Leiden bartsmit Sociale vernieuwing in het slop Jazzclub Hot House in financiële problemen Nieuw plan Morsweg saaier maar goedkoper Slaaghwijk krijgt eerste 'Raad en Daad-winkel' 'TGV door Leiderdorp niet uitsluiten' DESPEELGOEDWINKELVAN 'VAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN, HEET NU; j Restauratie Zijlpoortsbrug start maandag Jubileum Jahn zonder Russische topturners SPEp.GOEDPALEIS Woensdag 9 oktober 1991 NIEUWSLIJN Kaartverkoop Dire Straits van start Om de kaartverkoop voor de populaire groep Dire Straits in goe de banen te leiden, verstrekt de VW Leiden vanaf vandaag volg nummers aan degenen die op 12 oktober een kaartje voor het concert volgend jaar mei in het Feyenoord-stadion in Rotter dam, willen bemachtigen. De volgnummers geven het tijdsblok aan waarin de kaartjes zaterdag kunnen worden opgehaald. Al leen mensen met een volgnummer komen in aanmerking voor een plaatsbewijs. Elfjarige grijpt zijn eigen overvaller Een 11-jarig Leidenaartje heeft gisteren, met wat hulp, de jongen ingerekend die hem zondag 29 september in het Terweepark had beroofd van zijn Nike sportschoenen. Het Leidenaartje was destijds gedwongen zijn schoenen af te staan onder bedreiging van een mes en een straatklinker. Gisteren kwam de jongen zijn belager - een 13 jarige Hagenaar - tegen op het Leidse station. Samen met een 12-jarige plaatsgenoot en een 27-jarige man greep hij de overvaller in zijn kraag en leverde hem af op het po litiebureau. Die heeft de Haagse jongen ingesloten. Overigens had de vader van de jongen, toen hij destijds aangifte deed van de beroving, na een ruzie met een rechercheur al beloofd dat zijn zoon en hij de zaak zelf wel zouden oplossen. Die belofte is hij dus nagekomen. Concerten geannuleerd Jazz-zolder Hot House kampt met zo'n groot geldgebrek, dat na deze maand geen concerten meer kunnen worden georgani seerd. Afspraken met artiesten zijn al geannuleerd. Om die re den moet de gemeente snel een beslissing nemen over subsidie aan 'het enige podium voor he dendaagse jazz dat Leiden rijk is'. Volgens W. Kramer van Hot House zijn de financiële proble men ontstaan, omdat Hot Hou se de musici voortaan 'wit' in plaats van 'zwart' moet uitbeta len. Dat hebben de musici en de Stichting Jazz Muziek in Ne derland (SJIN) afgesproken. „Dat maakt onze loonkosten 66 procent duurder", aldus Kra- De jaarlijkse begroting be draagt op dit moment 18 dui zend gulden. De provincie geeft jaarlijks vierduizend gulden en de gemeente vijfduizend gulden subsidie. „Maar ons dubbelcon cert van het afgelopen weekein de kostte bijvoorbeeld al zo'n tweeduizend gulden". Kramer erkent dat het concert van 19 oktober is afgezegd, de andere in oktober gaan door. „Op 19 oktober hebben we mu sici die gratis optreden. De toe gang is dan ook gratis. We wil len die avond aandacht voor onze financiële situatie vragen". De november-concerten zijn door enkele leden van de Hot House organisatie 'uit eigen zak' voorgeschoten. De Slaagwhijk krijgt de primeur van de 'Raad en Daadwinkels' die in de drie sociale vemieu- wingswijken worden opgezet. Woningbouwvereniging De Sleutels stelt een flatwoning aan de Havikshorst beschikaar als tijdelijke locatie. ijke diensten gaat draaien als het groot onderhoud aan het com plex klaar is. De flatwoning die wordt omgebouwd tot Raad en Daadwinkel is nu nog in ge bruik als directiekeet. Naar ver wachting is het groot onder houd tussen november en janu ari klaar. In de Raad en Daadwinkel gaan tal van gemeentelijke af delingen en instanties spreek- Zo moet het nieuwe appartementencomplex aan de Morsweg er uit gaan zien. Op het eerste gezicht lijkt het ontwerp nogal saai, maar volgens de gemeente valt dat wel mee. tekening splinter architecten bv Er is een nieuw bouwplan ge maakt voor het terrein van de vroegere Rijnsoeverschool aan de Morsweg. Naast roeivereni ging Njord moet een apparte mentencomplex verrijzen van vier verdiepingen hoog. Er ko men totaal 25 3-kamerwonin- gen, die per stuk 190.000 gulden kosten. Het ontwerp