Leiden DE 'Leiden heeft onderhand elke dag markt' VAN Themapark Archeon op zoek naar sponsors Hazerswoudse watertoren gevaar voor fietsers Geld gestolen uit woning TIJD TOEN Maandag 30 september 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HENK HOUTAAAN Vormgeving; HENK BUIS 9 EEN NIEUWE MARKT op vrijdag in de Leidse binnenstad is een serieuze concur rent voor de markten die dezelfde dag in de regio worden gehouden. ,,De gemeen te laat de marktkooplui elkaar kapot be concurreren", vinden de handelaren. DE WATERTOREN in Hazerswoude is aangetast door betonrot en brokkelt af. De toren is een gevaar voor passerende fietsers en wandelaars. i Hazerswoude- Rijndijk vormt een gevaar voor passerende voetgangers en fiet sers. De eigenaar, de Water maatschappij Zuid-Holland Oost. wil de toren zo snel moge lijk afbreken. In de tussentijd moet worden voorkomen dat er ongelukken gebeuren. De wa termaatschappij heeft de ge meente Rijneveld verzocht om maatregelen te nemen. Het risi co bestaat dat er brokken beton op het fietspad, dat langs de to ren loopt, vallen. In opdracht van de water maatschappij heeft een inge nieursbureau de bouwkundige staat van de uit 1915 stammen de watertoren onderzocht Uit het onderzoek blijkt dat de door betonrot aangetaste toren niet meer te redden is. De enige ma nier om het bouwsel te behou den is steen voor steen afbreken en weer opbouwen, een opera tie die ruim een miljoen gulden zou kosten. In november vorig jaar deelde de eigenaar mee de toren, die sinds 1985 buiten werking is. te willen slopen. De geschrokken gemeente diende bij de provin cie een verzoek in het markante gebouw als beeldbepalend pand te erkennen. De provincie had daar wel oren naar. Voorlichter P. de Bruin van de gemeente Rijneveld kan nog niet reageren op het rapport van het ingenieursbureau over de toestand van ^ie watertoren. „Het rapport is pas net binnen en moet nog besproken wor den", aldus de voorlichter. Vorig jaar hebben ambtena ren van de gemeente de bouw kundige staat van de toren on derzocht Zij kwamen toen tot de conclusie dat het gebouw weliswaar sterk is aangetast door betonrot, maar dat de to ren nog wel te redden was. Ver scheidene particulieren toon den interesse in verbouwing van de toren tot woon- of kan toorruimte. Jongen moet schoenen afstaan De vader kwam vervolgens met zijn zoon naar het politie bureau om aangifte te doen van afpersing. Toen de vader even naar buiten was gelopen en te rug wilde gaan naar de afdeling recherche, werd hij echter te gengehouden door een recher cheur die vroeg wat hij kwam doen. De man maakte zich daarover zo kwaad dat hij met zijn zoontje het bureau verliet. Hij zei dat hij de zaak verder zelf wel zou regelen. Een 11 -jarige jongen uit Leiden werd gistermiddag gedwongen zijn nieuwe sportschoenen ter waarde van ruim 200 gulden uit te trekken en af te staan. De jongen werd rond twee uur bij het Terweepark tegengehouden door een andere jongen, die hem bedreigde met een mes en een straatklinker. Toen de 11- jarige zijn schoenen had afge staan, rende zijn belager hard weg. AGENDA MAANDAG 30 SEPTEMBER nal in "Ons Huis', aanvang 20 00 uur Lisse Bridge-drive (beperkt wken) door DINSDAG 1 OKTOBER BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv Warmond een fysiotherapeute in sportzaal Knuffelbeer maken in 't Meerpunt, Boorsma, Zwanenburg 61van 15 30 aanvang 