Zaken Milieuvriendelijk produkt redding boeren in de regio 'Je moet politiek buiten de wijnsfeer proberen te houden' BKD in Does afgeblazen Na overname Rijam opnieuw begonnen Woensdag 9«Ktooer1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 NIEUWSLIJN Nieuw maandblad zakenleven NOORDWIJKRijnland Business Nieuws is een nieuw maand blad voor het zakenleven in de regio. Het blad is een onderdeel van het kwartaalblad Rijnland Business Magazine dat in Noord- wijk wordt gemaakt. Het nieuwe maandblad wil actuele infor matie geven over ontwikkelingen in het regionale bedrijfsleven. Veel berichten worden uit regionale dagbladen overgenomen. Het eerste nummer is in september verschenen. Symposium arbeidsvoorziening ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN 'Samen goed voor werk in de Rijnstreek' is de titel van het sympsosium van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA) dat op 31 oktober wordt gehouden. Het RBA is sinds januari de nieuwe baas van de arbeidsbureaus in deze regio. In het bestuur zitten zowel werknemers, werkgevers als overheid. De arbeidsvoorzie ning wil zich tijdens het symposium presenteren aan instanties die direct met het RBA te maken hebben. Werknemers, werkge vers en overheid geven bovendien hun visie op de toekomst en hun verwachtingen over de arbeidsvoorziening. De voorzitter van het RBA, Th. Terhorst geeft een toelichting op het beleids plan voor volgend jaar. Het symposium wordt gehouden in de Leidse Stadsgehoorzaal van 13.30-18.00 uur. Bedrijf actief voor goed doel KATWIJK/RIJNSBURG Het Katwijkse bedrijf Grimbergen Noordermeer zamelt geld in voor de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) in Rijnsburg. Het loodgietersbedrijf heeft een nieuw onderkomen en houdt open huis op 11 oktober. Bij de uitnodigingen voor het open huis heeft de directie een briefje gestopt waarin staat dat cadeaus welkom zijn maar dat 'het nog meer op prijs wordt gesteld als u de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk financieel wilt steunen.' De stichting heeft als doelstelling het verlenen van hulp aan ouderen en gehandicap ten in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, zodat ze zelfstandig kunnen blijven wonen. Door bezuinigingen dreigen bepaalde activiteiten in het gedrang te komen. Uitbreiding laboratorium ROELOFARENDSVEEN Het bedrijf Laboratorium Van der Sprong in Roelofarendsveen opent op 25 oktober een nieuw pand aan de Schoolbaan. De oprichter Van der Sprong begon negen jaar geleden in z'n eentje met het bedrijf dat inmiddels 17 werknemers telt. Het laboratorium doet voor alle grote bloe menveilingen onderzoek naar de kwaliteit van de snijbloemen. Daarnaast wordt voor bedrijven in de levensmiddelenindustrie kwaliteitscontrole gedaan. Tenslotte houdt Van der Sprong zich bezig met onderzoek naar de micro-bacteriologische kwaliteit van de lucht van grote kantoorcomplexen met automatische luchtverversingssystemen. De hoofdinspecteur van de keurings dienst van waren, F. Schuring, houdt op 25 oktober een toe spraak, evenals A.J. Mulder van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer. FIDERDORP/LEIDÉN meFS nemen tOC^ een afwach- CAROLINE VAN OVERBEEKE De Bedrijven Kontakt Dagen gaat en dan doe ik misschien (BKD) 27 en 28 november in volgend jaar mee. We wisten Leiderdorp gaan toch niet door. dat het geen makkie zou zijn, De belangstelling voor het eve- maar dit heb ik nog nooit mee- nement is te klein: er Zijn gemaakt. En dat terwijl de regio slechts 20 stands verkocht aan Leiden toch zo'n groot gebied is bedrijven, terwijl er minimaal met veel bedrijvigheid." 