Regio SJJO Oegstgeest onder druk gezet Kloof tussen burgers en bestuurders blijft Haagse (76) overleeft botsing met intercity Proef Schoolstraat lijkt succesvol Rectificatie Voorschoten schroeft belastingen omhoog Liever op tv dan bij de burgemeester van Wassenaar Hongaarse burgemeesters te gast bij D66-Oegstgeest Maandag 30 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: MIEP DE GRAAFF Vormgving: RUTGER J HOOGERDUK 8 LEIDEN OEGSTGEEST schroeft de SJJO de duimschroe ven aan. „We geven geen geld aan een wankele stichting." VOORSCHOTENSE ge meentebestuurders brachten afgelopen zater dag een bezoek aan de wijk Krimwijk. Veel heeft dat (nog) niet opgeleverd. B en W Voorschoten bezoeken Krimwijk De 76-jarige Haagse automobiliste moest na de botsing net de intercity naar Schiphol bij de spoorwegover gang nabij station Voorschoten uit haar voertuig worden gezaagd. De ravage was enorm. foto hielco kuipers Een 76-jarige Haagse automobi liste heeft zaterdagochtend voor paniek en ravage gezorgd op de spoorwegovergang aan de Voorschotense Papelaan-West; nabij het NS-station. De vrouw heeft de botsing met de trein overleefd en is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens de politie Voorschoten is haar veiligheidsgordel haar redding geweest. Een politiewoordvoer der spreekt van een 'klein won der'. De Haagse moest na het on geval uit haar tot een wrak sa mengeperste auto worden ge sneden. Reeds zatermiddag kon zij het ziekenhuis met een lichte hersenschudding en een groot aantal kneuzingen verlaten. Onbekend is nog waarom de Haagse niet voor maar onder de automatische spoorbomen stopte. Ze moet daarover nog worden gehoord. Nadat ze op deze heikele plek tot stilstand kwan, slaagde ze er toch weer in beveging in haar voertuig te krijgpn. Niet hele maal op tijd berekte ze de over zijde van de spoorbaan. De uit Den Haag komende intercity- trein raakte nog juist de achter zijde van de auto. Deze werd met bestuurster en al weggeslingerd en kwam tot stilstand op de weghelft van het verkeer uit de tegengestelde richting. De benzinetank, die door de intercity was afge scheurd, vatte direct vlam. Een deel van de spoorwepnstallatie, waaronder de slagbomen, vloog in de brand. De braidweer was het vuur echter al sml de baas. Het treinstel kwan eerst een paar honderd met«r verderop Het Huis ter Leede in de Sas- senheimse Vogelbuurt mag voor commerciële doeleinden worden gebruikt. Aanvankelijk had het terrein alleen een woonbestemming. Bollenhan- delaar T. de Boer, eigenaar van het historische buitenhuis, mag nu ook kantoren en maatschap pelijke voorzieningen bouwen op zijn grond. Een verdeelde ge meenteraad ging afgelopen tot stilstand. Het kon niet meer op eigen kracht verder. De 300 passagiers zijn uiteindelijk met andere treinen en een flinke vertraging naar Schiphol ver voerd. De NS hebben volgens de politie maatregelen getroffen om de gedupeerde passagiers op te vangen. Zo is er contact opgenomen met Schiphol om de verlate komst van de reizi gers te melden. Op de vliegha- ven kon daardoor wat worden geschoven met de twee uur in- checktijd. De beschadigde in tercity is met een speciale die sellocomotief weggesleept. Door de reparatie van de spoorbomen was tussen 10.30 en 12.00 uur geen treinverkeer via de Papelaan-west meer mo gelijk. Tussen 12.00 en 19.00 uur kampten veel treinen op dit traject met vertragingen. Huis ter Leede: ook commercie week akkoord met leze uitbrei ding van de bestenming. Die uitbreiding geldt overi gens niet voor het ioofdgebouw maar alleen vooi de buiten plaats en het pak. Zowel het Zuidhollands Landschap als de omwonenden vrejen dat dit be sluit De Boer de gelegenheid geeft het park bij Huis ter Leede