaker een beroep op de gezond heidszorg zal doen. Het onderzoek van Lagaay, waarvoor alle 85-plussers in Leiden werden benaderd, is uniek voor Nederland. Van hen deed 97 procent mee. Slechts zestig ouderen hiel den de boot af. „We hebben van alle kanten enorme medewerking gehad. Van de huis artsen, bejaardenhuizen en van de zieken huizen. Allemaal staken ze de helpende hand toe. De uitkomst van dit onderzoek mag je zien als antwoord op de vraag hoe gezond hoogbejaarde Nederlanders zijn." En die uitkomst klopt. Alle gegevens die de 85-plussers verstrekten, werden bij de huisarts nagetrokken. Lagaay: „Dus moetje oude mensen serieus nemen. Want wat ze zeggen is betrouwbaar. De huisartsen zijn goed op de hoogte van de gezondheid van hun bejaarde patiënten. Wat die huisarts in veel gevallen niet wist, was dat de mensen doof waren, slecht zagen of ongewenst uri ne verloren. Ik denk dat er meer naar moet worden gezocht. In Engeland gebeurt dat al. Ouderdomskwaaltjes? Ik vind dat we van de gedachte af moeten dat iedere oudere zo wordt. Oud mag niet automatisch ziek-zijn, gebrekkig-zijn betekenen." Aderverkalking Lagaay stelde een top-15 samen van ziekten die vooral bij ouderen voorkomen. Zo komt aderverkalking bij bijna één op de drie hoogbejaarden voor, aan de geheugenziek te dementie lijdt 23 procent, ongeveer twin tig procent heeft slijtage aan de gewrichten. Opvallend weinig hoogbejaarden hebben kanker. Hoewel ze het zelf ook opmerkelijk vindt, heeft Lagaay er. wel een verklaring voor. De meesten mensen die aan kanker leden, zijn daaraan al voor hun 85-ste ver jaardag overleden. Als voorbeeld noemt ze rokers die longkanker krijgen: meestal ster ven ze op relatief jonge leeftijd. Overheden en vluchtelingenorganisaties vrezen dat voortduring van het geweld tegen asielzoekers in Duits land leidt tot een massale vlucht van 'Duitse' vluchtelin gen naar Nederland. In het Duits-Nederlandse grensge bied is inmiddels een smokkel van asielzoekers op gang gekomen, waarvan de omvang nog onduidelijk is. DPI HAAG*GPD Recreatie dreigt een elitaire vrij etijdsbesteding te worden. Be zuinigingen op recreatiegebie den leiden tot vercommerciali sering van de parken. Exploi tanten gaan entree vragen of er moet voor ieder onderdeel apart een kaartje moeten wor den gekocht. De lagere inko mens worden de dupe. Zij zul len zich op steeds minder ge bieden gratis of tegen een kleine vergoeding kunnen ontspan- Dit voorspelt directeur LJ. Meiresonne van de Stichting Recreatie, een samenwerkings verband van ongeveer zestig or ganisaties op het gebied van re creatie, toerisme en natuurbe scherming. De Stichting Recrea tie verzet zich fel tegen de aan gekondigde bezuinigingen van vijftien miljoen gulden op openluchtrecreatie. „Een tijdje terug merkten we een beetje ironisch op dat er voortaan tolhuisjes op fietspa den zouden komen. En borden waarop bijvoorbeeld staat: 'dui ken toegestaan, graag hier beta len'. Dat dreigt nu werkelijkheid te worden", aldus Meiresonne. De recreatieparken zijn bij uitstek geschikt voor mensen met lage inkomens. Tegen een kleine vergoeding, soms zelfs gratis, kan men in veel van deze gebieden zwemmen, roeien, ka noën, fietsen, paardrijden of wandelen. Door de bezuinigin gen zullen parken in de toe komst geld moeten vragen om te kunnen blijven draaien of het beheer in handen van commer ciële exploitanten geven. Hier door worden de recreatiegebie den ontoegankelijker voor men sen met een krappe beurs, de groep voor wie de parken ooit waren bedoeld. Meiresonne: „Sociaal slecht beleid heet dat. De recreatie schappen kunnen door de be zuinigingen het park niet meer goed onderhouden. Er