Leiden 1PI49 =DIGR0S= 'Vuiloven is veel te groot voor SA VA' Jaren '60 pop herleeft in de Stadsgehoorzaal Feestgangers op 3 Oktober Afgraving Gijzenij kost gemeente niets ■■KïS»"' Maandag 30 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN liEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Vormgeving: RON VAN HAASTREGT DE JAREN '63 herleven zaterdag 26 cktober in de Stadsgehooraai tijdens het evenemeit Propop -91 NIEUWSLIJN Aanhangwagen met handel verdwenen Vanaf een parkeerterrein aan de Oosterkerkstraat is eind vorige week een aanhangwagen gestolen waarin 600 cd's, 200 video banden, 13 busjes gas, zes vaten met 20 liter benzine en twee vi- trine's zaten. De aanhanger is eigendom van een 46-jarige han delaar uit Leiden. Bewoner overloopt insluiper Het heldhaftige optreden van een 35-jarige bewoner van de Middelweg heeft gistermiddag rond half drie geleid tot de aan houding van een 24-jarige Leidenaar. Die was de woning van de man binnengeslopen en wilde vertrekken met een gestolen tas. De bewoner, hoewel hij werd bedreigd met een breekijzer en een mes, griste het tasje weg. De inmiddels gewaarschuwde po litie greep de insluiper vervolgens in zijn kraag. Drietal gooit Lelijke Eend op z'n kop De politie heeft zaterdagavond drie mannen uit Maastricht aan gehouden die in een balorige bui een lelijke Eend op zijn kop hadden gezet. Dat gebeurde op de Rijnsburgerweg. Getuigen waarschuwden de politie, die het drietal kon aanhouden op de Warmonderweg. De Limburgers hebben beloofd de schade te vergoeden. Leidse vrouw mishandeld Een 20-jarige Leidse vrouw is zaterdagochtend vroeg mishan deld door twee onbekenden. Ze stond rond drie uur op de Nieu we Beestenmarkt, toen ze plotseling van achteren werd beetge pakt door een haar onbekende vrouw. Een man schopte vervol gens een paar keer tegen haar rug, waardoor ze op de grond viel. Ze liep daarbij verwondingen op aan beide benen. Haar belagers verdwenen in de richting van de Morsstraat. De vrouw zegt geen idee te hebben waarom ze is geschopt. Vervolg van pagina 1 De SAVA, een samenwerkingsverband van 35 Zuidhol landse gemeenten, kan de bouw van de neuwe vuilver branding in Leidschendam niet aan. In eer zojuist gepu bliceerd onderzoek concludeert het adviesbureau Beren schot Osbome dat de SAVA niet is toegerust voor het project van inmiddels 1,4 miljard gulden. Vrlgens Beren schot lijdt de organisatie aan 'kinderziektts' en is er te weinig controle op overschrijdingen van tijd en kosten. LEIOEN KAREL BERKHOUT De Stadsgehoorzaal staat zater dag 26 oktober in het teken van de (Leidse) muziek uit de jaren '60. Tijdens een nostalgisch feest - dat de naam Propop '91 heeft meegekregen - zullen on der meer de Pub Band, The Moon Piepers en de ooit fameu ze popgroep The Shoes optre den. Voorts speelt in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal Bob Rigter en een speciaal voor deze gelegenheid geformeerde jazzband. Ze groep brengt mu ziek ten gehore die herinnert aan Art Blakey en the Jazz Mes sengers. De Stadsgehoorzaal wordt voor de gelegenheid opgeluis terd met- tientallen originele groot formaat posters uit de ja ren '60. In een aparte ruimte draaien non-stop video's met documentaires uit deze tijd. Het is de bedoeling dat het feest, als het tenminste bij het publiek aanslaat, een jaarlijks terugke rend evenement wordt. De voorverkoop voor Propop '91 begint 4 oktober bij Henny Rits Modezaken aan de Janvos- sesteeg en sigarenmagazijn Fie- lemon aan het Bevrijdingsplein. De entree bedraagt 15 gulden. De aanvang van het feest is om 21.00 uur. „Berenschot heeft in kaart ge bracht waar het de organisatie op dit moment nog aan schort", zegt de Leidse wethouder H. de la Mar die het eens is met Be renschot dat de SAVA nu niet rijp is voor het omvangrijke project. De la Mar is lid van het dagelijks van de SAVA, waar voor hij overigens niet als woordvoerder optreedt: „Het gaat om dingen waaraan de SA VA in de afgelopen