Smaak Een najaar zonder overgewicht Kind in de groei moet goed eten, de vraag is hoeveel? Worstsoorten populair bij consument Woensdag 9 oktober 1991 Redactie: 023-150263 HENRJETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: RALPH KLEIN HO UT EEN ARABISCHE WUSHEID „Als ik naar huis ga na een dag hard werken geniet ik van mijn maal, ook al is het van goedkope grondstoffen bereid. Zou een rijkaard van zijn kwartels, eend en patrijsjes meer genieten dan ik van mijn brood met dadels?". WORTELSAP IS een heerlijk drankje voor wié eens iets anders wil. Het kan ook worden gecombineerd met to maten- of sinaasappelsap, een beetje apricotbrandy of wodka. ZWEZERIK IS de naam van het or gaan dat zich in de hals van jonge zoogdieren bevindt. Kalfszwezerik, ris de veau, geldt als een delicatesse. Zwezerik wordt voor de bereiding al tijd geblanceerd. RECEPTEN VERSE TOMATENSOEP MET ALFALFA (4 personen) Alfalfa is tegenwoordig behalve bij de groenteman ook bij de meeste supermark ten te koop. Alfalfa is het kiemplantje van de lucemeklaver. Kruis de tomaten Nodig: 1,5 kg torna- met een scherp mes en; lm; I teen knof- jn ze kort"n look; 2 eetl. olie; pe- heet ®ater en trek per zout; mespunt het yelletje yan de suiker; mespunt ka- tomaten. Pel de ui neel; plukjes alfalfa. en snipper deze klein. Pel het teen tje knoflook. Snijd de tomaten in stukken. Verhit de olie in een grote pan en fruit hierin de uisnippers zacht. Voeg de stukken tomaat toe en knijp hierbij het gepelde teentje knoflook fijn. Smoor de tomaten en knoflook een minuut of 20. Kruid dan rijke lijk met peper, zout, suiker en kaneel. Pu reer de tomatensoep. Verdeel de soep over kommen of borden en schik in het midden een flinke pluk alfalfa. Serveer direct. POSTELEINSTAMPPOT (4 personen) Postelein, vroeger ook wel eens porsulak genoemd, wordt eigenlijk in bijna alle ge vallen met wat aanhangend water gekookt, soms op smaak gebracht met citroensap of azijn en licht gebonden met wat aardappel meel of fijngewreven beschuit. Toch kan deze groente, die nog tot ongeveer het eind van de maand te koop zal zijn, ook als sala de en zelfs verwerkt in een stamppot wor den gegeten. Snijd de worteltjes Nodig; 1 kg poste- w™ dcCToente'in'1 lein; 1,25 kgaardap- S3Sde pelen; zout; mosterd- oorriar.™»i#>n *»r» poecd(er,of'^elepel. kook deze zoals ge- mosterd; 500 g spek- bruikelijk gaar met b,okJes- zout. Laat de poste lein in aanhangend water slinken en een kleine 10 minuten ko ken. Bak de spekblokjes in een koekepan zachtjes uit. Giet de aardappelen af en stamp ze met en kele lepels uitgebakken spekvet fijn. Hak.de postelein grof en voeg de groente bij de fijn gestampte aardappelen. Schep de postelein en aardappelen door elkaar en breng op smaak met een mespunt mosterdpoeder of met een theelepel mosterd. Meng als laatste de spekblokjes door de stamppot. APPEL-AMANDELTAART MET ROZUNEN Na het bakken kunt u deze appeltaart even tueel bestrijken met wat gesmolten abriko zenjam waaraan u 1-2 eetlepels water hebt toegevoegd. Of bestrooi de taart voor het serveren met poedersuiker. Roer de boter met Ncd^OOgboter; 200gsu,ker; 1 zakje door en meng dan vanillesuiker; 4 eie- achter élkaarhet ren; 150 g volkoren- mee, het bak meel; 2 afgestreken deren de gemalen ^eemafenanufnrle amandelen door g gemalen amande- het bes| Week de rfüuk,»? nn»rei"o roz'inen in lauw stevige appels. 