20.00 uur. tot 16.30 uur Wassenaar Leiden Schrijfavond Amnesty International Molenwandeltocht over 10 en 15 km. in Ons Huis, aanvang 20.00 uur. start vanaf VW, Stationsplein 210 Voorschoten tussen 9.00 en 17.00 uur Rondleiding bij kaarslicht in kasteel VGoorschoten Duivenvoorde. Rondleiding bij kaarslicht door kas Zoeterwoude teel duivenvoorden. Schrijfavond van Amnesty Internatio BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Emma Louisa, dv. C.C. van der Schee en A P. Janssen Ashley, dv. J.M, Timmermans en A.J.H. Duivenvoor den Michelle, dv. M.F. de Ridder en A.C.E. van Egmond Gabnêl Anton Pe trus, zv W.A. Fasel en M.G.M. van Adri- chem Sabine Diana Annewil. dv. S.T.J. Bergers en A.I.J. van Kroonwi|k Joseph Neph, zv. E.N. Chitty Susanne. dv. A. Oudenes en J.R. van Velzen Dennis Cornells, zv. L.C.A. Wijnandsen I. van der Maat Dennis, zv. F. Moser en M.C.J. Witteman Joris Bartel, zv. M.W. Krijger en R.G.M. Jordaan Anna Maria, dv N A S. Rood en E C Hoogendoorn Maximilian, zv. G.J. Keysbergen M.G.L Heemskerk Hanna Maria Louise, dv. W.M. Mak en E.H. Bakker Arenda. dv. A. van Beelen en L.C. Berkheii Mignon Sara Elisabeth, dv. D.J. Haazebroek en M C. Blom Xian Xia. dv X. Liaoen L. Zhao Tessa Sunniva. dv. B R van Tol en M E. Steinmetz Juan Miguel, zv M Fuentes Gordo en A.L. Damas Concep- ción Mark. zv. J. Aarts en N.H.P.M. Jutte Joe Faustmo. zv. J.C. J.M. Juffer mans en T.M. van der Voorden Anna Maria Francisca Margaretha, dv. W.A. Juttner en F C. Sassen Maikel, zv R.F. Dieke en M.J. Deegenaars Joanna, dv J.A.P. van der Ham en P. Wentmg Eva Marensia, dv. J. Roest en A.M. van Dam Melissa, dv J. Kooien en S. Zwart Tim Valentijn. zv. P.J. Schnezler en E.P. van Wengen Eva Nicole, dv. J.W.M. Elstgeesten M.J.M Schalks Ronja, dv. GA. Slierendrecht en J. Schoema- ker Malon Maria, dv, J.A, Vooijs en M.A. Verhart Femke, dv. J. van Rijn en M. van Iterson Martin Léon, zv. R.G de Bruijn en M. van Ommen Rik, zv. W.L.M van der Vlugt en W. Beij Ange la, dv. P van der Steen en M. Ruijgrok Sara, dv. M Joulali en T. Dahmoun Mark, zv. R Molenaars en M.W.C. de Haas Ricardo Ulrich, zv. R. Dullemeij- er en R.E. van Mounk Mandy Maria Cathanna. dv. A.H.J. Slienngs en T.M.Y. Vermeer Marvin Isaak. zv I.J.P. van der Nat en A M. Volkers Danny, zv W de Jongen E.A.H. van Es» Junaan Lu cas Herman, zv. LH.W.H. Aelvoet en A.J. Rotteveel Lydia. dv H. Binnendijk en M.J.L. Poelman Daniël. zv. D. Brandt en W Neuteboom Chantal, dv. W. van der Plas en E. van der Lende Marcel, zv. M. Jansen en J.H. Sloos Michelle Linda, dv. R.A P. de Haan en A.M. Jansen Robert Dirk, zv. A. Meij- vogel en M.A.N. Hazenoot Matth.js Max Elias. zv. F.C.J. de Wert en M den Duik «Robin Joun. zv RL. Bounciusen S. Buitendijk Nikki. dv A P T Wasse naar en J.C. Visser Sammy, zv M.J. van Putten en C M M van Velzen Anna Kerstin, dv. LH. Svedhem en C.M.G Backer Jozef Jacobus, zv. J J.M. van Kampen en A.M.G. van Houten Isaac Arthur, zv. O.H. Genmssen en M.J. van der Ven Cornelia, dv. GJ. Cornet en A.W. Ouwerkerk Jerona Jacoba Come iia. dv. J. van Duijvenbode en J J.T Guijt Yvette Lisanne. dv. A H. OkJen burger en M.B.H. Wennemers Thomas Robert Mathiis. zv R.A. Monterie en M Weesjes Fien, dv. P.A J. Kester en A.C.V. van Veen. Overleden J. Betram. geb. 29 nov 1909. man J. de Won. geb 31 aug 1926. man J. Jonk. geb 4 juli 1908. man J.W.T. Smits. geb. 11 maart 1907. geh. gew met