Leiden Alkmaars Ontzet suf kinderfeestje Woensdag 9 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 17 3-OCTOBERBESTUURDER Heruer vindt dat de feesten in Alkmaar en Leiden niet met elkaar zijn te vergelijken. Jn Alkmaar wortelen de activitei ten anders in de gemeenschap, het is meer een verenigingsfeest" Drie Octobervereeniging op bezoek bij zusterclub Wie de viering van Leidens Ontzet op 3 oktober gewend is zal de Alkmaarse versie, vijf dagen later (of eigenlijk: 360 dagen eerder), maar een dooie boel vinden. Gonst het in Leiden 36 uur lang van de activiteiten voor jong en oud, in Alkmaar worden alleen een paar optochten en veel kinderpartijtjes gehouden. Een driekoppige delega tie van de Leidse 3-Octobervereeniging ging gisteren op bezoek bij haar zustervereniging in de Noordhollandse Kaasstad. „In Leiden is het echt een massaal volksfeest, in Alkmaar is het meer een verenigingsfeest," zegt R. Heruer van de 3 October-optochtcommissie. king. Waar in Leiden de dis- codreunen, patat- en vislucht je Na aankomst in de ochtend op al op het perron tegemoet ko- het plaatselijke station, wijst men, lijkt de Kaasstad een ge- nog niets op feest of herden- wone, doordeweekse dag te be LEIDEN LOMAN LEEFMANS leven. Winkels zijn nog open. Een kilometer verderop, bij het hypermoderne politiebureau, verdringen drommen mensen zich rond de wagens van de plaatselijke brandweer die een demonstratie geeft. Lange lad ders en stevige stralen. Als een brandweerman na lang klaute ren eenmaal de bovenste etage van een vijf verdiepingen hoog gebouw heeft bereikt, zet een groepje leukerds een liedje in: „Kom van dat dak af." Het ronde uiterlijk en de olij ke vriendelijkheid van de ge meentelijke voorlichter doen vermoeden dat het later op de dag nog wel goed komt met 'Alkmaars Ontzet'. En de bui tengewoon gezellige binnenstad heeft alles wat een historisch centrum hoort te hebben: smal le straatjes, grachtjes en steegjes met veel boetieks, kroegjes, een klein ros buurtje en is vrijwel geheel autovrij. Kan Leiden nog wat van leren. De straatnamen zijn er kort en ongetwijfeld met een historische verklaring. Wat de denken van Laat, Heul, Houttil, Mient en Fnidsen. Kortom, reden genoeg om Alk maar, ook op een herziene Ne derlandse versie van het spel Monopoly, niet op te nemen. Notabelen Dè deftige kroeg in Alkmaar is het Gulden Vlies en dat is dan ook het verzamelpunt van de 8 October-Vereeniging. Net als in Leiden een groepje plaatselijke notabelen die bezoek krijgen van een aantal wethouders, de burgemeester, de commissaris van de koningin èn 'de Leidse afvaardiging. Een jeugdoptocht trekt onopgemerkt aan de hoge heren voorbij. Je kan aan de meegevoerde bakkies, karretjes en wagentjes zien dat de kin- ders al maanden op de knutsel club met 8 oktober bezig zijn geweest. Op de stoepen staan de mensen nauwelijks twee rij en dik. Het feest moet kennelijk nog beginnen. 3-Octoberbestuurder Heruer vindt dat de feesten in Alkmaar en Leiden niet met elkaar zijn te vergelijken. „In Alkmaar worte len de activiteiten anders in de gemeenschap, het is meer een verenigingsfeest. Scholen krij gen er alleen op verzoek vrij, als ze meedoen aan een activiteit. En het slotfeest in het Gulden Vlies is speciaal voor de leden van de 3-Octobervereeniging. Zoiets is in Leiden ondenkbaar. In Leiden is het een volksfeest, op straat". Voorzitter van de 3-October- vereeniging, P. den Os, wijt het tamme karakter van de 8-Octo- berviering aan een krappe kas van de zusterclub in Alkmaar. „Jarenlang was het Alkmaars Ontzet een beetje ondervoed door