1-2 water. Meng de ge- citroensap; boter weekte en Jj ,|k. voorde vorm; 1 eetl. rozijnen Bj eet. geschaafde amande- jepd ^a, dooV het len' deeg. Schil de appels, ver wijder het klokhuis en snijd de vruchten in vieren. Snijd de appelkwarten met een scherp mes aan de bolle kant naast elkaar meerdere malen in. Bedruppel de appel stukken met citroensap. Bekleed een met boter ingevette spring vorm (diameter 24 cm) met het deeg en druk hierin de appelstukken (bolle ingesne den zijde naar boven). Bestrooi de appel taart met de achtergehouden rozijnen en geschaafde amandelen. Bak de appeltaart in een voorverwarmde oven van 175-200 graden Celsius gaar in 55 minuten. LIEVELINGSRECEPT „Ik hoop dat deze feestelijke HARTIGE VRUCHTENRIJST waar wij dol op zijn ook bij vele anderen in de smaak zal vallen," schrijft T. BREMAN-REITSMA UIT WOR- MER. 1 eetf kerriepoèden4 "^ICE appels (golden deli- VRUCHTENRIJST cious); 300 g zilver vliesrijst; 4 sinaasap- De gesnipperde ui- pels; 3 dl. appelsap; 2 en met de kerrie eetl. ketjap manis; 1 fruiten in boter. Na dl tomatenketchup; vijf minuten de in vegetarische bouil- stukjes gesneden lonpoeden 100 g ro- appel even mee- zijnen, 4 groene bakken. Dan de zil- paprika's 200 g ge- vervliesrijst er bij. pelde pinda's (onge- Sinaasappels uit- zouten). persen en het sap vermengen met de appelsap, de ketjap; tomatenketchup, dit aanvullen met heet water tot 1 liter vocht onstaat. Hierin wat vegetarische bouillonpoeder oplossen en dit bij de uien-appel-rijstnmasa schenken. Nu ook de rozijnen toevoegen. Dit een half uur laten koken en van tijd tot tijd controle ren of er nog genoeg vocht is. In die tijd de paprika's in stukken snijden en deze met de pinda's aan de rijst toevoegen. Alles nog een kwartiertje laten koken. De vruchten- rijst goed heet opdienen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. Drie- of vijfdaags dieet verandert niets aan verkeerde leef- en eetgewoonten Met de R in de maand is het voor velen een vastigheidje dat het lichaamsge wicht weer flink zal toenemen. Excuses genoeg: slopende Hollandse winter- stamppotten met kuilen jus, de gezellige avonden met chips, kaas en nootjes, om nog maar te zwijgen over de terreur van het kerstmenu en de baggervette oliebollen en appelflappen op oudejaarsavond. WILLEM SCHRAMA Begin januari wordt doorgaans de balans van alle overdaad opgemaakt en ontdekt menigeen dat zich tussen buik en broek riem een hinderlijke plak vet heeft samen gebald, zo niet erger. Die moet er af, en liefst zo snel mogelijk. Waarop velen de meestal heilloze weg kiezen van quasi-revo- lutionaire diëten die uit zijn op een korte- baansuccesje en die weinig te melden heb ben als het gaat om de oorzaak van het pro bleem: in bijna alle gevallen verkeerde leef- en eetgewoonten. Die leef- en eetgewoonten zijn vanzelfspre kend doorgaans zó bij een mens ingebak ken, dat een drie- of vijfdaags dieet, geba seerd op een of ander kulverhaal, daar wei nig of niets aan kan veranderen. Gevolg: binnen de kortste keren zitten die paar kilo er weer aan, is men andermaal een illu sie armer en geen grammetje overge wicht kwijt. Logica Hoe die v kei nu eens te door breken? Door aller eerst een portie logi ca tot u te nemen. Dat levert geen calo rieën, maar wel een dosis wijsheid waar mee u het probleem succesvol te lijf kunt gaan: 1. Afslanken kan al leen maar door min der te eten. Blijvend afslanken kan alleen maar door blijvend minder te eten. 2. Dik zijn of wor den is geen leeftijds verschijnsel op zich zelf. Het is een lo gisch gevolg van meer voedsel opne men dan we ver bruiken. Wel is het zo dat onze totale activiteit sluipender wijs afneemt naar mate de leeftijd vordert. We kunnen gaan deweg dus ook met minder voedsel toe. 3. Nemen we meer voedsel op dan we ver bruiken, dan wordt dat teveel in de vorm van vet in ons lichaam opgeslagen. Leidt dat tot aanzienlijk overgewicht, dan groeit daarmee de kans op hoge bloeddruk, sui kerziekte, galstenen, gewrichtsklachten en hart- en vaatziekten. 