Sport Eerste stunt Bollenstreek Damaschin beschouwt Feyenoord als eenheid Leiden scoort er één te weinig Woensdag 9 oktober 1991 ROB ONDERWATER CBS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB V 23 NIEUWSLIJN Stompwijkse Boys loot Koudekerk LEIDEN Voor de derde ronde in de strijd om de Leidsch Dag blad Cup ontvangt Stompwijkse Boys in het weekeinde van 4 en 5 januari 1992 Koudekerk. De winnaar van dit duel mag het vol gend seizoen meedoen aan de districtsbeker. Deze twee ploegen zijn namelijk de twee laatst overgebleven clubs uit de onder bond in de LD-Cup. Uit de koker op het bondsbureau in Leider dorp rolden gisteren behalve het afdelingsduel de volgende wed strijden: Noordwijk - Lisse (zo), UVS - Rijnsburgse Boys, Hazers- woudse Boys - Lugdunum (zo), UDWS - DOSR, KRV - ARC, Kat wijk Roodenburg, Lisse (za) - WSB. Borst uit gewestelijke schaatsselectie LEIDEN Marion Borst is uit de gewestelijke schaatsselectie gestapt. De 17-jarige scholiere uit Hoogmade geeft dit jaar voor rang aan haar vwo-examen. Bovendien wil zij zich volgend jaar kwalificeren voor de wereldkampioenschappen wielrennen in Mexico. Het afgelopen seizoen eindigde Borst bij haar debuut in Colorado Springs (VS) als vijftiende. Haar terugtreden uit de gewestelijke schaatsselectie is overi gens slechts tijdelijk. Als Borst later in het seizoen hard genoeg rijdt, wordt zij alsnog aan het gewest toegevoegd. Na de Neder landse kampioenschappen klimt zij dan snel weer op de fiets. Open Leidse zonder Russische turners LEIDEN Jahn heeft een tegenvaller moeten verwerken in zijn jubileumprogramma. De met veel ophef aangekondigde komst van Russische toptumers gaat niet door vanwege uitreisproble men. De 75-jarige Leidse gymnastiekvereniging heeft in hun plaats enige Nederlandse turnsters gestrikt ter opluistering van de finaledag van de Open Leidse gymnastiekkampioenschappen op zaterdag 12 oktober. In de Vijf Meihal zijn onder anderen Ilse Voet en Vanessa en Simone Heitinga te bezichtigen na afloop van de finales, die om 10.30 uur beginnen. Eveneens aan het eind van de middag verzorgt Olympia uit Aalsmeer een demon stratie trampolinespringen. Den Bosch moet buigen voor Real MADRID Den Bosch is tegen de basketbalploeg van Real Ma drid 21 punten te kort gekomen. De geroutineerde Spanjaarden zegevierden gisteravond in de tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars met 96-75. In het eerste duel waren beide teams aan elkaar ge waagd geweest (94-94), zodat het Europacupavontuur voor Den Bosch voorbij is. Voor slechts duizend bezoekers in het Palacio de Deportes bouwde Real gestaag aan een ^oorsprong. Vooral de Amerikaan Simpson was schotvaardig. Feyenoord verhaalt schade op daders ROTTERDAM - Stadion Feyenoord NV zal de schade, die is ge leden dooi de grootscheepse fraude met kaartjes voor thuiswed strijden van Feyenoord. zo goed als zeke» op de verdachten in deze zaak 'erhalen De raad van commissarissen van hei sta dion heeft onlangs al beslis» 'in principe ier dergelijke schade claim bij dt betrokkenen in te dienen Volgen» directeui J. van dei Vegt wordl op korte termijn een definitief standpuni ingeno men De Rotterdamse politie heeft het onderzoek naar de fraude inmiddels afgerond. De handbalsters van Noorlander/Bollenstreek zakten gis teravond tijdens het duel tegen landskampioen Aalsmeer bij vlagen bijna van ellende en schaamte door de vloer van hun eigen sporthal De Gaasbak. Maar na het laatste fluitsignaal moest van pure vreugde en opwinding toch nog het dak eraf. In een zinderende handbalpot poetsten de Voorhouters een 10-17 achterstand weg om tot ieders verbazing op 28-27 te eindigen. geweest. Want het was bijna niet te vatten dat zijn ploeg, die Bollenstreek helemaal onder de voet dreigde te lopen, uiteinde lijk toch nog met lege handen stond. Na een 10-15 ruststand stond er 10-17 op het bord en niets duidde