Regio Beddentekort nijpend Onderwijsmethode tegen 'Vliegende Hollander-syndroom' Voorschoten blijft streekmuziekschool trouw Jeugdwerk ligt stil na ongeval medewerkster Wijk Kerkehout in Wassenaar wordt 30-kilometerzone Woensdag 9 oktober 1991 Redadie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS «MIEPDE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Groen Links-band met Belgen VOORSCHOTEN Groen Links-Voorschoten ontvangt aan staande zaterdag een groep leden van de politieke partij Agalev uit de Belgische zustergemeente Schoten. Agalev en Groen Links houden een alternatieve jumelage omdat beide partijen het niet eens waren met de 'kostbare inhoudsloze opzet van het jumela ge spektakel in mei jl.\ zo schrijft Groen Links-Voorschoten. Agalev Schoten kwam in mei helemaal niet opdagen en het raadslid van Groen Links betaalde het 'decadente diner' uit ei gen zak, 'om het in een tijd van bezuinigingen niet op gemeen schapsgelden te laten drukken'. Vier redenen voor een feest OEGSTGEEST De Oegstgeester agrarische school viert 1 no vember een groot feest. Er zijn vier aanleidingen: de fusie van negen agrarische scholen, het aftreden van Kneppers als direc teur van de school Oegstgeest en het aantreden van zijn opvol ger Chevalking. Ook gaan enige leerkrachten met de vut. Carnavalclub overleeft na noodoproep LEIDERDORP Zes nieuwe bestuursleden en zelfs een nieuwe prins carnaval hebben zich aangediend bij de Rijnschuimers. De Leiderdorpse carnavalsvereniging was een week geleden nog op sterven na dood: het allerlaatste bestuurslid deed in de ledenver gadering nog één laatste oproep om de vereniging te redden. De onderdanen van het 'Bullerijk' lieten het de afgelopen twee jaren massaal afweten. Vorig jaar was op de elfde van de elfde geen prins carnaval beschikbaar om de sleutels van Leiderdorp in ontvangst te nemen. LEIDEN NIEUWSLIJN WASSENAAR IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER Drie docenten van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar hebben een onderwijsmethode geschre ven voor Nederlandse ldnderen in het buitenland. Het Moeder taalpakket, zoals de studieme thode heet, werd gistermiddag officieel gepresenteerd door Ivo de Wijs in het onderwijscen trum van Rotterdam. Twee jaar hebben D. den Ou den, A. Hubkes en M. Nales aan de leergang gewerkt in opdracht van de Stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland (NOB) en het ministerie van on derwijs. Het Moedertaalpakket bestaat uit studieboeken en ge luidscassettes die geschikt zijn voor de onderbouw en boven bouw van mavo, havo en vwo. De onderwijsmethode is afge leid van de op het Rijnlands Ly ceum gebruikte methode Taal goed. Het Moedertaalpakket is vooral gericht op informeel taal gebruik, de taal die wordt ge bruikt om emoties te uiten. De ervaring leert dat kinderen die lange tijd in het buitenland hebben doorgebracht alleen formeel Nederlands beheersen: de emotieloze taal die de mees te mensen gebruiken als zij bij voorbeeld met een meerdere spreken. Rare uitroepen en kwinkslagen komen er niet in voor: zo beschaafd mogelijk is het dèvies. Het zal duidelijk zijn dat kin deren die zich alleen van de for mele taal bedienen, problemen kunnen krijgen. Doordat zij zijn niet in staat zijn hun emoties duidelijk te maken aan anderen, simpelweg doordat zij die niet weten te verwoorden, komen sommige kinderen in een soci aal isolement. Dit aanpassings probleem wordt het Vliegende Hollander Syndroom genoemd. De auteurs van het Moedertaal pakket hopen dat hun nieuwe methode voorgoed met deze aandoening afrekent. De nieuwe leermethode zal door de Stichting IVIO in Lely stad worden uitgegeven. Er is al veel vraag naar het materiaal van Nederlandse scholen in het buitenland. Trots De rector van het Rijnlands Ly ceum, J. Mos, is trots op het werk van zijn docenten, waar van er één, Nales, inmiddels niet meer aan de school ver bonden is. „Zij hebben het enorme karwei tot een uitste kend einde gebracht. En dat zal de naam van 'onze school zeker ten goede komen", aldus Mos. Hij denkt dat zijn school deze belangrijke opdracht heeft ge kregen, omdat het Rijnlands Ly ceum een goede naam