4. Wat er in een half jaar tijd is bijgekomen, kan er niet in vier dagen af. Een enkel ex treem gemotiveerd geval daargelaten, is elk 'snel' dieet gedoemd te falen zeker als het niet of nauwelijks aansluit op onze da gelijkse voedingsgewoonten. De tijd nemen Mocht u besluiten tot gewichtverlies op doktersadvies, of gewoon omdat u zich prettiger wilt voelen of wat comfortabeler in uw kleren wilt zitten maak het uzelf dan niet moeilijker dan nodig is en neem er de tijd voor. Een hongerdieet (al of niet ge combineerd met pillen of zelfs injecties) kan binnen enkele weken een aanzienlijke score opleveren, maar het lichaam zal bin nen de kortste keren wraak nemen. Met voornoemd resultaat. Kiest u voor een wat langere weg, dan is de kans groot dat uw inspanningen ook blij vend gehonoreerd worden. Daarbij hoeft u in het geheel geen honger te lijden, alleen moet menigeen leren z'n tussentijdse trek- aanvallen te negeren, want die wegen let terlijk zwaar op onze dagelijkse energiebe hoefte en zijn meestal de ware oorzaak van onge wenst overgewicht. Slaagt u daarin, dan zult u merken dat het 'hongerge voel' midden op de dag of 's avonds meestal na een paar dagen ver dwenen is. Wie er toch moeite mee heeft, is vaak al ge holpen met een be ker bouillon of een glas water. Bedenk daarbij dat 'tussentijds' eten veel vaker een in gesleten gewoonte is dan een reëel antwoord op de vraag van ons li chaam naar nieuwe energie. Meerdere malen per dag klei ne beetjes eten is op zichzelf geen onverstandige zaak, maar de prak tijk is helaas an ders. Meestal komt het er allemaal nog eens extra bij. Dus is het beter om ont bijt, lunch en warme maaltijd op drie min of meer vaste tijdstippen te handhaven. Niet saai Moet u calorieën gaan tellen? Nee. Neem gewoon wat u wilt, maar in normale, schap pelijke porties die geen gevoel van overver zadiging geven. Wees daarbij altijd terug houdend ten opzichte van voedsel dat veel vet en suiker bevat. Hier zou een lijstje kun nen volgen met wat wel en niet vet is, maar in de praktijk is dat niet zo zinvol. Iedereen is zich er van bewust dat snacks, vet vlees en dito vleeswaar, chips, noten, boter en Tekeningen: Tom Janssen margarine, koek en snoep een overmaat aan vet dan wel suiker bevatten. Die 'gezel ligheidscalorieën' moeten dus als eerste zo veel mogelijk van het dagmenu worden ge schrapt. Let wel, het leven hoeft daardoor niet saai te worden. Een koekje bij de thee of koffie hoeft niet voorgoed in de ban, maar laat het eerder uitzondering dan regel zijn. Hetzelf de geldt voor een slaapmutsje: met één of twee per dag kun je honderd worden, maar laat het daarbij en zeker niet de borrelno- ten- en andere confetti er omheen. Ontvet zo vaak mogelijk jus door in koude toestand de gestolde laag te verwijderen. Grilleer eens wat vaker vlees of kip. Kies voor halfvette boter of margarine of gebruik er heel weinig van. Bezuinig niet op fruit, groente en een lekker ambachtelijk brood, maar vermijd