P.S. Stokman »N Both, geb 28 maart 1909. man J.C Teegeiaar. geb. 6 maart 1910, geh. gew met P Lepelaar P Molenaar, geb 5 jan 1947. echtg van C A de Boer J.W. Korner. geb 28 jan 1912. geh. gew. met N.C. Verlaan W Tege laar. geb 20 juli 1922, man K.H van der Wijngaard, geb. 21 aug 1899. man J.C. van der Voort. geb. 5 sept. 1918, echtg.vanW.P Ranselaar»SP Mooij man. geb 1 dec. 1978. zoon M Kern per. geb 21 maart 1986. dochter G Homan.geb 25mei 1919. man»A van Loo, geb. 30 aug. 1908. geh gew met R K B Severs »S.H lagerwij. geb 24 april 1931, echtg. van N. Kotten P.J. Geijsman. geb 19 nov. 1906. man H.W. Pullens, geb. 19 dec 1925, man H.TA Dertien, geb. 3 sept 1991dochter A. van der Aart, geb 29 maart 1918. man H. Buijs. geb 19 apnl 1935, man L Bontje, geb 24 aug. 1922, man «A.P.M Dobbe, geb 2 juli 1926, man J. Jongeieen. geb 13 okt. 1914, man J. Hooijmetjer, geb 25 dec 1928, geh. gew met M J de Wekker W.A. Stigter. geb. 9 maart 1973, man»S. van Kampen, geb 5 mei 1913, geh. gew met D Smteur C.M. Keeman, geb 4 nov 1957. echtg van R Stringer M P van der Togt. geb 29 dec 1924. geh. gew met T A.M van Beek J. Dijkhuizen, geb 11 aug 1972, vrouw Gehuwd MG Bei je en Y D Kagchei land H. van Gorsei en L Song M Ma&zouzi en J. Haasnoot K.C van der Linden en A G M Jansen »C.G van der Bent en A F Boere»J.C Visser en CJ P M Otto»G Kokkedeeen M.J.G P. Koster W M Schefferen W J.M Jansen »EAH Kroon en JB van Duijn R H Huizenga en G Baf raadivng H.C. Rovers en BA Hoek stra H Noteboom en E Poiane P M Jansen en I N van Weerden J G Si*e rings en H Bogaards Zes ton nodig voor computergestuurde mammoet LEIDEN» Ruim vijfduizend gulden is vrij dagavond gestolen uit een flat woning aan de Kennedylaan. Toen de bewoners niet thuis waren, doorzochten inbrekers de woning en vonden Neder lands en buitenlands geld. Ze namen ook twee gouden man chetknopen mee. ,Het is niet duidelijk hoe de daders het huis zijn binnengekomen. DE BIBLIOTHEKEN in de Ste venshof en de Merenwijk brei den op proef tot 16 maart hun openingstijden uit. Stevenshof heeft een extra avond op maan dag, de Merenwijk zal 's mid dags een half uur eerder open gaan. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Ze zijn net twee maanden bezig met de aanleg van het archeolo gische themapark Archeon. Toch worden er nu al voorbe reidingen getroffen om het Al- phense 'pret'park na de ope ning in 1994 verder uit te brei den. Om dat straks te kunnen bekostigen, wordt nu naarstig gezocht naar sponsors. Voor de sponsorwerving heeft Archeon de hulp ingeroepen van Jan van den Broek van het bureau Professional Sponsors hip. Hij ziet veel mogelijkheden voor sponsoring. „Bedrijven kunnen van de unieke omge ving gebruik maken voor hun zakelijke contacten. Maar te denken valt ook aan busonder nemingen die tochten gaan or ganiseren naar Archeon. En misschien wil een bierbrouwer er wel een middeleeuwse brou werij nabouwen", aldus Van den Broek. Het is absoluut niet de bedoe ling dat de parkbezoekers straks bedolven worden onder luid ruchtige reclame-uitingen van de sponsors. „Het moet wel een subtiele aangelegenheid blij ven", vindt de sponsorwerver. Toch verwacht hij jaarlijks mil joenen te kunnen binnen halen door sponsoring. .Archeon biedt bedrijven de mogelijkheid hun maatschappelijke verant woordelijkheid te tonen. Het is goed voor hun imago." Van den Broek wil nu eerst een groep van maximaal