heeft op het gebied van internationaal gericht onderwijs. Veel leerlin gen zijn door het werk van hun ouders langere periode in het buitenland geweest. En het on derwijsbeleid van de school sluit hierbij aan. In dat kader was er onlangs een uitwisselingsprogramma tussen leerlingen uit Aberdeen en Wassenaar. Dit kon makke lijk worden gerealiseerd omdat het Rijnlands Lyceum in deze Schotse stad een dependance heeft voor Nederlandse kinde ren, die door het werk van hun ouders in het buitenland ver blijven. In Londen heeft de school nog zo'n dependance. Een Nederlandse dependance is daar in augustus aan toege voegd: de internationale afde ling van het opgeheven Neder landse Lyceum in Den Haag. Het Rijnlands Lyceum kan zich dan ook terecht een school met internationale allure noemen. Snel duidelijkheid over raadhuisplan Groen Links had haar notitie 'Een haalbaar en betaalbaar gemeentehuis!' niet eerst aan pers en publiek moeten presenteren en dan pas aan gemeenteraad en college van burge meester en wethouders, stelt de wethouder ambtelijke huisvesting. Hij heeft daar formeel beschouwd gelijk in, maar hij kan het daar onmogelijk bij laten. Dit op straffe van totaal onbegrip van de burger voor de voorlopige keuze van nieuwbouw aan de Lijtweg. De af stand tussen burgers en hun bestuur kan daar alleen maar groter van worden. De wethouder moet als de weerlicht ant woord geven op de zeer brandende vraag of de beweringen van Groen Links kletspraat zijn of dat ze de discussie over de ambtelijke herhuisvesting een zinnige wending geven. Het nader onder '.oek naar het GL-plan moet zelfs voorrang krijgen op het reeds ingezette onderzoek naar ae plannen voor nieuwbouw aan de Lijtweg. Snelle duidelijkheid is niet alleen in het be lang van de burgers, die uiteindelijk de reke ning van de herhuisvesting van het ambtelijk De bewering van de Oegstgeester afde ling van Groen Links dat de gemeente 7,5 miljoen gulden kan uitsparen op het raadhuisplan, verdient beter dan de ronduit flauwe reactie van CDA-wethou- der J. van der Reyden. apparaat krijgen gepresenteerd, maar ook in dat van de geloofwaardigheid van het gemeen tebestuur. De discussie over de ruimtenood in de gebouwen aan het Wilhelminapark duurt al jaren en is met opzet over de gemeenteraads verkiezingen van maart 1990 heengetild. Dit om te voorkomen dat een partij goedkope suc- cesjes zou kunnen boeken door met het thema 'gemeentehuis' aan de haal te gaan. Het is mede de verdienste van Van der Reyden dat sinds hij de portefeuille ambtelijke huis vesting beheert er eindelijk gang in de discus sie zit. De verschillende raadsfracties durven daardoor voor hun mening uit te komen. Groen Links doet dat het luidst en duidelijkst. De discussie zou direct aan tempo en duide lijkheid inboeten als de actie van Groen Links ertoe leidt dat de rest van de raad en het college in hun schulp kruipen. De reac tie van de wethouder op het GL-plan is daar het eerste slechte voorbeeld van. De schijn dat een heel nieuw gemeentehuis meer een kwestie van prestige dan een oplossing van een knellend probleem is, wordt daardoor versterkt. Ongunstig neveneffect van het op scherp stellen van de discussie door Groen Links is wel dat er hoe dan ook mensen gezichtsver lies moeten gaan lijden. Een pijnlijk proces waaraan moeilijk valt te ontkomen nu de Oegstgeester gemeenteraad niet langer kan volhouden dat het gemeentehuis geen poli tieke kwestie is. Als Groen Links het bij het rechte eind heeft dan hebben de andere fracties heel wat uit te leggen. Hun voorlo pige keuze voor nieuwbouw is immers ruim twee keer zo duur. Slaat Groen Links de plank volledig mis, dan kan die partij poli tieke relschopperij worden verweten. ACHTERGROND OEGSTGEEST WIM KOEVOET VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINCS De gemeente Voorschoten stapt niet uit de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken (SML). Burgemeester en Wethouders stellen zelfs voor om de aanvan kelijk voor 1992 voorgestelde bijdrage te verhogen van 110.000 naar 125.000 gulden. In 1993 en 1994 zou de gemeente lijke bijdrage naar 110.000 gul den moeten in plaats van de eerder voorgestelde 100.000 