hompen kaas, worst en ande re vette vleeswaar. Loopt het onverhoeds toch een keer uit de hand (een verjaardag, een receptie of wat dan ook), miniseer dan vervolgens een paar dagen om de balans weer in evenwicht te krijgen. Iedere neiging tot overgewicht kent immers z'n allereerste begin. En daarvan is ieder zich bewust Dat is dan ook het mo ment om even op de rem te trappen. Maar trap niet in het najaarsfabeltje. De R in de maand is voor de moderne mens met z'n overwegend lichte lichamelijke arbeid geen enkel excuus om onevenredig veel en zwaar voedsel tot zich te nemen. Willem Schrama is auteur van het boekje 'Drie weken verstandig vermageren' (uitg. Van Dishoeck). De bakker komt op school; een bijdrage om kinderen al heel jong te wijzen op het belang van voeding. archieffo- Vooral gevarieerd eten is voor kinderen heel belangrijk. ar chieffoto. Kinderen op de basisschool groeien hard. In de leeftijd tussen 4 en 12 jaar groeit een kind gemiddeld zo'n 45 centimeter en 25 kilo. In deze periode is de voeding van groot belang. Eten doe je niet alleen om energie (brand stof) op te nemen, maar ook om stoffen binnen te krijgen die nodig zijn om te groei- A en, voor allerlei regelprocessen in het li chaam en voor bescherming tegen bij voor beeld infecties. Die stoffen zitten niet alle maal in één bepaald voedingsmiddel. Door gevarieerd te eten krijg je alle benodigde stoffen binnen. Daarom is het van belang in de gaten te houden dat het kind gevarieerd eet. Maar dan komt de vraag: hoeveel? Kinderen zijn heel goed in staat om aan te geven hoe veel ze willen eten. Sommigen eten als hon gerige wolven, anderen eten mondjesmaat. En vaak wisselt dat nog per dag. Individuele verschillen zijn groot, maar het volgende schema is als globale richtlijn toch wel bruikbaar: 4-7 jaar 7-12 jaar brood 3-5 sneden 4-6 gesneden aardappelen 1-3 kleine 2-4 grote groepte 2 groentelepels 4 groentelepels fruit 1 stuks 1 stuks melk 4 kleine glazen (1/21.) 4 kleine glazen kaas 1 plak (15 gram) 1 plak (15 gram) vlees/ kip/ ei/ vleeswaren 100 gram 100 gram halverine/boter/ margarine 30-40 gram 35-45 gram Kinderen die deze hoeveelheden gemiddeld dagelijks eten gaan goed gevoed naar school. Maar nogmaals: het zijn globale aanbevelingen. Bij vrijwel iedere hap of iedere dronk wordt een aanslag op het gebit gepleegd. Bijna al les bevat suikers en dat heeft invloed op de tanden. Daarom is het beter om niet meer dan zes „eetmomenten" op een dag te heb ben. Behalve ontbijt, lunch en avondeten is er ruimte om tussendoor nog drie keer iets te eten: tijdens de ochtendpauze, 's mid dags bij het thuiskomen uit school en 's avonds (maar dan wel vóór het tandenpoet sen!). Een afwisselende voeding bevat alle beno digde vitamines en andere voedingstoffen. Speciale preparaten zijn in de regel niet no dig. Door het gebruik van preparaten kan gemakkelijk een teveel aan vitamines wor den opgenomen. Een overdosering van be paalde vitamines kan zelfs schadelijk zijn. Alleen kinderen van 4 tot 7 jaar hebben in de maanden met een 'R' aanvulling met vi tamine D nodig. Verder zijn geen vitamine preparaten nodig, tenzij een arts het voor schrijft. Meer informatie vindt u in de brochure 'Ze moeten er nog van groeienDeze brochure kan besteld worden door f 4,25 over te ma ken op giro 4323700 t.n.v. van het Voorlich tingsbureau voorde Voeding onder vermel ding van 'bestelnummer 112'en de naam van de brochure. ineke volkers Drie-in-een 'koffiebar' voor