tijd nog niet is toegekomen". Het Utrechtse adviesbureau Berenschot Osbome kreeg deze zomer van de SAVA de opdracht om de organisatie door te lich ten en de financiële risico's in kaart te brengen. Met de bouw van de vuilverbranding, die on der meer 100.000 ton uit de Leidse regio gaat verwerken, moet volgend jaar juni worden begonnen om eind 1995 klaar te kunnen zijn. Inmiddels dreigt de bouw met twee jaar te wor den vertraagd door procedures van omwonenden tegen de voorgenomen vestigingsplaats op Ypenburg. Elke maand uit stel kost de SAVA 15 miljoen. De dagelijkse leiding heeft vol gens Berenschot bovendien veel te weinig greep op de gang van zaken door het ontbreken van een goed management. Het da gelijks bestuur gedraagt zich te veel als manager, terwijl de technische leidhg zich te veel met beleid bezighoudt. Het se cretariaat is enderbezet, de voorbereiding op de daadwer kelijke ingebruikiame is ondui delijk en een onafhankelijke controle op de feverancier ont breekt. Volgens het bureau ont breekt het bij de SAVA boven dien aan een 'deskundig opge zet onafhankelijk systeem van kostenbewaking' Berenschot pleit om die rede nen voor de sioedige komst van een interim-manager als opvolger van de Leidse oud wethouder F. Kuijers, die naar de Haagse vuilverbranding is vertrokken. Ook moet er een aparte en meer bedrijfsmatige organisatie voor de vuilverbran ding komen. Die dient de dage lijkse leiding over de bouw te krijgen en moet de installatie in de toekomst ook beheren. In een begeleidende brief aan de 35 leden van het algemeen bestuur van gemeenten schrijft het dagelijks bestuur dat deze aanbevelingen worden overge nomen. „Eei interim-manager moet binnen enkele weken aan de slag gaan', zegt De la Mar, „we moeten laar echt mee op schieten". Een naam van een kandidaat is nog niet bekend. Over de verbetering van de kos tenbewaking beraadt de SAVA zich nog. Leidenaren tellen af naar 3 ok tober. Echter niet zonder de hulp van Teun Hoek. Zijn ha ring- en zeevisgroothandel aan de Katwijkse Prins Hendrikka de levert al ruim een kwart eeuw de haringen. „Ze zijn in juni gevangen, dat is de beste maand". "Dagelijks eet ik ze zelf. Ja, meerdere, want dit voedsel is gezond. Je kent het spreek woord 'De haring in het land, de dokter aan de kant'. Laat huisarts Har Meijer, die de ha- ring- en wittebrood-inschrijving regelt, het maar niet horen. De 40.000 haringen voor Lei den, die van de de Doggersbank afkomstig zijn, heb ik in juni in gekocht, dan worden de beste gevangen. Ze worden door ons vinding uit 1386 van Willem Beu- kelszoon van Biervliet waar mee de kieuwen en de maag er uit worden gehaald. Ze worden gepe keld en als ze ge rijpt zijn worden ze overgepakt. Dan vriezen we r ze in emmers van vijf kilo in, vijfendertig tot veertig haringen per emmer. Met één vrachtwagen vertrek ken we donderdagochtend naar Leiden en komen om zes uur bij De Waag aan, vroeger ook al het centrum van de handel. Als extra service, nu voor het derde jaar, neem ik veertig ha ringsnijders mee. Niet allemaal van mezelf, ik heb ze ook bij de buren geleend. Die ha len dan op ver zoek van de hon gerige Leidenaars de kop er af en de graat er uit. Volgens de tradi tie werd de ha ring in 1574 ook 'heel' aangele verd. Dat het ruikt? Nou, dat vind 'ik geen schande, de boer heeft zijn mest, dat is heel nor maal. Wat ik me van de afgelopen kwart eeuw herinner? Het be zoek van Juliana bij het jubile um in 1974. De haring heeft in ternationale bekendheid gekre- Tientallen kinderen bezochten zaterdag een door de gemeente georganiseerde speeldag op het Vrouwenkerkplein. Zij konden naast een ritje in de draaimolen ook zelf aan activiteiten deelnemen. Zo mochten zijn hun eigen zonneklep knippen en plakken. Ook kon er een tekening gemaakt worden rond het thema 'Drie Oktoberfestiviteiten'. Voor de mooiste kleppen en tekeningen werden aan het eind van de dag in verschillende leeftijdscategorieën zilveren