om te toveren iri «en show-tuin om zijn eigen bolenprodukten aan te prijzen en fc verkopen. In het verslag van de raads vergadering van de gemeen te Zoeterwoude vorige weeK vrijdag is een storende fout geslopen. De Zoeterwoudse voetbal club SJZ betaalt de gemeente voor de huur van haar voet balvelden geen 1000 gulden per maand, maar 1000 gul den per week. De gemeente Voorschoten komt op de begroting,voor 1992 ruim 1 miljoen gulden tekort. Slechts 200.000 gulden wordt gecompenseerd door hogere lasten, de rest van het tekort wordt in de komende jaren weggewerkt. Voornaamste oor zaken van het tekort zijn hogere (milieu) uitgaven en lagere in komsten, vooral door kortingen van het Rijk. De onroerend-goedbelasting stijgt de komende jaren steeds met acht cent per eenheid van 3000 gulden waarde plus 3,25 procent inflatiecorrectie. Daar naast gaan de hondenbelasting, de rioolrechten en een aantal legesvergunningen met tien procent omhoog. Door aanscherping van milieu-eisen verwacht Voor schoten komend jaar 360.000 gulden extra te moeten uitge ven. Dit bedrag wordt besteed aan het verwijderen van 'allerlei afval', als baggerslib, veegvuil, plantsoenafval, oud papier, zwerfvuil etc. Daar komt nog 76.000 gulden bovenop voor maatregelen in het kader van het gemeentelijk milieuplan. De kosten van het gescheiden ophalen van groente- fruit- en tuinafval zijn nog niet bekend. Pas in november komt de ge meente met een nieuw voorstel om (fors hogere) reinigings rechten vast te stellen. Dat kan niet eerder omdat de gemeen schappelijke vuilverwerking Ge- vulei de nieuwe verwerkings kosten per ton afval nog niet heeft vastgesteld. Van het rijk krijgt Voorscho ten in 1992 bijna 400.000 gul den minder. De 'ombuigingen' in het kader van onder andere de tussenbalans leiden voor Voorschoten tot een lagere uit kering uit het gemeentefonds van 390.500 gulden. 'Van boodschappen- naar winkelstraat' voorschoten eric jan weterings Tevreden en afwachtend, zo re ageren winkeliers en bezoekers in de Voorschotense School straat op de gedeeltelijke en tij delijke proefafsluitihg van deze winkelstraat. Vrijdag gaven de wethouders Ten Have en Van der Poel samen met voorzitter Mourits van de winkeliersvere niging het startsein voor de proef, die een jaar moet gaan duren. Paaltjes In maart besloot de gemeente raad tot de proef om het gedeel te tussen de Treubstraat en de Overslagstraat wekelijks van vrijdagochtend 8.30 uur tot za terdagmiddag 17.30 uur voor auto's af te sluiten. De raad kwam met dit besluit tegemoet aan de wens van de plaatselijke middenstanders om de School straat aantrekkelijker te maken voor het winkelende publiek. Op de plaatsen waar de School straat wordt afgesloten zijn wegzinkbare paaltjes geplaatst. Dit weekeinde zag het in het afgesloten deel van de straat zwart van de mensen. Slager Hooymans die vlak bij de paal tjes zit, weet niet of de drukte aan de afgesloten straat is te danken. „Ik vind zelf de afslui ting van de straat best, maar van de klanten hoor ik verschil lende dingen. De een vindt het prima, de ander vindt het niet leuk om de boodschappen door de straat te moeten zeulen voor ze bij hun auto zijn." Problemen Voor de meeste winkeliers geeft de afsluiting geen problemen bij de aanvoer Van goederen, omdat de meeste zaken een aparte leveranciersingang aan de achterkant hebben. Volgens de bedrijfsleidster van snoepgi- gant Jamin vinden de meeste van haar collega-winkeliers het prima dat de straat is afgeslo- „Ik hoor van zowel collega's als klanten alleen maar positie ve geluiden. Voor de winkeliers is het geen probleem en de klanten kunnen rustig rondlo pen. Ik ben er dan ook voor om de hele Schoolstraat af te slui ten. We moeten