op een ommekeer. Want aanvallend was Bollen streek niet scherp en achterin nog minder. Een drama leek zich af te tekenen en diverse koppies hingen aL Tijdens de feestronde van de thuisploeg werd het allemaal te veel voor de titelhouder. Het ar bitrale duo Nusser/Struik was voor een groot deel verantwoor delijk geweest voor hun neder laag, meenden de gasten. Een geheel over zijn theewater ge raakte coach Frans van Iersel kreeg zelfs als aanstichtei van de opstand in het gedrang nog een rode kaan ondei zijn neus geduwd. Behalve de onvrede ovei de soms inderdaad twijfelachtige arbitrage zal het ook wel de frustratie over de nederlaag zijn Maar Aalsmeer betaalde de tol vooi de hoge snelheid waar mee het van start was gegaan. Het was tekenend dat pas diep in de tweede helft de eerste tref fers van cirkelloopster Ingrid Besseling en middenopbouw- ster Nicoleta Boriceanu konden worden genoteerd. Op 11-18 scoorde Boriceanu haar eerste doelpunt. Tot aan de twaalfde minuut in de tweede ronde koesterde Aalsmeer een dikke voorsprong. Maar op 15-21 was het definitief de beurt aan Bollenstreek. Bori ceanu (2) en Besseling (2) zorg den voor 19-21 en Diana van Dam (die in de tweede helft Anita Seur verving) stopte op dat moment een strafworp. Aal smeer kreeg het benauwd, maar toch wist de landskampioen steeds twee punten verschil te houden. Ondanks de ontketen de Van Jaarsveld, die drie tref fers produceerde in evenzovele minuten. Met nog vier minuten op de klok deden de Aalsmeerse ve detten Kitty Vonhof en Sandra van Iersel weei van zich spre ken: 24-27. Het leek gebeurd met de dappere Bollenstrekers. Hoekspeelster Claudia de Jong dacht daar anders over. Met twee fraaie treffers liet ze zien dat de hoeken wat haar betreft wel wat meer gebruikt mochten worden. Van Jaarsveld zorgde in de laatste minuut voor de ge lijkmaker (27-27) en toen iedere Voorhouter voor die stand wilde tekenen, gooide Boriceanu de winnende binnen. Trainer Jan Alma had zich geen betere binnenkomer kun nen wensen. „We hebben ei genlijk nog niet eens zo goed gespeeld. Als je dan toch Aals meer eronder kunt krijgen is dat leuk", aldus de glimmende Haagse oefenmeester, die er kende dat zijn vedette Christa Thorsen haar normale niveau nog niet haalde. Bollenstreek heeft dus nog meer in petto dan de stunt van de eerste competi tiedag. Scores Bollenstreek: Van Jaarsveld 7, Boriceanu 5, Thor sen 5, De Jong 4, Besseling 3, Perik3, Donners 1. Leiden-verdediger Raymond Klinkenberg (gestreept shirt) stopt met s voerder Leonard van Utrecht af. RUUD PATT1APON VOETBALMEDEWERKER Het duel tussen Noordwijk en Leiden in het kader van het Zil veren Molentoemooi heeft een stortvloed aan doelpunten op geleverd. Dat Leiden na een cu rieus scoreverloop ten slotte met 4-3 ten onder ging, lijkt ge zien het klasseverschil logisch. Feit is wel dat de in de competi tie kwakkelende Morschbewo- ners het scoren in elk geval niet verleerd zijn. Dat verbaasde ook Leiden- trainer Peter Ciere, die bij het doelpunt van Ron Lentz op merkte dat zijn in Zoetermeer woonachtige puntspeler nor maal gesproken niet de kortste weg naar het doel zoekt. „Nu doet hij het verdorie wel." Sco ren is doorgaans namelijk het grote probleem bij Leiden. Rob Bink bijvoorbeeld, goaltjesdief bij uitstek en gisteravond sa men met Koos Siera afwezig, staat al weken tegen zichzelf te vechten. De enige die zich aan die ma laise lijkt te onttrekken is. Mau rice van Berkel. Hij is de expo nent van de Leiden-jeugd, die goede spelers als Richard van der Kraan en Raymond Klinken berg in de gelederen heeft. De speelse linkerspits scoort dit sei zoen wel regelmatig en was ook gisteravond trefzeker. Hij scoor de tweemaal en beide doelpun ten waren prachtig. Was zijn eerste hoogstandje een lob, die Leiden na de twee snelle treffers van Noordwijker Albert Bosma weer in de wedstrijd bracht, van de tweede kreeg