bekers uitgereikt •foto hielco kuipers LEIDEN GERT VISSER De gemeente hoeft geen kosten te maken voor de afgraving van het Gijzenij-terrein. Die werden destijds al verrekend bij de aan koop van het terrein. Op het aankoopbe drag (2,8 miljoen gulden) werd drie ton in mindering gebracht. Dat bedrag is meer dan voldoende om de bijdrage van de ge meente te dekken. Het terrein van Gijzenij werd in 1986 aan gekocht door de gemeente nadat omwo nenden jarenlang hadden geklaagd over de aktiviteiten van het metaalverwerkingsbe drijf. Inmiddels is gebleken dat het terrein ernstig is vervuild. Het opruimen van de grond kost zo'n zes miljoen gulden. Volgens afspraken tussen rijk, provincie en gemeenten zou Leiden daar zeven ton aan moeten bijdragen. Omdat er in Leiden zoveel vervuilde lokaties zijn, heeft de ge meente een regeling getroffen met het rijk dat jaarlijks niet meer hoeft worden bijge dragen dan 220.000 gulden (twee gulden per inwoner). Deze afspraak geldt voor de periode 1984 - 1994. De kwestie is inmiddels aangemeld bij de landsadvocaat. Die zal nagaan of het moge lijk is de kosten te verhalen op de voormali ge eigenaar. Volgens A. van den Berg (direc tie milieu van de gemeente) bestaat er geen twijfel over dat de vervuiling door Gijzenij is aangericht en in die zin kan een procedure gunstig uitpakken. Van den Berg benadrukt echter dat van grove overtredingen geen sprake is. Gijzenij ging niet anders te werk dan soortgelijke metaalverwerkingsbedrijven. Van illegale lozingen en dergelijke is geen sprake ge weest. Of een procedure tegen Gijzenij zin heeft wordt ook bepaald door het antwoord op de vraag of deze voormalige eigenaar finan cieel wel in staat is een belangrijk deel van de kosten voor zijn rekening te nemen. Negatief Zo'n regeling als bij Gijzenij, waarbij op ba sis van een globale schatting de kosten vooraf worden verrekend, is tegenwoordig vrij ongebruikelijk. „Meestal gaat aan de koop een deugdelijk grondonderzoek voor af zodat we precies weten wat de kosten zijn. De eigenaar kan dan zelf het terrein schoon laten maken of de kosten worden van de verkoopsom afgetrokken", aldus Van den Berg. Omdat de kosten van dergelijke schoon maakacties fors kunnen oplopen komt het voor dat de grond een negatieve waarde heeft. Dat betekent dat het schoonmaken meer kost dan de grond waard is. Het is ook wel gebeurd dat hierdoor de voorgenomen verkoop niet doorging. In dat geval zal de gemeente de eigenaar toch dwingen de grond schoon te maken. Doorverkoop van vervuilde grond, blijkt in de praktijk steeds moeilijker, zegt Van den Berg. Niemand wil nu eenmaal met een stuk vervuilde grond worden opgeza deld. Zijn ervaring is dat zelfs particulieren bij de aankoop van een woning al nagaan of de grond verontreinigd kan zijn. ACHTERGROND LEIOEN KAREL BERKHOUT Vuilverbranding dreigt een nieuwe stopera te worden Tijd is geld bij de ongeveer 2 jaar oude SA VA, die de opdracht heeft om een nieuwe vuilverbranding in Leidschendam te bou wen voor onder meer de Leidse regio en de Bollenstreek. De eerste ramingen spraken van een bouwsom van 700 miljoen gulden, inmiddels is dat bedrag via tussentijdse stij gingen van 900 miljoen en 1,2 miljard ver dubbeld tot 1,4 miljard gulden. En Beren schot verwacht dat de kosten nog verder zullen oplopen, doordat er nogal wat open einden en onzekerheden zijn. Tijd is geld, doordat alle vertragingen leiden tot enorme kostenoverschrijdingen en de kans op vertragingen is volgens Berenschot groot. De SAVA kan daar in veel gevallen niets aan doen, omdat de uitslag van ver schillende ruimtelijke ordeningsprocedures onmogelijk valt te voorspellen. Op dit mo ment zijn er bijvoorbeeld zo'n 1600 be zwaarschriften van omwonenden tegen de plaats van de vuiloven op Ypenburg, waar jaarlijks 700.000 ton afval moet worden ver werkt. Berenschot schrijft dan ook: „Overi gens dient opgemerkt te worden dat er ui teraard geen projecten zonder risico's zijn". Het