is gemaakt door architectenbureau Jan Splinter in Den Haag. In 1989 werd voor hetzelfde terrein een opvallend bouwplan gepresenteerd door het Amsterdamse architecten bureau A. Alberts en M. van Huut, dat ook het 'grillige' NMB-gebouw in de hoofdstad heeft ontworpen. Het ontwerp voor het Leidse appartementen complex viel net als het hoofd kantoor van de bank op door kronkelende plattegronden en scheve muren. Het gebouw kreeg al snel de naam 'apen rots'. De 19 appartementen zouden voor ruim drie ton van de hand moeten gaan. Er bleek echter zo weinig belangstelling voor te bestaan, dat projectontwikke laar Marei uit Katwijk vorig jaar besloot van de plannen af te „Ik denk zeker dat in Leiden behoefte bestaat aan dure ap partementen. Maar het hangt heel erg af van de situatie of er belangstelling voor is", zegt D. Schilder, hoofd van de gemeen telijke directie volkshuisvesting. „De plek aan het water is na tuurlijk fantastisch en toekom stige bewoners hebben een prachtig uitzicht op de molen. Maar het probleem was in dit geval de ingang. Je moet vanaf de Morsweg het complex op rij den, en dat is niet zo fraai. Men sen die zo'n duur appartement kopen, willen ook een riante en tree. Ik denk dat we ons daar een beetje op hebben verke ken". Schilder weet dat er ook men sen zijn die zeggen dat de ap partementen niet populair wa ren vanwege het opvallende ontwerp, maar zelf gelooft hij niet dat dat heeft meegespeeld. Op het eerste gezicht lijkt het nieuwe plan van Splint gewoon, maar volgens is ook dit heel leuk: „Het nadeel van computertekeningen is dat de plannen nogal saai overko men. Dat zie je wel vaker." De architect heeft zich vol gens Schilder laten inspireren door het Colosseum in Rome. Het gebouw krijgt een gebogen vorm en langs de huizen komt een donkerrode gevel met daar achter de galerijen, die 's avonds worden verlicht Kopers krijgen 5000 gulden subsidie op de woningen. Het plan wordt morgenavond gepresenteerd tijdens een ver gadering van de raadscommis sie en volgende week donder dag is er een informatie-avond voor omwonenden in buurthuis Het Mierennest. De jazzclub heeft de vaste be zoekers inmiddels van de pro blemen op de hoogte gesteld. Zij worden bovendien aange moedigd om a raison van 125 gulden sponsor te worden. Benard Het D66-raadslid E. Snelders wees cultuurwethouder H. Koek al eerder op het feit dat de fi nanciële positie van Hot House benard is, omdat nog geen be sluit is genomen over gemeen telijke subsidie voor het seizoen '91-'92. Koek zei toen dat over dit onderwerp aan de orde komt tijdens de begrotingsbe handeling in november. De an dere fracties hebben daar geen moeite mee. In een brief aan de wethouder schrijft Snelders dat hij het pri ma vindt als tijdens de begro tingsbehandeling wordt gespro ken over eventuele verhoging van de subsidie aan Hot House. De jazzclub heeft daar om ge vraagd omdat de bijdrage van de provincie omlaag gaat. Deze maand moet echter de subsidie voor de normale con certserie aan de orde komen, vindt de D66-fractie. Op die manier kan ervoor worden ge zorgd dat de organisatie nog tot het einde van dit jaar jazz-mu- zikanten naar Leiden kan halen. Gebeurt dat niet, dan lopen de donateurs van Hot House weg en kost het veel moeite om later het bezoekersaantal weer op peil te krijgen, voorspelt Snel ders. uur houden, zoals bijvoorbeeld de sociale dienst (budgetwin kel), en de belastingen. De ge dachte erachter is om de bewo ners van de sociale vemieu- wingswijken 'naast de deur' ge meentelijke diensten aan te bie den om de afstand tussen bur ger en overheid te verkleinen. Er wordt nog overlegd over de openingstijden. Het college van B en W heeft inmiddels besloten intern amb tenaren te werven die de win kels gaan bemannen. Overigens is de locatie Havikshorst slechts tijdelijk. Het is de bedoeling om de winkel op termijn in een nieuw gebouw in de Slaaghwijk onder te brengen, zodat meer instellingen er onderdak kun nen krijgen. Uitzicht op de sin gel is in het alge meen een pré. Maar voor