van een bood- schappenstraat maar een echte winkelstraat." De verzakkingen van wegen worden volgens Van der Poel veroorzaakt door de slechte grond waarop de wijk gebouwd is, en voor vaker herbestraten dan nu gebeurt is geen geld. Dit argument zou nog vaak worden herhaald. Afgelopen donderdag maakte de gemeente bekend een tekort van een miljoen gul den te hebben in de begroting. Van der Poel vervolgde dat de bewoners maar harder moeten klagen, als er grote problemen zijn. De burgers mochten nog geen tussentijdse opmerkingen maken. Tussendoor klonk in de zaal de ontevredenheid. „Nu gaat hij een half uur lullen, en dan mag je naar huis", merkte een vrouw op. Op het moment dat de bur gers eindelijk vanuit de zaal vra gen mochten stellen, was de middag al aardig gevorderd. De bestuurders beantwoordden de vragen niet meteen, maar pas nadat een groot aantal was ge steld. Een slimme tactiek om de emoties niet al te hoog te laten oplopen in de zaal. Een man klaagde over de hondenoverlast: „De gemeente pretendeert lekker veel groen te hebben in de Vlietwijk. Maar het is niet meer van mij, het is van de honden. Ik durf mijn kleinkinderen er niet meer te la ten spelen", klaagde hij. Ook de sociale controle onder de burgers waar de wethouders op aansturen, werd bekriti seerd. Wie iemand aanspreekt op het dumpen van vuil of op dubbelparkeren, riskeert enor me ruzies. De sociale controle werkt niet, concludeerde het publiek. Van der Poel zei dat de ge meente niet onfeilbaar is en aan bepaalde problemen gewoon niets kan doen. „Misschien kan de gemeente een bemiddelende rol spelen in slechte communi catie tussen bewoners, dat moeten burgers dan maar mel den." Ook wethouder Ten Have bleek niet zo dicht bij de bevol king te staan. Over de winkel wagentjes die overal in de wijk opduiken zei hij dat binnen vijf jaar alle karretjes voorzien zijn van een statiegeldsysteem. „Dat werkt goed", zei hij. „Dat helpt geen bal", klonk het gedempt vanuit de zaal. ,,De mensen voelen zich niet opvallend betrokken. De vlaggen en wimpels ontbreken. De mensen staan ook niet in rijen dik langs de weg om ons toe te juichen", merkte burgemeester P. Cannegieter zaterdag op bij het bezoek van de Voorschotense gemeentestuurders aan de Vlietwijk. Het CDA-raadslid A. Draijer vond dat geen punt: „Je creëert een mogelijkheid, mensen moeten zelf weten of ze er gebruik van maken", zei hij. voorschoten anita luyenduk De kloof tussen bestuurders en burgers verkleinen: dat was het doel van 11 bezoek. Voor de derde keer brachten burge meester en wethouders en een aantal raadsleden een bezoek aan één van de Voorschotense wijken. De Krimwijk en de Dob- bewijk kwamen al aan de beurt. Het gemeentebestuur be zocht na een fietstocht door Vlietwijk het buurthuis, waar de bewoners met hun ongenoe gens konden aankloppen bij de beleidsvoerders. Alle bewoners, zo'n 4000, waren persoonlijk uitgenodigd. Hier grepen tien tallen van hen hun kans. Hun problemen werden echter afge daan met vage antwoorden. „Wij zien het probleem niet zo." „Er is geen geld." „Mensen moeten de problemen op ons spreekuur komen vertellen." „Er wordt aan gewerkt." Tijdens de fietstocht door de wijk moesten de raadsleden let ten op eventuele knelpunten. Aanvankelijk leek het echter meer op een gezellig zaterdag middags fietstochtje. Alleen het weiland tussen de Vlietwijk en de Krimwijk werd aan een kriti sche blik onderworpen. „Geniet nog even van het uitzicht, straks staan er 800 huizen", merkte wethouder F. ten Have op. Op het weiland komt een deel van de nieuwbouwwijk Starrenburg. Het publiek in de volle zaal van het net door vrijwilligers opgeknapte buurthuis moest nog een tijd geduld hebben voordat ze zich kon