weinig financiële armslag. Bovendien is het in Alkmaar al tijd slecht weer, nu toevallig niet". Rond het middaguur wijst echter nog steeds niets op fees telijkheden die er aan zitten te komen. Of het moet een groep van twee honderd lagere scho lieren zijn die onder begeleiding zaklopen en eiergooien op het historische Waagplein. Zoals ook uit het programmaboekje blijkt, is 8 oktober in Alkmaar vooral voor kinderen bedoeld, 'n Ballonwedstrijd, kinder- en lampionoptocht, demonstraties van brandweer en marine, pop penkast, kermis, crossfietswed- strijden. Zeker ook omdat de cafés nog dicht of onbevolkt zijn, nauwe- lijk muziek op straat te horen is, niemand ook maar een gekke pet heeft opgezet, de kermis makkelijk op het Leidse Stad huisplein zou passen en een markt op de toch aardige grachtjes ontbreekt, is Alkmaars Ontzet nog het best te vergelij ken met Koninginnedag in Lei den. Een paradijs voor kinderen en de straten blijven ver schoond van gemorst bier, snackverpakkingen, visresten, kotsplekken en plastic bekers. Geen planten, knuffeldieren en paling maar ingetogen voorbij gangers die voor hetzelfde geld zo uit de kerk hadden kunnen komen. Feestmoe In een pijpelaatje aan het, voor al bij toeristen bekende, Waag plein waar de Kaasmarkt wordt gehouden, is het stil. ,,'t Is ei genlijk niks, Alkmaars Ontzet", zegt Frank van de Wijk. Samen met zijn vriend Robin de Ruiter willen de twee dertigers wel uit leggen waar het de Kaastad vooral op deze dag aan ont breekt. „Ik denk dat de mensen een beetje feestmoe zijn gewor den. Er zijn te veel grote activi teiten achter elkaar geweest. De kaasmarkt, de landbouwdag, de grote kermis, de jazzweek - die ook door de 8 Octobervereeni ging wordt georganiseerd - en het Jordaanfestival. En dat alle maal in twee maanden", aldus De Ruiter. Volgens het duo ou dere jongeren was er in de jaren zeventig veel meer te doen: „Ik heb begrepen dat zelfs de scho len vanochtend niet vrij waren". De grote jaarlijkse optocht wordt in Alkmaar als het hoog tepunt van de festiviteiten ge zien. Tenminste, door de ge middelde Alkmaarder want het duo De Ruiter en Van de Wijk geeft liever een rondleiding door het biermuseum: „Zodat je niet alleen maar negatieve din gen over Alkmaar zult schrij ven". Met de pijnlijk mislukte Leid se optocht in het achterhoofd wacht de verslaggever de komst van de stoet af. Die heeft jaar als thema 'de eenwording van Eu ropa'. De optocht arriveert pre cies op tijd op het Waagplein. En hoewel ze wat feesten betreft dus nog een hoop van Leiden kunnen leren, is het omgekeer de het geval waar het de op tocht betreft. Wat doe je name lijk als je door een binnenstad moet met smalle straten en veel publiek? Je maakt de praalwa gens gewoon wat smaller en langer, laat muziekkorpsen, ma jorettemeisjes en andere groe pen gewoon met niet meer dan vier naast elkaar lopen. Politie te paard zorgt ervoor dat het publiek niet al te opdringerig wordt. Na de korte maar verzorgde optocht gaan de toeschouwers naar huis. Geen applausje, geen lach, zelfs geen grijns kon er vanaf. „Vanavond wordt het wel gezellig, overal zijn er bandjes en de kroegen mogen tot twee uur open", doet Van de Wijk nog een verwoede poging zijn provinciestadje wat kleur te ge ven. Het helpt niet meer. Zelfs slecht gemengde en fout ge prakte hutspot wint het altijd van kwalitatief goede, maar ver keerd geproportioneerde kaas. AGENDA LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 9 OKTOBER Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg (bij Blauwe Vogel weg), van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Bespreking