moet toch geld binnenkomen. Rest weinig anders dan het binnen halen van commeriële exploi tanten. Recreëren betekent dan betalen, en flink ook". Behalve slecht sociaal beleid verwijt de directeur van de Stichting Recreatie het ministe rie ook 'onfatsoenlijk bestuur'. Openluchtrecreatie is in de loop der jaren een ondergeschoven kindje geworden, vindt hij. Mei resonne: „Op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij heerste lange tijd de ge dachte dat het 'wel goed zat' met openluchtrecreatie. Er werd dus niet of nauwelijks iets aan gedaan". ke Ordening waarin onder meer werd besloten de drie structuurnota's (landinrichting, natuur- en landschapsbehoud en openluchtrecreatie) in elkaar te schuiven besloot het mi nisterie het beleid van Land bouw en Natuurbeheer bij te stellen. Aan openluchtrecreatie werd toen evenmin jets gedaan. Pas in 1989 besloot de toenma lige minster Braks, onder druk van de Tweede Kamer, een be leidsnota uit te laten brengen. Deze beleidsnota is er echter nog steeds niet. De Stichting Recreatie voelt zich door de be zuinigingsplannen min of meer overvallen. „Zonder beleidsnota en zonder discussie in de Twee de Kamer, besluit het kabinet even om twintig procent min der beschikbaar te stellen voor openluchtrecreatie. Dat is toch geen beleid meer." KOKANJE Maandagavond drong mijn vrouw mijn werkkamer binnen met de mededeling dat Dsjengis Khan op de televisie te zien was. Ik haastte mij natuurlijk naar de beeldbuis waar een man met oosterse trekken een vragensteller te woord stond. Een geel zijden gewaad omhulde een tamelijk gezette man, die zichzelf als een reïncarnatie van de Ge sel Gods beschouwde. Nu behoort zielsverhuizing niet tot het gangbare gedachtengoed in Europa, maar in Azië zijn er miljoenen hindoes en boeddhisten die in het wiel der wedergeboorten geloven. Meestal hebben de mensen er geen idee van wie zij in een vroeger le ven zijn geweest. Zit alles tegen en leef je als een pauper aan de onderkant van de samenleving, dan kun je er donder op zeggen dat die vorige in carnatie er een puinhoop van heeft gemaakt. In Tibet gaan de geleerde monniken na de dood van de Dalai Lama op zoek naar zijn incarnatie. Die zoektocht kan even duren, maar altijd slagen ze erin zijne Heiligheid in een begaafd jongetje te herkennen, dat daarna vanuit zijn bergdorp naar het paleis in Lhasa wordt overgebracht. Ik geloof niet dat de Limburgse oud-karatekam- pioen Gerard Meijers door Mongoolse monniken als de incarnatie van Dsjengis Khan is aangewe zen. Hij is daar kennelijk zelf van overtuigd ge raakt. Zijn ouders hebben een Chinese achter grond en kwamen via Indonesië naar Nederland. De huiden van pythons en tijgers, die het plafond en de wanden van zijn vertrekken sieren, hangen daar als teken dat hij de natuurelementen heeft overwonnen. De slangen werden door hem op Borneo eigenhandig gewurgd. Nu heb je in gekkenhuizen vele bewoners die zichzelf als Napoleon beschouwen. Maar deze Dsjengis Khan maakte allerminst een gestoorde indruk. Hij was goedlachs en ontspannen. Zelfs om het grapje van de interviewer „Wat Khan kan kan Khan alleen" kon hij smakelijk lachen. De Mongoolse prins trad op in het programma De Stoel van de NCRV. Op het eerste gezicht lijkt de formule sterk op die van een ander succespro gramma (heette het niet Showroom?), waarin een stoet van zielige en gederangeerde figuren aan ons verbaasde oog voorbijtrok. Samensteller Rik Felderhof is er echter niet op uit om halve garen op het scherm te krijgen, maar wil het woord ge ven aan excentrieke mensen. Aan gedreven en bevlogen typen, die een eigen visie op de wereld hebben en bereid zijn