laten gel den. De middag begon met lan ge toespraken van de voorzitter van het buurthuis, burgemees ter Cannegieter en de drie wet houders Ten Have, J. van der Poel en M. Breunesse. Zij be antwoordden alvast enkele van de 180 vragen, die de bewoners eerder schriftelijk hadden ge steld. De afval problematiek, de groenvoorziening, de slechte bestrating en de overlast van honden bleken vooral veel te worden aangeroerd. Allemaal onderwerpen die in de porte feuille van wethouder Van der Poel (WD) thuishoren. Voorschotense gemeentebestuurders contra de bewoners van de Krim wijk. Staand burgemeester Cannegieter. foto hielco kuipers wassenaar wim koevoet Niet verontwaardigd maar wel een beetje verdrietig is de Wassenaarse gemeentevoorlichter W. Issendonck over de afzegging van het dames hockeyteam van HGC. Burgemeester Schoute zou de Europese kam pioenen vanavond om half zes in De Paauw ontvan gen. Maar de dames hebben inmiddels laten weten dat ze de voorkeur geven aan een televisie-optreden op dezelfde dag. Issendonck zegt namens de burgemeester dat hij het besluit van de HGC-dames kan respecteren. Wel heeft hij wat moeite met het late tijdstip waarop de af spraak is gecanceld. „De burgemeester heeft een zeer drukke agenda. HBet heeft veel moeite gekost om dit gaatje te vinden. Er was voor die middag ook al een heel draaiboekje opgesteld. Behalve hït damesteam waren ook de heren, die twee jaar geleden de titel in de wacht sleepten, en het bestuur uitgenodigd. Alle maal voor niks. Daar word ik verdrietig \an." Volgens de verdrietige voorlichter zip er nog geen nieuwe afspraken gemaakt. Of die neg worden ge maakt, is onduidelijk. 'We geven geen kwart miljoen aan een rammelende stichting oegstgeest wim koevoet De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest is zwaar on der druk gezet door welzijns wethouder T. Kohlbeck (PvdA) en de welzijnsspecialisten van de fracties van WD, CDA, Groen Links, D66 en de PvdA. In het uiterste geval kan het plaatselijke jeugd- en jongeren werk, dat volgens de politici 'voor geen meter' functioneert, wat D66 betreft zelfs op een strafkorting op de subsidie reke nen. SJJO-coördinator Robert Weijnands bevestigt dat er de laatste dagen druk op zijn in stelling is uitgeoefend. Zei hij eind vorige week nog dat ge meente en SJJO geen stap dich terbij elkaar zijn gekomen en dat de verharding van de stand punten over de formatieplaats voor het jongerenwerk dan maar tot een regelrechte con frontatie moet leiden, medio deze week zei hij na een ge sprek met Kohlbeck dat de SJJO de barricades heeft verlaten en in een 'oplossingsgericht over leg' verwikkeld is geraakt. Welke kant dat overleg opgaat, wil hij nog niet zeggen Dat er voor de SJJO zwaar weer op komst was, werd eerder deze week in de raadscommis sie welzijn duidelijk. Daar werd het voorstel van burgemeester en wethouders besproken om de subsidie van SJJO te handha ven op 270.000 gulden. De SJJO vindt dat te weinig en verlangt een structurele subsidie van de formatieplaats voor het jonge renwerk. De gemeente weigert dat en dringt er bij de SJJO al tij den op aan om de prioriteit bij het jongerenwerk te leggen en wat minder geld te besteden aan het tiener- en jeugdwerk, waarvoor toch al een geringe belangstelling zou bestaan. Met de SJJO was afgesproken dat ze met voorstellen zou komen, maar in plaats daarvan hamert het stichtingsbestuur op de noodzaak van een structurele ondersteuning van het jonge renwerk, dat als een proefpro ject is begonnen. Doldwaze stappen Vooral D66-Woordvoerder me vrouw E. van Ootmerssen nam in de raadscommissie de SJJO zwaar op de korrel. Ze verklaart zich nader: „De SJJO pikt niets op van de ferme kritiek, die raadsbreed