Van Berkel zelf ook vlinders in zijn buik. „Dat was echt genieten", straalde hij na afloop. Het tweede doelpunt van Van Berkel was deels de schuld van Rob Ruygrok, die steeds op de verre uittrappen van de uitste kend op dreef zijn Leidse doel man Peter Selier de doorschie tende ballen verkeerd taxeerde. De Leidse nummer elf kreeg daardoor vrije doorgang naar doelman Ronald van Kesteren, die de bal via de paal in het doel zag belanden. Leiden kwam daardoor, mede door de knappe gelijkmaker van Lentz, op een 3-2 voorsprong. Leiden moest die voorsprong verdedigen zon der laatste man Rick Bink, die in de eerste helft na een grove overtreding op Patrick Scheur water aan een boeking ontsnap te. Noordwijk-trainer John Eel- man wond zich zo op over de lankmoedige houding van arbi ter Van der Berg, dat hij dreigde zijn spelers van het veld te ha len. Zo ver kwam het niet, maar Noordwijk moest alle zeilen bij zetten om zich de lastige derde klasser van het lijf te houden. Dat lukte vlak voor tijd. Martin van Kins bood de eerst hope loos falende Joost Vink een niet te missen kans op 3-3 en vlak voor tijd stelde de zaterdageer steklasser na een solo van Cliff Comvalius en een gelukkig doelpunt van Kees Zethof orde op zaken (4-3). Noordw1|k - Leiden 4-3 (2-2). 4. Bosma I 0. 3. Scheidsrechter V 'et* 180 Noordwijk: Van Ki Leiden: Sein Bekkering. i der Berg. Tocschou- ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLACCEVER Een gebrek aan zelfvertrouwen kan Marian Damaschin niet worden ontzegd. „Wim Kieft? Een zeer behoorlijke spits. Kan goed koppen, maar mijn tech niek is beter." Zo, die zit Er zijn mensen die zich afvragen wat de Roemeen se aanvaller in de Rotterdamse Kuip te zoeken heeft, maar zo te horen zit de donkere goaltjes dief daar zelf niet over in. Da maschin voelt zich op zijn plaats bij Feyenoord. „Ik heb er alleen spijt van dat ik hier niet vijf jaar geleden naar toe ben gekomen. Ik zou willen dat ik nu nog aan het begin van mijn carrière stond. Mijn trans fer naar Feyenoord is het beste wat mij is overkomen." De veertienvoudige interna tional was voor Wim Jansen en Hans Doijee afgelopen zomer min of meer een noodgreep. Damaschin werd op advies van zijn landgenoot loan Sabau be naderd voor enkele testwedstrij den in Hongarije, waar Feye noord op dat moment deelnam aan een vriendschappelijk toer nooi. Hoewel de Roemeen eveneens in de belangstelling stond van de Duitse clubs FC Nümberg, Bayer Uerdingen en het Spaanse Mallorca, haakte hij gretig op het Rotterdamse verzoek in. Damaschin: „Het waren ei genlijk twee vreselijke wedstrij den. Vooral de eerste dag was voor mij een verschrikking. Ik had heel de nacht in een trein gezeten, nauwelijks geslapen en toen de wedstrijd begon viel het water met bakken uit de hemel. Ik begreep niets van wat er in het veld werd gezegd en ik was heel erg gespannen. Omdat ik wist dat mijn hele toekomst van twee wedstrijdjes in Hongarije afhing." De student waterbouwkunde („nog anderhalf jaar dan ben ik ingenieur") had van Sabau te horen gekregen dat hij alle moeite moest doen een con tract bij Feyenoord binnen te slepen. „Een perfecte club, zei Sabau. Een elftal met veel kwali teit, een goede organisatie en bovenal een club in een heerlijk land. Hij heeft geen woord te veel gezegd." Vrijheid, blijheid. Damaschin zegt het niet met zo veel woor den, maar het is duidelijk dat de ex-werknemer van de vroegere Securitate-club Dinamo Boeka rest van de hel in de hemel te recht is gekomen. „Het was een totaal andere wereld waarin ik kwam. Het kostte moeite om daaraan te wennen. De vrijheid die ik, na zo veel jaren onder Marian Damaschin foto cpd het juk van Ceauscescu te heb ben geleefd, kreeg was onvoor stelbaar. Ik kan het nog altijd niet goed onder woorden bren gen." Tegelijkertijd worstelde de bonkige spits, die zijn afkeer van de malversaties bij zijn vroegere