Wintercompetitie afd. Binnenvissers van HSV De Sportvis ser, in het clubgebouw aan de Bos weg, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 10 OKTOBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Stationsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Studieconferentie met als onderwerp 'sociale vernieuwing in kleine ge meenten', 's middags diverse workshops, in het SOSA-gebouw, Boerhaavelaan 345 van 9.30 tot 16.30 uur. Concert door Emmy Verhey met 'De Vier Jaargetijden', Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15 uur. Klaverjassen en sjoelen bij Tamarco, Clubgebouw Van der Marckstraat, an- vang 20.00 uur. Klaverjassen en rummikub, Freriks- hof. aanvang 20.00 uur. Fietsen Vergadering van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in het Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 14.00 uur. Strandvisvergadering van HSV 'De Sportvisser', in het clubgebouw, Bos weg, aanvang 20.00 uur. Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal (bij sportschool Goederaad), Raadhuis laan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Door de politie is al een aantal malen mijn fiets weggehaald bij het station. Niet ten onrechte, want hij stond op een plaats waar het wettelijk niet is toege staan om daar je fiets te plaat sen. Dus na mijn fiets opge haald te hebben bij het politie bureau (tegen betaling van een tientje) zou ik de volgende keer mijn fiets bij de taxi-standplaats neerzetten. Daar eenmaal aangekomen, was mijn eerste indruk: wat een klerezooi is het hier. Tegen de muur staan een paar in elkaar getrapte barrels. Een stukje ver derop-staan fietsen die in staat van ontbinding zijn. Ze moeten hier al maanden of jaren staan, want er is door alle roest geen stukje chroom te zien en alle onderdelen zijn er afgehaald. Verder is mij opgevallen dat daar ook fietsen staan die elke dag op dezelfde plaats in dezelf de positie staan. Hieruit conclu deer ik dat deze fietsen niet meer gebruikt worden. Ga bijvoorbeeld alle fietsen die rond het station staan van een sticker voorzien, die eraf ge haald moet worden als de be treffende fiets nog dagelijks ge bruikt wordt. Na een dag of vijf staan de fietsen die niet ge bruikt worden nog met deze sticker, zodat deze fietsen even tueel verwijderd kunnen wor den. Hierdoor kunnen de mensen hun fiets daar weer normaal neerzetten, zodat het daar ook niet zo'n zooitje wordt. M.C. de Jong Laan van Oud Poelgeest 2 Oegstgeest Verkeer Op 12 januari 1991 werden mijn slechtziende ouders aangereden op een zebrapad op de Lam- menschansweg. Op het mo ment van het ongeluk was mijn vader al over de helft van de weg, mijn moeder liep iets ach ter hem aan. Mijn moeder is dezelfde dag nog overleden, mijn vader een half jaar later. Op 24 september jl. deed de rechtbank uitspraak over dit on geval. In het gewezen vonnis houdt de rechter er rekening mee dat mijn ouders onvoor zichtig zouden zijn overgesto ken. Er zijn echter geen getui genverklaringen die erop wijzen dat dat ter plekke het geval was. Het feit dat mijn vader al op de helft van de weg was, duidt daar ook niet op. Ik vind dat wij ons als ge meenschap moeten schamen dat we op deze manier een ver keerssysteem toestaan waarin bepaalde groepen mensen niet meer passen: bejaarden, vooral de slechtzienden onder hen, en kinderen. Als die worden aangereden dan is het bijna hun eigen schuld: 'hadden ze maar niet zo onvoorzichtig moeten overste ken'. Moeten we op deze ma nier ons verkeerssysteem 'de hand boven het hoofd houden'. Naar mijn mening