een aan tal bewoners van de Maresingel is het een grotere er gernis. Oorzaak is een grote hoeveel heid vuil dat in het water drijft, en zich ophoopt voor de wal bij het energie bedrijf. De drijven de drap is een doom in het oog van de omwonen den. De gemeente treft volgens hen geen blaam. „Die komt de troep twee keer per week met een schuit opha len". Maar het is dweilen met de kraan open. Alle vuil dat in de grach ten drijft komt uit eindelijk terecht bij de wal ter hoogte van het EWR-ge- bouw. De enige mogelijkheid die de bewoners nog zien is de wal een meter of vijftig te ver plaatsen. Het vuil blijft dan, maar er kijken geen mensen meer op uit. Bij het energiebedrijf was niemand bereikbaar om te vertellen of een veiplaatsing van de dam, die niet meer is dan een aan elkaar ge laste pijp, een mo te pijp, eer lijkneid is. Leiden wil verbreding A4 opschorten Leiden wil een spoorbaan door Leiderdorp reserveren voor een supersnelle trein (TGV) voor het geval dat de flitstrein uit Parijs niet over bestaand spoor kan. De Leidse gemeenteraad be sloot gisteren Rijkswaterstaat te verzoeken om de rijksweg A4 voorlopig niet te verbreden en om een nader onderzoek te doen naar de flitstrein door Lei den. Moties van D66 die nu nog geen 'planologische reservering' wil voor tracé-Leiderdorp, en van de SP alleen bestaand spoor werden verworpen. Het college van B en W legde gisteren een brief aan Rijkswa terstaat op tafel, waarin ervoor wordt gepleit om de hogesnel heidslijn door Leiderdorp open te houden en de A4 nog niet te verbreden. „Als straks blijkt dat de trein helemaal niet over be staand spoor kan, moeten wij niet voor het voldongen feit staan dat op de spoorbaan al een autoweg ligt. Dan zouden wij gedwongen zijn uit te wijken naar tracé A (meer oostelijk, langs Zoetermeer) en dat willen wij niet omdat het Groene Hart niet verder aangetast mag wor den", lichtte wethouder T. van Rij toe. De Socialistiese Partij wil ech ter de lijn-Leiderdorp niet openhouden, omdat een super snelle trein wat de SP betreft al leen maar over bestand spoor mag. „Wij willen geen trein door Leiderdorp en ook niet door het Groene Hart en dus geen reservering", zei SP- woordvoerder C. Vergeer. De motie waarin beide nieuwe spoorbanen werden verworpen vond echter weinig bijval met Discussie over TGV splijt fracties in Leidse gemeenteraad KAREL BERKHOUT Het was gisteren de avond van de dissidenten bij de raadsdis- cussie over de supersnelle trein, die hoe dan ook diep zal ingrij pen in de Randstad. Hoewel de discussie al uitgebreid was ge voerd in de raadscommissies, deden de partijen het gister- .avond nog eens dunnetjes over in de gemeenteraad. Het meest opvallend was de verdeeldheid in de PvdA. De meerderheid van de fractie zat onder aanvoering van A. Boot op de lijn van het college van B en W, waarvoor partijgenoot T. van Rij (wethouder ruimtelijke ordening) het woord deed. Fractie-leider H. Baaijens en oud-wethouder P. Bordewijk stemden echter tegen het voor stel. Bordewijk ging zelfs zo ver om te stemmen voor de motie van de SP, die onder geen be ding een nieuwe spoorbaan voor de Trein met de Grote Vaart wil. Baaijens stemde te gen de SP-motie. Beide PvdA- raadsleden steunden wel weer samen de motie van D66 om voorlopig nog geen grondge bied te claimen zolang er geen beslissing is genomen en nog geen onderzoek is verricht. In D66 heerste echter ook weer verdeeldheid over het voorstel van b en w en de eigen motie. Een 'grootst mogelijke meerderheid' van 7 D66-raads- leden stond achter de eigen voorstellen, terwijl fractie-ge noot J. Hoekema tegen de eigen motie stemde 'omdat ik in de formulering van het college 15 BU HET ENERGIEBEDRIJF aan de Maresingel stroomt al het vuil uit de Leidse grachten samen De gemeente geeft toe bij de introductie van de sociale vernieuwing te hoge verwachtingen te hebben gescha pen. „Het project in de Slaaghwijk is verkeerd gepresen teerd. Het heeft verwachtingen gewekt die niet kunnen worden ingelost en de medewerking van de ambtenaren