werkgever niet onder stoelen of banken steekt, met een probleem. „Ik kon niets met al die vrijheid doen, omdat ik niet kon communiceren met de mensen hier en mijn medespe lers. Maatschappelijk heb ik niets meer te klagen, maar in sociaal opzicht ben ik nog steeds volledig geïsoleerd. Ik ben niet bepaald een introvert type. Sabau is een jongen die liever alleen is. Ik wil mensen om mij heen, het liefst zo veel mogelijk." De taal is daarom nog altijd zijn grootste frustratie. Thuis, als hij boodschappen doet in Barendrecht, op straat en in zijn omgang met de andere spelers van Feyenoord. Of er nu wel of geen kritiek op hem wordt gele verd, het zal Damaschin een zorg zijn. „Maar ik geloof dat de mensen hier er niet bij stilstaan dat ik me ook nog even moest aanpassen en dat er voor mij en mijn gezin, dat ik ook nog een hele tijd in Roemenië moest achterlaten, nogal wat veran derde." Volgens Damaschin heeft hij de moeilijkste periode achter de rug en zal Feyenoord daar bin nen de kortst mogelijke tijd al de vruchten van plukken. „Al geloof ik niet dat ze ontevreden over me kunnen zijn. Met het winnen van de Super Cup had zowel de club als ik een aardige start en mijn doelpuntjes heb ben Feyenoord al een aantal aardige overwinningen be zorgd." Toch is hij zich er terdege van bewust dat de produktiviteit van Feyenoords aanvalslinie nogal wat te wensen overlaaL „Maar ik heb ook in sportief op zicht moeten acclimatiseren. Ik had nog nooit in een elftal met twee vaste vleugelspitsen ge speeld. Nu prijs ik me gelukkig met talenten als Blinker en Tau- ment om me heen. De één barst van de techniek, de ander is ex plosief en snel. Maar ik heb wel tijd nodig om hen te leren be grijpen en zij mij. Maar het gaat elke wedstrijd beter. En als Sa bau straks fit is, wordt mijn ren dement nog veel groter." Damaschin roemt de homo geniteit van het team. „Daaraan kunnen ze bij I»SV niet tippen. Feyenoord staat voor kraent en eenheid. PSV heeft alles gewon nen tot op heden, maar bestaat uit elf individualisten. Dat moet een keer problemen opleveren. Wellicht vanavond al." OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Behalve een Leidsch Dagblad Cup voor het veldvoetbal be staat er ook een bekerstrijd in de zaal. Maar de reglementen voor de 'indoor LD Cup' lijken nogal moeilijk voor sommige scheidsrechters en zaal voet ballers. Weken geleden eindig de een serie wedstrijden gelijk en toen wisten de arbiters het opeens niet meer. Ze hadden beide partijen strafschoppen moeten laten nemen, maar verzuimden dat De mannen in het zwart wa ren in de veronderstelling dat er met een poule-systeem werd gewerkt en dus was een beslissing niet noodzakelijk. Dat was in het verleden inder daad zo, maar inmiddels is het knock-outsysteem weer in werking gesteld. De 'black-out' van de arbiters heeft nu tot een lachwekkende situatie ge leid. Bij zeven wedstrijden in de volgende ronde treden straks drie teams aan. Eerst komen de twee ploegen die gelijkspeelden in het veld om de 'pingels' te nemen en de winnaar speelt vervolgens te gen een reeds gekwalificeerde club. Een van de teams komt dus opdraven voor drie minuten en kan dan weer huiswaarts. Martin Centrum uit Voorscho ten is een van de verenigingen die met dit penalty-syndroom zit opgezadeld. Zowel het eer ste als hei derde moei -iersi strafschoppen neiner. Dal dt coach m sponso* lan Heijnt van de Voorschotenst zaal Erik Jan Berendsen kan goed sa menwerken. Hier vormt hij een gelegenheidskoppel met Kat- wijks burgemeester Montfrans. archieffoto voetbalclub allerminst lekker. „Hier word ik dus even niet goed van." aldus de gepikeerde geldschie ter en snackbarhouder. „We stonden met het eerste in Woubrugge en de wedstrijd eindigde in 2-2. Die scheids wist het toen niet meer. Ik zeg: we moeten pingels nemen. Nee, zeggen die Woubruggenaren, want er wordt in poule-vorm gebekerd. Ik