past dat niet in een land dat zich beschaafd en ontwikkeld noemt. Wat is belangrijker: een snelle doorvoer van het verkeer of de veiligheid van kwestbare ver keersdeelnemers? Want het gaat natuurlijk niet alleen om mijn ouders, iedere dag vallen er tientallen slachtoffers in het verkeer! Jan Blom Pinksterbloem 4 Bome Stickers met hakenkruizen verspreid heeft verspreid, is onbekend. De politie heeft gisteren aan het Overigens bleken de kleefplaat- Plantsoen, de Thorbeckestraat, jes, althans wat de lijm betreft, Cobetstraat en de Roodenbur- van uitstekende kwaliteit. Agen- gerstraat op auto's en ramen ten slaagden er namelijk niet in stickers met hakenkruizen aan- om de stickers te verwijderen, getroffen. Wie die stickers daar hoe zeer ze ook hun best deden. BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren G Gerco, zv. J. Kuijt en M. Hoek Robin, zv. A. van der Toorn en A. van der Plas Umut. zv. Z. Topuz en F. Topuz Soraya. dv. J.H. Pen en J.C. van Vliet Patricia Wilhelmma. dv. F.G. Sprengeren W.J. de Goeij Bastiaan. zv. W.H. Dekker en HC. de Jong Hugo Timotheus. zv. G.J. Vreugdenhil en K. Aalbers Tessa Mathiide Julia, dv. C. van Vliet en A. Zonneveld Bilge, dv. A. Olger en S. Olger Sabah, dv. M. El Ou- ahabi en A. Alouat Pak Long, zv. S.K. Cheung en KW. Cheung* Milo, zv. RE. Dool en J. van Zuuk Laurens Persijn, zv. M.F. Stoop en L.M.L. Taggenbrock Man Yeu, dv. Y.C. Lau en F. Wu Chyf- haijk Mohamed Fhacyl, zv. F.L. Moenne Céline Maria Paula. dv. C.J.M. Peers man en G.L.M. Korsten Joyce Eline, dv. P. Devilee en H.C. Serné Engelma Wilhelmina Maria, dv. J.M. Heemskerk en G.M. de Goeij Yvette, dv. B.J. Gie- sen en S.H.M. Huntelerslag Rick Cor nells Albertus, zv. T.C.J. van Schie en R.C. Koemans Darrell Dennis. zv. B 0. Gerardo Omar, zv. A.K. Benissaid en K. Fannaoui Marco Marius. zv. T. Kor- suize Sarah Johanna, dv. A.H P. Nig- gebrugge en A. Janssen Ibrahim, zv. M. Zaroual en M. Hadouch Maxime, zv. W.J. Guikingen A. Ruijgrok Daph ne Lianne. dv. C. van Oosten en E.W.I Groenendijk Marjolein Lisette, dv. A.R. Janssen en K. van Duijvenbode Rutger Michiel. zv. J. Zwennis en L.K. Golter- man Amber Tamara, dv. J.R. Post en L. Timmers Sara, dv. C.J. Perez Garcia en M D. Splinter Enk Jan. zv. P. Guijt en D.A. Plokker Maria Cathanna Char lotte, dv. A. van der Zeeuw en M.J. de Blauw Ktmberley. dv. J.M. Janssen en V.C. van den Barselaar Nasser, zv. A. El Gourari en A. El Yaalaoui Jelle, zv. P. Oudshoorn en E.E. van Vliet Franci- en Maja, dv. K.A. Ottenheym en M.M.J. Hietink Ramazan, zv. M A. Ko<;ak en S. Ko^ak Olmo Svend, zv. P.S.G. As- mussen en V. Blom Sibel. dv. F. Koq en G. Koq Maurice, zv. C.J. van den Haak en F.C. Donk Nathalie, dv. J.J. van Egmond en W.M. Brussee Mare Hendnkus. zv. N.J.J. Went en A.M.G.A. Slootbeek Remco. zv. T.B.J.M. Broek hof en A.C.H. van der Slot Stefan, zv. R.J. van der Veen en C.M.T. van Vliet Klaziena Kariena, dv. P.J. Haasnoot en E.L. van der Marei Melame Maudy Theresa, dv. W.J. van de Westeiaken en S.A. van der Pias Marmx Xander. zv. F T L M van N-erop en S K Wu Cat hauna Alida. dv. B Meijvogel en A van der Pias* Mynam Felicia, dv EJ Geskus en J.F.D. Rozeboom Jasmin Jacobien Klasien. dv K. Weijdema en H.G. Oost Pascal, zv. R. Scheffer en S. van Ginhoven Christian, zv M van Dijk en A. van Duijn Dominique Mela me. dv. A.P.J. Tijssen en M. Checa Camacho Saskia Lisette, dv. W.F M. Heijmans en M.C. Bruggeling Dana Maria. dv. G.P.F. Vincenten en P.M. van Dijk Nienke Christine Maria. dv. A.C.J. Dijkstra en Y.A. Verkijk Hamza. zv. M. Essaoui en K. Bouda Laurens Nico- laas. zv. G.M.C. van