85 nodig zijn. D. Maas van het Haarlemse Maas heeft een hard hoofd in organisatie- en adviesbureau de organisatie van Bedrijven Borghstaete, heeft geen verkla- Kontakt Dagen volgend jaar in ring voor de geringe animo voor Leiden door ExpoCare. Dit Or de BKD. „Wat ik hoor is dat on- ganisatiebureau heeft vorig jaar dernemers een vervelende besloten de BKD om het jaar te smaak hebben overgehouden houden in plaats van jaarlijks, aan de BKD van vorig jaar in de De reden was hier ook de gerin- Leidse Groenoordhallen. Daar ge animo. De BKD van ExpoCa- was de opomst zó slecht, zegt re staan op 11 en 12 maart op men, dat ondernemers na één de agenda. Plaats: de Groen- dag hun stand al afbraken." oordhallen. Maas: „Ik denk dat Borghstaete wilde de BKD dit dat een harde dobber wordt, jaar in de Leiderdorpse Does Van onze organisatie heb ik drie houden omdat deze hal minder mensen op het evenement ge- groot is dan de Groenoordhal- zet en zij verkochten in len. Maas: „Maar veel onderne- maand slechts tien stands.' STAND VAN HOE KUN JE als boer anno „DOOR HET IMPORTEREN 1991 in het Groene Hart nog van Zuidafrikaanse wijnen een boterham verdienen? hebben wij niet de apartheid Met milieuvriendelijke pro- gesteund." dukten. Kees van Galen in zijn eigen kaasmakerij: Je proeft aan de kaas wat de koeien gegeten hebben.' rOTOBlNDCBRUYN Hoe kun je als boer anno 1991 in het Groene Hart nog een boterham verdienen? Een optimale bedrijfsvoering is er onmogelijk door de hoge waterstand. De koeien kun nen in het voorjaar pas laat op het land en ze moeten in het najaar weer eerder op stal. Verlaging van de water stand zit er niet in omdat dat de natuur in het gebied aantast. Hoe houdt de toch al veel geplaagde boeren stand in die situatie het hoofd boven water? eigen smaak RUUD SEP De oplossing is vrij radicaal: De boeren in het Groene Hart moe ten uit de race voor de hoogste err goedkoopste produktie stap pen en zich richten op kwaliteit. Dat betekent onder meer dat zij moeten gaan produceren met oog voor het milieu. Milieuvriendelijk boeren. Het is een idee dat onderhand ook door de officiële boerenorgani- saties wordt gedragen. Binnen kort wordt er zelfs een stichting opgericht die het voortouw moet gaan nemen bij de pro duktie van 'veenweidekaas'. Een regionaal produkt, dat als gevolg van de milieuvriendelijke produktie heeft. De Alphense boer Kees van Galen (37) is als Ud van het hoofdbestuur van de Christelij- ze een hoogwaardige kaas ge maakt. We hebben daar gezien dat het werkt, dat de nadruk op kwaliteit voor een deel van de boeren perspectief biedt", aldus Van Galen. Sinds een paar jaar gebruikt de Alphense boer aanmerkelijk minder kunstmest en voert hij zijn koeien zo weinig mogelijk krachtvoer. „Dat proef je aan de kaas. Wanneer je het land min der bemest, krijgen allerlei an dere grassoorten en kruiden de kans om te groeien." Het is een manier van boeren die hem erg In 1993 officieel keurmerk voor 'veenweidekaas' ke Boeren- en en Tuinders goed bevalt. Van Galen: „Ie Bond (CBTB) nauw betrokken wordt weer teruggeworpen op bij de plannen. Vorig jaar was het wezenlijke van boeren: het hij reisleider bij een studiereis omgaan met de grond, er voor naar het gebied van de Parme- zorgen dat die vruchtbaar blijft, zaanse kaas. „Er wordt daar al Met kunstmest kun je gemakke- eeuwenlang op traditionele wij- lijk fouten herstellen." Van Galen gelooft niet dat de polders binnen een paar jaar uit bloeiende grasvelden zullen be staan. „Er zal nog wel bemest worden. Maar de slootkanten zullen waarschijnlijk vol komen te staan met allerlei kruiden, want daar mag binnenkort he lemaal geen mest meer op. We hopen dat daar de kruiden gaan groeien die de veenweidekaas een aparte smaak geven." Het duurt nog tot begin '93 voor de