zeg: wie is je vol gende tegenstander danDat wisten ze niet. Toen zegt onze keeper John Erades: laten we nou gewoon strafschoppen ne men en blijkt het niet nodig te zijn dan is er nog geen man overboord. Nou. dat was na tuurlijk weer veel te bijdehand van ons. Ik wist dat ik gelijk had. maar wat moet je dan. Heijne kreeg helemaal kippe- vel toen hij even later met net derde hetzelfde gehannes meemaakte na een gelijkspel. „Krijgen we weer die discussie na afloop. Die scheids wist het echt niet. Op een gegeven mo ment loopt hij even naar de kantine om te telefoneren. Hij was in zeven seconden terug. Verdacht snel. maar hij wist wel te vertellen dat hij iemand van het bondsbureau aan de lijn had gehad en die had ver teld dat er geen pingels nodig waren want het was een poule systeem. Toen zijn we maar naar huis gegaan. Maar ik heb ze wel gezegd dat ik niet terug kom om die pingels te nemen. Bekijk het effe. Bij het bondsbureau kwamen ze Martin Centrum enigszins tegemoet. Woubrugge 1 en Martin Centrum 1 nemen in de volgende ronde de penal ties in Voorschoten. De win naar van de serie strafschop pen mag aantreden tegen nie mand minder dan Bax 1. „Kijk, die oplossing vanuit het bondsbureau is natuurlijk de meest redelijke. Maar je krijgt wel vreemde toestanden. Die kans is groot dat er honderden supporters van ons afkomen op die wedstrijd. Maar ze lo pen wel de kans dat ze voor Woubrugge Bax komen. DIOK moet het ook komende zondag nog stellen zonder Eric Jan Berendsen. De boom lange rugby'er is niet onge steld, op vakantie of op huwe lijksreis, nee, de Leidenaar is door het tv-station Sportnet ingehuurd als commentator bij de World Cup rugby, die momenteel in Groot Brittan- nië wordt gehouden. Tot en met zondag staat Berendsen 'vaste man Alben Man ting met raad ir> daad bij. De neret sprekei het com nentaai 'ivt «i» vanuil een stu dio in ^amaby street midden in Soho In het weekeinde ver sloeg Berendsen Wales-West Samoa: „Dat was verdomd moeilijk. Als je zo n koptelefoon op hebt, hoor je allerlei stemmen. Hel valt dan niet mee om gecon centreerd te blijven aldus Berendsen vanuit z'n commentaarpositie uit Lon den. De rugby-intemational is door Sportnet aangetrokken om wetenswaardigheden aan het Nederlandstalige publiek mede te delen. „Niet om te pochen, maar ik weet er gewoon veel van." Dat is ook de reden geweest dat Sportnet Berendsen voor de World Cup rugby contrac teerde. Berendsen: „Hoe ik hieraan gekomen ben? Via Albert Manting. Die heeft vroeger in Leiden bij de Harle quins gespeeld. Sinds die tijd hebben we contact gehouden. Hij wist dus dat ik het een en ander van internationaal rug by af weet en toen bekend werd dat Sportnet de beelden van dit WK ging uitzenden, belde hij me op. Berendsen hoefde niet lang na te denken over het aanbod. Rugby is zijn lust en zijn leven en wat is er mooier om hobby en schnabbel (in het dagelijks leven is hij redacteur Kabel krant) te combineren? Tot nu is hem het co-commentator schap best bevallen: „Het gaat steeds beter. Je moet gewoon zorgen dat je goed op de hoogte bent. \rlak voorde wedstrijd krijg je een fax met de opstellingen. Verder moet je stapels kranten, tijdschriften doorworstelen en teletekst doorlezen om optimaal geïn formeerd de uitzending in te gaan. Wie wat gaat zeggen, ligt dui delijk vast. Berendsen: .Albert doet het intro en volgt de wedstrijd. Ik ben er voor de technische aanvulling. De aanvoerder van Oranje, vo rige week 34 geworden, is na een koude start redelijk tevre den over zijn bijdragen tot nu toe. „Tijdens de eerste keer riep ik voortdurend 'ehhhh' in de mi crofoon. Dat is een beginners- fout. En ik ademde te zwaar door m 'n neus. Dat kon je dui delijk horen. Dat is me alle maal keurig medegedeeld en nu gaat het stukk en beter. Of ik hiermee doorga? Als het aan mij ligt wel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23