wordt gedragen. In plaats daarvan neemt ze dol dwaze stappen, zoekt ze de pu bliciteit. We hebben deze zomer weer zo'n strijd gehad, het is te gek voor woorden allemaal. En we praten over een kwart mil joen gulden. Die kun je niet zo maar aan een stichting geven die aan alle kanten rammelt. Er is een moment denkbaar waar op je een deel van de SJJO-sub- sidie liever aan een andere, wel goed functionerende, instelling geeft. Ik ben nu zo ver dat ik een dergelijk signaal aan de SJJO wil afgeven. Anderen, zoals mevrouw van Raalte van Groen Links, niet ik, hebben dat 'straf korting' genoemd. Dat is het in feite ook, maar ik noem het lie ver niet zo als door dat begrip de SJJO nog kopschuwer wordt dan ze nu al is." Hard gesprek Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) vertelt dat hij op aandringen van de raadscommissie welzijn woensdag 'een buitengewoon hard gesprek' met het SJJO-be- stuur heeft gehad. „Ik heb de indruk dat het bestuur nu be grijpt dat het menens is. Afge sproken is dat we de komende tijd om de veertien dagen pra ten. De SJJO is zich er volgens mij nu van bewust dat de be reidheid nul is om haar het voordeel van de twijfel te gun- Kohlbeck erkent ook dat het begrip 'strafkorting' is gevallen. „Maar het is ook al weer terug genomen en nu niet aan de or de. Feit is wel dat er nu onvol doende plannen van de SIJO liggen om het 'gewone' subsi diebedrag uit te keren. De stich ting heeft daarvoor nu nog een maand de tijd." oegstgeest wim koevoet Zo'n dertig Hongaarse burge meesters waren afgelopen weekeinde te gast bij D66- Oegstgeest. Dit in het kader van een landelijk uitwisselingspro gramma van de democraten. De burgemeesters zijn van de SDS, de Vrije Democratische Partij. Volgens het Oegstgeester D66- raadslid H. Vissers, is dat de Hongaarse evenknie van zijn partij. „De SDS is in Hongarije de op één na grootste partij. Ook wat dat betreft zijn er over eenkomsten met D66", grinnikt het raadslid. Het gezelschap kwam vrijdag ochtend in ons land aan. Het voornaamste doel van het be zoek is 'een oriëntatie op ons politieke stelsel', zegt Vissers. „Vergeet niet dat de burge- meësters in Hongarije bij wijze van spreken altijd ondergronds hebben moeten werken. Het is dan een gigantische omschake ling om in vrijheid te leven en te besturen." Van de 30 burgemeesters zijn er zo'n tien van het vrouwelijk geslacht. De 'grootste' burge meester heeft een stad van 160.000 inwoners onder zijn hoede. Een deel van het week einde zijn de Hongaren op het Oegstgeester landgoed Oud Poelgeest van het gelijknamige vormingscentrum geweest. Daar hadden ze vrijdagavond een ontmoeting met de meest uiteenlopende maatschappelij ke organisaties zoals de SJJO (het Oegstgeester jeugd- en jon gerenwerk) en het vormings centrum zelf. Namens Oud Poelgeest voerde scheidend di recteur P. de Vreede het woord, namens de SJJO mevrouw B. van den Broek. Ook maakten de SDS-burgemeesters kennis met een Bodegraafse D66-burge- meester. Een groot deel van de zondag brachten de Hongaren door bij de gezinnen van Oegstgeester D66'ers. Vissers heeft zijn gas ten naar het strand in Noord- wijk meegenomen. De Honga ren aten bij de plaatselijke de mocraten thuis. De nacht heb ben de burgemeesters in het hotel op het landgoed doorge bracht. Vandaag doen ze Leiden aan 'om wat over de woning- Hongaarse SDS-burgemeesters en Oegstgeester D66'ers klitten samen voor de groepsfoto bj kasteel Oud Poelgeest op het gelijknamige landgoed. foto hielco kuipers bouw in Nederland op te ste- een bezoekje aan het provincie- gen keren ze teiug naar hun ei ken' aldus Vissers. Ook staat er huis op het programma. Mor- gen land.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8