rapport Berenschot beschrijft echter ook een aantal losse einden, waarvoor de SAVA wel verantwoordelijk is. In het con tract met het bouwconsortium onder lei- De bewoordingen zijn terughoudend, de formuleringen maken soms om trekkende bewegingen, maar even goed is het rapport over de bouwer van de nieuwe vuilverbranding, de SAVA, vernietigend. Het samenwer kingsverband van 35 Zuidhollandse gemeenten heeft geen greep op het s bouwproject, dat een soort 'Stopera' dreigt te worden. ding van het Duitse Babcock zijn niet alle mogelijke extra kosten afgekocht. Vertra gingen tijdens de bouw komen voor reke ning van de SAVA, die in dat geval 15 mil joen gulden per maand betalen aan rente kosten, produktieverlies en extra prijsstij gingen. Het risico dat die vertragingen ook optre den is groot, doordat volgens Berenschot geen 'controle-mechanisme (is) om te be oordelen of KTI (de formele contractpart ner) te weinig dan wel te veel tijd besteedt bij de uitvoering van haar taken'. Eén van de conclusies luidt dan ook: „Een deskun dig opgezet onafhankelijk systeem van kos tenbewaking ontbreekt". De onderzoekers hebben nog meer brand stof ontdekt in het contract dat volgens Be renschot wel 'juridisch van een goede kwa liteit' is. De SAVA heeft de overeenkomst niet alleen afgesloten met het Duitse Bab cock, dat het consortium leidt, maar ook met een aantal afzonderlijke deelnemers zoals Siemens. Als er later problemen ko men over de aansprakelijkheid voor even tueel kostenoverschrijdingen, kan de SAVA daarmee in een lastig pakket komen. Vol gens Berenschot kan de SAVA dan niet een voudig aankloppen bij Babcock die het op zijn beurt regelt met zijn partners maar moet de afwilckeling worden geregeld met de afzonderlijke partners die dan moe ten uitzoeken wie wat moet betalen. De gebrekkige organisatie, het gebrek aan controle en de lekken in het contract beves tigen het beeld dat veel gemeenten al had den van hun SAVA. De critici in het alge meen bestuur, zoals de Voorburgse wet houder J. Wijnants, hebben van Berenschot meer gelijk gekregen dan zij zelf hadden kunnen bevroeden. Het rapport lijkt een uitstekend breekijzer voor een drastische reorganisatie van de SAVA. Inmiddels is in het dagelijks bestuur een plaatsje vrijgeko men door het vertrek van de vroegere Noot- dorpse burgemeester Waals. Voor die post is Wijnants de belangrijkste kandidaat, die zeker veel steun krijgt uit de Leidse regio. Het rapport heeft voor criticaster Wijnants in elk geval de weg bereid. gen, ook via de ambassadeurs. Als geboren en jetogen Katwij- ker vier ik Drie Dktober verder niet in Leiden. We zijn trou wens de halve dag nog bezig met het opruimen van de hele santekraam, wart je bedrijf gaat gewoon door. Teen ik een klein kind was heb il Drie Oktober echter intens bdeefd. Het was een begrip, dan ging ik met de tram naar Leidei, het was een groot regionaal ;venement. En vroeger hadden ip alle scholen in de regio de knderen die dag vrij. Nu heeft i,ecbr dorp wel een keer een eigen lermis, en krij gen alleen de leidenaren een dag vrijaf Tekst Emlel Fangman Opbouw kennis begint te vroeg De opbouw van de 3-oktober- kermis is een dag te vroeg be gonnen. Daardoor moesten ver schillende omwonenden van de Beestenmarkt gisteren plotse ling hun auto's weghalen. Met de politie was de afspraak ge maakt dat de kermisattracties pas vanaf vandaag zouden wor den neergezet. Gisteren kwa men echter al verschillende ex ploitanten naar Leiden. „Er was geen houden meer aan", zei po- litievoorlichter D. Graveland. Gewoonlijk zorgt de politie er voor dat omwonenden op tijd een brief krijgen, waarin de gang van zaken wordt uitgelegd. Die brief is door een misver stand bij de politie echter pas vandaag verzonden. ovenverse Qfjfcj VRUCHTEN ROZIJNEN-." KORFJES volle yoghurt mei lekkere vruchten, b**.upi|s Msf «00 gram II per kuipje 150 grim GEEN t8#MAAR I GEEN7^MAAR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7