eerste veenweidekaas in de winkel ligt. Voor die tijd wordt er onder meer gewerkt aan het opstellen van eisen waaraan een kaas moet voldoen om het officiële keurmerk 'veenweidekaas' te verdienen. Er zullen eisen worden gesteld aan de bedrijfsvoering van de boer, aan de bereidingswijze en aan de kwaliteit van de kaas. „Niemand kan garanderen dat het gaat lopen", zegt Van Galen. „Maar lukt het, dan heb je veel minder last van de be perkingen die de Europese Ge meenschap de boeren de laatste jaren heeft opgelegd en in de toekomst nog zal opleggen." Groeiend agenda-bedrijf in Oegstgeest Tussen de hoekige gebouwen van de marinebedrijven en de gemeentewerf aan de Oegst- geester Haarlemmerstraatweg wrong zich enige tijd geleden het heel wat gracieuzer pand van International Merchan dising (IM). Een waterpartij met fontein, donker getint glas en een witte jaguar zetten de toon maar verraden niet wat zich achter de pui en het solide hek afspeelt. IM maakt agenda's. Omzet: ruim 20 miljoen gulden per jaar. Henk Holzhauer, export mana ger, doet het woord. Directeur H. Rijmenam was ooit uitgever van de bekende Rijam-agen- da's. zijn bedrijf werd opge kocht door de concurrent en Rijmenam vertok. Hij moest weer bij nul beginnen en is nu uitgever van de schoolagenda's The Next Generation. Hij heeft nu met IM in Oegstgeest weer een miljoenenbedrijf. Holzhauer typeert zijn directeur als iemand met een bijzondere uitstraling, die zijn personeels bestand in korte tijd verdrievou digde. Hij zou zijn stempel dmkken op binnen- en buiten kant van het gebouw, de artike len en de promotie. „Zo maakt Rijmenam zelf foto's voor de IM-catalogus. Veel van die plaatjes schiet hij als hij samen met zijn echtgenote per jeep door de wereld trekt, op zoek naar ideëen en trends. Overname „Hij was de jongste telg uit het Rijmenam familiebedrijf. Een bedrijf dat in de jaren zestig groot is geworden met de ver koop van de losbladige succes agenda's en de Rijam school agenda's. Vijftien jaar geleden werd Rijmenam met naam en al overgenomen door Tetterode. De IM-directeur heeft er nog twee jaar gewerkt en is toen weer voor zichzelf begonnen aan de Jan Muschlaan in Den Haag. Met onder meer foto-al bums en onder de naam Inter national Merchandising", ver telt Holzhauer. Rijmenam werd distributeur voor twee grote Europese mer ken agenda', die nu onder eigen merknamen op de markt wor den gebracht. Hij is de uitvinder van de overdwarsagenda's. de slim pocket diary: ultra-dunne pocket- en bureau-agenda's met veel schrijfruimte. Nu voert hij wereldmerken als Letts of London. Nazareno Gabrielli en Time Fax organisers. Met het oog op de open gren zen in 1992 is er inmiddels ook een vestiging van International Merchandising in Brussel. Het personeelsbestand groeide sinds de gang naar Oegstgeest met veertien naar 21 en het ein de zou nog lang niet in zicht zijn. Zowel Rijmenam als Hol zhauer reizen heel wat af om de nieuwste internationale trends te signaleren. De strijd om de schoolagenda's is, vooral de laatste jaren, het hevigst Droomwereld Pour Elle (voor meisjes), Next Generation, Lines Colori, Back to School, Lovely Z (zwart-wit) en O O (eenvoudige rooster- agenda's): het zijn alle namen die de jeugd aanspreken en waarvoor grif bedragen tot 17,50 gulden worden neerge teld. Schoolagenda's die wor den ondersteund door een mo delijn en die tijdens saaie lesu ren een handje helpen bij het creëren van droomwerelden. De verkoop vindt plaats via tax-freeshops en rechtstreeks aan grote Nederlandse en inter nationale bedrijven. Het be drukken (met bijvoorbeeld goudfolie) van de artikelen met beeldmerk van ver, gebeurt in Oegstgeest. worden ze ook in geschenkver pakking