twintig 'oprichters van Acheon' bij el kaar zien te krijjen. Deze 'op richters' betalen tot 1994 mini maal 20.000 guden per jaar. Daarvoor krijgen ze een aantal grootse evenemeiten aangebo den. Verder verwerven deze be drijven het vqorceursrecht om zich straks als spcnsor te mogen aanmelden. Waat het aantal sponsors zal strals beperkt zijn. Na de opening van het park wil Van den Broek verder gaan met maximaal een stuk of tien hoofdsponsors. Die zijn er in twee soorten: de 'mam moetsponsors' en de 'bi zonsponsors', hö karakter van het park wordt zelfs doorge voerd in de beraming van de geldschieters. De 'mammoets' krijgen voor drie :on per jaar de garantie dat er geen andere be drijven uit dezelfde bedrijfstak sponsor mogen worden. De 'bi zons', die jaarlijks een ton beta len, krijgen die garantie niet. Naast de hoofdsponsors is er ruimte voor een groter aantal objectsponsors, die een object, gebouw of evenement voor hun rekening nemen. Onder de los se projecten waarvoor Archeon sponsors zoekt, vallen de con servering van twee van de zes bij Zwammerdam opgegraven Romeinse schepen, de recon structie van een middeleeuwse havenkraan en een computer gestuurde, bewegende mam moet op ware grootte. De kos ten van die mammoet worden geschat op zeker 600.000 gul den. Tot nu toe hebben zich twee bedrijven aangemeld als 'op richter van Archeon'. Dat zijn Chaudron Accountants en uit geverij Samsom, beide uit Al phen aan den Rijn. Van den Broek: „Voor Samsom is vooral het educatief park erg interes sant. Schoolklassen kunnen straks enkele dagen in het edu catief park bivakkeren. Daar kun je een heleboel educatief materiaal voor produceren". Van den Broek benadrukt dat het sponsorgeld uitsluitend ge bruikt zal worden om het park verder te ontwikkelen. „Het zal nooit zo zijn dat Archeon voor haar voortbestaan afhankelijk wordt van sponsors", aldus de sponsorwerver. Marktkooplui reageren negatief op plan gemeente voor extra markt r is al veel geschreven I j over de buitenplaats Oud Poelgeest in Oegstgeest, maar nog weinig over het negentiende-eeuwse kapelletje op het kasteelterrein. Eerst iets over de geschiedenis. Het huidige huis is opgetrokken op de grondvesten van een middeleeuws kasteel dat het tij dens het beleg van 1574 zwaar te verduren heeft gehad. De Franse vluchteling Constantijn Sohier de Vermandois kocht het in 1644, maar van het vervallen kasteel was na al die tijd niet veel meer over dan een ruïne. Diens dochter Maria Catherina gaf in 1668 de Haarlemse archi tect Erasmus den Otter op dracht een comfortabel buiten huis te ontwerpen. Vanaf 1724 werd het door de bekende Leidse geneeskundige Herman Boerhaave bewoond. Deze hield zich indertijd ook bezig met kruiden en legde een kruidentuin aan. In de negentiende eeuw werd het complex onder invloed van de Romantiek gemoderniseerd. Daarbij ging het authentieke in terieur verloren en werd het ge bouw verrijkt met twee "echt middeleeuwse torens". Neogotische kapel Rond het midden van de vorige eeuw werd kasteel Oud Poel geest verkocht aan mr. Gerrit Willink. Deze was van oor sprong doopsgezind en had zich aangesloten bij de Engelse sekte der Darbisten. Zijn grote wens was een kapel te laten Een visboer vat de afkeer van de marktkooplieden voor een markt op vrijdag krachtig samen. „De hoge heren zijn gek geworden, helemaal gek. Zij weten niet meer hoe het toegaat op