laat veel te wensen over". LEIDEN ROY KLOPPER Over ongeveer een jaar is de oude Zijlpoortsbrug vervangen door een nieuwe verbinding. Maandag 14 oktober begint het karwei met het aanleggen van een noodbrug voor fietsers en voetgangers aan de kant van de begraafplaats. Als deze nood- verbinding er ligt (na twee we ken) begint de sloop van de oude brug. Het beweegbare bovenste ge deelte wordt het eerst wegge haald. Vervolgens wordt de on derkant weggehaald en worden er funderingspalen geheid voor de nieuwe brug. De onderbouw van de brug wordt in oude staat hersteld terwijl het beweegbare gedeelte een eigentijds uiterlijk krijgt. De uit twee gedeelten be staande ophaalbrug die wordt aangebracht, is diagonaal door gesneden zodat wanneer de brug openstaat het lijkt alsof er twee zeilen omhoog steken. Het karwei kost circa drie mil joen gulden. De restauratie is nodig omdat de huidige brug ernstig is aan getast. Gedurende het werk is het voor grotere boten onmoge lijk de brug te passeren. EEN GEHANDICAPTENORGA NISATIE en de kinderafdeling van het AZL hebben een gift ge kregen van C en A in Leiden. Gistermiddag werden twee che ques ter waarde van 5000 gul den uitgereikt. Omdat het be drijf 150 jaar bestaat, wordt een miljoen geschonken aan organi saties in het hele land. Met die woorden ging voorzitter M. Portheine van de wijkgroep sociale vernieuwing gisteravond namens de gemeente met de billen bloot. De ambtenaar liet tijdens een vergadering in buurthuis Op Eigen Wieken we ten dat de gemeente ontevre den is over de invulling van de sociale vernieuwing. Ze deelde mee dat wordt gezocht naar mogelijkheden om hieraan iets te veranderen. Zo wordt bekeken of de amb tenaren die als voorzitter van de wijkgroepen fungeren meer be voegdheden kunnen krijgen. Op die wijze kunnen ze in de toe komst maatregelen afdwingen. „Wij lopen net als u vaak tegen een betonnen muur op als we zaken op het stadhuis voor el kaar willen krijgen", zei Porthei ne tegen de bewoners. Ontevreden Slaaghwijkers schortten in juni het overleg op met de ge meente over de sociale wing. Ze waren zeer ontevreden over de vorderingen, hadden het gevoel niet serieus te wor den genomen. Er kwam een pakket eisen op tafel waarmee de gemeente eerst maar eens aan de slag moest voordat ze weer verder wilden praten. Een heikel punt was onder meer de in de ogen van de bewoners zeer hoge woonlasten in de buurt. Na de toezegging dat de ge meente een werkgroep met ambtenaren, bewoners en wo ningbouwverenigingen wil op zetten om te praten over de woonlasten, schoven de bewo ners gisteren weer aan bij het overleg. Bijna was het trouwens opnieuw misgegaan, omdat de gemeente er pas enkele uren voor de vergadering in slaagde duidelijkheid te krijgen over sa menstelling van de overleg groep en vergaderdata. Servicekosten De groep komt na de herfstva kantie voor de eerste keer bij een. Dan wordt bekeken of de servicekosten omlaag kunnen. In december moet duidelijk zijn wat de mogelijkheden zijn. De bewoners gaven gisteravond al duidelijk aan wel resultaat te willen zien. .Anders schorten we het overleg per 1 januari op nieuw op". Portheine riep de Slaaghwij kers op wat meet vertrouwen te hebben in de gemeente. „Ik voel een groot wantrouwen, en ik kan me dat voorstellen gezien de zaken die zijn misgelopen. Maar als u iets dwarszit, leg het dan op tafel". De bewoners bleven echter wantrouwend. „We geloven wel dat de ambtenaren in de wijk groepen van goede wil zijn, maar er gebeurt niets doordat de rest van de gemeente-werk nemers niet meewerken". Er werd verder op gewezen dat de belangen van bewoners vaak te- gensgesteld zijn aan die van ge meente en woningbouwvereni gingen. die ook in de wijkgroe pen zijn vertegenwoordigd. een totaal van 3 voorstemmers en 31 tegenstemmen. Meer steun (10 voor, 24 te gen) kreeg de motie van D66. Volgens de Democraten is het nog te vroeg om nu al een spoorbaan te reserveren, terwijl nog helemaal niet bekend is hoe en waar de Trein met de Grote Vaart gaat rijden. „Een re