gulden. Dit blijkt uit de ge meentelijke notitie 'toekomst muziekonderwijs'. B en W willen de notitie van daag al bespreken in de raads commissie welzijn, hoewel de meeste commissieleden het stuk pas deze week ontvingen. Omdat ook directeur Prinsen van de streekmuziekschool van avond niet aanwezig kan zijn, lijkt het waarschijnlijk dat de behandeling wordt uitgesteld naar de 'reservedatum' van 22 oktober. De dreiging dat een of meer dere in de SML samenwerkende gemeenten uit de gemeen schappelijke regeling stapt, hangt al sinds oktober 1990 als een zwaard van Damocles bo ven docenten en leerlingen van de school. Vorig jaar werd be kend dat de SML met grote fi nanciële problemen kampt, waardoor de deelnemende ge meenten Leiden, Oegstgeest. Wassenaar en Voorschoten flink over de brug moesten komen. Een besluit om eventueel per 1 januari 1993 uit het samen werkingsverband te treden zou Voorschoten moeten nemen voor 1 januari 1992. Pas in 1994 wordt het gebouw van Leythenrode gerenoveerd en uitgebreid. Dan wordt ook de tweede afdeling voor demente bewoners geopend. FOTO WIM DIJKMAN VOORSCHOTEN De westzijde van het viaduct onder de twee nieuwe spoorbanen ter hoogte van Voorschoten is inmiddels gereed. In april volgend jaar rijden de treinen over deze sporen, waarna de oostzijde (de be staande twee sporen) wordt aangepakt. De NS zullen voor deze klus op korte termijn een aannemer kiezen. Het 'oude' spoor moet op gelijke hoogte worden gebracht met het nieuwe en het tweede deel van het viaduct moet worden aangelegd. Nu loopt de tunnel nog halverwe ge dood op een damwand. In de komende ja ren krijgt Voorschoten ook een nieuw station, dat wordt gebouwd op de parkeerplaats van het bedrijf INNOVAM. Wanneer met de bouw wordt begonnen is nog niet bekend, maar de NS streven ernaar om de nieuwe hal te in de jaren 1994-1995 in gebruik te nemen. Een aantal wegen dat het spoor kruist zal gen een nieuwe station. Voor gebruikers van de Rou- boslaan zou dat betekenen dat het niet langer aantrekkelijk is om deze weg als sluiproute richting Leidschendam te gebruiken. FOTO WIM DIJKMAN Bestuur SJJO zoekt oplossing Het tekort aan bedden voor demente bejaarden is in de Leidse regio zo nijpend, dat het Leiderdorpse verpleeg huis Leythenrode versneld een afdeling voor psycho-ge- riatrische patiënten opent. Drie tot vier jaar eerder dan gepland worden in het tehuis, dat tot nog toe alleen be woners met lichamelijke aandoeningen behandelde, 32 demente bejaarden opgenomen. Op de wachtlijst voor de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek staan mo menteel 270 tot 280 mensen. van der plas de groepen patiënten. Deze ontwikkeling kwam de De overschakeling op de verple- afgelopen maanden ging van zowel psycho-geriatri- sche als somatische patiënten zou eigenlijk pas plaatshebben na de grote opknapbeurt en uit breiding van Leythenrode die voor 1994 staat gepland. Deze renovatie en nieuwbouw gaat naar schatting 23 tot 24 miljoen gulden kosten. „In feite grijpen we nu al vooruit naar de situatie die na deze operatie zou ont staan", vertelt geneesheer-di recteur B.R. van Beusekom. „Het verpleeghuisplan van de provincie voorzag in de toe komst al in de opname van bei stroomversnelling. Tegenover doeningen. Het aantal aanmel dingen uit deze laatste groep is alleen al bij Leythenrode zo drastisch gedaald dat op een bepaald moment ongeveer 20 bedden leeg bleven. Tweede afdeling Met toestemming van het zie kenfonds, de inspectie volksge zondheid en de provincie Zuid- Holland is dan ook besloten om nog deze maand een afdeling voor psycho-geriatrische pa tiënten te openen. Als de reno vatie en nieuwbouw achter de Wachtlijst noodzaakt Leythenrode tot versnelde opening afdeling dementie de lange wachtlijst voor demen te bejaarden het duurt door gaans één tot twee jaar voordat er een plekje vrij is staat na melijk een afnemende vraag naar verpleeghuisbedden voor patiënten met lichamelijke aan- rug zijn, komt daar nog een tweede afdeling voor weer zo'n dertig bewoners bij. In de toe komstige opzet telt Leythenrode dan 120 bedden voor bejaarden met lichamelijke aandoeningen en 60 bedden voor demente be- Voor de opname