de markt", zegt hij over de plannen van de gemeente voor een markt die zou moeten samenvallen met een koopavond op vrijdag. „Ik denk niet dat zij één handelaar zo gek krijgen om vrijdag hier te komen staan." de eerste steen die Willink in 1857 legde. Van jagershuis tot woonhuis Nadat Willink het landgoed had nagelaten aan zijn dochter is de kapel een tijd als jagershuisje gebruikt. Sinds 1976 wordt het bewoond door mevrouw de No bel. In de loop der jaren is het ernstig verwaarloosd, maar me de dankzij de inzet van de be woonster wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan een grondige restauratie. Het exteri eur wordt daarbij zoveel moge lijk in oude luister hersteld - in clusief de oorspronkelijke knip- voeg - maar inwendig wordt het aangepast aan de woonfunctie die het blijft behouden en aan de eisen waaraan een woon ruimte tegenwoordig moet vol doen. Met dit kapelletje is in de direk- te omgeving van Leiden een heel bijzonder voorbeeld van neogotiek bewaard gebleven. Maar ook het kasteeltje Oud Poelgeest zelf en de bijgebou wen, waaronder de negentien de-eeuwse stallen naast de op rijlaan, zijn het bekijken meer dan waard. En wie langs de Haarlemmertrekvaart fietst, moet vooral eens naar het aller aardigste kapelletje kijken dat goed zichtbaar is geworden nu men ten behoeve van de restau ratie enkele bomen en stniiken - die het vrijwel volledig aan het zicht onttrokken - heeft opge ruimd. Wie zou er niet in zo'n romantisch optrekje willen wo nen? LEIDEN KAREL BERKHOUT WILLEKE HEUKOOP Op de zoals altijd zeer druk be zochte markt in de binnenstad zijn de handelaren nagenoeg eensgezind in hun weerzin te gen nog een marktdag erbij. De grootse angst is dat de verschil lende markten elkaar gaan be concurreren. „De spoeling wordt nog dunner. De wijk- markten meegerekend is er in Leiden bijna elke dag markt", zegt een verkoopster van cd's en cassete-bandjes. „Ik sta hier nu elke zaterdag. Als ik ook op de vrijdag ga staan, krijg ik misschien wel wat extra klanten door de koop avond, maar ik betaal ook een dag extra huur." Een schoenen handelaar is nog wat somber der: „Denk maar niet dat men sen die op vrijdag komen nog eens terugkomen op zaterdag." Een snoepkoopman die even eens twijfelt aan de verstandelij ke vermogens van de Leidse be stuurders verwacht dat de vrij dagmarkt het niet haalt. „Om te beginnen geloof ik dat dat hele koopavond op vrijdag er niet komt, omdat de winkeliers er niet aan willen. Dan denk ik dat geen enkele markthandelaar er wil gaan staan tussen 17.00 en 21.00 uur, uren waarop nie- mand komt volgens mij." Vol gens de visboer hebben veel marklui net als hij al een markt op vrijdag. Een textielhande laarster roept: „Vrijdag is mijn vrije dag, dat is mij ook wat waard." Alleen de cd-handelaarster ziet wel wat in de vrijdagmarkt. „Als die komt, wil ik wel een plaatsje. Maar dan moet de vrij dagmarkt in de Merenwijk, waar ik nu sta, wel worden op gedoekt. Het probleem van de Merenwijk is dat maar weinig mensen weten dat die er is. Ik denk trouwens dat al die wijk- markten maar moeten worden afgschaft, want zo wordt de markt in de binnenstad uitge hold", geeft zij als advies aan de gemeente. De meeste koopleiden heb ben maar één advies: geen vrij dagmarkt. „Laat de gemeente maar zorgen voor meer par keerplaatsen, daar hebben wij tenminste wat aan", vertolkt de snoepverkoper de