servering is onnodig en overbo dig en bovendien een verkeerd politiek signaal, vooral omdat regio-gemeenten zich al tegen de lijn door Leiderdorp hebben uitgesproken", zei woordvoer der S. Blok. geen aanleiding zie tegen het b en w-voorstel te stemmen'. Toen de motie van D66 een maal was verworpen en het col- lege-voorstel werd besproken, liet D66 geen aantekening ma ken van een tegenstem. Borde wijk en Baaijens gingen verder dan de oppositiepartij D66 en lieten wel een tegenstem note ren bij het voorstel van het 'ei gen' college. Eén amendement van de WD om de tekst van de brief te wijzigen werd wel aan genomen, een ander amende- haar feest-programma er al op zitten. De viering van het jubile um begint vrijdag 11 oktober, met een receptie en reünie voor oud-leden in de aula van de Teldersschool aan deTelderska- de. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven voor de reü- De festiviteiten worden zater dag op het Vijf Meiplein ver volgd met een aantal behendig heidswedstrijden op de fiets. Daaraan nemen leerlingen deel van twaalf Leidse scholen. Van hen wordt verwacht dat ze, rij dend op buitenissige fietsen, onder meer krentenbollen hap pen, donuts steken of sla-om men met stokbroden. Qp het Bevrijdingsplein heeft een ander belangrijk onderdeel van het feest plaats. Daar wordt 's ochtends een 'broodje slaom gezond' van 75 meter gemaakt, een geschenk van de Stichting Voorlichting Brood. Het is een broodje slaom geworden omdat het Bevrijdingsplein niet groot genoeg is om een stokbrood van 75 meter te herbergen. Het wordt om 13.00 uur aangesne den door burgemeester Goe- koop. Braderie Op het Bevrijdingsplein wordt tegelijkertijd een braderie en verscheidene activiteiten voor kinderen gehouden. Bovendien speelt er een bakkersorkest. Vanaf 10.30 uur houdt lahn in de Vijf Meihal de finale van de open Leidse gymnastiek kam pioenschappen. Behalve de 29 turnsters die de eind juni geor ganiseerde voorronde hebben overleefd, zullen tijdens de kampioenschappen ook vijf jazzgym- en jazzdansgroepen en negen ploegen 'groepssprin- gers' het tegen elkaar opnemen. Na de finale volgt om 16.30 uur in de Vijf meihal de demonstra tie van de Nederlandse toptur ners. 's Avonds houdt de gym nastiekvereniging in het Antoni- us Clubhuis een feestavond, waarop onder meer de Rijnsons en de Amazing Stroopwafels optreden. De Russische topturners mogen dan hebben afgezegd, Jahn viert haar 75-jarig bestaan zaterdag met evenveel enthousiasme. Een jubileum dat een extra fees telijk tintje heeft gekregen om dat de Stichting Voorlichting Brood de afsluiting van haar jaarlijkse broodweek er aan heeft gekoppeld. Bezoekers van de festiviteiten hoeven zaterdag dus niet op te kijken wanneer ze de nodige stokbroden, kadetjes en overige luxe bakkerij-artike len voorbij zien komen. De belangstelling van de Stichting Voorlichting Brood vloeit een beetje voort uit de slogan die ze dit jaar gebruikt voor haar 'week'; Sportief met Brood. Jahn zat met haar jubile um-motto ongeveer in dezelfde richting: Brood en Spelen. Toen de gymnastiekvereniging, op zoek naar sponsors, bij de stich ting aanklopte, was al snel het plan geboren om het slotfeest van de broodweek in Leiden te houden. Geen Russen Jahn hoopte overigens haar ju bileum nog meer luister bij te zetten met een tum-demon- stratie van de Russische toppers Belenki, Carabanenko en Toro- pova. Vorig weekeinde zegden ze echter plotseling af omdat ze, om nog niet helemaal opgehel derde redenen, geen mogelijk heid hadden om nun land uit te komen. Inderhaast heeft lahn leden van de Nederlandse se lectie bereid gevonden om de gymnastiek-demonstratie te verzorgen. Zo zullen zaterdag 12 oktober vanaf half vijf in de Vijf Meihal onder anderen Ilse Voet, de zusjes Heitinga en de Leidenaren Marcel Didden en Joost Schelvis optreden. Waar dige vervangers van de Russen, meent Jahn-voorzitter Hans van Polanen. Fietsen Als de demonstratie begint, heeft Jahn het grootste deel van Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15