der Voort en G.J.M Dessens Amine, zv. L Alssaoui en A. Beladel Duncan Sebastiaan. zv. E.M. Cijsouw en M.J. van Schaik Wouter, zv. M A. van Geel en D. Keijzer Kelly, dv. FJ.P. Duivenvoorden en M.W. van den Berg. Gehuwd W.M.G. Steenvoorden en K. Bodrij E.L. Coffie en S E M R.faela* L.J.P.A. Janson en H.J.J.M. van der Poel N. Soliman en W. Snippe P.J van der Meulen en M M. Meijer* R. Rot mensen en M.A.J. Pitters C.J. Vos en M. Scheeren M.J. Rederingen W. Hui- zer H.C.J.L. van der Werf en A.M.G. Visser P.R. Leyder Havenstroom en J.E.H.A. Reijs* L. Ju en J. Kleijn M.A. van der Horst en C. Lacourt C. van Damme en M.C. de Groot S.W. Tickle en C. Wilkes E. Buitenwerf en T Klëene A. Slui en J. Rietkerken R.A T M, Schlagwein en A M. van Dijk F.C.M.J. Verhappen en C.A.M.T van Buul* J. de Bloisen F.E. Stoter*A.R de Winter en A.J.M. Schoot Overleden* J.H, M. de Groot. geb. 8 dec. 1897, geh. gew met S. Gorden H.B. Zeilstra,geb. 16jan. 1921. man* G. van Mulligen, geb. 19 april 1909. geh gew met W. Schellmgerhout G.H. Korteweg. geb. 3 maart 1911, vrouw G. de Kruis, geb. 22 sept 1914. echtg. van J. Zaalberg W.J C Trouwee. geb. 25okt. 1908. geh. gew met J. Rietkerken W.A. Roos. geb. 29 ju11 1913. man B H, Teske. geb 10 feb. 1913, man J. Barendse, geb. 3 jan. 1930, echtg. van T M Marsé J. Reijken, geb. 3 okt. 1910, man P Leeuwenburgh. geb. 16aug. 1923, geh. gew. met A.J.W. Welters A. Kmj nenburg. geb. 27 jan. 1939. man A G. Sol. geb 25 okt. 1912, echtg van K W A. Bakker L. Kok, geb 20 juni 1924, man*J.H. Hoorn. geb. 21 febr 1918. man J.N. Butjs, geb. 23 jan. 1936. echtg. van H. Ribot*J.H. Brink huis, geb. 15 sept. 1917, man A.C. Eradus. geb. 26 ian. 1915, echtg. van B P van Varick F K van den Broek, geb 28dec 1907, man. T L. Sister mans. geb 29 april 1903. geh. gew met E van Nieulande B A. van der Goorbergh. geb. 22 mei 1946. man W.M. Jansen, geb. 16 mei 1933, echtg. van A van den Broek P A. van Loon. geb. 13 dec 1904, geh. gew. met J Haasbeek L. Oudshoorn. geb. 5 mei 1903, man P.J. Petri, geb. 4 april 1941. man M.J.P. Altena. geb 22 sept. 1990. zoon De delegatie van de Leidse Drie Octobervereeniging (middelste drie) bestaande uit de heren Karstens, Heruer en Den Os wordt verwelkomd door hun Alkmaarse collega's. foto kees blokker De Leidse toiletten zijn de schoonste van het land. Tenminste, dat concludeert een bedrijf uit Den Bosch na een landelijk onderzoek. Dat moet wel leiden tot een vies verhaal over poep en plas. Vier heren en dames B van CWS Nederland in Den Bosch trokken onlangs door het land en brachten steekproefsgewijs een bezoek aan toiletten in bedrijven, instellingen voor de gezondheidszorg, sportaccommodaties, horeca bedrijven en overheidsinstellingen. Van de resultaten, gepubliceerd in het blad Bedrijfshuishouding, krijg je overal jeuk. Volgens de onderzoekers is slechts 25 procent van de potten en bijbehorende ruimtes schoon. De lezers die zich nu voornemen nooit meer hun behoefte buiten de deur te doen, kunnen echter gerust zijn. Volgens de onderzoekers zijn de toiletten in deze stad de schoonste van het hele land. „Als u toch een openbaar toilet wilt bezoeken, ga dan onverwijld naar Leiden. Veins een zieke verwant te willen verrassen en betreed het Academisch Ziekenhuis". Dat is een hele geruststelling. Maar zijn de toiletten werkelijk zo schoon? De Steeds-redactie deed het onderzoek dunnetjes over en hoorde rare verhalen. Zo zijn de toiletten aan het eind van de maand drukker dan aan het begin. Toiletstad (2) Eerst maar even de aanrader van de onderzoekers opgevolgd, en naar het AZL