gestoken. Directeur H. Rijmenam (midden) heeft met IM v drijf in agenda's. Import Zuidafrikaanse wijn: geen hobby maar een professioneel bedrijf. Zoeterwouds bedrijf importeert Zuidafrikaanse wijnen In de oude paardestal van de boerderij Vennesloot aan het Zoeterwoudse Watertje liggen dozen vol Kaapse wijnen hoog opgetast. In de witte boerderij is het wijnbedrijf 'Cave Philippe' gevestigd. Het bedrijf van Patri cia van der Ven-Slotemakers importeert Zuidafrikaanse wij nen naar Nederland en ver koopt het aan slijters, horeca, groothandelaren en particulie- „Het is geen hobby maar een professioneel bedrijf', zegt Pa tricia van der Ven-Slotemaker over haar wijnimportbedrijf. „Als je werkelijk iets wilt, moet je het groot aan pakken. Er zijn genoeg kleine bedrijfjes, maar zoiets wilden wij niet. Wij heb ben klanten in het hele land en binnenkort hopen we ook in het buitenland zaken te doen. De import van Kaapse wijnen was dit jaar al twee keer zoveel als vorig jaar en zal waarschijnlijk nog wel toenemen." foto jan holvast Sinds de politieke veranderin gen in Zuidafrika. het eind van de apartheid lijkt inzicht zijn de produkten uit dit land minder omstreden. Van der Ven-Slotemaker maakte twee jaar geleden voor het eerst ken nis met de Zuidafrikaanse wij nen. „Met het gezin reisden we door Zuid-Afrika om in Botswa na een jungletocht te maken. We proefden daar van de Kaap se wijnen en waren meteen ver kocht. We vonden de wijn zo goed dat we overwogen om in Nederland een bedrijfje op te zetten om het naar Nederland te importeren en te verkopen. We beschikten over voldoende financiële middelen om zo'n bedrijfje te beginnen. Boven dien werden de kinderen groter en was dit een goede mogelijk heid om mijn studie Engels en Public Relations in praktijk te brengen." „Omdat wij niet de nodige know how hadden, hebben we Anton Keys gevraagd om de wijnen voor ons te proeven. Hij bezit een grote wijnhandel en was in 1989 wijnproever van het jaar. De wijnen bleken zo goed dat we werkelijk het bedrijfje konden opzetten. Er waren al drie Nederlandse importeurs, maar een vierde kon er nog best bij. Het bleek een gat in de markt." Het bedrijf verkoopt niet al leen aan de groothandel maar opent ook elke vrijdag- en za terdagmiddag voor particulie ren haar proeflokaal. „Mensen zeggen wat hun smaak is en dan zoeken wij daar de wijn bij", legt Van der Ven-Slotema- ker uit. Zuur „De Zuidafrikaanse wijn is her kenbaar aan het 'kleine zuurtje', een zuur na- smaakje. Het kli maat is in dit Afrikaanse land gematigd en er mislukken daar om nauwelijks druivenoogsten. Door het grote aantal zonuren is de wijn fruitig. De Zuidafri kaanse wijnboeren volgen de westerse tendensen en technie ken zodat de smaak van de wijn veel lijkt op die van de Europese wijnen", weet de bedrijfsleid ster. „Sancties tegen Zuid-Afrika zijn goed geweest voor de Kaap se wijn", vult Zuidafrikaan Wil lem Hanekom aan. Hij is 'de man op de weg', die de wijn aan de Nederlandse handelaren en hoteliers tracht te verkopen. „Doordat de handel met het buitenland stokte, richtten de wijnboeren zich op de binnen landse markt. De markt in Zuid- Afrika raakte echter verzadigd. Om hun positie op de Afrikaan se markt vast te houden, waren de wijnboeren genoodzaakt om de kwaliteit verbeteren. De Zuidafrikaanse wijn is nu van topkwaliteit." „Door het importeren van deze wijnen hebben wii niet de apartheid gesteund," vindt Van der VenSlotemaker. „Uc vind dat je de politiek buiten de wijnsfeer moet houden. Je ver koopt gewoon een produkt dat goed is. Wij hebben ingespeeld op de markt. We zijn gewoon op het juiste moment met de zaak begonnen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21