van de psy cho-geriatrische patiënten is een bestaande afdeling van het tehuis geschikt gemaakt. Van Beusekom: „In de praktijk bete kende dat onder meer het tref fen van bepaalde veiligheids voorzieningen voor deze speci fieke doelgroep. De afdeling is verder ook afsluitbaar." De overschakeling heeft geen grote gevolgen voor het perso neelsbestand van Leythenrode. De medewerkers in totaal werken er 270 mensen in volle dig of part-time dienstverband beschikken over een oplei ding die voor beide groepen be woners geschikt is. „Wel zijn er enkele functionarissen met spe cifieke deskundigheid aange trokken", aldus Van Beusekom. De nieuwe afdeling wordt op 26 oktober officieel geopend door burgemeester A. Brugge- man van Leiderdorp. Net als een groot aantal andere instel lingen uit de gezondheidszorg houdt Leythenrode dan een open dag. oegstgeest wim koevoet Het jongerenwerk van de Oegst geester stichting SJJO ligt dezer dagen helemaal stil. Jongeren- werkster Angela Peufflik verblijft in het ziekenhuis waar ze her stelt van - de gevolgen van een ongeluk dat ze heeft gehad met haar bromfiets in haar woon plaats Zoetermeer. Op weg naar het SJJO-onderkomen in Haas- wijk in Oegstgeest is zij tegen een lantaarnpaal opgereden. Ze liep daarbij onder meer een hersenschudding op, enkele ge broken ribben en blauwe dar men. Vorige en deze week is er in het onderkomen van de SJJO niet aan jongerenwerk gedaan. Volgens Peuffliks collega Joock Steenbakker (kinder- en tiener- werkster) is nog niet duidelijk hoe het SJJO-bestuur hier een mouw aan wil passen. „Je zou kunnen denken aan een ver vanger, aan het terugbrengen van het aantal uren voor jonge ren of je zou alles aan de vrijwil ligers kunnen overlaten." Steenbakker noemt het 'on waarschijnlijk' dat Peufflik voor 1 november aanstaande terug keert. Op die dag loopt het ar beidscontract met de jongeren werkster af. Hierover is veel te doen. De SJJO wil dat de ge meente het jongerenproject van de SJJO structureel subsidieert. De gemeente probeert het be stuur echter zo ver te krijgen dat het anders omspringt met de jaarlijkse subsidie. Van de SJJO wordt meer jongerenwerk ver langd, ook al zou dit leiden tot een vermindering van het jeugd- en tienerwerk. Strafkorting Welzijnswethouder T. Kohlbeck (PvdA) overlegde de afgelopen periode op aandringen van de gemeenteraad zeer intensief met het SJJO-bestuur over een werkplan voor de toekomst. In de eerste gespreksronden is de Angela Peufflik: uit de roulatie. FOTO WIM DIJKMAN SJJO onder druk gezet. In de ge meenteraad waren dan ook al stemmen opgegaan om het jeugd- en jongerenwerk een strafkorting op de subsidie op te leggen. Kohlbeck weet pas sinds kort van het ongeval dat Peufflik heeft gehad. Commentaar op de situatie kon hij vanochtend nog niet geven. De wethbuder voerde vanmiddag één van de tweewekelijkse gesprekken met het SJJO-bestuur. WASSENAAR» Een deel van de wijk Kerkehout in Wassenaar wordt opnieuw ingericht. De buurt krijgt het predikaat '30-kilometerzone'. Er worden maatregelen genomen om de snelheid van het verkeer terug te dringen. De werkzaam heden worden uitgevoerd in aansluiting op het herstel van de riolering. De plannen omvatten onder meer het aanleggen van ver hoogde kruisingen en drempels. Ook komt er meer parkeergele genheid en krijgt het plantsoen tje aan de Mariastraat een op- loiapbeurt. Verder wordt aan dacht besteed aan het resteren de openbaar groen in de wijk. Er zijn geen plannen om de rij richting van het verkeer te ver anderen. Voor de herinrichting komen in aanmerking de Adrianastraat, de Agathastraat, de Albertine- straat, de Charlottestraat, de Ja- cobastraat, de Johannastraat, de Mariastraat en de Louisestraat. Voor de bewoners van Kerke hout wordt op dinsdag 15 okto ber om 19.30 uur een informa tie-avond gehouden in het buurtcentrum aan de Charlotte straat 3-5. De plannen worden onder meer aan de hand van di a's toegelicht. De voorstellen voor de herin richting zijn gemaakt in nauw overleg met de buurtvereniging Kerkehout. Zij heeft de gemeen te een aantal voorstellen gedaan om de wijk veiliger te maken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20