daar hun leven op af te stemmen. Het ligt voor de hand dat veel gasten uit het milieu van religieuze splintergroepen af komstig zullen zijn. Ook de tweede gast was ervan overtuigd dat zij voor haar geboorte al een heleboel had meege maakt. Zij herinnerde zich twee levens: in hef. ene vond zij als Indiaans jongetje al vroeg de dood, in het andere was zij een Indiaanse valkenier. Haar schilderijen zijn dan ook gevuld met arenden en valken, die voortdurend in het blikveld van haar geestesoog rondvliegen. Ooit was ik bij een geestesgenoot van deze vrouw op bezoek, die mij op haar zolderkamertje in een buitenwijk in Leeuwarden een schelp met roken de salie overhandigde. Zij was een Friezin, die ja renlang tussen de Amerikaanse Indianen had ge woond. Ze noemde zich Dancing Cloud. Op haar altaartje lagen stenen uit het heilige bergland van de Indianen. Naast een godinnebeeldje stond een vaasje met adelaarsveren. Aan het plafond hingen kristallen. Dancing Cloud zette een plaat op met ijle fluitmuziek en liep zachtjes zingend met de salieschelp het vertrek rond. Ze vroeg me of ik haar op de bongo wilde begeleiden. Natuurlijk, wat ze maar wilde, ik kon haar gewoon niets wei geren. Ik boog mij over de trommels en waarach tig, mijn ongeoefende vingers wisten er een har monisch ritme aan te ontftitselen. Dancing Cloud begon te dansen en na een poosje gleed haar wolkemantel op de zoldervloer. De prikkelende geur van salie drong mijn neus binnen en slaagde er die avond wonderwel in mijn aura volledig schoon te blazen. GERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER lijk voor de huisvesting) nog geen sprake van een massale vlucht van asielzoekers uit Duitsland. Riphagen: „We hou den er echter wel rekening mee dat dit kan gebeuren." Concrete maatregelen om een eventuele vluchtelingenstroom uit Duits land op te vangen, zijn deson danks nog niet genomen. „We kunnen de huidige stroom redelijk opvangen. Er is capaciteit voor vijftig tot zevntig nieuwe asielzoekers per dag. Maar als het om duizenden mensen tegelijk gaat, moeten we voor de opvang naar onor thodoxe maatregelen grijpen. Bijvoorbeeld door samen met Defensie tentenkampen in te richten", aldus A. Aboutaleb van het ministerie van wvc. In asielzoekerscentra in oost- Nederland en in Middelburg zijn op dit moment vooral Viet- ENSCHEDE JAN BENGEVOORD Asielzoekers die in Duitsland al een asielaanvraag hebben inge diend, kunnen geen beroep doen op het Nederlandse asiel recht. Zij worden op dit mo ment op last van het ministerie van justitie over de grens gezet. „Vluchtelingen die in Duitsland een asielprocedure hebben lo pen, worden niet vervolgd door de Duitse overheid. We zullen de situatie echter van dag tot dag moeten bekijken", aldus woordvoerder G. Riphagen van het ministerie van justitie. In in dividuele gevallen kan bij uit zondering om humanitaire re denen tijdelijk onderdak wor den verleend. Op dit moment is er volgens Justitie (verantwoordelijk voor de asielprodecedure) en het mi nisterie van wvc (verantwoorde De Joegoslavische kolonel Dusan Radakovic fotografeert het Nederlandse HAWK-luchtver- dedigingssysteem. Alsof de Koude Oorlog nooit heeft bestaan, kwamen legerofficieren uit onder meer de voormalige Sovjetunie, Mid den- en West-Europa de afgelopen twee da gen in ontspannen sfeer bijeen op de Lucht machtbasis Twenthe. Het is de bedoeling dat militairen uit de CVSE-landen vaker informeel informatie uitwisselen over hun activiteiten. FOTO ANP COR MULDER Lagaay: „Ouderdomskwaaltjes? Ik vind dat we van de gedachteaf moeten dat iedere oudere zo wordt" FOTO JAN HOLVA?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4