mening van wijwei al zijn collega's. „Een vrijdagmarkt is gewoon stom." Verzadigd De kooplieden die op vrijdag de nieuwe markt zouden moeten bevolken, staan die dag met hun kraam elders. In Katwijk bij De neogotische kapel hij kasteel van Oud Poelgeest in Nederland vrij snel populair en het feit dat koning Willem II gebouwen in deze stijl heeft la ten optrekken heeft daar zeker aan bijgedragen. Hij was bouw heer van de zogenaamde Goti sche Zaal in Den Haag en ook de Koninklijke Manege kwam onder zijn leiding tot stand. (Deze manege is latr inwendig verbouwd tot de WUemskerk en thans is het gebouw inge richt als kantoorrumte van de Vereniging van Necerlandse Gemeenten). Het kapelletje dat V/illink heeft laten bouwen meetongeveer 9 bij 5,5 meter en bestaat uit een lage achthoekige toren met kan telen en een aanbouw. In de ty pisch negentiende-eeuwse spitsboegvensters zijn stukjes gekleurd glas verwerkt. Het in wendige bestaat uit twee grote re ruimten, één in de aanbouw en één in de toren. Daartussen bevindt zich een kleine hal met de ingang in de zuidgevel. Bo ven de torenkamer bevindt zich nog een lage verdieping die ge bruikt wordt als werkkamer. Een kleine steen met inscriptie in de westgevel herinnert aan voorbeeld, aan de Piet Hein- laan. Stroopwafelbakker Tony Vergunst reageert vastbesloten op de waag of hij op vrijdag Lei den boven Katwijk zal verkiezen wanneer daar een weekmarkt komt. „Nee hoor, ik blijf hier", luidt zijn commentaar. Zo denkt ook zijn collega van de Kaashandel W. Hagen erover. „Ik heb maar één lichaam en daarmee blijf ik in Katwijk staan op vrijdag. Er is in Leiden on derhand elke dag markt. Het raakt verzadigd." „Ik heb het idee dat de men sen die zoiets veizinneri geen moment denken san de belan gen van de marklieden", zegt sierradenhandelaar W.H. Boers- ma. „Die markt wordt helemaal niet sterker als e" nog een bij komt, dat werkt juist averechts. Die plannenmalers denken: 'leuk voor de mensen om een markt voor de deur te hebben'. Maar intussen stoten de kooplui elkaar het brood uit de mond. Je pakt de inkomsten van zo'n wijdagmarkt van andere dagen elders in de regio weg. In Am sterdam kun je dat wel doen, el ke dag markt; maar Leiden is daar helemaal geen stad voor." De enige die ondanks zijn plaats op de vrijdagse markt in Katwijk zegt te zullen zorgen dat hij er wel bij is in Leiden, is groentenhandelaar J. van der Reijden. „Ik vind het een slecht idee hoor, maar als het zover komt, moet ik mee. Het kan niet zo zijn dat die andere jongens daar op vrijdag staan te verdie nen en ik niet. Desnoods snij ik mezelf in tweëen m^r ik zal er zijn." De voormalige kapel op het landgoed Oud Poelgeest. Een klein juweel van vroege neogotiek. FOTO LOEK ZUIDERDUYN bouwen waar hij zijn werkne mers in het ware geloof kon voorgaan en aan de rand van het landgoed, aan de Haarlem mertrekvaart, kwam in 1857 uit eindelijk een klein gebedshuis in neogotische stijl tot stand. De belangstelling voor de goti sche bouwkunst van de middel eeuwen was rond 1840 sterk toegenomen. In Engeland werd de stijl geïmiteerd in nieuw te bouwen kastelen en kerken. Deze neogotische stijl werd ook „Denk maar niet dat die mensen die op vrijdag komen, zaterdag nog eens FOTO HOELCO KUIPERS Markthandelaren zien het plan voor een extra markt in Leden niet zitten: terugkomen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9