ieders smaak Met de 'koffiebar' van Siemens kun je aan de meest uiteenlopende koffiesmaken tege moet komen. Zet je gewone filterkoffie, dan heeft de glazen schenkkan een capaciteit van acht kopjes. Het filter is uitzwenkbaar en voorzien van een druppelstop. Het vva- temiveau in het reservoir is gemakkelijk af leesbaar. Om espresso te kunnen zetten heeft de koffiebar een verchroomde adapter voor 1, 2 of 4 kopjes en een afdruiprooster. Voor het schuirpen van melk voor de cap puccino is er een stoompijpje, dat ook ge bruikt kan worden voor het stomen van (thee)water en het bereiden van bijvoor beeld een grog. De prijs van dit apparaat is ƒ348,-. Nieuwe rijstsoorten in acht minuten klaar Lassie komt begin november met twee nieuwe rijstsoorten: Basmati-rijst en Wilde Witte rijst. In beide gevallen gaat het om voorbewerkte rijst, dus met acht minuten op tafel. De Pakistaanse Basmati-rijst heeft van na ture een korte bereidingstijd. Maar de rijst is wel eerst geslepen, waardoor de kooktijd ook al is teruggebracht. Uit het pak is de rijst in acht minuten kooktijd en een kwar tier met deksel op de pan rustend, gaar. Een smaakpanel vond de Basmati-rijst nogal smakeloos. Wel was het panel tevreden over de structuur van de korrel; die mooi groot bleef. Wilde Witte rijst is een wat verwarrende benaming. De melange bevat maar 20 pro cent wilde en 80 procent Amerikaanse lang- graan witte rijst. Dat komt omdat wilde rijst wordt gezien als een delicatesse en is vrij kostbaar. De smaak van wilde rijst heeft een vleugje noten. In combinatie met de witte rijst is het een verrassende n vooruchtingsbureau voor de voeding Vleeswaren zijn populair bij de Nederland se consument, verkoopcijfers tonen dat overduidelijk aan. Ten opzichte van 1989 is de verkoop vorig jaar 4% toegenomen. Vooral de gekookte-worstsoorten zijn in trek. De hogere consumptie ervan ging ten koste van de vraag naar 'leverartikelen', zoals leverworst, leverkaas en gekookte le- Veel consumënten denken dat worst min der goed van kwaliteit is dan andere vlees waren. Dit hangt wellicht samen met de la gere prijs. Maar toch is en blijft worst, met bijna 50% van de vleeswarenconsumptie, de meest gegeten vleeswarensoort. Behalve worstsoorten zijn ook de hamsoorten een gewild artikel. Meer dan 95% van de consumenten koopt wel eens of vaker vleeswaren. De 'alleen staanden' die jonger zijn dan 35 jaar heb ben het kleinste aandeel in dit percentage. De toename van de vraag naar vleeswaren hangt nauw samen met het gemaksaspect. Vleeswaren zijn weinig bewerkelijke pro- dukten die gemakkelijk in diverse maaltij den te verwerken zijn. Iedereen kent vlees waren natuurlijk als broodbeleg, maar even goed zijn ze te gebruiken in de warme maaltijd, in salades, soepen, op de barbe cue en als hartige borrelnap. Vaak hebben kinderen een belangrijke in vloed op de keuze van het soort broodbeleg Zij kiezen voor hartige smaakmakers met een feestelijk en ludiek tintje. Daarom ma ken vleeswarenfabrikanten Mjckey Mouse- boterhamworst, Donald Duck-worst en bo terhamworst met de beeltenis van Batman Er komen steeds weer nieuwe produkten niet alleen voor kinderen, ook voor volwas senen. Bijvoorbeeld mosterdcervelaatworst, Cajunham en Provencal se rollade. Toch zijn volwassenen over het algemeen vrij 'behoudend' in hun vieeswarenkeuze. Hun voorkeur gaat uit naar rookvlees, achter ham, rosbief en rollade.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11