getogen. Hup, door de ingang van het hoofdgebouw op zoek naar de eerste de beste toiletruimte. De moderne en strakke aankleding van de toiletgroep oogt in ieder geval fris. Helaas, de voorganger heeft een dag eerder blijkbaar zwaar getafeld, hij heeft in velerlei opzichten zijn sporen nagelaten. Maar ja, dat kan pech zijn. Ze kunnen moeilijk met een schrobber achter iedere bezoeker aan. De teleurstelling van het AZL wordt ruimschoots gecompenseerd door het toilet op het stadhuis. Typisch zo'n voorbeeld van bezuinigingen die positief uitwerken. Het zwart-wit geblokte tegelvloertje stamt uit een reeds lang vervlogen tijd, maar heeft hierdoor iets chiques. Het geheel oogt keurig schoon, er zijn meer dan voldoende closetrollen. Maar de meest aangename verrassing is een op prettige temperatuur afgestelde Toiletstad (3) J. Planje, toiletheer bij Vroom en Dreesmann: „Gouden tijden als de kinderbijslag en salarissen zijn uitbe taald". foto hielgo kuipers radiator. Een ruim halletje voor de toilet met een schoon fonteintje. Kortom, een ruime voldoende voor de gemeente- hygiëne. Honderd meter verderop is een gerenommeerde wc: die van het warenhuis Vroom en Dreesmann. Voor een kwartje kan ieder hier zijn behoefte doen in een goed verzorgde ruimte. Hier zit ook altijd een aardige toilet-dame of -heer. Een gesprekje leert dat het een baan apart is. Een voor de hand liggende vraag: is het vies werk? „Ach, thuis moet je het ook doen", meldt J. Planje, die samen met zijn vrouw de toiletruimte in het warenhuis pacht. In ieder geval is het hard werken. Op een rustige dag worden de we's ieder half uur gereinigd, op zaterdagen is het eigenlijk continu schrobben geblazen. Maar daar staat dan ook een aardig centje tegenover. Op een drukke dag zijn er zo'n 1200 klanten, hetgeen een omzet betekent van zeker 300 gulden. Soms wat meer, als de mensen een fooitje geven. Dat gebeurt vooral aan het begin van de maand, als de salarissen zijn overgemaakt, weet Planje. Ook als de kinderbijslag binnen is beleeft de toilet-heer gouden tijden. „Dan gaan ze met het hele gezin de stad in en heb je zo vier man tegelijk". Aan het eind van de maand is het rustiger op het toilet. „Het geld is op, en dan is dat kwartje blijkbaar aanleiding om het plasje even op te houden". Verder met de proef. De toiletten op het politiebureau mogen er zijn. Steriel, en het ruikt fris. Als extraatje wordt de bezoeker verrast op tissues in plaats van wc-rollen. Een bezoekje waard, maar pas wel op met welk doel u naar het bureau komt: de we's in het cellenblok zijn aanzienlijk minder verzorgd. De toiletten in café De Blauwe Reiger verdienen een eervolle vermelding wat betreft de aankleding. De bezoeker kan zichzelf van alle kanten bekijken in spiegels die als wandbekleding fungeren. Jammer dat de schoonmakers ondanks alle spiegels niet alle smetten kunnen vinden, echt verblindend schoon is het er niet. Een ander café, Annie's Verjaardag, heeft de term 'dames en heren' op de deur vervangen door 'Annie's en Henkie's. De potten zijn op het oog schoon. De toiletten op het NS-station waren jarenlang een ramp: verouderd, vies, en er hingen van die enge blauwe lichtbakken. Ellende troef. Maar door de verbouwing zijn ze gesloten en vervangen door een soort wc-container buiten. Een hele verbetering, en in de toekomst wordt het met het nieuwe station alleen maar idealer. Hebben ze toch gelijk in Den Bosch: het is redelijk tot goed toeven op de we's in deze stad. Misschien iets voor een nieuwe campagne: Leiden Toiletstad.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17